Organizacja i ramowe statuty zespołów opieki zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1982.12.61

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 listopada 1982 r.
w sprawie organizacji i ramowych statutów zespołów opieki zdrowotnej.

Na postawie § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 maja 1982 r. w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 15, poz. 121) zarządza się, co następuje:

I.

Postanowienia ogólne

§  1.
Zarządzenie reguluje organizację i ustala ramowe statuty:
1)
zespołów opieki zdrowotnej dla ogółu ludności,
2)
zespołów przemysłowych,
3)
zespołów dla szkół wyższych.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
zespole - rozumie się przez to zespół opieki zdrowotnej dla ogółu ludności,
2)
zespole przemysłowym - rozumie się przez to przemysłowy, górniczy, portowy, budowlany, stoczniowy zespół opieki zdrowotnej,
3)
zespołu dla szkół wyższych - rozumie się przez to zespół opieki zdrowotnej dla szkół wyższych,
4)
placówce terenowej zespołu - rozumie się przez to komórkę organizacyjną zespołu położoną poza jego siedzibą,
5)
rejonie - rozumie się przez to rejon podstawowej opieki zdrowotnej dla ogółu ludności,
6)
zakładzie przemysłowym - rozumie się przez to przemysłowy zakład pracy jak również górniczy, budownictwa, żeglugi, transportu lub inny zakład produkcyjny, w którym pracownicy objęci są opieką przemysłowej służby zdrowia,
7)
służbach społecznych - rozumie się przez to działalność zespołu w dziedzinie pomocy społecznej, zawodowej rehabilitacji inwalidów oraz organizowania dziennych domów pomocy społecznej, żłobków i domów małych dzieci.
§  3.
Zespół, zespół przemysłowy oraz zespół dla szkół wyższych są samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi i budżetowymi tworzonymi przez wojewodę i jemu podlegającymi.
§  4.
1.
Zadaniem zespołu jest zapewnienie na obszarze obwodu zapobiegawczo-leczniczego świadczeń w zakresie opieki zdrowotnej podstawowej, specjalistycznej, stacjonarnej (o ile w skład zespołu wchodzi szpital), pomocy doraźnej (o ile w skład zespołu wchodzi oddział pomocy doraźnej pogotowie ratunkowe) oraz świadczeń w dziedzinie służb społecznych.
2.
Obwód zapobiegawczo-leczniczy stanowi obszar zamieszkały przez 30-150 tysięcy ludności obejmujący jedno lub więcej miast i sąsiednie gminy. Miasta liczące ponad 150 tysięcy ludności mogą stanowić jeden lub więcej obwodów zapobiegawczo-leczniczych w zależności od warunków miejscowych.
3.
Stosownie do miejscowych potrzeb, oraz dla lepszej dostępności świadczeń, niektóre świadczenia zespołu w zakresie opieki zdrowotnej oraz służb społecznych powinny być udostępnione mieszkańcom sąsiednich obwodów zapobiegawczo-leczniczych w tym także położonych na obszarze innych województw.
§  5.
1.
Obwód zapobiegawczo-leczniczy dzieli się na rejony. Rejon obejmuje od 6-24 tysięcy ludności. Opiekę zdrowotną w rejonie zapewnia w mieście przychodnia rejonowa, na wsi - gminny, wiejski ośrodek zdrowia, przyzakładowy ośrodek zdrowia.
2.
Rejon dzieli się na odcinki. Odcinek obejmuje od 3-4 tysięcy ludności. Podstawową opiekę zdrowotna na odcinku zapewniają:
a)
w mieście - poradnia ogólna, poradnia dla dzieci, poradnia dla kobiet i poradnia stomatologiczna,
b)
na wsi - poradnie wymienione pod lit. a, prowadzące działalność w ramach gminnego ośrodka zdrowia oraz wiejskie i przyzakładowe ośrodki zdrowia.
3.
Zadania podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie działalności poradni ogólnej i poradni stomatologicznej mogą pełnić w drodze wyjątku poradnie pracownicze wchodzące w skład przychodni rejonowej. Decyzje w tej sprawie podejmuje dyrektor zespołu.
§  6.
1.
Obszary poszczególnych rejonów ustala dyrektor zespołu w uzgodnieniu z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Podział na rejony powinien być przeprowadzony w sposób uwzględniający warunki miejscowe z zapewnieniem należytej dostępności świadczeń.
§  7.
1.
W razie potrzeby bezzwłocznego udzielenia pomocy lekarskiej lub w innych szczególnych okolicznościach, niezbędnych świadczeń obowiązana jest udzielić najbliższa komórka organizacyjna zespołu lub innych zakład służby zdrowia mający odpowiednie warunki.
2.
W uzasadnionych wypadkach osoba zainteresowana może wystąpić do kierownika właściwej komórki organizacyjnej zespołu o udostępnienie jej indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych innego lekarza niż lekarz właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub zatrudnienia tej osoby.
§  8.
1.
W skład zespołu wchodzą:
1)
dział opieki zdrowotnej:
a)
szpital (o ile wchodzi w skład zespołu),
b)
przychodnie specjalistyczne lub wykonujące te zadania przychodnie przyszpitalne,
c)
zakłady (pracownie) rehabilitacji leczniczej,
d)
pracownie (zakłady) diagnostyki medycznej,
e)
oddział pomocy doraźnej (pogotowie ratunkowe), o ile wchodzi w skład zespołu,
f)
przychodnie rejonowe i gminne, wiejskie, przyzakładowe ośrodki zdrowia,
g)
przychodnie przyzakładowe lub międzyzakładowe,
h)
poradnie medycyny pracy,
2)
dział służb społecznych:
a)
ośrodek opiekuna społecznego,
b)
sekcja (stanowisko pracy) świadczeń pomocy społecznej,
c)
sekcja (stanowisko pracy) opiekuńczo-wychowawcza,
d)
sekcja rehabilitacji zawodowej inwalidów,
e)
dzienne domy pomocy społecznej,
f)
żłobki, domy małych dzieci,
3)
dział ekonomiczno-eksploatacyjny:
a)
sekcja ekonomiczno-finansowa,
b)
sekcja gospodarcza,
c)
sekcja techniczna,
4)
sekcja apteczna (apteka zakładowa),
5)
dział (sekcja) służb pracowniczych,
6)
sekcja (stanowisko pracy) do spraw analiz i statystyki medycznej,
7)
inspektor d/s orzecznictwa lekarskiego,
8)
stanowiska pracy jak: radca prawny, inspektor d/s bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych, obronnych.
2.
W zespole obejmującym powyżej 100 tys. mieszkańców w przypadkach uzasadnionych wielkością i specyfiką zespołu mogą być utworzone:
1)
w miejsce działu opieki zdrowotnej - dział podstawowej opieki zdrowotnej oraz dział opieki zdrowotnej specjalistycznej i diagnostyki,
2)
w miejsce działu ekonomiczno-eksploatacyjnego - dział ekonomiczno-finansowy i dział eksploatacyjno-techniczny,
3)
w miejsce sekcji analiz i statystyki medycznej - dział (sekcja) organizacji i nadzoru,
4)
jeżeli w skład zespołu wchodzi więcej niż jeden szpital, to szpitalem tym kieruje naczelny lekarz szpitala, wyznaczony przez dyrektora zespołu spośród ordynatorów tego szpitala,
5)
dział służb pracowniczych organizuje się, jeżeli zespół zatrudnia więcej niż 1000 pracowników.
3.
Ze względu na warunki miejscowe (brak szpitala, pogotowia ratunkowego) dopuszcza się możliwość organizowania zespołu opieki zdrowotnej bez szpitala lub oddziału pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego).
4.
Świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej stacjonarnej lub pomocy doraźnej dla ludności zamieszkałej na obszarze działania zespołu nie posiadającego szpitala lub oddziału pomocy doraźnej - zapewniają odpowiednie jednostki organizacyjne wyznaczone przez wojewodę.
5.
Wojewoda na wniosek dyrektora zespołu może włączyć do zespołu inne jednostki organizacyjne służby zdrowia działające na obszarze obwodu.
§  9.
1.
Na obszarze o znacznym uprzemysłowieniu, posiadającym odpowiednią liczbę zakładów przemysłowej służby zdrowia tworzy się zespół przemysłowy.
2.
Zespół przemysłowy tworzy się w oparciu o przychodnię działającą przy dużym zakładzie przemysłowym. W skład zespołu wchodzą wszystkie przychodnie przyzakładowe i międzyzakładowe działające na określonym obszarze.
3.
W skład przemysłowego zespołu może wchodzić także szpital (oddział szpitalny), żłobek.
4.
W zależności od istniejących warunków miejscowych, przemysłowy zespół może obejmować opieką zdrowotną również ludność zamieszkującą w sąsiedztwie.
§  10.
1.
Na obszarach o większej liczbie szkół wyższych, gdy liczba uprawnionych do świadczeń wynosi więcej niżeli 1500 osób tworzy się zespół dla szkół wyższych, sprawujący opiekę nad studentami i pracownikami szkół wyższych.
2.
W skład zespołu wchodzą przychodnie akademickie, przychodnia specjalistyczna, szpital lub oddział szpitalny.

II.

Opieka zdrowotna podstawowa

§  11.
Świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej podstawowej są udzielane w miejscu zamieszkania, pracy lub nauki.
§  12.
1.
Opieka zdrowotna podstawowa dla ogółu ludności obejmuje świadczenia profilaktyczne lecznicze i rehabilitacyjne w dziedzinie:
1)
medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych,
2)
pediatrii i medycyny szkolnej,
3)
położnictwa i ginekologii,
4)
stomatologii.
2.
Świadczenia określone w ust. 1 są udzielane w miastach przez poradnie: ogólne, dla dzieci, szkolne i międzyszkolne, dla kobiet i stomatologiczne.
3.
Przychodnia rejonowa położona w mieście, będącym siedzibą wspólnej rady narodowej dla miasta i gminy zapewnia świadczenia określone w ust. 1 również dla mieszkańców gminy.
4.
W skład przychodni rejonowych mogą wchodzić poradnie specjalistyczne, punkty pobrań materiałów do badań analitycznych lub pracownie diagnostyczne oraz rehabilitacji leczniczej, a także punkty pielęgniarskie w szkołach.
§  13.
1.
Opieka podstawowa dla ludności wiejskiej sprawowana jest przez:
1)
gminne ośrodki zdrowia,
2)
wiejskie ośrodki zdrowia,
3)
przyzakładowe ośrodki zdrowia - obejmujące opieką pracowników zakładów produkcyjnych położonych na wsi.
2.
W skład gminnego ośrodka zdrowia wchodzi: poradnia ogólna, poradnia stomatologiczna, poradnia dla kobiet, poradnia dla dzieci, punkt pobrań materiałów do badań analitycznych lub pracownia diagnostyczna.
3.
W skład wiejskiego ośrodka zdrowia wchodzą: poradnia ogólna i poradnia stomatologiczna.
4.
Przyzakładowy ośrodek zdrowia organizuje się przy rolnym zakładzie pracy zatrudniającym ponad 1000 pracowników. Przyzakładowy ośrodek zdrowia może obejmować świadczeniami również rodziny pracowników oraz zamieszkującą w sąsiedztwie ludność.
5.
W skład ośrodka zdrowia mogą wchodzić jako jego placówki terenowe: izby porodowe, punkty zdrowia: lekarskie, stomatologiczne, felczerskie, pielęgniarskie w szkołach oraz w innych miejscowościach i zakładach pracy.
§  14.
1.
Opiekę zapobiegawczą i indywidualne świadczenia zapobiegawczo-lecznicze pracownikom zakładów przemysłowych oraz uczniom szkół i internatów prowadzonych przez te zakłady - zapewniają przychodnie zakładowe i międzyzakładowe przemysłowych zespołów opieki zdrowotnej lub zespołów dla ogółu ludności.
2.
W zespole opieki zdrowotnej dla ogółu ludności, w którym opieką przemysłowej służby zdrowia objętych jest ponad 5000 pracowników, kierownik wyznaczonej przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej powinien sprawować obowiązki koordynowania i nadzoru.
3.
Pracownikom zakładów przemysłowych nie objętych opieką przychodni przyzakładowych lub międzyzakładowych - opiekę zapobiegawczo-leczniczą zapewniają właściwe terenowo przychodnie rejonowe i ośrodki zdrowia, a nadzór i świadczenia konsultacyjne - poradnie medycyny pracy.
§  15.
1.
Świadczenia w zakresie opieki zapobiegawczo-leczniczej uczniom, wychowankom placówek oświatowo-wychowawczych i nauczycielom zapewniają właściwe terenowo:
1)
przychodnie rejonowe,
2)
gminne, wiejskie, przyzakładowe ośrodki zdrowia,
3)
przychodnie przyzakładowe i międzyzakładowe.
2.
Świadczenia określone w ust. 1 obejmują także bieżący nadzór sanitarny w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych.
3.
Określone w ust. 1 jednostki organizacyjne zapewniają także opiekę nad obłożnie chorymi zamieszkałymi w internatach i zakładach wychowawczych.
§  16.
1.
Opiekę zapobiegawczo-leczniczą studentom, osobom pobierającym stypendia doktoranckie, habilitacyjne oraz pracownikom szkół wyższych zapewniają przychodnie akademickie wchodzące w skład zespołu opieki zdrowotnej dla szkół wyższych.
2.
W środowiskach akademickich, w których liczba objętych opieką wynosi mniej niż 1500 osób, opiekę zapobiegawczo-leczniczą zapewniają przychodnie rejonowe wchodzące w skład zespołu opieki zdrowotnej dla ogółu ludności.

III.

Opieka zdrowotna specjalistyczna

§  17.
Opieka zdrowotna specjalistyczna polega na:
1)
sprawowaniu opieki zapobiegawczej, uzupełniającej zadania objęte opieką zdrowotną podstawową,
2)
udzielaniu uzupełniających, indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych w poszczególnych specjalnościach (dziedzinach medycyny) w formie opieki ambulatoryjnej, a w miarę potrzeb - również w formie opieki domowej,
3)
sprawowaniu opieki stacjonarnej, jeżeli stan zdrowia chorego wymaga hospitalizacji,
4)
udzielaniu bezzwłocznej pomocy w miejscu zdarzenia osobom, które uległy wypadkowi lub nagle zachorowały.
§  18.
Świadczenia określone w § 17 udzielane są przez:
1)
szpital,
2)
poradnie specjalistyczne,
3)
oddział pomocy doraźnej (pogotowie ratunkowe),
4)
inne komórki specjalistyczne.
§  19.
Komórki organizacyjne wymienione w § 18 obejmują obszar działania zespołu lub części tego obszaru, a w określonych wypadkach mogą obejmować również obszar działania innego zespołu lub województwa.

IV.

Świadczenia diagnostyczne

§  20.
1.
Świadczenia diagnostyczne udzielają pracownie (zakłady) diagnostyki medycznej, wchodzące w skład jednostek organizacyjnych zespołu.
2.
Zasięg działania komórek organizacyjnych określonych w ust. 1, w niektórych dziedzinach świadczeń diagnostycznych może obejmować obszar działania innego zespołu lub jego części.
§  21.
1.
Pełny zakres badań diagnostycznych powinna wykonywać co najmniej jedna wyznaczona przez dyrektora pracownia (zakład) diagnostyczna.
2.
Kierownik pracowni (zakładu), o której mowa w ust. 1 ustala zakres działania oraz nadzoruje prace innych pracowni (zakładów) diagnostycznych położonych na obszarze działania zespołu.
§  22.
1.
W przychodniach rejonowych, przyzakładowych i międzyzakładowych oraz w przychodniach akademickich organizuje się punkty pobierania materiału do badań w placówkach obejmujących opieką większą liczbę osób - pracownie diagnostyczne o podstawowym zakresie badań.
2.
Komórki diagnostyczne, o których mowa w ust. 1 mogą być organizowane w ośrodkach zdrowia na terenie dużych gmin odległych od miast.
3.
Badania, o których mowa w ust. 1 obejmują przede wszystkim świadczenia w zakresie diagnostyki laboratoryjnej i elektrokardiograficznej w zależności od istniejących warunków, badania te mogą obejmować także pozostałe świadczenia diagnostyczne.

V.

Świadczenia apteczne

§  23.
1.
Świadczenia apteczne polegają na:
1)
zaopatrywaniu jednostek organizacyjnych zespołu w leki i artykuły sanitarne,
2)
wytwarzaniu leków recepturowych i galenowych,
3)
produkcji płynów infuzyjnych,
4)
sprawowaniu nadzoru nad gospodarką lekami,
5)
udzielaniu lekarzom informacji o lekach.
2.
Świadczenia określone w ust. 1 wykonują następujące komórki sekcji aptecznej (apteki zakładowej):
1)
ekspedycja leków gotowych,
2)
pracownia leków recepturowych i preparatów galenowych,
3)
pracownia płynów infuzyjnych,
4)
inne komórki (stanowiska pracy).
3.
Świadczenia apteczne wymienione w ust. 1 - udzielane są na obszarze działania zespołu lub części tego obszaru.

VI.

Służby społeczne

§  24.
1.
Praca służb społecznych polega na działalności w zakresie pomocy społecznej na rzecz jednostek i rodzin w miejscu zamieszkania oraz w zakresie spraw opiekuńczo-wychowawczych i zawodowej rehabilitacji inwalidów.
2.
Działalność w zakresie pomocy społecznej obejmuje w szczególności:
1)
rozpoznanie i ocenę potrzeb,
2)
pomoc w trudnych sytuacjach życiowych jednostek i rodzin określoną odrębnymi przepisami,
3)
pracę socjalną z jednostką, rodziną i środowiskiem,
4)
współdziałanie oraz udzielanie metodycznej pomocy terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego w zakresie świadczeń środowiskowej pomocy społecznej,
5)
współdziałanie z organizacjami społecznymi, instytucjami oraz samorządem mieszkańców,
6)
organizowanie i nadzorowanie dziennych domów pomocy społecznej.
3.
Działalność w zakresie pomocy społecznej prowadzona jest przez:
1)
ośrodek opiekuna społecznego wraz z pracownikami socjalnymi działającymi na obszarze rejonów zapobiegawczo-leczniczych w miastach oraz gminach i wiejskich ośrodkach zdrowia,
2)
sekcje świadczeń pomocy społecznej,
3)
dzienne domy pomocy społecznej.
4.
Działalność opiekuńczo-wychowawcza obejmuje:
1)
zapewnienie opieki zakładowej dzieciom do lat 3 matek pracujących,
2)
udzielanie pomocy w zapewnieniu opieki zakładowej lub w rodzinach zastępczych dla dzieci do lat 3 czasowo lub stale pozbawionych opieki rodziny.
5.
Działalność opiekuńczo-wychowawcza prowadzona jest przez sekcję opiekuńczo-wychowawczą, żłobki i domy małych dzieci.
6.
Rehabilitacja zawodowa inwalidów obejmuje:
1)
poradnictwo zawodowe dla inwalidów i innych osób niepełnosprawnych,
2)
prowadzenie spraw dotyczących szkolenia zawodowego inwalidów,
3)
dobór pracy i zatrudnianie inwalidów i innych osób wymagających zatrudnienia w warunkach specjalnych,
4)
udział w zapewnianiu zatrudnionym inwalidom szczególnej opieki socjalno-bytowej.
7.
Działalność z zakresu rehabilitacji zawodowej prowadzona jest przez sekcję rehabilitacji zawodowej inwalidów.

VII.

Zespoły przemysłowe oraz zespoły dla szkół wyższych

§  25.
Do zespołów przemysłowych oraz zespołów dla szkół wyższych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące opieki zdrowotnej podstawowej, opieki zdrowotnej specjalistycznej oraz świadczeń diagnostycznych w zespołach.
§  26.
Świadczenia specjalistyczne w dziedzinach medycyny nie reprezentowanych w zespole przemysłowym lub w zespole dla szkół wyższych oraz uzupełniające świadczenia w dziedzinie opieki stacjonarnej - są udzielane przez odpowiednie komórki właściwego terenowego zespołu opieki zdrowotnej bądź innego zakładu służby zdrowia określonego przez wojewodę.

VIII.

Postanowienia końcowe

§  27.
Ustala się ramowe statuty:
1)
zespołu - stanowiący załącznik Nr 1,
2)
przemysłowego zespołu - stanowiący załącznik Nr 2,
3)
zespołu dla szkół wyższych - stanowiący załącznik Nr 3.
§  28.
1.
Projekt statutu dyrektor zespołu przedstawia do zatwierdzenia wojewodzie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do przemysłowych zespołów oraz zespołów dla szkół wyższych.
§  29.
Wojewoda może upoważnić dyrektora zespołu do wprowadzania zmian w organizacji wewnętrznej zespołu.
§  30.
1.
Statut powinien być podany do wiadomości:
1)
wszystkim jednostkom organizacyjnym i pracownikom zespołu,
2)
innym zakładom służby zdrowia działającym na obszarze objętym zakresem działania zespołu,
3)
właściwym organom służb zdrowia innych resortów.
2.
W oparciu o statut dyrektor sporządza wykaz poradni i innych komórek organizacyjnych, do zadań których należy udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych oraz ustala godziny przyjęć w tych komórkach. Wykaz ten - łącznie z godzinami przyjęć - powinien być wywieszony na widocznym miejscu w siedzibie zespołu oraz w komórkach organizacyjnych wykonujących zadania zespołu.
§  31.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o wojewodzie - należy przez to rozumieć Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydenta Miasta Krakowa i Prezydenta Miasta Łodzi.
§  32.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 1 lipca 1975 r. w sprawie organizacji i wzorcowych statutów zespołów opieki zdrowotnej (Dz. Urz. MZiOS Nr 12, poz. 38 i 1980 r. Nr 6, poz. 19).
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

RAMOWY STATUT ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ

w .................................................
§  1.
Zespół Opieki Zdrowotnej w .............. zwany dalej "zespołem" działa na podstawie:
1)
rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 maja 1982 r. w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 15, poz. 121) i przepisów wydanych na podstawie tego rozporządzenia,
2)
niniejszego statutu zatwierdzonego dnia ................ przez .........................................
3)
innych przepisów dotyczących zakładów społecznych służby zdrowia, państwowych jednostek organizacyjnych i jednostek budżetowych.
§  2.
1.
Zespół jest zakładem społecznym służby zdrowia, stanowi samodzielną jednostkę organizacyjną i budżetową podległą wojewodzie.
2.
Obszar działania zespołu stanowi obwód zapobiegawczo-leczniczy obejmujący: (wymienić gminy, miasta).
§  3.
1.
Podstawowym zadaniem zespołu jest zapewnienie ludności zamieszkałej na obszarze obwodu zapobiegawczo-leczniczego opieki zdrowotnej i społecznej oraz rehabilitacji zawodowej inwalidów.
2.
W szczególności do zadań zespołu należy:
1)
w zakresie opieki podstawowej dla ogółu ludności:
a)
udzielanie świadczeń zapobiegawczych z uwzględnieniem środowiska zamieszkania pracy i nauki,
b)
udzielanie indywidualnych ambulatoryjnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych (opieka ambulatoryjna) a w razie obłożnej choroby - w miejscu zamieszkania lub pobytu chorego (opieka domowa),
c)
prowadzenie czynnego poradnictwa,
2)
w zakresie opieki specjalistycznej dla ogółu ludności:
a)
udzielanie świadczeń zapobiegawczych uzupełniających świadczenia opieki podstawowej,
b)
udzielanie uzupełniających indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych konsultacyjnych w formie opieki ambulatoryjnej i opieki domowej,
c)
udzielanie świadczeń stacjonarnych chorym, których stan zdrowia wymaga przebywania w szpitalu (opieka stacjonarna), o ile w skład zespołu wchodzi szpital,

2a) w zakresie pomocy doraźnej:

a)
udzielanie bezzwłocznej pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub nagle zachorowały (pomoc doraźna), o ile w skład zespołu wchodzi oddział pomocy doraźnej (pogotowie ratunkowe),
3)
w zakresie opieki nad pracownikami przemysłowych zakładów pracy:
a)
prowadzenie nadzoru bieżącego i współudział w nadzorze zapobiegawczym nad warunkami pracy oraz nad stanem sanitarnym zakładów pracy,
b)
przeprowadzanie oceny warunków higieny pracy i stanu sanitarnego zakładu i zgłaszanie związanych z tym wniosków,
c)
przeprowadzanie badań profilaktycznych (wstępnych, okresowych i kontrolnych),
d)
udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych podstawowych i niektórych świadczeń specjalistycznych w przychodniach,
e)
wykonywanie czynnego poradnictwa w szczególności w zakresie chorób związanych z wykonywaną pracą oraz w stosunku do kobiet ciężarnych, młodocianych, inwalidów oraz chorych na choroby przewlekłe, a także w stosunku do innych osób wymagających szczególnej opieki zdrowotnej,
f)
zgłaszanie wniosków w sprawie zatrudniania pracowników na stanowiskach pracy odpowiednich ze względu na ich psychofizyczne możliwości oraz współdziałanie z zakładami pracy w dostosowywaniu rodzaju i warunków pracy do możliwości psychofizycznych pracowników,
g)
współdziałanie z zakładami pracy w rehabilitacji zawodowej oraz działalności ergonomicznej,
h)
ocena stanu zdrowia załóg i analizowanie absencji chorobowej oraz opracowywanie wniosków mających na celu poprawę tego stanu i ograniczanie przyczyn zachorowalności, wypadkowości i absencji chorobowej,
4)
w zakresie szczególnej opieki nad dziećmi uczęszczającymi do przedszkoli oraz dziećmi i młodzieżą uczęszczającą do szkół i przebywającą w zakładach wychowawczych i internatach:
a)
czuwanie nad stanem higienicznym i warunkami sanitarnymi w zakładach,
b)
udzielanie świadczeń zapobiegawczych,
c)
udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych w zakresie opieki podstawowej w tym również nauczycielom i innym pracownikom zakładów,
5)
w zakresie szczególnej opieki nad studentami i pracownikami szkół wyższych:
a)
czuwanie nad stanem higienicznym i warunkami sanitarnymi w szkołach i domach akademickich,
b)
udzielanie świadczeń zapobiegawczych,
c)
udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych w zakresie opieki podstawowej,
d)
udzielanie niektórych indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych specjalistycznych,
6)
w zakresie pomocy społecznej:
a)
rozpoznanie i ocena potrzeb,
b)
praca socjalna z jednostką, rodziną i środowiskiem,
c)
pomoc w trudnych sytuacjach życiowych określonych odrębnymi przepisami,
d)
współdziałanie oraz udzielanie metodycznej pomocy terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego w zakresie świadczeń środowiskowej pomocy społecznej lub udzielanie świadczeń pomocy społecznej, jeżeli spraw tych nie prowadzi urząd terenowego organy administracji państwowej,
e)
współdziałanie z organizacjami społecznymi, instytucjami oraz samorządem mieszkańców,
f)
organizowanie i prowadzenie dziennych domów pomocy społecznej,
7)
w zakresie działalności opiekuńczo-wychowawczej:
a)
zapewnianie opieki zakładowej dzieciom do lat 3 matek pracujących,
b)
zapewnienie pomocy w uzyskaniu opieki zakładowej lub w rodzinie zastępczej dla dzieci do lat 3 czasowo lub stale pozbawionych opieki rodziny,
8)
w zakresie rehabilitacji zawodowej:
a)
prowadzenie poradnictwa zawodowego dla inwalidów i innych osób niepełnosprawnych,
b)
prowadzenie spraw dotyczących szkolenia zawodowego inwalidów,
c)
współudział w zatrudnianiu inwalidów i innych osób w warunkach specjalnych,
9)
wydawanie orzeczeń o stanie zdrowia,
10)
szerzenie oświaty zdrowotnej.
§  4.
W wykonywaniu zadań określonych w § 3 zespół współdziała z:
1)
wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną i terenowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi,
2)
innymi zakładami służby zdrowia położonymi na obszarze obwodu zapobiegawczo-leczniczego i województwa,
3)
instytucjami wykonującymi zadania z dziedziny pomocy społecznej,
4)
organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami, a ponadto w zakresie zadań wynikających z § 3 ust. 3, 4 i 5 z administracją określonych zakładów i instytucji.
§  5.
1.
W skład zespołu wchodzą:
1)
dział opieki zdrowotnej,
2)
dział służb społecznych,
3)
dział ekonomiczno-eksploatacyjny,
4)
sekcja apteczna (apteka zakładowa),
5)
dział (sekcja służb pracowniczych),
6)
sekcja (stanowisko pracy) do spraw analiz i statystyki medycznej,
7)
stanowisko pracy inspektora d/s orzecznictwa lekarskiego,
8)
stanowiska pracy jak: radca prawny, inspektor d/s bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych obronnych.
2.
W zespole obejmującym powyżej 100 tysięcy mieszkańców w wypadkach uzasadnionych wielkością i specyfiką zespołu mogą być utworzone:
1)
w miejsce działu opieki zdrowotnej - dział podstawowej opieki zdrowotnej oraz dział opieki zdrowotnej specjalistycznej i diagnostyki medycznej,
2)
w miejsce działu ekonomiczno-eksploatacyjnego - dział ekonomiczno-finansowy i dział eksploatacyjno-techniczny,
3)
w miejsce sekcji analiz i statystyki medycznej - dział (sekcja) organizacji nadzoru.
3.
Jeżeli w skład zespołu wchodzi więcej niż jeden szpital, to szpitalem tym kieruje naczelny lekarz szpitala, wyznaczony przez dyrektora zespołu spośród ordynatorów tego szpitala.
§  6.
Zadania i organizację wewnętrzną komórek organizacyjnych wchodzących w skład zespołu (§ 5) ustala dyrektor zespołu na wniosek kierowników poszczególnych komórek w oparciu o ramowe regulaminy stanowiące załącznik Nr 1-7 do ramowego statutu.
§  7.
1.
Zespołem kieruje dyrektor zespołu odpowiedzialny za jego działalność:
2.
Dyrektor kieruje zespołem przy pomocy:
1)
zastępców dyrektora,
2)
naczelnej pielęgniarki,
3)
głównego księgowego,
4)
kierowników działów (sekcji).
3.
W zespołach mogą być tworzone stanowiska zastępcy dyrektora do spraw:
1)
opieki zdrowotnej,
2)
służb społecznych,
3)
ekonomiczno-eksploatacyjnych.
4.
W zespołach obejmujących opieką mniej niżeli 50 tysięcy ludności tworzy się stanowisko jednego zastępcy dyrektora zespołu.
5.
W zespołach od 50 do 100 tysięcy ludności tworzy się stanowisko dwóch zastępców dyrektora zespołu.
6.
W zespołach powyżej 100 tysięcy ludności tworzy się stanowisko trzech zastępców dyrektora zespołu.
7.
Stanowiska pracy, o których mowa w ust. 3-6 tworzone są według uznania dyrektora zespołu.
8.
Zastępcy dyrektora pełnia równocześnie funkcje kierownika jednego z działów wchodzących w skład zespołu.
9.
Dyrektor zespołu może pełnić obowiązki ordynatora, jeżeli jego zastępcą na stanowisku ordynatora jest lekarz specjalista II stopnia w odpowiedniej dziedzinie medycyny.
§  8.
1.
Naczelna pielęgniarka zespołu organizuje i nadzoruje opiekę pielęgniarską oraz pracę średniego i niższego personelu współdziałającego w tej opiece z wyłączeniem osób zatrudnionych w pracowniach (zakładach) diagnostyki medycznej.
2.
Naczelna pielęgniarka pełni swą funkcje przy pomocy zastępczyni naczelnej pielęgniarki, przełożonej działu opieki zdrowotnej, przełożonych pielęgniarek (szpitala i innych jednostek organizacyjnych zespołu) i starszych pielęgniarek.
3.
Stanowisko zastępczyni naczelnej pielęgniarki może być tworzone w zespołach zatrudniających powyżej 1500 pracowników.
4.
Stanowisko przełożonej działu opieki zdrowotnej może być tworzone w zespołach zatrudniających powyżej 800 pracowników.
§  9.
1.
Do zadań ordynatora w zespole opieki zdrowotnej należy:
1)
kierowanie oddziałem szpitalnym,
2)
kierowanie poradnią (poradniami) specjalistyczną (konsultacyjną),
3)
sprawowanie w zakresie posiadanej specjalności nadzoru specjalistycznego nad poradniami (pracowniami) wchodzącymi w skład przychodni rejonowych, przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych, przychodni akademickiej oraz ośrodków zdrowia.
2.
Zadania określone w ust. 1 pkt 2 i 3 w zakresie medycyny pracy, medycyny przemysłowej i medycyny szkolnej wykonują wyznaczeni lekarze, specjaliści II stopnia z danej dziedziny, a w zakresie stomatologii - lekarze dentyści ze specjalizacją II stopnia.
3.
Zadania wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3 w zakresie specjalności, o których mowa w ust. 2 powinni pełnić kierownicy poradni odpowiednio do ich specjalności.
§  10.
1.
Organem opiniodawczym i doradczym dyrektora zespołu jest rada zespołu.
2.
W skład rady zespołu wchodzą:
1)
dyrektor zespołu jako przewodniczący,
2)
zastępcy dyrektora,
3)
naczelna pielęgniarka,
4)
naczelny lekarz szpitala, o ile został powołany,
5)
główny księgowy,
6)
kierownicy działów (sekcji),
7)
przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych,
8)
przedstawiciel komórki socjalnej,
9)
przedstawiciele grup zawodowych pracowników zatrudnionych w zespole.
3.
Przewodniczący rady zespołu może zapraszać na posiedzenia rady inne osoby niż wymienione w ust. 2 w zależności od tematyki omawianych spraw.
4.
Posiedzenie rady zespołu zwołuje jej przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż cztery razy w roku.
5.
Zadaniem rady zespołu jest opiniowanie i przedstawianie wniosków w sprawach:
1)
planów pracy zespołu,
2)
okresowej oceny działalności zespołu oraz jego komórek organizacyjnych,
3)
projektów planów - społeczno-gospodarczego i finansowego,
4)
podziału etatów na poszczególne komórki,
5)
rozmieszczenia lokalowego poszczególnych komórek zespołu,
6)
planów remontów i wyposażenia,
7)
opiniowanie programu rozwoju opieki zapobiegawczo-leczniczej obwodu.

Załącznik  Nr 1

RAMOWY REGULAMIN DZIAŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ

§  1.
Do zadań działu opieki zdrowotnej należy udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej opieki zdrowotnej, wykonywanie badań diagnostycznych, zapewnienie środowiskowej pomocy społecznej.
§  2.
1.
Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej obejmują:
a)
świadczenia zapobiegawcze,
b)
indywidualne świadczenia zapobiegawczo-lecznicze ambulatoryjne i w domu chorego,
c)
pracę socjalną z jednostką, rodziną i środowiskiem.
2.
Świadczenia wymienione w ust. 1 udzielane są:
1)
dorosłym dzieciom - w środowisku zamieszkania,
2)
uczniom i wychowankom oraz studentom - w środowisku nauki i wychowania,
3)
pracownikom - w środowisku pracy.
3.
Świadczeń wymienionych w ust. 1 udzielają:
1)
w mieście:
a)
przychodnie rejonowe - z poradniami: ogólną, dla dzieci (łącznie z poradniami zlokalizowanymi w szkołach podstawowych), dla kobiet oraz stomatologiczną łącznie z poradniami szkolnymi bądź międzyszkolnymi, gabinetem zabiegowym, punktem szczepień, laboratorium analitycznym bądź punktem pobrań materiałów do badań laboratoryjnych, a także stanowiskami pracy pielęgniarki środowiskowej, położnej środowiskowej i pracownika socjalnego,
b)
przychodnie przyzakładowe i międzyzakładowe - z przemysłowymi poradniami rejonowymi, poradniami dla kobiet oraz stomatologicznymi,
c)
przychodnie akademickie - z poradniami: ogólną, poradnią dla kobiet i stomatologiczną,
2)
na wsi:
a)
gminne ośrodki zdrowia - z poradnią ogólną, dla dzieci, dla kobiet i stomatologiczną oraz punktami pielęgniarskimi w szkołach, a także gabinetem zabiegowym, punktem szczepień, laboratorium analitycznym bądź punktem pobrań materiałów do badań laboratoryjnych, stanowiskami pracy pielęgniarki środowiskowej, położnej środowiskowej i pracownika socjalnego,
b)
wiejskie ośrodki zdrowia - z poradnią ogólną i stomatologiczną,
c)
przyzakładowe ośrodki zdrowia.
4.
Przychodnią rejonową (przyzakładową, międzyzakładową, akademicką) kieruje odpowiedzialny za jej działalność kierownik przy pomocy starszych lekarzy poradni i przełożonej pielęgniarek (st. pielęgniarki).

Kierownik przychodni powinien łączyć funkcje kierownika z funkcją starszego lekarza poradni wchodzącej w skład przychodni.

5.
Starszego lekarza powołuje się gdy w poradni pracuje co najmniej dwóch lekarzy. Do zadań starszego lekarza poradni należy:
1)
kierowanie poradnią,
2)
nadzór merytoryczny nad działalnością poradni i udzielanie konsultacji pozostałym lekarzom poradni,
3)
udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych.
6.
Przełożoną pielęgniarek powołuje się w przychodniach, obejmujących opieką ponad 9 tys. mieszkańców. W przychodniach o mniejszej liczbie mieszkańców powołuje się stanowisko starszej pielęgniarki. Do zadań przełożonej pielęgniarek (st. pielęgniarki) należy:
1)
kierowanie pracą średniego i niższego personelu medycznego,
2)
merytoryczny nadzór nad pracą pielęgniarek, położnych, higienistek szkolnych i rejestratorek medycznych,
3)
udzielanie świadczeń pielęgniarskich (co najmniej w wymiarze ½ czasu zatrudnienia).
7.
Postanowienia ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio do gminnego ośrodka zdrowia.
8.
Obsada osobowa przychodni rejonowej i gminnego ośrodka zdrowia warunkowana jest liczbą mieszkańców, ich strukturą demograficzną, obszarem rejonu oraz liczbą, rodzajem i wielkością szkół i zakładów przemysłowych zlokalizowanych w rejonie.
9.
Szczegółowy zakres zadań poradni, ich struktury organizacyjne i zasady funkcjonowania ustalają regulaminy przychodni rejonowej, opracowane przez kierownika przychodni.
10.
Nadzór specjalistyczny nad działalnością przychodni pełnią ordynatorzy odpowiednich oddziałów szpitalnych, a nad działalnością poradni szkolnych, stomatologicznych i przemysłowych wyznaczeni przez dyrektora zespołu specjaliści w tych dziedzinach medycyny.
§  3.
1.
Świadczenia specjalistycznej opieki zdrowotnej obejmują:
1)
świadczenia zapobiegawcze - uzupełniające świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej,
2)
świadczenia zapobiegawczo-lecznicze i konsultacyjne - udzielane w poradniach bądź w domu chorego,
3)
zapewnienie opieki stacjonarnej nad osobami przebywającymi w oddziałach szpitalnych,
4)
udzielanie doraźnej pomocy leczniczej w miejscu wypadku lub nagłego zachorowania, jeżeli w skład zespołu wchodzi oddział pomocy doraźnej (pogotowie ratunkowe).
2.
Świadczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 udzielają:
1)
przychodnia specjalistyczna z poradniami:
a)
konsultacjami w zakresie chorób wewnętrznych, pediatrii, położnictwa i ginekologii,
b)
obwodową poradnią stomatologiczną,
c)
chirurgiczną,
d)
laryngologiczną,
e)
okulistyczną,
f)
zdrowia psychicznego,
g)
gruźlicy i choroby płuc,
h)
skórno-wenerologiczną,
i)
rehabilitacyjną,
j)
odwykową,
k)
medycyny pracy,
l)
medycyny szkolnej,
2)
utworzenie innych poradni niż wymienione w pkt 1 wymaga zgody lekarza wojewódzkiego,
3)
poradnie specjalistyczne wymienione w pkt 1 mogą być zlokalizowane przy szpitalu bądź w przychodniach rejonowych,
4)
przychodnią specjalistyczną kieruje odpowiedzialny za jej działalność kierownik, przy pomocy przełożonej pielęgniarek. Kierownik przychodni powinien łączyć swoje obowiązki z bezpośrednią pracą z pacjentem.

Pracą poradni specjalistycznych kierują ordynatorzy odpowiednich oddziałów szpitalnych, a w przypadku braku takiego oddziału - lekarz poradni. W poradniach, w których zatrudnionych jest co najmniej 2 lekarzy specjalistów pracą poradni kieruje starszy lekarz poradni.

Szczegółowe zadania przychodni specjalistycznej, jej strukturę organizacyjną, obsadę osobową oraz zasady funkcjonowania ustala szczegółowy regulamin przychodni zatwierdzony przez dyrektora zespołu opieki zdrowotnej.

3.
Świadczenia w zakresie opieki stacjonarnej zapewnia szpital. W skład szpitala wchodzą następujące komórki działalności podstawowej:
1)
izba przyjęć,
2)
oddziały szpitalne,
3)
blok operacyjno-zabiegowy,
4)
pracownie i zakłady diagnostyczne,
5)
punkt krwiodawstwa,
6)
poradnie specjalistyczne,
7)
inne komórki działalności podstawowej,
8)
komórki administracyjno-gospodarcze i socjalne.
4.
Szczegółowe zadania poszczególnych komórek organizacyjnych szpitala, ich strukturę, obsadę osobową oraz zasady funkcjonowania określają regulaminy szpitalne.
5.
W szpitalach, w których liczba łóżek wynosi więcej niżeli 500 można utworzyć stanowisko naczelnego lekarza szpitala.
6.
Szpitalem o liczbie łóżek poniżej 500 kieruje dyrektor zespołu lub jego zastępca, bądź kierownik działu opieki zdrowotnej. Jeżeli szpital jest położony poza siedzibą dyrekcji zespołu, to funkcję naczelnego lekarza powierza się jednemu z ordynatorów.
7.
Naczelny lekarz szpitala kieruje szpitalem przy pomocy ordynatorów, kierowników innych komórek organizacyjnych szpitala oraz przełożonej pielęgniarek.
8.
Świadczenia w zakresie doraźnej pomocy leczniczej w miejscu wypadku i nagłego zachorowania zapewnia oddział pomocy doraźnej (stacja pogotowia).
9.
Szczegółowe zadania oddziału pomocy doraźnej, jego strukturę organizacyjną, obsadę osobową oraz zasady funkcjonowania określają odrębne przepisy oraz szczegółowy regulamin.
§  4.
1.
Zadania w zakresie świadczeń diagnostycznych obejmują:
1)
wykonywanie badań diagnostycznych na zlecenie właściwych komórek zespołu, w tym badań diagnostycznych u obłożnie chorych w domu,
2)
udział w badaniach zapobiegawczych dla ogółu ludności lub jej poszczególnych grup, organizowanych przez komórki zespołu.
2.
Zadania wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 wykonują pracownie (zakłady):
1)
diagnostyki laboratoryjnej,
2)
diagnostyki bakteriologicznej,
3)
rentgenodiagnostyki,
4)
elektrodiagnostyki,
5)
anatomii patologicznej,
6)
inne (w zależności od potrzeb).
3.
Pracownią (zakładem) diagnostyczną kieruje kierownik.
4.
W przypadku istnienia więcej niż jednej pracowni jednoimiennej na terenie zespołu, jeden z kierowników pracowni wyznaczony przez dyrektora zespołu opieki zdrowotnej koordynuje i nadzoruje działalność pozostałych pracowni.

Załącznik  Nr 2

RAMOWY REGULAMIN DZIAŁU SŁUŻB SPOŁECZNYCH

§  1.
Do zadań działu należy prowadzenie spraw pomocy społecznej, opiekuńczo-wychowawczej, rehabilitacji zawodowej, a w szczególności:
1)
w zakresie pomocy społecznej:
a)
ustalanie potrzeb oraz opracowywanie planów ich zaspokajania,
b)
organizowanie i nadzorowanie dziennych domów pomocy społecznej,
c)
ocena potrzeb w zakresie środowiskowej pomocy społecznej i współorganizowanie ich zaspokajania,
d)
udzielanie metodycznej pomocy terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego w zakresie świadczeń środowiskowej pomocy społecznej, lub udzielanie świadczeń pomocy społecznej jeżeli spraw tych nie prowadzi urząd terenowego organu administracji państwowej,
e)
organizowanie szkolenia i prowadzenie instruktażu dla pracowników socjalnych i opiekunów społecznych,
f)
praca socjalna z jednostką, rodziną i środowiskiem,
g)
współdziałanie w sprawach pomocy społecznej z organami administracji terenowej, organizacjami społecznymi, sądami i jednostkami gospodarki uspołecznionej,
2)
w zakresie działalności opiekuńczo-wychowawczej:
a)
zapewnienie opieki w żłobkach dla dzieci do lat 3-ch matek pracujących,
b)
udzielanie pomocy w zapewnieniu zakładowej opieki dla dzieci do lat 3-ch czasowo lub trwale pozbawionych opieki rodziny,
c)
rozdział miejsc i kierowanie do zakładów opiekuńczo-wychowawczych,
d)
nadzór nad prawidłową działalnością żłobków,
e)
współpraca z innymi komórkami organizacyjnymi zespołu, inspektoratami oświaty i wychowania, sądami rodzinnymi, organizacjami społecznymi itp.
3)
w zakresie rehabilitacji zawodowej:
a)
ustalanie potrzeb w zakresie rehabilitacji zawodowej, opracowywanie planów zatrudnienia,
b)
wnioskowanie w sprawach rozwoju specjalnych form zatrudnienia inwalidów,
c)
udzielanie świadczeń w zakresie poradnictwa zawodowego, szkolenia i zatrudniania inwalidów oraz innych osób z obniżoną sprawnością do pracy,
d)
współdziałanie z zakładem pracy, spółdzielniami inwalidów oraz innymi jednostkami służby zdrowia w sprawach rehabilitacji zawodowej,
e)
kontrolowanie warunków pracy i prawidłowości zatrudnienia inwalidów.
§  2.
1.
W skład działu służb społecznych wchodzą:
1)
ośrodek opiekuna społecznego,
2)
sekcja świadczeń pomocy społecznej,
3)
sekcja opiekuńczo-wychowawcza,
4)
sekcja rehabilitacji zawodowej,
5)
żłobki, domy małych dzieci,
6)
dzienne domy pomocy społecznej.
2.
Zadania i organizację wewnętrzną ośrodka opiekuna społecznego ustalają odrębne przepisy.
§  3.
Na czele działu służb społecznych stoi kierownik do spraw służb społecznych.

Załącznik  Nr 3

RAMOWY REGULAMIN DZIAŁU EKONOMICZNO-EKSPLOATACYJNEGO

§  1.
Do zadań działu ekonomiczno-eksploatacyjnego należy:
1)
racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na wykonywanie zadań wynikających z planów społeczno-gospodarczych,
2)
koordynacja problematyki finansowo-ekonomicznej komórek organizacyjnych,
3)
prowadzenie gospodarki finansowej oraz analizowanie kształtowania się kosztów według miejsc ich powstawania ze szczególnym uwzględnieniem stopnia zaspokojenia potrzeb i przedkładania wniosków z nich wynikających,
4)
opracowywanie projektów planów społeczno-gospodarczych w zakresie usług i zatrudnienia, planów finansowych oraz planów wyposażenia i zaopatrzenia, wniosków w sprawie zmiany tych planów oraz ich realizacja,
5)
prowadzenie księgowości z likwidaturą i kasą,
6)
organizowanie i sprawowanie kontroli wewnętrznej,
7)
organizowanie i prowadzenie działalności administracyjno-gospodarczej stosownie do potrzeb komórek działalności podstawowej, obsługa kancelaryjna oraz prowadzenie archiwum (z wyjątkiem dokumentacji lekarskiej),
8)
prowadzenie ewidencji składników majątkowych oraz zagadnień inwentaryzacji i kasacji,
9)
utrzymanie pomieszczeń zakładu i jego otoczenia w należytej czystości i porządku,
10)
zapewnienie prawidłowej eksploatacji nieruchomości gospodarki paliwowo-energetycznej (urządzeń energetycznych instalacji gazów medycznych, urządzeń chłodniczych, instalacji elektrycznej, sieci wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, urządzeń łączności, alarmowych i sygnalizacyjnych), sprzętu techniczno-gospodarczego, jak: urządzeń kuchni, pralni, transportu wewnętrznego, a w szczególności:
a)
sprawowanie nadzoru nad prawidłową eksploatacją nieruchomości, instalacji oraz sprzętu i aparatury,
b)
przeprowadzanie okresowych inspekcji i przeglądów nieruchomości, instalacji oraz sprzętu i aparatury w celu zapewnienia niezbędnych napraw, remontów i zabiegów konserwacyjnych,
c)
organizowanie i kontrolowanie przeprowadzanych konserwacji, napraw i remontów oraz racjonalnego wykorzystania środków rzeczowych i finansowych,
d)
ustalanie zasad programów i planów zabiegów konserwacyjnych oraz modernizacji instalacji energetycznych, sanitarnych i funkcjonalnych oraz zapewnienie usług serwisu technicznego w ramach posiadanych uprawnień,
e)
zapewnianie niezbędnej konserwacji, przeglądów okresowych napraw i remontów sprzętu i aparatury medycznej poprzez własne usługi w ramach posiadanych uprawnień oraz poprzez zabezpieczenie usług wyspecjalizowanych jednostek serwisu technicznego,
f)
zapewnienie konserwacji parku maszynowego, zgodnie z instrukcjami o prowadzeniu paszportów technicznych z wymaganiami eksploatacyjnymi,
g)
sporządzenie projektów planów zaopatrzenia w środki techniczne.
§  2.
W skład działu ekonomiczno-eksploatacyjnego wchodzą:
1)
sekcja ekonomiczno-finansowa,
2)
sekcja administracyjno-gospodarcza,
3)
sekcja techniczna.
§  3.
1.
Szczegółowe zadania sekcji wymienionych w § 2 ustala dyrektor zespołu opieki zdrowotnej w oparciu o obowiązujące przepisy.
2.
Na czele działu ekonomiczno-eksploatacyjnego stoi zastępca dyrektora d/s ekonomiczno-eksploatacyjnych lub kierownik działu.
§  4.
1.
W zespole powyżej 100 tys. mieszkańców w miejsce działu ekonomiczno-eksploatacyjnego może być utworzony dział ekonomiczno-finansowy i dział ekonomiczno-techniczny.
2.
W skład działu ekonomiczno-finansowego wchodzą:
1)
sekcja finansowo-księgowa,
2)
sekcja (stanowisko pracy) planowania gospodarczego i finansowego oraz analiz ekonomicznych,
3)
sekcja rozliczeń materiałowych,
4)
sekcja płac.
§  5.
1.
Szczegółowe zadania sekcji wymienionych w § 4 ustala dyrektor zespołu opieki zdrowotnej.
2.
Na czele działu eksploatacyjno-technicznego stoi kierownik, który podlega bezpośrednio z-cy dyrektora d/s ekonomiczno-eksploatacyjnych.
3.
Na czele działu ekonomiczno-finansowego stoi główny księgowy, który podlega bezpośrednio z-cy dyrektora d/s ekonomiczno-eksploatacyjnych.

Załącznik  Nr 4

RAMOWY REGULAMIN SEKCJI APTECZNEJ (APTEKI ZAKŁADOWEJ)

§  1.
Do zadań sekcji aptecznej (apteki zakładowej) należy w szczególności:
1)
zaopatrywanie jednostek organizacyjnych zespołu w leki i artykuły sanitarne,
2)
utrzymywanie i właściwe przechowywanie normatywnych zapasów leków i artykułów sanitarnych,
3)
wytwarzanie leków recepturowych i preparatów galenowych,
4)
produkcja i badania laboratoryjne wytworzonych płynów infuzyjnych,
5)
kontrola jakości i tożsamości leków budzących zastrzeżenie,
6)
udzielanie lekarzom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych zespołu opieki zdrowotnej informacji o lekach będących w dyspozycji apteki zakładowej, w tym o lekach nowych wprowadzanych do obrotu,
7)
nadzór nad gospodarką lekami w oddziałach szpitalnych, przychodniach i innych placówkach służby zdrowia zaopatrywanych w leki, artykuły sanitarne przez sekcję apteczną (aptekę zakładową),
8)
okresowa kontrola recept realizowanych w aptekach otwartych pod kątem prawidłowości ordynowania leków.
§  2.
W skład sekcji aptecznej wchodzą następujące komórki:
1)
ekspedycja leków gotowych,
2)
pracownie leków recepturowych, preparatów galenowych,
3)
pracownia płynów infuzyjnych,
4)
laboratoria kontroli leków,
5)
magazyny leków i artykułów sanitarnych,
6)
stanowisko pracy inspektora d/s gospodarki lekami,
7)
stanowisko pracy d/s administracyjnych (jednoosobowe lub wieloosobowe).
§  3.
1.
Pracą sekcji aptecznej kieruje magister farmacji, który powinien posiadać II lub I stopień specjalizacji w zakresie farmacji aptecznej.
2.
Kierownik sekcji aptecznej podlega bezpośrednio dyrektorowi zespołu lub zastępcy dyrektora d/s opieki zdrowotnej.

Załącznik  Nr 5

RAMOWY REGULAMIN DZIAŁU (SEKCJI) SŁUŻB PRACOWNICZYCH
§  1.
Do zadań działu (sekcji) służb pracowniczych należy prowadzenie spraw osobowych, zatrudnienia i socjalnych, a w szczególności:
1)
w zakresie spraw osobowych i zatrudnienia:
a)
przygotowywanie materiałów i wniosków związanych z zawieraniem i rozwiązywaniem umów o pracę, uposażeniami, zmianą stanowisk pracy i udzielaniem zezwoleń na pracę dodatkową,
b)
prowadzenie ewidencji pracowników, akt osobowych, urlopów oraz spraw związanych z czasową niezdolnością do pracy, wydawanie legitymacji i zaświadczeń o zatrudnieniu,
c)
kontrola porządku i dyscypliny pracy,
d)
prowadzenie ewidencji pracowników podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony oraz innych czynności w zakresie spraw wojskowych,
e)
prowadzenie spraw związanych ze szkoleniem pracowników niemedycznych,
f)
przygotowywanie wniosków w sprawie wyróżnień, nagradzania i karania pracowników,
g)
załatwianie spraw związanych z przechodzeniem pracowników na emeryturę lub z uzyskiwaniem rent,
h)
analizowanie stanu zatrudnienia, wykorzystania czasu pracy w komórkach organizacyjnych zespołu,
i)
opracowywanie wniosków w sprawie obsady osobowej i właściwego rozmieszczenia kadr,
j)
opracowywanie sprawozdań z zakresu działania służby pracowniczej,
k)
współdziałanie z działem ekonomiczno-eksploatacyjnym w zakresie zatrudnienia i wykorzystania funduszu płac,
l)
współdziałanie z organem administracji państwowej d/s zatrudnienia w przypadkach uregulowanych przepisami,
2)
w zakresie działalności socjalno-bytowej:
a)
prowadzenie spraw związanych z wykorzystywaniem zakładowego funduszu socjalnego i zakładowego funduszu mieszkaniowego,
b)
organizowanie różnych form wypoczynku pracowników, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów - byłych pracowników,
c)
organizowanie opieki socjalnej nad dziećmi pracowników oraz emerytami i rencistami - byłymi pracownikami,
d)
popularyzowanie kultury fizycznej, turystyki i sportu wśród pracowników,
e)
prowadzenie spraw związanych z żywieniem przyzakładowym,
f)
prowadzenie spraw mieszkaniowych,
g)
prowadzenie spraw związanych z zapewnieniem pracownikom opieki zdrowotnej,
h)
organizowanie działalności kulturalno-oświatowej,
i)
ustalenie potrzeb socjalno-bytowych pracowników oraz opracowywanie planów i programów ich zaspokojenia.
§  2.
W skład sekcji służb pracowniczych wchodzą:
1)
stanowisko pracy d/s osobowych i zatrudnienia,
2)
stanowisko pracy d/s socjalno-bytowych.
§  3.
Zadania komórek organizacyjnych wchodzących w skład działu (sekcji) służb pracowniczych ustala dyrektor zespołu.
§  4.
1.
Na czele działu (sekcji) służb pracowniczych stoi kierownik, który podlega bezpośrednio dyrektorowi zespołu.
2.
Kierownik działu (sekcji) służb pracowniczych wykonuje również zadania wchodzące w zakres jednego ze stanowisk pracy w dziale (sekcji).

Załącznik  Nr 6

RAMOWY REGULAMIN SEKCJI ANALIZ I STATYSTYKI MEDYCZNEJ

§  1.
Do zadań sekcji analiz i statystyki medycznej należy w szczególności:
1)
zbieranie, opracowywanie i dokonywanie analizy danych o stanie zdrowotnym ludności zamieszkałej na terenie obwodu zapobiegawczo-leczniczego oraz o organizacji i działalności jednostek wchodzących w skład zespołu,
2)
przygotowywanie w porozumieniu z kierownikami komórek organizacyjnych zespołu, potrzeb w zakresie zabezpieczenia kadr medycznych dla zapewnienia opieki zdrowotnej w poszczególnych specjalnościach oraz kadr w pomocy społecznej,
3)
organizowanie narad sprawozdawczych i instruktażowych,
4)
opracowywanie sprawozdań z działalności zespołu i analizy działalności poszczególnych jednostek i komórek,
5)
wykonywanie innych czynności określonych w odpowiednich przepisach lub zleconych przez dyrektora zespołu.
§  2.
1.
Kierownikiem sekcji analiz i statystyki medycznej powinien być pracownik będący specjalistą w dziedzinie statystyki.
2.
Kierownik sekcji koordynuje i nadzoruje działalność statystyczną komórek zespołu.
3.
Kierownik sekcji podlega bezpośrednio dyrektorowi zespołu.

Załącznik  Nr 7

RAMOWY REGULAMIN INSPEKTORA DO SPRAW ORZECZNICTWA LEKARSKIEGO

§  1.
Do zadań inspektora d/s orzecznictwa lekarskiego należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z orzecznictwem lekarskim, w tym również o czasowej niezdolności do pracy, a w szczególności:
1)
kontrolowanie pod względem merytorycznym postępowania lekarskiego lekarzy prowadzących leczenie oraz zasadność wydawanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy - w ramach posiadanej specjalizacji lub przy współudziale właściwych specjalistów,
2)
kontrolowanie przestrzegania przepisów o orzecznictwie lekarskim przez lekarzy prowadzących leczenie,
3)
udzielanie wyjaśnień i instruktażu lekarzom prowadzącym leczenie w zakresie postępowania lekarskiego,
4)
ocena wykonywania nadzoru nad orzecznictwem lekarskim sprawowanym przez kierowników przychodni (poradni) i ordynatorów,
5)
analizowanie w okresach rocznych orzeczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w sposób uwzględniający w szczególności ocenę postępowania lekarskiego wytypowanych lekarzy (grup lekarzy) w układzie pozwalającym na dokonanie porównań,
6)
organizowanie szkolenia lekarzy przystępujących do pracy w zakresie orzecznictwa lekarskiego oraz prowadzenie systematycznego doszkalania wszystkich lekarzy w zakresie orzecznictwa,
7)
przedstawianie wniosków z dokonanych kontroli i analiz dyrektorowi zespołu.
§  2.
1.
Inspektor d/s orzecznictwa lekarskiego podlega dyrektorowi zespołu.
2.
Aparatem pracy inspektora d/s orzecznictwa lekarskiego jest komórka techniczno-organizacyjna.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RAMOWY STATUT PRZEMYSŁOWEGO (GÓRNICZEGO, PORTOWEGO, BUDOWLANEGO, STOCZNIOWEGO) ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ

w .........................................
§  1.
Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w ........................., zwany dalej "zespołem" działa na podstawie:
1)
rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 maja 1982 r. w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 15, poz. 121) i przepisów wydanych na podstawie tego rozporządzenia,
2)
niniejszego statutu, zatwierdzonego dnia ....................... przez wojewodę,
3)
innych przepisów dotyczących zakładów społecznych służby zdrowia, państwowych jednostek organizacyjnych i jednostek budżetowych.
§  2.
1.
Zespół jest zakładem służby zdrowia, stanowi samodzielną jednostkę organizacyjną i budżetową, podległą wojewodzie.
2.
Obszar działania obejmuje następujące zakłady pracy:

...................................................................................................................................

3.
Siedzibą zespołu jest przychodnia międzyzakładowa, przyzakładowa przy ..................
§  3.
1.
Zadaniem zespołu jest organizowanie i prowadzenie działalności zapobiegawczej, leczniczej i rehabilitacyjnej w stosunku do osób objętych opieką przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych oraz nadzór nad warunkami sanitarno-higienicznymi w zakładach pracy objętych opieką tych przychodni.
2.
Do podstawowych zadań zespołu należy:
1)
organizowanie i prowadzenie działalności zapobiegawczo-leczniczej w zakładach pracy objętych działalnością zespołu,
2)
sprawowanie nadzoru nad działalnością placówek terenowych zespołu,
3)
organizowanie i prowadzenie szkoleń dla pracowników medycznych zespołu,
4)
bieżący nadzór nad stanem higieny pracy i stanem sanitarno-higienicznym zakładów pracy, szkół przyzakładowych i urządzeń socjalnych,
5)
systematyczny nadzór nad orzecznictwem lekarskim,
6)
badanie wstępne osób przyjmowanych do pracy lub zmieniającym stanowisko pracy oraz orzekanie o zdolności do pracy w określonym zawodzie i na określonym stanowisku pracy,
7)
przeprowadzanie badań okresowych pracowników i uczniów szkół zawodowych mających na celu wczesne wykrywanie chorób i zapobieganie niektórym chorobom,
8)
wykonywanie czynnego poradnictwa, w szczególności w zakresie chorób zawodowych oraz w stosunku do kobiet ciężarnych, młodocianych, inwalidów oraz chorych na choroby przewlekłe, a także w stosunku do innych osób wymagających szczególnej opieki zdrowotnej,
9)
szerzenie oświaty zdrowotnej,
10)
udzielanie pierwszej pomocy w nieszczęśliwych wypadkach i nagłych zachorowaniach,
11)
udzielanie indywidualnych, ambulatoryjnych świadczeń leczniczych,
12)
udzielanie stacjonarnych świadczeń leczniczych, o ile w skład zespołu wchodzi szpital (oddział szpitalny),
13)
prowadzenie ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej oraz współdziałanie w rehabilitacji zawodowej, a także w doborze pracy dla inwalidów,
14)
orzekanie o czasowej niezdolności do pracy w powodu choroby oraz rejestrowanie i analizowanie orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wydanych przez inne zakłady służby zdrowia,
15)
systematyczna obserwacja i analiza stanu zdrowotnego, wypadkowości oraz absencji chorobowej,
16)
współdziałanie z administracją zakładu, samorządem robotniczym i organami związków zawodowych, właściwą stacja sanitarno-epidemiologiczną oraz organizacjami społecznymi w zakresie spraw mających wpływ na stan zdrowotny załogi,
17)
wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów lub zleconych przez organy sprawujące nadzór nad zespołem.
§  4.
1.
W skład zespołu wchodzą:
1)
dział opieki zdrowotnej,
2)
sekcja apteczna,
3)
sekcja analiz i statystyki medycznej,
4)
dział ekonomiczno-eksploatacyjny,
5)
sekcja służb pracowniczych,
6)
inspektor do spraw orzecznictwa lekarskiego,
7)
stanowiska pracy: inspektora d/s bhp, p/pożarowych, obronnych.
2.
W skład działu opieki zdrowotnej wchodzą odpowiednie placówki terenowe zespołu.
3.
Zadania i organizację wewnętrzną komórek wchodzących w skład zespołu ustala dyrektor zespołu na wniosek kierowników poszczególnych działów (sekcji), w oparciu o ramowe regulaminy stanowiące załącznik nr 1, 2 do ramowego statutu. Do komórek wymienionych w ust. 1 pkt 2, 4, 5, 6 mają odpowiednie zastosowanie ramowe regulaminy stanowiące załączniki nr 3, 4, 5, 7, do statutu zespołu opieki zdrowotnej dla ogółu ludności.
4.
Jeżeli w skład zespołu wchodzi szpital wielooddziałowy o liczbie łóżek powyżej 500 można powołać stanowisko naczelnego lekarza szpitala, którym powinien być jeden z ordynatorów.
§  5.
1.
Zespołem kieruje dyrektor odpowiedzialny za jego działalność.
2.
Dyrektor kieruje zespołem przy pomocy:
1)
zastępcy dyrektora d/s ekonomiczno-eksploatacyjnych,
2)
naczelnej pielęgniarki,
3)
głównego księgowego.
3.
Naczelna pielęgniarka zespołu organizuje i nadzoruje opiekę pielęgniarską oraz pracę pozostałego średniego i niższego personelu medycznego współdziałającego w tej opiece, z wyjątkiem osób zatrudnionych w pracowniach (zakładach) diagnostyki medycznej. Naczelna pielęgniarka pełni równocześnie funkcje przełożonej szpitala bądź przychodni.
§  6.
1.
Organem opiniodawczym i doradczym dyrektora zespołu jest rada zespołu.
2.
W skład rady zespołu wchodzą:
1)
dyrektor zespołu jako przewodniczący,
2)
zastępca dyrektora,
3)
naczelny lekarz szpitala, o ile został powołany,
4)
naczelna pielęgniarka,
5)
główny księgowy,
6)
kierownicy działów bądź sekcji,
7)
inspektor d/s orzecznictwa,
8)
przedstawiciele organizacji politycznych,
9)
przedstawiciele komórki socjalnej,
10)
przedstawiciele grup zawodowych pracowników zatrudnionych w zespole.
3.
Przewodniczący rady zespołu może zaprosić na posiedzenie rady inne osoby nie wymienione w pkt 2, w zależności od tematyki omawianych spraw.
4.
Posiedzenie rady zespołu zwołuje jej przewodniczący w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 4 razy w roku.
5.
Zadaniem rady zespołu jest opiniowanie i przedstawianie wniosków w sprawach:
1)
planów pracy zespołu,
2)
okresowej oceny działalności zespołu oraz jego komórek organizacyjnych,
3)
projektu planu i budżetu zespołu,
4)
podziału etatów na poszczególne komórki,
5)
rozmieszczenia lokalowego poszczególnych komórek zespołu,
6)
planów remontów i wyposażenia.

Załącznik  Nr 1

RAMOWY REGULAMIN DZIAŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ

§  1.
Do zadań działu opieki zdrowotnej należy udzielanie świadczeń zapobiegawczych, indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych, specjalistycznych, stacjonarnych (o ile w skład zespołu wchodzi szpital, oddział szpitalny, izba chorych) oraz wykonywanie badań diagnostycznych i toksykologicznych pracownikom i uczniom objętym opieka przychodni przemysłowych.
§  2.
1.
W skład działu opieki zdrowotnej wchodzą przychodnie przyzakładowe i międzyzakładowe. Świadczeń wymienionych w § 1 udzielają:
a)
poradnie rejonowe,
b)
poradnie dla kobiet w zakładach zatrudniających znaczną liczbę kobiet,
c)
poradnie stomatologiczne,
d)
poradnie specjalistyczne,
e)
pracownie i zakłady diagnostyki laboratoryjnej, toksykologii klinicznej, rentgenodiagnostyki, elektrodiagnostyki,
f)
szpital, oddział szpitalny oraz izby chorych (o ile w skład zespołu wchodzi szpital, oddział szpitalny, izba chorych),
g)
inne komórki specjalistyczne lub pomocnicze.
2.
Przychodnię przyzakładową organizuje się przy zakładzie pracy liczącym co najmniej 1000 pracowników.
3.
Jeżeli w zakładzie pracy są warunki szczególnie szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe, dyrektor zespołu po zasięgnięciu opinii terenowego państwowego inspektora sanitarnego może otworzyć przychodnie w przypadku gdy liczba pracowników jest mniejsza niż 1000.
4.
Przychodnię międzyzakładową organizuje się, jeżeli w tej samej miejscowości są dwa lub więcej zakładów pracy liczących łącznie co najmniej 1000 pracowników, a utworzenie takiej przychodni uzasadnione jest bliskim położeniem zakładów pracy lub względami ekonomicznymi.
§  3.
1.
Do zadań przychodni przyzakładowej i międzyzakładowej należy w szczególności:
1)
udzielanie świadczeń określonych w § 3 ust. 2 pkt. 4-11 oraz pkt 13-16 ramowego statutu przemysłowego zespołu opieki zdrowotnej:
a)
pracownikom zakładu pracy, przy którym została zorganizowana przychodnia,
b)
pracownikom innego lub innych zakładów pracy, jeżeli pracownicy są zatrudnieni przy robotach remontowych, montażowych lub budowlanych prowadzonych na terenie zakładu pracy objętego opieką przychodni,
c)
uczniom szkoły przyzakładowej lub uczniom innych szkół zawodowych odbywających zajęcia praktyczne w zakładzie pracy bądź zlokalizowanych w pobliżu przychodni,
2)
udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych:
a)
rencistom z tytułu uprzedniego zatrudnienia w zakładzie pracy,
b)
członkom rodzin pracowników zamieszkałych na terenie zakładu pracy,
c)
za zgodą kierownictwa zakładu pracy i dyrektora zespołu - innym członkom rodzin pracowników oraz innym mieszkańcom zamieszkałym w pobliżu przychodni.
2.
Świadczenia w zależności od ich rodzaju udzielane są w pomieszczeniu przychodni przyzakładowej lub na terenie zakładu pracy a ponadto w zakładowych hotelach robotniczych lub w internatach szkół zawodowych.
3.
Przychodnia może udzielać indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych również w miejscu zamieszkania osób uprawnionych do korzystania z jej świadczeń, jeżeli w danej miejscowości nie ma zakładu opieki zdrowotnej przeznaczonego dla ogółu ludności.
4.
Godziny pracy przychodni powinny być tak ustalone, aby pracownicy mogli korzystać ze świadczeń zapobiegawczo-leczniczych poza godzinami pracy.
§  4.
1.
Kierownikiem działu opieki zdrowotnej powinien być lekarz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny przemysłowej.
2.
Kierownik działu opieki zdrowotnej koordynuje i nadzoruje działalność placówek wchodzących w skład tego działu poprzez okresową kontrolę i instruktaż.

Załącznik  Nr 2

RAMOWY REGULAMIN SEKCJI ANALIZ I STATYSTYKI MEDYCZNEJ

§  1.
Do zadań sekcji analiz i statystyki medycznej należy w szczególności:
1)
dokonywanie analizy potrzeb w dziedzinie opieki zdrowotnej w zakładach pracy objętych opieką zespołu,
2)
zbieranie, opracowywanie i dokonywanie analizy danych o stanie zdrowotnym pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu środowiska pracy oraz o organizacji i działalności jednostek organizacyjnych sprawujących opiekę zdrowotną nad tymi pracownikami,
3)
organizowanie narad sprawozdawczych i instruktażowych,
4)
opracowywanie sprawozdań z działalności zespołu oraz dokonywanie analizy działalności poszczególnych jednostek i komórek organizacyjnych zespołu,
5)
wykonywanie innych czynności określonych w odpowiednich przepisach lub zleconych przez dyrektora zespołu.
§  2.
1.
Kierownikiem sekcji analiz i statystyki medycznej powinien być specjalista w dziedzinie statystyki.
2.
Kierownik sekcji koordynuje i nadzoruje działalność statystyczną poszczególnych komórek zespołu.
3.
Kierownik sekcji łączy swoją funkcję z wykonywaniem innych zadań sekcji.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

RAMOWY STATUT ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ DLA SZKÓŁ WYŻSZYCH

§  1.
Zespół Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych, zwany dalej "zespołem", działa na podstawie:
1)
rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 maja 1982 roku w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 15, poz. 121) i przepisów wydanych na podstawie tego rozporządzenia,
2)
niniejszego statutu, zatwierdzonego dnia ............... przez ............................................
3)
innych przepisów dotyczących zakładów społecznych służby zdrowia, państwowych jednostek organizacyjnych i jednostek budżetowych.
§  2.
Zespół jest zakładem służby zdrowia, stanowi samodzielną jednostkę organizacyjną i budżetową podległą wojewodzie.
§  3.
1.
Zespół zapewnia opiekę zdrowotną studentom, nauczycielom akademickim i innym pracownikom szkół wyższych i studiów oraz osobom pobierającym stypendia doktoranckie i habilitacyjne.
2.
Zespół obejmuje opieką następujące szkoły wyższe i studia: ...................................
§  4.
1.
Zadaniem zespołu jest organizowanie i prowadzenie działalności zapobiegawczej, leczniczej i rehabilitacji w stosunku do osób objętych opieką.
2.
Do zadań zespołu należy w szczególności:
1)
zapewnienie osobom wymienionym w § 3 ust. 1 opieki zdrowotnej podstawowej - łącznie z opieką nad obłożnie chorymi studentami zamieszkałymi w domach akademickich,
2)
zapewnienie świadczeń specjalistycznych, rehabilitacyjnych i diagnostycznych,
3)
udzielanie świadczeń w zakresie opieki stacjonarnej, o ile w skład zespołu wchodzi szpital (oddział szpitalny),
4)
sprawowanie opieki lekarskiej i pielęgniarskiej nad chorymi przebywającymi w półsanatoriach lub sanatoriach,
5)
przeprowadzanie badań zapobiegawczych oraz czynnego poradnictwa,
6)
orzekanie o stanie zdrowia,
7)
systematyczna obserwacja i analiza stanu zdrowotnego oraz absencji chorobowej osób objętych opieką zespołu,
8)
opracowanie wniosków dotyczących poprawy warunków higieniczno-sanitarnych w miejscu nauczania i zamieszkania (domy akademickie, stołówki),
9)
usprawnianie opieki w zakresie udzielanych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych i rehabilitacyjnych,
10)
współdziałanie z organami państwowej inspekcji sanitarnej w zakresie poprawy stanu higieniczno-sanitarnego środowiska, żywienia, zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym,
11)
współdziałanie z innymi zakładami służby zdrowia z administracją szkół wyższych i studenckimi organizacjami społecznymi w zakresie ochrony zdrowia osób objętych opieką higieny pracy i nauki oraz warunków sanitarnych,
12)
wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów lub zleconych przez organy sprawujące nadzór nad zespołem.
§  5.
1.
W skład zespołu wchodzą:
1)
dział opieki zdrowotnej,
2)
sekcja apteczna,
3)
sekcja analiz i statystyki medycznej,
4)
dział ekonomiczno-eksploatacyjny,
5)
sekcja służb pracowniczych,
6)
stanowiska pracy: inspektora d/s bhp, p/pożarowych, obronnych.
2.
W skład zespołu wchodzą odpowiednie placówki terenowe zespołu.
§  6.
Zadania i organizację wewnętrzną komórek wchodzących w skład zespołu ustala dyrektor zespołu na wniosek kierowników poszczególnych działów (sekcji), w oparciu o ramowe regulaminy, stanowiące załącznik Nr 1, 2 do ramowego statutu. Do komórek wymienionych w ust. 1 pkt 2, 4, 5 mają odpowiednie zastosowanie załączniki Nr 3, 4, 5 do statutu zespołu opieki zdrowotnej dla ogółu ludności.
§  7.
1.
Zespołem kieruje dyrektor zespołu odpowiedzialny za jego działalność.
2.
Dyrektor kieruje zespołem przy pomocy:
1)
zastępcy dyrektora do spraw ekonomiczno-eksploatacyjnych,
2)
naczelnej pielęgniarki,
3)
głównego księgowego,
4)
kierowników działów i sekcji.
3.
Naczelna pielęgniarka zespołu organizuje i nadzoruje opiekę pielęgniarską oraz pracę pozostałego średniego i niższego personelu medycznego współpracującego w tej opiece, z wyjątkiem osób zatrudnionych w zakładach (pracowniach) diagnostyki medycznej. Naczelna pielęgniarka zespołu pełni równocześnie funkcję przełożonej szpitala bądź przychodni.
§  8.
1.
Organem opiniodawczym i doradczym dyrektora zespołu jest rada zespołu.
2.
W skład rady zespołu wchodzą:
1)
dyrektor zespołu jako przewodniczący,
2)
zastępca dyrektora,
3)
naczelna pielęgniarka,
4)
główny księgowy,
5)
kierownicy działów (sekcji),
6)
przedstawiciele organizacji politycznych,
7)
przedstawiciele komórki socjalnej,
8)
przedstawiciele grup zawodowych pracowników zatrudnionych w zespole,
9)
przedstawiciele szkół wyższych, objętych opieką zespołu.
3.
Posiedzenie rady zespołu zwołuje jej przewodniczący w miarę potrzeby nie rzadziej jednak niż trzy razy w roku.
4.
Zadaniem rady zespołu jest opiniowanie i przedstawianie wniosków w sprawach:
1)
projektu planu i budżetu zespołu,
2)
podziału etatów na poszczególne komórki,
3)
rozmieszczenia lokalowego poszczególnych komórek zespołu,
4)
planów remontów i wyposażenia,
5)
okresowej oceny działalności zespołu oraz jego komórek organizacyjnych.

Załącznik  Nr 1

RAMOWY REGULAMIN DZIAŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ

§  1.
1.
Do zadań działu opieki zdrowotnej należy udzielanie świadczeń zapobiegawczych i indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych, specjalistycznych, stacjonarnych (o ile w skład zespołu wchodzi szpital, izba chorych, sanatorium), oraz wykonywanie badań diagnostycznych osobom objętym opieką zdrowotną zespołu.
2.
Do świadczeń zapobiegawczych należą w szczególności:
1)
badania wstępne, okresowe i kontrolne,
2)
poradnictwo czynne,
3)
bieżący nadzór nad stanem higieniczno-sanitarnym szkoły i urządzeń socjalnych oraz higieną procesu nauczania,
4)
szerzenie oświaty zdrowotnej.
3.
Do indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych należy w szczególności:
1)
udzielanie świadczeń ambulatoryjnych w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej,
2)
opieka zdrowotna nad obłożnie chorymi w domach akademickich,
3)
udzielanie świadczeń stacjonarnych w szpitalu, izbie chorych, sanatorium lub półsanatorium (o ile wchodzą w skład zespołu),
4)
orzekanie o stanie zdrowia.
§  2.
1.
W skład działu opieki zdrowotnej wchodzą:
1)
przychodnie akademickie sprawujące podstawową opiekę zdrowotną nad szkołą wyższą, jej częścią lub nad kilku szkołami,
2)
przychodnia specjalistyczna,
3)
szpital izby chorych, sanatoria lub półsanatoria,
4)
pracownie (zakłady) diagnostyczne,
5)
inne komórki organizacyjne.
2.
Przychodnia akademicka składa się z poradni ogólnej, poradni stomatologicznej oraz w miarę potrzeby z poradni dla kobiet.
3.
Przychodnia akademicka prowadzi działalność w oparciu o rejonizację.
4.
Rejon poradni ogólnej i stomatologicznej obejmuje opieką 2000 studentów i pracowników. Rejon poradni dla kobiet ustalany jest w zależności od liczby kobiet objętych opieką.
5.
W skład przychodni specjalistycznej wchodzą:
1)
konsultacyjna poradnia chorób wewnętrznych,
2)
obwodowa poradnia stomatologiczna,
3)
poradnia chirurgiczna,
4)
poradnia laryngologiczna,
5)
poradnia okulistyczna,
6)
poradnia zdrowia psychicznego,
7)
poradnia przeciwgruźlicza i chorób płuc,
8)
poradnia skórno-wenerologiczna,
9)
poradnia neurologiczna,
10)
poradnia rehabilitacyjna.
6.
Utworzenie innych poradni specjalistycznych jak wymienione w ust. 5 wymaga zgody lekarza wojewódzkiego.
7.
Kierownikiem przychodni specjalistycznej powinien być jeden z kierowników poradni specjalistycznej.
§  3.
1.
Kierownikiem działu opieki zdrowotnej powinien być lekarz specjalista II stopnia.
2.
Kierownik działu koordynuje i nadzoruje działalność placówek wchodzących w skład tego działu pełniąc jednocześnie funkcje kierownika jednej z tych placówek.

Załącznik  Nr 2

RAMOWY REGULAMIN SEKCJI ANALIZ I STATYSTYKI MEDYCZNEJ

§  1.
Do zadań sekcji analiz i statystyki medycznej należy w szczególności:
1)
zbieranie, opracowywanie i dokonywanie analizy danych o stanie zdrowia osób objętych opieką zespołu, z uwzględnieniem wpływu środowiska nauczania pracy oraz o organizacji i działalności jednostek organizacyjnych wchodzących w skład zespołu,
2)
dokonywanie na podstawie analizy danych liczbowych okresowej działalności placówek zespołu oraz oceny stopnia zaspokojenia potrzeb zdrowotnych,
3)
opracowywanie sprawozdań z działalności zespołu,
4)
wykonywanie czynności określonych w innych przepisach bądź zleconych przez dyrektora zespołu.
§  2.
1.
Kierownikiem sekcji analiz i statystyki medycznej powinien być pracownik będący specjalistą w dziedzinie statystyki.
2.
Kierownik sekcji koordynuje i nadzoruje działalność statystyczną poszczególnych komórek zespołu.
3.
Kierownik sekcji łączy swoją funkcję z wykonywaniem innych zadań sekcji.