Opłata skarbowa od sprzedaży samochodów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1977.12.29

Akt indywidualny
Wersja od: 31 sierpnia 1977 r.

OKÓLNIK Nr 14/PO
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 sierpnia 1977 r.
w sprawie opłaty skarbowej od sprzedaży samochodów.

W celu jednolitego stosowania przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1977 r. w sprawie opłaty skarbowej od sprzedaży samochodów (Dz. U. Nr 19, poz. 80), zwanego dalej "rozporządzeniem" na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) wyjaśnia się, co następuje:
1. Rozporządzenie weszło w życie w dniu 9 lipca 1977 r., jeżeli zatem zgłoszenie obowiązku podatkowego terenowemu organowi administracji państwowej nastąpiło po jego wejściu w życie, sprzedaż samochodu podlega opłacie skarbowej według przepisów rozporządzenia.

2. Za "nowy" w rozumieniu § 1 ust. 1 rozporządzenia uważa się samochód, który przed nabyciem od jednostki gospodarki uspołecznionej nie był rejestrowany, choćby nawet jego cena została obniżona np. z powodu uszkodzenia w czasie transportu do punktu sprzedaży.

3. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do sprzedaży samochodu, który został przez zbywcę nabyty jako nowy od jednostki gospodarki uspołecznionej, w związku z tym kolejna sprzedaż tego samochodu nie podlega przepisom rozporządzenia, ponieważ drugi właściciel nabył samochód nie od jednostki gospodarki uspołecznionej.

4. Upływ okresu 1 roku lub 2 lat od daty nabycia samochodu od jednostki gospodarki uspołecznionej jak też fakt, że samochód został nabyty od innej osoby niż jednostka gospodarki uspołecznionej powinny być udokumentowane przez strony umowy rachunkami zakupu od jednostki gospodarki uspołecznionej, umową sprzedaży zawartą przez osoby fizyczne lub innymi dokumentami, z których okoliczności będące przedmiotem dowodu bezspornie wynikają. Jeżeli okoliczności te nie zostały udokumentowane przez strony umowy, a według ich oświadczenia sprzedaż nie powinna podlegać przepisom rozporządzenia wydział finansowy powinien odroczyć termin do dostarczenia danych przez strony. W razie niedostarczenia wymaganych danych wymiaru opłaty należy dokonać według przepisów rozporządzenia doręczając nakazy płatnicze obydwu stronom, przy czym kierując się intencją rozporządzenia opłatę wydział finansowy powinien egzekwować w pierwszej kolejności od zbywcy samochodu.

5. Podstawę obliczenia opłaty skarbowej stanowi cena detaliczna samochodu również w wypadkach nabycia samochodu w trybie sprzedaży ekspresowej to znaczy bez uwzględniania dopłaty do ceny detalicznej z tytułu przyspieszonej sprzedaży.

6. Jeżeli według oświadczenia stron wartość rynkowa samochodu jest niższa od ceny detalicznej np. samochód uszkodzony na skutek wypadku, wartość tę należy ustalić w oparciu o opinię biegłych.

7. Przepisy, rozporządzenia nie mają zastosowania do sprzedaży samochodów osobowych specjalizowanych (np. dla potrzeb rolnictwa lub służby zdrowia).