Określenie wzorów pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.2000.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2000 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 grudnia 1999 r.
w sprawie określenia wzorów pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.

Na podstawie art. 6 § 6 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026, Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa wzory pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.
§  2.
Przy wykonywaniu czynności kontroli celnej stosuje się:
1)
pieczęć "Polska-Cło",
2)
pieczęć "VAT",
3)
stempel "SAD",
4)
pieczęć osoby korzystającej z procedury uproszczonej,
5)
plombę urzędu celnego,
6)
plombę osoby korzystającej z procedury uproszczonej,
7)
stempel nagłówkowy urzędu celnego,
8)
stempel imienny funkcjonariusza celnego.
§  3.
1.
Pieczęci "Polska-Cło" używa się w celu potwierdzenia dokonania kontroli dokumentów przedkładanych organom celnym i umieszcza się ją w szczególności na:
1)
zgłoszeniach celnych,
2)
zgłoszeniach przywozu wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych,
3)
protokołach,
4)
pokwitowaniach na towary zatrzymane lub przyjęte do depozytu celnego lub magazynu celnego prowadzonego przez organ celny,
5)
dowodach potwierdzających przyjęcie gotówki przez organy celne,
6)
wykazach szczegółowych i innych dokumentach finansowo-księgowych,
7)
dokumentach, z zastosowaniem których dokonywany jest międzynarodowy przewóz towarów i osób.
2.
Pieczęcią "Polska-Cło" jest pieczęć okrągła o średnicy 36 mm, w otoku której znajduje się godło państwowe, określenie urzędu celnego w rozumieniu tytułu X Kodeksu celnego oraz oznaczony cyframi arabskimi kolejny numer identyfikacyjny pieczęci. W centralnej części umieszczone są: na górze napis - "POLSKA", w środkowej części - data, a na dole napis - "CŁO". Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia.
§  4.
1.
Pieczęci "VAT" używa się w celu potwierdzenia wyprowadzenia towarów z polskiego obszaru celnego, jeżeli przepisy odrębne wymagają dokonania przez organ celny takiego potwierdzenia.
2.
Pieczęć "VAT" umieszcza się na dokumentach określonych w przepisach odrębnych.
3.
Pieczęcią "VAT" jest pieczęć okrągła o średnicy 36 mm, w otoku której znajduje się godło państwowe, określenie urzędu celnego w rozumieniu tytułu X Kodeksu celnego, sześciocyfrowy kod urzędu celnego i oznaczony cyframi arabskimi kolejny numer identyfikacyjny pieczęci. W centralnej części umieszczone są: na górze litery "RP", w środkowej części - data, a na dole - litery "VAT". Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia.
§  5.
1.
Stempla "SAD", używa się w celu potwierdzenia na dokumentach dokonania wpisu towaru do ewidencji prowadzonej przez organ celny.
2.
Stempel "SAD" jest stemplem prostokątnym o długości 43 mm i wysokości 30 mm, w którego centralnej części umieszczony jest prostokąt z określeniem daty. Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia. Po lewej stronie wewnętrznego prostokąta znajdują się litery "UC" umieszczone pionowo, a po prawej stronie - kolejny numer identyfikacyjny stempla składający się z 4 albo 5 cyfr umieszczonych pionowo. Nad wewnętrznym prostokątem znajduje się napis określający nazwę urzędu celnego, a pod wewnętrznym prostokątem - znak Merkurego i sześciocyfrowy kod identyfikacyjny urzędu celnego. Po odciśnięciu stempla funkcjonariusz celny wpisuje przed graficznym symbolem "Merkurego" symbol ewidencji, a po kodzie urzędu celnego numer pozycji ewidencji.
§  6.
1.
Osoba korzystająca z procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, stosuje pieczęć określoną w załączniku do zarządzenia, zgodnie z wydanym przez organ celny pozwoleniem na stosowanie procedury uproszczonej.
2.
Osoba korzystająca z procedury uproszczonej może uzgodnić z organem celnym wydającym pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej dodatkowy znak graficzny charakteryzujący pieczęć.
§  7.
Plombą urzędu celnego jest ołowiana plomba o średnicy 10 mm, wykonana według normy branżowej nr BN-89/8511-15. Na przedniej stronie plomby odciska się plombownicą godło państwowe, a na odwrocie - litery "UC" i czterocyfrowy albo trzycyfrowy poprzedzony wielką literą alfabetu, identyfikator plombownicy. Dopuszcza się stosowanie plombownic z identyfikatorami, które składają się z wielkiej litery alfabetu oraz jednej lub dwóch cyfr.
§  8.
1.
Organ celny wydający pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej nieodpłatnie udostępnia osobom korzystającym z procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, plombownicę w celu umożliwienia tym osobom nakładania zamknięć celnych.
2.
Zamknięciem celnym nakładanym na towary, środki przewozowe lub ich części przez osoby posiadające pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, jest ołowiana plomba o średnicy 10 mm, wykonana wg normy branżowej numer BN-89/8511-15. Na przedniej stronie plomby odciska się plombownicą godło państwowe, a na odwrocie litery "UC-PU" i czterocyfrowy albo trzycyfrowy poprzedzony wielką literą alfabetu, identyfikator plombownicy. Dopuszcza się stosowanie plombownic z identyfikatorami, które składają się z wielkiej litery alfabetu oraz jednej lub dwóch cyfr.
3.
Organ celny wydający pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej prowadzi wykaz udostępnionych plombownic osobom korzystającym z procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego oraz wykaz wzorów plomb.
§  9.
1.
Stempla nagłówkowego urzędu celnego używa się w celu oznaczenia urzędu, w którym zostały dokonane czynności przewidziane w przepisach prawa celnego.
2.
Stempel nagłówkowy urzędu celnego jest stemplem prostokątnym z napisem określającym nazwę urzędu celnego. Stempel może określać także adres urzędu celnego, numer telefonu i faxu.
§  10.
1.
Stempla imiennego funkcjonariusza celnego używa się w związku z wykonywaniem czynności przewidzianych w przepisach prawa celnego.
2.
Stempel imienny funkcjonariusza celnego jest stemplem prostokątnym z napisem "Z upoważnienia dyrektora urzędu celnego" oraz z określeniem stanowiska służbowego oraz imienia i nazwiska funkcjonariusza celnego.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór i opis pieczęci wykorzystywanej przez osoby korzystające z procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego.

12
34
56
1.
Wymiary pieczęci:
1)
szerokość 55 mm,
2)
wysokość 25 mm.
2.
Oznaczenia poszczególnych pól pieczęci:
1)
PL,
2)
kod urzędu celnego objęcia,
3)
numer zgłoszenia celnego,
4)
data objęcia towaru procedurą,
5)
nazwa osoby posiadającej pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej,
6)
numer pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

Oznaczenia poszczególnych pól pieczęci w przypadku stosowania procedury uproszczonej dla przewozów towarów transportem kolejowym:

1)
PL,
2)
kod urzędu celnego przeznaczenia,
3)
numer zgłoszenia celnego,
4)
data zakończenia procedury tranzytu,
5)
nazwa osoby posiadającej pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej,
6)
numer pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

Dane zawarte w polach 1, 5 i 6 powinny być na stałe umieszczone na pieczęci. Pozostałe dane są wpisywane w momencie przystawiania pieczęci na dokumencie SAD.