Organizacja ochrony przeciwpożarowej w resorcie zdrowia i opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1984 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 stycznia 1984 r.
w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej w resorcie zdrowia i opieki społecznej.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy organizacji ochrony przeciwpożarowej w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, akademiach medycznych, instytutach naukowo-badawczych, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi resortu".
§  2.
1.
Za zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu odpowiedzialni są dyrektorzy (rektorzy, kierownicy) tych jednostek, a w Ministerstwie - Dyrektor Departamentu Budżetowo-Gospodarczego.
2.
Koordynację zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu sprawuje Główny Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej.
3.
Główny Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej podlega pod względem organizacyjnym Dyrektorowi Departamentu Spraw Obronnych, a w zakresie realizacji zadań operacyjno-technicznych i prowadzonej polityki personalnej funkcjonariuszy pożarnictwa resortu - Komendantowi Głównemu Straży Pożarnych.
§  3.
Do zakresu działania Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej należy w szczególności:
1)
określanie kierunków i sposobów zabezpieczenia przeciwpożarowego,
2)
analizowanie stanu ochrony przeciwpożarowej oraz przedstawianie w tym zakresie wniosków Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
opracowywanie wstępnych projektów resortowych aktów prawnych o ochronie przeciwpożarowej,
4)
przeprowadzanie kontroli stanu ochrony przeciwpożarowej,
5)
prowadzenie instruktażu, informacji technicznej oraz udzielanie konsultacji w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
6)
konsultowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji budowlanych w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej,
7)
inspirowanie prac naukowo-badawczych dla potrzeb ochrony przeciwpożarowej,
8)
opracowywanie lub opiniowanie materiałów dydaktyczno-szkoleniowych dotyczących szkolenia przeciwpożarowego,
9)
prowadzenie działalności popularyzacyjno-propagandowej w zakresie problematyki ochrony przeciwpożarowej,
10)
współdziałanie z właściwymi komórkami statutowymi Ministerstwa w zakresie potrzeb ochrony przeciwpożarowej,
11)
badanie przyczyn zaistniałych pożarów oraz opracowywanie w tym zakresie analiz i wniosków,
12)
prowadzenie narad instruktażowych dla pracowników prowadzących sprawy ochrony przeciwpożarowej,
13)
koordynowanie i nadzór nad szkoleniem służby przeciwpożarowej w ramach obrony cywilnej,
14)
współdziałanie z organami ochrony przeciwpożarowej i głównymi inspektorami ochrony przeciwpożarowej innych resortów w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami.
§  4.
1.
Prowadzenie spraw ochrony przeciwpożarowej dyrektorzy (rektorzy, kierownicy) jednostek organizacyjnych resortu powierzają odpowiednio przeszkolonym pracownikom.
2.
Sprawy ochrony przeciwpożarowej powinny być prowadzone w ramach jedno lub wieloosobowego stanowiska pracy w następujących jednostkach:
1)
akademiach medycznych,
2) 1
przedsiębiorstwach zaopatrzenia farmaceutycznego "Cefarm" z wyłączeniem Centralnej Składnicy Farmaceutycznej "Cefarm" Przedsiębiorstwo Państwowe w Warszawie i Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia w Artykuły do Diagnostyki Laboratoryjnej "Cefarm-Dialab" w Katowicach,
3)
państwowych przedsiębiorstwach uzdrowiskowych: "Uzdrowisko Ciechocinek", "Uzdrowisko Busko-Solec", "Uzdrowisko Kołobrzeg", "Uzdrowisko Rymanów", "Uzdrowisko Cieplice", "Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich" i "Zespół Uzdrowisk Kłodzkich",
4)
Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej - Pomnik Szpital - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
3.
W jednostkach organizacyjnych nie wymienionych w ust. 2 prowadzenie spraw ochrony przeciwpożarowej dyrektorzy (kierownicy) tych jednostek powierzają wyznaczonemu przez nich pracownikowi.
4.
W uzasadnionych wypadkach Główny Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej może wystąpić z wnioskiem do dyrektora (kierownika) jednostki organizacyjnej nie wymienionej w ust. 2 o utworzenie stanowiska pracy do prowadzenia spraw ochrony przeciwpożarowej.
5.
Ramowy zakres działania pracowników prowadzących spraw ochrony przeciwpożarowej określa załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Pracownicy prowadzący sprawy ochrony przeciwpożarowej podlegają pod względem służbowym dyrektorom (rektorom, kierownikom) jednostek organizacyjnych lub ich zastępcom, a pod względem funkcjonalnym Głównemu Inspektorowi Ochrony Przeciwpożarowej.
2.
Na stanowiskach pracy do prowadzenia spraw ochrony przeciwpożarowej mogą być zatrudniani pracownicy posiadający wykształcenie wyższe lub średnie oraz specjalistyczne przeszkolenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a w wyjątkowych wypadkach - oficerowie lub chorążowie pożarnictwa.
3.
Stanowiska pracy, na których mogą pełnić służbę oficerowie lub chorążowie pożarnictwa ustala za zgodą Komendanta Głównego Straży Pożarnych - Główny Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej.
§  6.
Dyrektorzy (rektorzy, kierownicy) jednostek organizacyjnych resortu są zobowiązani do:
1)
opracowania i wprowadzenia w życie regulaminu ochrony przeciwpożarowej zakładu w oparciu o ramowe wytyczne Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej,
2)
powołania komisji pożarowo-technicznej jako zespołu doradczego w sprawach ochrony przeciwpożarowej w przypadkach i na zasadach określonych przez Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1976 r. w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej w jednostkach podległych (Dz. Urz. MZiOS Nr 3, poz. 7).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY ZAKRES DZIAŁANIA PRACOWNIKÓW PROWADZĄCYCH SPRAWY OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

Do zakresu działania pracowników prowadzących sprawy ochrony przeciwpożarowej należy w szczególności:
1)
realizacja zadań w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej,
2)
prowadzenie kontroli stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej,
3)
zgłaszanie kierownikowi jednostki organizacyjnej wniosków zmierzających do poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej,
4)
branie udziału w pracach komisji pożarowo-technicznej,
5)
współdziałanie w szkoleniu przeciwpożarowym i przygotowaniu pracowników do czynnego udziału w zapobieganiu i zwalczaniu pożarów,
6)
sprawowanie nadzoru nad rozmieszczeniem, sprawnością i konserwacją sprzętu oraz innych urządzeń przeciwpożarowych oznakowaniem i utrzymaniem we właściwym stanie dróg ewakuacyjnych i pożarowych, środków łączności i alarmowania, punktów czerpania wody do celów gaśniczych itp.,
7)
prowadzenie działalności propagandowej w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
8)
opracowywanie i aktualizowanie instrukcji alarmowania na wypadek powstania pożaru,
9)
współdziałanie z właściwymi komórkami organizacyjnymi w zakresie ustalania wymogów bezpieczeństwa pożarowego przy prowadzeniu prac pożarowo-niebezpiecznych (np. spawaniu, cięciu metali itp.) oraz prac remontowych, modernizacyjnych, adaptacyjnych i innych,
10)
zgłaszanie wniosków o wyłączanie z użytkowania maszyn, urządzeń, instalacji lub aparatury grożących pożarem,
11)
udział w komisjach oceny projektów inwestycyjnych w zakresie budowy, przebudowy, modernizacji, instalowania maszyn, urządzeń i aparatury oraz w komisjach odbioru po zakończeniu wymienionych prac,
12)
opracowywanie i aktualizowanie regulaminu ochrony przeciwpożarowej, planów ewakuacji i planów obrony przeciwpożarowej,
13)
przekazywanie meldunków o zaistniałych pożarach do Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej, prowadzenie ewidencji i analizowanie przyczyn zaistniałych pożarów (zapłonów) i ich skutków wspólnie ze służbami technicznymi oraz przedstawianie w tym zakresie wniosków kierownikowi jednostki organizacyjnej.
1 § 4 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez komunikat z dnia 31 maja 1984 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.MZ.84.5.32).