Organizacja systemu stałego dyżuru.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MFiPR.2020.13

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 2020 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1
z dnia 14 kwietnia 2020 r.
w sprawie organizacji systemu stałego dyżuru

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020) w związku z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1398) oraz w związku z § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w "Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej" oraz zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także podwyższania gotowości obronnej, tworzy się system stałego dyżuru w dziale administracji rządowej - rozwój regionalny.
§  2. 
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o:
1)
dziale - należy przez rozumieć dział administracji rządowej - rozwój regionalny, w rozumieniu ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 945, 1248, 1696 i 2170);
2)
Ministrze - rozumie się przez to Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej;
3)
stałym dyżurze - należy przez to rozumieć całodobową służbę w ramach systemu stałego dyżuru pełnioną w celu realizacji zadań, o których mowa w § 4 ust. 1;
4)
punkcie kontaktowym - należy przez to rozumieć osobę lub stanowisko w ramach systemu stałego dyżuru wyznaczone w celu realizacji zadań, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  3. 
1. 
System stałego dyżuru obejmuje:
1)
stały dyżur w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zwanym dalej "Ministerstwem";
2)
punkty kontaktowe kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, zwanych dalej "jednostkami", na których Minister nie nałożył zadań operacyjnych.
2. 
Strukturę organizacyjną systemu stałego dyżuru w dziale określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  4. 
1. 
Zadania wykonywane w ramach systemu stałego dyżuru obejmują:
1)
przekazywanie decyzji organów uprawnionych do uruchomienia zadań ujętych w "Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej", wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
2)
uruchamianie, w warunkach wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, wynikających z zadań określonych w planach operacyjnych funkcjonowania działu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2. 
Zadania, o których mowa w ust. 1, realizowane są przez:
1)
przyjmowanie i przekazywanie podmiotom, o których mowa w § 3 ust. 1, informacji o wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa, otrzymywanych w szczególności z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
2)
uruchamianie zadań operacyjnych określonych w planach operacyjnych funkcjonowania działu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
3)
współdziałanie z instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za informowanie o zagrożeniach bezpieczeństwa powszechnego;
4)
wykonywanie innych poleceń Ministra w zakresie przekazywania, przyjmowania lub gromadzenia informacji, o których mowa w pkt 1;
5)
ostrzeganie i alarmowanie o zagrożeniach bezpieczeństwa powszechnego;
6)
przekazywanie uprawnionym podmiotom informacji dotyczących realizacji przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego;
7)
prowadzenie dokumentacji stałego dyżuru lub punktu kontaktowego.
§  5. 
1. 
Organizacja i przygotowanie systemu stałego dyżuru, o którym mowa w § 3, obejmuje w szczególności:
1)
ustalenie składu osobowego stałego dyżuru;
2)
uwzględnienie stałego dyżuru w wewnętrznych regulaminach organizacyjnych;
3)
wyznaczenie pomieszczeń do pełnienia stałego dyżuru oraz wyposażenia ich w niezbędny sprzęt, w szczególności w środki łączności, sprzęt informatyczny z pocztą elektroniczną;
4)
zorganizowanie w ramach stałego dyżuru systemu powiadamiania i alarmowania;
5)
przygotowanie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem stałego dyżuru, w szczególności: instrukcji stałego dyżuru, dziennika ewidencji decyzji, sygnałów i informacji, dziennika przebiegu stałego dyżuru;
6)
szkolenia składu osobowego do pełnienia stałego dyżuru.
2. 
Za przygotowanie, organizację, szkolenie i funkcjonowanie systemu stałego dyżuru w Ministerstwie odpowiada dyrektor komórki organizacyjnej właściwej do spraw zarządzania kryzysowego, a w jednostkach odpowiadają kierownicy tych jednostek.
3. 
Organizacja systemu stałego dyżuru w jednostkach, które nie realizują zadań operacyjnych, polega na funkcjonowaniu w każdej z nich punktu kontaktowego, przez który należy rozumieć osobę wyznaczoną przez kierownika jednostki, pośredniczącą w przekazywaniu informacji pomiędzy stałym dyżurem Ministerstwa, a kierownikiem jednostki.
§  6. 
1. 
Stały dyżur w Ministerstwie realizowany jest przez zespół stałego dyżuru Ministerstwa oraz dyżur w komórkach organizacyjnych Ministerstwa.
2. 
Zespół stałego dyżuru w Ministerstwie organizuje się w formie całodobowej służby dyżurnej pełnionej w systemie dwu lub trzyzmianowym.
3. 
Skład zespołu stałego dyżuru w Ministerstwie ustala w drodze decyzji Dyrektor Generalny Ministerstwa.
4. 
Do realizacji zadań zespołu stałego dyżuru kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa wyznaczają pracowników upoważnionych do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej "zastrzeżone".
5. 
Do zespołu stałego dyżuru nie powołuje się pracowników posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wyznaczonych do realizacji innych zadań obronnych w Ministerstwie oraz członków formacji obrony cywilnej.
§  7. 
1. 
Dyżury w komórkach organizacyjnych w ramach stałego dyżuru Ministerstwa pełnione są w godzinach pracy przez wyznaczonych pracowników sekretariatów.
2. 
Decyzję o wprowadzeniu dyżurów w wydłużonym czasie pracy w komórkach organizacyjnych w ramach stałego dyżuru Ministerstwa podejmuje Dyrektor Generalny Ministerstwa.
§  8. 
1. 
Decyzję o uruchomieniu i zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru podejmuje Minister.
2. 
O uruchomieniu lub zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru Minister informuje Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
3. 
W stanie stałej gotowości obronnej państwa Minister lub osoba przez niego upoważniona, może podjąć decyzję o uruchomieniu i zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru w celach szkoleniowych lub do przekazywania informacji o zagrożeniach bądź sytuacjach kryzysowych.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, w jednostkach stały dyżur może być uruchamiany i zakończony przez kierowników tych jednostek, po uprzednim poinformowaniu Dyrektora Generalnego Ministerstwa.
§  9. 
1. 
Przygotowanie osób wyznaczonych do pełnienia stałego dyżuru w Ministerstwie, obejmujące szkolenie przygotowawcze, doskonalenie umiejętności oraz treningi praktycznego wykonywania stałego dyżuru organizuje i prowadzi komórka organizacyjna właściwa do spraw zarządzania kryzysowego.
2. 
Sprawy organizacyjne, w tym strukturę, wyposażenie, organizację łączności, dokumentację, sygnały ostrzegania i alarmowania, szczegółowe obowiązki i zadania, miejsce, tryb wykonywania oraz plan dyżurów określa instrukcja stałego dyżuru/punktu kontaktowego której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. 
Instrukcję stałego dyżuru w Ministerstwie przygotowuje komórka organizacyjna właściwa do spraw zarządzania kryzysowego, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
4. 
Instrukcje stałego dyżuru/punktu kontaktowego jednostki uzgadniają z dyrektorem komórki organizacyjnej właściwej do spraw zarządzania kryzysowego w Ministerstwie, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  10. 
Nadzór nad realizacją zadań stałego dyżuru w Ministerstwie sprawuje Dyrektor Generalny Ministerstwa, a w jednostkach nad realizację zadań punktu kontaktowego sprawują kierownicy tych jednostek.
§  11. 
Traci moc zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 6 września 2019 r. w sprawie organizacji systemu stałego dyżuru (Dz. Urz. Min. Inw. i Roz. poz. 31).
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STRUKTURA ORGANIZACYJNA SYSTEMU STAŁEGO DYŻURU W DZIALE ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ - ROZWÓJ REGIONALNY

ZAŁĄCZNIK Nr  2

(wzór)

ZATWIERDZAM

KIEROWNIK URZĘDU/JEDNOSTKI

(IMIĘ I NAZWISKO)

INSTRUKCJA STAŁEGO DYŻURU/PUNKTU KONTAKTOWEGO

OPRACOWAŁ:

IMIĘ I NAZWISKO

STANOWISKO

Spis treści

1. ZASADY OGÓLNE

1.1. Cel organizacji stałego dyżuru

1.2. Zadania realizowane w ramach stałego dyżuru

1.3. Skład osobowy i czas pełnienia stałego dyżuru

1.4. Miejsce pełnienia stałego dyżuru

1.5. Nadzór nad stałym dyżurem

2. USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

2.1. Uprawnienia osób pełniących stały dyżur

2.2. Obowiązki osób pełniących stały dyżur

2.3. Zadania zmiany przyjmującej stały dyżur

2.4. Zadania zmiany zdającej stały dyżur

3. INFORMACJE DODATKOWE

ZAŁĄCZNIKI DO INSTRUKCJI STAŁEGO DYŻURU

1. ZASADY OGÓLNE

1.1. Cel organizacji stałego dyżuru

Celem organizacji stałego dyżuru jest zapewnienie ciągłości przekazywania decyzji organów upoważnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w "Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej".

1.2. Zadania realizowane w ramach stałego dyżuru.

Do podstawowych zadań realizowanych w ramach stałego dyżuru należą:

1) uruchomienie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zadań operacyjnych oraz procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;

2) przekazywanie decyzji uprawnionych organów w sprawie uruchomienia określonych zadań, w tym zadań operacyjnych określonych w planach operacyjnych funkcjonowania działu administracji rządowej - rozwój regionalny, kierowanego przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej;

3) przekazywanie właściwym organom informacji o stopniu realizacji zadań, w tym zadań operacyjnych wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa.

1.3. Skład osobowy i czas pełnienia stałego dyżuru.

Funkcjonowanie stałego dyżuru zapewnia kierownik urzędu/jednostki, wyznaczając skład stałego dyżuru i określając czas jego pełnienia.

Czas pełnienia stałego dyżuru:

I zmiana od godz. 6.00 do godz. 14.00;

II zmiana od godz. 14.00 do godz. 22.00;

III zmiana od godz. 22.00 do godz. 6.00.

Kierownik urzędu/jednostki może określić inne godziny pełnienia stałego dyżuru, jeśli uzasadnione jest to specyfiką urzędu/jednostki, przy równoczesnym zapewnieniu pełnienia stałego dyżuru przez całą dobę.

1.4. Miejsce pełnienia stałego dyżuru

Miejscem pełnienia stałego dyżuru jest ........................................................, które znajduje się

w pomieszczeniu nr ...., budynek ................................................................................... .

1.5. Nadzór nad stałym dyżurem

Bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem stałego dyżuru sprawuje

Do obowiązków sprawującego bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem stałego dyżuru należy:

1) opracowanie i bieżąca aktualizacja "Instrukcji stałego dyżuru" wraz z załącznikami; ustalenie sposobu funkcjonowania i wyznaczenie składu stałego dyżuru oraz zapewnienie jego przeszkolenia;

2) wyposażenie pomieszczeń, w którym dyżur będzie pełniony m.in. w środki łączności,

sprzęt komputerowy, materiały biurowe i zapasowe źródło energii elektrycznej;

3) ustalenie sposobu powiadamiania osób wchodzących w skład stałego dyżuru;

4) zapewnienie ochrony pomieszczeń i dokumentów w czasie trwania całodobowej pracy stałego dyżuru;

6) inne, wynikające ze specyfiki urzędu/jednostki.

2. USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

2.1. Uprawnienia osób pełniących stały dyżur:

1) wydawanie poleceń w sprawach należących do zadań stałego dyżuru podczas nieobecności kierownika urzędu/jednostki;

2) przyjmowanie i przekazywanie zadań określonych w "Tablicy realizacji zadań operacyjnych" * ;

3) a także uruchamianie procedur systemu zarządzania kryzysowego;

4) przyjmowanie i przekazywanie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych;

5) egzekwowanie od pracowników urzędu/jednostki informacji w celu uaktualniania dokumentacji stałego dyżuru;

6) wydawanie poleceń kierowcom przydzielonych środków transportowych w zakresie wykorzystania pojazdów;

7) inne, wynikające ze specyfiki urzędu/jednostki.

2.2. Obowiązki osób pełniących stały dyżur:

1) znajomość "Instrukcji stałego dyżuru" wraz z załącznikami;

2) znajomość struktury organizacyjnej urzędu/jednostki;

3) znajomość sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych;

4) umiejętność posługiwania się technicznymi środkami łączności oraz urządzeniami biurowymi znajdującymi się na wyposażeniu stałego dyżuru;

5) utrzymywanie łączności z kierownikiem urzędu/jednostki, ze stałym dyżurem organu nadrzędnego, jednostek organizacyjnych, podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanymi w ramach systemu stałego dyżuru;

6) przestrzeganie przepisów o ochronie informacji niejawnych; przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

2.3. Zadania zmiany przyjmującej stały dyżur:

1) przyjęcie dokumentacji stałego dyżuru;

2) przyjęcie wyposażenia pomieszczeń stałego dyżuru;

3) sprawdzenie sprawności technicznych środków łączności oraz urządzeń biurowych,

stanowiących wyposażenie stałego dyżuru;

4) sprawdzenie dostępności środków transportowych wraz z kierowcami wyznaczonymi do

dyspozycji stałego dyżuru;

5) potwierdzenie faktu przyjęcia stałego dyżuru w dzienniku działania;

6) inne, wynikające ze specyfiki urzędu/jednostki.

2.4. Zadania zmiany zdającej stały dyżur:

1) uaktualnienie dziennika działania i przekazanie dziennika działania zmianie przyjmującej stały dyżur;

2) zapoznanie zmiany przyjmującej stały dyżur z aktualną sytuacją w zakresie właściwości urzędu/jednostki;

3) przedstawienie zmianie przyjmującej stały dyżur spraw wynikłych w trakcie dyżuru i

sposobu ich realizacji;

4) przedstawienie zmianie przyjmującej stały dyżur spraw będących w procesie realizacji wraz z ewentualną informacją o sposobie i terminie ich załatwienia;

5) poinformowanie o miejscu pobytu kierownika urzędu/jednostki oraz wydanych przez niego decyzjach dotyczących stałego dyżuru;

6) inne, wynikające ze specyfiki urzędu/jednostki.

3. INFORMACJE DODATKOWE

Inne istotne dane i ustalenia wynikające ze specyfiki urzędu/jednostki.

ZAŁĄCZNIKI DO INSTRUKCJI STAŁEGO DYŻURU:

Załącznik nr 1 - Wykaz osób upoważnionych do uruchomienia stałego dyżuru.

Załącznik nr 2 - Wykaz osób powiadamianych w trybie alarmowym w celu niezwłocznego stawienia się w miejscu pracy.

Załącznik nr 3 - Wykaz danych teleadresowych osób wchodzących w skład stałego dyżuru. Załącznik nr 4 - Struktura organizacyjna urzędu/jednostki.

Załącznik nr 5 - Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze.

Załącznik nr 6 - Wykaz danych teleadresowych stałego dyżuru organu nadrzędnego i jednostek organizacyjnych nadrzędnych, podległych i współdziałających w ramach systemu stałego dyżuru.

Załącznik nr 7 - Dziennik działania stałego dyżuru.

Załącznik Nr 8 - Procedura uruchamiania zadań operacyjnych.

ZAŁĄCZNIKI DO INSTRUKCJI STAŁEGO DYŻURU/PUNKTU KONTAKTOWEGO

Załącznik Nr  1

WYKAZ OSÓB UPOWAŻNIONYCH DO URUCHOMIENIA STAŁEGO DYŻURU

Lp.ImięNazwiskoStanowiskoNr telefonu stacjonarnegoNr telefonu komórkowegoUwagi

Załącznik Nr  2

WYKAZ PRACOWNIKÓW POWIADAMIANYCH W TRYBIE ALARMOWYM W CELU NIEZWŁOCZNEGO STAWIENIA

Lp.ImięNazwiskoStanowiskoKomórka organizacyjnaAdres zamieszkaniaNr telefonu służbowegoNr telefonu komórkowegoUwagi

Załącznik Nr  3

WYKAZ DANYCH TELEADRESOWYCH OSÓB WCHODZĄCYCH W SKŁAD STAŁEGO DYŻURU

Lp.Stanowisko w stałym dyżurzeImięNazwiskoKomórka organizacyjnaTelefon służbowyTelefon komórkowy

Załącznik Nr  4

STRUKTURA ORGANIZACYJNA URZĘDU/JEDNOSTKI

Załącznik Nr  5

SYGNAŁY ALARMOWE I KOMUNIKATY OSTRZEGAWCZE RODZĄ JE ALARMÓW, TREŚĆ KOMUNIKATÓW OSTRZEGAWCZYCH, SYGNAŁY ALARMOWE

RODZAJ

ALARMU

SPOSÓB OGŁASZANIA ALARMÓWSPOSÓB ODWOŁYWANIA ALARMÓW
ZA POMOCĄ SYRENYPRZY POMOCY ROZGŁOŚNI RADIOWYCH, OŚRODKÓW TVP I RADIOFONII PRZEWODOWEJZA POMOCĄ SYRENPRZY POMOCY ROZGŁOŚNI RADIOWYCH, OŚRODKÓW TVP I RADIOFONII PRZEWODOWEJ
Alarm o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiskaDźwięki ciągły trwający 3 minutyPowtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna informująca o zagrożeniu i sposobie postępowania mieszkańców Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm dlaDźwięk ciągły trwający 3 minutyPowtarzana trzykrotnie zapowiedź

słowna:

Uwaga! Uwaga!

odwołuję alarm o klęskach

........................................................

dla ....................................

Alarm powietrznyDźwięk modulowany trwający 3 minutyPowtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm powietrzny dlaDźwięk ciągły trwający 3 minutyPowtarzana trzykrotnie zapowiedź

słowna: Uwaga! Uwaga!

odwołuję alarm powietrzny dla

.......................................................

Alarm o skażeniachDźwięki trwające 10 sekund powtarzane przez 3 minuty;Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:

Uwaga! Uwaga!

Dźwięk ciągły trwający 3 minutyPowtarzana trzykrotnie zapowiedź

słowna:

Uwaga! Uwaga!

czas trwania przerwy między dźwiękami powinien wynosić 25-30 sekundOgłaszam alarm o skażeniach

...................................................

dla.............................................

odwołuję alarm o skażeniach

dla .....................................

Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniamiPowtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga!

Osoby znajdujące się na terenie

około godz. ....... min ..........

może nastąpić skażenie ..............

z kierunku ............................................

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź

słowna: Uwaga! Uwaga!

odwołuję uprzedzenie

o zagrożeniu skażeniami

.............................................

dla ..................................

Uprzedzenie o zagrożeniu zakażeniamiFormę treść komunikatu ustalają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej
POSTĘPOWANIE

PO OGŁOSZENIU SYGNAŁÓW ALARMOWYCH I KOMUNIKATÓW

Jednym z przedsięwzięć Obrony Cywilnej jest tworzenie systemów alarmowania, które mają ostrzegać ludność przed grożącym niebezpieczeństwem w celu umożliwienia jej ukrycie się w przygotowanych budowlach lub pomieszczeniach ochronnych a także opuszczenia strefy niebezpiecznej.

Do ogłaszania (odwoływania) alarmów i komunikatów wykorzystuje się następujące urządzenia:

1) systemy alarmowe miast;

2) centralną oraz regionalne rozgłośnie Polskiego Radia i ośrodki Telewizji Polskiej;

3) radiowęzły radiofonii przewodowej;

4) syreny nie włączone do miejskich systemów alarmowych (syreny zakładów pracy, straży pożarnej itd.). Sygnały alarmowe oraz sposób ich ogłaszania i odwoływania przedstawia załączona tabela.

PAMIĘTAJ!

PO USŁYSZENIU SYGNAŁU ALARMOWEGO LUB KOMUNIKATU NALEŻY DZIAŁAĆ SZYBKO, ALE ROZWAŻNIE I BEZ PANIKI

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ:

1. PO OGŁOSZENIU ALARMU

- włącz radioodbiornik na częstotliwości radiostacji lokalnych;

- postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi w komunikatach;

- wykonuj polecenia służb ratowniczych, władz i organów Obrony Cywilnej;

- przygotuj maskę przeciwgazową lub środek zastępczy;

- przygotuj wilgotne tampony na usta i nos do oddychania (najlepiej nawilżyć je roztworem wodnym sody oczyszczonej);

- wyłącz urządzenia gazowe i elektryczne, wygaś paleniska;

- uszczelnij okna pomieszczenia, w którym się znajdujesz mokrym papierem lub szmatami;

- zabierz ze sobą dokumenty osobiste, odzież, zapasy żywności, wodę, indywidualne środki ochrony dróg oddechowych;

- zamknij okna i mieszkanie;

- udaj się w miejsce lub w kierunku wskazanym w komunikatach radiowych lub przez służby ratownicze, władze i organa Obrony Cywilnej;

- udaj się do najbliższego schronu lub ukrycia;

Jeśli znajdujesz się w miejscu publicznym:

- wykonuj polecenia służb ratowniczych, władz i organów Obrony Cywilnej.

2. KOMUNIKAT - UPRZEDZENIE O ZAGROŻENIU SKAŻENIAMI

- włącz radioodbiornik na częstotliwości radiostacji lokalnych;

- postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi w komunikatach;

- wykonuj polecenia służb ratowniczych, władz i organów Obrony Cywilnej;

- wyłącz urządzenia gazowe i elektryczne, wygaś paleniska;

- zamknij okna i mieszkanie;

- udaj się w miejsce lub w kierunku wskazanym w komunikatach radiowych lub przez służby ratownicze, władze i organa

Obrony Cywilnej;

Jeśli nie zdążyłeś opuścić mieszkania:

- uszczelnij okna pomieszczenia, w którym się znajdujesz mokrym papierem lub szmatami;

- przygotuj wilgotne tampony na usta i nos do oddychania (najlepiej nawilżyć je roztworem wodnym sody oczyszczonej);

Jeśli znajdziesz się w miejscu publicznym:

- wykonuj polecenia służb ratowniczych, władz i organów Obrony Cywilnej.

3. KOMUNIKAT - UPRZEDZENIE O ZAGROŻENIU ZAKAŻENIAMI

- postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi w środkach masowego przekazu przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

4. KOMUNIKAT - UPRZEDZENIE O KLĘSKACH ŻYWIOŁOWYCH I ZAGROŻENIU ŚRODOWISKA

- włącz radioodbiornik na częstotliwości radiostacji lokalnych;

- postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi w komunikatach;

- zamknij okna i mieszkanie.

W wypadku awarii obiektu z toksycznym środkiem przemysłowym:

- wyłącz urządzenia gazowe i elektryczne, wygaś paleniska;

- zamknij okna i mieszkanie;

- uszczelnij okna pomieszczenia, w którym się znajdujesz mokrym papierem lub szmatami;

Jeśli nie zdążyłeś opuścić mieszkania:

- uszczelnij okna pomieszczenia, w którym się znajdujesz mokrym papierem lub szmatami;

- przygotuj wilgotne tampony na usta i nos do oddychania (najlepiej nawilżyć je roztworem wodnym sody oczyszczonej);

Jeśli znajdziesz się w miejscu publicznym:

- wykonuj polecenia organów Obrony Cywilnej, Straży Pożarnej i Policji.

Załącznik Nr  6

WYKAZ DANYCH TELEADRESOWYCH STAŁEGO DYŻURU ORGANU NADRZĘDNEGO I JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH NADRZĘDNYCH, PODLEGŁYCH I WSPÓŁDZIAŁAJĄCYCH W RAMACH SYSTEMU STAŁEGO DYŻURU

Lp.Nazwa jednostki organizacyjnej i adresImię i Nazwisko kierownika jednostki organizacyjnejNumer telefonu kierownika jednostki organizacyjnejAdres, pod którym zorganizowany jest Stały DyżurNumer tel.

Numer fax.

pod którym funkcjonuje Stały Dyżur

Imię i Nazwisko pracownika odpowiedzialnego za organizację Stałego DyżuruNumer telefonu pracownika odpowiedzialnego za organizację Stałego DyżuruUwagi
Stały Dyżur organu nadrzędnego i jednostek organizacyjnych nadrzędnych
Stały Dyżur jednostek podległych i współdziałających

Załącznik Nr  7

DZIENNIK DZIAŁANIA STAŁEGO DYŻURU

Rozpoczęto dnia .......................... 20....... r.

Zakończono dnia ......................... 20....... r.

Lp.Data godzina otrzymania informacjiTreść otrzymanej informacji (zadanie, polecenie, czynność, wydarzenie itp.).Od kogo wpłynęła informacjaKto przyjął informacjęKomu i kiedy przekazano informacjęRealizacja/opis działaniaUwagi

Załącznik Nr  8

PROCEDURA URUCHAMIANIA ZADAŃ OPERACYJNYCH.

PROCEDURY URUCHAMIANIA I PRZEKAZYWANIA ZADAŃ OPERACYJNYCH
1.
Stosownie do rozwoju sytuacji kryzysowej w państwie, wprowadzonych stanów gotowości obronnej państwa oraz przyjętych sytuacji planistycznych, Rada Ministrów nakazuje uruchomienie odpowiednich zestawów zadań operacyjnych zawartych w Tabeli realizacji zadań operacyjnych. Zadania operacyjne mogą być uruchamiane selektywnie, odpowiednio do zaistniałej sytuacji kryzysowej i przewidywanych zagrożeń.
2.
Uruchomienie realizacji zadań operacyjnych oznacza przekazanie przez techniczne środki łączności ich oznaczeń literowo - cyfrowych, bez podawania treści zadań. Oznaczenia literowo - cyfrowe zestawów zadań operacyjnych (zadań operacyjnych) mogą być przekazane za pomocą faksu, poczty elektronicznej lub telefonicznie. Przy przekazywaniu oznaczeń literowo - cyfrowych zadań operacyjnych drogą radiową lub telefonicznie, należy posługiwać się TABELĄ ZGŁOSKOWANIA.
TABELA ZGŁOSKOWANIA
LiteraZgłoskowanieLiteraZgłoskowanieCyfraZgłoskowanie
AAnnaNNatalia0zero
BBożena0Olga1jeden
CCelinaPPaweł2dwa
DDanutaQQuebec3trzy
EEmilRRoman4cztery
FFranciszekSStefan5pięć
GGustawTTomasz6sześć
HHenrykUUrszula7siedem
IIgnacyVVioletta8osiem
JJaninaWWładysław9dziewięć
KKrzysztofXXylofon
LLudwikYYpsylon
MMariaZZygmunt
3.
Przykłady przekazywania zestawów (zadań) do uruchomienia przez:

Środki łączności radiowej lub telefonicznie:

- zadanie ZAA 10:

"Wykonać Zygmunt, Anna, Anna, jeden, zero - powtarzam wykonać Zygmunt, Anna, Anna, jeden, zero";

- zadań od ZAA 10 do ZAA 23:

"Wykonać Zygmunt, Anna, Anna, jeden zero do dwa, trzy - powtarzam wykonać Zygmunt, Anna, Anna, jeden, zero do dwa, trzy";

- zadań przewidzianych dla sytuacji planistycznej SP_1:

"Wykonać zestaw Stefan, Paweł, jeden - powtarzam wykonać zestaw Stefan, Paweł, jeden".

Pocztę elektroniczną, faks:

- zadanie ZAA 10:

"Wykonać ZAA 10"; - zadań od ZAA 10 do ZAA 23:

"Wykonać ZAA 10 do ZAA 23"; - zadań przewidzianych dla sytuacji planistycznej SP_1:

"Wykonać ZAA dla SP_1".

UWAGA! Nie przewiduje się przesyłania informacji, meldunków zwrotnych z realizacji zadań operacyjnych w powyższym trybie

1 Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 2263).
* Tablica realizacji zadań operacyjnych - nakłada na poszczególne komórki organizacyjne urzędu i jednostki organizacyjne podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane przedsięwzięcia dotyczące podwyższania gotowości obronnej.