Opracowanie "Planu operacyjnego funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GITD.2017.33

Akt utracił moc
Wersja od: 5 września 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 33/2017
GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO
z dnia 4 września 2017 r.
w sprawie opracowania "Planu operacyjnego funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny"

Na podstawie art. 52 ust. 1 i art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 708 i 1214) w związku z § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1599 oraz z 2007 r. poz. 1426) oraz z § 4 ust. 1 pkt 4 zarządzenia Nr 14 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie planów operacyjnych funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny (Dz. Urz. MIB poz. 21) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb i zasady opracowania, uzgadniania, zatwierdzenia i aktualizacji "Planu operacyjnego funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny";
2)
tryb i zasady opracowania, uzgadniania, zatwierdzenia i aktualizacji kart realizacji zadań operacyjnych;
3)
zadania kierujących komórkami organizacyjnymi Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w procesie opracowania i aktualizowania dokumentów, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  2. 
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
Inspektoracie - należy przez to rozumieć Główny Inspektorat Transportu Drogowego;
2)
Głównym Inspektorze - należy przez to rozumieć Głównego Inspektora Transportu Drogowego;
3)
Zastępcy Głównego Inspektora - należy przez to rozumieć Zastępcę Głównego Inspektora Transportu Drogowego;
4)
komórkach organizacyjnych Inspektoratu - należy przez to rozumieć biura, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, Gabinet Głównego Inspektora oraz delegatury terenowe;
5)
kierujących komórkami organizacyjnymi Inspektoratu - należy przez to rozumieć dyrektorów biur, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, Gabinetu Głównego Inspektora, naczelników delegatur terenowych lub osoby upoważnione;
6)
planowaniu operacyjnym - należy przez to rozumieć ustalanie czynności dotyczących przygotowania i działania organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, ujętych w formie zestawów zadań operacyjnych, a także ustalanie sił i środków niezbędnych do ich wykonania;
7)
zadaniach operacyjnych - należy przez to rozumieć tę część zadań obronnych, które są realizowane w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
8)
Planie operacyjnym - należy przez to rozumieć "Plan operacyjny funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny", będący niejawnym dokumentem planistycznym, opracowywanym w ramach planowania operacyjnego;
9)
tablicy realizacji zadań operacyjnych Inspektoratu - należy przez to rozumieć część składową Planu operacyjnego, zawierającą zestawy zadań operacyjnych, oznaczenie sytuacji planistycznych, stany gotowości obronnej państwa, komórki organizacyjne Inspektoratu koordynujące, realizujące oraz współuczestniczące w wykonywaniu poszczególnych zadań operacyjnych, a także czas realizacji zadań operacyjnych;
10)
KRZO - należy przez to rozumieć karty realizacji zadań operacyjnych, będące dokumentami niejawnymi, stanowiące załączniki do Planu operacyjnego, określającymi szczegółową procedurę postępowania pracownika lub komórki organizacyjnej Inspektoratu koordynującej, realizującej lub współuczestniczącej w wykonaniu zadania operacyjnego oraz podmioty zewnętrzne współuczestniczące w realizacji tego zadania i niezbędne do tego dokumenty.
§  3. 
1. 
Plan operacyjny jest opracowywany na podstawie otrzymanego wypisu z "Planu operacyjnego funkcjonowania działu administracji rządowej transport w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny".
2. 
Do opracowania Planu operacyjnego ma zastosowanie Podręcznik Normalizacji Obronnej PDNO-02-A075:2008 Planowanie obronne - Struktura i redagowanie planu operacyjnego przez organy administracji publicznej.
3. 
Plan operacyjny jest opracowywany jako dokument niejawny, zgodnie z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 935).
§  4. 
1. 
Plan operacyjny opracowuje Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora w dwóch egzemplarzach, przy udziale kierujących komórkami organizacyjnymi Inspektoratu.
2. 
KRZO opracowują kierujący komórkami organizacyjnymi Inspektoratu, zgodnie z właściwością, w dwóch egzemplarzach.
§  5. 
1. 
Kierujący komórkami organizacyjnymi Inspektoratu typują, stosownie do potrzeb, pracownika lub pracowników, do planowania operacyjnego, w tym do opracowania KRZO.
2. 
Zgłoszenie pracowników wytypowanych do planowania operacyjnego, w tym do opracowania KRZO, przesyłane jest do Dyrektora Gabinetu Głównego Inspektora, w formie upoważnienia, stanowiącego załącznik do zarządzenia.
3. 
Wytypowani pracownicy powinni posiadać upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" lub poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "poufne" lub wyższej.
4. 
W sytuacji wytypowania pracownika nieposiadającego upoważnienia lub poświadczenia bezpieczeństwa o których mowa w ust. 3, niezbędnym jest skierowanie do Głównego Inspektora wniosku o wydanie upoważnienia lub wszczęcie procedury postępowania sprawdzającego, mającego na celu uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa.
§  6. 
1. 
Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora określa, w porozumieniu z kierującymi komórkami organizacyjnymi Inspektoratu, zadania operacyjne dla poszczególnych komórek organizacyjnych.
2. 
Po określeniu zadań operacyjnych, Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora przedstawia kierującym komórkami organizacyjnymi Inspektoratu projekty zadań operacyjnych, celem ich uzgodnienia.
3. 
Po otrzymaniu uzgodnionych zadań operacyjnych, Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora opracowuje projekt Planu operacyjnego, a następnie przedkłada go Głównemu Inspektorowi do akceptacji.
4. 
Po akceptacji, o której mowa w ust. 3, Główny Inspektor przesyła ministrowi właściwemu do spraw transportu Plan operacyjny, celem zatwierdzenia.
§  7. 
1. 
Po otrzymaniu zatwierdzonego Planu operacyjnego, Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora sporządza wypisy z tablicy realizacji zadań operacyjnych Inspektoratu i przesyła je kierującym komórkami organizacyjnymi Inspektoratu, celem opracowania KRZO.
2. 
Kierujący komórkami organizacyjnymi Inspektoratu zatwierdzają opracowane KRZO, według właściwości.
3. 
KRZO koordynatorów realizacji zadań operacyjnych poszczególnych komórek organizacyjnych, zatwierdzane są przez Głównego Inspektora lub osobę upoważnioną.
§  8. 
1. 
Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora aktualizuje Plan operacyjny, zgodnie z Podręcznikiem Normalizacji Obronnej, o którym mowa w § 3 ust. 2.
2. 
Kierujący komórkami organizacyjnymi Inspektoratu aktualizują KRZO, według właściwości.
3. 
Terminy związane z opracowaniem i aktualizacją Planu operacyjnego oraz KRZO określa Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora.
§  9. 
Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych zapewnia warunki do opracowania, uzgodnienia, zatwierdzenia i aktualizowania Planu operacyjnego oraz KRZO.
§  10. 
Proces opracowania i aktualizacji Planu operacyjnego koordynuje Zastępca Głównego Inspektora.
§  11. 
Traci moc zarządzenie nr 4/2013 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie opracowania "Planu operacyjnego funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny".
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

...........................................................

(komórka organizacyjna GITD)

Upoważniam niżej wymienionego/ych pracownika/ów do wykonywania czynności związanych z planowaniem operacyjnym, w tym do opracowania Kart Realizacji Zadań Operacyjnych:

NazwiskoImięKlauzula poświadczenia bezpieczeństwaNumer upoważnienia

lub

poświadczenia bezpieczeństwa

Organ wydający poświadczenie bezpieczeństwaData ważności upoważnienia lub poświadczenia bezpieczeństwaUwagi

Niniejsze upoważnienie jest ważne na czas zatrudnienia w danej komórce organizacyjnej w GITD lub do czasu unieważnienia.

.................................... .............................................................................................

(miejscowość, data) (podpis i pieczątka kierującego komórką organizacyjną GITD)