Opłaty za korzystanie ze świadczeń dziennych domów pomocy społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1985.11.42

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 października 1985 r.
w sprawie opłat za korzystanie ze świadczeń dziennych domów pomocy społecznej.

Na podstawie § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1983 r. w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych (Dz. U. Nr 75, poz. 340 i z 1984 r. Nr 61, poz. 322) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się następujące zasady odpłatności za korzystanie ze świadczeń dziennych domów pomocy społecznej, zwanych dalej "domami":
Lp.Miesięczny dochód na osobęMiesięczna stawka odpłatności
1w granicach do kwoty najniższej emerytury10% dochodu
2wyższy od najniższej emerytury do kwoty stanowiącej 130% najniższej emerytury włącznie15% dochodu
3wyższy od kwoty stanowiącej 130% najniższej emerytury do kwoty stanowiącej 150% najniższej emerytury włącznie20% dochodu
4wyższy od kwoty stanowiącej 150% najniższej emerytury do kwoty stanowiącej 170% najniższej emerytury włącznie25% dochodu
5wyższy od kwoty stanowiącej 170% najniższej emerytury do kwoty stanowiącej 200% najniższej emerytury włącznie30% dochodu
6wyższy od kwoty stanowiącej 200% najniższej emeryturyw wysokości pełnego kosztu wyżywienia obliczonego przez przemnożenie dziennej stawki żywieniowej obowiązującej w państwowych domach pomocy społecznej dla dorosłych przez liczbę dni w miesiącu, w których dom jest czynny
2.
Miesięczna stawka odpłatności, o której mowa w ust. 1 lp. 1-5 nie może być wyższa od pełnego kosztu wyżywienia obliczonego na podstawie aktualnej stawki żywieniowej obowiązującej w państwowych domach pomocy społecznej dla dorosłych.
3.
Stawkę odpłatności ustala się od wysokości własnych dochodów osoby korzystającej ze świadczeń domu. Jeżeli kandydat do domu ma na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny za podstawę wymiaru przyjmuje się przeciętny miesięczny dochód przypadający na jednego członka rodziny.
4.
Odpłatność od osoby nie posiadającej własnych dochodów, zamieszkującej wspólnie z rodziną, oblicza się od przeciętnego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny.
§  2.
1.
Za dochód stanowiący podstawę do ustalenia odpłatności za korzystanie ze świadczeń domu uważa się:
1)
wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia i nauki zawodu,
2)
dochody z tytułu:
a)
pracy nakładczej,
b)
pracy wykonywanej na rzecz jednostki gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów uzasadniających objęcie ubezpieczeniem społecznym,
c)
działalności zarobkowej na własny rachunek oraz współpracy przy prowadzeniu tej działalności - uzasadniających objęcie ubezpieczeniem społecznym,
d)
członkostwa spółdzielni,
e)
wykonywania wolnego zawodu,
f)
stałej działalności twórczej lub artystycznej,
g)
wynajmu pokojów gościnnych,
3)
świadczenia rehabilitacyjne oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem zasiłków pogrzebowych, porodowych i rodzinnych oraz jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia dziecka,
4)
emerytury i renty ze wszystkimi wzrostami i dodatkami z wyjątkiem dodatków rodzinnych, dodatku pielęgnacyjnego oraz dodatku dla sierot zupełnych,
5)
stypendia,
6)
dochód z gospodarstwa rolnego, ustalony na zasadach przyjętych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych przy określaniu przeciętnego rocznego dochodu z pracy w rolnictwie nieuspołecznionym oraz dochodu uzyskiwanego przez podatników podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej - dla celów ustalania uprawnień do świadczeń socjalnych rolników i członków ich rodzin,
7)
alimenty oraz świadczenia otrzymywane z funduszu alimentacyjnego,
8)
stały i okresowy zasiłek opieki społecznej.
2.
Jeżeli dochód, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlega opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń i składce na cele emerytalne pomniejsza się go o kwotę tego podatku składki.
3.
Za dochód nie uważa się:
1)
kwot podlegających potrąceniu z tytułu płaconych świadczeń alimentacyjnych,
2)
zasiłków na członków rodzin, wypłacanych na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1984 r. Nr 7, poz. 31),
3)
pomocy materialnej udzielonej przez Państwo na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej,
4)
dodatków rodzinnych, dodatku pielęgnacyjnego oraz dodatku dla sierot zupełnych, o których mowa w ust. 1 pkt 4,
5)
zasiłków pogrzebowych, porodowych i rodzinnych oraz jednorazowych zasiłków z tytułu urodzin dziecka, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
4.
Wysokość osiąganych dochodów powinna być potwierdzona stosownymi zaświadczeniami, w szczególności wydawanymi przez zakłady pracy, instytucje, szkoły, szkoły wyższe i organy administracji państwowej, a dla emerytów i rencistów - odcinkami przekazów pocztowych z ostatniego miesiąca.
5.
Dla kandydatów do domu utrzymujących się wyłącznie z dochodów dorywczych odpłatność ustalana jest okresowo w oparciu o złożone oświadczenia i wyniki wywiadu społecznego.
6.
Przeciętny dochód przypadający na jednego członka rodziny oblicza się na podstawie dochodów wspólnie zamieszkałych i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe członków rodziny, łącznie z dziećmi przebywającymi w internatach (na stancjach) przypadający na jedną osobę w rodzinie za okres ostatnich 12 miesięcy.
§  3.
1.
Odpłatność ustalona według zasad podanych w § 1 ust. 1 dotyczy korzystania z domu z całodziennym wyżywieniem obejmującym 3 posiłki, a w wypadkach podanych w § 1 ust. 1 lp. 1-5, czynnym we wszystkie dni w miesiącu z wyjątkiem niedziel i świąt.
2.
Jeżeli dom nie zapewnia całodziennego wyżywienia i osobom korzystającym z niego wydaje się w ciągu dnia dwa posiłki lub tylko jeden posiłek, a koszt tych posiłków jest niższy od obowiązującej dziennej stawki żywieniowej, odpłatność obniża się proporcjonalnie do obniżki kosztu wyżywienia.
3.
Jeżeli dom nie jest czynny we wszystkie dni powszednie miesiąca odpłatność w wypadkach podanych w § 1 ust. 1 lp. 1-5 oblicza się, odliczając po 1/25 obowiązującej stawki miesięcznej za każdy dzień powszedni, w którym dom nie jest czynny z uwzględnieniem przepisów ust. 1 i 2.
4.
Jeżeli dom jest czynny w niedziele i święta, odpłatność w przypadkach podanych w § 1 ust. 1 lp. 1-5 oblicza się doliczając po 1/25 obowiązującej stawki miesięcznej za każdą niedzielę i dzień świąteczny, w których dom jest czynny, z uwzględnieniem przepisów ust. 1 i 2.
§  4.
1.
Wysokość opłaty za korzystanie ze świadczeń domu oraz sposób jej wnoszenia podane są w skierowaniu do domu.
2.
Opłata powinna być wnoszona z góry do dnia 5 każdego miesiąca.
§  5.
W przypadkach losowych właściwy terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia podstawowego może okresowo zwolnić osobę korzystającą z domu od wnoszenia należnych od niej opłat lub zastosować ulgę w wysokości opłaty.
§  6. 1
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
1 § 6 zmieniony przez komunikat z dnia 30 grudnia 1985 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.MZ.85.12.50).