Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1984.8.22

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1984 r.

KOMUNIKAT
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 24 listopada 1984 r.
w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

znak: Du-005-5/84

W Dzienniku Ustaw Nr 84, poz. 252 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 27 września 1984 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników uspołecznionych zakładów pracy, zwane dalej rozporządzeniem.

W związku z powyższym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, co następuje.

1. Przez zakładowy system wynagradzania rozumieć należy tylko taki system wynagradzania, który w myśl ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (Dz.U. Nr 5, poz. 25), zarejestrowany został w Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych. Ponieważ pierwszej rejestracji zakładowego systemu wynagradzania dokonano w maju br. rozporządzenie obowiązuje od 1 maja 1984 r.

2. Roczny termin, w którym przysługuje obniżenie podstawy wymiaru składek o połowę rekompensat pracowniczych należy liczyć nie od daty wejścia w życie rozporządzenia, a od daty wprowadzenia w zakładzie pracy zakładowego systemu wynagradzania.

Przykład

Zakładowy system wynagradzania został wprowadzony w uspołecznionym zakładzie pracy od 1 lipca 1984 r. W związku z tym obniżka podstawy wymiaru składek przysługuje do końca czerwca 1985 r.

3. W celu ustalenia kwoty o jaką należy obniżyć podstawę wymiaru składek, sumę rekompensat wypłaconych pracownikom ze środków zakładu pracy w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wprowadzono zakładowy system wynagradzania, należy podzielić przez dwa. Jedna połowa stanowi kwotę, o którą powinna być obniżana podstawa wymiaru składek na okres jednego roku.

4. Jeżeli uspołecznione zakłady pracy wprowadziły zakładowy system wynagradzania przed dniem ogłoszenia rozporządzenia, w bieżąco składanej deklaracji rozliczeniowej powinny odpowiednio pomniejszyć kwotę należnych składek na ubezpieczenie społeczne.

Pomniejszenie powyższe powinno dotyczyć całego wstecznego okresu obowiązywania zakładowego systemu wynagradzania.

5. Do deklaracji (ust. 4) powinna być dołączona informacja od jakiego miesiąca zakład stosuje zakładowy system wynagradzania, informacja o kwocie rekompensat włączonych do wynagrodzeń oraz rozliczenie potrąceń kwoty składek według miesięcy, których potrącenie dotyczy.

6. Tryb postępowania określony w ust. 4 i 5 stosuje się również do zakładów pracy, które przed ukazaniem się komunikatu nie dokonały rozliczenia potrąceń kwoty składek, wynikającego z wprowadzenia zakładowego systemu wynagradzania.

7. Zakłady pracy, które zakładowy system wynagradzania będą wprowadzały w przyszłości powinny do deklaracji rozliczeniowej dołączyć informacje, o których mowa w ust. 5.