Organizacja konkursów i olimpiad przedmiotowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1992.7.31

Akt utracił moc
Wersja od: 21 kwietnia 1997 r.

ZARZĄDZENIE NR 28
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 14 września 1992 r.
w sprawie organizacji oraz zasad przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad przedmiotowych. 1

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54 poz. 254)
zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 2
Z każdego przedmiotu ogólnokształcącego lub zawodowego bądź dziedziny wiedzy mogą być organizowane:
1)
olimpiady i konkursy, których program merytoryczny obejmuje w całości (lub poszerza) treści programu nauczania jednego przedmiotu objętego planem nauczania przedmiotów obowiązkowych szkoły publicznej, zwane dalej "przedmiotowymi",
2)
olimpiady i konkursy, których program merytoryczny obejmuje wiedzę z przedmiotów, które mogą być nauczane w szkole publicznej jako przedmioty dodatkowe (np.: filozofia, logika), zwane dalej "olimpiadami i konkursami z przedmiotów dodatkowych",
3)
olimpiady i konkursy, których program merytoryczny łączy elementy treści programów nauczania różnych przedmiotów w szkole publicznej, zwane dalej "interdyscyplinarnymi", (np.: ekologiczne, cybernetyczne),
4)
olimpiady i konkursy, których program merytoryczny jest tylko związany z jakimś przedmiotem nauczanym w szkole publicznej lub dziedziną wiedzy, zwane dalej "tematycznymi" (np.: wiedzy o parlamentaryźmie, "razem z muzyką", wiedzy biblijnej).
2 3
Uprawnienia, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, § 9 ust. 1 pkt 1 i 2, § 11 ust. 1 przysługują jedynie uczestnikom olimpiad i konkursów wymienionych w § 1 ust. 1, pkt 1.
3.
Zadania stawiane zawodnikom, a także sposoby sprawdzania oraz oceniania ich wiedzy i umiejętności, powinny sprzyjać wykrywaniu oraz rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań, pobudzać twórcze myślenie, wspomagać zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, przyczyniać się do lepszego przygotowania uczniów (słuchaczy) do nauki w szkołach wyższego stopnia lub do wykonywania zawodu.
§  2.
1. 4
Dla uczniów szkół podstawowych kurator oświaty może organizować konkursy wojewódzkie lub - w porozumieniu z właściwymi kuratorami - konkursy obejmujące więcej niż jedno województwo.
2.
Konkurs przygotowuje i przeprowadza wojewódzka komisja konkursowa powołana przez kuratora oświaty, który określa jej zadania oraz zatwierdza regulamin konkursu.
3. 5
W regulaminie konkursu określa się w szczególności:
1)
program merytoryczny konkursu (ogólny zakres wiedzy i umiejętności przedmiotowych wymaganych na poszczególnych stopniach konkursu),
2)
wykaz literatury obowiązującej zawodników i pomocnej nauczycielowi,
3)
liczbę stopni konkursu oraz zasady i terminy przeprowadzania zawodów, w tym oceny prac, zatwierdzania i ogłaszania wyników,
4) 6
kryteria kwalifikowania zawodników do kolejnych stopni konkursu, warunki uzyskiwania wyróżnień i tytułów, a szczególnie warunki uzyskiwania tytułu laureata ostatniego stopnia konkursu,
5)
uprawnienia finalistów i laureatów,
6)
tryb pracy komisji wojewódzkiej i okręgowych, jeżeli takie zostaną powołane.
3a. 7
Regulamin konkursu nie może być zmieniany w ciągu roku szkolnego.
4.
Konkursy mogą być dwu lub trzystopniowe. Zawody II i III stopnia polegają na wykonaniu pracy pisemnej oraz zadania praktycznego lub wypowiedzi ustnej. Zadania do zawodów wszystkich stopni ustala kurator oświaty lub z jego upoważnienia wojewódzka (regionalna) komisja konkursowa.
§  3. 8
1.
Laureat zawodów ostatniego stopnia wojewódzkiego konkursu przedmiotowego:
1)
z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, historii, biologii, chemii, matematyki, fizyki i geografii - ma prawo przyjęcia do wybranej przez siebie szkoły średniej bez egzaminu wstępnego, jeżeli z przedmiotów egzaminu, nie objętych konkursem otrzymał na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny co najmniej dobre,
2)
z techniki - ma prawo przyjęcia bez egzaminu do liceum technicznego lub innej średniej szkoły zawodowej kształcącej w zawodach technicznych, jeżeli z przedmiotów egzaminu wstępnego, nie objętych konkursem, otrzymał na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny co najmniej dobre,
3)
z plastyki i muzyki - ma prawo przyjęcia bez egzaminu do szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie artystycznym (np. renowacji zabytków, wzornictwa przemysłowego), jeżeli z przedmiotów egzaminu wstępnego, nie objętych konkursem, otrzymał na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny co najmniej dobre.
2.
Finalista (uczestnik zawodów ostatniego stopnia) wojewódzkiego konkursu przedmiotowego, organizowanego z przedmiotów wymienionych w ust. 1 pkt 1 ma prawo do zwolnienia na egzaminie wstępnym z przedmiotu zgodnego z przedmiotem konkursu. Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.
3.
Podstawą zwolnienia z całości egzaminu wstępnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 lub zwolnienia z części tego egzaminu, o którym mowa w ust. 2, jest zaświadczenie wojewódzkiej komisji konkursowej.
§  4. 9
Laureatom konkursów przedmiotowych nie wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1-3 oraz konkursów z przedmiotów dodatkowych, interdyscyplinarnych i tematycznych przysługuje prawo zwolnienia z dodatkowego sprawdzianu szczególnych uzdolnień kandydatów do szkół średnich ustalonego odpowiednio do profilu (kierunku) kształcenia i zgodnego z dziedziną konkursu.
§  5.
1.
Komisja wojewódzka prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń uprawniających do częściowego lub całkowitego zwolnienia z egzaminu wstępnego kandydatów do szkół średnich.
2. 10
Uprawnienia określone w zaświadczeniach wydanych przez komisję wojewódzką zachowują ważność na obszarze całego kraju i przez czas nieokreślony.
§  6.
Na wniosek wojewódzkiej komisji konkursowej kurator oświaty może przyznać uczestnikom konkursów regionalnych uprawnienia, o których mowa w § 3 lub § 4.
§  7.
1.
Olimpiadą są trójstopniowe zawody o zasięgu krajowym, w których wymagany jest od zawodników następujący zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności:
a)
w zawodach I stopnia (szkolnych, międzyszkolnych) wystarczający do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki przedmiotu w szkole średniej,
b)
w zawodach II stopnia (okręgowych, wojewódzkich) - niezbędny do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotu w szkole średniej,
c)
w zawodach III stopnia (centralnych) - wykraczający poza program szkoły średniej - w zakresie wskazanym w materiałach programowych danej olimpiady.
2.
Olimpiada jest organizowana dla uczniów średnich szkół dla młodzieży.
3. 11
W olimpiadzie mogą uczestniczyć również - za zgodą komitetów okręgowych - laureaci konkursów rekomendowani przez wojewódzką komisję konkursową oraz uczniowie szkół podstawowych i uczniowie szkół zawodowych realizujący indywidualny program lub tok nauki - rekomendowani przez szkołę.
§  8.
1.
Organizatorami olimpiady mogą być szkoły wyższe, inne instytucje naukowe oraz stowarzyszenia naukowe i naukowo-techniczne. W organizacji olimpiad mogą uczestniczyć - za zgodą organizatora-instytucje i stowarzyszenia, których działalność jest związana z daną dziedziną wiedzy.
2.
Organizator powołuje olimpiadę aktem powołania, w którym określa jej nazwę i siedzibę, ustala tryb powoływania komitetu głównego odpowiedzialnego za poziom merytoryczny i organizację olimpiady. W skład komitetu głównego powołuje się nauczycieli akademickich, nauczycieli szkół średnich, specjalistów z dziedziny nauk objętych programem oraz przedstawicieli organizatora.
3.
Komitet główny olimpiady opracowuje i przedstawia do zatwierdzenia organizatorowi regulamin zawodów, w którym określa się:

– zasady działania komitetu głównego i komitetów okręgowych, tryb powoływania komitetów okręgowych i wyłaniania przewodniczących,

– sposób powoływania komisji, biur, itp.,

– tryb przeprowadzania zawodów poszczególnych stopni, w tym: opracowywania zadań, oceny prac, zatwierdzania i ogłaszania wyników zawodów,

– kryteria kwalifikowania zawodników do kolejnych stopni olimpiady,

– warunki uzyskiwania tytułów, wyróżnień, przyznawania uprawnień, o których mowa w § 9 oraz przyznawania nagród,

– zasady kwalifikowania laureatów na zawody międzynarodowe, o ile takie są organizowane.

§  9.
1. 12
Za zgodą Ministra Edukacji Narodowej komitet główny olimpiady przedmiotowej może przyznawać uczestnikom olimpiady następujące uprawnienia:
1)
uczestnicy zawodów II stopnia, którzy uzyskali wyróżniające wyniki - odpowiadające kryteriom ustalonym przez komitet główny - otrzymują najwyższą ocenę z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady na zakończenie nauki w klasie, do której zawodnik uczęszcza,
2) 13
uczestnicy zawodów II stopnia, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów i zostali zakwalifikowani zgodnie z regulaminem zawodów do zawodów III stopnia, otrzymują najwyższą ocenę z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady na zakończenie nauki tego przedmiotu, a także są zwolnieni z egzaminu dojrzałości z przedmiotu zgodnego z programem olimpiady - z zastrzeżeniem § 14 ust. 2 regulaminu egzaminu dojrzałości stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 listopada 1991 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu dojrzałości (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 35, z 1993 r. Nr 5, poz. 14 oraz z 1994 r. Nr 4, poz. 19),

– lub z egzaminu z przygotowania zawodowego (nauki zawodu). Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej,

3) 14
(skreślony).
2.
Komitet główny i komitety okręgowe wydają uczestnikom zaświadczenia o uzyskanych uprawnieniach. Zaświadczenie podpisuje przewodniczący komitetu. Komitet prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń.
3. 15
Uczniowi klasy niższej niż ostatnia programowo w jego szkole, który zgodnie z ust. 1 pkt 2 uzyskał prawo do najwyższej oceny z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady na zakończenie nauki tego przedmiotu, należy zapewnić możliwość realizacji indywidualnego programu nauczania umożliwiającego stałe rozwijanie zdolności, pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności.
4. 16
Laureaci zawodów III stopnia, a także ich finaliści, mogą być zwolnieni w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych - na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163 i Nr 105, poz. 509).
§  10.
1.
Dla uczniów szkół zawodowych mogą być organizowane konkursy trójstopniowe o zasięgu krajowym, obejmujące problematykę związaną z przygotowaniem do wykonywania zawodu, zwane dalej "turniejami".
2. 17
Przy organizowaniu turniejów stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1, a także przepisy § 8, z tym, że - oprócz przedmiotów wymienionych w ust. 1 - organizatorami turniejów mogą być także stowarzyszenia i inne organizacje zawodowe.
§  11. 18
1.
Za zgodą Ministra Edukacji Narodowej komitet główny turnieju może przyznawać uczestnikom turnieju następujące uprawnienia:
1)
uczniowie zakwalifikowani do zawodów III stopnia turnieju dla szkół zasadniczych są zwolnieni - na podstawie zaświadczenia wydanego przez komitet główny - z egzaminu z nauki zawodu. Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej,
2)
laureaci turnieju dla szkół zasadniczych są przyjmowani bez egzaminu wstępnego do średnich szkół zawodowych na podbudowie programowej szkoły zasadniczej, na kierunki zgodne lub pokrewne z profilem ukończonej szkoły - na podstawie zaświadczenia komitetu głównego turnieju,
3)
uczniowie średnich szkół zawodowych zakwalifikowani do zawodów III stopnia turnieju są zwolnieni z egzaminu z przygotowania zawodowego (nauki zawodu) na podstawie zaświadczenia komitetu głównego turnieju. Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej,
4)
laureaci turnieju dla szkół średnich otrzymują ocenę najwyższą z przedmiotu zgodnego z przedmiotem zawodów na świadectwie ukończenia szkoły - na podstawie zaświadczenia komitetu głównego.
2.
Laureaci zawodów III stopnia mogą być zwolnieni w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych, na kierunki zgodne z profilem turnieju, na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy, z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym.
§  12.
Wzory zaświadczeń, o których mowa w § 9 i 11 określają załączniki do zarządzenia.
§  13.
1.
Komitet główny olimpiady lub turnieju opracowuje tematy zawodów II i III stopnia lub wszystkich stopni i dostarcza je komisjom (jury) w sposób gwarantujący tajność tematów do chwili rozpoczęcia właściwego etapu eliminacji. Komitet decyduje o sposobie przygotowywania tematów zawodów I stopnia.
2.
Terminarz zawodów olimpiad lub turniejów ustalają corocznie komitety główne, a konkursów - kuratorzy oświaty na wniosek komisji wojewódzkich.

Zawody III stopnia powinny odbyć się do końca kwietnia. Olimpiady a turnieje wymagające przeprowadzania ćwiczeń praktycznych mogą być organizowane w innych terminach.

Termin zawodów II i III stopnia olimpiady planowanej na następny rok szkolny wymaga uzgodnienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej w terminie do 30 czerwca każdego roku.

§  14.
1.
Uczeń (słuchacz) ma prawo przystąpić do każdej olimpiady, turnieju lub konkursu. Jeżeli w macierzystej szkole ucznia nie organizuje się danych zawodów, uczeń może do nich przystąpić w szkole wskazanej przez dyrektora. Uczniowie (słuchacze) przystępują do zawodów dobrowolnie.
2.
Szkoła jest obowiązana przekazać wszystkim uczniom (słuchaczom) informacje o organizacji, terminie i zasadach udziału w zawodach, a także ściśle stosować przepisy regulaminu zawodów w części odnoszącej się do jej właściwości.
3.
Komitety (komisje) prowadzące zawady pokrywają koszty podróży, wyżywienia i noclegu uczestników oraz w miarę możliwości ich opiekunów.
§  15.
1.
Komitet główny olimpiady i turnieju może przyznawać nagrody nauczycielom - opiekunom laureatów i finalistów, a także członkom komitetu i komitetów okręgowych według zasad ustalonych w regulaminie i w ramach posiadanych środków finansowych.
2.
Komitet główny olimpiady lub turnieju może wystąpić za pośrednictwem właściwego kuratora oświaty z wnioskiem o nagrodę Ministra Edukacji Narodowej dla członka komitetu głównego lub okręgowego (regionalnego, wojewódzkiego), będącego nauczycielem lub dla nauczyciela, którego uczniowie odnoszą systematycznie sukcesy w olimpiadzie.
3.
Komitet główny olimpiady lub turnieju może wystąpić z wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej o nadanie członkowi komitetu lub komitetu okręgowego (regionalnego, wojewódzkiego) Medalu Komisji Edukacji Narodowej.
4.
Komitet może wydawać dyplomy oraz przyznawać finalistom i laureatom nagrody, a także stypendia z funduszy własnych albo ufundowane przez osoby prawne lub fizyczne zainteresowane rozwojem olimpiady. Komitet może ustanowić i nadawać odznakę lub medal olimpiady.
§  16.
Komitet olimpiady może ustalić zasady organizacyjne udziału w olimpiadzie uczniów nie będących obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, zachowując wymagania merytoryczne obowiązujące uczniów z polskim obywatelstwem.
§  17.
1.
Organizator lub z jego upoważnienia komitet główny może otrzymać dotację z budżetu państwa. Dotację przyznaje Minister Edukacji Narodowej lub inny właściwy minister prowadzący szkołę.

Zasady i tryb przyznawania dotacji określają odrębne przepisy.

2.
Organizator ubiegający się o uzyskanie dotacji, o której mowa w ust. 1, przedkłada:
a)
akt powołania,
b)
regulamin,
c)
plan finansowy na dany rok,
d)
numer konta, na które należy przekazać środki finansowe.
3.
Po zakończeniu zawodów organizator składa rozliczenie z otrzymanej dotacji, w terminie ustalonym przez organ dotujący.
§  18.
1.
Komitet główny olimpiady i turnieju ustala rodzaj dokumentacji z zawodów I i II stopnia oraz sposób jej prowadzenia i przechowywania przez komitety okręgowe (regionalne, wojewódzkie). W odniesieniu do konkursów dla szkół podstawowych ustalenia takie podejmuje kurator oświaty.
2.
Komitet prowadzi archiwum akt z zawodów III stopnia (centralnych), w których gromadzi przede wszystkim:

– dokumentację w sprawie powołania olimpiady lub turnieju,

– prace pisemne uczestników zawodów III stopnia (uczestników zawodów II stopnia zakwalifikowanych do zawodów III stopnia oraz prace uczestników zawodów III stopnia) przez 2 lata,

– rejestr wydanych zaświadczeń laureatów i wzory tych zaświadczeń,

– informatory olimpiady lub turnieju i tematy zawodów,

– listy laureatów i ich nauczycieli,

– dokumentację statystyczną,

– dokumentację finansową: preliminarze i sprawozdania finansowe,

– listy płac z dokumentacją pracowniczą,

– dowody rachunkowe za 5 ostatnich lat,

– dokumenty kontroli.

Zasady kwalifikowania, przechowywania i przekazywania akt do archiwów państwowych regulują odrębne przepisy.

§  19.
Ministrowie, na których wniosek wprowadzono do klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego określone zawody, mogą organizować - w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej - zawody (turnieje) dla uczniów (słuchaczy) z zakresu wiedzy i umiejętności zawodowych w tych zawodach.
§  20.
Olimpiady, konkursy i turnieje, działające w dniu wejścia w życie zarządzenia, stają się olimpiadami, konkursami i turniejami, o których mowa w zarządzeniu.
§  21.
Traci moc zarządzenie Nr 57 z dnia 11 września 1989 r. Ministra Edukacji Narodowej w sprawie olimpiad, turniejów i konkursów dla uczniów (słuchaczy) szkół ponadpodstawowych i podstawowych (Dz. Urz. Nr 7, poz. 60).
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK nr 1

.............................

.............................

(nazwa komit. okręg., wojew.)

.............................

(adres siedziby komitetu)

.............................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ............. 19........ r. w ............................... uczeń(nica) klasy ................................................................ (nazwa szkoły) ........................................ w ............................. brała udział w zawodach II stopnia ...... Olimpiady ............................... przeprowadzonych w dniu .......................... 19..... r. w .......................... i uzyskał(a) wyróżniające wyniki.

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia dyrekcji szkoły.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 Zarządzenia Nr ...... Ministra Edukacji Narodowej z dnia ............. 19...... r. w sprawie organizacji olimpiad i konkursów (Dz. Urz. MEN nr ... poz. ... ), zaświadczenie upoważnia do wystawienia najwyższej oceny z przedmiotu ................. na zakończenie nauki w klasie ...........

Przewodniczący

Komitetu Okręgowego Olimpiady

Nr .......

ZAŁĄCZNIK nr 2

..........................

(nazwa komitetu głównego)

..........................

..........................

(adres siedziby komitetu)

..........................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ................... 19........ r. w ............................... uczeń(nica) klasy ............................................................................................................................. (nazwa szkoły) uczestniczył(a) w zawodach II stopnia ................... Olimpiady ................................................................................. przeprowadzonych w dniu ........................ 19....... r. w .......................................... i został(a) zakwalifikowany(a) do zawodów III stopnia.

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia dyrekcji szkoły.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 Zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia ....................... 19....... r. w sprawie organizacji olimpiad i konkursów (Dz. Urz. MEN nr ....... poz. ......) zaświadczenie upoważnia do zwolnienia z egzaminów dojrzałości z przedmiotu .................... lub z egzaminu z przygotowania zawodowego (nauki zawodu).

Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.

Przewodniczący

Komitetu Głównego Olimpiady

Nr ......

ZAŁĄCZNIK nr 3

..........................

(nazwa komitetu głównego)

..........................

..........................

(adres siedziby komitetu)

..........................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ................... 19........ r. w ............................... uczeń(nica) klasy ............................................................................................................................. (nazwa szkoły) uczestniczył(a) w zawodach III stopnia ................... Olimpiady ............................................................................................................ przeprowadzonych w dniu ........................ 19....... r. w ................................................... i uzyskał(a) tytuł ............................................................................... (finalisty, laureata)

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia władzom szkoły wyższej.

Niniejsze zaświadczenie upoważnia kandydata do szkoły wyższej do korzystania z uprawnień określonych w uchwale senatu danej uczelni, podjętej na mocy art. 141 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65 poz. 385).

Przewodniczący

Komitetu Głównego Olimpiady

Nr ......

ZAŁĄCZNIK nr 4

..........................

(nazwa komitetu głównego)

..........................

..........................

(adres siedziby komitetu)

..........................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ......................... 19....... r. w ...................................... uczeń(nica) .................................................................... (nazwa szkoły) w ......................................... brał(a) udział w zawodach II stopnia ......................... Turnieju .............................................................. przeprowadzonych w dniu ................................. 19.......... r. w ................................................... i został(a) zakwalifikowany(a) do zawodów III stopnia.

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia dyrekcji szkoły.

Na podstawie § 11 pkt 1 Zarządzenia Nr .......... Ministra Edukacji Narodowej z dnia ............... 19......... r. w sprawie organizacji konkursów i olimpiad przedmiotowych zaświadczenie upoważnia do zwolnienia z egzaminu z nauki zawodu.

Zaświadczenie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.

Przewodniczący

Komitetu Głównego Turnieju

Nr ......

ZAŁĄCZNIK nr 5

..........................

(nazwa komitetu głównego)

..........................

..........................

(adres siedziby komitetu)

..........................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ......................... 19....... r. w ...................................... uczeń(nica) .................................................................... (nazwa szkoły) w ......................................... brał(a) udział w zawodach II stopnia ......................... Turnieju .............................................................. przeprowadzonych w dniu ................................. 19.......... r. w ................................................... i uzyskał(a) tytuł laureata.

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia dyrekcji szkoły.

Na podstawie § 11 pkt 2 zarządzenia ................... Ministra Edukacji Narodowej z dnia ............ 19...... r. w sprawie organizacji olimpiad i konkursów (Dz. Urz. MEN nr .......... poz. .............) zaświadczenie upoważnia do zwolnienia z egzaminu wstępnego do szkół zawodowych na podbudowie programowej szkoły zasadniczej, na kierunki zgodne lub pokrewne z profilem ukończonej szkoły zasadniczej.

Przewodniczący

Komitetu Głównego Turnieju

Nr ......

ZAŁĄCZNIK nr 6

..........................

(nazwa komitetu głównego)

..........................

..........................

(adres siedziby komitetu)

..........................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ......................... 19....... r. w ...................................... uczeń(nica) .................................................................... (nazwa szkoły) w ......................................... brał(a) udział w zawodach II stopnia ......................... Turnieju .............................................................. przeprowadzonych w dniu ................................. 19.......... r. w ................................................... i został(a) zakwalifikowany(a) do zawodów III stopnia.

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia dyrekcji szkoły.

Na podstawie § 11 pkt 3 Zarządzenia ........... Ministra Edukacji Narodowej z dnia ................... 19....... r. w sprawie organizacji olimpiad i konkursów (Dz. Urz. MEN Nr .......... poz. ..........), zaświadczenie upoważnia do zwolnienia z egzaminu z przygotowania zawodowego (nauki zawodu).

Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.

Przewodniczący

Komitetu Głównego Turnieju

Nr ........

ZAŁĄCZNIK nr 7

..........................

(nazwa komitetu głównego)

..........................

..........................

(adres siedziby komitetu)

..........................

ZAŚWIADCZENIE

..............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ................................. 19..... r. w ............................................... uczeń(nica) klasy ............................................................................ (nazwa szkoły) uczestniczył(a) w zawodach III stopnia .................... Turnieju ................................................................................. przeprowadzonych w dniu ............................................ 19....... r. w ........................................... i uzyskał(a) tytuł ........................................ laureata.

Zaświadczenie wydaje się celem przedłożenia dyrekcji szkoły.

Na podstawie § 11 pkt 4 Zarządzenia .................. Ministra Edukacji Narodowej z dnia ............ 19....... r. w sprawie organizacji olimpiad i konkursów (Dz. Urz. MEN Nr ........ poz. .........) zaświadczenie upoważnia do wystawienia oceny najwyższej z przedmiotu zgodnego z przedmiotem zawodów na świadectwie ukończenia szkoły.

Przewodniczący

Komitetu Głównego Turnieju

Nr ......

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 4 z dnia 27 lutego 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.3.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1997 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
4 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
5 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
6 § 2 ust. 3 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 4 z dnia 27 lutego 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.3.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1997 r.
7 § 2 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 4 z dnia 27 lutego 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.3.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1997 r.
8 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
9 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
10 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 4 z dnia 27 lutego 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.3.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1997 r.
11 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
12 § 9 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
13 § 9 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret drugie zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
14 § 9 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret trzecie zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
15 § 9 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
16 § 9 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
17 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.
18 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 19 z dnia 20 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 października 1994 r.