Opodatkowanie podatkiem obrotowym i dotowanie przedmiotowe artykułów mody oraz nowości rynkowych, wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1977.8.17

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1977 r.

ZARZĄDZENIE Nr 42
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1977 r.
w sprawie opodatkowania podatkiem obrotowym i dotowania przedmiotowego artykułów mody oraz nowości rynkowych, wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 12 i 24 ust. 1 pkt 4 uchwały Nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244), § 21 uchwały Nr 185 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1970 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 302) oraz § 3 ust. 4 i § 6 uchwały Nr 55 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1977 r. w sprawie cen detalicznych artykułów mody oraz nowości rynkowych (Monitor Polski Nr 11, poz. 65) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy opodatkowania podatkiem obrotowym i dotowania przedmiotowego artykułów mody i nowości rynkowych, wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"uchwale" - należy przez to rozumieć uchwałę Nr 55 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1977 r. w sprawie cen detalicznych artykułów mody oraz nowości rynkowych (Monitor Polski Nr 11, poz. 65),
2)
"cenie" - należy przez to rozumieć cenę artykułu mody lub nowości rynkowej, ustaloną na podstawie uchwały,
3)
"różnicy cen" - należy przez to rozumieć różnicę między wartością sprzedaży obliczoną według obowiązującej ceny zbytu, a wartością sprzedaży, obliczoną według dolnego limitu ceny zbytu (§ 6 ust. 1 pkt 2 uchwały),
4)
"dacie ustalenia ceny detalicznej" - należy przez to rozumieć dzień, w którym została ustalona po raz pierwszy cena detaliczna danego artykułu.
§  2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży wytwarzanych przez nie artykułów mody i nowości rynkowych oraz realizują przy sprzedaży tych artykułów dotacje przedmiotowe według zasad i w trybie określonym w § 3-6 i 8.
§  3.
1.
Podstawę opodatkowania podatkiem obrotowym artykułów mody i nowości rynkowych stanowi wartość sprzedaży obliczona według dolnego limitu ceny zbytu.
2.
Podatek obrotowy pobiera się od podstawy opodatkowania określonej w ust. 1 według obowiązującej stawki procentowej, właściwej dla grupy wyrobów, do której artykuł jest zaliczony.
3.
Nie pobiera się podatku obrotowego, jeżeli artykuł zaliczony jest do grupy wyrobów wolnej od podatku lub objętej dotowaniem przedmiotowym.
4.
Jeżeli dla danej grupy wyrobów nie została ustalona obowiązująca stawka podatku obrotowego i nie została wydana decyzja o zwolnieniu od tego podatku, należy stosować stawkę, którą na wniosek ministra nadzorującego producenta ustali Minister Finansów.
§  4.
1.
Podatek obrotowy, obliczony według zasad określonych w § 3, ulega powiększeniu o dodatkowy podatek obrotowy.
2.
Podstawę opodatkowania dodatkowym podatkiem obrotowym jest różnica cen.
3.
Dodatkowy podatek obrotowy wynosi:
1)
od artykułów mody - 70% różnicy cen,
2)
od nowości rynkowych - 60% różnicy cen, jeżeli odrębne decyzje Ministra Finansów nie stanowią inaczej.
4.
Dodatkowy podatek obrotowy w wysokości określonej w ust. 3 pobiera się:
1)
od artykułów mody - w okresie pierwszego roku stosowania ceny,
2)
od nowości rynkowych nie podlegających oznaczaniu znakami jakości "1" lub "Q" - w okresie pierwszych dwóch lat stosowania ceny,
3)
od nowości rynkowych podlegających kwalifikacji jakości i oznaczaniu znakami jakości:
a)
jeżeli wyrób nie uzyskał znaku jakości "1" lub "Q" - w okresie pierwszego roku stosowania ceny,
b)
jeżeli wyrób uzyskał znak jakości "1" lub "Q" w ciągu pierwszego roku stosowania ceny - w okresie trzech pierwszych lat stosowania ceny.
5.
Po upływie okresów ustalonych w ust. 4, a także w razie cofnięcia lub wygaśnięcia prawa do oznaczania nowości rynkowej znakiem jakości po upływie pierwszego roku stosowania ceny, stawkę dodatkowego podatku obrotowego podwyższa się do 100% różnicy cen.
6.
Podwyższoną stawkę dodatkowego podatku obrotowego stosuje się od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął okres ustalony w ust. 4 lub w którym nastąpiło cofnięcie albo wygaśnięcie prawa do oznaczania artykułu znakiem jakości (w drugim bądź trzecim roku stosowania ceny).
§  5.
1.
Przy ustalaniu dolnego limitu ceny detalicznej artykułu objętego wykazem artykułów (grup artykułów) dotowanych, o których mowa w § 3 ust. 5 uchwały, uwzględnia się - jeżeli w wykazie tym nie przewidziano inaczej - 70% stawki dotacji przedmiotowej obowiązującej w chwili ustalania dolnego limitu ceny detalicznej.
2.
Przy sprzedaży artykułów objętych wykazem producent realizuje dotację przedmiotową w takiej samej wysokości, jaka została uwzględniona przy ustalaniu dolnego limitu ceny detalicznej.
3.
Przy sprzedaży artykułów, o których mowa w ust. 1 i 2, pobiera się podatek obrotowy w wysokości określonej w § 4.
§  6.
1.
Jednostki gospodarcze obowiązane są prowadzić ewidencję księgową (lub pozaksięgową) w taki sposób, aby wynikały z niej następujące dane:
1)
podstawa opodatkowania określona w § 3 ust. 1, z podziałem na obroty opodatkowane według różnych stawek,
2)
podstawa opodatkowania określona w § 4 ust. 2, z podziałem na obroty opodatkowane według poszczególnych stawek (60%, 70%, 100% i ewentualnie innych),
3)
kwoty należnego podatku obrotowego, z wyodrębnieniem kwot podatku dodatkowego.
2.
Rozliczanie dotacji przedmiotowych, o których mowa w § 5, następuje według ogólnie obowiązujących zasad.
§  7.
Przepisy § 2, 3, 4 ust. 1-2 i 6, § 5 i 6 odnoszą się również do artykułów, których ceny detaliczne zostały ustalone przed dniem 1 maja 1977 r. na podstawie uchwały Nr 130 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1973 r. w sprawie cen detalicznych artykułów nowo wprowadzanych na rynek, artykułów mody lub szczególnie atrakcyjnych z innych względów (Monitor Polski Nr 27, poz. 170), z tym że:
1)
od artykułów, które uzyskały znak jakości "1" lub "Q", pobiera się w okresie do końca miesiąca, w którym upłyną 3 lata od daty ustalenia ceny detalicznej, dodatkowy podatek obrotowy w wysokości 60% różnicy cen,
2)
od artykułów, które nie uzyskały znaku jakości "1" lub "Q", pobiera się w okresie do końca miesiąca, w którym upłynie rok od daty ustalenia ceny detalicznej, dodatkowy podatek obrotowy w wysokości 70% różnicy cen,
3)
dodatkowy podatek obrotowy, określony w pkt 1 i 2, od artykułów zaliczonych do grup wyrobów objętych dotowaniem przedmiotowym ogranicza się do 20% różnicy cen; równocześnie z zastosowaniem obniżonego dodatkowego podatku obrotowego zaprzestaje się udzielania dotacji przedmiotowych,
4)
dodatkowy podatek obrotowy w wysokości 100% różnicy cen pobiera się po upływie okresów ustalonych w pkt 1 i 2,
5)
w wypadkach gdy przed dniem 1 maja 1977 r. zaczęły działać okoliczności uzasadniające korektę dolnego limitu ceny detalicznej, korektę tę uwzględnia się przy obliczaniu należnego podatku jeżeli decyzja o korekcie zostanie wydana przed dniem 31 sierpnia 1977 r.
§  8.
W wypadku, gdy po określeniu szczegółowych kryteriów, o których mowa w § 1 ust. 2 uchwały okaże się, że artykuł, dla którego ustalono cenę na podstawie tej uchwały, nie odpowiada tym kryteriom, za okres od daty ustalenia ceny do daty wejścia w życie szczegółowych kryteriów pobiera się od sprzedaży tego artykułu dodatkowy podatek obrotowy (§ 4) w wysokości 100% różnicy cen.
§  9.
W zakresie uregulowanym zarządzeniem nie stosuje się przepisów § 21-24 i § 74-75 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek (Monitor Polski z 1972 r. Nr 4, poz. 18 i z 1973 r. Nr 3, poz. 18) oraz § 6 i 31 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie podatku obrotowego od niektórych przedsiębiorstw podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz od spółdzielni i ich związków (Monitor Polski z 1972 r. Nr 4, poz. 19 i z 1973 r. Nr 3, poz. 19).
§  10.
Rozliczenia podatku obrotowego i dotacji przedmiotowych od obrotów osiągniętych w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 czerwca 1977 r. ze sprzedaży artykułów, których ceny detaliczne zostały ustalone po dniu 1 maja 1977 r., należy dokonać w terminie do dnia 23 lipca 1977 r.
§  11.
Traci moc zarządzenie Nr 40 Ministra Finansów z dnia 6 marca 1975 r. w sprawie opodatkowania podatkiem obrotowym artykułów nowo wprowadzanych na rynek, artykułów mody lub szczególnie atrakcyjnych z innych względów, wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, z tym że przepisy tego zarządzenia stosuje się do obrotów osiągniętych w miesiącu maju 1977 r. ze sprzedaży artykułów, których ceny detaliczne zostały ustalone przed dniem 1 maja 1977 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1977 r.