Postępowanie przy opodatkowaniu dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1980.9.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1980 r.

OKÓLNIK Nr 6/PO
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 listopada 1980 r.
w sprawie postępowania przy opodatkowaniu dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów.

W celu jednolitego stosowania przepisów art. 131 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) oraz przepisów art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339 i z 1976 r. Nr 40, poz. 231) na podstawie art. 2 ust. 3 powołanego wyżej dekretu o postępowaniu podatkowym, wyjaśnia się, co następuje:
1.
Wszczęcie postępowania zmierzającego do opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie przepisów art. 131 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) oraz przepisów art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339 i z 1976 r. Nr 40, poz. 231) następuje, gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość czy poniesione wydatki i zgromadzone zasoby majątkowe znajdują pokrycie w opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania przychodach. Postępowaniem tym powinny być przede wszystkim obejmowane osoby ponoszące znaczne wydatki na wystawny tryb życia lub posiadające znaczne zasoby majątkowe, jeżeli wydatki te i zasoby nie mają pokrycia w ujawnionych przychodach, a zwłaszcza osoby nie pracujące zawodowo lub uzyskujące przychody, których wysokość pozwala na pokrycie zaledwie części faktycznie poniesionych na te cele wydatków. Ocena, czy dana osoba prowadzi wystawny tryb życia, powinna być dokonywana na podstawie porównania jej przychodów i wydatków z osiąganymi przeciętnie przychodami i wydatkami środowiska zawodowego, do którego osoba ta należy.
2.
Wszczęcie postępowania wymaga indywidualnej oceny wysokości przychodów i sytuacji majątkowej osoby, której postępowanie ma dotyczyć. Przy ocenie tej gdy występują również znaczne wydatki ponoszone przez członków najbliższej rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowych, dokonuje się oceny wysokości przychodów i wydatków oraz zasobów majątkowych wszystkich tych osób. W ocenie uwzględnia się wszystkie rodzaje środków służących na pokrycie wydatków i zgromadzonych zasobów majątkowych.
3.
Ustalenie dochodu ze źródeł nieujawnionych podatnikom podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego, jako osobom, których źródła dochodów są znane, może mieć miejsce wówczas, gdy nie było możliwe pokrycie wydatków lub zgromadzonych zasobów majątkowych z dochodów ze źródeł opodatkowanych w warunkach przyjętych przy ustalaniu formy i podstawy opodatkowania tych źródeł.
4.
Postępowania wyjaśniającego nie należy wszczynać, gdy poniesiono wyłącznie wydatki:
1)
na nabycie spółdzielczego prawa do lokalu w drodze przydziału,
2)
na budowę domu mieszkalnego w gospodarstwie rolnym,
3)
na nabycie samochodu, którego cena wolnorynkowa nie przekracza najwyższej ceny stosowanej przez przedsiębiorstwa państwowe przy sprzedaży samochodów polskiej produkcji,
4)
na uruchomienie działalności w zakresie rzemiosła, gastronomii, usług hotelarskich oraz na nabycie gospodarstwa rolnego, a także na inwestycje w tych rodzajach działalności.
5.
Wydatki wymienione w ust. 4 powinny być jednak objęte postępowaniem, jeżeli wydatki te w swych rozmiarach lub łącznie z innymi wydatkami i ujawnionymi zasobami majątkowymi powodują powstanie wątpliwości, o których mowa w ust. 1.
6.
Wyjaśnienia składane przez stronę w omawianym trybie na okoliczność poniesionych wydatków oraz zgromadzonych zasobów majątkowych i źródeł ich pokrycia traktowane są na równi z zeznaniem podatkowym w rozumieniu przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym. Stronie zatem przysługują uprawnienia jak przy składaniu zeznań podatkowych.
7.
Stronę należy zapoznać z dokładną oceną przedstawionych dowodów o przychodach oraz wydatkach i zasobach majątkowych a także ze skutkami podatkowymi wynikającymi z tej oceny. Jeżeli przedstawione dowody nasuwają zastrzeżenia, stronie należy wyznaczyć odpowiedni termin dla złożenia dodatkowych wyjaśnień i dowodów. Zapoznanie strony z oceną zebranych dowodów następuje również w przypadku, gdy ocena tych dowodów nie daje podstaw dla dokonania wymiaru podatku.
8.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, jako rok podatkowy przyjmuje się rok kalendarzowy, w którym poniesiono wydatek lub stwierdzono zgromadzenie zasobów majątkowych w rozmiarach świadczących o posiadaniu przychodów ze źródeł nieujawnionych. Jednakże przy ocenie pochodzenia środków na pokrycie wydatków poniesionych w danym roku, przyjmuje się również te dowody, które potwierdzają lub uprawdopodobniają stan posiadania środków na początek roku, w którym wydatek poniesiono (np. oszczędności z lat poprzednich).
9.
Uchyla się okólnik Nr 13/PO z dnia 3 września 1979 r. w sprawie opodatkowania dochodów ustalonych na podstawie znamion zewnętrznych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 12, poz. 26).
10.
Okólnik stosuje się do postępowań wszczętych po dniu ogłoszenia.