Określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2011.9.12

Akt utracił moc
Wersja od: 14 marca 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 12/2011/DSM
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 14 marca 2011 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 w związku z art. 161a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1) zarządza się co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń ratownictwa medycznego z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, z wyłączeniem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.
§  2.
1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
gotowość - warunki organizacyjno - techniczne pozwalające na wykorzystanie zasobów kadrowych oraz niezbędnego sprzętu i wyposażenia, pozostających w dyspozycji do udzielania świadczeń w ciągu doby, zgodnie z planem działania systemu;
3)
medyczne czynności ratunkowe - świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę systemu, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, realizowane w ramach rodzaju świadczeń: ratownictwo medyczne;
4)
miejsce udzielania świadczeń - każde miejsce zdarzenia, w którym zespół ratownictwa medycznego podejmuje medyczne czynności ratunkowe;
5)
miejsce stacjonowania - miejsce wyczekiwania zespołu ratownictwa medycznego, oczekującego na dyspozycje dyspozytora medycznego, określone w wojewódzkim planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne;
6)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
7)
plan działania systemu - aktualny wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw zdrowia, o którym mowa w art. 21 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym;
8)
podwykonawca - podmiot, który na zlecenie Świadczeniodawcy:
a)
wykonuje część umowy, samodzielnie organizując powierzony zakres czynności, lub
b)
w rejonie operacyjnym wskazanym w postępowaniu, będzie kompleksowo w odniesieniu do części świadczeń będących przedmiotem umowy zawartej z Funduszem, realizował świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadku, gdy z planu działania systemu wynika, że dla danego rejonu operacyjnego wskazanego w postępowaniu przewidziano więcej niż jedno miejsce stacjonowania i wykonywanie świadczeń przez więcej niż jeden zespół ratownictwa medycznego w danym zakresie świadczeń;
9)
ryczałt - uśredniona kwota przeznaczona na sfinansowanie świadczeń zespołu ratownictwa medycznego i funkcjonowanie dyspozytora medycznego w ramach gotowości do wykonywania medycznych czynności ratunkowych w ciągu doby, zgodnie z planem działania systemu;
10)
Świadczeniodawca - zakład opieki zdrowotnej będący dysponentem zespołów ratownictwa medycznego, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.2).
2.
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego (Dz. U. z 2009 r. Nr 139, poz. 1137) oraz Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 81, poz. 484).

Rozdział  2

Przedmiot postępowania i umowy

§  3.
1.
Przedmiotem postępowania jest wyłonienie wykonawców medycznych czynności ratunkowych w celu zawarcia umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, z wyłączeniem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, którzy kompleksowo zabezpieczą realizację świadczeń przez wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym wskazanym w postępowaniu.
2.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu w ogłoszeniu o postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne wskazuje, czy w danym rejonie operacyjnym zlokalizowane jest centrum powiadamiania ratunkowego, zgodnie z założeniami planu działania systemu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 7.
§  4.
1.
Przedmiotem umowy w rodzaju ratownictwo medyczne jest udzielanie świadczeń osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego przez Świadczeniodawcę, w ramach poszczególnych zakresów świadczeń określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia, finansowanych przez Fundusz na podstawie pisemnych porozumień (umów) zawartych pomiędzy dyrektorami oddziałów wojewódzkich Funduszu, a właściwymi terytorialnie wojewodami, z dotacji celowej w ramach środków przewidzianych w budżecie państwa, w części, której dysponentami są wojewodowie, ujętych w planie finansowym Funduszu i na zasadach określonych w ustawie. Umowy określają również zasady ich rozliczania.
2.
W prowadzonym postępowaniu w sprawie zawarcia umów, o którym mowa w § 3, zgodnie z art. 22 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, uwzględnia się wytyczne planu działania systemu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 7, w odniesieniu do rejonu operacyjnego, liczby zespołów ratownictwa medycznego i ich rodzaju, obszaru działania oraz miejsc stacjonowania każdego zespołu ratownictwa medycznego.
3.
Wzór umowy, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
4.
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają zgody Prezesa Funduszu.
§  5.
W rodzaju ratownictwo medyczne, zgodnie z założeniami do planu działania systemu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 7, wyodrębnia się następujące zakresy świadczeń:
1)
świadczenia udzielane przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego;
2)
świadczenia udzielane przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego;
3)
świadczenia udzielane przez wodne podstawowe zespoły ratownictwa medycznego;
4)
świadczenia udzielane przez wodne specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego;
5)
świadczenia udzielane czasowo przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego;
6)
świadczenia udzielane czasowo przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego;
7)
świadczenia udzielane czasowo przez wodne podstawowe zespoły ratownictwa medycznego;
8)
świadczenia udzielane czasowo przez wodne specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego.
§  6.
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. W. L 340 z 16.12.2002 r., str. 1 i n., Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 5, str. 3, z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy, przedmiot umów obejmuje następujące nazwy i kody:

85120000 - 6 Usługi medyczne i podobne.

Rozdział  3

Zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców

§  7.
1.
Umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresach świadczeń określonych w § 5, zawiera się ze Świadczeniodawcą, którego oferta została wybrana po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert albo rokowań.
2.
Świadczeniodawca ubiegający się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej powinien spełniać wymagania dla zespołów ratownictwa medycznego określone w załączniku nr 3 do zarządzenia oraz wymagania określone w przepisach odrębnych.
3.
Konieczność spełnienia wymagań, o których mowa w ust. 2, dotyczy każdego zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego w rejonie operacyjnym wskazanym w postępowaniu.
4.
Oferta świadczeniodawcy ubiegającego się o zawarcie z Funduszem umowy o której mowa w ust. 1, zawiera informację o miejscu stacjonowania wszystkich zespołów ratownictwa medycznego, określonych w planie działania systemu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 7, w danym rejonie operacyjnym, we wszystkich zakresach świadczeń, z określeniem ich obszarów działania.
5.
Świadczeniodawca niespełniający wymagań określonych w art. 36 ust. 1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, co do kwalifikacji członków zespołów ratownictwa medycznego, który zgodnie z art. 63 tej ustawy dostosuje się do tych wymagań, składa oświadczenie zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia.
6.
W przypadku deklaracji spełnienia od dnia obowiązywania umowy, o której mowa w ust. 1, warunków wymaganych w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ratownictwo medyczne, podmiot wybrany w wyniku zakończonego postępowania, o którym mowa w ust. 1, na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia obowiązywania umowy, o ile strony nie postanowią inaczej, składa, do dyrektora właściwego Oddziału Funduszu, oświadczenie zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do zarządzenia.
7.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do posiadania umowy/promesy w sprawie warunków wykorzystywania radiowych kanałów częstotliwości z operatorem sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu dyspozytorskiego o jednolitej strukturze w skali kraju w zakresie częstotliwości zarezerwowanych przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Rozdział  4

Zasady udzielania świadczeń

§  8.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne w danym rejonie operacyjnym w poszczególnych zakresach, o których mowa w § 5, mogą być wykonywane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
2.
W przypadku określonym w § 2 ust. 1 pkt 8 lit. b Świadczeniodawca ubiegający się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej powinien złożyć oświadczenie zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia wraz z kompletem dokumentów podwykonawcy określonym w ww. załączniku.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 podwykonawca może realizować świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne, gdy posiada, w aktualnej księdze rejestrowej, sporządzonej przez właściwego wojewodę lub Ministra Zdrowia, wskazaną, komórkę organizacyjną zajmującą się udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne w odpowiednim zakresie na terenie właściwego rejonu operacyjnego, która to komórka organizacyjna posiada, w księdze rejestrowej, wskazane właściwe miejsce stacjonowania.
4.
Jeśli w danym rejonie operacyjnym we właściwym zakresie świadczeń opieki zdrowotnej, o którym mowa w § 5 przewiduje się realizację świadczeń opieki zdrowotnej przez jeden zespół ratownictwa medycznego wówczas Świadczeniodawca zobowiązany jest do samodzielnej realizacji świadczeń opieki zdrowotnej bez udziału podwykonawców w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
5.
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w zarządzeniu i w przepisach odrębnych.
6.
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie właściwego terytorialnie wojewody oraz dyrektora Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy dotyczącej udzielania świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Funduszem, na zasadach określonych w ww. umowie.
7.
Oddział Funduszu zobowiązany jest do poinformowania Świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8.
Każda zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców musi być zgłoszona przez Świadczeniodawcę dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym ich powstanie albo - w przypadkach losowych - niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia, z wyłączeniem zmian określonych w § 2 ust. 8 umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
9.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do lokalizacji miejsc stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego zgodnie z wytycznymi określonymi w planie działania systemu, w sposób umożliwiający dojazd do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, zgodny z określonymi w art. 24 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym parametrami czasu dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego.
10.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do współpracy z właściwym wojewodą, w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania i koordynacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, na terenie województwa, a w uzasadnionych przypadkach także w województwach ościennych.
11.
Świadczenia opieki zdrowotnej, na wykonywanie których Fundusz zawarł umowę ze Świadczeniodawcą, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
12.
Osoby, o których mowa w ust. 11, w czasie wyznaczonym do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne, nie mogą udzielać świadczeń w innej jednostce organizacyjnej u tego Świadczeniodawcy lub u innego Świadczeniodawcy.
13.
Świadczeniodawca udzielający świadczeń ratownictwa medycznego objętych warunkami umowy zapewnia gotowość do udzielania świadczeń, utrzymując w stałej dyspozycji środki transportu sanitarnego wraz z niezbędnymi elementami wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, zestaw leków i wyrobów medycznych oraz obsadę kadrową, zgodnie z wymogami określonymi w załączniku nr 3 do zarządzenia oraz w przepisach odrębnych.
14.
W trakcie realizacji umowy, o której mowa w § 7 ust. 1, Świadczeniodawca udziela świadczeń poprzez podejmowanie i wykonywanie medycznych czynności ratunkowych wobec każdej osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w warunkach pozaszpitalnych oraz realizuje związane z tym inne zadania wynikające z przepisów ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
15.
Świadczeniodawca udzielający świadczeń ratownictwa medycznego objętych warunkami umowy prowadzi dokumentację medyczną zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r., Nr 52, poz. 417, Nr 76, poz. 641 oraz z 2010 r. Nr 96, poz. 620).
16.
Zespół ratownictwa medycznego zapewniający gotowość do udzielania świadczeń nie może realizować w tym czasie zleceń od innych podmiotów oraz udzielać świadczeń, wynikających z realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w innych rodzajach świadczeń, a w szczególności leczenia szpitalnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, transportu sanitarnego w podstawowej opiece zdrowotnej.
17.
Świadczeniodawca w celu potwierdzenia zabezpieczenia łączności umożliwiającej powiadomienie zespołów ratownictwa medycznego o stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medycznego składa oświadczenie zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 7 do zarządzenia.
18.
Każda zmiana warunków udzielania świadczeń przez Świadczeniodawcę, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, musi być zgłaszana przez Świadczeniodawcę w terminie umożliwiającym zmianę umowy, najpóźniej w dniu poprzedzającym ich powstanie albo, w przypadkach losowych, niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia.

Rozdział  5

Zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń

§  9.
1.
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
2.
Świadczeniodawca sprawozdając wykonane, przez zespoły ratownictwa medycznego, procedury medyczne posługuje się klasyfikacją procedur wg ICD 9, w tym pomocniczo listą procedur ICD 9 dedykowaną dla ratownictwa medycznego, określoną w załączniku nr 8 do zarządzenia.
3.
Świadczeniodawca składa do Oddziału Funduszu, z którym zawarł umowę, rachunek na piśmie oraz raport statystyczny w formie elektronicznej w terminie do 10 dnia miesiąca, za miesiąc poprzedni. Dane zawarte w rachunku Świadczeniodawca przekazuje również w formie elektronicznej.
4.
Świadczeniodawcy przysługuje prawo korygowania raportu statystycznego.
5.
Świadczeniodawca gromadzi i przekazuje Funduszowi dane o świadczeniach udzielonych poszczególnym osobom, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach odrębnych, w zarządzeniach wydanych przez Prezesa Funduszu na podstawie tych przepisów oraz umowy.
6.
Świadczenia w ramach gotowości zespołów ratownictwa medycznego finansowane są na podstawie ryczałtu, określonego dla odpowiedniego zakresu świadczeń, zgodnego z załącznikiem nr 1 do zarządzenia.
7.
Zapłata należności z tytułu realizacji umowy następuje na podstawie rachunków wystawionych przez świadczeniodawcę, zgodnie z zasadami i w terminach określonych umową.
8.
Warunki rozliczenia świadczeń określone zostały w umowie, której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

Rozdział  6

Postanowienia końcowe

§  10.
Traci moc zarządzenie Nr 53/2009/DSM z dnia 28 października 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne, zmienione zarządzeniem Nr 18/2010/DSM z dnia 7 kwietnia 2010 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne oraz zarządzeniem Nr 75/2010/DSM z dnia 2 grudnia 2010 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne.
§  11.
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, począwszy od umów zawieranych na 2011 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367, Nr 225, poz. 1486, Nr 227, poz. 1505, Nr 234, poz. 1570 i Nr 237, poz. 1654 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 22, poz. 120, Nr 26, poz. 157, Nr 38, poz. 299, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 800, Nr 98, poz. 817, Nr 111, poz. 918, Nr 118, poz. 989, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 178, poz. 1374 oraz z 2010 r. Nr 50, poz. 301, Nr 107, poz. 679, Nr 125 poz. 842, Nr 127, poz. 857, Nr 165, poz. 1116, Nr 127, poz. 857, Nr 225, poz. 1465, Nr 238, poz. 1578, Nr 257, poz. 1723, Nr 182, poz. 1228, Nr 257, poz. 1723 i Nr 257, poz. 1725

2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 590 i Nr 166, poz. 1172, z 2008 r. Nr 17, poz. 101 i Nr 237, poz. 1653 oraz z 2009 r. Nr 11, poz. 59 i Nr 122, poz. 1007 oraz z 2010 r. Nr 107, poz. 679 i Nr 219, poz. 1443.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Katalog zakresów świadczeń

Lp.Nazwa zakresu świadczeń kontraktowanychKod zakresu świadczeń kontraktowanychNazwa świadczenia sprawozdawanegoKod świadczenia sprawozdawanegoJednostka rozliczeniowa zakresu świadczeń kontraktowanych
123456
1świadczenia udzielane przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego16.9112.032.08wyjazd podstawowego zespołu ratownictwa medycznego5.14.00.0000001ryczałt
2świadczenia udzielane przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego16.9114.032.08wyjazd specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego5.14.00.0000002ryczałt
3świadczenia udzielane przez wodne podstawowe zespoły ratownictwa medycznego16.9152.32.08akcja ratownicza5.14.00.0000012ryczałt
4świadczenia udzielane przez wodne specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego16.9154.032.08akcja ratownicza5.14.00.0000014ryczałt
5świadczenia udzielane czasowo przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego16.9113.032.08wyjazd podstawowego zespołu ratownictwa medycznego5.14.00.0000001ryczałt
6świadczenia udzielane czasowo przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego16.9115.032.08wyjazd specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego5.14.00.0000002ryczałt
7świadczenia udzielane czasowo przez wodne podstawowe zespoły ratownictwa medycznego16.9153.32.08akcja ratownicza5.14.00.0000012ryczałt
8świadczenia udzielane czasowo przez wodne specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego16.9155.032.08akcja ratownicza5.14.00.0000014ryczałt

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

......./1/RTM/2011

UMOWA

Nr........./........

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- RATOWNICTWO MEDYCZNE

zawarta w ................................................................, dnia .................................................. roku,

pomiędzy:

Wojewodą ........................................................., na którego rzecz i w imieniu działa Dyrektor

............................................................................................. Oddziału Narodowego Funduszu

Zdrowia z siedzibą: ................................................................................................... (ADRES),

zwanym dalej "Oddziałem Funduszu"

a

........................................................................................................................, reprezentowanym

przez ............................................................................................................................., zwanym

dalej "Świadczeniodawcą".

PRZEDMIOT UMOWY

§  1.
1.
Przedmiotem umowy są świadczenia ratownictwa medycznego udzielane osobom w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
Umowa zawarta jest na świadczenia realizowane przez Świadczeniodawcę w rejonach operacyjnych zgodnych z wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
3.
Świadczeniodawca zobowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w szczególności w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne, ustalonych na dany okres rozliczeniowy w drodze zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wydanego na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), zwanych dalej "warunkami zawierania umów", "Ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej" stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484), zwanych dalej "Ogólnymi warunkami umów" oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego (Dz. U. Nr 139, poz. 1137).

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2.
1.
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram-zasoby".
2.
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będącym w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram-zasoby".
3.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rejonach operacyjnych i obszarach działania oraz lokalizacji miejsc stacjonowania zgodnie z wytycznymi określonymi w planie działania systemu.
4.
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców wymienionych w "Wykazie podwykonawców ", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
5.
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w zarządzeniu i przepisach odrębnych.
6.
Dopuszczalne jest zlecanie podwykonawcy, określonemu w § 2 ust. 1 pkt 8 lit. b warunków zawierania umów, udzielania jedynie części świadczeń będących przedmiotem umowy, w przypadku, gdy dla danego rejonu operacyjnego przewidziano więcej niż jedno miejsce stacjonowania i wykonywanie świadczeń przez więcej niż jeden zespół ratownictwa medycznego w danym zakresie świadczeń.
7.
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą, a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie właściwego terytorialnie Wojewody oraz dyrektora Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli oraz o jej wynikach.
8.
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgody dyrektorowa Oddziału Funduszu i powinno zostać zgłoszone przez Świadczeniodawcę, co najmniej na 14 dni przed wejście w życie zmiany.
9.
Świadczeniodawca oraz podwykonawca zobowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez które rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy oraz podwykonawcy służące wykonaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt. Zmiany wymagają zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym ich powstanie albo - w przypadkach losowych - niezwłocznie po ich powstaniu, z wyłączeniem zmian określonych w ust. 8.
10.
Aktualizację danych, o których mowa w ust. 9, należy dokonać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności w Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia (z późn. zm.) oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
11.
Zespoły ratownictwa medycznego zapewniające, zgodnie z planem działania systemu, gotowość do udzielania świadczeń nie mogą realizować w tym czasie zleceń od innych podmiotów oraz udzielać świadczeń, wynikających z realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w innych rodzajach świadczeń, a w szczególności leczenia szpitalnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, transportu sanitarnego w podstawowej opiece zdrowotnej.
§  3.
Świadczeniodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4.
1.
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy, w okresie od dnia ............... r. do dnia ..................... r. wynosi maksymalnie ......................................... zł (słownie: ......................................................... zł).
2.
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
3.
Należności z tytułu realizacji umowy określone w ust. 1 Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy Świadczeniodawcy nr ..............................................................................

.......................................................................................................................................................

4.
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 3, wymaga uprzedniego złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
5.
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.

KARY UMOWNE

§  5.
1.
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, dyrektor Oddziału Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2.
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3.
W przypadku wystawienia zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze finansowane w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4.
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-3 nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  6.
1.
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia .............. r. do dnia .........................
2.
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  7.
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  8.
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego (Dz. U. Nr 139, poz. 1137).
§  9.
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  10.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Wykaz załączników do umowy:

1) załącznik nr 1 do umowy RTM - Plan rzeczowo-finansowy;

2) załącznik nr 2 do umowy RTM - Harmonogram - zasoby;

3) załącznik nr 3 do umowy RTM - Wykaz podwykonawców.

4) załącznik nr 4 do umowy RTM - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego

PODPISY STRON

................................. ........................................

................................. ........................................

Świadczeniodawca Oddział Funduszu

Załącznik  Nr 1

PLAN RZECZOWO-FINANSOWY zał nr 1 do umowy nr ........

Załącznik  Nr 2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik nr 2 do umowy nr ...............

rodzaj świadczeń: ...............

grafika

Załącznik  Nr 3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik nr 3 do umowy nr ..............

rodzaj świadczeń ...................

grafika

Załącznik  Nr 4

Miejscowość, data

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Dane Świadczeniodawcy

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:

numer .......................................................................................

w rodzaju ..............................................................................................

w zakresie ....................................................................................

na okres ..............................................................................

Nowy nr rachunku bankowego to: ..........................................................

Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.

Podpis/y i pieczęć Świadczeniodawcy ...............................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

1. Kwalifikacje personelu uprawnionego do wykonywania medycznych czynności ratunkowych
1.1 Specjalistyczne
Kwalifikacje zgodne z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego
1.2 Podstawowe
Kwalifikacje zgodne z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego.
2. Wymagania dotyczące składu osobowego zespołów ratownictwa medycznego
2.1 Specjalistyczne
2.1.1 Wymagany skład osobowy zespołuZgodny z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego.
2.1.2 RankingująceLekarz posiadający tytuł specjalisty lub lekarz, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej
2.2 Podstawowe
2.2.1 Wymagany skład osobowy zespołuZgodny z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego.
3. Wymagania dotyczące środka transportu drogowego
3.1 Wymagania techniczne środka transportu drogowegoSpełniający cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane zgodnie z przepisami ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Cechy techniczne i jakościowe określone w obowiązującej Polskiej Normie PN-EN 1789 dla środka transportu drogowego typu B lub typu C.
4. Wymagania dotyczące środka transportu wodnego
4.1 Wymagania techniczne środka transportu wodnegoZaprojektowany i wyposażony do transportu pacjentów w obszarach przybrzeżnych oraz na jeziorach i rzekach, do przewozu zespołu medycznego do miejsc nagłych przypadków w celu szybkiego leczenia lub przetransportowania ciężko chorych lub rannych osób.
4.1.1 Przedział medycznyPrzystosowany do przewozu co najmniej dwuosobowego zespołu ratownictwa medycznego i co najmniej jednego pacjenta na noszach. Skonstruowany w sposób umożliwiający swobodny dostęp do życiowo ważnych części ciała pacjenta w celu zapewnienia właściwego leczenia, monitorowania i opieki.
4.1.2 Przedział medyczny - inne wymagania1) powinien posiadać system grzejny, zdolny do podwyższania temperatury w przedziale medycznym z 0°C do + 18°C w ciągu 10 minut, przy temperaturze na zewnątrz środka transportu medycznego równej 0°C;
2) oświetlenie wewnętrzne: przedział dla pacjenta, co najmniej 300 luksów z możliwością obniżenia oświetlenia do 10 luksów; przestrzeń sąsiadująca, co najmniej 50 luksów;
3) zabezpieczony system wentylacji;
4) źródła zasilania: co najmniej dwa wyjścia 12 V DC i jedno dodatkowe wyjście dostarczające napięcie akumulatora środka transportu wodnego. Wyjścia te powinny być dostępne w odniesieniu do wyposażenia medycznego i umieszczone w miejscu przechowywania lub użytkowania wyrobu medycznego. W celu umożliwienia ładowania akumulatorów w wyrobach medycznych, złącze powinno być zamontowane na zewnątrz. Na zewnątrz powinno być zamontowane złącze źródła zasilania elektrycznego, aby umożliwić wstępne podgrzewanie silnika i przedziału medycznego (jeśli jest to potrzebne);
5) system zamocowań dla wyrobów medycznych, w tym zabezpieczenie przed przemieszczaniem w środkach transportu.
5. Wymagania dotyczące wyposażenia medycznego środka transportu zgodnie z aktualnie obowiązującą Polską Normą przenoszącą europejskie normy zharmonizowane oraz wytycznymi Ministerstwa Zdrowia
5.1Wyposażenie służące do przenoszenia pacjenta
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.1.1Nosze główne /z podwoziem11
5.1.2Nosze podbierające1-
5.1.3Materac próżniowy11
5.1.4Urządzenie do przenoszenia pacjenta siedzącego (o ile nosze główne nie spełniają funkcji tych wyrobów) 1-
5.1.5Płachta do przenoszenia lub materac do przenoszenia11
5.1.6Długa deska stabilizująca kręgosłup uzupełniona unieruchomieniem głowy i pasami mocującymi1-
5.2Wyposażenie unieruchamiające
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.2.1Zestaw unieruchamiający do złamań11
5.2.2Zestaw unieruchamiający górny szyjny odcinek kręgosłupa

Zestaw kołnierzy szyjnych

11
5.2.3Rozszerzone unieruchomienie górnego odcinka kręgosłupa

Urządzenie do ewakuacji lub krótka deska stabilizująca kręgosłup (jedno z nich)

11
5.3Wyposażenie do wentylacji/oddychania
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.3.1Stacjonarny pojemnik tlenu. Minimum 2 000 l (w temperaturze normalnej i pod ciśnieniem normalnym), przepływomierz/ miernik przepływu o maksymalnym przepływie co najmniej 15 l/min i z zaworem regulacyjnym11
szybkozłączka11
5.3.2Przenośny zbiornik tlenu. Minimum 400 l, (w temperaturze normalnej i pod ciśnieniem normalnym), przepływomierz/miernik przepływu o maksymalnym przepływie, co najmniej 15 l/min i z zaworem regulacyjnym11
szybkozłączka11
5.3.3Worek samorozprężalny z wlotem dla tlenu, maskami i rurkami do udrożnienia dróg oddechowych dla wszystkich grup wiekowych oraz rezerwuarem tlenu11
5.3.4Mechaniczne urządzenie do odsysania o minimalnym ciśnieniu 65 kPa i minimalnej pojemności 1 I11
5.3.5Przenośne urządzenie do odsysania11
5.4Wyposażenie diagnostyczne
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.4.1Aparat do ręcznego pomiaru ciśnienia krwi, rozmiary mankietów 10 cm - 66 cm11
5.4.2Oksymetr11
5.4.3Stetoskop11
5.4.4Termometr (zakres minimalny od 28°C do 42°C) 11
5.4.5Urządzenie do oznaczania glukozy we krwi11
5.4.6Latarka diagnostyczna11
5.5Leki
Rodzaj lekuIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.5.1Przeciwbólowy11
5.6Wyposażenie do infuzji
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.6.1Płyny infuzyjne, litry44
5.6.2Zestawy do iniekcji i infuzji22
5.6.3Układ do infuzji przeznaczony do podawania płynu ogrzanego do (37 ± 2) °C (nie wymaga się, aby ten układ był przenośny) 11
5.6.4Uchwyt do zestawów do infuzji22
5.6.5Urządzenie do infuzji pod ciśnieniem11
5.7Wyposażenie do postępowania w nagłych stanach zagrożenia zdrowotnego
WyróbIlość minimalna dla podstawowego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.7.1Defibrylator z rejestratorem rytmu i danych pacjenta a111
5.7.2Monitor kardiologiczny a111
5.7.3Kardiostymulator zewnętrzny a111
5.7.4Przenośny zestaw rurek do udrażniania dróg oddechowych (p.a.c.s.)

Worek samorozprężalny ręczny

Maska z ustnikiem do wentylacji z wlotem dla tlenu

Rurki ustno- i nosowo-gardłowe

Ssak

Cewniki do odsysania

111
5.7.5Przenośny rozszerzony zestaw do udrażniania dróg oddechowych (p.a.c.s.)

Zawartość przenośnego zestawu rurek do udrażniania dróg oddechowych (p.a.c.s.)

Zestaw do infuzji - łącznie z odpowiednimi kaniulami dożylnymi zakładanymi na stałe

Zestaw do podawania płynów infuzyjnych

Płyny infuzyjne Samoprzylepne materiały do mocowania

Zestaw do intubacji - zawierający rękojeść(-ci) laryngoskopu i odpowiednie łopatki

Kleszczyki Magilla Mandryny/prowadnice do wprowadzania

Rurki dotchawicze z łącznikami

Zacisk do rurki do napełniania mankietu

Mocowania rurek

Stetoskop

Zestaw do podawania leków

111
5.7.6Aparat do nebulizacji11-
5.7.7Zestaw do drenażu klatki piersiowej-11b
5.7.8Wolumetryczna pompa infuzyjna-1-
5.7.9Kaniule do wkłuć centralnych-11b
5.7.10Respirator ratowniczo-transportowy111
5.7.11Zastawka wytwarzająca dodatnie ciśnienie końcowe wydechowe (PEEP), regulowana lub o stałym ciśnieniu-11
5.7.12Kapnometr11-
a Jeżeli to pożądane, jedno urządzenie może spełniać dwie lub kilka z tych funkcji.

b Wymagany tylko w wodnych specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego.

5.8Wyroby bandażowanie i pielęgnacja
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.8.1Pościel11
5.8.2Koce22
5.8.3Materiały do opatrywania ran11
5.8.4Materiały do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych11
5.8.5Miska nerkowata11
5.8.6Worek na wymiociny12
5.8.7Pojemnik na mocz (niewykonany ze szkła) 11
5.8.8Pojemnik na zużyte materiały ostre11
5.8.9Zgłębnik żołądkowy z wyposażeniem11
5.8.10Rękawice chirurgiczne sterylne, liczba par55
5.8.11Rękawice jednorazowego użytku niesterylne100100
5.8.12Zestaw porodowy11
5.8.13Worek na odpady11
5.8.14Worek na odpady medyczne11
5.8.15Nieprzepuszczalne prześcieradło na nosze11
5.8.16Pojemnik reimplantacyjny utrzymujący wewnętrzną temperaturę (4±2) °C przez co najmniej 2h10
5.9Środki ochrony indywidualnej (dla każdego członka zespołu) c
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.9.1Podstawowa odzież ochronna, w tym odblaskowa kamizelka lub kurtka o intensywnej widzialności11
5.9.2Rękawice ochronne/do szczątków, liczba par11
5.9.3Obuwie ochronne, liczba par11
5.9.4Kask ochronny11
5.9.5Środki ochrony indywidualnej chroniące przed zakażeniem11
5.9.6Kamizelka ratunkowa-1
c zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy o PRM.
5.10Wyposażenie ratownicze i ochronne
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.10.1Materiały do czyszczenia i dezynfekcji11
5.10.2Nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa1-
5.10.3Trójkąt ostrzegawczy/oświetlenie ostrzegawcze2-
5.10.4Reflektor punktowy11
5.10.5Gaśnica11
5.11Łączność
WyróbIlość minimalna dla podstawowego i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznegoIlość minimalna dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego
5.11.1Nadajnik-odbiornik radiowy zainstalowany w pojeździe11
5.11.2Przenośny nadajnik-odbiornik radiowy11
5.11.3Dostęp do publicznej sieci telefonicznej np. przez zwyczajny nadajnik radiowy lub przenośny telefon (komórkowy) 11
5.11.4Przenośny alarmowy układ przywołujący, liczba na osobę (może być elementem przenośnego odbiornika radiowego) 11
5.11.5Wewnętrzna łączność między kierowcą i przedziałem dla pacjenta1-
6. Inne wymagania
6.1 Inne wymaganiaPosiadanie łącza radiowego umożliwiającego przyjmowanie powiadomień o zdarzeniach z centrów powiadamiania ratunkowego lub numerów alarmowych, zgodnie z zapisami wojewódzkiego planu działania systemu, o którym mowa w art. 21 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
6.2 Dodatkowo ocenianePosiadanie certyfikatu ISO w zakresie usług medycznych ratownictwa medycznego realizowanych przez jednostkę ważnego w dniu złożenia oferty.
6.3 Dodatkowo ocenianeSpełnienie, w okresie obowiązywania umowy, przez wszystkich członków zespołów ratownictwa medycznego wymagań określonych w art. 36 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a co za tym idzie niekorzystanie z zapisów art. 63 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
6.4 Dodatkowo ocenianePosiadanie systemu wspomagania dowodzenia obejmującego wszystkie zespoły ratownictwa medycznego, który zapewnia następujące funkcje:

a) rejestracja i zarządzanie zgłoszeniami oraz wyjazdami, z możliwością przekazywania zlecenia wyjazdu drogą elektroniczną do ambulansu oraz do miejsca stacjonowania;

b) ciągły monitoring pozycji geograficznych na podkładzie mapowym, na każdym stanowisku dyspozytorskim;

c) przekazywanie statusów drogą elektroniczną z ambulansu do stanowiska dyspozytorskiego, obrazujących etap realizacji zlecenia.

6.5 Dodatkowo ocenianeWyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w działający system transmisji zapisu EKG (12 odprowadzeń), w ramach współpracy odpowiednio do oddziałów wykonujących przezskórne interwencje wieńcowe (PCI) i leczenie trombolityczne i/lub SOR

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

(-wzór-)

OŚWIADCZENIE OFERENTA

Oświadczam, że jako oferent zgłaszający w ofercie konkursowej, poprzedzającej zawarcie umów na 2011 r. w rodzaju: ratownictwo medyczne, personel medyczny niespełniający wymogów art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zgodnie z art. 63 tej ustawy dostosuje się do tych wymagań do dnia 31 grudnia 2012 r.

.................................. .........................................

(miejscowość, data) (pieczątką, podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

(-wzór-)

OŚWIADCZENIE OFERENTA

Oświadczam, że jako oferent wybrany w wyniku postępowania nr ....................................... do zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne deklarujący w ofercie konkursowej biorącej udział w przedmiotowym postępowaniu spełnienie warunków wymaganych przed datą rozpoczęcia obowiązywania umowy informuję, iż od dnia ............... spełniam dane wymagane warunki.

Jednocześnie dla potwierdzenia zawartej powyżej informacji, wyrażam zgodę na poddanie się, przed datą rozpoczęcia obowiązywania umowy, kontroli wykonywanej przez pracowników oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

............................... .........................................

(miejscowość, data) (pieczątką, podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

(-projekt-)

OŚWIADCZENIE OFERENTA1

Oświadczam, że będę wykonywał umowę na świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne zlecając realizację części zakresu świadczeń podwykonawcy:

.......................................................................................................................................................

(nazwa i adres podwykonawcy)

w zakresie świadczeń:

..........................................................................................................................

Adres miejsca stacjonowania:

.......................................................................................................................................................

TERYT miejsca stacjonowania:

..........................................................................................................................................

Kod komórki organizacyjnej (RZOZ część VII KR):

.......................................................................................................................................................

Przedkładam następujące dokumenty dotyczące podwykonawcy, z którym zawarłem/ zamierzam zawrzeć umowę:

1. Kopię umowy zawartej z podwykonawcą/zobowiązanie podwykonawcy do zawarcia umowy o której mowa w § 13 ust. 1 pkt 9 zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

2. Oświadczenie podwykonawcy o wpisie do rejestru zakładów opieki zdrowotnej zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 lit. a zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

3. Kopię obowiązującego statutu zakładu opieki zdrowotnej.

4. Odpis aktualny z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.

5. Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.

6. Kopię polisy lub innego dokumentu, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 8 zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

7. Kopię certyfikatu ISO w zakresie usług medycznych ratownictwa medycznego realizowanych przez podwykonawcę, ważnego w dniu złożenia oferty.

8. Kopię umowy/promesy podwykonawcy w sprawie warunków wykorzystywania radiowych kanałów częstotliwości z operatorem sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu dyspozytorskiego o jednolitej strukturze w skali kraju w zakresie częstotliwości zarezerwowanych przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

9. Kopię dokumentów rejestracyjnych ambulansów przedstawionych w ofercie, do korzystania z których tytuł prawny posiada podwykonawca.

Jednocześnie, oświadczam, że w/w podwykonawca spełnia warunki określone w zarządzeniu i przepisach odrębnych dla dysponenta jednostek systemu ratownictwa medycznego.

................................ .........................................

(miejscowość, data) (pieczątka, podpis)

1 Należy skreślić punkty dotyczące dokumentów, które nie dotyczą danego podwykonawcy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

(-wzór-)

OŚWIADCZENIE OFERENTA

Jako oferent wybrany w wyniku postępowania nr ......................... dotyczącego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne na terenie rejonu operacyjnego nr .........., zobowiązuję się do:

- zabezpieczenia łączności umożliwiającej powiadamianie zespołów ratownictwa medycznego o stanach nagłego zagrożenia w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, lub;

- zawarcia umowy z dysponentem jednostki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, właściwym dla miejsca lokalizacji centrum powiadamiania ratunkowego, które zgodnie z wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne będzie obejmowało działaniem teren rejonu operacyjnego nr ............., w którym będę realizował świadczenia opieki zdrowotnej.

................................... ......................................

(miejscowość, data) (pieczątką, podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

GRUPA/ Kod ICD 9 PLNazwa procedury ICD 9 PLGRUPA/ Kod ICD 9 PLNazwa procedury ICD 9 PL
0000.17[]Wlew czynnika wazopresyjnego8686.28[]Oczyszczenie rany, zakażenia, oparzenia bez wycinania
1212.02[]Usunięcie ciała obcego z przedniej części gałki (bez magnesu) 89.0[]Czynności z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarskie
12.09[]Usunięcie ciała obcego z przedniego segmentu oka - inne89.00[]Porada lekarska, konsultacja, asysta
1616.89[]Zaopatrzenie urazu oka/oczodołu inne89.09[]Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych
2121.01[]Przednia tamponada nosa przy krwotoku89.1[]Anatomiczne i fizjologiczne pomiary i badania manualne układu nerwowego i narządów zmysłów
21.09[]Opanowanie krwotoku z nosa - inne89.13[]Badanie neurologiczne
31.11[]Tracheotomia wspomagająca oddychanie89.26[]Badanie ginekologiczne
31.3[]Inne nacięcie krtani/ tchawicy89.34[]Badanie palcem odbytu
3131.94[]Wstrzyknięcie dotchawicze leków89.51[]Elektrokardiogram (ocena rytmu serca)
31.93[]Wymiana rurki wewnątrzkrtaniowej lub wewnątrztchawiczej8989.511[]Elektrokardiogram z 1-3 odprowadzeniami
3434.092[]Nakłucie międzyżebrza89.52[]Elektrokardiogram
34.91[]Nakłucie klatki piersiowej89.522[]Elektrokardiogram z 12 lub więcej odprowadzeniami
38.9[]Nakłucie naczynia89.54[]Monitorowanie elektrokardiograficzne
3838.93[]Cewnikowanie żył - inne89.543[]Telemetria
38.99[]Nakłucie żyły - inne89.59[]Inne nieinwazyjne badania serca i układu naczyniowego
3939.98[]Opanowanie krwotoku - inne89.61[]Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
4141.92[]Wstrzyknięcie do jamy szpikowej89.63[]Monitorowanie pulsoksymetryczne
57.09[]Opróżnienie pęcherza moczowego - inne89.7[]Badanie fizykalne
5757.94[]Wprowadzenie na stałe cewnika do pęcherza moczowego93.52[]Założenie kołnierza szyjnego
57.95[]Wymiana cewnika wprowadzonego do pęcherza moczowego na stałe93.54[]Założenie szyny
7373.5[]Poród z pomocą ręczną - przyjęcie porodu drogami natury93.56[]Założenie opatrunku uciskowego
78.1[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego93.57[]Założenie opatrunku na ranę - inne
78.10[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - nieokreślone miejsce93.59[]Unieruchomienie, ucisk i zaopatrzenie rany - inne
78.11[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - łopatka, obojczyk, klatka piersiowa (żebra i mostek) 93.90[]Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP)
78.12[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - kość ramienna93.91[]Oddychanie z przerywanym ciśnieniem dodatnim (IPPB)
78.13[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - kość promieniowa/ kość łokciowa93.92[]Wentylacja mechaniczna - inne
7878.14[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - kości nadgarstka/ śródręcza9393.93[]Resuscytacja bezprzyrządowa
78.15[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - kość udowa93.931[]Sztuczne oddychanie
78.16[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - rzepka93.932[]Resuscytacja ręczna
78.17[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - kość piszczelowa/ kość strzałkowa93.933[]Sztuczne oddychanie metodą usta-usta
78.18[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - kości stępu/ kości śródstopia93.934[]Sztuczne oddychanie z użyciem maski twarzowej lub maseczki resuscytacyjnej (foliowa)
78.19[]Założenie unieruchomienia zewnętrznego - inne kości93.94[]Nebulizacja
8181.00[]Usztywnienie kręgosłupa - inne93.96[]Tlenoterapia - inne
Medyczne czynności ratunkowe wg ICD 9 dedykowane dla zespołów ratownictwa medycznego93.964[]Tlenoterapia
GRUPA/ Kod ICD 9 PLNazwa procedury ICD 9 PLGRUPA/ Kod ICD 9 PLNazwa procedury ICD 9 PL
9494.112[]Ocena poczytalności98.01[]Usunięcie ciała obcego ze światła jamy ustnej bez nacięcia
96.01[]Wprowadzenie rurki nosowo-gardłowej98.11[]Usunięcie ciała obcego ze światła ucha bez nacięcia
96.02[]Wprowadzenie rurki ustno-gardłowej98.12[]Usunięcie ciała obcego ze światła nosa bez nacięcia
96.03[]Wprowadzenie maski krtaniowej98.13[]Usunięcie ciała obcego ze światła gardła bez nacięcia
96.04[]Intubacja dotchawicza98.14[]Usunięcie ciała obcego ze światła krtani bez nacięcia
96.042[]Wykonanie konikopunkcji9898.20[]Usunięcie ciała obcego - inne
96.05[]Intubacja dróg oddechowych - inne98.21[]Usunięcie powierzchownego ciała obcego z oka bez nacięcia
96.07[]Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo-żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka98.26[]Usunięcie ciała obcego z ręki bez nacięcia
96.11[]Tamponada przewodu słuchowego zewnętrznego98.28[]Usunięcie ciała obcego ze stopy bez nacięcia
9696.14[]Tamponada pochwy98.29[]Usunięcie ciała obcego z nogi bez nacięcia z wyjątkiem stopy
96.19[]Tamponada odbytnicy98.27[]Usunięcie ciała obcego z kończyny górnej bez nacięcia z wyjątkiem dłoni
96.55[]Toaleta drzewa oskrzelowego99.091[]Przetoczenie środków zastępczych krwi
96.57[]Płukanie cewnika naczyniowego99.08[]Przetoczenie środków zastępczych osocza
96.591[]Oczyszczenie rany - nieokreślone99.18[]Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
96.71[]Wentylacja wspomagana przez rurkę intubacyjną99.161[]Wstrzyknięcie antytoksyny przeciw jadowi węży
96.72[]Wymuszona przerywana wentylacja (IMV) 99.169[]Wstrzyknięcie innego antidotum
96.73[]Wentylacja z ciągłym dodatnim ciśnieniem końcowo-wydechowym (PEEP) 99.231[]Wstrzyknięcie kortyzonu
96.75[]Ciągła wentylacja przez tracheostomię99.26[]Wstrzykniecie trankwilizatora
9797.64[]Usunięcie drenu z dróg moczowych - inne9999.29[]Wstrzyknięcie/ infuzja innej substancji terapeutycznej lub profilaktycznej
98.01[]Usunięcie ciała obcego ze światła jamy ustnej bez nacięcia99.56[]Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
98.11[]Usunięcie ciała obcego ze światła ucha bez nacięcia99.63[]Pośredni masaż serca
98.12[]Usunięcie ciała obcego ze światła nosa bez nacięcia99.624[]Defibrylacja
98.13[]Usunięcie ciała obcego ze światła gardła bez nacięcia99.64[]Stymulacja zatoki szyjnej
98.14[]Usunięcie ciała obcego ze światła krtani bez nacięcia99.62[]Inne rodzaje umiarawiania elektrycznego serca
9898.20[]Usunięcie ciała obcego - inne99.625[]Stymulacja elektrodą zewnętrzną
98.21[]Usunięcie powierzchownego ciała obcego z oka bez nacięcia99.97[]Leczenie farmakologiczne
98.26[]Usunięcie ciała obcego z ręki bez nacięcia[]Wykonanie segregacji wstępnej u poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
98.28[]Usunięcie ciała obcego ze stopy bez nacięciaMedyczne czynności ratunkowe wg ICD 9 dedykowane dla zespołów ratownictwa medycznego
98.29[]Usunięcie ciała obcego z nogi bez nacięcia z wyjątkiem stopy
98.27[]Usunięcie ciała obcego z kończyny górnej bez nacięcia z wyjątkiem dłoni