Określenie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.4.34

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 września 1997 r.
w sprawie określenia wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zdolność fizyczną i psychiczną do Służby Więziennej określa na podstawie badań lekarskich, przeprowadzanych przez komisje lekarskie podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2.
Przy ustalaniu zdolności fizycznej i psychicznej kandydata na funkcjonariusza Służby Więziennej bierze się także pod uwagę wyniki badań psychologicznych oraz ocenę sprawności fizycznej do służby. Wykaz chorób i ułomności, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 79, poz. 349 z późn. zm.), stosuje się odpowiednio.
§  2.
Stopień zdolności kandydata na funkcjonariusza Służby Więziennej ustala się przez zaliczenie osoby badanej do jednej z następujących kategorii:
1)
kategoria "Z" - zdolny, co oznacza, że stan zdrowia badanego nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne nie stanowią przeszkody do pełnienia służby,
2)
kategoria "N" - niezdolny, co oznacza, że stwierdzone u badanego schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne uniemożliwiają pełnienie służby.
§  3.
W stosunku do kandydata na funkcjonariusza Służby Więziennej na stanowisko kierownicze i specjalistyczne oraz w stosunku do osób już pełniących służbę na takim stanowisku, orzeczenie komisji lekarskiej, oprócz określenia kategorii wymienionych w § 2, powinno zawierać jedno z następujących określeń:
1)
zdolny lub niezdolny do wykonywania zadań na stanowisku kierowniczym lub specjalistycznym,
2)
zdolny lub niezdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku.
§  4.
Stopień zdolności do Służby Więziennej w stosunku do osób już pełniących służbę, z zastrzeżeniem § 3, ustala się przez zaliczenie badanego do jednej z następujących kategorii:
1)
kategoria "A" - zdolny do służby, co oznacza, że stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności nie są przeszkodą do pełnienia służby,
2)
kategoria "C" - zdolny do służby z ograniczeniem, co oznacza, że u osoby badanej stwierdzono przewlekłe schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne, które trwale lub czasowo zmniejszają sprawność fizyczną lub psychiczną do służby, ale nie stanowią przeszkody do pełnienia służby na określonych stanowiskach,
3)
kategoria "D" - trwale niezdolny do służby, co oznacza, że stwierdzone u osoby badanej schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne uniemożliwiają jej pełnienie służby.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1997 r.