Określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2018.45

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 45/2018/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 maja 2018 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

- w rodzaju: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone w załączniku do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
osobodzień - jednostkową miarę służącą do sprawozdawania produktów rozliczeniowych określonych w katalogu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, stanowiącym załączniki nr 1a - 1e do zarządzenia;
5)
przepustka - okresowe przebywanie świadczeniobiorcy poza zakładem opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, zwanym dalej "zakładem opiekuńczym" bez potrzeby wypisywania go z zakładu;
6)
punkt - jednostkę miary służącą do określenia wartości świadczeń opieki zdrowotnej - produktu rozliczeniowego (sprawozdawanego) określonego w katalogu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, stanowiącym załączniki nr 1a-1e do zarządzenia;
7)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach;
8)
rozporządzenie - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
9)
skala Barthel - skala oceny poziomu samodzielności świadczeniobiorcy, o której mowa w:
a)
załączniku nr 2 do rozporządzenia, w którym określony jest wzór karty oceny świadczeniobiorcy kierowanego do zakładu opiekuńczego albo przebywającego w zakładzie opiekuńczym oraz
b)
załączniku nr 3 do rozporządzenia, w którym określony jest wzór karty oceny świadczeniobiorcy kierowanego do objęcia lub objętego pielęgniarską opieką długoterminową domową;
10) 1
 świadczenie wykonywane w warunkach domowych - świadczenie gwarantowane, o którym mowa w § 6 rozporządzenia, udzielane w miejscu zamieszkania lub czasowego pobytu świadczeniobiorcy, w tym także w domach pomocy społecznej z wyłączeniem pobytu w podmiotach udzielających świadczeń gwarantowanych w warunkach stacjonarnych;
11)
weteran poszkodowany - weteran, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 937);
12)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu oraz w ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot postępowania i umowy

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawców do udzielania świadczeń w rodzaju świadczeń: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm. 2 ) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy o świadczeniach, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85110000-3 - Usługi szpitalne i podobne;
2)
85141210-4 - Usługi leczenia medycznego świadczone w warunkach domowych;
3)
85144000-0 - Usługi placówek opieki zdrowotnej zapewniających zakwaterowanie;
4)
85141200-1 - Usługi świadczone przez pielęgniarki.
§  4. 
1. 
Postępowanie, o którym mowa w § 1 pkt 1, ma na celu wyłonienie świadczeniodawców do realizacji świadczeń odpowiednio na obszarze terytorialnym:
1)
województwa;
2)
więcej niż jednego powiatu;
3)
powiatu;
4)
więcej niż jednej gminy;
5)
gminy;
6)
więcej niż jednej dzielnicy;
7)
dzielnicy.
2. 
Porównanie ofert w toku postępowania następuje zgodnie z przepisami art. 148 ustawy o świadczeniach, w tym wydanymi na podstawie art. 148 ust. 3 tej ustawy.

Rozdział  3

Szczegółowe warunki umowy

§  5. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, zwanej dalej "umową", jest w szczególności realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach świadczeń określonych w załącznikach nr 1a - 1e do zarządzenia.
2. 
Odpowiednio do przedmiotu umowy, jednostki rozliczeniowe dla poszczególnych zakresów świadczeń określone są w załącznikach nr 1a - 1e do zarządzenia.
3. 
Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  6. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu.
2. 
Konieczność spełniania wymagań, o których mowa w ust. 1, dotyczy każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym realizowana jest umowa, łącznie ze świadczeniami wykonywanymi w warunkach domowych.
§  7. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby" stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostęp do świadczeń zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 1.
§  8. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie części zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 6.
4. 
Umowa zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, w zakresie wynikającym z umowy na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w tym podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
6. 
Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później jednak niż 14 dni przed wystąpieniem tej zmiany.
§  9. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do udostępnienia na żądanie oddziału Funduszu rejestru zakażeń zakładowych.
§  10. 
1. 
Świadczeniodawca odpowiada wobec świadczeniobiorcy za jakość udzielonego świadczenia.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, świadczeniodawca składa w oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, oddział Funduszu może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 7 ust. 4 umowy.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  11. 
1. 
W ramach wizyty personelu medycznego, w zakresach świadczeń: świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie, personel medyczny takiego zespołu jest każdorazowo obowiązany do przedkładania świadczeniobiorcy lub członkowi jego rodziny, albo opiekunowi faktycznemu lub prawnemu "Karty wizyt w domu chorego wentylowanego mechanicznie", której wzór określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia, w celu potwierdzenia zrealizowanej wizyty.
2. 
Lekarz zespołu długoterminowej opieki domowej, w ramach zakresów świadczeń, o których mowa w ust. 1, udzielający świadczeń świadczeniobiorcom dorosłym, dzieciom i młodzieży wentylowanym mechanicznie ustala parametry wentylacji mechanicznej. Lekarz przedkłada świadczeniobiorcy lub członkowi jego rodziny, albo opiekunowi faktycznemu lub prawnemu "Kartę wentylacji okresowej mechanicznej inwazyjnej lub nieinwazyjnej", której wzór określony jest w załączniku nr 4 do zarządzenia, w celu wpisania przez te osoby czasu trwania wentylacji.
3. 
W ramach wizyty pielęgniarki, w zakresie świadczeń: pielęgniarska opieka długoterminowa domowa, pielęgniarka jest każdorazowo obowiązana do przedkładania świadczeniobiorcy lub członkowi jego rodziny, albo opiekunowi faktycznemu lub prawnemu "Karty wizyt pielęgniarki opieki długoterminowej domowej", której wzór określony jest w załączniku nr 5 do zarządzenia, w celu potwierdzenia zrealizowanej wizyty.
4. 
Karty, o których mowa w ust. 1-3, dołącza się do dokumentacji medycznej pacjenta.
5.  3
 (uchylony).
6. 
W przypadku, gdy termin pierwszej wizyty pielęgniarki w ramach sprawowania pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej nie jest tożsamy z terminem rozpoczęcia realizacji zabiegów określonych na skierowaniu lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (np. iniekcji, zmiany opatrunków), pielęgniarka opieki długoterminowej domowej, informuje świadczeniobiorcę o konieczności zgłoszenia się do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, w celu realizacji zleceń lekarskich.
7. 
Świadczenia pielęgniarskie wynikające z zachowania ciągłości procesu leczenia i pielęgnacji udzielane w godzinach od 2000 do 800 dnia następnego, zapewnia w ramach sprawowanej opieki świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej.
§  12. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń realizowanych w ramach umowy, określone są w ogólnych warunkach umów oraz w umowie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w "Planie rzeczowo - finansowym", którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
3. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
4. 
Świadczeniodawcy przysługuje prawo korygowania raportu będącego podstawą wystawienia rachunku.
5. 
Świadczeniodawca składa do oddziału Funduszu, z którym zawarł umowę, rachunek w formie pisemnej oraz raport statystyczny w formie elektronicznej w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie. Dane zawarte w rachunku świadczeniodawca przekazuje również w formie elektronicznej.
6. 
Raport statystyczny przekazywany przez świadczeniodawców podlega weryfikacji przez oddział Funduszu.
7. 
Jednostką rozliczeniową świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej jest punkt.
8. 
Rachunek, o którym mowa w ust. 5, świadczeniodawca może przesłać w formie elektronicznej z wykorzystaniem Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, o którym mowa w przepisach zarządzenia Prezesa Funduszu w sprawie korzystania z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.
9.  4
 Przy rozliczaniu świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, po przekroczeniu kwoty zobowiązania określonej w umowie dla zakresu, w którym udzielono tych świadczeń, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym udzielono tych świadczeń, zwiększeniu ulegają liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania w tym zakresie, z zastrzeżeniem, że liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania może wzrosnąć maksymalnie o liczbę jednostek rozliczeniowych i wartość odpowiadającą świadczeniom udzielonym świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia ponad kwotę zobowiązania w tym kwartale.
§  13. 
Przedstawiając świadczenia do zapłaty, świadczeniodawca obowiązany jest do przestrzegania następujących zasad:
1)
do rozliczenia pobytów w zakładach stacjonarnych i opieki domowej wykazuje się wyłącznie osobodni faktycznie wykonane; przez osobodzień "faktycznie wykonany" rozumie się każdy rozpoczęty osobodzień pobytu w zakładzie stacjonarnym i opiece domowej, z zastrzeżeniem pkt 2;
2)
dzień objęcia opieką i dzień jej zakończenia, wykazywane są do rozliczenia jako jeden osobodzień;
3)
w przypadku okresowego pobytu świadczeniobiorcy w szpitalu, trwającego nie dłużej niż 15 kolejnych dni, zakład opiekuńczy utrzymuje przez ten okres rezerwację łóżka dla świadczeniobiorcy, w okresie rezerwacji łóżka Fundusz finansuje 15% wartości osobodnia; po tym czasie ponowne przyjęcie świadczeniobiorcy do zakładu wymaga uzgodnienia terminu pomiędzy świadczeniodawcą a świadczeniobiorcą lub członkiem jego rodziny, albo opiekunem faktycznym lub prawnym;
4)
w przypadku gdy w trakcie pobytu w zakładzie opiekuńczym, świadczeniobiorca zostanie skierowany i przyjęty do leczenia szpitalnego, po jego wypisaniu ze szpitala nie jest konieczne ponowne składanie wniosku o przyjęcie świadczeniobiorcy do tego zakładu;
5)
jeżeli świadczeniobiorca przebywa na przepustce, Fundusz finansuje 50% wartości osobodnia pobytu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym, z zastrzeżeniem pkt 6-8;
6)
w okresie korzystania z przepustki świadczeniodawca wyposaża świadczeniobiorcę w leki oraz wyroby medyczne, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
7)
Fundusz finansuje czas przebywania świadczeniobiorcy na przepustce do 10% czasu pobytu w zakładzie opiekuńczym u danego świadczeniodawcy w danym roku kalendarzowym; informację o przepustce, o której mowa w pkt 5, świadczeniodawca odnotowuje w indywidualnej dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy;
8)
do obliczenia czasu przebywania na przepustce, o którym mowa w pkt 7, uwzględnia się czas pobytu w szpitalu, rozumiany jako czas przebywania w zakładzie opiekuńczym;
9)
jeżeli w ocenie świadczeniobiorcy skalą Barthel, dokonywanej przez lekarza i pielęgniarkę danego zakładu opiekuńczego na koniec każdego miesiąca, otrzymał więcej niż 40 punktów, Fundusz finansuje świadczenia do końca kolejnego miesiąca kalendarzowego;
10)
w przypadku rozliczania świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom z zaburzeniami przytomności, należy stosować ocenę z zastosowaniem Skali Glasgow, której wzór określony jest w załączniku nr 6 do zarządzenia;
11)
świadczeniodawca posiadający umowę o udzielanie świadczeń w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej może rozliczyć w okresie sprawozdawczym świadczenia udzielone przez pielęgniarkę świadczeniobiorcom:
a)
przebywającym pod tym samym adresem zamieszkania w szczególności w domu pomocy społecznej, albo przebywającym pod różnymi adresami zamieszkania, albo których część przebywa pod tym samym adresem, a część pod różnymi adresami zamieszkania;
12)
dopuszczalna liczba świadczeniobiorców objętych opieką jednoczasowo przez pielęgniarkę w ramach jednego etatu przeliczeniowego, którzy przebywają pod tym samym adresem zamieszkania albo pod różnymi adresami zamieszkania określona jest w rozporządzeniu;
13)
dopuszczalna liczba świadczeniobiorców, których część przebywa pod tym samym adresem, a część pod różnymi adresami zamieszkania, w odniesieniu do których mają być rozliczone świadczenia wykonane w tym samym czasie przez pielęgniarkę opieki długoterminowej domowej określona jest w załączniku nr 7 do zarządzenia;
14) 5
 porady lekarskie oraz wizyty pielęgniarki i fizjoterapeuty sprawozdawane są w raporcie statystycznym wraz z datą i kodem określonym w załączniku nr 8 do zarządzenia;
15) 6
 w przypadku rozliczania świadczeń zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową chorób na podłożu nerwowo- mięśniowych, rozliczanie osobodni odbywa się na podstawie czasu wentylacji określonego w karcie wentylacji okresowej stanowiącej załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  14. 
1. 
W zakładach opiekuńczych Fundusz nie finansuje kosztów wyżywienia i zakwaterowania, z wyłączeniem żywienia dojelitowego i pozajelitowego kompletną dietą przemysłową, które finansowane jest w ramach kompleksowego świadczenia w cenie za osobodzień.
2. 
Kwalifikacja świadczeniobiorcy do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego odbywa się za zasadach określonych w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wydanego na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach.
3. 
Żywienie dojelitowe i pozajelitowe winno być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną; rodzaje diet, zasady opieki nad dostępem do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego oraz zasady podaży kompletnej diety przemysłowej, a także zapobieganie, rozpoznawanie i postępowanie w przypadku powikłań winny być zgodne ze standardami żywienia pozajelitowego i dojelitowego opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz zaleceniami Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci.
4. 
W przypadku udzielania w ramach sprawowanej opieki, świadczeń w rodzaju:
1)
świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie, z wyłączeniem:
a)
żywienia dojelitowego i pozajelitowego w warunkach domowych - dotyczy zakresu świadczeń w zakładzie opiekuńczym dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym również wentylowanych mechanicznie,
b)
tlenoterapii w warunkach domowych - dotyczy zakresu świadczeń w zakładzie opiekuńczym dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym również wentylowanych mechanicznie oraz zespołu długoterminowej opieki domowej dla wentylowanych mechanicznie dorosłych, dzieci i młodzieży;
2)
ambulatoryjna opieka specjalistyczna, z wyłączeniem świadczeń udzielanych przez lekarzy zatrudnionych w zakładach opiekuńczych, posiadających specjalizacje lub będących w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyny określonych w przepisach rozporządzenia;
3)
leczenie stomatologiczne;
4)
rehabilitacja lecznicza, z wyłączeniem rehabilitacji leczniczej wykonywanej w warunkach domowych w przypadku zakresów świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, w których istnieje wymóg zatrudnienia fizjoterapeuty;
5)
leczenie szpitalne, w zakresie: programy zdrowotne i programy lekowe

- możliwe jest rozliczanie świadczeń udzielanych jednoczasowo na podstawie odrębnych umów.

5. 
Zalecenia dotyczące leczenia farmakologicznego oraz wydane zlecenia na wyroby medyczne, o których mowa w przepisach ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia z żywieniowego oraz wyrobów medycznych, stosowane przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych w zakładzie opiekuńczym, wymienione w przepisach rozporządzenia w przypadku realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 4, finansowane są przez zakład opiekuńczy, w którym przebywa świadczeniobiorca.

Rozdział  4

Postanowienia końcowe

§  15. 
Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, zachowują ważność przez okres na jaki zostały zawarte.
§  16. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, z tym że umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej zawiera się zgodnie ze wzorem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określonym w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  17. 
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązani są do wprowadzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  18. 
Traci moc zarządzenie Nr 60/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.
§  19. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018 r.

Załączniki:

Załącznik nr 1a- Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.07.2018 r. do 31.12.2018 r.

Załącznik nr 1b- Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.

Załącznik nr 1c- Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.

Załącznik nr 1d- Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Załącznik nr 1e- Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.

Załącznik nr 2- Wzór umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

Załącznik nr 3- Karta wizyt w domu chorego wentylowanego mechanicznie

Załącznik nr 4- Karta wentylacji okresowej mechanicznej inwazyjnej lub nieinwazyjnej

Załącznik nr 5- Karta wizyt pielęgniarki opieki długoterminowej domowej

Załącznik nr 6- Skala Glasgow

Załącznik nr 7- Zasady rozliczeń w zakresie świadczeń: pielęgniarska opieka długoterminowa domowa, określające dopuszczalną maksymalną liczbę świadczeniobiorców przebywających pod tym samym adresem i pod różnymi adresami, objętych jednoczasowo opieką przez pielęgniarkę w ramach 1 etatu przeliczeniowego

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

W obecnym stanie prawnym, przedmiotem umowy o realizację świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej są świadczenia określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, wydanym na podstawie art. 31d ustawy.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, określonych na poszczególne lata w okresie od 2018 r. do 2022 r., do przepisów zarządzenia wprowadzono taryfy świadczeń gwarantowanych udzielanych:

1)
w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym dla osób dorosłych:
a)
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0-40 w skali Barthel,
b)
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow,
c)
osobodzień pobytu weterana poszkodowanego w Domu Weterana funkcjonującym jako ZOL;
2)
w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia:
a)
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0-40 w skali Barthel,
b)
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow.

Zgodnie z art. 146 ust. 6 ustawy taryfę określoną przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, wprowadza się do stosowania nie później niż przed upływem 4 miesięcy od dnia jej opublikowania.

W związku z powyższym, w zarządzeniu wprowadzono obowiązujące w poszczególnych latach załączniki:

Załącznik nr 1a - Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.07.2018 r. do 31.12.2018 r.

Załącznik nr 1b - Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.

Załącznik nr 1c - Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.

Załącznik nr 1d - Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Załącznik nr 1e - Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.

Z uwagi na fakt, że nie została określona taryfa dla przedmiotowych świadczeń w odniesieniu do pacjentów żywionych dojelitowo i pozajelitowo kompletną dietą przemysłową, ujednolicono zastosowanie jednostki rozliczeniowej we wszystkich zakresach świadczeń. W zarządzeniu wprowadzono wagi punktowe dla produktów rozliczeniowych, dla których nie zostały określone taryfy.

Ponadto, w § 14 zarządzenia uszczegółowiono przepis dotyczący żywienia dojelitowego i pozajelitowego, które winno być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną; rodzaje diet, zasady opieki nad dostępem do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego oraz zasady podaży kompletnej diety przemysłowej, a także zapobieganie, rozpoznawanie i postępowanie w przypadku powikłań winny być zgodne ze standardami żywienia pozajelitowego i dojelitowego opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz zaleceniami Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci.

Jednocześnie, w zakresie § 11 zarządzenia dodano przepis, zgodnie z którym Karty, o których mowa w ust. 1-3 ww. jednostki redakcyjnej dołącza się do dokumentacji medycznej pacjenta, a także doprecyzowano przepis § 13, w myśl którego w przypadku rozliczania świadczeń dla świadczeniobiorców z zaburzeniami przytomności, należy stosować ocenę Skalą Glasgow, której wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.

W zarządzeniu wprowadzono zmiany w załączniku nr 3 do zarządzenia - "Karta wizyt w domu chorego wentylowanego mechanicznie" oraz w załączniku nr 5 do zarządzenia - "Karta wizyt pielęgniarki długoterminowej domowej" polegające na dodaniu w tabeli kolumny "czas trwania wizyty". Zmiana ta pozwoli na monitorowanie czasu trwania wizyty lub porady w danym dniu personelu medycznego, w domu pacjenta. Monitorowanie wykonanych porad i wizyt w domu pacjenta w określonym czasie, wyeliminuje zdarzenia realizacji świadczeń w tym samym czasie u dwóch świadczeniodawców lub w dwóch różnych zakresach świadczeń u tego samego świadczeniodawcy. Daje możliwość dokumentowania wizyt lub porad, które są realizowane więcej niż 1 raz w ciągu tego samego dnia. Może być również wykorzystywana w przypadku rozpatrywania skarg pacjentów.

Ponadto, wydanie zarządzenia związane jest z potrzebą ujednolicenia treści obecnie obowiązującego zarządzenia, wynikającą z jego dotychczasowych zmian.

Nazwa projektu

Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

22.05.2018

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Niniejsze zarządzenie ma na celu dostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów prawa, regulujących realizację świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, określonych na poszczególne lata w okresie od 2018 r. do 2022 r., do przepisów zarządzenia wprowadzono taryfy świadczeń gwarantowanych udzielanych w warunkach stacjonarnych:

- w zakładzie opiekuńczym dla osób dorosłych:

- w zakładzie opiekuńczym dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia.

Z uwagi na fakt, że nie została określona przez AOTMiT taryfa dla przedmiotowych świadczeń w odniesieniu do pacjentów żywionych dojelitowo lub pozajelitowo dietą przemysłową, ujednolicona została jednostka rozliczeniowa we wszystkich zakresach świadczeń poprzez wprowadzenie punktu. W przeliczeniu wagi punktowej produktu rozliczeniowego uwzgledniającego żywienie dietą przemysłową, przyjęto kwotę 104 zł za żywionych dojelitowo oraz 212,16 zł za żywienie pozajelitowo.

W zarządzeniu uszczegółowiono również przepisy, które pozwolą na monitorowanie czasu trwania wizyty lub porady w danym dniu, które wykonywane są przez personel medyczny w domu pacjenta. Przepis umożliwi dokumentowanie zrealizowanych wizyt lub porad, w tym wykonanych więcej niż jeden raz w danym dniu. Pozwoli również na weryfikację, czy wizyty lub porady nie odbyły się w czasie, kiedy personel był na dyżurze u innego świadczeniodawcy lub, czy wizyty w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej odbywają się w czasie wyznaczonym w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1658 j.t.).

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Wydanie zarządzenia związane jest z potrzebą ujednolicenia treści obecnie obowiązującego zarządzenia, wynikającą z jego dotychczasowych zmian.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ zobowiązani są do wprowadzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia.

Zarządzenie uwzględnia taryfy świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, udzielanych w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym dla osób dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, co będzie miało wpływ na zwiększenie finansowania tych świadczeń w latach 2018-2022.

Monitorowanie wykonanych porad i wizyt w domu pacjenta w określonym czasie, wyeliminuje zdarzenia realizacji świadczeń w tym samym czasie u dwóch świadczeniodawców lub w dwóch różnych zakresach świadczeń u tego samego świadczeniodawcy. Może mieć wpływ na poprawę jakości wykonywanych świadczeń.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Świadczeniodawcy realizujący świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej1882, w tym 445 świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym/opiekuńczo -leczniczym dla osób dorosłych oraz dla dzieci i młodzieżyNFZZmiana sposobu rozliczania świadczeń, zmiana poziomu finansowania świadczeń, realizacja świadczeń zgodnie z przepisami prawa.
Oddziały Wojewódzkie NFZ16Organizacja i przeprowadzenie procesu zmiany umów lub kontraktowania świadczeń.
Centrala NFZImplementacja przepisów zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces rozliczeń.
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 ze zm.) oraz z § 2 ust. 3 - 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia

8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1400 ze zm.) Prezes Funduszu zasięgał opinii konsultantów krajowych w określonej dziedzinie medycyny jak również Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców w okresie 14 dni.

Uwagi złożyło 22 podmioty. Jedna uwaga została uwzględniona, pozostałe uwagi nie były zasadne. Uwagi dotyczyły zwłaszcza nie wprowadzania czasu trwania wizyty lub porady personelu medycznego w danym dniu, w domu pacjenta.

5. Skutki finansowe
Zgodnie z informacją uzyskaną z Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (pismo znak: BP.51.1.2018.AZ z dnia 15 marca 2018 r.) wprowadzenie nowych taryf dla przedmiotowych świadczeń w okresie 2018 r.- 2022 r. zostało oszacowane w wariancie minimalnym (dodatkowe koszty NFZ) oraz maksymalnym (z perspektywy zapotrzebowania wskutek zwiększania się populacji docelowej) w stosunku do roku 2016:

- w pierwszym roku obowiązywania taryfy 48,851 mln PLN (min.), 72,454 mln PLN (max.),

- w drugim roku obowiązywania taryfy 118,429 mln PLN (min.), 159,427 mln PLN (max.),

- w trzecim roku obowiązywania taryfy 190,149 mln PLN (min.), 250,510 mln PLN (max.),

- w czwartym roku obowiązywania taryfy 259,943 mln PLN (min.), 341,644 mln PLN (max.),

- w piątym roku obowiązywania taryfy 329,526 mln PLN (min.), 434,454 mln PLN (max.).

Z uwagi na fakt, że nie została określona taryfa dla przedmiotowych świadczeń w odniesieniu do pacjentów żywionych dojelitowo lub pozajelitowo kompletną dietą przemysłową, ujednolicono zastosowanie jednostki rozliczeniowej we wszystkich zakresach świadczeń.

Kwota wzrostu finansowania świadczeń dla pacjentów żywionych dojelitowo lub pozajelitowo, którym świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej udzielane są w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym (ZPO/ZOL), oszacowana na podstawie danych pochodzących z systemu informatycznego NFZ za 2017 r., od 1 lipca 2018 r. do 31grudnia 2018 r. wyniesie około 13.5 mln PLN.

6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1a  7  

Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych od 01.07.2018 r. do 31.12.2018 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1b  8  

Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych

Lp.Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu świadczeńJednostka rozliczeniowa zakresu świadczeńNazwa produktu rozliczeniowegoKod produktu rozliczeniowegoWaga punktowa produktu rozliczeniowegoTaryfa*
12345678
1świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym / opiekuńczo - leczniczym14.5160.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001823,16**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z chorobą AIDS lub zakażonych HIV z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001833,76
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego dojelitowo5.15.00.00001846,62**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow5.15.00.00001854,51**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow i żywionego dojelitowo5.15.00.00001867,97**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego pozajelitowo, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.000018711,56**X
punktosobodzień pobytu weterana poszkodowanego w Domu Weterana funkcjonującym jako ZOL5.15.00.00001973,16**
2świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym dla dzieci i młodzieży / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci i młodzieży14.5161.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001884,87**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, żywionych dojelitowo5.15.00.00001898,33**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.00001906,28**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow, żywionych dojelitowo5.15.00.00001919,74**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow oraz dzieci do ukończenia 3 roku życia, żywionych pozajelitowo5.15.00.000019213,33**X
3świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.5170.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016511,21
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019314,67X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019418,26X
4świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.5171.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016814,44
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019517,90X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019621,49X
5świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.2140.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001715,41
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00001725,02
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych ***5.15.00.00001734,91
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie od 8 do 16 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002324,39x
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie poniżej 8 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002333,56x
6świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.2141.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001745,57
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia bez względu na czas trwania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej5.15.00.00001755,08
7świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej14.2142.026.04punktosobodzień za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod różnymi adresami zamieszkania5.15.00.00001441,0
punktosobodzień za świadczenia pielęgnacyjne w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod tym samym adresem zamieszkania5.15.00.00001450,5
* uwzględniona na podstawie załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 13 września 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 27 września 2019 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

** od 01.10.2019 r. do 31.12.2019 r.

*** dla pacjentów wentylowanych mechanicznie powyżej 16 godzin na dobę

Taryfy zostały ustalone w odniesieniu do świadczenia bazowego, tj. "osobodnia za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywajacych pod róznymi adresami zamieszkania", któremu przyporządkowano wartość taryfy równą 1 punkt.

ZAŁĄCZNIK Nr  1c  9  

Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych

Lp.Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu świadczeńJednostka rozliczeniowa zakresu świadczeńNazwa produktu rozliczeniowegoKod produktu rozliczeniowegoWaga punktowa produktu rozliczeniowegoTaryfa*
1234567
1świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym / opiekuńczo - leczniczym14.5160.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001823,54**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z chorobą AIDS lub zakażonych HIV z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001833,76
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego dojelitowo5.15.00.00001847**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow5.15.00.00001855,05**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow i żywionego dojelitowo5.15.00.00001868,51**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego pozajelitowo, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.000018712,1**X
punktosobodzień pobytu weterana poszkodowanego w Domu Weterana funkcjonującym jako ZOL5.15.00.00001973,54**
2świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym dla dzieci i młodzieży / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci i młodzieży14.5161.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001885,61**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionych dojelitowo5.15.00.00001899,07**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.00001907,23**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow, żywionych dojelitowo5.15.00.000019110,69**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow oraz dzieci do ukończenia 3 roku życia, żywionych pozajelitowo5.15.00.000019214,28**X
3świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.5170.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016511,21
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019314,67X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019418,26X
4świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.5171.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016814,44
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019517,90X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019621,49X
5świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.2140.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001715,41
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00001725,02
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych ***5.15.00.00001734,91
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie od 8 do 16 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002324,39x
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie poniżej 8 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002333,56x
6świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.2141.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001745,57
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia bez względu na czas trwania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej5.15.00.00001755,08
7świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej14.2142.026.04punktosobodzień za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod różnymi adresami zamieszkania5.15.00.00001441,0
punktosobodzień za świadczenia pielęgnacyjne w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod tym samym adresem zamieszkania5.15.00.00001450,5
* uwzględniona na podstawie załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 13 września 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 27 września 2019 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

** od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.

*** dla pacjentów wentylowanych mechanicznie powyżej 16 godzin na dobę

Taryfy zostały ustalone w odniesieniu do świadczenia bazowego, tj. "osobodnia za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywajacych pod róznymi adresami zamieszkania", któremu przyporządkowano wartość taryfy równą 1 punkt.

ZAŁĄCZNIK Nr  1d  10  

Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych

Lp.Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu świadczeńJednostka rozliczeniowa zakresu świadczeńNazwa produktu rozliczeniowegoKod produktu rozliczeniowegoWaga punktowa produktu rozliczeniowegoTaryfa*
1234567
1świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym / opiekuńczo - leczniczym14.5160.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001823,91**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z chorobą AIDS lub zakażonych HIV z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001833,76
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego dojelitowo5.15.00.00001847,37**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow5.15.00.00001855,6**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow i żywionego dojelitowo5.15.00.00001869,06**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego pozajelitowo, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.000018712,65**X
punktosobodzień pobytu weterana poszkodowanego w Domu Weterana funkcjonującym jako ZOL5.15.00.00001973,91**
2świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym dla dzieci i młodzieży / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci i młodzieży14.5161.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001886,35**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, żywionych dojelitowo5.15.00.00001899,81**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.00001908,19**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow, żywionych dojelitowo5.15.00.000019111,65**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow oraz dzieci do ukończenia 3 roku życia, żywionych pozajelitowo5.15.00.000019215,24**X
3świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.5170.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016511,21
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019314,67X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019418,26X
4świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.5171.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016814,44
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019517,90X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019621,49X
5świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.2140.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001715,41
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00001725,02
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych ***5.15.00.00001734,91
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie od 8 do 16 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002324,39x
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie poniżej 8 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002333,56x
6świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.2141.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001745,57
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia bez względu na czas trwania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej5.15.00.00001755,08
7świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej14.2142.026.04punktosobodzień za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod różnymi adresami zamieszkania5.15.00.00001441,0
punktosobodzień za świadczenia pielęgnacyjne w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod tym samym adresem zamieszkania5.15.00.00001450,5
* uwzględniona na podstawie załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 13 września 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 27 września 2019 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

** od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

*** dla pacjentów wentylowanych mechanicznie powyżej 16 godzin na dobę

Taryfy zostały ustalone w odniesieniu do świadczenia bazowego, tj. "osobodnia za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywajacych pod róznymi adresami zamieszkania", któremu przyporządkowano wartość taryfy równą 1 punkt.

ZAŁĄCZNIK Nr  1e  11  

Katalog świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla świadczeń gwarantowanych

Lp.Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu świadczeńJednostka rozliczeniowa zakresu świadczeńNazwa produktu rozliczeniowegoKod produktu rozliczeniowegoWaga punktowa produktu rozliczeniowegoTaryfa*
1234567
1świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym / opiekuńczo - leczniczym14.5160.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001824,29**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z chorobą AIDS lub zakażonych HIV z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001833,76
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego dojelitowo5.15.00.00001847,75**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow5.15.00.00001856,14**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 w skali Barthel, który uzyskał do 8 pkt wg skali Glasgow i żywionego dojelitowo5.15.00.00001869,6**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ ZOL pacjenta z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel żywionego pozajelitowo, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.000018713,19**X
punktosobodzień pobytu weterana poszkodowanego w Domu Weterana funkcjonującym jako ZOL5.15.00.00001974,29**
2świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym dla dzieci i młodzieży / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci i młodzieży14.5161.026.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel5.15.00.00001887,09**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, żywionych dojelitowo5.15.00.000018910,55**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow5.15.00.00001909,14**
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci do ukończenia 3 roku życia lub dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 w skali Barthel, którzy uzyskali do 8 punktów w skali Glasgow, żywionych dojelitowo5.15.00.000019112,6**X
punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci i młodzieży z liczbą punktów 0 - 40 w skali Barthel, w tym również nieprzytomnych, którzy uzyskali 0 w skali Barthel i do 8 punktów w skali Glasgow oraz dzieci do ukończenia 3 roku życia, żywionych pozajelitowo5.15.00.000019216,19**X
3świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.5170.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016511,21
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019314,67X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019418,26X
4świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.5171.029.04punktosobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie5.15.00.000016814,44
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo5.15.00.000019517,90X
osobodzień pobytu w ZPO/ZOL dla dzieci wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo5.15.00.000019621,49X
5świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie14.2140.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001715,41
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00001725,02
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych ***5.15.00.00001734,91
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie od 8 do 16 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002324,39x
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie poniżej 8 godzin na dobę metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych5.15.00.00002333,56x
6świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie14.2141.029.04punktosobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną5.15.00.00001745,57
osobodzień zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia bez względu na czas trwania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej5.15.00.00001755,08
7świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej14.2142.026.04punktosobodzień za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod różnymi adresami zamieszkania5.15.00.00001441,0
punktosobodzień za świadczenia pielęgnacyjne w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywających pod tym samym adresem zamieszkania5.15.00.00001450,5
* uwzględniona na podstawie załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 13 września 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz załącznika do Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 27 września 2019 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

** od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.

*** dla pacjentów wentylowanych mechanicznie powyżej 16 godzin na dobę

Taryfy zostały ustalone w odniesieniu do świadczenia bazowego, tj. "osobodnia za świadczenia pielęgniarskie w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów przebywajacych pod różnymi adresami zamieszkania", któremu przyporządkowano wartość taryfy równą 1 punkt.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  12  

ANEKS DO UMOWY Nr ...... / .......

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNE I OPIEKUŃCZE W RAMACH OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ

zawarty w ......................................................, dnia .......................................................roku, między:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ............................................................ Oddziałem Wojewódzkim w .................................................................................. z siedzibą: .............................................................................................. (adres), reprezentowanym przez: ........................................................................................................................., zwanym dalej "oddziałem Funduszu"

a

.......................................................................................................................................................

(oznaczenie Świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą"

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez: ................................................

......................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej, w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, zwanych dalej "świadczeniami", w zakresie określonym w załączniku nr 1 do niniejszej umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie:
1)
z warunkami udzielania świadczeń określonymi w:
a)
ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą",
b)
w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, wydanego na podstawie art. 31d ustawy,
c)
ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów";
2)
ze szczegółowymi warunkami zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, określonymi przez Prezesa Funduszu na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy.
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do zapoznania z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów, wszystkie osoby, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej lub udzielają informacji Świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są:
1)
przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby";
2)
zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
4. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w przepisach, o których mowa w § 1 ust. 2 oraz przepisach odrębnych.
5. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
6. 
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń, na zasadach określonych w ustawie, w zakresie wynikającym z umowy. Fundusz informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
7. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
8. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
9. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 8, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  3. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136 b ust. 2 ustawy.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia ................... r. do dnia .................... r. wynosi maksymalnie...........................zł (słownie: .....................................zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, dotyczących wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, w wysokości.........................zł (słownie:......................................................).
3. 
Środki, o których mowa w ust. 2 przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628).
4. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, tj. na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, kwota nieprzekazanych środków podlega zwrotowi.
5. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
6. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń, Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego:

................................................................................................................................................. nr....................................................................................................................................................

7. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 6, wymaga uprzednio złożenia przez Świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
8. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
9. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikające z postanowień art. 10 f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
§  5. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznań według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10);
2)
procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9)
-
w wersjach wskazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na dany okres sprawozdawczy.
§  6. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

KARY UMOWNE

§  7. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1844 finansowanych w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez Świadczeniodawcę informacji stanowiących podstawę określenia wysokości środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, Fundusz nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
6. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, dedykowanych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne w sposób, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, tj. na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.
7. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1 - 6, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  8. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ................. do dnia ................. r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  9. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  10. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy prawa powszechnie obowiązującego w szczególności przepisy, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1.
§  11. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  12. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Wykaz załączników do umowy:

1) Załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) Załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram-zasoby;

3) Załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) Załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego.

PODPISY STRON

............................................................ ............................................................

............................................................ ...........................................................

Oddział Funduszu Świadczeniodawca

Załącznik Nr  1  13  

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY zał. nr ... do umowy nr ........ rodzaj świadczeń: ...................... wersja ……

Załącznik Nr  2  14  

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik Nr  3  15  

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4  16  

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA WIZYT W DOMU CHOREGO WENTYLOWANEGO MECHANICZNIE

Imię i Nazwisko pacjenta .............................................................................................................

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

Pesel ..............................................................................................................................................

Telefon kontaktowy do zespołu długoterminowej opieki domowej

.......................................................................................................................................................

INFORMACJA DLA PACJENTA LUB OPIEKUNA

Informacja dotycząca realizacji świadczeń przez lekarza, pielęgniarkę i fizjoterapeutę oraz na temat dostępności do świadczeń wykonywanych przez wymieniony personel medyczny, dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą inwazyjną i nieinwazyjną, zawarte są w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

DataCzas trwania wizyty

od - do

Pieczęć i podpis lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeutyCzytelny podpis pacjenta lub opiekuna *

* WYPEŁNIENIE OBLIGATORYJNE

ZAŁĄCZNIK Nr  4

KARTA WENTYLACJI OKRESOWEJ MECHANICZNEJ INWAZYJNEJ* lub NIEINWAZYJNEJ*

Imię i Nazwisko pacjenta .............................................................................................................

Adres zamieszkania pacjenta.........................................................................................................

Pesel ..............................................................................................................................................

Parametry wentylacji mechanicznej - wypełnia lekarz:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Data, pieczęć i podpis lekarza zespołu długoterminowej opieki domowej

DataCzas trwania wentylacji mechanicznej w ciągu doby (wypełnia pacjent lub opiekun)
Od

godz 00

Do

godz 00

Czytelny podpis pacjenta lub opiekuna

* właściwe podkreślić

Dotyczy świadczeniobiorców, którzy są wentylowani krócej niż 24 godz./dobę

ZAŁĄCZNIK Nr  5

KARTA WIZYT PIELĘGNIARKI OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ DOMOWEJ

(Kod wizyty pielęgniarskiej 5.01.27.0800016 sprawozdawany wraz z datą zrealizowanej wizyty)

Imię i nazwisko pacjenta ..............................................................................................................

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

PESEL ..........................................................................................................................................

Telefon kontaktowy .....................................................................................................................

INFORMACJA DLA PACJENTA LUB OPIEKUNA:

1) wizyty pielęgniarskie nie mniej niż 4 razy w tygodniu,

2) dostępność od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00,

3) w medycznie uzasadnionych przypadkach - dostępność w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy*

Data wizytyCzas trwania wizyty

od - do

Pieczęć i podpis pielęgniarkiCzytelny podpis pacjenta lub opiekuna **

* zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. poz. 1480 ze zm.).

** WYPEŁNIENIE OBLIGATORYJNE

ZAŁĄCZNIK Nr  6

SKALA GLASGOW

Ocenie podlega:
*
Otwieranie oczu
*
4 punkty - spontaniczne
*
3 punkty - na polecenie
*
2 punkty - na bodźce bólowe
*
1 punkt - nie otwiera oczu
*
Kontakt słowny:
*
5 punktów - odpowiedź logiczna, pacjent zorientowany co do miejsca, czasu i własnej osoby
*
4 punkty - odpowiedź splątana, pacjent zdezorientowany
*
3 punkty - odpowiedź nieadekwatna, nie na temat lub krzyk
*
2 punkty - niezrozumiałe dźwięki, pojękiwanie
*
1 punkt - bez reakcji
*
Reakcja ruchowa:
*
6 punktów - spełnianie ruchowych poleceń słownych, migowych
*
5 punktów - ruchy celowe, pacjent lokalizuje bodziec bólowy
*
4 punkty - reakcja obronna na ból, wycofanie, próba usunięcia bodźca bólowego
*
3 punkty - patologiczna reakcja zgięciowa, odkorowanie (przywiedzenie ramion, zgięcie w stawach łokciowych i ręki, przeprost w stawach kończyn dolnych)
*
2 punkty - patologiczna reakcja wyprostna, odmóżdżenie (odwiedzenie i obrót ramion do wewnątrz, wyprost w stawach łokciowych, nawrócenie przedramion i zgięcie stawów ręki, przeprost w stawach kończyn dolnych, odwrócenie stopy)
*
1 punkt - bez reakcji

Uwzględnia się najlepszą uzyskaną odpowiedź w każdej kategorii. Łącznie można uzyskać od 3 do 15 punktów, ale należy zaznaczyć z jakich składowych powstał wynik (np. GCS 12: 3/4 + 4/5 + 5/6).

Na podstawie skali Glasgow zaburzenia przytomności dzieli się na:

*
GCS 13-15 - łagodne
*
GCS 9-12 - umiarkowane
*
GCS 6-8 - brak przytomności
*
GCS 5 - odkorowanie
*
GCS 4 - odmóżdżenie
*
GCS 3 - śmierć mózgowa

Skala Glasgow może być stosowana u dzieci, które już dobrze mówią, tj. od 4 roku życia.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Zasady rozliczeń w zakresie świadczeń: pielęgniarska opieka długoterminowa domowa, określające dopuszczalną maksymalną liczbę świadczeniobiorców przebywających pod tym samym adresem i pod różnymi adresami, objętych jednoczasowo opieką przez pielęgniarkę w ramach 1 etatu przeliczeniowego
pacjenci pod jednym adresem zamieszkaniapacjenci pod różnym adresem zamieszkania
liczba pacjentów do:liczba pacjentów do:
25
44
63
82
101

ZAŁĄCZNIK Nr  8  17  

Lp.Nazwa zakresu świadczeńNazwa świadczeniaKod sprawozdawany*
1świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym / opiekuńczo - leczniczymporada lekarska w stacjonarnej opiece długoterminowej5.01.32.0000001
2świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym dla dzieci i młodzieży / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci i młodzieży
3świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie
4świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie / opiekuńczo - leczniczym dla dzieci wentylowanych mechanicznie
5świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechaniczniedomowa porada lekarska5.01.29.0000001
6świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechaniczniedomowa wizyta pielęgniarki5.01.29.0000002
domowa wizyta fizjoterapeuty5.01.29.0000003
7świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowejwizyta pielęgniarki5.01.27.0800016
*kod sprawozdzawany jest każdorazowo wraz z datą realizacji świadczeń
1 § 2 ust. 1 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.
2 Wymienione rozporządzenie zostało zmienione: rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2151/2003 z dnia 16 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 2195 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (Dz. Urz. W. L 329 z 17.12.2003 r., str. 1-270), rozporządzeniem Komisji (WE) nr 213/2008 z dnia 28 listopada 2007 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz. U. L 74 z 15.3.2008, str. 1-375) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. dostosowującym do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część czwarta (Dz.U. L 188 z 18.7.2009, str. 14-92).
3 § 11 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.
4 § 12 ust. 9 dodany przez § 1 zarządzenia nr 2/2021/DSOZ z dnia 4 stycznia 2021 r. (NFZ.2021.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 2021 r.
5 § 13 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.
6 § 13 pkt 15 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.
7 Załącznik nr 1a zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 73/2018/DSOZ z dnia 30 lipca 2018 r. (NFZ.18.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2018 r.
8 Załącznik nr 1b:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 73/2018/DSOZ z dnia 30 lipca 2018 r. (NFZ.18.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 152/2019/DSOZ z dnia 6 listopada 2019 r. (NFZ.19.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 2019 r.

9 Załącznik nr 1c:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 73/2018/DSOZ z dnia 30 lipca 2018 r. (NFZ.18.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 152/2019/DSOZ z dnia 6 listopada 2019 r. (NFZ.19.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 2019 r.

10 Załącznik nr 1d:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 73/2018/DSOZ z dnia 30 lipca 2018 r. (NFZ.18.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 152/2019/DSOZ z dnia 6 listopada 2019 r. (NFZ.19.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 2019 r.

11 Załącznik nr 1e:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 73/2018/DSOZ z dnia 30 lipca 2018 r. (NFZ.18.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 152/2019/DSOZ z dnia 6 listopada 2019 r. (NFZ.19.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 2019 r.

12 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 12 zarządzenia nr 81/2018/DSOZ z dnia 14 sierpnia 2018 r. (NFZ.18.81) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
13 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 6 zarządzenia nr 173/2019/DSOZ z dnia 14 grudnia 2019 r. (NFZ.19.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 2019 r.
14 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 6 zarządzenia nr 173/2019/DSOZ z dnia 14 grudnia 2019 r. (NFZ.19.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 2019 r.
15 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 6 zarządzenia nr 173/2019/DSOZ z dnia 14 grudnia 2019 r. (NFZ.19.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 2019 r.
16 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 6 zarządzenia nr 173/2019/DSOZ z dnia 14 grudnia 2019 r. (NFZ.19.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 2019 r.
17 Załącznik nr 8:

- dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 94/2019/DSOZ z dnia 18 lipca 2019 r. (NFZ.19.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 152/2019/DSOZ z dnia 6 listopada 2019 r. (NFZ.19.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 2019 r.