Określenie zasad ochrony radiologicznej w obiektach Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2011.1.53

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2011 r.

DECYZJA Nr 226/11
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 18 sierpnia 2011 r.
w sprawie określenia zasad ochrony radiologicznej w obiektach Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 72 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. Nr 76, poz. 953), w związku z art. 7 ust. 2, 17 ust. 6 i 18 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 276, z późn. zm.1)) postanawia się, co następuje:
§  1.
Niniejsza decyzja określa:
1)
kategorie narażenia na zagrożenie promieniowaniem jonizującym funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", w rozumieniu ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, zwanej dalej "ustawą";
2)
obszar terenu nadzorowanego w obiektach CBA;
3)
osoby odpowiedzialne za realizację ochrony radiologicznej;
4)
dokumentację zasad ochrony radiologicznej w CBA.
§  2.
1.
Funkcjonariusze CBA wykonujący czynności z użyciem urządzeń rentgenowskich przeznaczonych do kontroli osób, przesyłek oraz bagażu zostają zaliczeni do kategorii B narażenia na zagrożenie promieniowaniem jonizującym w rozumieniu ustawy.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, mogą wykonywać funkcjonariusze CBA, którzy:
1)
posiadają odpowiednie przeszkolenie z zasad ochrony radiologicznej i techniki wykonywania ekspozycji RTG;
2)
są objęci systematyczną opieką medyczną.
§  3.
W obiektach CBA czynności związane z użyciem urządzeń rentgenowskich przeznaczonych do kontroli osób, przesyłek oraz bagażu przeprowadza się w pracowni rentgenowskiej oraz punktach kontroli pirotechniczno-radiologicznej.
§  4.
1.
Pracownia rentgenowska stanowi wydzielone pomieszczenie w obiekcie CBA, w którym przeprowadzana jest kontrola poczty oraz innych przedmiotów pod kątem pirotechniczno-radiologicznym.
2.
Obszar pracowni rentgenowskiej jest terenem nadzorowanym w rozumieniu ustawy.
3.
Obszar, o którym mowa w ust. 2, oznacza się tablicami informacyjnymi podającymi rodzaj substancji promieniotwórczych i źródeł promieniowania jonizującego oraz związane z nimi zagrożenia.
4.
W pracowni rentgenowskiej mogą stale przebywać tylko funkcjonariusze, o których mowa w § 2 ust. 2, podczas wykonywania bezpośrednich czynności przy obsłudze zamontowanych w niej urządzeń.
5.
Pracownię radiologiczną wyposaża się w regulamin, który wydaje dyrektor Departamentu Ochrony CBA, mając w szczególności na względzie szczególne zasady dostępu do obiektu CBA, w którym pracownia radiologiczna jest zlokalizowana oraz procedury nadzoru nad jej funkcjonowaniem.
§  5.
1.
Punkt pirotechniczno-radiologiczny stanowi wyznaczony obszar przeznaczony do kontroli gości oraz bagażu pod kątem pirotechniczno-radiologicznym.
2.
W obszarze, o którym mowa w ust. 1, mogą przebywać:
1)
funkcjonariusze, o których mowa w § 2 ust. 2 - stale;
2)
inne osoby - w trakcie realizacji procedur związanych z dostępem do obiektu CBA.
§  6.
Ochronę radiologiczną w obiektach CBA realizują:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej CBA odpowiedzialny za ochronę obiektu CBA, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt. 2 i 3 decyzji nr 192/11 Szefa Centralnego Biura Antyorupcyjnego z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie organizacji ochrony obiektów oraz służby ochrony w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym;
2)
inspektor ochrony radiologicznej.
§  7.
Do zadań kierownika jednostki organizacyjnej odpowiedzialnego za ochronę obiektu CBA należy:
1)
zapewnienie prawidłowego funkcjonowania pracowni rentgenowskiej oraz punktów pirotechniczno-radiologicznych;
2)
realizacja postanowień zawartych w dokumentacji zasad ochrony radiologicznej, o której mowa w § 9;
3)
kierowanie na szkolenie z zasad ochrony radiologicznej i techniki wykonywania ekspozycji RTG funkcjonariuszy wyznaczonych do wykonywania czynności z użyciem urządzeń rentgenowskich;
4)
zapewnienie okresowych kontroli środowiska pracy funkcjonariuszy, o których mowa w pkt 3, przez inspektora ochrony radiologicznej.
§  8.
1.
Funkcję inspektora ochrony radiologicznej pełni wyznaczony funkcjonariusz Departamentu Ochrony CBA, posiadający wymagane uprawnienia zgodnie z przepisami ustawy.
2.
Do zadań inspektora ochrony radiologicznej należy:
1)
prowadzenie stałego nadzoru nad urządzeniami rentgenowskimi służącymi do kontroli osób, przesyłek oraz bagażu w CBA;
2)
wydawanie opinii w zakresie skuteczności stosowanych środków i technik ochrony przed promieniowaniem jonizującym;
3)
prowadzenie szkoleń z zasad ochrony radiologicznej i techniki wykonywania ekspozycji RTG;
4)
kontrola środowiska pracy funkcjonariuszy wyznaczonych do wykonywania czynności z użyciem urządzeń rentgenowskich, a w szczególności przeprowadzanie okresowych pomiarów dozymetrycznych;
5)
aktualizacja dokumentacji zasad ochrony radiologicznej w CBA;
6)
przechowywanie dokumentacji, o której mowa w pkt 5;
7)
informowanie kierownika jednostki organizacyjnej, o którym mowa w § 6 pkt 1, o zmianach zasad ochrony radiologicznej w CBA, w szczególności zmianach w dokumentacji, o której mowa w pkt 5;
8)
opracowanie planu ćwiczeń na wypadek zagrożenia radiacyjnego.
§  9.
Dokumentację zasad ochrony radiologicznej w CBA stanowią:
1)
program zapewnienia jakości działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy;
2)
zakładowy plan postępowania awaryjnego.
§  10.
1.
Szef CBA wprowadza program zapewnienia jakości działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące dla CBA, który zawiera podstawowy opis urządzeń i procedur mających na celu ochronę funkcjonariuszy i pracowników CBA oraz ogółu ludności przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na promieniowanie jonizujące związane z prowadzonymi przez CBA czynnościami.
2.
Projekt programu zapewnienia jakości, o którym mowa w ust. 1, przedstawia do zatwierdzenia Szefowi CBA dyrektor Departamentu Ochrony CBA.
§  11.
1.
W obiektach CBA, w których zostały wyznaczone obszary, o których mowa w § 4 lub 5, wprowadza się zakładowy plan postępowania awaryjnego, który w szczególności zawiera opis niezbędnych czynności podejmowanych w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego oraz zasady ich dokumentowania.
2.
Projekt planu, o którym mowa w ust. 1, przedstawia do zatwierdzenia Szefowi CBA dyrektor Departamentu Ochrony CBA.
§  12.
W terminie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji dyrektor Departamentu Ochrony określi szczegółową instrukcję postępowania w sytuacji zagrożenia radiologicznego, z uwzględnieniem rodzajów wykorzystywanych w obiektach CBA urządzeń rentgenowskich oraz zasad pełnienia służby ochrony.
§  13.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 93, poz. 583 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 168, poz. 1332, z 2010 r. Nr 107 poz. 679 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 132, poz. 766.