Organizacja Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2018.5

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5/18
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 7 maja 2018 r.
w sprawie organizacji Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1993 i 2405 oraz z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa organizację oraz zadania Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu, zwanego dalej "Ośrodkiem".
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza i pracownika Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA";
2)
organizator szkolenia - Biuro Kadr i Szkolenia CBA, zwane dalej "BKS CBA", lub jednostkę organizacyjną CBA odpowiedzialną za realizację własnego szkolenia;
3)
kierownik Ośrodka - kierownika Sekcji do spraw Obsługi Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu w Wydziale do spraw Szkoleń BKS CBA;
4)
szkolenie - formę zbiorowego kształcenia taką jak warsztat, seminarium, sympozjum, konferencja, odprawy i narady kierownictwa CBA oraz odprawy jednostek organizacyjnych CBA;
5)
uczestnik szkolenia - osoba biorąca udział w szkoleniu.

Rozdział  2.

Zadania Ośrodka

§  3. 
1. 
Ośrodek pełni funkcję szkoleniową na potrzeby CBA.
2. 
Inny podmiot może organizować szkolenie w Ośrodku na zasadzie wzajemności lub na podstawie zawartego porozumienia.
3. 
W organizowanym przez CBA w Ośrodku szkoleniu mogą brać udział również osoby niebędące funkcjonariuszami.
4. 
Uczestnicy szkolenia przebywają w Ośrodku na podstawie skierowania przez instytucję delegującą lub po otrzymaniu zgody Szefa CBA.

Rozdział  3.

Organizacja i zasady wykorzystania Ośrodka

§  4. 
1. 
Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem Ośrodka sprawuje dyrektor BKS CBA.
2. 
Kierownik Ośrodka jest odpowiedzialny za bieżącą kontrolę wykorzystania miejsc noclegowych i posiłków przez uczestników szkoleń oraz za prowadzenie dokumentacji finansowo-księgowej związanej z rozliczaniem pobytu osób przebywających w Ośrodku i przekazywanie jej do Biura Finansów CBA.
§  5. 
1. 
Za wykorzystanie Ośrodka do celów szkoleniowych, w tym za opracowanie rocznego harmonogramu szkoleń w Ośrodku jest odpowiedzialny dyrektor BKS CBA.
2. 
Roczny harmonogram szkoleń opracowuje się po zatwierdzeniu rocznego planu szkoleń przez Szefa CBA, o którym mowa w § 5 zarządzenia nr 27/12 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 18 września 2012 r. w sprawie określenia form i trybu szkolenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA poz. 36), nie później niż do 31 stycznia.
3. 
Roczny harmonogram szkoleń określa w szczególności terminy szkoleń przewidzianych do realizacji w Ośrodku, liczbę uczestników szkolenia oraz dodatkowe wymagania istotne dla organizacji szkoleń, w tym między innymi w zakresie wyłączenia Ośrodka od innych szkoleń lub pobytów indywidualnych, rezerwacji poszczególnych sal szkoleniowych lub innych warunków ważnych dla organizacji szkolenia.
4.  1
 Roczny harmonogram szkoleń może ulec zmianie w zależności od wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 6 ust. 3 oraz potrzeb i możliwości Ośrodka.
5. 
Po zatwierdzeniu przez Szefa CBA rocznego planu szkoleń, roczny harmonogram szkoleń jest niezwłocznie przekazywany do wiadomości kierownikowi Ośrodka.
§  6. 
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej CBA może zgłaszać do dyrektora BKS CBA, w terminie do 5 grudnia, zapotrzebowani na organizację w Ośrodku własnego szkolenia oraz szkoleń realizowanych przez podmioty, o których mowa w § 3 ust. 2, na kolejny rok kalendarzowy.
2. 
W zapotrzebowaniu określa się w szczególności propozycję terminu zaplanowanego szkolenia, liczbę uczestników szkolenia oraz inne wymagania istotne dla jego organizacji, takie jak:
1)
wyłączenia Ośrodka od innych szkoleń lub pobytów indywidualnych;
2)
rezerwacja poszczególnych sal szkoleniowych.
3. 
Decyzję w sprawie terminu oraz możliwości organizacji własnego szkolenia lub innego przedsięwzięcia zgłoszonego przez kierownika jednostki organizacyjnej CBA, podejmuje dyrektor BKS CBA.
§  7. 
1. 
Najpóźniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem organizator szkolenia przekazuje kierownikowi Ośrodka szczegółowe dane dotyczące szkolenia ujęte w karcie zgłoszenia szkolenia, której wzór zostanie określony w wytycznych Szefa CBA, o których mowa w § 11.
2. 
Jeżeli uczestnikami szkolenia mają być osoby niebędące funkcjonariuszami, organizator szkolenia przekazuje kierownikowi Ośrodka dane tych osób, w postaci imienia i nazwiska oraz nazwy i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Jeżeli uczestnikami szkolenia mają być osoby pełniące służbę w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Służbie Celno-Skarbowej oraz Służbie Ochrony Państwa, organizator szkolenia przekazuje kierownikowi Ośrodka dane tych osób, w postaci imienia i nazwiska, numeru legitymacji służbowej oraz nazwy organu, który ją wydał.
§  8. 
Ośrodek może być wykorzystywany do celów noclegowych dla funkcjonariuszy wykonujących obowiązki.
§  9. 
1. 
Ośrodek może być wykorzystywany do indywidualnego wypoczynku funkcjonariuszy w okresie, w którym nie jest wykorzystany do realizacji zadań wskazanych w § 3 ust. 1 i 2.
2. 
W Ośrodku mogą być organizowane, na podstawie indywidualnej zgody udzielonej przez dyrektora BKS CBA, przedsięwzięcia inne niż szkolenie.
3. 
Przedsięwzięcie inne niż szkolenie nie może:
1)
uniemożliwiać realizacji szkoleń zgodnie z wymaganiami, o których mowa w § 5 ust. 3;
2)
stwarzać zagrożenia ujawnienia osobom nieuprawnionym danych osobowych uczestników szkolenia jak również charakteru wykonywanych zadań służbowych funkcjonariuszy.
§  10. 
1. 
Osoby przebywające w Ośrodku są obowiązane przestrzegać Regulaminu Ośrodka.
2. 
Wydany przez dyrektora BKS CBA Regulamin Ośrodka przekazuje się, w celu zapoznania podległych funkcjonariuszy, kierownikom jednostek organizacyjnych CBA i udostępnia na portalu wewnętrznym CBA.
3. 
W przypadku niestosowania się do postanowień Regulaminu, o którym mowa w ust. 1, Kierownik Ośrodka może podjąć decyzję o usunięciu uczestnika szkolenia z terenu Ośrodka.
§  11. 
Zasady pobytu grup szkoleniowych, indywidualnych i noclegowych funkcjonariuszy określają wytyczne Szefa CBA.

Rozdział  3a. 2

Zasady dostępu do Ośrodka

§  11a. 
1. 
Uprawnienie dostępu do Ośrodka uzyskuje funkcjonariusz:
1)
pełniący w nim służbę lub świadczący w nim pracę;
2)
widniejący w wykazie osób uprawnionych do przebywania w Ośrodku w związku ze szkoleniem, innym przedsięwzięciem lub pobytem indywidualnym.
2. 
Wykaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zawiera imię, nazwisko oraz okres, na który przyznano uprawnienie.
§  11b. 
1. 
Dyrektor Departamentu Ochrony CBA, dyrektor BKS CBA oraz Kierownik Ośrodka niezwłocznie informują Służbę Ochrony o przyznaniu lub odebraniu, w tym przedterminowym, uprawnień dostępu do Ośrodka.
2. 
Informacja o przyznaniu lub odebraniu uprawnienia dostępu do Ośrodka może być w uzasadnionych przypadkach przekazana Służbie Ochrony w innej formie niż wykaz, o którym mowa w § 11a ust. 1 pkt 2, w szczególności telefonicznie lub drogą elektroniczną;
§  11c. 
1. 
Służba Ochrony prowadzi ewidencję, w której odnotowuje każdorazowo datę i godzinę wejścia do Ośrodka oraz wyjścia z niego funkcjonariusza.
2. 
Funkcjonariusz potwierdza Służbie Ochrony swoją tożsamość poprzez okazanie legitymacji służbowej lub legitymacji pracownika.
3. 
W przypadku braku dokumentu, o którym mowa w ust. 2, tożsamość funkcjonariusza można zweryfikować dokumentem tożsamości ze zdjęciem i oświadczeniem innego funkcjonariusza posiadającego legitymację, o której mowa w ust. 2.
4. 
Dokonanie weryfikacji na zasadach określonych w ust. 3, Służba Ochrony odnotowuje wpisem w ewidencji, o której mowa w ust. 1.
5. 
Zgłaszania oraz ustalania tożsamości nie dokonuje się wobec Szefa CBA i jego zastępców oraz towarzyszących im osób.
§  11d. 
1. 
Dostęp gości do Ośrodka odbywa się na podstawie zatwierdzonego przez Kierownika Ośrodka wykazu osób uprawnionych do wejścia, przekazanego Służbie Ochrony w związku z organizowanym szkoleniem, innym przedsięwzięciem albo pobytem indywidualnym.
2. 
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, zawiera imię, nazwisko, serię i numer dokumentu tożsamości oraz okres uprawniający do przebywania w Ośrodku.
3. 
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, może dokonać również dyrektor Departamentu Ochrony CBA oraz dyrektor BKS CBA
§  11e. 
1. 
Ruch gości odbywa się przez bramę główną.
2. 
Dyrektor Departamentu Ochrony CBA może, na uzasadniony wniosek Kierownika Ośrodka, zezwolić na ruch gości i funkcjonariuszy również innymi wejściami.
3. 
Funkcjonariusz Służby Ochrony może w sytuacji nadzwyczajnej otworzyć inne wejścia na teren Ośrodka. O zaistniałym zdarzeniu funkcjonariusz niezwłocznie informuje Kierownika Ośrodka oraz bezpośredniego przełożonego.
§  11f. 
1. 
Służba Ochrony rejestruje wejścia i wyjścia gości w ewidencji, o której mowa § 11c ust. 1.
2. 
W przypadku nieposiadania przez gościa dokumentu tożsamości, jego dane można zweryfikować na podstawie innego dokumentu ze zdjęciem i oświadczenia funkcjonariusza będącego przedstawicielem organizatora szkolenia lub innego przedsięwzięcia, albo oświadczenia funkcjonariusza, na którego wniosek gość uzyskał zgodę na dostęp do Ośrodka w związku z pobytem indywidualnym.
3. 
Służba Ochrony odnotowuje dokonanie weryfikacji na zasadach określonych w ust. 2 wpisem w ewidencji, o której mowa w § 11c ust. 1.
4. 
Nie weryfikuje się tożsamości:
1)
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Prezesa Rady Ministrów;
3)
ministrów i kierowników urzędów centralnych zgłoszonych przez Kierownika Ośrodka

- oraz towarzyszących im osób.

5. 
Przepis ust. 4 stosuje się także w sytuacjach nadzwyczajnych do osób, których obecność jest niezbędna do usunięcia zagrożenia związanego z sytuacją nadzwyczajną.
§  11g. 
Dostęp do Ośrodka gości związany z jego bieżącą obsługą lub funkcjonowaniem odbywa się za zgodą Kierownika Ośrodka, z uwzględnieniem § 11f ust. 1.
§  11h. 
1. 
Pojazdem służbowym lub prywatnym można poruszać się na terenie Ośrodka w zakresie uprawnień przyznanych na dany pojazd.
2. 
Uprawnienia przyznaje Kierownik Ośrodka dla pojazdu:
1)
służbowego wykorzystywanego na potrzeby Ośrodka - z urzędu;
2)
prywatnego - na wniosek funkcjonariusza pełniącego służbę lub świadczącego pracę w Ośrodku.
3. 
Pojazdy nieposiadające uprawnień, o których mowa w ust. 2, mogą wjeżdżać na teren Ośrodka po wcześniejszym zgłoszeniu przez organizatora szkolenia lub innego przedsięwzięcia, albo przez funkcjonariusza, który uzyskał zgodę na pobyt indywidualny. Zgłoszenie podlega ujęciu w wykazie, o którym mowa w § 11a ust. 1 pkt 2 oraz § 11d ust. 1.
§  11i. 
1. 
Numery rejestracyjne pojazdów uprawnionych do wjazdu do Ośrodka przekazuje Służbie Ochrony osoba zgłaszająca wykaz.
2. 
Dane pojazdu wjeżdżającego do Ośrodka lub wyjeżdżającego z niego wpisuje się w ewidencji, o której mowa w § 11c ust. 1, przy danych kierowcy.
3. 
Dla ruchu pojazdów na terenie ośrodka stosuje się odpowiednio przepisy § 11c ust. 5, § 11e, § 11f ust. 4 i 5 oraz § 11g.
§  11j. 
1. 
Funkcjonariusz okazuje na żądanie Służby Ochrony swój bagaż, przedmiot niebezpieczny lub urządzenie umożliwiające przetwarzanie, przenoszenie lub przekazywanie danych lub rejestrację obrazu lub dźwięku, zwane dalej "prywatnym urządzeniem".
2. 
W uzasadnionych przypadkach, Służba Ochrony może żądać przekazania do depozytu rzeczy, o których mowa w ust. 1, na czas pobytu funkcjonariusza w Ośrodku.
3. 
Depozyt i ewidencję przyjętych do niego rzeczy prowadzi Służba Ochrony.
§  11k. 
Służba Ochrony jest uprawniona do:
1)
żądania okazania przedmiotów niebezpiecznych, bagażu i prywatnego urządzenia w celu oceny zagrożenia związanego z ich wniesieniem, używaniem lub wyniesieniem, w tym sprawdzenia ich przy użyciu specjalistycznego sprzętu;
2)
żądania pozostawienia rzeczy, o których mowa w pkt 1, w depozycie;
3)
dokonywania kontroli osobistej przy użyciu specjalistycznego sprzętu;
4)
dokonywania kontroli pojazdu wjeżdżającego na teren Ośrodka lub wyjeżdżającego z niego;
5)
żądania okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość;
6)
uniemożliwienia wstępu do Ośrodka oraz żądania jego opuszczenia funkcjonariuszowi lub gościowi, który odmawia podporządkowania się zasadom określonym w zarządzeniu oraz innych przepisach określających zasady funkcjonowania Ośrodka;
7)
żądania podporządkowania się innym poleceniom służącym zapewnieniu bezpieczeństwa Ośrodkowi oraz przebywającym w nim osobom.
§  11l. 
Funkcjonariusz jest obowiązany podporządkować się poleceniom Służby Ochrony.
§  11m. 
1. 
W przypadku odmowy wykonania przez funkcjonariusza czynności poleconych przez Służbę Ochrony, może ona:
1)
ponownie wezwać funkcjonariusza do wykonania poleconych czynności;
2)
wezwać funkcjonariusza do pozostania na miejscu, powiadamiając jednocześnie kierownika jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę;
3)
w przypadku niezastosowania się do wezwania, o którym mowa w pkt 2, podjąć czynności w celu uniemożliwienia funkcjonariuszowi, stosownie do okoliczności, wejścia lub wyjścia z Ośrodka.
2. 
Służba Ochrony sporządza z przebiegu zdarzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, notatkę służbową.
§  11n. 
1. 
Funkcjonariusza oraz gościa informuje się o obowiązku:
1)
przestrzegania zasad pobytu w Ośrodku określonych w zarządzeniu i przepisach regulujących jego funkcjonowanie;
2)
podporządkowania się poleceniom Służby Ochrony;
3)
okazania dokumentu tożsamości na żądanie Służby Ochrony;
4)
odbioru rzeczy pozostawionych w depozycie.
2. 
O obowiązkach, o których mowa w ust. 1, informuje odpowiednio:
1)
funkcjonariusz wyznaczony przez organizatora szkolenia lub innego wydarzenia;
2)
funkcjonariusz, który uzyskał zgodę na pobyt indywidualny;
3)
Służba Ochrony.
§  11o. 
1. 
Odmowa realizacji obowiązków, o których mowa § 11n ust. 1, powoduje utratę uprawnienia do przebywania w Ośrodku.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, Służba Ochrony podejmuje działania mające na celu uniemożliwienie gościowi wstępu do Ośrodka albo do jego niezwłocznego z niego usunięcia.
§  11p. 
Dyrektor Departamentu Ochrony CBA, w uzgodnieniu z dyrektorem BKS CBA, może wprowadzić w Ośrodku szczegółową instrukcję dotyczącą zasad ruchu gości i pojazdów niesłużbowych.

Rozdział  4.

Zaciąganie zobowiązań przez kierownika Ośrodka

§  12. 
1. 
Kierownik Ośrodka, na podstawie wniosku o zaliczkę zatwierdzonego merytorycznie przez dyrektora BKS CBA pobiera z kasy głównej CBA gotówkę na wydatki związane z obsługą Ośrodka.
2. 
Rozliczenie zaliczki następuje dokumentami finansowo-księgowymi opisanymi zgodnie z przepisami § 13 ust. 1-5 zarządzenia nr 23/17 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 18 maja 2017 r. w sprawie obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych (Dz. Urz. CBA poz. 23), zwanego dalej "zarządzeniem".
3. 
W odniesieniu do dokumentów zewnętrznych opłacanych przelewem przez Biuro Finansów CBA przepisy § 12-16 zarządzenia stosuje się odpowiednio.
4. 
Ośrodek może posiadać subkonto, które jest zasilane na podstawie pisemnego wniosku kierownika Ośrodka, składanego do Biura Finansów CBA.
5.  3
 Przed zatwierdzeniem przez głównego księgowego wniosku, o którym mowa w § 4, należy zabezpieczyć środki finansowe w budżecie BKS CBA.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe

§  13. 
Traci moc zarządzenie nr 7/15 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 10 lutego 2015 r. w sprawie organizacji Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu (Dz. Urz. CBA poz. 9 oraz z 2016 r. poz. 29).
§  14. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2018 r.
1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 8/18 z dnia 6 czerwca 2018 r. (Dz.Urz.CBA.2018.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 07 czerwca 2018 r.
2 Rozdział 3a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 8/18 z dnia 6 czerwca 2018 r. (Dz.Urz.CBA.2018.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 07 czerwca2018 r.
3 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 6/20 z dnia 23 stycznia 2020 r. (Dz.Urz.CBA.2020.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 stycznia 2020 r.