Olimpiady, turnieje i konkursy dla uczniów (słuchaczy) szkół ponadpodstawowych i podstawowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.7.60

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 57
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 11 września 1989 r.
w sprawie olimpiad, turniejów i konkursów dla uczniów (słuchaczy) szkół ponadpodstawowych i podstawowych

Na podstawie art. 39 ust. 2 w związku z art. 36a ust. 2 pkt 5 i 7 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1984 r. Nr 49, poz. 253 oraz z 1986 r. Nr 29, poz. 155, Nr 35, poz. 192)
zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z każdego przedmiotu ogólnokształcącego lub zawodowego bądź też dziedziny wiedzy mieszczącej się w zakresie programów nauczania szkół podstawowych lub ponadpodstawowych mogą być przeprowadzane co roku zawody dla uczniów (słuchaczy), zwane dalej, w zależności od poziomu wymagań programowych, olimpiadami, turniejami lub konkursami.
2.
Programy zawodów powinny być tak opracowane, aby zadania stawiane zawodnikom i metody sprawdzania ich wiedzy i umiejętności sprzyjały rozwojowi i wykrywaniu uzdolnień i zainteresowań, pobudzały twórcze myślenie zdolność jego stosowania w praktycznym działaniu, przyczyniały się do lepszego przygotowania uczniów (słuchaczy) do nauki w szkołach wyższego stopnia lub do wykonywania zawodu.
§  2.
1.
Miano olimpiady może być przyznane zawodom co najmniej trójstopniowym o zasięgu krajowym, w których wymagany jest następujący poziom wiedzy i umiejętności:
a)
w zawodach I stopnia - co najmniej niezbędny do uzyskania oceny najwyższej na zakończenie nauki przedmiotu w danym typie szkoły średniej,
b)
w zawodach II stopnia - co najmniej równy poziomowi wymagań na egzaminach wstępnych do szkół wyższych, na kierunki zgodne lub pokrewne z przedmiotem olimpiady i uzasadniający nadanie uczestnikom uprawnień określonych w § 6 ust. 2-4,
c)
w zawodach III stopnia - co najmniej niezbędny do uzyskania najwyższej oceny na egzaminach wstępnych do szkół wyższych.
2.
Tematyka olimpiady może być związana z programem nauczania jednego lub kilku przedmiotów ogólnokształcących lub zawodowych.
§  3.
Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów średnich szkół młodzieżowych i dla pracujących oraz uczniów, o których mowa w § 9 ust. 8. Regulamin olimpiady może dopuszczać udział słuchaczy policealnych studiów zawodowych.
§  4.
1.
Organizatorami olimpiady są instytucje naukowe, szkoły wyższe lub organizacje i towarzystwa naukowe, naukowo-techniczne oraz współpracujące z nimi organizacje społeczne i zawodowe.
2.
Organizator prowadzi olimpiadę za pośrednictwem komitetu głównego olimpiady i jest odpowiedzialny za prawidłowość jego pracy i poziom zawodów.
3.
Olimpiadę oraz komitet główny olimpiady, zwany dalej komitetem głównym, powołuje na wniosek organizatora olimpiady, Minister Edukacji Narodowej lub - w porozumieniu z nim - organ współdziałający w zakresie kształcenia zawodowego, zwani dalej organami założycielskimi. Organ założycielski sprawuje ogólny nadzór nad prawidłowością organizacji olimpiady.
4.
Decyzja organu założycielskiego w sprawie powołania olimpiady i jej komitetu głównego stanowi podstawę do uruchomienia konta bankowego olimpiady. Decyzja określa nazwę olimpiady oraz siedzibę, imienny skład i kadencję komitetu, stosownie do wniosku organizatora. Ponadto decyzja upoważnia Komitet do nadawania uprawnień zawodnikom na podstawie niniejszego zarządzenia.
5.
Komitet główny może tworzyć - na zasadach określonych w ust. 7 i 8 - komitety okręgowe (regionalne, wojewódzkie) upoważnione do przeprowadzania zawodów II lub I i II stopnia.
6.
Komitetem głównym kieruje - wybrany przez członków komitetu - przewodniczący (wraz z wiceprzewodniczącymi) przy pomocy biura komitetu, w którym zatrudnia m.in. kierownika organizacyjnego olimpiady i sekretarza naukowego (członków komitetu głównego) oraz pracowników administracyjno-technicznych.
7.
W imieniu komitetu głównego jego przewodniczący powołuje przewodniczących, wiceprzewodniczących oraz członków komitetów okręgowych, (regionalnych, wojewódzkich) i zatrudnia, bądź upoważnia właściwych przewodniczących do zatrudnienia sekretarzy oraz pozostałych pracowników biur tych komitetów.
8.
W skład komitetu głównego oraz komitetów okręgowych (regionalnych, wojewódzkich) powołuje się nauczycieli akademickich (co najmniej 60% składu komitetu), nauczycieli szkół średnich, specjalistów z dziedziny nauk objętych programem olimpiady, pracowników naukowych z instytucji i towarzystw reprezentujących organizatora oraz przedstawiciela młodzieży studiującej, byłego laureata. W skład każdego komitetu wchodzi z urzędu odpowiednio przedstawiciel organu założycielskiego olimpiady i organizatora lub ich organu terenowego.
9.
Pracownicy biur komitetów głównych i okręgowych (regionalnych, wojewódzkich) są zatrudniani i wynagradzani według zasad określonych odrębnymi przepisami.
10.
Osobom wykonującym prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem olimpiad na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło (opracowanie zadań, recenzji, ocena prac i jej zatwierdzanie itp.) przysługuje wynagrodzenie określone w umowie zlecenia (o dzieło). Wysokość tego wynagrodzenia powinna być uzależniona m.in. od czasochłonności pracy, kwalifikacji osoby pracę wykonującej, warunków pracy itp. i posiadać pokrycie w przyznanych środkach finansowych.
§  5.
1.
Komitet główny olimpiady opracowuje program zawodów wszystkich stopni wraz z bibliografią oraz regulamin zawodów - a po zatwierdzeniu przez przewodniczącego publikuje w formie informatora. Komitet, w uzgodnieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, ustala co roku terminarz zawodów.
2.
Zawody, zwłaszcza II i III stopnia obejmują część pisemną i ustną (praktyczną, doświadczalną) lub tylko pisemną i są przeprowadzane przez komisje (jury).

Komitet główny określa sposób powoływania komisji i przeprowadzania zawodów poszczególnych stopni.

3.
Komitet główny opracowuje tematy zawodów II i III lub wszystkich stopni i dostarcza je komisjom (jury) w sposób gwarantujący tajność tematów do chwili rozpoczęcia eliminacji. Komitet decyduje o sposobie przygotowywania tematów zawodów I stopnia.
4.
Komitet główny określa kryteria kwalifikacji zawodników, stosując przy tym m.in. następujące zasady:
1)
komitet główny ma prawo weryfikacji wyników zawodów II stopnia;
2)
do zawodów III stopnia kandydują wszyscy uczestnicy, którzy uzyskali co najmniej minimum punktów, ustalone przez komitet główny dla zawodów II stopnia, z uwzględnieniem wyników weryfikacji, o której mowa w pkcie 1;
3)
komitet główny wpisuje kandydatów zgłoszonych przez komitety okręgowe na zbiorczą listę klasyfikacyjną w kolejności punktów uzyskanych w zawodach II stopnia, określa limit punktów kwalifikujący do zawodów III stopnia oraz ustala listę kandydatów dopuszczonych do tych zawodów;
4)
liczbę miejsc premiowanych tytułem laureata lub finalisty w zawodach III stopnia określają przepisy w sprawie zasad przyjmowania na I rok studiów laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego; komitet główny przyznaje tytuł laureata lub finalisty w zależności od miejsca zajętego w punktacji i tylko tym uczestnikom zawodów III stopnia, którzy zdobyli co najmniej minimum punktów ustalone przez ten komitet oraz mieszczą się w liczbie miejsc premiowanych danym tytułem;
5)
prace pisemne zawodników, w zawodach II i III stopnia lub także I stopnia - organizowanych przez komitet okręgowy (regionalny wojewódzki) - są oceniane przez dwóch recenzentów, a wypowiedzi ustne - przez komisję (jury). Wszystkie oceny są zatwierdzone przez przewodniczącego komisji (jury) i komitetu, który zawody prowadzi.
§  6.
1.
W zależności od wyników osiągniętych w zawodach II i III stopnia, ich uczestnikom przysługują uprawnienia, o których mowa w ust. 2-9 - po okazaniu zaświadczenia komitetu głównego (z zawodów II i III stopnia) lub okręgowego (regionalnego, wojewódzkiego) z zawodów II stopnia, wydanego według wzoru zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zaświadczenia wydane przed wejściem w życie zarządzenia zachowują swoją ważność.
2.
W zawodach II stopnia, które obejmują dwie części, pisemną a następnie ustną (doświadczalną, laboratoryjną) dopuszczenie do części drugiej jest równoznaczne z wystawieniem najwyższej oceny z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady na zakończenie nauki w klasie, do której zawodnik uczęszcza.

Zawodnikowi, który zdobył to uprawnienie, a jest uczniem klasy niższej niż ostatnia programowo w jego szkole, rada pedagogiczna - z własnej inicjatywy lub na wniosek ucznia - może ustalić indywidualny tok nauczania lub zezwolić na egzamin przed komisją szkolną z brakującej mu do ukończenia szkoły części programu przedmiotu lub przedmiotów wchodzących w zakres olimpiady. Ocena najwyższa z tego egzaminu zwalnia ale nie pozbawia prawa uczęszczania na zajęcia przedmiotowe klasy lub klas, z których programu uczeń zdał egzamin. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez radę pedagogiczną, w trybie określonym odrębnie dla egzaminu sprawdzającego.

3.
Tytuł kandydata do zawodów III stopnia, uzyskany w zawodach II stopnia zwalnia z egzaminu z przygotowania zawodowego lub z egzaminu dojrzałości z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady, w roku uzyskania przez kandydata uprawnienia do składania tych egzaminów, lub w roku następnym. Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.
4.
W przypadku, gdy regulamin zawodów II stopnia określa, że wszyscy ich uczestnicy przystępują do drugiej części zawodów (pisemnej, ustnej lub innej) niezależnie od wyników uzyskanych w części pierwszej, uprawnienia, o których mowa w ust. 2 i 3 przyznaje się łącznie po zakończeniu eliminacji w zawodach II stopnia.
5.
Komitety główne dysponują uprawnieniami określonymi w ust. 2 i 3 wyłącznie w tych olimpiadach, których program obejmuje lub poszerza program przedmiotu lub przedmiotów nauczanych w szkole. Uprawnienia te nadaje komitet główny lub upoważnia do ich nadawania komitety okręgowe (regionalne, wojewódzkie).
6.
Laureatom zawodów III stopnia przysługuje prawo zwolnienia w całości a finalistom - z części lub całości egzaminu wstępnego do szkół wyższych, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
7.
Uczestnicy, którzy nie zdobyli tytułu laureata ani finalisty, a byli dopuszczeni do zawodów III stopnia zachowują uprawnienia przysługujące im po zawodach II stopnia.
8.
Komitet główny wydaje laureatom - oprócz zaświadczeń, o których mowa w ust. 1 - dyplomy oraz przyznaje im nagrody z funduszy własnych lub fundowane przez instytucje zainteresowane rozwojem olimpiady. Komitet może ustanowić i nadać odznakę lub medal olimpiady oraz przyznać wyróżnienia innym uczestnikom zawodów III stopnia.
9.
Komitet główny może przyznawać uczestnikom olimpiady, według ustalonego przez siebie regulaminu, stypendia fundowane przez instytucje naukowe za granicą i ich przedstawicielstwa w kraju, współpracujące z olimpiadą. Koszty podróży stypendystów za granicą pokrywa komitet w części lub w całości, stosownie do możliwości budżetowych. Komitet ma prawo korzystać w tym zakresie z subwencji instytucji i osób prywatnych wspierających olimpiadę.
10.
Komitet główny może być współorganizatorem olimpiad międzynarodowych, kwalifikować laureatów i finalistów olimpiady do udziału w tych olimpiadach oraz organizować ich wyjazd na zawody.
§  7.
1.
Ustanawia się nagrodę komitetu głównego olimpiady "Za zasługi dla rozwoju olimpiad szkolnych".
2.
Nagrodę ustala się w wysokości połowy nagrody I stopnia Ministra Edukacji Narodowej.
3.
Liczbę nagród ustala komitet główny olimpiady, w zależności od wielkości kwoty przeznaczonej na nagrody w budżecie olimpiady.
4.
Komitet główny przyznaje nagrody "Za zasługi dla rozwoju olimpiad szkolnych" nauczycielom, którzy byli opiekunami naukowymi laureatów bądź laureatów i finalistów w co najmniej trzech edycjach olimpiady.
5.
Komitet główny określa regulamin przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1 oraz innych, w wysokości niższej niż określona w ust. 2, z uwzględnieniem ust. 3.
6.
Komitet główny przyznaje nagrody na zebraniu plenarnym.
7.
Komitet główny może wystąpić z wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej o nadanie członkowi komitetu głównego lub okręgowego (regionalnego, wojewódzkiego) Medalu Komisji Edukacji Narodowej.
8.
Komitet Główny może wystąpić z wnioskiem o nagrodę Ministra Edukacji Narodowej dla członka komitetu głównego lub okręgowego (regionalnego, wojewódzkiego) lub dla nauczyciela, którego uczniowie odnoszą systematycznie sukcesy w olimpiadzie.
§  8.
1.
Dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych i szkół średnich mogą być organizowane zawody trójstopniowe o zasięgu krajowym, zwane turniejami (konkursami), obejmujące programy kształcenia ogólnego i zawodowego.
2.
Przy powoływaniu i organizowaniu turniejów (konkursów) stosuje się odpowiednio przepisy § 4. Komitet główny turnieju (konkursu) powołany na podstawie § 4 jest upoważniony do nadawania zawodnikom uprawnień określonych w ust. 5-8.
3.
Organizator turnieju lub komitet główny turnieju opracowuje i publikuje program i regulamin turnieju, według zasad zbliżonych do obowiązujących w olimpiadach.
4.
Zawody przeprowadza i ocenia komitet główny turnieju.
5.
Uczniowie zakwalifikowani do zawodów centralnych turnieju dla zasadniczych szkół zawodowych są zwolnieni - na podstawie zaświadczenia wydanego przez komitet główny lub organizatora turnieju - z egzaminu z nauki zawodu. Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.
6.
Laureaci turnieju dla zasadniczych szkół zawodowych są przyjmowani bez egzaminu wstępnego do średnich szkół zawodowych na podbudowie programowej ZSZ na kierunki zgodne lub pokrewne z profilem ukończonej szkoły - na podstawie zaświadczenia komitetu głównego turnieju.
7.
Uczniowie zawodowych szkół średnich zakwalifikowani do zawodów centralnych turnieju (konkursu) są zwolnieni z egzaminu z przygotowania zawodowego, na podstawie zaświadczenia komitetu głównego turnieju (konkursu). Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.
8.
Laureaci turnieju (konkursu) dla szkół średnich otrzymują ocenę najwyższą z przedmiotu zgodnego z przedmiotem zawodów na świadectwie ukończenia szkoły - na pod stawie zaświadczenia komitetu głównego.
§  9.
1.
Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą być organizowane konkursy o zasięgu wojewódzkim lub regionalnym z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.
2.
Konkursy mogą być 2-3 stopniowe i powinny polegać na wykonaniu pracy pisemnej lub innych zadań praktycznych i wypowiedzi ustnej w zawodach wszystkich stopni.
3.
Konkursy powołują i organizują kuratorzy oświaty i wychowania lub inny organ bezpośrednio nadzorujący szkoły, na podstawie własnego regulaminu.
4.
Konkurs przygotowuje, przeprowadza i ocenia wojewódzka komisja konkursowa powołana przez organ, o którym mowa w ust. 3, w składzie zapewniającym właściwy poziom, rzetelność, obiektywizm i sprawny przebieg zawodów.
5.
Liczbę stopni zawodów, zasady ich prowadzenia, zakres programu przekazywanego do szkół oraz zadania do zawodów wszystkich stopni ustala organ, o którym mowa w ust. 3 lub z jego upoważnienia wojewódzka komisja konkursowa.
6.
Laureaci konkursu stopnia wojewódzkiego dla szkół podstawowych są przyjmowani do wybranej przez siebie szkoły średniej bez egzaminu wstępnego - na podstawie zaświadczenia komisji konkursowej - jeżeli z przedmiotów egzaminu wstępnego nie objętych konkursem otrzymali ocenę co najmniej dobrą na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Laureaci konkursu stopnia pośredniego (międzyszkolnego, regionalnego), zakwalifikowani do konkursu wojewódzkiego są zwolnieni, na egzaminie wstępnym do szkół średnich, z przedmiotu zgodnego lub pokrewnego z przedmiotem konkursu. Przedmioty pokrewne określa kurator oświaty i wychowania na podstawie analizy programu konkursu. Zaświadczenia komisji konkursowej wydanie laureatom są ważne w roku uzyskania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub w roku następnym, ale mogą być wykorzystane tylko jeden raz.

7.
Liczbę laureatów konkursu poszczególnych stopni określa kurator oświaty i wychowania, na wniosek wojewódzkiej komisji konkursowej i stosownie do poziomu zawodów.
8.
Uczniowie uzdolnieni w określonej dziedzinie wiedzy - laureaci konkursów dla szkół podstawowych mogą przystępować do olimpiad na podstawie rekomendacji komisji konkursowej lub szkoły, do której uczęszczają.
§  10.
1.
Komitet główny olimpiady może organizować za wody centralne konkursów, o których mowa w § 9 ust. 1-5. Centralną komisję konkursową powołuje komitet główny olimpiady z upoważnienia Ministra Edukacji Narodowej lub innego organu nadzorującego szkoły, których konkurs dotyczy. Komisja działa na prawach sekcji tego komitetu. Komitet główny ustala regulamin konkursu oraz powierza jego wykonanie i sprawowanie nadzoru nad komisjami konkursowymi zastępcy kierownika organizacyjnego olimpiady, powołanemu do tych spraw. Komitet główny w porozumieniu z organem założycielskim może ustalić odmienne rozwiązania organizacyjne w tym zakresie.
2.
Uprawnienia laureatów konkursów prowadzonych przez komitety główne olimpiad określa Minister Edukacji Narodowej, na wniosek komitetu głównego.
3.
Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, którzy zdobyli tytuł laureata zawodów prowadzonych dla zsz w ramach olimpiady korzystają z uprawnień określonych w § 8 ust. 5 i 6.
§  11.
1.
Uczeń (słuchacz) ma prawo przystąpić do każdej olimpiady, turnieju lub konkursu organizowanych w macierzystej szkole lub w okręgu. Jeżeli w macierzystej szkole ucznia nie organizuje się danych zawodów, uczeń może do nich przystąpić w szkole wskazanej przez dyrektora. Uczniowie (słuchacze) przystępują do olimpiady dobrowolnie.
2.
Szkoła jest obowiązana przekazać wszystkim uczniom (słuchaczom) informacje o organizacji, terminie i zasadach udziału w zawodach, a także ściśle stosować przepisy regulaminu zawodów w części odnoszącej się do jej właściwości.
3.
Zawody olimpiad, turniejów i konkursów organizuje się w ciągu roku szkolnego w następujących terminach: zawody I stopnia - do końca grudnia, zawody II stopnia - do końca lutego, zawody III stopnia - do końca kwietnia. Olimpiady i turnieje dla szkół zawodowych wymagające przeprowadzenia eliminacji praktycznych mogą być organizowane w innych terminach.
4.
Komitety (komisje) prowadzące zawody pokrywają koszty podróży, wyżywienia i noclegu uczestników; szkoły zapewniają im opiekuna i organizują przejazdy.
5.
Wydatki związane z organizowaniem i prowadzeniem olimpiad, turniejów i konkursów pokrywa organ założycielski. Dopuszcza się możliwość całkowitego lub częściowego finansowania tych zawodów przez ich organizatorów lub inne instytucje wspomagające - stosownie do wspólnych ustaleń i możliwości budżetowych. Zasady planowania i rozliczenia wydatków oraz sprawozdawczości regulują przepisy o rachunkowości budżetowej.
§  12.
1.
Informatorzy olimpiad, turniejów i konkursów oraz tematy - po ich ogłoszeniu - przechowuje się w bibliotece szkolnej.
2.
Komitet główny olimpiady, turnieju, konkursu ustali w informatorze rodzaj dokumentacji z zawodów I i II stopnia oraz sposób jej prowadzenia i przechowywania przez komitet okręgowy (regionalny, wojewódzki). W odniesieni do konkursów dla szkół podstawowych ustalenia takie podejmuje kurator oświaty i wychowania.
3.
Komitet główny prowadzi archiwum akt z zawodów III stopnia, w którym gromadzi przede wszystkim:

– dokumentację w sprawie powołania olimpiady, (kat A),

– prace pisemne uczestników zawodów (2 lata od daty zawodów), (kat B),

– rejestr wydanych zaświadczeń i dyplomów laureatów, (kat. A),

– informatory olimpiady i tematy zawodów, (kat. A),

– listy laureatów i ich nauczycieli, (kat. A),

– dokumentację statystyczną i finansową, (kat. B).

Zasady klasyfikowania, przechowywania i przekazywania akt do archiwów państwowych regulują odrębne przepisy.

§  13.
W regulaminie przyjmowania kandydatów do klasy pierwszej liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych dla młodzieży, stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 15 lutego 1982 r. w sprawie zasad przyjmowania kandydatów do klasy pierwszej liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych dla młodzieży (Dz. Urz. MOiW Nr 1, poz. 9, z 1984 r. Nr 2, poz. 12) w § 15 skreśla się ust. 1 i 5.
§  14.
W regulaminie egzaminu z nauki zawodu, przygotowania zawodowego w szkołach zawodowych dla młodzieży niepracującej i pracującej (dorosłych) stanowiącym załącznik Nr 1 do zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 10 sierpnia 1982 r. w sprawie egzaminu z nauki zawodu, przygotowania zawodowego i nadawania tytułów kwalifikacyjnych w szkołach zawodowych (Dz. Urz. MOiW Nr 11, poz. 99 i z 1984 r. Nr 3, poz. 18), w § 2 skreśla się ust. 2.
§  15.
Tracą moc zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania:
1)
z dnia 5 listopada 1973 r. w sprawie organizowania dla uczniów szkół podstawowych konkursów przedmiotowych w zakresie języka polskiego, języka rosyjskiego i matematyki (Dz. Urz. MOiW Nr 15, poz. 130 i z 1982 r. Nr 1, poz. 9),
2)
z dnia 18 sierpnia 1978 r. w sprawie uprawnień laureatów i finalistów Olimpiady Astronomicznej (Dz. Urz. MOiW Nr 8, poz. 44),
3)
z dnia 14 listopada 1979 r. w sprawie organizowania dla młodzieży szkół średnich zawodów w zakresie wiedzy i umiejętności rolniczych (Dz. Urz. MOiW Nr 11-12, poz. 70),
4)
z dnia 31 lipca 1980 r. w sprawie organizowania dla uczniów szkół ponadpodstawowych olimpiad przedmiotowych (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 70, z 1982 r. Nr 8, poz. 66 i z 1987 r. Nr 9, poz. 48),
5)
z dnia 21 października 1987 r. w sprawie organizowania dla uczniów (słuchaczy) średnich szkół zawodowych olimpiad wiedzy i umiejętności zawodowych (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 65),
6)
z dnia 6 czerwca 1984 r. w sprawie zasad i stawek wynagradzania w olimpiadach dla uczniów szkół średnich (Dz. Urz. MOiW Nr 7, poz. 39).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1989 r.