Określenie wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.4.50

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 września 1997 r.
w sprawie określenia wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej na uzyskanie lokalu mieszkalnego

Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) w związku z art. 30 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153),
2)
pomoc finansowa - pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego, udzielaną osobie uprawnionej ze środków budżetowych Służby Więziennej,
3)
osoba uprawniona - funkcjonariusza, emeryta oraz rencistę Służby Więziennej,
4)
lokal mieszkalny - lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy,
5)
należna powierzchnia użytkowa - powierzchnię mieszkalną lokalu mieszkalnego ustaloną na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy, z uwzględnieniem górnej granicy normy jednostkowej, pomnożoną przez wskaźnik 1,66.
§  2.
1.
Pomoc finansową przyznaje się osobie uprawnionej z przeznaczeniem na:
1)
uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, a także spłatę kredytu bankowego oraz spłatę pożyczek zaciągniętych na ten cel, zawartych w formie aktu notarialnego,
2)
dofinansowanie kosztów budowy, adaptacji lokalu na cele mieszkalne lub wykończenia lokalu uzyskanego w stanie surowym, a także spłaty kredytu bankowego albo spłaty pożyczek, zawartych w formie aktu notarialnego na cele mieszkaniowe,
3)
dofinansowanie kosztów rozbudowy, nadbudowy lokalu mieszkalnego w celu uzyskania przez osobę uprawnioną należnej powierzchni użytkowej oraz spłatę kredytu bankowego na cele mieszkaniowe albo pożyczek zaciągniętych na te cele, zawartych w formie aktu notarialnego,
4)
dofinansowanie kosztów nabycia w wolnym obrocie lub uzyskania w inny sposób prawa własności do lokalu mieszkalnego oraz spłaty zobowiązań, wynikających z umów zawartych w formie aktu notarialnego wobec osób fizycznych lub prawnych - z wyjątkiem dofinansowania kosztów wynikających z ustanowienia własności lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie decyzji administracyjnej, umowy o najem w rozumieniu ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 86, poz. 433 i Nr 133, poz. 654 oraz z 1996 r. Nr 56, poz. 257) oraz z wyjątkiem przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe, chyba że dalsze zajmowanie lokalu uwarunkowane jest koniecznością wykupu.
2.
Pomoc finansową, na cele określone w ust. 1, można przyznać osobie uprawnionej także w przypadku, gdy lokal mieszkalny uzyska jej małżonek.
§  3.
Pomocy finansowej nie przyznaje się, jeżeli osoba uprawniona lub jej małżonek jest posiadaczem samodzielnego lokalu mieszkalnego, zgodnego z należną powierzchnią użytkową w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej albo zbyła prawo do lokalu mieszkalnego w takiej miejscowości.
§  4.
1.
Pomoc finansową przyznaje się w wysokości do 40% wartości lokalu mieszkalnego, przysługującego osobie uprawnionej, zgodnie z należną tej osobie powierzchnią użytkową.
2.
Pomoc finansowa przyznana w wysokości niższej niż 20% wartości przysługującego osobie uprawnionej lokalu mieszkalnego nie wyczerpuje uprawnienia, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy. W takim przypadku osoba uprawniona może ubiegać się o dalszą pomoc do wysokości nie wyższej, niż określono w ust. 1, jeżeli ma zobowiązania, o których mowa w § 2 zarządzenia.
3.
Pomoc finansowa jest przyznawana pod warunkiem zainwestowania przez osobę uprawnioną własnych środków finansowych w celu uzyskania lokalu mieszkalnego, co najmniej w wysokości 20% wartości uzyskiwanego lokalu mieszkalnego.
4.
W razie nieuwzględnienia wniosku o przyznanie pomocy finansowej z powodu braku środków finansowych w danym roku kalendarzowym, wniosek podlega realizacji w latach następnych na zasadach określonych w zarządzeniu, z uwzględnieniem wysokości zobowiązań finansowych, o których mowa w § 2 ust. 1, udokumentowanych przez osobę uprawnioną na dzień złożenia wniosku.
§  5.
1.
Wartość lokalu mieszkalnego przysługującego osobie uprawnionej ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych należnej powierzchni użytkowej przez koszt metra kwadratowego, ustalony na podstawie § 6 zarządzenia.
2.
Należną powierzchnię użytkową ustala się według stanu faktycznego na dzień wydania decyzji o pomocy finansowej.
§  6.
Koszt metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, przyjmowany do obliczenia pomocy finansowej, ustala się, z zastrzeżeniem § 7, w wysokości:
1)
kosztu metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, ustalonego przez spółdzielnię budownictwa mieszkaniowego przy jego przydziale - na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego; koszt ten stanowi ostateczną podstawę do obliczenia pomocy finansowej bez względu na późniejsze rozliczenie zadania inwestycyjnego,
2)
kosztu budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej, wynikającego z kosztorysu - na kontynuację budowy, adaptację i wykończenie lokalu mieszkalnego, według stanu faktycznego w dniu wydania decyzji o pomocy finansowej,
3)
kosztu budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej, wynikającego z odrębnego kosztorysu dla rozbudowywanej powierzchni użytkowej - na rozbudowę lub nadbudowę lokalu mieszkalnego, według stanu faktycznego w dniu wydania decyzji o pomocy finansowej,
4)
kosztu metra kwadratowego powierzchni użytkowej, wynikającego z umowy kupna-sprzedaży (umowy przedwstępnej) - na nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego.
§  7.
Koszt metra kwadratowego powierzchni użytkowej, przyjmowany do obliczenia wysokości pomocy finansowej, nie może przekraczać ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalanej kwartalnie przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, w celu obliczania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe dla posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.
§  8.
Pomoc finansowa na uzyskanie jednego, oznaczonego lokalu mieszkalnego może być przyznawana kilkakrotnie do wyczerpania należnych osobie uprawnionej norm, o których mowa w art. 85 ust. 2 ustawy, pod warunkiem istnienia zobowiązań określonych w § 2 zarządzenia oraz posiadania przez osobę uprawnioną większego zakresu uprawnień, niż zrealizowano dotychczas przy udzielaniu pomocy finansowej.
§  9.
1.
Osobie uprawnionej, która już po skorzystaniu z pomocy finansowej zamienia na większy spółdzielczy lokal mieszkalny z powodu nabycia uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej albo buduje, rozbudowuje, nadbudowuje, adaptuje lub nabywa w tych przypadkach lokal mieszkalny, przysługuje uzupełniająca pomoc finansowa.
2.
Ustalając kwotę uzupełniającej pomocy finansowej, przyjmuje się za podstawę:

– koszt metra kwadratowego powierzchni użytkowej określony w § 6, nie wyższy jednak niż określono w § 7,

– normy wynikające z różnicy uprawnień.

§  10.
1.
Wniosek o przyznanie pomocy finansowej, wraz z dokumentami potwierdzającymi stan faktyczny warunkujący przyznanie i obliczenie tej pomocy, osoba uprawniona składa do właściwego organu, określonego w przepisach w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.
2.
Pomoc finansowa jest przyznawana osobom uprawnionym w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej po ustaleniu planu finansowego na dany rok kalendarzowy i nie może przekroczyć środków przewidzianych na ten cel.
§  11.
Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy finansowej wydaje, w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, właściwy organ, określony w przepisach w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.
§  12.
Po uprawomocnieniu się decyzji o przyznaniu pomocy finansowej, kwota pomocy zostaje wypłacona z kasy jednostki organizacyjnej Służby Więziennej do rąk osoby uprawnionej lub przekazana na wskazane konto.
§  13.
Osobę uprawnioną, której przyznano pomoc finansową uwzględniającą należną jej powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego, uznaje się za osobę, wobec której spełnione zostało prawo do pomocy finansowej określone w art. 90 ust. 1 ustawy, jeżeli nie zaistnieją okoliczności określone w § 14.
§  14.
1.
Funkcjonariusz zwolniony ze służby, który nie nabył prawa do emerytury lub renty na podstawie art. 68 ust. 1 i 2 ustawy, jest obowiązany zwrócić część pomocy finansowej w wysokości 1/15 kwoty przyznanej pomocy, licząc za każdy pełny rok służby, brakujący do 15 lat wysługi. W razie niedopełnienia powyższego obowiązku, należność podlega zwrotowi w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z 1992 r. Nr 20, poz. 78, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1995 r. Nr 85, poz. 426 i Nr 141, poz. 692 oraz z 1996 r. Nr 43, poz. 189, Nr 146, poz. 680 i Nr 156, poz. 773).
2.
W razie śmierci osoby uprawnionej przyznana pomoc finansowa nie podlega zwrotowi.
§  15.
1.
Pomoc finansowa przyznana na podstawie niniejszego zarządzenia oraz przepisów dotychczas obowiązujących podlega zwrotowi, jeżeli osoba uprawniona ubiega się o uzyskanie lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej, w przypadkach:
1)
przeniesienia funkcjonariusza do pełnienia służby w innej miejscowości, dalszej niż pobliska,
2)
ustania członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej wskutek wystąpienia, wykreślenia, wykluczenia lub likwidacji spółdzielni przed uzyskaniem lokalu mieszkalnego przez osobę uprawnioną albo jej małżonka,
3)
odstąpienia od budowy, adaptacji lub rozbudowy, nadbudowy lokalu mieszkalnego z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej.
2.
Zwrot pomocy następuje z uwzględnieniem:
1)
wskaźnika waloryzacji stosowanego przez daną spółdzielnię mieszkaniową dla oprocentowania wkładu mieszkaniowego lub budowlanego - w przypadku mieszkania spółdzielczego,
2)
wskaźnika inflacji ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim dotyczącego cen towarów za każdy pełny rok kalendarzowy poprzedzający datę obowiązku zwrotu - w pozostałych przypadkach.
3.
Spłata pomocy finansowej, podlegającej zwrotowi, może być na uzasadniony wniosek osoby uprawnionej rozłożona na raty, z terminem spłaty nie przekraczającym 2 lat; w zakresie oprocentowania rat przepis ust. 2 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
§  16.
1.
Osoba, która skorzystała z pomocy finansowej, jest obowiązana opróżnić wraz ze wszystkimi zamieszkałymi wspólnie osobami zajmowany dotychczas lokal mieszkalny, uzyskany na podstawie decyzji o przydziale z jednostki organizacyjnej Służby Więziennej:
1)
w terminie 2 miesięcy od daty zasiedlenia lokalu mieszkalnego,
2)
w terminie 3 lat od daty przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - w innym terminie określonym przez organ, który tę decyzję wydał, nie dłuższym jednak niż 5 lat od daty przyznania pomocy finansowej.
2.
Osobie, która skorzystała z pomocy finansowej na cele określone w § 2 pkt 1 i 2 zarządzenia i nie uzyskała lokalu mieszkalnego w terminie 3 lat od daty przyznania pomocy, a otrzymuje równoważnik pieniężny za brak mieszkania, o którym mowa w art. 89 ust. 1 ustawy, wstrzymuje się dalszą wypłatę równoważnika pieniężnego albo osoba ta jest zobowiązana zwrócić pomoc.
3.
W razie nieopróżnienia lokalu mieszkalnego w terminie określonym w ust. 1 przez osobę uprawnioną i wspólnie z nią zamieszkałe osoby, wydaje się decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego.
§  17.
1.
Decyzje o pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe wydane na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 września 1994 r. w sprawie określenia zasad przyznawania i wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 24), są, z zastrzeżeniem ust. 2, ostatecznymi decyzjami o przyznaniu pomocy finansowej w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
2.
Osobie uprawnionej, której na podstawie przepisów określonych w ust. 1, udzielono pomocy finansowej w wysokości niższej od przewidzianej w § 4 ust. 2 niniejszego zarządzenia, z przeznaczeniem na uzyskanie lokalu mieszkalnego, może być przyznana dalsza pomoc finansowa do wysokości określonej w tym przepisie. Warunkiem przyznania dalszej pomocy finansowej jest przeznaczenie środków finansowych na cele określone w § 2 zarządzenia.
§  18.
Do spraw wszczętych przed wejściem w życie zarządzenia i nie zakończonych decyzją ostateczną stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
§  19.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 września 1994 r. w sprawie określenia zasad przyznawania i wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 24).
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.