Porozumienie zawarte między Ministerstwem Oświaty i Wychowania, Centralnym Związkiem Rzemiosła i Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie zakładów poprawczych podległych Ministerstwu Sprawiedliwości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1988.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1988 r.

KOMUNIKAT
z dnia 23 października 1987 r.
o porozumieniu zawartym między Ministerstwem Oświaty i Wychowania, Centralnym Związkiem Rzemiosła i Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie zakładów poprawczych podległych Ministerstwu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości komunikuje, że dnia 23 października 1987 r. zostało zawarte porozumienie między Ministerstwem Oświaty i Wychowania, Centralnym Związkiem Rzemiosła i Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie szkolenia rzemieślniczego wychowanków zakładów poprawczych podległych Ministerstwu Sprawiedliwości.
Tekst porozumienia stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.

ZAŁĄCZNIK 

POROZUMIENIE

w sprawie współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z Ministerstwem Oświaty i Wychowania, Centralnym Związkiem Rzemiosła w przedmiocie szkolenia rzemieślniczego wychowanków zakładów poprawczych

I. Na podstawie rozmów i konsultacji między przedstawicielami Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Departamentu Kształcenia Specjalnego i Profilaktyki Ministerstwa Oświaty i Wychowania, Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości oraz przedstawicielami Centralnego Związku Rzemiosła podjęto następujące ustalenia:

1.
W zakładach poprawczych resortu sprawiedliwości organizuje się kształcenie zawodowe wychowanków w formie szkolenia rzemieślniczego. Nauka w tych zakładach ma podobny charakter jak szkolenie rzemieślnicze w warsztatach produkcyjnych.
2.
Zgłoszenie wychowanka na naukę rzemiosła dokonuje zakład poprawczy, zawiadamiając właściwą Izbę Rzemieślniczą o rozpoczęciu nauki. W zgłoszeniu zakład przekazuje następujące dane o wychowanku:

- imię i nazwisko

- imiona rodziców

- data i miejsce urodzenia

- określenie zawodu rzemieślniczego, w którym przeprowadzane jest szkolenie

- data rozpoczęcia nauki

- imię i nazwisko oraz kwalifikacje zawodowe osoby odpowiedzialnej za szkolenie.

3.
Teoretyczną i praktyczną naukę rzemiosła organizuje się dla absolwentów szkoły podstawowej oraz uczniów klas VII i VIII tej szkoły. W nauce rzemiosła uczniów traktuje się indywidualnie. Nauka teoretyczna i praktyczna odbywa się jednocześnie bez promowania z roku na rok. "Promocją" w nauce zawodu jest egzamin czeladniczy składany przed komisją z udziałem przedstawicieli Izby Rzemieślniczej, Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz właściwego zakładu poprawczego.
4.
Do ezgaminu czeladniczego typuje wychowanka Rada Pedagogiczna, uwzględniając opanowanie wszystkich czynności objętych programem danego zawodu oraz stopień resocjalizacji nieletniego. Czas trwania nauki zawodu określa się na okres 2-2,5 lat.
5.
Podstawą dopuszczenia ucznia do egzaminu czeladniczego jest świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o odbytej nauce zawodu. Termin egzaminu uzgadnia dyrektor szkoły lub kierownik warsztatów zakładu poprawczego z naczelnikiem Wydziału Oświaty Izby Rzemieślniczej. Tryb i zasady przeprowadzania egzaminu czeladniczego określają odrębne przepisy (uchwała nr 48 CZR z dnia 24 listopada 1980 r.).
6.
Szkolenie rzemieślnicze w zakładach poprawczych winno być prowadzone na podstawie programów nauczania dla danego zawodu, opracowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Związek Rzemiosła w porozumieniu z właściwym organem wiodącym dla danej branży.
7.
W szczególnym przypadku, gdy wychowanek zostanie zwolniony przez sąd przed ukończeniem nauki zawodu, zakład poprawczy w porozumieniu z właściwą terenową Izbą Rzemieślniczą wydaje zaświadczenie stwierdzające odbycie okresu szkolenia. Zasady wydawania takich zaświadczeń ustalają zainteresowane strony.
8.
Tracą moc wszystkie dotyczczasowe ustalenia w tej kwestii. Porozumienie niniejsze zostaje zawarte na czas nie określony.
9.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.