Organizacja wykonywania zadań w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach powszechnego obowiązku obrony.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2019.15

Akt utracił moc
Wersja od: 28 marca 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 28 marca 2019 r.
w sprawie organizacji wykonywania zadań w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach powszechnego obowiązku obrony

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2019 r. poz. 299 i 303) w związku z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1459,1669, 2182 i 2245) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa organizację wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanej dalej "KRUS".
§  2. 
Użyte w treści zarządzenia określenia oznaczają:
1)
zadania obronne - zadania wykonywane w ramach powszechnego obowiązku obrony wynikające z ustaw oraz wydanych na ich podstawie aktów prawnych właściwych organów;
2)
planowanie obronne - ustalanie sposobów wykonywania zadań obronnych;
3)
programowanie obronne - ustalanie zadań obronnych realizowanych w czasie pokoju;
4)
plan operacyjny - Plan Operacyjny Funkcjonowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
5)
jednostki organizacyjne KRUS - oddziały regionalne, zakłady rehabilitacji leczniczej KRUS.
§  3. 
Do zadań obronnych wykonywanych w KRUS zalicza się w szczególności:
1)
planowanie obronne;
2)
utworzenie stałego dyżuru;
3)
przygotowywanie elementów systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym;
4)
przygotowywanie rezerw osobowych na potrzeby wykonywania zadań obronnych;
5)
planowanie i organizowanie świadczeń niezbędnych do realizacji zadań;
6)
gotowość do realizacji zadań wynikających z obowiązków państwa gospodarza, a w szczególności zobowiązań dotyczących współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC);
7)
realizowanie procesu szkolenia obronnego;
8)
prowadzenie inspekcji w zakresie wykonywania zadań obronnych w jednostkach organizacyjnych KRUS;
9)
tworzenie warunków do wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa.
§  4. 
1. 
Prezes KRUS kieruje całokształtem wykonywania zadań obronnych oraz odpowiada za przygotowanie KRUS do działania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2. 
Kierując wykonywaniem zadań obronnych należy:
1)
tworzyć warunki organizacyjne i techniczne do planowania i realizacji zadań obronnych;
2)
współdziałać z organami administracji publicznej, innymi jednostkami organizacyjnymi w planowaniu i realizacji zadań obronnych;
3)
zapewnić warunki przekazywania informacji i decyzji dotyczących planowania i realizacji zadań obronnych.
3. 
Za wykonywanie zadań obronnych w jednostkach organizacyjnych KRUS, w granicach posiadanych kompetencji, odpowiadają kierownicy tych jednostek.
§  5. 
1. 
W KRUS zadania obronne w ramach powszechnego obowiązku obrony realizuje Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS.
2. 
Zakres zadań Biura Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS regulują odrębne przepisy.
§  6. 
W jednostkach organizacyjnych KRUS zadania obronne wykonują pracownicy wyznaczeni przez kierowników tych jednostek.
§  7. 
Regulaminy organizacyjne jednostek organizacyjnych KRUS oraz opisy stanowisk pracy uwzględniają zadania obronne tych jednostek.
§  8. 
1. 
Planowanie obronne obejmuje w szczególności:
1)
planowanie operacyjne;
2)
programowanie obronne.
2. 
W ramach planowania operacyjnego wykonuje się, uzgadnia i aktualizuje plan operacyjny oraz karty realizacji zadań operacyjnych.
3. 
W planie, o którym mowa w ust. 2 uwzględnia się zadania operacyjne przewidziane do wykonania przez jednostki organizacyjne KRUS.
4. 
Plan operacyjny opracowuje Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS. Karty realizacji zadań operacyjnych opracowują komórki organizacyjne Centrali i jednostki organizacyjne KRUS, które realizują te zadania.
5. 
Tryb i szczegółowe zasady opracowywania, uzgadniania i zatwierdzania planu, o którym mowa w ust. 2, określają odrębne przepisy.
§  9. 
1. 
W celu zapewnienia ciągłości przyjmowania decyzji i poleceń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa oraz uruchamianiem realizacji zadań ujętych w planie operacyjnym tworzy się w KRUS stały dyżur.
2. 
Zasady funkcjonowania oraz organizację stałego dyżuru określają odrębne przepisy.
§  10. 
1. 
Przygotowywanie elementów systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym obejmuje przygotowanie stanowiska kierowania Prezesa KRUS w stałej siedzibie i poza siedzibą KRUS.
2. 
Za przygotowanie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem KRUS w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, w szczególności regulaminu organizacyjnego czasu "W" odpowiedzialne jest Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS we współpracy, pod względem formalno - prawnym z Biurem Organizacyjno - Prawnym Centrali KRUS.
§  11. 
1. 
Zapewnienie kadrowych zdolności do realizacji zadań obejmuje reklamowanie pracowników KRUS od obowiązku pełnienia czynnej służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
2. 
Reklamowanie, o którym mowa w ust. 1. w Centrali KRUS realizuje Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS we współpracy z Biurem Zarządzania Zasobami Ludzkimi Centrali KRUS, a wnosi Prezes KRUS.
3. 
W jednostkach organizacyjnych KRUS reklamowanie, o którym mowa w ust. 1 realizuje kierownik jednostki organizacyjnej.
§  12. 
1. 
W ramach szkoleń obronnych Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS realizuje następujące zadania:
1)
planowanie szkolenia;
2)
kwalifikowanie osób podlegających szkoleniu oraz przypisywanie ich do odpowiednich grup szkoleniowych;
3)
zapewnienie odpowiednich środków i warunków do realizacji procesu szkolenia oraz realizację szkolenia;
4)
prowadzenie dokumentacji szkoleniowej.
2. 
Szkoleniu obronnemu podlegają:
1)
osoby zajmujące kierownicze stanowiska w KRUS:
a)
Kierownictwo KRUS,
b)
kierownicy komórek organizacyjnych Centrali KRUS i ich zastępcy,
c)
kierownicy jednostek organizacyjnych KRUS i ich zastępcy;
2)
pracownicy wyznaczeni do wykonywania zadań obronnych, a w szczególności:
a)
pracownicy wyznaczeni do Stałego Dyżuru,
b)
pracownicy wyznaczeni do prowadzenia reklamowania, o którym mowa w § 11,
c)
pracownicy, o których mowa w § 6.
3. 
Organizację szkolenia obronnego w KRUS realizuje Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS.
4. 
Udział w szkoleniach jest służbowym obowiązkiem pracowników zakwalifikowanych do grup szkoleniowych, o których mowa w ust. 2, w przypadku niemożliwości uczestniczenia w szkoleniu przez kierownika komórki organizacyjnej Centrali KRUS lub jednostki organizacyjnej KRUS, obowiązkowo w szkoleniu uczestniczy jego zastępca.
§  13. 
1. 
W stosunku do wszystkich jednostek organizacyjnych realizujących zadania obronne prowadzi się czynności inspekcyjne w zakresie wykonywania zadań obronnych.
2. 
Inspekcje zarządza Prezes KRUS, a organizuje i prowadzi Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS.
3. 
Inspekcje doraźne może zarządzać Prezes KRUS w każdym czasie.
4. 
W ramach przeprowadzanych inspekcji Biuro Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS jest uprawnione do pozyskiwania informacji od kierowników jednostek organizacyjnych KRUS, a także wydawania tym kierownikom wskazówek i zaleceń w sprawach wykonywania zadań obronnych, w granicach obowiązujących przepisów.
§  14. 
1. 
Do zadań realizowanych w obszarze przeglądów obronnych w KRUS należy:
1)
sporządzanie Narodowego Kwestionariusza Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych, zwanego dalej "NKPPO";
2)
NKPPO sporządzane jest w Biurze Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Informacji Centrali KRUS.
2. 
Szczegółowe zasady opracowywania dokumentów wykonywanych w ramach przeglądów obronnych określają odrębne przepisy.
§  15. 
Traci moc zarządzenie nr 39 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 9 września 2016 r. w sprawie organizacji wykonywania zadań w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach powszechnego obowiązku obrony (Dz. Urz. KRUS poz. 40 i z 2017 r. poz. 36).
§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.