Porozumienie między Ministrem Obrony Narodowej a Komendantem Głównym Straży Granicznej o współpracy w zakresie przyjmowania do służby w Straży Granicznej byłych żołnierzy zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2002.21.186

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 października 2002 r.

POROZUMIENIE
z dnia 17 października 2002 r.
między Ministrem Obrony Narodowej a Komendantem Głównym Straży Granicznej o współpracy w zakresie przyjmowania do służby w Straży Granicznej byłych żołnierzy zawodowych.

Departament Spraw Socjalnych i Rekonwersji

Uwzględniając potrzebę łagodzenia negatywnych skutków społecznych towarzyszących zmianom strukturalno-organizacyjnym w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i mając na celu stworzenie warunków do optymalnego wykorzystania możliwości naboru do służby w Straży Granicznej byłych żołnierzy zawodowych zwolnionych z zawodowej służby wojskowej w wyniku restrukturyzacji, którzy spełniają wymagania określone w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804), Minister Obrony Narodowej i Komendant Główny Straży Granicznej, zwani dalej "Stronami", ustalają co następuje:

§  1.
Strony zobowiązują się do współdziałania w zakresie podejmowania i realizacji działań zmierzających do zwiększenia naboru do służby w Straży Granicznej spośród żołnierzy zwalnianych z zawodowej służby wojskowej w wyniku restrukturyzacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie nabyli uprawnień do świadczeń emerytalnych lub nabyli je w niepełnym wymiarze, zwanych dalej "żołnierzami".
§  2.
Współdziałanie, o którym mowa w § 1, obejmuje w szczególności:
1)
podejmowanie czynności zmierzających do zapoznania zainteresowanych żołnierzy z wymaganiami stawianymi kandydatom do służby w Straży Granicznej, procedurą naboru i proponowanymi warunkami służby, a także organizowanie spotkań informacyjnych w tym zakresie;
2)
przekazywanie Straży Granicznej analiz, opracowań i danych dotyczących przewidywanych zwolnień z zawodowej służby wojskowej z przyczyn, o których mowa w § 1;
3)
przekazywanie przez Straż Graniczną informacji o istniejących możliwościach przyjęć do służby w Straży Granicznej w poszczególnych jednostkach organizacyjnych, z jednoczesnym wskazaniem wymaganych od kandydatów kwalifikacji lub innych preferowanych wymogów;
4)
podejmowanie działań zmierzających do umożliwienia zainteresowanym żołnierzom poddanie się procedurze kwalifikacyjnej we wskazanych przez Straż Graniczną miejscach i terminach;
5)
przekazywanie przez Straż Graniczną informacji dotyczących żołnierzy, którzy zostali zakwalifikowani do służby w Straży Granicznej i przewidywanych terminów ich przyjęcia do tej służby;
6)
koordynowanie, w miarę możliwości, zwolnień z zawodowej służby wojskowej żołnierzy zakwalifikowanych do służby w Straży Granicznej z proponowanymi terminami ich przyjęć do służby w Straży Granicznej.
§  3.
1.
Za realizację postanowień Porozumienia odpowiada:
1)
ze strony Ministra Obrony Narodowej - Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Rekonwersji Kadr - Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji Ministerstwa Obrony Narodowej, działający w porozumieniu z dyrektorem Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej, Dyrektor Wojskowego Centrum Aktywizacji Zawodowej, a także w rodzajach sił zbrojnych i okręgach wojskowych - pełnomocnicy dowódców ds. rekonwersji kadr;
2)
ze strony Komendanta Głównego Straży Granicznej - Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, a także odpowiednio komendanci oddziałów Straży Granicznej.
2.
Strony mają prawo do wyznaczenia pełnomocników w celu monitorowania realizacji niniejszego Porozumienia.
§  4.
Sposób realizacji zadań wymagających nakładów finansowych określą dodatkowe umowy do niniejszego Porozumienia zawarte między Stronami.
§  5.
Porozumienie nie narusza przepisów określających warunki i tryb przyjmowania kandydatów do służby w Straży Granicznej.
§  6.
Strony dokonują corocznie, w terminie do dnia 31 marca, analizy i oceny realizacji Porozumienia za rok poprzedni.
§  7.
1.
Porozumienie zawarte jest na okres czterech lat i ulega przedłużeniu na dalszy okres czteroletni, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie go w formie pisemnej najpóźniej na trzy miesiące przed upływem okresu obowiązywania.
2.
Porozumienie może być zmieniane i uzupełniane za zgodą obu Stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
3.
Każda ze Stron może wypowiedzieć Porozumienie, zawiadamiając o tym pisemnie drugą Stronę. W takim przypadku Porozumienie traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia doręczenia wypowiedzenia drugiej Stronie.
§  8.
Porozumienie sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach po dwa dla każdej ze Stron.
§  9.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.