Podejmowanie przez instytucje rynku kapitałowego działań mających na celu zapobieżenie pojawieniu się negatywnych skutków związanych z "problemem roku 2000".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.8.206

Akt indywidualny
Wersja od: 5 sierpnia 1998 r.

UCHWAŁA Nr 347
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 8 lipca 1998 r.
w sprawie podejmowania przez instytucje rynku kapitałowego działań mających na celu zapobieżenie pojawieniu się negatywnych skutków związanych z "problemem roku 2000"

Na podstawie art. 13 pkt 2 Ustawy "Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi", z uwagi na zagrożenie wystąpienia zakłóceń w funkcjonowaniu systemów informatycznych zwane "problemem roku 2000", mając na względzie zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku papierów wartościowych oraz ochronę inwestorów,
§  1.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Centralnej Tabeli Ofert SA, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA, emitentów, towarzystw funduszy powierniczych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych, depozytariuszy, o podjęcie stosownych działań w celu zapobieżenia pojawieniu się negatywnych skutków związanych z "problemem roku 2000", w szczególności:

1. dokonanie przeglądu użytkowanych systemów informatycznych i uzyskanie profesjonalnych opinii o tych systemach,

2. zastosowanie w użytkowanych systemach informatycznych rozwiązań przeciwdziałających zagrożeniom w terminie do końca pierwszego kwartału 1999 r.,

3. ujawnienie informacji o zakończeniu realizacji programu dostosowania użytkowanych systemów informatycznych do prawidłowego działania w aspekcie "problemu roku 2000" niezwłocznie po zrealizowaniu tego programu.

§  2.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA o koordynację działań, o których mowa w § 1 podejmowanych przez domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską - członków giełdy w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu giełdowego.
§  3.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Centralnej Tabeli Ofert SA o koordynację działań, o których mowa w § 1 podejmowanych przez domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską - członków Centralnej Tabeli Ofert SA w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu rynku pozagiełdowego.
§  4.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA o koordynację działań, o których mowa w § 1 podejmowanych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu rozliczeń.
§  5.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Centralnej Tabeli Ofert SA, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA, emitentów, towarzystw funduszy powierniczych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych, depozytariuszy, o zwrócenie szczególnej uwagi na dostosowanie do prawidłowego działania w aspekcie "problemu roku 2000" systemów informatycznych w instytucjach zewnętrznych, z którymi współpracują.
§  6.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się w szczególności do tych instytucji działających na publicznym rynku papierów wartościowych, które powierzają aktywa swoich klientów instytucjom zewnętrznym, o szczególnie staranne wypełnienie zalecenia, o którym mowa w § 5 i o niepowierzanie tych aktywów instytucjom, które nie wdrożyły rozwiązań, mających na celu zapewnienie prawidłowego działania w aspekcie "problemu roku 2000" ich systemów informatycznych.
§  7.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu o przekazanie w raporcie okresowym za listopad 1998 roku informacji o stopniu dostosowania swoich systemów informatycznych do prawidłowego działania w aspekcie "problemu roku 2000".
§  8.
Użytkownicy systemu Emitent dokonają niezbędnych modyfikacji elementów systemu będących w ich dyspozycji, zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez Urząd Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przekazanymi im do dnia 30 września 1998 r., oraz wezmą udział w testach w zakresie i terminach ustalonych przez Urząd Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  9.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Izby Domów Maklerskich, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w Polsce, aby podjęły kroki przewidziane prawem (statutem) w stosunku do swoich członków, mające na celu wdrożenie przez nich rozwiązań przeciwdziałających zagrożeniom związanym z "problemem roku 2000".
§  10.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oczekuje od Związku Maklerów i Doradców i jego członków aktywnych działań w zakresie sygnalizowania i proponowania rozwiązań problemów związanych z funkcjonowaniem systemów informatycznych w instytucjach rynku kapitałowego w aspekcie "problemu roku 2000".
§  11.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Centralnej Tabeli Ofert SA, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA o przesyłanie do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd co 2 miesiące w terminie do 10-tego dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego okresu sprawozdawczego sprawozdań z wykonywania przez nie zaleceń, o których mowa odpowiednio w paragrafach 2, 3 i 4. Sprawozdanie za pierwszy okres powinno wpłynąć do 10 września 1998 r.
§  12.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwraca się do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Centralnej Tabeli Ofert SA, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA, towarzystw funduszy powierniczych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych i depozytariuszy, o przesyłanie do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd co 2 miesiące w terminie do 10-tego dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego okresu sprawozdawczego informacji o podejmowanych działaniach dotyczących wewnętrznego środowiska technicznego i oprogramowania, mających zapobiec pojawieniu się negatywnych skutków związanych z "problemem roku 2000". Sprawozdanie za pierwszy okres powinno wpłynąć do 10 września 1998 r.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.