Określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2010.26.55

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 55/2010/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 14 września 2010 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne

Na postawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1), zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.
§  2.
1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
etat przeliczeniowy - liczba punktów stomatologicznych na miesiąc, przeznaczona na wykonanie świadczeń stomatologicznych przez 1 lekarza udzielającego świadczeń w wymiarze czasu pracy opisanym w załączniku nr 4 do zarządzenia: kalkulacyjna wysokość etatu przeliczeniowego wynosi 15 tys. pkt;
2)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
3)
katalog zakresów i świadczeń - wykaz zakresów i świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych wraz z przypisanymi wycenami punktowymi, kontraktowany i wykonywany przez świadczeniodawcę;
4)
miejsce udzielania świadczeń - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu;
5)
ogólne warunki umów - warunki umów określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81 poz. 484);
6)
personel pomocniczy - personel, o którym mowa w lp. 1.2 tabeli nr 2 w załącznikach 3, 4, 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. Nr 140 poz. 1144, z późn. zm.);
7) 1
Program - ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, o którym mowa w lp. 5 cz. II rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140 poz. 1148, z późn. zm. dot. Programu, tj. określonymi w Dz. U. z 2011 r. Nr 52, poz. 271);
8)
ustawa - ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.);
9)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
10)
zakres świadczeń - świadczenie lub grupa świadczeń wyodrębnionych w danym rodzaju świadczeń, dla których w umowie określa się kwotę finansowania.
2. 2
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. Nr 140 poz. 1144, z późn. zm.2)), zwanym dalej "rozporządzeniem MZ"; rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140 poz. 1148, z późn. zm.3)), zwanym dalej "rozporządzeniem MZ o programach zdrowotnych" oraz w ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Cel postępowania i przedmiot umowy

§  3.
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 jest wyłonienie świadczeniodawców, którzy będą realizowali świadczenia w zakresach, o których mowa w § 4.
§  4.
1.
W rodzaju leczenie stomatologiczne wyodrębnia się następujące zakresy (grupy świadczeń gwarantowanych):
1)
świadczenia ogólnostomatologiczne;
2)
świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia;
3)
świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym;
4)
świadczenia stomatologiczne dla świadczeniobiorców z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDS;
5)
świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii;
6)
świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia;
7)
świadczenia protetyki stomatologicznej;
8)
świadczenia protetyki stomatologicznej dla świadczeniobiorców po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki;
9)
świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej;
10)
ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.
2.
Zakresy o których mowa w ust. 1 pkt 1-9, są gwarantowane na podstawie rozporządzenia MZ, natomiast zakres, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, jest gwarantowany na podstawie rozporządzenia MZ o programach zdrowotnych.
§  5.
1.
Przedmiotem umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne jest realizacja świadczeń w poszczególnych zakresach, finansowanych przez Fundusz.
2.
Szczegółowy katalog zakresów i świadczeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-9, zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wzór umowy, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
4.
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają zgody Prezesa Funduszu.
§  6.
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień (rozporządzenie WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. U.UE.L.02.340.1 i Dz. U.UE-sp.06-5-3, z późn. zm.4), przedmiot umów obejmuje następujące nazwy i kody:
1)
85130000 - 9 usługi stomatologiczne i podobne;
2)
85131000 - 6 usługi stomatologiczne;
3)
85131100 - 7 usługi ortodontyczne;
4)
85131110 - 0 usługi chirurgii ortodontycznej.

Rozdział  3

Zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców

§  7.
1.
Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia i realizacji umowy w rodzaju leczenie stomatologiczne musi spełniać wymagania określone w załączniku nr 3 oraz załączniku nr 4 do zarządzenia oraz w przepisach odrębnych.
2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1, muszą być spełnione we wszystkich miejscach udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa.
3.
Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu, o którym mowa w ust. 1, musi spełniać wymagania dotyczące dostępności do świadczeń, określone w § 8.
§  8.
1.
Oddział wojewódzki Funduszu na terenie swojego działania zawiera umowy na jeden etat przeliczeniowy w odniesieniu do jednego lekarza pracującego w wymiarze czasu określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia.
2.
Oddział wojewódzki Funduszu na terenie swojego działania zawiera umowy na nie mniej niż pół etatu przeliczeniowego w odniesieniu do jednego lekarza.
3.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może odstąpić od zasad określonych w ust. 1 i 2 oraz ustalić inną wielkość etatu przeliczeniowego niż wielkość kalkulacyjna określona w § 2 ust. 1 pkt 1.
4.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może wyrazić zgodę na realizację przez jednego lekarza świadczeń w wymiarze większym niż wymiar jednego etatu przeliczeniowego.

Rozdział  4

Zasady udzielania świadczeń

§  9.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, na wykonywanie których Fundusz zawarł umowę ze świadczeniodawcą, udzielane są osobiście przez osoby zgłoszone przez świadczeniodawcę do realizacji umowy. Kwalifikacje personelu realizującego świadczenia stomatologiczne są określone w rozporządzeniu MZ i rozporządzeniu MZ o programach zdrowotnych.
2.
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń będących przedmiotem umowy, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
§  10.
1.
Realizacja świadczeń w ramach Programu obejmuje świadczenia:
1)
u niemowląt przedoperacyjne kształtowanie szczęki płytką podniebienną;
2)
korektę zaburzeń zębowo - zgryzowych aparatami zdejmowanymi;
3)
korektę zaburzeń zębowo - zgryzowych aparatami stałymi;
4)
rehabilitację protetyczną;
5)
leczenie retencyjne;
6)
uzupełnienie braków zębowych protezami ruchomymi.
2.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1 realizowane są zgodnie z rozporządzeniem MZ o programach zdrowotnych oraz z opisem Programu zawartym w załączniku nr 6 do zarządzenia.
§  11.
1.
Świadczeniodawca obowiązany jest poinformować świadczeniobiorcę lub opiekuna prawnego świadczeniobiorcy zakwalifikowanego do leczenia w ramach Programu o konieczności dokonania wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w ramach Programu, poprzez złożenie oświadczenia woli, zawierającego informacje określone w załączniku nr 7 do zarządzenia.
2.
W przypadku objęcia Programem świadczeniobiorcy, który ukończył 18. rok życia, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania od niego oświadczenia, zawierającego informacje określone w załączniku nr 8 do zarządzenia, potwierdzającego uczestnictwo w Programie wielospecjalistycznej opieki nad dzieckiem z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego, realizowanego w latach 2000 - 2002 przez Ministerstwo Zdrowia, Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, realizowanych przez Fundusz począwszy od roku 2004.
3.
Świadczeniodawca ma obowiązek każdorazowego sprawdzania poprawności wypełnienia oświadczenia przez świadczeniobiorcę.
4.
Wypełnione oświadczenia świadczeniodawca dołącza do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§  12.
1.
Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne, o których w § 3 ust. 1 pkt 10 i 11 rozporządzenia MZ, wyszczególnione w poz. 104 do 116 załącznika nr 1 do zarządzenia, są udzielane w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
2.
W przypadku realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 1 nie dopuszcza się do równoczesnego rozliczenia świadczeń wyszczególnionych w poz. 1, 2 3, 9, 23, 67, 68 oraz 69 załącznika nr 1 do zarządzenia.
§  13.
1.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji uprawnień świadczeniobiorcy do uzyskania świadczeń na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego lub innego dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.
2. 3
Świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji prawa świadczeniobiorcy do uzyskania uzupełnienia protetycznego przysługującego mu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia raz na pięć lat oraz prawa do naprawy uzupełnienia protetycznego raz na dwa lata. Przedmiotowa weryfikacja nie dotyczy świadczeń udzielonych do dnia 31 grudnia 2010 r.
3.
Potwierdzenie prawa świadczeniobiorcy do uzyskania uzupełnienia protetycznego odbywa się na podstawie pisemnego oświadczenia składanego przez świadczeniobiorcę oraz dodatkowo może być weryfikowane drogą elektroniczną (w formacie dostarczonym przez Fundusz).
§  14.
Dowodem wykonania protezy zębowej, aparatu ortodontycznego lub ich naprawy jest zlecenie świadczenia protetycznego/świadczenia ortodontycznego, zawierające informacje określone w załączniku nr 5 do zarządzenia, w którym świadczeniobiorca potwierdza odbiór wykonanej pracy protetycznej. Potwierdzone zlecenie załączane jest do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.

Rozdział  5

Zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń

§  15.
1.
W rodzaju leczenie stomatologiczne stosuje się następujące sposoby rozliczeń: cena jednostkowa jednostki rozliczeniowej (punkt), w przypadku świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej (ryczałt) oraz w przypadku Programu (ryczałt miesięczny - kwota przeznaczona na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca).
2.
Minimum 30% wartości umowy zawartej na zakres: świadczenia ortodoncji powinno zostać przeznaczone na realizację świadczeń stomatologicznych obejmujących wykonanie nowych aparatów ortodontycznych.
3.
Warunki rozliczania świadczeń określone zostały w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie, której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
4.
Świadczenia zdrowotne udzielane w ramach Programu nie mogą zostać wykazane do rozliczenia finansowego w ramach innej umowy.
5.
Świadczeniodawca realizujący umowę w zakresie Programu dołącza do rachunku sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom objętym Programem, zawierające dane zawarte we wzorze stanowiącym załącznik nr 5 do umowy. Sprawozdanie obejmuje okres jednego miesiąca.
6.
Świadczenia gwarantowane, o których mowa w Rozporządzeniu MZ, są w całości finansowane ze środków pochodzących z umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia i nie podlegają współfinansowaniu przez świadczeniobiorców.
7.
Świadczenia wykonywane w innym standardzie niż określone w Rozporządzeniu MZ, w całości finansowane są przez świadczeniobiorcę.
§  16.
Z dniem 31 grudnia 2010 r. traci moc zarządzenie Nr 59/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne;
§  17.
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia i zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, począwszy od umów zawieranych na rok 2011.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367, Nr 225, poz. 1486, Nr 227, poz. 1505, Nr 234, poz. 1570 i Nr 237, poz. 1654; z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 22, poz. 120, Nr 26, poz. 157, Nr 38, poz. 299, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 800, Nr 98, poz. 817, Nr 111, poz. 918, Nr 118, poz. 989, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278, oraz z 2010 r. Nr 50, poz. 301 i Nr 125 poz. 842.

2 Zmiany Rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 211, poz. 1638, z 2010 r. Nr 149, poz. 1003 i 2011 r. Nr 16, poz. 77.

3 Zmiany Rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 211, poz. 1643, z 2010 r. Nr 5, poz. 29 i Nr 75, poz. 487, Nr 251, poz. 1688 i 2011 r. Nr 52, poz. 270, Nr 52, poz. 271.

4 Zmiany Rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. UE. L. z 2003 r. Nr 329, poz. 1, z 2008 r. Nr 74, poz. 1 i z 2009 r. Nr 188, poz. 14.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 4

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

07/STM/2011

UMOWA Nr ...../.....

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- LECZENIE STOMATOLOGICZNE

zawarta w ............................................, dnia .................................................... roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ...................................................................... Oddziałem

Wojewódzkim w .........................................................................................................................

z siedzibą: ................................................................................................................... (ADRES),

reprezentowanym przez ..............................................................................................................,

zwanym dalej "Oddziałem Funduszu"

a

......................................................................................................................................................,

reprezentowanym przez ..............................................................................................................,

zwanym dalej "Świadczeniodawcą".

PRZEDMIOT UMOWY

§  1.
1.
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zwanych dalej "świadczeniami", w zakresach określonych w załączniku nr 1 do umowy.
2.
Świadczeniodawca zobowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w szczególności w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne ustalonych w aktualnym zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wydanym na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), zwanych dalej "warunkami zawierania umów, w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2009 r. Nr 140 poz. 1144, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem MZ", w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140 poz. 1148, z późn. zm.), oraz w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielania świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484), zwanych dalej "Ogólnymi warunkami umów".

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2.
1.
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2.
Świadczenia w poszczególnych zakresach są udzielane zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3.
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 - "Harmonogram - zasoby".
4.
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
5.
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w przepisach odrębnych i warunkach zawierania umów.
6.
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy
7.
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8.
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
9.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
10.
Aktualizację danych, o których mowa w ust. 8 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, z późniejszymi zmianami, oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu
§  3.
Świadczeniodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4.
1.
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia .............................. r. do dnia .............................. r. wynosi maksymalnie .................. zł (słownie: .....................................zł).
2.
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych, wysokość ryczałtu oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
3.
Należność z tytułu umowy za realizację świadczeń Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy Świadczeniodawcy,

nr rachunku ..................................................................................................................................

4.
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 3, wymaga uprzedniego złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
5.
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
6.
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia wymagania wynikające z postanowień art. 10f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
§  5.
1.
Świadczeniodawca rozliczając Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki wykazuje fakt objęcia tym Programem oraz świadczenia udzielone w ramach jego realizacji. Brak świadczenia udzielonego w danym miesiącu danemu świadczeniobiorcy objętemu tym Programem, jest równoznaczny z brakiem płatności za tego świadczeniobiorcę w przedmiotowym okresie.
2.
Świadczeniodawca realizujący umowę w zakresie Programu dołącza do rachunku sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom objętym Programem, zawierające dane zawarte we wzorze stanowiącym załącznik nr 5 do umowy. Sprawozdanie obejmuje okres jednego miesiąca.

KARY UMOWNE

§  6.
1.
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2.
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3.
W przypadku wystawienia zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze finansowane w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4.
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-3, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7.
1.
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ........ do dnia ...... r.
2.
Każda ze Stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8.
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między Stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9.
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów, rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.
§  10.
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

Wykaz załączników do umowy:

1)
Załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy.
2)
Załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram-zasoby.
3)
Załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców.
4)
Załącznik nr 4 do umowy - Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego.
5)
Załącznik nr 5 do umowy - Sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom objętym Programem ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

PODPISY STRON

......................................... .............................................

......................................... .............................................

Oddział Funduszu Świadczeniodawca

Załącznik  Nr 1

PLAN RZECZOWO-FINANSOWY

Załącznik  Nr 2

HARMONOGRAM-ZASOBY

Załącznik  Nr 3

Wykaz podwykonawców

Załącznik  Nr 4

.......................................

Miejscowość, data

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Dane Świadczeniodawcy

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:

Numer ...........................................................................................................................................

w rodzaju ......................................................................................................................................

w zakresie .....................................................................................................................................

na okres ........................................................................................................................................

Nowy nr rachunku bankowego to:

.......................................................................................................................................................

Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.

.............................................................

Podpis/y i pieczęć Świadczeniodawcy

Załącznik  Nr 5

Sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom objętym

Programem ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki

za miesiąc .............................

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 5

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

......................................................................................

(pieczątka świadczeniodawcy) (miejscowość i data)

ZLECENIE ŚWIADCZENIA PROTETYCZNEGO*/

ŚWIADCZENIA ORTODONTYCZNEGO*

NR ....../......

Nr umowy z NFZ .........................................................................................................................

Nazwa świadczeniodawcy ...........................................................................................................

Nazwa podwykonawcy ................................................................................................................

Imię i nazwisko świadczeniobiorcy .............................................................................................

PESEL świadczeniobiorcy

Opis udzielonego świadczenia:

.......................................................................................................................................................

Kod świadczenia .................................... Wartość punktowa ......................................................

Stan jamy ustnej i projekt pracy

projektprojekt
18171615

55

14

54

13

53

12

52

11

51

21

61

22

62

23

63

24

64

25

65

262728
stanstan
stanstan
48474685

45

84

44

83

43

82

42

81

41

71

31

72

32

73

33

74

34

75

35

363738
projektprojekt

.......................................................

(pieczątka i podpis lekarza)

..............................................................................

(data wykonania, czytelny podpis podwykonawcy)

Potwierdzam odbiór wykonanego świadczenia

.............................................................. ................................................................

(data odbioru, podpis świadczeniobiorcy) (data odbioru, pieczątka i podpis lekarza)

ZAŁĄCZNIK  Nr 6 6

OPIS ŚWIADCZEŃ

ORTODONTYCZNEJ OPIEKI NAD DZIEĆMI

Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Celem realizacji świadczeń, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140 poz. 1148, z późn. zm.), zwanym dalej "Rozporządzeniem", jest objęcie specjalistycznym leczeniem ortodontycznym populacji osób z wrodzonymi wadami rozwojowymi typu rozszczepu podniebienia pierwotnego lub wtórnego oraz anomalii twarzy w zakresie zależnym od rozwoju I i II łuku skrzelowego i ograniczenie u nich zniekształceń morfologiczno-czynnościowych w tym zakresie.

Dotychczasowe Programy obejmujące leczeniem osoby w wadami wrodzonymi części twarzowej czaszki to:

* w latach 2000-2002 realizacja przez Ministerstwo Zdrowia - "Programu wielospecjalistycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego".

* w 2004 roku realizacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia "Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego na rok 2004",

* w 2005 roku realizacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia "Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki na rok 2005".

* od 2006 roku realizacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia "Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

Kryteria kwalifikacji oraz zasady postępowania w realizacji świadczeń zostały określone w kolumnie nr 4 "świadczeniobiorcy", lp. 5, II części rozporządzenia p.t. "wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu profilaktycznych programów zdrowotnych oraz warunki ich realizacji".

Świadczeniodawcy realizujący umowę w zakresie ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki powinni spełniać kryteria określone w, kolumnie nr 5 "świadczeniodawcy", lp. 5, II części rozporządzenia p.t. "wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu profilaktycznych programów zdrowotnych oraz warunki ich realizacji".

Zasady postępowania w realizacji świadczeń, opisuje tabela poniżej:

Wiek pacjentaOpis leczeniaCel
1 - 3 r. ż.Masaż wargi, kontrola stanu uzębienia i zgryzu, zachowanie wysokiego standardu higieny jamy ustnej, leczenie zgryzów krzyżowych w przypadku rozszczepów. W przypadku wad zgryzu towarzyszących innym wadom rozwojowym twarzowej części czaszki: kontrola stanu uzębienia i zgryzu, mioterapia, korekta guzków zębów mlecznych.Stworzenie korzystnych warunków rozwoju narządu żucia.
3 - 7 r. ż.Korekta wad zgryzu: metafilaktyka (uproszczone metody: aparaty standardowe, takie jak płytka przedsionkowa i standardowy korektor zgryzu - treiner), leczenie czynnymi aparatami zdejmowanymi. Zachowanie wysokiego standardu higieny jamy ustnejWyeliminowanie hamującego oddziaływania na rozwój szczęki i żuchwy.
8 - 10 r. ż.Leczenie zaburzeń zębowo-zgryzowych aparatami zdejmowanymi, w tym aparatami standardowymi i czynnościowymi. W leczeniu tych zaburzeń mogą być stosowane aparaty stałe grubołukowe i/lub maska Delaire'a.Odtwarzanie miejsca dla zębów w trakcie wymiany uzębienia i oddziaływanie na strzałkowe przemieszczenie szczęki.
11 - 18 r. ż.

(bądź powyżej 18. r. ż. na podstawie oświadczenia - zał. nr 7 do Zarządzenia, w przypadku kontynuacji Programu z lat poprzednich)

Leczenie wad zgryzu zdejmowanymi i stałymi aparatami czynnymi i czynnościowymi. Rehabilitacja protetyczna (wrodzone braki zębów).Przygotowywanie łuków zębowych do zabiegów przeszczepów kostnych, osteotomii szczęki i/lub żuchwy, retencja po leczeniu ortodontycznym- przez wyrównanie zaburzeń zgryzowo-zębowych, dopełnienie wyników leczenia i odtwarzanie funkcji narządu żucia.
Od urodzenia do dnia operacji rozszczepu wargiLeczenie za pomocą płytki podniebiennej - u dzieci z szerokimi rozszczepami i trudnościami pobierania pokarmu.Ułatwienie karmienia.

Czynności wykonywane przez lekarzy realizujących świadczenia w ramach ryczałtu miesięcznego płaconego za objęcie opieką każdego świadczeniobiorcy spełniającego wymogi kwalifikacyjne opisane w Programie1, w zależności od wieku świadczeniobiorcy lub fazy leczenia to:

1) świadczeniobiorca rozpoczynający leczenie - prowadzenie dokumentacji według zasad określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne oraz w przepisach odrębnych: w dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy, do oceny zaburzeń zgryzu w przypadku rozszczepów całkowitych stosowany jest wskaźnik wg GOSLON.

2) świadczeniobiorca w wieku niemowlęcym - przedoperacyjne kształtowanie szczęki: wykonanie i następnie korekta płytki podniebiennej;

3) świadczeniobiorca w wieku pełnego uzębienia mlecznego - wykonywanie aparatów standardowych, wykonanie aparatu zdejmowanego i jego aktywacja;

4) świadczeniobiorca w okresie uzębienia mieszanego (cztery zęby sieczne i dwa pierwsze stałe trzonowe) - wykonanie aparatu zdejmowanego i jego aktywacja, wykonywanie stałego aparatu grubołukowego i jego aktywacja, stosowanie maski Delaire'a;

5) świadczeniobiorca w okresie uzębienia stałego - wykonanie aparatu zdejmowanego i jego aktywacja, wykonanie pełnego cienkołukowego aparatu stałego aktywowanego i jego aktywacja - (w zależności od potrzeb wymiana łuków leczniczych, dodanie łuków segmentowych lub sprężynek, wyciągów zewnątrzustnych);

6) w przypadku wykonania zdejmowanej protezy - aktywacja i wykonanie protezy.

______

1 Świadczeniodawca rozliczając Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki wykazuje fakt objęcia tym Programem oraz świadczenia udzielone w ramach jego realizacji. Brak świadczenia udzielonego w danym miesiącu danemu świadczeniobiorcy objętemu tym Programem, jest równoznaczny z brakiem płatności za tego świadczeniobiorcę w przedmiotowym okresie.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

OŚWIADCZENIE O WYBORZE ŚWIADCZENIODAWCY

W PROGRAMIE ORTODONTYCZNEJ OPIEKI NAD DZIEĆMI

Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Dane świadczeniobiorcy:

Imię i nazwisko ............................................................................................................................

PESEL

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

Część A

1. Wyrażam zgodę na objęcie leczeniem w ramach Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

pełna nazwa i adres świadczeniodawcy

2. Oświadczam, że będę kontynuował/a leczenie w ramach Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki w:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

pełna nazwa i adres świadczeniodawcy

............................................... ..........................................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

Część B

Oświadczam, że rezygnuję z uczestnictwa w Programie ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

............................................... .........................................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

OŚWIADCZENIE O WYBORZE ŚWIADCZENIODAWCY

W PROGRAMIE ORTODONTYCZNEJ OPIEKI NAD DZIEĆMI

Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Dane świadczeniobiorcy:

Imię i nazwisko ............................................................................................................................

PESEL

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

Oświadczam, że przed dniem 1 stycznia 2011 roku uczestniczyłam/em w leczeniu prowadzonym w ramach:*)

1. Programu wielospecjalistycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego lub wtórnego, realizowanego w latach 2000-2002 przez Ministerstwo Zdrowia TAK |_| NIE |_|

............................................... .......................................................

Miejscowość, dnia: Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

2. Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, realizowanych przez Fundusz począwszy od roku 2004. TAK |_| NIE |_|

............................................... ...........................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

*) zakreślić właściwą odpowiedź

1 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 16/2011/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2011 r. (NFZ.11.11.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 16/2011/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2011 r. (NFZ.11.11.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
3 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 16/2011/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2011 r. (NFZ.11.11.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 16/2011/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2011 r. (NFZ.11.11.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
5 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 16/2011/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2011 r. (NFZ.11.11.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
6 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 16/2011/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2011 r. (NFZ.11.11.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.