Podstawowe kategorie w zakresie czasu pracy i czasu przestojów maszyn i urządzeń.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1985.3.10

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1985 r.

ZARZĄDZENIE Nr 31
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 30 sierpnia 1985 r.
w sprawie podstawowych kategorii w zakresie czasu pracy i czasu przestojów maszyn i urządzeń

(znak: PM-8-020-1)

Na podstawie art. 12 pkt 1 w związku z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się "Wytyczne w sprawie rejestracji i ewidencji czasu pracy i przestoju maszyn i urządzeń", stanowiące załącznik do zarządzenia, zwane dalej "wytycznymi" *.
§  2.
W wewnętrznym systemie ewidencyjnym przedsiębiorstwo państwowe stosuje podstawowe kategorie i związane z nimi zasady rejestracji czasu pracy i przestojów zawarte w wytycznych, zapewniające wykonanie obowiązków sprawozdawczych dotyczących czasu pracy obrabiarek oraz innych maszyn i urządzeń regulowanych instrukcjami GUS.
§  3.
Podstawowe kategorie oraz zasady rejestracji czasu pracy i przestojów są:
1)
obowiązuje w odniesieniu do:
a)
obrabiarek do metali skrawających oraz maszyn do obróbki plastycznej metali (podgrupa 40, 41 i 42 oraz maszyn do wyrobów metalowych - rodzaj 532 według klasyfikacji rodzajowej środków trwałych wydanej przez Główny Urząd Statystyczny) zainstalowanych w wydziałach bezpośrednio produkcyjnych i narzędziowniach w uspołecznionych przedsiębiorstwach przemysłowych zaliczonych do przemysłu elektromaszynowego,
b)
maszyn i urządzeń grupy 4 i 5 według klasyfikacji rodzajowej środków trwałych GUS, poza wymienionymi w lit. a zainstalowanych w wydziałach bezpośrednio produkcyjnych w przedsiębiorstwach przemysłu państwowego i objętych szczegółowymi nomenklaturami do sprawozdawczości o czasie pracy maszyn i urządzeń, zawartymi w instrukcjach GUS,
2)
zalecone do stosowania w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach w odniesieniu do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4 i 5 według klasyfikacji rodzajowej środków trwałych, innych niż wymienione w pkt 1.
§  4.
Sposób prowadzenia rejestracji i ewidencji czasu pracy i przestojów maszyn podany w wytycznych nie ma charakteru obligatoryjnego. Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 3 pkt 1 mogą stosować inne formy rejestracji i ewidencji, zapewniające wywiązanie się z obowiązków sprawozdawczych, regulowanych instrukcjami GUS.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 51 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 maja 1972 r. w sprawie prowadzenia rejestracji, ewidencji i kontroli czasu pracy i przestojów maszyn i urządzeń.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Uwaga: pozycje oznaczone * wydano odrębnie.