Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2004.1.29

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 2003 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 30 września 2003 r.
w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy oddziałów regionalnych, centrów rehabilitacji rolników i ośrodków oraz Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą podnosić kwalifikacje zawodowe na kursach, seminariach, studiach wyższych i studiach podyplomowych na podstawie skierowania (zgody) zakładu pracy.
2.
Na studiach wyższych i podyplomowych kwalifikacje mogą podnosić pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę na czas nieokreślony.
3.
Finansowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników centrów i ośrodków następuje ze środków własnych tych jednostek.
4.
Zasady kierowania pracowników centrów rehabilitacji rolników i ośrodków na studia wyższe, studia podyplomowe, kursy i seminaria oraz zasady umarzania kosztów nauki określają dyrektorzy jednostek w oparciu odpowiednio o przepisy niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Pierwszeństwo w uzyskaniu zgody zakładu pracy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych mają pracownicy, którzy ze względu na zajmowane stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy i potrzeby zakładu pracy powinni aktualizować, poszerzać oraz pogłębiać zakres swojej wiedzy i umiejętności.
2.
Na studia wyższe przede wszystkim kierowani są:

a. pracownicy zajmujący stanowiska, na których wymagane jest wyższe wykształcenie,

b. pracownicy przewidywani do zatrudnienia na stanowiskach wymagających wyższego wykształcenia,

c. wyróżniający się pracownicy, którzy podjęli naukę bez skierowania (zgody) zakładu pracy.

3.
Na studia podyplomowe przede wszystkim kierowana jest kadra kierownicza oddziałów regionalnych, centrów rehabilitacji rolników i ośrodków oraz Centrali KRUS.
4.
Przy kierowaniu pracowników w celu podnoszenia kwalifikacji należy brać pod uwagę ich gotowość do podjęcia nauki i możliwość jej terminowego ukończenia.
§  3.
Kierunki preferowane w uzyskaniu skierowania (zgody) zakładu pracy na studia wyższe i podyplomowe to:

a. ubezpieczenia społeczne

b. prawo

c. administracja

d. zarządzanie

e. ekonomia

f. finanse i bankowość

g. informatyka

h. polityka społeczna.

§  4.
1.
Decyzję o skierowaniu pracownika na studia podejmuje dyrektor oddziału, który ma prawo przyznać świadczenia wynikające z przywołanego na wstępie rozporządzenia, z wyjątkiem środków na opłatę nauki (czesnego). W stosunku do pracowników Centrali KRUS decyzję taką podejmuje Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwany dalej "Prezesem Kasy".
2.
Decyzję o skierowaniu pracownika na kurs lub seminarium i sfinansowaniu takiego szkolenia ze środków własnych podejmuje dyrektor oddziału. W stosunku do pracowników Centrali KRUS decyzję taką, z upoważnienia Prezesa Kasy, podejmuje Dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Informacji.
3.
Środki na pokrycie części lub całości opłat za studia przyznaje Prezes Kasy na podstawie opinii powołanej przez siebie Komisji Kwalifikacyjnej, kierując się zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu.
4.
Komisja Kwalifikacyjna pracuje w oparciu o regulamin stanowiący Załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
5.
Wnioski o przyznanie środków na opłatę czesnego dyrektorzy oddziałów regionalnych przesyłają do Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Informacji w dwóch terminach:

a. do dnia 31 stycznia każdego roku

b. do dnia 31 sierpnia każdego roku.

6.
Wnioski dyrektorów oddziałów o przyznanie środków na opłatę czesnego powinny zawierać:

a. podstawowe informacje o pracowniku: nazwisko i imię, stanowisko służbowe, miejsce zatrudnienia (nazwę jednostki oraz komórki organizacyjnej), datę zatrudnienia w KRUS, krótką opinię bezpośredniego kierownika potwierdzoną przez dyrektora oddziału,

b. nazwę uczelni i kierunku studiów,

c. informacje na temat rodzaju, systemu i czasu trwania studiów,

d. informację o przewidywanej wysokości opłat za naukę,

e. szczegółowe uzasadnienie wniosku ze wskazaniem przewidywanej ścieżki awansu zawodowego pracownika po uzyskaniu wyższego wykształcenia.

7.
Regulowanie opłat za studia (czesnego) odbywa się przez oddział regionalny, który następnie występuje o refundację kosztów czesnego do Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Informacji.
§  5.
1.
Z pracownikiem skierowanym na studia wyższe i podyplomowe dyrektor oddziału regionalnego, a z pracownikiem Centrali KRUS Dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Informacji, zawiera umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki zakładu pracy i pracownika.
2.
Z pracownikiem skierowanym na kurs lub seminarium umowę zawiera się tylko wtedy, gdy jest to szkolenie długoterminowe: odbywa się całkowicie lub częściowo w czasie godzin pracy i jego koszt przekracza 3 tys. złotych.
3.
Wzory umów dotyczących podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych stanowią Załączniki Nr 2A i 2B do niniejszego zarządzenia.

Umowy dotyczące podnoszenia kwalifikacji w formach pozaszkolnych powinny być modyfikowane w sposób adekwatny do formy kształcenia lub dokształcania.

§  6.
1.
Podstawową dokumentację podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych stanowią:

a. umowy,

b. aneksy do umów,

c. zaświadczenia o średniej ocen,

d. zaświadczenia o wysokości czesnego,

e. terminarze zajęć i sesji egzaminacyjnych,

f. dyplomy ukończenia nauki (zaświadczenia).

2.
Dokumentacja nauki (z wyjątkiem terminarzy zajęć i sesji egzaminacyjnych) przechowywana jest w teczkach akt osobowych pracowników.
§  7.
1.
Pracownik jest zobowiązany do ukończenia nauki w terminie przewidzianym przez program.
2.
Pracownik jest zobowiązany do odpracowania w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po ukończeniu nauki okresu do 3 lat.

Okres odpracowania nauki jest uzależniony od czasu i zakresu pobieranych świadczeń, w szczególności wysokości opłat za naukę.

3.
Pracownik otrzymujący świadczenia od KRUS zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych na jego kształcenie (dokształcanie), w przypadkach określonych w umowie.
4.
Dyrektor oddziału regionalnego może wyrazić zgodę na umorzenie części lub całości kosztów nauki (z wyjątkiem kosztów czesnego) oraz rozłożyć spłatę należności z tego tytułu na raty.
5.
W uzasadnionych przypadkach (np. wypadki losowe) Prezes Kasy, kierując się opinią Komisji Kwalifikacyjnej, może wyrazić zgodę na umorzenie części lub całości kosztów czesnego.
6.
W przypadku odmowy umorzenia kosztów czesnego, oddział regionalny zobowiązany jest do wyegzekwowania należności od pracownika lub byłego pracownika i przelania jej na konto Centrali KRUS.
7.
Dyrektor oddziału regionalnego zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Informacji o przerwaniu nauki przez pracownika oraz o zamiarze rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trakcie studiów lub przed terminem odpracowania studiów (dotyczy pracowników skierowanych na studia wraz z przyznaniem czesnego).
8.
W przypadku uzyskania przez studiującego pracownika średniej ocen w semestrze (roku) poniżej 3,5 obniża się wysokość refundacji opłaty za naukę o 50% w następnym semestrze (roku).
§  8.
1.
Refundacja opłat za naukę przez Biuro Kadr, Szkolenia i Informacji Centrali KRUS następuje na podstawie noty księgowej wystawionej przez oddział:

a. gdy jest to zwrot kosztów po raz pierwszy, do noty należy dołączyć: kwestionariusz osobowy, zaświadczenie o wysokości czesnego, krótką informację o przebiegu pracy zawodowej wraz z opinią, umowę o wzajemnych prawach i obowiązkach, aneks do umowy określający kwotę refundacji,

b. gdy refundacja jest kolejna, do noty obciążeniowej należy dołączyć: zaświadczenie o średniej ocen za poprzedni semestr (rok), zaświadczenie o wysokości czesnego w następnym semestrze (roku), aneks do umowy określający kwotę refundacji, kserokopię faktury wystawionej przez uczelnię na potwierdzenie wpłaty czesnego.

2.
Wzory aneksów do umów określających kwoty refundacji stanowią Załączniki Nr 3A i 3B do niniejszego zarządzenia.
§  9.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem obowiązują postanowienia powołanego na wstępie rozporządzenia.
§  10.
Traci moc Zarządzenie Nr 20 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 27 października 1995 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

REGULAMIN

pracy Komisji Kwalifikacyjnej

I.

Postanowienia ogólne

1.
Komisja Kwalifikacyjna, zwana dalej "Komisją", jest ciałem opiniodawczo-doradczym Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanego dalej "Prezesem Kasy".
2.
Przewodniczącego i członków Komisji powołuje Prezes Kasy w odrębnym trybie.
3.
Komisja pracuje w składzie siedmioosobowym. W jej skład wchodzi obligatoryjnie Dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Informacji.
4.
Funkcję sekretarza Komisji pełni wytypowany pracownik Biura Kadr, Szkolenia i Informacji.
5.
Miejscem pracy Komisji jest Centrala KRUS.
6.
Prace Komisji są finansowane przez Centralę KRUS.

II.

Zadania Komisji

1.
Wypracowywanie propozycji i stanowisk w sprawach przyznania środków na opłatę nauki.
2.
Opiniowanie wniosków o umorzenie kosztów czesnego.
3.
Wysuwanie propozycji rozwiązań w innych sprawach dotyczących studiów, z którymi zwracają się pracownicy.
4.
Inicjowanie nowych rozwiązań dotyczących kształcenia i dokształcania pracowników KRUS.

III.

Zadania i uprawnienia przewodniczącego Komisji

1.
Zwoływanie posiedzeń.
2.
Przewodniczenie obradom.
3.
Zarządzanie głosowań w sprawach spornych.
4.
Podpisywanie protokołów z obrad w imieniu członków Komisji.
5.
Podpisywanie korespondencji dotyczącej pracy Komisji.
6.
Nadzorowanie pracy Komisji.
7.
Wnioskowanie w sprawach zmian składu oraz sekretarza Komisji.

IV.

Posiedzenia Komisji

1.
Komisja odbywa co najmniej dwa posiedzenia w ciągu roku.
2.
W pojedynczych, pilnych sprawach, dopuszcza się wypracowywanie stanowisk w trybie obiegowym.
3.
Posiedzenia są prawomocne jeżeli uczestniczy w nich ponad 50% członków.
4.
W sprawach spornych rozstrzyga się zwykłą większością głosów.
5.
Obrady są protokołowane przez sekretarza Komisji. W protokołach odnotowywane są istotne czynności, zdarzenia i stanowiska.
6.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego Komisji, w posiedzeniach mogą uczestniczyć osoby nie będące członkami Komisji, z głosem doradczym.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2A

........................

(pieczęć zakładu pracy)

UMOWA

W dniu ............ pomiędzy Prezesem Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego z siedzibą w Warszawie, Al.

Niepodległości 190, zwanym dalej "zakładem pracy",

reprezentowanym przez Pana/Panią .............................

..........................- Dyrektora Oddziału Regionalnego

KRUS w ...................................

z jednej strony, a Panem/Panią ......... zam. ................

zwanym dalej "pracownikiem" - z drugiej strony, została zawarta umowa następującej treści:

§ 1

Zakład pracy zobowiązuje się zgodnie z postanowieniami

rozdziału 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz

Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października

1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji

zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103

poz. 472) oraz Zarządzenia Nr .... Prezesa Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego z dnia ................. w sprawie

podnoszenia kwalifikacji pracowników Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego:

1. wydać pracownikowi skierowanie na studia magisterskie,

uzupełniające magisterskie, licencjackie*

...........................................................

...........................................................

(wpisać kierunek studiów, nazwę uczelni i jej siedzibę)

2. ułatwić kształcenie przez okres wynikający z programu

nauczania tj. przez okres ..... lat, które będzie odbywać

się systemem zaocznym, wieczorowym, mieszanym,

eksternistycznym, dziennym,* udzielając:

a. płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze ...... dni

roboczych, a w ostatnim roku dodatkowo ..... dni

roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do

egzaminu końcowego,

b. płatnych zwolnień z części dnia pracy, w

wymiarze ..... godzin tygodniowo.

§ 2

Zakład pracy przyznaje dodatkowe świadczenia:*

1. zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia na

zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na

terenie kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości

niż miejsce zamieszkania i pracy pracownika,

2. pokrycie opłat za naukę w wysokości pobieranej przez

szkołę,

3. inne świadczenia

...........................................................

..........................................................

§ 3

Pracownik zobowiązuje się do:

a. uczęszczania regularnie na zajęcia,

b. wykorzystania ulg i świadczeń tylko do celów szkoleniowych,

c. ukończenia nauki w terminie przewidzianym programem i

niezwłocznego przedstawienia dyplomu lub zaświadczenia o

ukończeniu studiów.

§ 4

1. Pracownik jest zobowiązany do odpracowania w zakładzie

pracy po ukończeniu nauki okresu ..... lat. W przypadku

niedotrzymania tego zobowiązania w związku z:

a. rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika za

wypowiedzeniem,

b. rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia przez

zakład pracy z winy pracownika, jest zobowiązany do

zwrotu kosztów poniesionych na jego naukę przez zakład

pracy w wysokości proporcjonalnej do okresu

przepracowanego po ukończeniu nauki.

2. Pracownik, który bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę

w szkole lub jej nie podejmie jest zobowiązany do zwrotu

kosztów wszystkich pobranych świadczeń.

3. W przypadku gdy pracownik w semestrze (roku) nauki osiągnie

średnią ocen poniżej 3,5 otrzymuje refundację 50% kosztów

opłat za naukę w następnym semestrze (roku).

4. Powtarzanie semestru (roku) nauki z powodu

niezadowalających wyników w nauce, powoduje wstrzymanie

przez zakład pracy wszystkich świadczeń na okres

powtarzania semestru (roku).

§ 5

Umowa obowiązuje od dnia ............ do dnia ......... .

§ 6

Umowa traci ważność w przypadku nierozpoczęcia przez

pracownika nauki i nieponiesienia przez zakład pracy żadnych

kosztów.

..................... .....................................

(podpis pracownika) (podpis przedstawiciela zakładu

pracy)

* niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK  Nr 2B

........................

(pieczęć zakładu pracy)

UMOWA

W dniu ............. pomiędzy Prezesem Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego z siedzibą w Warszawie, Al.

Niepodległości 190, zwanym dalej "zakładem pracy",

reprezentowanym przez Pana/Panią ............................

- Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Informacji Centrali KRUS,

z jednej strony, a Panem/Panią ...............................

zam. .........................................................

zwanym dalej "pracownikiem" - z drugiej strony, została

zawarta umowa następującej treści:

§ 1

Zakład pracy zobowiązuje się zgodnie z postanowieniami

rozdziału 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz

Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października

1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji

zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103

poz. 472) oraz Zarządzenia Nr .... Prezesa Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego z dnia ................. w sprawie

podnoszenia kwalifikacji pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

1. wydać pracownikowi skierowanie na studia magisterskie,

uzupełniające magisterskie, licencjackie*

...........................................................

(wpisać kierunek studiów, nazwę uczelni i jej siedzibę)

2. ułatwić kształcenie przez okres wynikający z programu

nauczania tj. przez okres ..... lat, które będzie odbywać

się systemem zaocznym, wieczorowym, mieszanym,

eksternistycznym, dziennym,* udzielając:

a. płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze ...... dni

roboczych, a w ostatnim roku dodatkowo ..... dni

roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do

egzaminu końcowego,

b. płatnych zwolnień z części dnia pracy, w

wymiarze ..... godzin tygodniowo.

§ 2

Zakład pracy przyznaje dodatkowe świadczenia:*

1. zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia na

zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na

terenie kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości

niż miejsce zamieszkania i pracy pracownika,

2. pokrycie opłat za naukę w wysokości pobieranej przez

szkołę,

3. inne świadczenia

§ 3

Pracownik zobowiązuje się do:

a. uczęszczania regularnie na zajęcia,

b. wykorzystania ulg i świadczeń tylko do celów

szkoleniowych,

c. ukończenia nauki w terminie przewidzianym programem i

niezwłocznego przedstawienia dyplomu lub zaświadczenia o

ukończeniu studiów.

§ 4

1. Pracownik jest zobowiązany do odpracowania w zakładzie

pracy po ukończeniu nauki okresu ..... lat. W przypadku

niedotrzymania tego zobowiązania w związku z:

a. rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika za

wypowiedzeniem,

b. rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia przez

zakład pracy z winy pracownika, jest zobowiązany do

zwrotu kosztów poniesionych na jego naukę przez zakład

pracy w wysokości proporcjonalnej do okresu

przepracowanego po ukończeniu nauki.

2. Pracownik, który bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę

w szkole lub jej nie podejmie jest zobowiązany do zwrotu

kosztów wszystkich pobranych świadczeń.

3. W przypadku gdy pracownik w semestrze (roku) nauki osiągnie

średnią ocen poniżej 3,5 otrzymuje refundację 50% kosztów

opłat za naukę w następnym semestrze (roku).

4. Powtarzanie semestru (roku) nauki z powodu

niezadowalających wyników w nauce, powoduje wstrzymanie

przez zakład pracy wszystkich świadczeń na okres

powtarzania semestru (roku).

§ 5

Umowa obowiązuje od dnia ........ do dnia ......

§ 6

Umowa traci ważność w przypadku nierozpoczęcia przez

pracownika nauki i nieponiesienia przez zakład pracy żadnych

kosztów.

................... .....................................

(podpis pracownika) (podpis przedstawiciela zakładu pracy)

* niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK  Nr 3A

........................

(pieczęć zakładu pracy)

ANEKS

do umowy zawartej w dniu ................... pomiędzy Prezesem

Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, reprezentowanym

przez Pana/Panią .................... - Dyrektora Oddziału

Regionalnego KRUS w .........................................,

a Panem/Panią ................................................

zam. ........................................................

Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra

Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z

dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków

podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego

dorosłych (Dz. U. Nr 103 poz. 472) oraz Zarządzenia

Nr ... Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z

dnia .................... w sprawie podnoszenia kwalifikacji

pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

wprowadza się następujące postanowienie do § 2 pkt 2 umowy:

"Zakład pracy przyznaje pracownikowi środki finansowe na

pokrycie czesnego w wysokości ............................. zł

(słownie złotych: ..........................)

za okres ............................. ."

................... ......................................

(podpis pracownika) (podpis przedstawiciela zakładu pracy)

.............., dnia ............

ZAŁĄCZNIK  Nr 3B

........................

(pieczęć zakładu pracy)

ANEKS

do umowy zawartej w dniu ................. pomiędzy Prezesem

Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, reprezentowanym

przez Pana/Panią .................... - Dyrektora Biura Kadr,

Szkolenia i Informacji Centrali KRUS, a Panem/Panią ..........

zam. ......................................................

Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra

Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z

dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków

podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego

dorosłych (Dz. U. Nr 103 poz. 472) oraz Zarządzenia

Nr ... Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z

dnia .................... w sprawie podnoszenia kwalifikacji

pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

wprowadza się następujące postanowienie do § 2 pkt 2 umowy:

"Zakład pracy przyznaje pracownikowi środki finansowe na

pokrycie czesnego w wysokości ............................. zł

(słownie złotych: ..........................)

za okres ............................. ."

................... ......................................

(podpis pracownika) (podpis przedstawiciela zakładu pracy)

.............., dnia ............