Porozumienie o współpracy pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej oraz Wojskową Federacją Sportu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2004.3.31

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 marca 2004 r.

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
zawarte w Warszawie w dniu 26 listopada 2003 r.
pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej oraz Wojskową Federacją Sportu

Mając na względzie konieczność trwałej i nieprzerwanej współpracy w zakresie upowszechniania sportów użytecznych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także w trosce o tworzenie dogodnych warunków krzewienia kultury fizycznej wśród żołnierzy czynnej służby wojskowej, żołnierzy rezerwy, pracowników wojska oraz ich rodzin, Minister Obrony Narodowej oraz Wojskowa Federacja Sportu z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gen. Chruściela 103/95, 01-910 Warszawa, wpisana do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. St. Warszawy w Warszawie XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000158491, reprezentowana przez:
- Prezesa Zarządu - Leona Komornickiego,

- Wiceprezesa Zarządu - Lecha Konopkę,

zawierają Porozumienie o następującej treści:

§  1.
Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej, a także jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, zwane dalej "resortem obrony narodowej" i Wojskowa Federacja Sportu, zwana dalej "Federacją", będą współpracować ze sobą w zakresie:
1)
patriotyczno-obronnego wychowania młodzieży, rozwijania jej sprawności fizycznej i predyspozycji psychicznych do odbywania służby wojskowej;
2)
propagowania dyscyplin sportowych użytecznych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
pozyskiwania środków materialnych niezbędnych dla rozwoju kultury fizycznej oraz sportów użytecznych w wojsku;
4)
dążenia do modernizacji bazy i urządzeń sportowych;
5)
upowszechniania osiągnięć sportu wojskowego oraz wiedzy na temat przedsięwzięć podejmowanych w wojsku w zakresie kultury fizycznej.
§  2.
Federacja zobowiązuje się do:
1)
zapewnienia żołnierzom czynnej służby wojskowej, żołnierzom rezerwy, pracownikom wojska oraz członkom ich rodzin warunków do rozwijania swoich zainteresowań w sekcjach sportowych organizacji zrzeszonych w Federacji;
2)
konsultowania z resortem obrony narodowej swoich programów szkolenia specjalistycznego w dyscyplinach będących w kręgu zainteresowań wojska;
3)
doskonalenia i upowszechniania, zwłaszcza wśród młodzieży, umiejętności specjalistycznych przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
współdziałania w organizacji zawodów sportowych w dyscyplinach użytecznych w wojsku oraz imprez sportowo-rekreacyjnych dla środowisk wojskowych;
5)
organizowania kursów dla byłych żołnierzy zawodowych w celu zdobycia przez nich kwalifikacji menedżerów sportowych, mistrzów menedżerów sportowych oraz uprawnień do organizacji imprez sportowych;
6)
propagowania obronności na forum organizacji sportowych.
§  3.
Resort obrony narodowej zobowiązuje się do udzielenia Federacji - w miarę możliwości - pomocy w realizacji jej celów statutowych poprzez:
1)
umożliwienie żołnierzom czynnej służby wojskowej - w sposób nie kolidujący z wykonywaniem obowiązków służbowych - działalności trenerskiej, organizatorskiej i zawodniczej w sekcjach sportowych organizacji zrzeszonych w Federacji;
2)
obejmowanie patronatem dyscyplin sportowych użytecznych w wojsku i współorganizowanie zawodów;
3)
doraźne udostępnianie Federacji mienia będącego w dyspozycji resortu obrony narodowej (pomieszczeń, terenów, sprzętu itp.) - na podstawie osobnych umów cywilnoprawnych - według następujących zasad:
a)
udostępnione mienie może być wykorzystane wyłącznie do realizacji celów statutowych Federacji;
c)
koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją udostępnionego na podstawie odrębnych umów mienia ponosi Federacja z własnych środków albo refunduje dodatkowo poniesione wydatki;
d)
wszelkie zawinione straty, zaistniałe w udostępnionym mieniu, Federacja pokrywa z własnych środków, zgodnie z zasadami odpowiedzialności za szkodę określonymi w Kodeksie cywilnym.
§  4.
1.
Federacja zobowiązuje się do podjęcia skutecznych działań mających na celu dokonanie zmian w jej statucie, gwarantujących partycypację Podsekretarza Stanu do spraw Społecznych w Ministerstwie Obrony Narodowej w przyjmowaniu nowych członków do Federacji.
2.
Zapisy statutu, o których mowa powyżej, powinny zapewnić Podsekretarzowi Stanu do spraw Społecznych w Ministerstwie Obrony Narodowej zaopiniowanie deklaracji bądź wniosku kandydata na członka Federacji.
3.
W ramach zaopiniowania, o którym mowa powyżej, Federacja dostarczy do wglądu statut podmiotu kandydującego, aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego oraz wyczerpującą informację o działalności podmiotu, a w odniesieniu do osób fizycznych -wyczerpującą informację o kandydacie.
§  5.
W sprawach nieuregulowanych w Porozumieniu, a dotyczących współpracy stron, mają zastosowanie przepisy zawarte w decyzji nr 257/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 września 2003 r. w sprawie określenia zasad i trybu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi (Dz. Urz. MON Nr 15, poz. 166).
§  6.
Strony postanawiają, iż Porozumienie nie będzie powodować skutków finansowych dla resortu obrony narodowej.
§  7.
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, lub w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia - w przypadku naruszenia przez Federację postanowień porozumienia.
§  8.
1.
Jakiekolwiek spory mogące wynikać na tle wykonywania postanowień Porozumienia strony rozstrzygały będą w drodze negocjacji, dążąc do ich polubownego zakończenia. We wszystkich sprawach, w których porozumienie nie będzie możliwe do osiągnięcia, Strony poddadzą spór rozpoznaniu przez właściwy dla m. st. Warszawy sąd powszechny.
2.
Strony zobowiązują się wzajemnie informować o wszelkich zaistniałych lub mogących zaistnieć, a znanych Stronom, zdarzeniach mogących mieć wpływ na realizację Porozumienia.
3.
Zobowiązania przyjęte w niniejszym Porozumieniu mają na celu - i tak powinny być interpretowane - rozwój oraz obopólnie korzystną współpracę Stron.
4.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
5.
Porozumienie niniejsze sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
§  9.
Z chwilą podpisania Porozumienia traci moc porozumienie o współpracy Wojskowej Federacji Sportu z jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej, zawarte w Warszawie w dniu 11 czerwca 1997 r.
§  10.
Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty podpisania.