Pilotażowe badanie obrotu nieruchomościami.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1998.7.54

Akt indywidualny
Wersja od: 27 maja 1998 r.

KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 21 maja 1998 r.
w sprawie pilotażowego badania obrotu nieruchomościami

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w związku z realizacją tematu 1.26.04(071) "Badanie obrotu nieruchomościami" "Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 1998", stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. (Dz. U. Nr 120, poz. 756) przeprowadzi za I półrocze 1998 r., metodą reprezentacyjną, badanie pilotażowe obrotu nieruchomościami.
Badanie odbywa się na zasadzie dobrowolności i zostaną nim objęte jednostki pośredniczące w obrocie nieruchomościami, wybrane przez urząd statystyczny.

Celem badania jest uzyskanie informacji o rynku nieruchomości w Polsce, liczbie oraz wartości przeprowadzonych transakcji według typów nieruchomości.

Udział jednostek w tym badaniu polega na udzieleniu informacji na formularzu, którego wzór określa załącznik do komunikatu i przekazaniu wypełnionego formularza w terminie do dnia 31 lipca 1998 r. do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na terenie którego zlokalizowana jest jednostka.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

M-04

Ankieta o obrocie nieruchomościami

w I półroczu 1998 r.

grafika

OBJAŚNIENIA

do ankiety M-04

Uwaga!

Jednostka lub jej filia działająca, bądź dokonująca transakcji na terenie więcej niż jednego województwa, sporządza dla każdego województwa odrębną ankietę M-04 wpisując w miejscu do tego przeznaczonym nazwę właściwego województwa. Komplet ankiet prosimy przesłać do Urzędu Statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby jednostki.

Dział 1. Informacje o dokonanych transakcjach w zakresie mieszkań i budynków

W rubr. 1, 2, 3 i 4 wierszy 02, 05, 08, 11, 19, 22, 25 - wykazuje się wartość (sumę łączną) wszystkich transakcji zawartych umowami kupna bądź sprzedaży (przez jednostkę w ramach prowadzenia własnej działalności) w formie aktu notarialnego wynikającego z ceny umownej między stronami łącznie z opłatami manipulacyjnymi, notarialnymi, prowizją za pośrednictwo i inne.

Rubr. 5 wypełniają jednostki, które zajmują się wynajmem nieruchomości na własny rachunek oraz takie jednostki, które pośredniczyły w wynajmie nieruchomości.

W rubr. 6 wierszy 02, 05, 08, 11, 19, 22, 25 wykazuje się wartość (sumę łączną) wszystkich transakcji kupna-sprzedaży zawartych za pośrednictwem jednostki w formie aktu notarialnego wynikającego z ceny umownej między stronami łącznie z opłatami manipulacyjnymi, notarialnymi, prowizją za pośrednictwo i inne.

Dział 2. Informacje o dokonanych transakcjach w zakresie nieruchomości gruntowych

W rubr. 1 do 6 wierszy 02, 05, 08 - wykazuje się wartość (sumę łączną) wszystkich transakcji analogicznie jak w dziale 1.

Dział 3. Charakterystyka dokonanych transakcji w zakresie wynajmu mieszkań, domów jednorodzinnych

W rubr. 1 należy wykazać liczbę zgłoszonych ofert wynajmu, natomiast w rubr. 2 liczbę możliwych do realizacji ofert.

W rubr. 4,5 i 6 należy podać średnią cenę 1 m2 powierzchni użytkowej.

Za cenę 1 m2 powierzchni użytkowej należy przyjąć cenę liczoną według następującego algorytmu:

wartość transakcji (wynikającą z umowy) pomniejszyć o opłaty manipulacyjne, notarialne, prowizje za pośrednictwo i inne, następnie podzielić przez okres wynajmu oraz przez powierzchnię użytkową.

Dział 4. Charakterystyka dokonanych transakcji w zakresie wynajmu/dzierżawy budynków (o charakterze niemieszkalnym) i nieruchomości gruntowych

W rubr. 1 należy wykazać liczbę zgłoszonych ofert wynajmu bądź dzierżawy, natomiast w rubr. 2 liczbę możliwych do realizacji ofert. W rubr. 4 należy podać średnią cenę 1 m2 powierzchni liczoną w analogiczny sposób jak w dziale 3.

Dział 5. Dane uzupełniające

W wierszu 01 należy podać liczbę pracujących tj. osób wykonujących pracę przynoszącą im zarobek (w formie wynagrodzenia za pracę) lub dochód, bez względu na miejsce i czas trwania tej pracy.

Do pracujących zalicza się:

- osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (umowy o pracę),

- właścicieli i współwłaścicieli (z wyłączeniem wspólników spółek kapitałowych, którzy nie pracują w spółce, łącznie z bezpłatnie pomagającymi członkami rodzin) jednostek prowadzących działalność gospodarczą poza indywidualnymi gospodarstwami rolnymi, tj. zakładów, spółek, przedsiębiorstw zagranicznych itp., zatrudniających pracowników najemnych.

W części Rodzaj prowadzonej działalności należy zaznaczyć dominujący rodzaj działalności i tak:

w wierszu 4 symbol "1" zaznaczają tylko te jednostki, które zajmują się realizacją projektów inwestycyjnych na własny rachunek, obejmującą przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu budowy lub przygotowania budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do sprzedaży

w wierszu 5 symbol "2" zaznaczają tylko te jednostki które zajmują się kupnem i sprzedażą na własny rachunek:

a)
mieszkań i budynków mieszkalnych,
b)
budynków niemieszkalnych,
c)
gruntów.

w wierszu 6 symbol "3" zaznaczają tylko te jednostki, które zajmują się wynajmem i eksploatacją nieruchomości na własny rachunek:

a)
mieszkań i budynków mieszkalnych,
b)
budynków niemieszkalnych,
c)
gruntów,
d)
długotrwałym wynajmem przewoźnych domów mieszkalnych lub mieszkań za wyjątkiem działalności hoteli, wynajmu pokoi gościnnych, kempingów, pól namiotowych i innych miejsc zakwaterowania.

w wierszu 7 symbol "4" zaznaczają tylko te jednostki, które zajmują się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, wynajmowaniu, wycenie nieruchomości, doradztwie technicznym i finansowym.