Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i wypłata świadczeń obywatelom polskim zatrudnionym za granicą u pracodawców zagranicznych na podstawie skierowania przez upoważnione jednostki kierujące.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1995.5.19

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1995 r.

KOMUNIKAT
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 30 maja 1995 r.
w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i wypłaty świadczeń obywatelom polskim zatrudnionym za granicą u pracodawców zagranicznych na podstawie skierowania przez upoważnione jednostki kierujące.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 marca 1995 r. w sprawie trybu dokonywania wpłat na Fundusz Pracy, opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz szczegółowych zasad nabywania uprawnień i trybu wypłat zasiłków z ubezpieczenia społecznego obywatelom polskim zatrudnionym za granicą u pracodawców zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 192), Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje.
1.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia obywatele polscy zatrudnieni za granicą u pracodawców zagranicznych na podstawie skierowania przez upoważnione jednostki kierujące opłacają indywidualnie składki na ubezpieczenie społeczne w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanym dalej oddziałem ZUS, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce.

W związku z powyższym, ostatnim miesiącem, za który składki obowiązane były opłacić jednostki kierujące, w przypadku przystąpienia przez osobę zainteresowaną do ubezpieczenia, był marzec 1995 r. Jeżeli jednostka kierująca opłaci składki za następne miesiące, mimo wejścia w życie przepisów rozporządzenia, za miesiące te oddział ZUS nie pobierze składek od osoby zainteresowanej, nie dłużej jednak niż za lipiec 1995 r.

2.
Jednostki kierujące, które na podstawie dotychczasowych przepisów opłacały składki na ubezpieczenie społeczne osób skierowanych do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, zgodnie z art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) obowiązane są poinformować te osoby o zaprzestaniu opłacania składek na ich ubezpieczenie w Polsce oraz o możliwości indywidualnego opłacania tych składek.
3.
Osoby skierowane do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, zamierzające kontynuować indywidualnie opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce, powinny w nieprzekraczalnym terminie do końca lipca 1995 r. zgłosić się osobiście lub listownie do właściwego oddziału ZUS, w celu wypełnienia zgłoszenia do ubezpieczenia oraz odebrania książeczki wpłat składek z nadanym przez oddział ZUS numerem konta płatnika składek. Dotyczy to także osób, za które składki na ubezpieczenie społeczne za okres po marcu 1995 r. opłaciła jednostka kierująca.
4.
Jednostka kierująca wypłaca świadczenia do miesiąca, za który opłaca składkę na ubezpieczenie społeczne, nie dłużej jednak niż do lipca 1995 r.

Począwszy od miesiąca, za który składkę na ubezpieczenie społeczne opłaca zainteresowany, nie później niż do sierpnia 1995 r., świadczenie wypłaca oddział ZUS, w którym opłacane są składki.

5.
Jeżeli prawo do świadczenia powstało w okresie, w którym składki na ubezpieczenie społeczne opłacała jednostka kierująca i przysługuje ono nieprzerwanie po przystąpieniu do indywidualnego opłacania składek przez zainteresowanego, jednostka kierująca przekazując dalszą wypłatę świadczeń oddziałowi ZUS załącza:
1)
zaświadczenie o wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowiące podstawę wymiaru świadczenia oraz
2)
odpis karty zasiłkowej.
6.
Jeżeli w okresie, z którego oddział ZUS ustala podstawę wymiaru świadczenia, składkę na ubezpieczenie społeczne opłacała jednostka kierująca, wysokość podstawy wymiaru składek za ten okres jednostka ta potwierdza wydając zaświadczenie.