Postępowanie w przypadkach szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w mieniu będącym w dyspozycji Komendy Głównej Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2005.10.76

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 listopada 2005 r.

WYTYCZNE NR 143
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 2 listopada 2005 r.
w sprawie postępowania w przypadkach szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w mieniu będącym w dyspozycji Komendy Głównej Straży Granicznej

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 128, poz. 1175, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 171, poz. 1800, Nr 172, poz. 1805, Nr 210, poz. 2135 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 757) ustala się, co następuje:
§  1.
Użyte w wytycznych określenia oznaczają:
1)
jednostka organizacyjna - jednostkę organizacyjną Komendy Głównej Straży Granicznej, w której prowadzi się ewidencję rzeczowych aktywów majątku;
2)
kierownik jednostki - kierownika jednostki organizacyjnej;
3)
komórka organizacyjna - komórkę organizacyjną, w której prowadzi się ewidencję rzeczowych aktywów majątku, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjnej;
4)
kierownik komórki - kierownika komórki organizacyjnej;
5)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Straży Granicznej.
§  2.
1.
Po ujawnieniu szkody w mieniu właściwy, ze względu na przedmiot szkody, kierownik komórki jest obowiązany do sporządzenia protokołu szkody. Protokół szkody sporządza się w 3 jednobrzmiących egzemplarzach.
2.
Wzór protokołu szkody określa załącznik nr 1 do wytycznych.
3.
Protokół szkody podlega zaewidencjonowaniu w rejestrze szkód prowadzonym w Samodzielnej Sekcji Obsługi Finansowej Biura Finansów Komendy Głównej Straży Granicznej.
4.
Protokół szkody, po zaewidencjonowaniu, o którym mowa w ust. 3, stanowi podstawę do przeprowadzenia odpowiednich zmian ewidencyjnych.
5.
Poszczególne egzemplarze protokołu przechowywane są:
1)
pierwszy - we właściwej komórce organizacyjnej;
2)
drugi - we właściwej jednostce organizacyjnej;
3)
trzeci - w Samodzielnej Sekcji Obsługi Finansowej Biura Finansów Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  3.
1.
Po zaewidencjonowaniu protokołu szkody kierownik komórki, o którym mowa w § 2 ust. 1, obowiązany jest do przekazania go właściwemu, ze względu na przedmiot szkody, kierownikowi jednostki.
2.
Kierownik jednostki niezwłocznie wszczyna postępowanie wyjaśniające, wyznaczając osobę do przeprowadzenia tego postępowania, z uwzględnieniem ust. 4.
3.
Do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wyznacza się w miarę możliwości osobę posiadającą fachową wiedzę w tym dziale gospodarki, w którym powstała szkoda.
4.
W sprawach zawiłych, bądź z innych ważnych przyczyn, do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego można powołać komisję.
5.
Nie mogą prowadzić postępowania wyjaśniającego ani być członkami komisji funkcjonariusze odpowiedzialni za szkodę.
§  4.
Prowadzący postępowanie wyjaśniające obowiązany jest ustalić i udokumentować w aktach postępowania wyjaśniającego wszystkie okoliczności mające dla sprawy istotne znaczenie, a w szczególności:
1)
ustalić gdzie, w jaki sposób, w jakiej wysokości i przez kogo została wyrządzona szkoda;
2)
wskazać ewidencję rzeczowego składnika majątku, którego szkoda dotyczy;
3)
wskazać sposób ustalenia wysokości szkody;
4)
przyjąć wyjaśnienia od funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę, ustalając związek przyczynowy pomiędzy działaniem (zaniechaniem) tego funkcjonariusza a szkodą; jeżeli w danej sprawie występuje dwóch lub więcej odpowiedzialnych - w miarę możliwości ustalić zakres odpowiedzialności każdego z tych funkcjonariuszy;
5)
przyjąć wyjaśnienia od osób, które mogą udzielić informacji mających istotne znaczenie dla okoliczności zdarzenia i mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy lub odebrać pisemne oświadczenia od tych osób;
6)
zebrać i zabezpieczyć odpowiednie dokumenty, przedmioty oraz inne dowody mające dla sprawy istotne znaczenie;
7)
przeprowadzić w razie potrzeby oględziny miejsca i rzeczy;
8)
ustalić, czy funkcjonariusz odpowiedzialny za szkodę wyrządził szkodę z winy nieumyślnej, czy z winy umyślnej;
9)
ustalić, w przypadku nieumyślnego wyrządzenia szkody, wysokość uposażenia funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę;
10)
ustalić okoliczności sprzyjające powstaniu szkody, a także czy miało miejsce zaniedbanie obowiązku nadzoru lub kontroli ze strony osób, do których z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji należy sprawowanie nadzoru nad mieniem;
11)
przygotować wnioski stanowiące podstawę do podjęcia decyzji w sprawie szkody.
§  5.
1.
Jeżeli ustalenie okoliczności mających istotne znaczenie dla wykazania odpowiedzialności funkcjonariusza za szkodę jest uzależnione od wyników postępowania sądowego, dyscyplinarnego lub w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych - postępowanie wyjaśniające może być zawieszone do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w tym postępowaniu.
2.
W przypadku uszkodzenia pojazdu postępowanie wyjaśniające może być zawieszone z uwagi na przedłużający się remont pojazdu, do czasu zakończenia tego remontu.
3.
O zawieszeniu postępowania wyjaśniającego pisemnie powiadamia się funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę.
§  6.
1.
Prowadzący postępowanie wyjaśniające zapoznaje funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę z aktami postępowania wyjaśniającego.
2.
Fakt zapoznania się z aktami, o których mowa w ust. 1, oraz zgłoszenie ewentualnych uwag lub wniosków funkcjonariusz potwierdza własnoręcznym podpisem.
3.
Do akt postępowania wyjaśniającego dołącza się, na wniosek funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę, pisemną deklarację, że funkcjonariusz niezwłocznie dokona zapłaty odszkodowania w gotówce.
§  7.
1.
Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego prowadzący postępowanie sporządza sprawozdanie, które łącznie z aktami postępowania wyjaśniającego przedstawia kierownikowi jednostki, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
W sprawozdaniu należy podać w szczególności:
1)
datę wszczęcia postępowania wyjaśniającego;
2)
stopień, imię i nazwisko prowadzącego postępowanie wyjaśniające lub skład komisji;
3)
datę ujawnienia szkody;
4)
ustalony stan faktyczny;
5)
przedmiot (rodzaj, ilość) szkody oraz jej wysokość;
6)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę;
7)
czy odpowiedzialność za szkodę jest ograniczona, czy w pełnym rozmiarze;
8)
wysokość uposażenia funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę z miesiąca ujawnienia szkody; jeżeli szkoda została ujawniona po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby wysokość ostatniego uposażenia miesięcznego;
9)
wysokość należnego odszkodowania;
10)
wnioski z uzasadnieniem.
3.
Sprawozdanie z postępowania wyjaśniającego wraz z całością zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, kierownik jednostki, o którym mowa w § 3 ust. 1, przedstawia celem podjęcia decyzji Komendantowi Głównemu Straży Granicznej lub osobie upoważnionej do podejmowania decyzji w sprawach szkód.
§  8.
Przepisy § 4, § 6-7 dotyczące prowadzącego postępowanie wyjaśniające stosuje się odpowiednio do komisji, o której mowa w § 3 ust. 4.
§  9.
1.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i podjęciu decyzji, o której mowa w § 7 ust. 3, funkcjonariusza odpowiedzialnego za szkodę wzywa się do dobrowolnej zapłaty odszkodowania w określonym terminie lub złożenia pisemnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania.
2.
Wzór wezwania do zapłaty odszkodowania określa załącznik nr 2 do wytycznych.
3.
Wzór zobowiązania do zapłaty odszkodowania określa załącznik nr 3 do wytycznych.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli funkcjonariusz złożył deklarację, o której mowa w § 6 ust. 3, i niezwłocznie dokonał zapłaty odszkodowania w gotówce.
5.
Wysokość odszkodowania oraz sposób jego uiszczenia mogą zostać ustalone w drodze pisemnej ugody z funkcjonariuszem. Wzór ugody określa załącznik nr 4 do wytycznych.
§  10.
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego okaże się, że ustalona ostatecznie wysokość szkody, a w szczególności ilość brakującego materiału lub sprzętu oraz wysokość kwoty, różnią się od ilości i kwot podanych w protokole szkody, w protokole szkody i ewidencji rzeczowych aktywów majątku dokonuje się odpowiednich adnotacji.
§  11.
Ostateczne zapisanie szkody na rozchód następuje na podstawie:
1)
decyzji o spisaniu szkody;
2)
decyzji podjętej na podstawie sprawozdania z postępowania wyjaśniającego, jeżeli funkcjonariusz odpowiedzialny za szkodę uiścił odszkodowanie w gotówce;
3)
pisemnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania;
4)
ugody.
§  12.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PROTOKÓŁ SZKODY Nr ...

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WEZWANIE DO ZAPŁATY ODSZKODOWANIA

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZOBOWIĄZANIE DO ZAPŁATY ODSZKODOWANIA

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

UMOWA