Porozumienie o współpracy między Ministrem Obrony Narodowej i Związkiem Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2011.9.131

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 maja 2011 r.

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
MIĘDZY MINISTREM OBRONY NARODOWEJ I ZWIĄZKIEM WETERANÓW I REZERWISTÓW WOJSKA POLSKIEGO
zawarte w Warszawie w dniu 14 kwietnia 2011 r.

Minister Obrony Narodowej oraz Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, wpisany pod numerem KRS 0000094406 do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, reprezentowany przez Prezesa Związku Ludwika Rokickiego - w przekonaniu o potrzebie wspólnego działania na rzecz obronności państwa - zawierają porozumienie następującej treści:
§  1.
Minister Obrony Narodowej, działający przez komórki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne mu podległe, zwane dalej "resortem obrony narodowej" oraz Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, zwany dalej "Związkiem", będą współpracować ze sobą w celu:
1)
promocji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i służby żołnierzy rezerwy w Narodowych Siłach Rezerwowych;
2)
kultywowania patriotycznych i demokratycznych tradycji Wojska Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego udziału w wyzwoleniu Polski spod okupacji hitlerowskiej, umacnianiu siły obronnej państwa, odbudowie kraju ze zniszczeń wojennych i rozbudowie potencjału gospodarczego, nauki i kultury;
3)
pogłębiania żołnierskich więzi pomiędzy weteranami i rezerwistami Wojska Polskiego a żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
kształtowania postawy patriotycznej i obywatelskiej wśród młodzieży szkolnej.
§  2.
Związek zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięć, a w szczególności:
1)
podejmowania przez terenowe struktury Związku - we współpracy z miejscowymi szkołami, władzami samorządowymi i jednostkami wojskowymi - inicjatyw popularyzujących problematykę obronności państwa i służby wojskowej;
2)
organizowania uroczystości rocznicowych, upamiętniających walki żołnierzy polskich na wszystkich frontach drugiej wojny światowej;
3)
konsultacyjnego wspierania inicjatyw legislacyjnych Ministra Obrony Narodowej w zakresie obronności, uprawnień zdrowotnych i socjalnych żołnierzy zawodowych, weteranów wojennych i żołnierzy rezerwy oraz ich rodzin;
4)
organizowania spotkań żołnierskich pokoleń, integrujących weteranów wojennych, żołnierzy rezerwy, żołnierzy w stanie spoczynku i w czynnej służbie wojskowej.
§  3.
Resort obrony narodowej udzieli Związkowi, w miarę posiadanych możliwości, pomocy w realizacji celów statutowych w dziedzinie obronności państwa, w szczególności przez:
1)
zapewnienie wsparcia merytorycznego i logistycznego dla przedsięwzięć Związku na podstawie rocznych planów współpracy jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi oraz umów cywilno-prawnych, które określą warunki udostępniania nieruchomości lub ich części oraz uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
2)
obejmowanie przez jednostki i instytucje wojskowe patronatów honorowych nad wydarzeniami lub przedsięwzięciami, których organizatorem jest Związek;
3)
konsultowanie ze Związkiem projektów aktów prawnych dotyczących celów statutowych Związku;
4)
udostępnianie materiałów promujących Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i służbę wojskową;
5)
popularyzowanie działalności Związku.
§  4.
Związek będzie przekazywał do dnia 31 marca każdego roku do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w zakresie współdziałania z organizacjami pozarządowymi informację o realizacji porozumienia w roku poprzednim w celu przeprowadzenia oceny przebiegu i wyników współpracy z resortem obrony narodowej.
§  5.
Strony zobowiązują się do wzajemnego informowania się o zdarzeniach i okolicznościach istotnych ze względu na przedmiot i zakres porozumienia.
§  6.
Minister Obrony Narodowej nie ponosi odpowiedzialności cywilnej i innej za zdarzenia, które wystąpią podczas lub w związku z realizacją niniejszego porozumienia.
§  7.
1.
Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z wykonywaniem postanowień porozumienia Strony będą rozstrzygały w drodze negocjacji, dążąc do ich polubownego zakończenia.
2.
We wszystkich sprawach, w których polubowne zakończenie sporu nie będzie możliwe do osiągnięcia, Strony poddadzą spór rozpatrzeniu przez sąd właściwy dla siedziby Ministra Obrony Narodowej.
§  8.
1.
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.
2.
Minister Obrony Narodowej zastrzega sobie prawo rozwiązania porozumienia w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w razie naruszenia porozumienia przez Związek lub wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 15 ust. 1 zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi, stanowiącymi załącznik do decyzji Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON Nr 12, poz. 131).
§  9.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  10.
1.
W sprawach nie uregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) oraz decyzji, o której mowa w § 9 ust. 2.
2.
W razie zmiany decyzji wskazanej w § 9 ust. 2, w sprawach nie uregulowanych w porozumieniu będą miały zastosowanie aktualnie obowiązujące przepisy.
§  11.
Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.
§  12.
Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.