Określenie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie świadczenia w izbie przyjęć.

Dzienniki resortowe

NFZ.2022.102

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 102/2022/DSM
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 10 sierpnia 2022 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie świadczenia w izbie przyjęć

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w sprawie zawarcia i realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie świadczenia w izbie przyjęć.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
rejestr - rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633, 655, 974 i 1079);
4)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
5)
rozporządzenie - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
6)
rozporządzenie kryterialne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydane na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy o świadczeniach;
7)
świadczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) - świadczenie opieki zdrowotnej polegające na szpitalnej wstępnej diagnostyce oraz leczeniu w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2053, 2459 oraz z 2022 r. poz. 974);
8)
świadczenie w szpitalnej izbie przyjęć (IP) - świadczenie opieki zdrowotnej - ambulatoryjnej pomocy doraźnej udzielone w trybie nagłym osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które nie zakończyło się hospitalizacją w tej samej placówce.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanych dalej "Ogólnymi warunkami umów".

Rozdział  2.

Przedmiot postępowania

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawców, którzy będą udzielali świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym lub w zakresie: świadczenia w izbie przyjęć, odpowiednio na obszarze terytorialnym:
1)
województwa;
2)
więcej niż jednego powiatu;
3)
powiatu;
4)
więcej niż jednej gminy;
5)
gminy;
6)
więcej niż jednej dzielnicy;
7)
dzielnicy.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. WE. L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy o świadczeniach, przedmiotem umów objęty jest kod: 85110000-3 Usługi szpitalne i podobne.
3. 
Świadczenia w szpitalnej izbie przyjęć (IP) oraz szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) stanowią odrębne zakresy świadczeń - w przypadku, gdy świadczeniodawca w ramach IP zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską we wszystkie dni tygodnia, natomiast w przypadku SOR wyodrębnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, niezależną od całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej zapewnianej w innych komórkach organizacyjnych szpitala w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.
4. 
Świadczenia w SOR i w IP u tego samego świadczeniodawcy w tej samej lokalizacji są kontraktowane alternatywnie.
5. 
W SOR świadczeniodawca zapewnia realizację procedur medycznych objętych programem specjalizacji w medycynie ratunkowej, w szczególności procedur medycznych określonych w załączniku nr 5 do zarządzenia oraz badań laboratoryjnych określonych w załączniku nr 4 do zarządzenia.
6. 
Fundusz zawiera umowy wyłącznie ze świadczeniodawcami posiadającymi oddziały szpitalne i inne komórki opieki szpitalnej, których kody charakteryzujące specjalność komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego są określone w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w części VIII systemu kodu resortowych kodów identyfikacyjnych odpowiadających lub zawierających się w zakresach, określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.

Rozdział  3.

Szczegółowe warunki umowy

§  4. 
1. 
Przedmiot umowy w rodzaju leczenie szpitalne odpowiednio w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym lub w zakresie: świadczenia w izbie przyjęć, zwanej dalej "umową", stanowi realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę, w ramach poszczególnych zakresów określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia, finansowanych przez Fundusz.
2. 
Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  5. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu.
2. 
Konieczność spełnienia wymagań, o których mowa w ust. 1, dotyczy każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym realizowana jest umowa.
§  6. 
1. 
Świadczenia opieki zdrowotnej w poszczególnych zakresach, określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia, mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w Wykazie podwykonawców, którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy.
2. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie części zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 5.
4. 
Umowa zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
6. 
Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do Oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później jednak niż 14 dni przed wystąpieniem tej zmiany.
§  7. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do prowadzenia i udostępniania na żądanie Funduszu rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, świadczeniodawca składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 3, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  8. 
1. 
Świadczenia opieki zdrowotnej, objęte umową, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, wymienione w Harmonogramie - zasoby stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 1.
§  9. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń będących przedmiotem umowy określone są w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w Planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
3. 
Świadczenia opieki zdrowotnej objęte przedmiotem umowy finansowane są na podstawie ryczałtu dobowego, określonego dla zakresu świadczeń, zgodnie z załącznikiem nr 1 do zarządzenia.
4. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznania zasadniczego i nie więcej niż trzech rozpoznań współistniejących, według ICD-10;
2)
istotnych procedur medycznych, łącznie z datą ich wykonania, według wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9.
5. 
Dane, o których mowa w ust. 4, winny być zgodne z danymi zawartymi w prowadzonej dokumentacji medycznej.
6. 
Świadczeniodawca gromadzi i przekazuje Funduszowi dane o świadczeniach udzielonych poszczególnym osobom, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy o świadczeniach, w zarządzeniach wydanych przez Prezesa Funduszu na podstawie tych przepisów oraz w umowie.
7. 
Dane o świadczeniach opieki zdrowotnej udzielonych poszczególnym osobom świadczeniodawca obowiązany jest przekazać zgodnie z zakresami świadczeń i kodami świadczeń, określonymi w planie, o którym mowa w ust. 2.
§  10. 
1. 
Udzielając świadczeń w SOR lub IP, świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdania wykonanych procedur medycznych według ICD-9 wraz z odpowiadającymi im kodami produktów, zgodnie z wykazem określonym odpowiednio w załączniku nr 3 lub załączniku nr 7 do zarządzenia.
2. 
Sprawozdanie wykonania procedury z kategorii wyższej uwarunkowane jest koniecznością wykazania wykonania procedur z każdej z kategorii niższych, z zastrzeżeniem, o którym mowa w ust. 3.
3. 
W przypadku udzielania świadczeń w SOR sprawozdanie procedur z kategorii V lub VI uwarunkowane jest wykazaniem wykonania przynajmniej jednej procedury z danej kategorii oraz minimum trzech procedur z różnych kategorii z przedziału I-IV.
§  11. 
1. 
Kalkulacji ceny jednostki rozliczeniowej w SOR dokonuje się z uwzględnieniem liczby pacjentów i rodzaju zrealizowanych procedur medycznych oraz potencjału wykonawczego, rozumianego jako: personel medyczny, wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, a także możliwości diagnostyczno - terapeutyczne.
2. 
Finansowanie świadczeń udzielanych w SOR odbywa się w oparciu o stawkę ryczałtu dobowego (R), którego wysokość stanowi suma trzech składowych zgodnie ze wzorem:

R = S + Rs+ Rf

gdzie:

S - stawka bazowa,

Rs - składowa ryczałtu za strukturę,

Rf - składowa ryczałtu za funkcję.

3.  2
 Stawka bazowa określona jest w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, wskazane w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia wydanym na podstawie art. 34 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym i przyjmuje wartość 10 652,00 zł.
4. 
W przypadku świadczeniodawców posiadających w strukturze centrum urazowe lub centrum urazowe dla dzieci i nieposiadających wydzielonego zespołu urazowego, suma stawki bazowej i składowej ryczałtu za strukturę (Rs) korygowana jest z zastosowaniem współczynnika 1,1, natomiast w przypadku świadczeniodawców posiadających w strukturze centrum urazowe lub centrum urazowe dla dzieci i posiadających zdefiniowany, stale wydzielony i przypisany funkcjonalnie do SOR zespół urazowy, powyższa suma korygowana jest z zastosowaniem współczynnika 1,6, z zastrzeżeniem, że pozostający w stałej gotowości do udzielania świadczeń pacjentowi urazowemu zespół urazowy wydzielony zostaje z personelu medycznego niewyznaczonego do udzielania świadczeń w tym samym czasie w SOR lub w innej komórce organizacyjnej szpitala.
5. 
Składowa ryczałtu za strukturę stanowi iloczyn dobowej wartości stawki bazowej dla SOR i wskaźnika (%) spełnionych dodatkowych warunków (organizacyjnych i kadrowych - z wyłączeniem personelu wchodzącego w skład stale wydzielonego zespołu urazowego funkcjonującego w centrum urazowym), określonych na podstawie ankiety, której wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.
6.  3
 Składowa ryczałtu za funkcję określana jest według poniższego wzoru, z uwzględnieniem liczby pacjentów zakwalifikowanych do odpowiedniej kategorii stanu zdrowia pacjenta, na podstawie wykonanych procedur medycznych określonych w załączniku nr 3 do zarządzenia oraz wag poszczególnych kategorii:

gdzie:

a - stawka za punkt (w SOR przyjmuje się wartość 1 zł),

ld - liczba dni w okresie przyjętym do kalkulacji (do kalkulacji przyjmuje się okres zawierający dane sprawozdawcze z pełnych 12 miesięcy, a w przypadku ich braku, do obliczeń przyjmuje się dane sprawozdawcze z minimum 3 kolejnych miesięcy),

Pi - liczba pacjentów zakwalifikowanych do odpowiedniej kategorii stanu zdrowia pacjenta. Składowa uwzględnia:

1) pacjentów zakwalifikowanych do kategorii V i VI przyjętych w trybie nagłym w wyniku przekazania przez zespół ratownictwa medycznego;

2) pacjentów, dla których świadczenie w SOR nie zakończyło się hospitalizacją w tej samej placówce;

3) pacjentów urazowych lub pacjentów urazowych dziecięcych, dla których świadczenie w centrum urazowym zakończyło się hospitalizacją w tej samej placówce i do rozliczenia wskazane zostało świadczenie z określonych w charakterystyce grupy T z katalogu grup,

Wi - waga odpowiedniej kategorii, określona w poniższej tabeli:

Kategorie stanu zdrowia pacjenta w SOR

KategoriaZakres świadczeń udzielanych pacjentomWaga
IOcena stanu pacjenta (triage), podstawowa diagnostyka (badania laboratoryjne - pakiet podstawowy, EKG), porada lekarska, opieka pielęgniarska, farmakoterapia222
IIRozszerzona diagnostyka (badania laboratoryjne - pakiet dodatkowy, RTG przeglądowe, USG), konsultacja, małe zabiegi412
IIIRozszerzona diagnostyka obrazowa, monitorowanie podstawowych czynności życiowych, farmakoterapia (dożylna, doszpikowa), mały zabieg operacyjny w trybie ambulatoryjnym, badanie inwazyjne (nakłucie lędźwiowe, nakłucie jam ciała), inne badania dodatkowe716
IVCzynności związane z podtrzymaniem funkcji życiowych, rozszerzona diagnostyka, prowadzenie infuzji dożylnych, endoskopia, resuscytacja (ALS z użyciem urządzeń mechanicznych)1304
VJednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR - monitorowanie funkcji życiowych, rozszerzona diagnostyka obrazowa (angiotomografia, trauma scan, TK w znieczuleniu ogólnym u dzieci)1747
VIJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT - monitorowanie funkcji życiowych pacjenta wg karty wzmożonego nadzoru - stanowiącej odpowiednio załącznik nr 8 i 9 do zarządzenia, monitoring, sztuczna wentylacja, farmakoterapia, dalsza diagnostyka, damage control3526
7. 
Kalkulacji ceny jednostki rozliczeniowej w IP dokonuje się z uwzględnieniem liczby pacjentów i rodzaju zrealizowanych procedur medycznych oraz procentowego udziału pacjentów przyjętych w trybie nagłym przekazanych przez zespół ratownictwa medycznego i hospitalizowanych na oddziałach wskazanych w wojewódzkim planie działania systemu jako jednostki organizacyjne szpitali wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego.
8. 
Finansowanie świadczeń udzielanych w IP odbywa się w oparciu o stawkę ryczałtu dobowego (R), którego wysokość stanowi suma trzech składowych zgodnie ze wzorem:

R = S + Wd + Rf

gdzie:

S - stawka bazowa,

Wd - wskaźnik dostępu,

Rf - składowa ryczałtu za funkcję.

9.  4
 Stawka bazowa stanowiąca składową ryczałtu dobowego określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu i przyjmuje wartość nie niższą niż 4 909,00 zł.
10. 
Wskaźnik dostępu (Wd) stanowi iloczyn stawki bazowej i udziału procentowego łącznej liczby pacjentów przyjętych w trybie nagłym w wyniku przekazania przez zespół ratownictwa medycznego i hospitalizowanych na oddziałach wskazanych jako jednostki organizacyjne szpitali wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego w wojewódzkim planie działania systemu, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym w łącznej liczbie pacjentów hospitalizowanych na tych oddziałach. Do kalkulacji przyjmuje się okres zbieżny z okresem przyjętym do wyliczenia składowej ryczałtu za funkcję (1d).
11.  5
 Składowa ryczałtu za funkcję określana jest według poniższego wzoru, z uwzględnieniem liczby kategorii stanu zdrowia pacjenta, na podstawie w załączniku nr 7 do zarządzenia oraz wag pacjentów, zakwalifikowanych do odpowiedniej wykonanych procedur medycznych, określonych poszczególnych kategorii:

gdzie:

a - stawka za punkt (w IP przyjmuje się wartość 1 zł),

ld - liczba dni w okresie przyjętym do kalkulacji (do kalkulacji przyjmuje się okres zawierający dane sprawozdawcze z pełnych 12 miesięcy, a w przypadku ich braku, do obliczeń przyjmuje się dane sprawozdawcze z minimum 3 kolejnych miesięcy),

Pi - liczba pacjentów zakwalifikowanych do odpowiedniej kategorii stanu zdrowia pacjenta, dla których świadczenia w IP zostały zakończone wypisem (składowa nie uwzględnia pacjentów planowych oraz przyjętych do dalszej hospitalizacji w danym podmiocie),

Wi - waga odpowiedniej kategorii, określona w poniższej tabeli:

Kategorie stanu zdrowia pacjenta w IP

KategoriaZakres świadczeń udzielanych pacjentomWaga
IPorada lekarska, opieka pielęgniarska, wstępna ocena stanu zdrowia pacjenta190
IIPodstawowa diagnostyka (RTG, USG, badania laboratoryjne), konsultacja specjalistyczna, małe zabiegi, monitorowanie podstawowych czynności życiowych281
IIIRozszerzona diagnostyka (TK, USG - doppler), czynności związane z podtrzymaniem funkcji życiowych, resuscytacja604
IVProcedury wykonywane podczas konsultacji specjalistycznych1241
12. 
W przypadku wykonania na rzecz pacjenta kilku procedur medycznych, podstawę zakwalifikowania pacjenta do odpowiedniej kategorii stanu zdrowia stanowią procedury, którym przypisano najwyższą kategorię odpowiednio w:
1)
załączniku nr 3 do zarządzenia - w przypadku SOR;
2)
załączniku nr 7 do zarządzenia - w przypadku IP.
13. 
Wykonanie w SOR na rzecz pacjenta co najmniej trzech procedur z kategorii IV stanowi podstawę do zakwalifikowania pacjenta do kategorii V, pod warunkiem, że procedury należą do różnych kategorii głównych, zgodnie z klasyfikacją ICD-9.
14. 
Dla świadczeniodawców rozpoczynających udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie SOR lub IP składowa ryczałtu za funkcję przyjmuje wartość najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za funkcję. W przypadku świadczeniodawcy, który zakończył udzielanie świadczeń w IP i rozpoczyna udzielanie świadczeń w SOR wyliczenie stawki za funkcję odbywa się w oparciu o sprawozdawczość dotychczas funkcjonującej IP.
15. 
Po upływie minimum 3 kolejnych miesięcy, licząc od pierwszego dnia realizacji umowy w zakresie SOR lub IP przez świadczeniodawcę, o którym mowa w ust. 14, dyrektor Oddziału Funduszu dokonuje weryfikacji stawki ryczałtu dobowego na podstawie danych sprawozdawczych.
16. 
W prowadzonej dokumentacji medycznej pacjentów hospitalizowanych na stanowisku intensywnej terapii w SOR wymagane jest prowadzenie karty wzmożonego nadzoru, której wzór określony jest, odpowiednio, w załączniku nr 8 lub załączniku nr 9 do zarządzenia.

Rozdział  4.

Postanowienia końcowe

§  12. 
Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie: świadczenia w izbie przyjęć zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują ważność na czas na jaki zostały zawarte.
§  13. 
Traci moc zarządzenie Nr 50/2022/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie świadczenia w izbie przyjęć.
§  14. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog zakresów świadczeń

Lp.Nazwa zakresu świadczeń kontraktowanychKod zakresu świadczeń kontraktowanychKod i Nazwa świadczenia sprawozdawanegoJednostka rozliczeniowa zakresu świadczeń kontraktowanych
12345
1Świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym03.3300.008.03Produkty jednostkowe wykazane w załączniku nr 3 do zarządzenia.ryczałt dobowy
2Świadczenia w izbie przyjęć03.4900.008.03Produkty jednostkowe wykazane w załączniku nr 7 do zarządzenia.ryczałt dobowy
3Świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR)03.3300.009.03Produkty jednostkowe wykazane w załączniku nr 3 do zarządzenia.ryczałt dobowy
4Świadczenia w izbie przyjęć (IP)03.4900.009.03Produkty jednostkowe wykazane w załączniku nr 7 do zarządzenia.ryczałt dobowy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA Nr .../... O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ - LECZENIE SZPITALNE W ZAKRESIE ŚWIADCZENIA W SZPITALNYM ODDZIALE RATUNKOWYM (SOR) / ŚWIADCZENIA W IZBIE PRZYJĘĆ (IP)

zawarta w ........................................., dnia ..................................................roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - reprezentowanym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w imieniu którego działa:................... (wskazanie imienia i nazwiska osoby umocowanej) - ..................................... (wskazanie stanowiska) ......................... (nazwa oddziału) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w ...................................................... (adres), na podstawie pełnomocnictwa/pełnomocnictw1) nr.................... z dnia /i nr ........................... z dnia ............................./, zwanym dalej "Funduszem"

a

................................................................................................................................. (oznaczenie

Świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.)

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez

.....................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń gwarantowanych opieki zdrowotnej, w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR)/ świadczenia w izbie przyjęć (IP), zwanych dalej "świadczeniami gwarantowanymi", w zakresach określonych w planie rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie:
1)
z warunkami udzielania świadczeń określonymi w:
a)
ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach",
b)
przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydanego na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach,
c)
ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów";
2)
ze szczegółowymi warunkami zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie: świadczenia w izbie przyjęć, określonymi przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "szczegółowymi warunkami umów".

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia gwarantowane w poszczególnych zakresach świadczeń udzielane są:
1)
przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby";
2)
zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, są określone w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Świadczenia gwarantowane w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
4. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w szczegółowych warunkach umów oraz w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu.
5. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
6. 
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy. Fundusz informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
7. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi właściwego oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
8. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt. Zmiany wymagają zgłoszenia dyrektorowi właściwego oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym ich powstanie albo - w przypadkach losowych - niezwłocznie po ich powstaniu.
9. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 7 i 8, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Fundusz aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Funduszu, na zasadach i warunkach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
10. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do zapoznania z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów wszystkie osoby, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej lub udzielają informacji Świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.
11. 
Świadczeniodawca odpowiada wobec świadczeniobiorcy za jakość udzielonego świadczenia.
12. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Świadczeniodawca, w okresie realizacji umowy, jest obowiązany do posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, zawartej zgodnie z warunkami określonymi w art. 136b ustawy o świadczeniach.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia ................. r. do dnia .................. r. wynosi maksymalnie ................. zł (słownie: ..............................................zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera środki wynikające z określenia współczynników korygujących, o których mowa w § 16 Ogólnych warunków umów.
3. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków wynikających z określenia współczynników korygujących, o których mowa w § 16 ust. 3 lub ust. 4a Ogólnych warunków umów, w sposób określony w § 16 ust. 3, 4, 4b i 4c Ogólnych warunków umów, kwota przekazanych Świadczeniodawcy środków podlega zwrotowi.
4. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową, w okresie rozliczeniowych, o których mowa w ust. 1 określa "Plan rzeczowo- finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
5. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń Fundusz wypłaca na rachunek bankowy: Dane posiadacza rachunku bankowego: ............................................... nr .......................................................................................................................................................
6. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 5, wymaga uprzednio złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
7. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
8. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Funduszu, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

KARY UMOWNE

§  5. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne na zlecenie osoby uprawnionej, oraz ich naprawy, o których mowa w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463, z późn. zm.), finansowanych w całości lub w części przez Fundusz, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, wynikających z ustalenia współczynników korygujących, o których mowa w § 16 ust. 3 lub ust. 4a Ogólnych warunków umów, w sposób określony w § 16 ust. 3, 4, 4b i 4c Ogólnych warunków umów, Fundusz nakłada na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.
5. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-4 nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.
6. 
Fundusz jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  6. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ..................... do dnia ......................... r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  7. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  8. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się w szczególności przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
§  9. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  10. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Wykaz załączników do umowy:

1) Załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) Załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram -zasoby;

3) Załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) Załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego.

PODPISY STRON
...................................................................................................
..................................................................................................
Narodowy Fundusz ZdrowiaŚwiadczeniodawca

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY zał nr ..... do umowy nr ............... rodzaj

świadczeń: .......................................wersja..............

Nr dokumentu (aneksu) wprowadzającego:...................... OW NFZ
Nr identyfikacyjny nadany przez NFZ
Nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Okres rozliczeniowy od ...................................do.......................
PozycjaPodstawa *Kod zakresu świadczeńZakres świadczeńKod miejsca udzielania świadczeńJednostka rozliczeniowaLiczba jednostek rozliczeniowychCena jedn. rozlicz. (zł)Wartość (zł)Kod limitu
razem zakresy (kwota umowy w okresie rozliczeniowym)
Razem limity
Kod limituWartość limitu(zł)
Razem limity (kwota umowy)
Okres rozliczeniowy od ...........................do.................................. **
PozycjaPodstawa *Kod zakresu świadczeńZakres świadczeńKod miejsca udzielania świadczeńJednostka rozliczeniowaLiczba jednostek rozliczeniowychCena jedn. rozlicz. (zł)Wartość (zł)Kod limitu
razem zakresy (kwota umowy w okresie rozliczeniowym)
Razem limity
Kod limituWartość limitu(zł)
Razem limity (kwota umowy)
w tym w poszczególnych okresach sprawozdawczych - razem pozycje
Razem pozycjeOkres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd

.

Wartość (zł)
StyczeńLutyMarzecKwiecień
MajCzerwiecLipiecSierpień
WrzesieńPaździernikListopadGrudzień
w tym w poszczególnych okresach sprawozdawczych - poszczególne pozycje
PozycjaKod zakresuNazwa zakresu
Kod miejscaNazwa miejsca
Adres miejscaTERYT
StyczeńLutyMarzec
liczba * cena
wartość
KwiecieńMajCzerwiec
liczba * cena
wartość
LipiecSierpieńWrzesień
liczba * cena
wartość
PaździernikListopadGrudzień
liczba * cena
wartość
data sporządzenia

Fundusz*** świadczeniodawca****

* Określenie czynności formalno - prawnej, na podstawie której została utworzona pozycja umowy

** - Kolejne sekcje drukowane dla każdego okresu rozliczeniowego oznaczonego w umowie (o ile w umowie oznaczono więcej niż jeden okres rozliczeniowy)

*** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć wraz z podpisem

**** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka świadczeniodawcy - zawierające nazwę, adres, NIP i REGON - wraz z podpisem Załącznik Nr 2 do umowy

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

rodzaj świadczeń: ....................................
PozycjaKod zakresuNazwa zakresu
I. Miejsce udzielania świadczeń
Kod miejsca (a)Id podwyk. (b)Nazwa miejsca (c)Adres miejsca (d)VII cz.KR*(e)VIII cz.KR*(f)Profil IX-X cz.KR*(g)Status **
II. Dostępność miejsca udzielania świadczeń
pn (a)wt (b)śr (c)czw (d)pt (e)sob (f)nd (g)Obowiązuje od (h)Obowiązuje do (i)Status**
III. Personel
ID osoby (a)Nazwisko (b) Imiona (c)PESEL (d)Zawód/specjalność (e)St.specjal.

(f)

NPWZ (g)Status **
Dostępność osoby personelu
pn (h)wt (i)śr (j)czw (k)pt (l)sob (m)nd (n)Typ harmonogramu***(o)Tyg. Ib. godzin (p)Obowiązuje od (r)Obowiązuje do (s)
IV. Sprzęt
Id sprzętu (a)Nazwa sprzętu (b)Ilość (c)Nr seryjny (d)Rok produkcji (e)Rodzaj dostępności (f)Dostępny od (g)Dostępny do (h)Status **

Fundusz**** świadczeniodawca*****

* KR (Kody resortowe) - kody nadane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633, z późn.zm.) - stosuje się odpowiednio do komórek org. wykonujących usługi dla dzieci, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia

** B - brak zmian, D - dodano, M - zmodyfikowano, U - usunięto

*** Typ harmonogramu: P - harmonogram podstawowy

**** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć wraz z podpisem

***** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka świadczeniodawcy - zawierające nazwę, adres, NIP i REGON - wraz z podpisem

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

rodzaj świadczeń: ..............................
UNIKALNY WYRÓŻNIK PODWYKONAWCY
Dane identyfikacyjne i adresowe podwykonawcy
Nazwa
Adres siedziby
Kod terytorialny i nazwa
REGONNIP
Forma organizacyjno-prawna (cześć IV KR)
Osoba/y uprawniona do reprezentowaniaTelefon
Dane rejestrowe podwykonawcy
Rodzaj rejestruNr wpisu do rejestru
Organ rejestrującyData wpisu
Data ostatniej aktualizacji
Dane dotyczące formy i przedmiotu umowy podwykonawstwa
Umowa/promesa
Data, od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPozycja/e umowy
Data, do kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPrzedmiot świadczeń podwykonywanych
Opis przedmiotu podwykonawstwa

data sporządzenia

Fundusz* świadczeniodawca**

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć wraz z podpisem

** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka świadczeniodawcy - zawierające nazwę, adres, NIP i REGON - wraz z podpisem

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Dane Świadczeniodawcy

(źród/o - Portal Świadczeniodawcy)

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:
numer
w rodzaju
w zakresie
na okres
Nowy pełny numer rachunku bankowego związanego z realizacją umowy
Dane posiadacza rachunku bankowego:

Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.

świadczeniodawca*

* pieczęć/nadruk/naklejka świadczeniodawcy - zawierające nazwę, adres, NIP i REGON - wraz z podpisem

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wykaz procedur medycznych wg ICD-9 / świadczeń wykonywanych w szpitalnym oddziale ratunkowym

Kategoria I
Lp.Kod produktuKod proceduryNazwa procedury/świadczeniaUwagi
15.09.01.000007189.00Porada lekarska, konsultacja, asysta
25.09.01.000004989.04Opieka pielęgniarki lub położnej
35.09.01.000005489.34Badanie palcem odbytu
45.09.01.000001089.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)
55.09.01.000000889.383Badanie spirometryczne
65.09.01.000007789.393Kardiotokografia
75.09.01.000007889.602Pulsoksymetria
85.09.01.000005789.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowychprocedura obejmuje również triage śródszpitalny
95.09.01.000007293.521Założenie kołnierza szyjnego
105.09.01.000000293.57Założenie opatrunku na ranę - inne
115.09.01.000006296.51Płukanie oka
125.09.01.000006396.52Płukanie ucha
135.09.01.000006897.642Wymiana cewnika założonego na stałe w drogach moczowych
145.09.01.000007699.844Ochrona otoczenia przed pacjentemprocedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego
155.09.01.000007399.97Leczenie farmakologiczneprocedura obejmuje: 99.97900 Farmakoterapia doustna, 99.97902 Farmakoterapia domięśniowa, 99.97905 Farmakoterapia śródskórna, 99.97906 Farmakoterapia podskórna, 99.97907 Farmakoterapia podjęzykowa, 99.97909 Farmakoterapia doodbytnicza 99.97910 Farmakoterapia przy użyciu nebulizatora
165.09.01.000007599.99913Stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)
175.09.01.0000074Badania laboratoryjne - pakiet podstawowy

Kategoria II

Lp.Kod produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.02.000024812.01Usunięcie magnesem ciała obcego z przedniej części oka
25.09.02.000024912.02Usunięcie ciała obcego z przedniej części gałki ocznej (bez magnesu)
35.09.02.000028216.89Zaopatrzenie urazu oka/ oczodołu - inneprocedura obejmuje m.in. opatrunek ochronny oka
45.09.02.000000221.02Tylna i przednia tamponada nosa przy krwotoku
55.09.02.000025021.03Przyżeganie przy krwotoku z nosa i tamponada
65.09.02.000025121.71Zamknięte nastawienie złamania nosa
75.09.02.000000321.81Szycie rany nosa
85.09.02.000028323.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe
95.09.02.000025225.51Szycie rany języka
105.09.02.000000427.51Szycie rany wargi
115.09.02.000025327.52Szycie rany jamy ustnej - inne
125.09.02.000025427.61Szycie rany podniebienia
135.09.02.000028431.42Laryngoskopia i inne wziernikowanie tchawicy
145.09.02.000028531.93Wymiana rurki wewnątrzkrtaniowej lub wewnątrztchawiczej
155.09.02.000025534.092Nakłucie międzyżebrzaprocedura obejmuje blokadę międzyżebrową
165.09.02.000000538.93Cewnikowanie żył - inneprocedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne
175.09.02.000025649.41Odprowadzenie hemoroidów
185.09.02.000025757.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe
195.09.02.000025864.461Usunięcie ciała obcego obejmującego prącie - operacja prosta
205.09.02.000028683.14Nacięcie powięziprocedura obejmuje escharotomię - fasciotomię
215.09.02.000028786.011Aspiracja ropnia paznokcia, skóry lub tkanki podskórnej
225.09.02.000022886.289Inne oczyszczenie rany, zakażenia lub oparzenia bez wycinania
235.09.02.000008886.52Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości do 4,0 cm
245.09.02.000025986.53Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości powyżej 4,0 cm
255.09.02.000018387.12Zdjęcie rentgenowskie zębów - inne
265.09.02.000009487.164RTG zatok nosa
275.09.02.000009587.165RTG nosa
285.09.02.000009687.174RTG twarzoczaszki - przeglądowe
295.09.02.000009787.176RTG czaszki - przeglądowe
305.09.02.000001287.221RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - przeglądowe
315.09.02.000001387.222RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - celowane lub czynnościowe
325.09.02.000001487.231RTG kręgosłupa odcinka piersiowego
335.09.02.000001587.232RTG kręgosłupa odcinka piersiowego - celowane lub czynnościowe
345.09.02.000001687.241RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - przeglądowe
355.09.02.000001787.242RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - celowane lub czynnościowe
365.09.02.000018687.29Zdjęcie rtg kręgosłupa - inne
375.09.02.000009887.431RTG żeber
385.09.02.000009987.432RTG mostka
395.09.02.000010087.433RTG obojczyków
405.09.02.000010187.440RTG klatki piersiowej
415.09.02.000001887.441RTG płuc - inne
425.09.02.000002087.496RTG tchawicy
435.09.02.000002288.110RTG miednicy - przeglądowe
445.09.02.000002588.191RTG jamy brzusznej przeglądowe
455.09.02.000019188.21Zdjęcie RTG kości barku i ramienia
465.09.02.000019288.22Zdjęcie RTG kości łokcia/przedramienia
475.09.02.000019388.23Zdjęcie RTG nadgarstka/dłoni
485.09.02.000019488.249RTG kości kończyny górnej - nieokreślone inaczej
495.09.02.000019588.26Zdjęcie RTG kości miednicy/biodra - inne
505.09.02.000019688.27Zdjęcie RTG uda/kolana/podudzia
515.09.02.000019788.28Zdjęcie RTG kostki/stopy
525.09.02.000019888.299RTG kości kończyny dolnej - nieokreślone inaczej
535.09.02.000002988.331RTG łopatek
545.09.02.000019988.339RTG układu kostnego - nieokreślone inaczej
555.09.02.000020088.39Zdjęcie RTG - inne
565.09.02.000003488.717USG ślinianek
575.09.02.000003888.732USG piersi
585.09.02.000003988.733USG płuc
595.09.02.000004088.735USG śródpiersia
605.09.02.000004188.738USG klatki piersiowej
615.09.02.000020388.739USG klatki piersiowej - inne
625.09.02.000004588.752USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego
635.09.02.000004688.759USG układu moczowego - inne
645.09.02.000004788.761USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej
655.09.02.000004988.769USG brzucha - inne
665.09.02.000005788.781USG płodu
675.09.02.000005888.783Lokalizacja łożyska w USG
685.09.02.000005988.789Diagnostyka USG macicy ciężarnej - pełna
695.09.02.000006088.792USG macicy nieciężarnej i przydatków
705.09.02.000006188.793USG kończyn górnych lub dolnych
715.09.02.000006288.794USG stawów barkowych
725.09.02.000006388.795USG stawów łokciowych
735.09.02.000006488.796USG stawów rąk lub stawów stóp
745.09.02.000006588.797USG stawów biodrowych
755.09.02.000006688.798USG stawów kolanowych
765.09.02.000010388.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
775.09.02.000026089.02Porada lekarska, inneprocedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne
785.09.02.000026189.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inneprocedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS
795.09.02.000026289.24Pomiar szybkości odpływu moczuprocedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej
805.09.02.000026389.33Badanie palcem przetoki jelitowej
815.09.02.000020689.54Monitorowanie elektrokardiograficzne
825.09.02.000026489.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych
835.09.02.000007089.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
845.09.02.000022989.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowymprocedura obejmuje: - segregację medyczną w SOR poszkodowanych w zdarzeniach masowych, katastrofach (triage)
855.09.02.000026593.53Założenie innego unieruchomienia gipsowego
865.09.02.000029793.5012Opatrzenie obrażeń miednicy
875.09.02.000026693.5020Unieruchomienie w obrębie kończyny górnej
885.09.02.000026793.5022Unieruchomienie w obrębie kończyny dolnej
895.09.02.000010493.542Założenie szyny Kramera
905.09.02.000010593.549Założenie innej szyny unieruchamiającej
915.09.02.000026893.93Resuscytacja bezprzyrządowaBLS
925.09.02.000026993.96Tlenoterapia - inneprocedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu
935.09.02.000027093.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
945.09.02.000027194.08Testy/ocena psychologiczna - inna
955.09.02.000027296.03Wprowadzenie maski krtaniowej
965.09.02.000020896.06Wprowadzenie sondy Sengstakena
975.09.02.000007296.07Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo-żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka
985.09.02.000020996.09Wprowadzenie rurki doodbytniczej
995.09.02.000027496.26Ręczne odprowadzenie wypadniętej odbytnicy
1005.09.02.000027596.27Ręczne odprowadzenie przepukliny
1015.09.02.000029596.28Ręczne odprowadzenie wypadniętego odbytu sztucznego
1025.09.02.000021096.33Płukanie żołądka
1035.09.02.000021196.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo-żołądkową)
1045.09.02.000021396.38Usunięcie zalegających mas kałowych z jelita
1055.09.02.000027696.39Wlew przezodbytowy - inne
1065.09.02.000029896.46Płukanie przez ureterostomię i cewnik moczowodowy
1075.09.02.000022596.57Płukanie cewnika naczyniowego
1085.09.02.000022796.59Płukanie rany - inne
1095.09.02.000030197.02Wymiana rurki gastrostomijnej
1105.09.02.000010797.12Wymiana opatrunku unieruchamiającego kończyny dolnej
1115.09.02.000010697.11Wymiana opatrunku unieruchamiającego kończyny górnej
1125.09.02.000010897.13Wymiana opatrunku unieruchamiającego innej okolicy
1135.09.02.000011097.16Wymiana tamponu lub drenu w ranie
1145.09.02.000007397.21Wymiana tamponady nosa
1155.09.02.000030297.23Wymiana rurki tracheostomijnej
1165.09.02.000007497.32Usunięcie tamponady nosa
1175.09.02.000011197.38Usunięcie szwów z głowy lub szyi
1185.09.02.000029997.612Wymiana cewnika w nefrostomii i pielostomii
1195.09.02.000011997.881Usunięcie klamry
1205.09.02.000012097.882Usunięcie gipsu
1215.09.02.000021997.883Usunięcie szyny
1225.09.02.000012197.891Usunięcie szwów z innej okolicy
1235.09.02.000012298.01Usunięcie ciała obcego ze światła jamy ustnej bez nacięcia
1245.09.02.000022098.05Usunięcie ciała obcego ze światła prostnicy i odbytu bez nacięcia
1255.09.02.000007598.11Usunięcie ciała obcego ze światła ucha bez nacięcia
1265.09.02.000007698.12Usunięcie ciała obcego ze światła nosa bez nacięcia
1275.09.02.000007798.13Usunięcie ciała obcego ze światła gardła bez nacięcia
1285.09.02.000012398.17Usunięcie ciała obcego ze światła pochwy bez nacięcia
1295.09.02.000012598.19Usunięcie ciała obcego ze światła cewki moczowej bez nacięcia
1305.09.02.000012698.20Usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne
1315.09.02.000028899.09Przetoczenie innej substancji
1325.09.02.000008099.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
1335.09.02.000028999.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
1345.09.02.000027799.23Wstrzyknięcie sterydów
1355.09.02.000029699.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
1365.09.02.000023099.38Podanie anatoksyny tężcowej
1375.09.02.000023199.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
1385.09.02.000023299.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
1395.09.02.000029099.64Stymulacja zatoki szyjnej
1405.09.02.000027999.69Inne rodzaje umiarawiania serca
1415.09.02.000029199.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
1425.09.02.000029299.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
1435.09.02.000030399.95Ręczne rozciąganie napletkaprocedura obejmuje odprowadzenie załupka
1445.09.02.000029399.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
1455.09.02.0000281100.43Znieczulenie nasiękowe
1465.09.02.0000294100.5Sedacja i nadzór intensywny
1475.09.02.0000280Specyficzne badania laboratoryjne - pakiet dodatkowy
1485.09.02.000030093.5024Unieruchomienie kręgosłupa - inneprocedura obejmuje proste unieruchomienia

Kategoria III

Lp.Kod produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.03.000011303.311Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo- rdzeniowego
25.09.03.000000521.14Drenaż ropnia przegrody nosa
35.09.03.000013531.3Inne nacięcie krtani/ tchawicyprocedura obejmuje: - konikotomię/tracheopunkcję
45.09.03.000013631.48Inne zabiegi diagnostyczne krtaniprocedura obejmuje: - fiberolaryngoskopię
55.09.03.000007434.095Nakłucie opłucnej - punkcja odbarczająca
65.09.03.000013737.281Echokardiografia jam serca
75.09.03.000001638.94Wenesekcja
85.09.03.000001744.13Gastroskopia - inna
95.09.03.000002049.01Nacięcie ropnia okołoodbytowego
105.09.03.000002149.71Szycie rany odbytu
115.09.03.000007654.956Nakłucie otrzewnej - punkcja odbarczająca
125.09.03.000013857.17Przezskórna cystostomia
135.09.03.000008669.94Ręczne odprowadzenie wypadniętej macicy
145.09.03.000008475.342Monitorowanie płodu, nie określone inaczej
155.09.03.000012476.93Zamknięte nastawienie zwichnięcia stawu skroniowo- żuchwowego
165.09.03.000013978.191Założenie zewnętrznego stabilizatora kości - inne kości (miednica)
175.09.03.000008779.00Zamknięte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - miejsce nieokreślone
185.09.03.000011879.24Otwarte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - paliczki ręki
195.09.03.000008879.70Zamknięte nastawienie zwichnięcia - inne
205.09.03.000008081.92Wstrzyknięcie leku do stawu lub więzadeł
215.09.03.000012581.93Szycie torebki stawowej/więzadeł kończyny górnej
225.09.03.000012681.94Szycie torebki stawowej/więzadeł stawów stępu/stopy
235.09.03.000011982.41Szycie pochewki ścięgna ręki
245.09.03.000012082.44Szycie ścięgna zginacza ręki - inne
255.09.03.000012182.45Szycie ścięgna ręki - inne
265.09.03.000012982.46Szycie mięśnia/powięzi ręki
275.09.03.000013083.61Szycie pochewki ścięgna
285.09.03.000012283.649Szycie ścięgna - inne
295.09.03.000013283.659Szycie mięśnia/powięzi - inne
305.09.03.000008286.54Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, poniżej 4 ran
315.09.03.000005185.81Szycie rany piersi
325.09.03.000005286.04Nacięcie/ drenaż skóry/ tkanki podskórnej - inne
335.09.03.000014086.054Usunięcie ciała obcego ze skóry i tkanki podskórnej z nacięciem
345.09.03.000014186.221Oczyszczenie przez wycięcie zdewitalizowanej tkanki
355.09.03.000014286.222Wycięcie martwiczej tkanki
365.09.03.000014386.229Oczyszczenie (wycięcie) rany, zakażenia, oparzenia - inne
375.09.03.000014486.23Usunięcie paznokcia, łożyska paznokcia lub obrąbka naskórkowego
385.09.03.000014586.55Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, 4 ran i powyżej
395.09.03.000017387.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego
405.09.03.000017487.034TK twarzoczaszki bez wzmocnienia kontrastowego
415.09.03.000017587.036TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego
425.09.03.000017687.410TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego
435.09.03.000017788.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego
445.09.03.000018188.301TK kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego
455.09.03.000018288.303TK kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego
465.09.03.000017888.383TK kręgosłupa szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego
475.09.03.000017988.385TK kręgosłupa piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego
485.09.03.000018088.387TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez wzmocnienia kontrastowego
495.09.03.000014687.691RTG przełyku z kontrastem
505.09.03.000018387.73Urografia
515.09.03.000006087.732Urografia z kontrastem jonowym
525.09.03.000006187.733Urografia z kontrastem niejonowym
535.09.03.000014787.76Cystoureterografia wsteczna
545.09.03.000018487.77Cystografia - inne
555.09.03.000014888.14Fistulografia
565.09.03.000014988.718USG przezciemiączkowa
575.09.03.000015088.721Echokardiografia
585.09.03.000015188.731USG łuku aorty
595.09.03.000015288.741USG transrektalne
605.09.03.000015388.791USG wielomiejscowe
615.09.03.000015589.601Ciągłe monitorowanie gazometrii krwi tętniczej za pomocą czujnika dotętniczego
625.09.03.000015889.62Monitorowanie centralnego ciśnienia żylnego
635.09.03.000015989.501Monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi za pomocą urządzeń analogowych lub cyfrowych (typu Holter) - Holter RR
645.09.03.000016089.502Monitorowanie czynności serca za pomocą urządzeń analogowych lub cyfrowych (typu Holter) - Holter EKG
655.09.03.000016193.44Wyciąg układu kostnegoprocedura obejmuje: założenie wyciągu ostrego za kończynę celem unieruchomienia, ustawienia w osi i przeciwdziałania przemieszczeniom złamania kości lub odprowadzenia zwichnięcia stawu
665.09.03.000018595.13USG gałki ocznej
675.09.03.000013398.02Usunięcie ciała obcego ze światła przełyku bez nacięcia
685.09.03.000013498.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia
695.09.03.000016298.15Usunięcie ciała obcego ze światła tchawicy i oskrzela bez nacięcia(manewr Heimlicha)
705.09.03.000016399.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
715.09.03.000016499.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne
725.09.03.000018999.97901Farmakoterapia doszpikowa
735.09.03.000016599.97904Farmakoterapia dożylna
745.09.03.000018899.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
755.09.03.0000166100.1Znieczulenie dożylneprocedura obejmuje znieczulenie odcinkowe
765.09.03.0000112100.41Znieczulenie splotów lub nerwów obwodowych (do 2 godzin)
775.09.03.0000167100.51Sedacja i nadzór intensywny (do 2 godzin)
785.09.03.0000168100.61Założenie cewnika do tętnicy
795.09.03.0000169100.62Założenie cewnika do żyły centralnej
805.09.03.0000170Przekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnegozorganizowanie i zabezpieczenie transportu sanitarnego przekazanie o ile brak organizacyjnych możliwości leczenia
815.09.03.0000171M21Kinaza fosfokreatynowa, izoenzymy
825.09.03.0000172M23Kinaza fosfokreatynowa, izoformy
835.09.03.0000187100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
845.09.03.000020280.3Biopsja stawu
855.09.03.000020381.911Aspiracja stawu

Kategoria IV

Lp.Kod produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.04.000000100.17Wlew czynnika wazopresyjnego
25.09.04.000012923.20Nacięcie zmiany ropnejprocedura obejmuje nacięcie i zaopatrzenie ropnia podskórnego i tkanek miękkich
35.09.04.000013028.01Drenaż ropnia (przez jamę ustną) (przez szyję): okołogardłowego
45.09.04.000013131.1Tracheostomia czasowa
55.09.04.000013231.2Stała tracheostomia
65.09.04.000013331.29Inna stała tracheostomia
75.09.04.000011031.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków
85.09.04.000001033.232Bronchoskopia interwencyjna
95.09.04.000001133.239Bronchoskopia - inna
105.09.04.000001234.041Drenaż jamy opłucnowej
115.09.04.000001437.0Perikardiocentezaprocedura obejmuje punkcję odbarczającą osierdzia
125.09.04.000013438.833Podwiązanie naczynia krwionośnego - naczyń kończyny górnej; pachowych; ramiennych; promieniowych; łokciowych
135.09.04.000013538.838Podwiązanie naczynia krwionośnego - tętnic kończyny dolnej; udowa (wspólna, powierzchowna); podkolanowe; piszczelowe
145.09.04.000001939.31Szycie tętnicy
155.09.04.000002039.32Szycie żyły
165.09.04.000015751.11Endoskopowa cholangiografia wsteczna
175.09.04.000013654.957Nakłucie otrzewnej - pobranie materiału do analizprocedura obejmuje zwiadowcze płukanie

otrzewnej

185.09.04.000011279.60Opracowanie chirurgiczne otwartego złamania - miejsce nieokreślone
195.09.04.000004287.035TK twarzoczaszki bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
205.09.04.000004487.037TK szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
215.09.04.000015487.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym
225.09.04.000004987.411TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
235.09.04.000005187.413TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym oraz bez lub z doustnym zakontrastowaniem przełyku
245.09.04.000005488.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
255.09.04.000010388.302TK kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
265.09.04.000010588.304TK kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
275.09.04.000005988.384TK kręgosłupa szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
285.09.04.000006188.386TK kręgosłupa piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
295.09.04.000015588.388TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
305.09.04.000015688.389Inna TK ze wzmocnieniem kontrastowym
315.09.04.000013888.491Arteriografia o innej lokalizacji
325.09.04.000013988.711Oznaczenie przemieszczenia mózgu w linii środkowej
335.09.04.000014088.714USG naczyń szyi - doppler
345.09.04.000014188.716USG przezczaszkowa - doppler
355.09.04.000014288.751USG naczyń nerkowych - doppler
365.09.04.000014388.771Badanie USG zakrzepicy żył głębokich
375.09.04.000015888.774Obrazowanie kolorowe naczyń obwodowych 2D B-flowprocedura obejmuje ocenę przepływów w tętnicy i żyle pępowinowej, t. środkowej mózgu oraz tt. macicznych ciężarnej
385.09.04.000014488.775USG naczyń narządów miąższowych - doppler
395.09.04.000014588.776USG naczyń kończyn górnych - doppler
405.09.04.000014688.777USG naczyń kończyn dolnych - doppler
415.09.04.000014788.779USG innych obszarów układu naczyniowego - doppler
425.09.04.000006588.900RM głowy bez wzmocnienia kontrastowego
435.09.04.000006788.902RM kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego
445.09.04.000006988.904RM kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego
455.09.04.000007188.911RM mózgu i pnia mózgu bez wzmocnienia kontrastowego
465.09.04.000007388.923RM klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego
475.09.04.000007588.931RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego
485.09.04.000007688.932RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo-krzyżowego) bez wzmocnienia kontrastowego
495.09.04.000007788.933RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego
505.09.04.000010688.934RM kanału rdzeniowego - rdzeń kręgowy
515.09.04.000010788.935RM kanału rdzeniowego - kręgosłup
525.09.04.000008188.971RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego
535.09.04.000010888.972RM twarzy
545.09.04.000008288.973RM szyi bez wzmocnienia kontrastowego
555.09.04.000010988.974RM oczodołu
565.09.04.000014889.68Monitorowanie rzutu serca inną techniką
575.09.04.000012393.932Resuscytacja ręcznaALS z użyciem urządzeń mechanicznych
585.09.04.000012493.934Sztuczne oddychanie z użyciem maski twarzowej lub maseczki resuscytacyjnej (foliowa)
595.09.04.000012596.04Intubacja dotchawicza
605.09.04.000012696.05Intubacja dróg oddechowych - inne
615.09.04.000008896.71Wentylacja wspomagana przez rurkę intubacyjną
625.09.04.000011899.011Transfuzja przy wykrwawieniu
635.09.04.000009199.03Przetoczenie pełnej krwi w innych przypadkach
645.09.04.000009299.04Przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych
655.09.04.000009399.05Przetoczenie koncentratu płytkowego
665.09.04.000009499.06Przetoczenie czynników krzepnięcia
675.09.04.000009599.07Przetoczenie osocza - inne
685.09.04.000009699.08Przetoczenie środków zastępczych osocza
695.09.04.000014999.10Wstrzyknięcie lub wlew substancji fibrynolitycznejinnej niż leki trzeciej generacji
705.09.04.000012899.622Zewnętrzna kardiowersja
715.09.04.000012099.623Przywrócenie rytmu zatokowego
725.09.04.000010099.624Defibrylacja
735.09.04.0000002100.01Znieczulenie ogólne dotchawicze z monitorowaniem rozszerzonym (do 2 godzin)
745.09.04.0000003100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
755.09.04.0000004100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
765.09.04.000015099.16Wstrzyknięcie antidotum
775.09.04.0000151P49Lekiprocedura obejmuje oznaczenie: - Barbiturany, - Diazepam, - Metadon, - Meprobamat
785.09.04.0000152P51Lotne związki organiczne
795.09.04.0000153Badanie bakteriologiczne, wirusologiczneprocedura obejmuje wykonanie badań z grup wg ICD 9: S - Bakteriologia, U - Bakteriologia 2, F - Wirusologia, V - Wirusologia 2, W - Mykologia, X - Parazytologia, inne niż wymienione w załączniku 4 do zarządzenia

Kategoria V

Lp.Kod produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.05.000000501.18Inne zabiegi diagnostyczne mózgu i opon mózgowychprocedura obejmuje: pomiar i monitorowanie ciśnienia śródczaszkowego
25.09.05.000000637.12Przecięcie osierdzia, nacięcie osierdzia
35.09.05.000000738.951Założenie cewnika czasowego do dializyprocedura obejmuje hemofiltrację
45.09.05.000000839.951Hemodializa
55.09.05.000000939.952Ciągłe leczenie nerkozastępcze
65.09.05.000001042.332Endoskopowe opanowanie krwawienia z przełyku
75.09.05.000001144.43Endoskopowe opanowanie krwawienia żołądek/ dwunastnica
85.09.05.000001245.239Kolonoskopia - inneprocedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto- i sigmoidoskopię)
95.09.05.000001345.24Fiberosigmoidoskopiaprocedura obejmuje fiberosigmoidoskopię interwencyjną
105.09.05.000001473.71Poród samoistny bez nacięcia krocza
115.09.05.000001573.72Poród samoistny z nacięciem krocza i następowym zeszyciem
125.09.05.000001675.8Położnicza tamponada macicy lub pochwyprocedura obejmuje: - tamowanie krwawienia poporodowego, - tamowanie nagłego krwawienia z dróg rodnych
135.09.05.000002388.38Tomografia komputerowa - inneprocedura obejmuje: - angiotomografię, - total body scan, trauma scan, - TK w znieczuleniu ogólnym u dzieci
145.09.05.000003688.901RM głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
155.09.05.000003788.903RM kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
165.09.05.000003888.905RM kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
175.09.05.000003988.912RM mózgu i pnia mózgu bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
185.09.05.000004088.924RM klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
195.09.05.000004188.936RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
205.09.05.000004288.937RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo-krzyżowego) bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
215.09.05.000004388.938RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
225.09.05.000004488.975RM szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
235.09.05.000004588.976RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
245.09.05.000002893.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry Crutchfielda
255.09.05.000002993.95Oksygenacja hiperbarycznaprocedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną
265.09.05.000003099.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacjileczenie trombolityczne (alteplaza)
275.09.05.000003199.29624-godzinny dożylny wlew agonistów receptorów beta- adrenergicznych
285.09.05.000003299.29724-godzinny dożylny wlew - innych leków inotropowo dodatnich
295.09.05.000003399.29824-godzinny dożylny wlew leków wazodilatacyjnych
305.09.05.000003499.625Czasowa stymulacja elektrodą zewnętrzną
315.09.05.000003599.626Stymulacja elektrodą endokawitarną
325.09.05.000017999.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SORprocedura obejmuje: - monitorowanie funkcji życiowych pacjenta, - farmakoterapię łącznie z realizacją procedur medycznych z grupy V
335.09.05.0000004Zapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego

Kategoria VI

Lp.Kod produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.06.000000101.24Kraniotomia - inneprocedura obejmuje: odbarczenie pourazowego krwiaka śródczaszkowego, procedury dekompresyjne w nadciśnieniu śródczaszkowym
25.09.06.000000201.241Odbarczenie (mózgu)procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu
35.09.06.000000301.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowegoprocedura obejmuje: odbarczenie pourazowego krwiaka nadtwardówkowego mózgu
45.09.06.000000434.02Torakotomia zwiadowczaprocedura obejmuje torakotomię ratunkową
55.09.06.000000588.40Arteriografia, nieokreślone miejsceprocedura obejmuje: angiografię interwencyjną
65.09.06.000000638.832Podwiązanie naczynia krwionośnego - naczyń głowy/szyi - inne; tętnicy szyjnej wspólnej/zewnętrznej /wewnętrznej; żyły szyjnej zewnętrznej/wewnętrznej
75.09.06.000000739.98Opanowanie krwotoku - inneprocedura obejmuje: - inne operacje typu damage control, - zatamowanie i zaopatrzenie krwawienia zewnętrznego
85.09.06.000000854.19Laparotomia - innaprocedura obejmuje: laparotomię ratunkową i/lub packing miednicy
95.09.06.000000974.991Cięcie cesarskie BNOprocedura obejmuje: pośmiertne cięcie cesarskie
105.09.06.000001093.9Respiratoroterapia
115.09.06.000001193.90Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP)
125.09.06.000001293.91Oddychanie z przerywanym ciśnieniem dodatnim (IPPB)
135.09.06.000001393.92Inna wentylacja mechaniczna
145.09.06.000001496.72Wymuszona przerywana wentylacja (IMV)
155.09.06.000001596.73Wentylacja z ciągłym dodatnim ciśnieniem końcowo- wydechowym (PEEP)
165.09.06.000001696.74Wentylacja ze wspomaganiem ciśnieniowym (PSV)
175.09.06.000001796.75Ciągła wentylacja przez tracheostomię
185.09.06.000001899.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapiiprocedura obejmuje: - sztuczną wentylację, - farmakoterapię ostrych niewydolności oddechowych, - farmakoterapię ostrych zagroźeń neurologicznych, - bilansowanie terapii, gospodarki płynowej i elektrolitowej
195.09.06.000001999.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
205.09.06.000002099.852Ogrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)procedura obejmuje: podaż dożylną ciepłych płynów, podaż ciepłych gazów, płukanie żołądka, pęcherza moczowego
215.09.06.0000021Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku ITprocedura obejmuje monitorowanie funkcji życiowych pacjenta na stanowisku intensywnej terapi wg karty wzmożonego nadzoru (z uwzględnieniem krążenia, oddechu, świadomości, utraty płynów, podaży płynów)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Wykaz badań laboratoryjnych wykonywanych w szpitalnym oddziale ratunkowym

Pakiet podstawowy
L.p.Kod badaniaNazwa badania
189.661Gazometria mieszanej krwi żylnej
2A01Badanie ogólne moczu (profil)
3A07Białko w moczu
4A09Bilirubina w moczu
5A11Ciała ketonowe w moczu
6A17Krew utajona w kale
7A19Osad moczu
8C53Morfologia krwi 8-parametrowa
9C55Morfologia krwi, z pełnym różnicowaniem granulocytów
10E20Próba zgodności serologicznej
11E65Oznaczenie grupy krwi układu ABO i Rh
12G11Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT)
13G15Czas krwawienia
14G17Czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu
15G19Czas krzepnięcia pełnej krwi
16L43Glukoza z krwi żylnej
17M37Kreatynina
18N13Mocznik
19N45Potas (K)
20O29Równowaga kwasowo-zasadowa (pH, pCO2, pO2, HCO3, BE)
21O35Sód (Na)
22V18Wirus RS Przeciwciała IgG/ IgM (anty-RSV IgG/ IgM)
23V39Wirus zapalenia wątroby typu B HBs Antygen
24V48Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) Przeciwciała (anty-HCV)
25F37Rotavirus/ Adenovirus Antygen
26F48Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgG (anty-Epstein-Barr (VCA) IgG
27F50Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgM (anty-Epstein-Barr (VCA) IgM

Pakiet dodatkowy

L.p.Kod badaniaNazwa badania
1A05Badanie płynu z jamy ciała (opłucnej, otrzewnej)
2G21Czas protrombinowy (PT)
3G25Czas trombinowy (TT)
4G49D-Dimery
5G53Fibrynogen (FIBR)
6I09Albumina
7I17Aminotransferaza alaninowa (ALT)
8I19Aminotransferaza asparaginianowa (AST)
9I23Amoniak
10I25Amylaza
11I27Amylaza trzustkowa
12I77Białko całkowite
13I79Białko całkowite, rozdział elektroforetyczny
14I81Białko C-reaktywne (CRP)
15I87Bilirubina bezpośrednia
16I89Bilirubina całkowita
17I90Bilirubina delta
18I91Bilirubina pośrednia
19I99Cholesterol całkowity
20L11Fosfataza alkaliczna
21L15Fosfataza kwaśna całkowita
22L31Gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP)
23L46Gonadotropina kosmówkowa - podjednostka beta (beta-HCG)
24L47Gonadotropina kosmówkowa (HCG)
25L69Hormon tyreotropowy (TSH)
26M18Kinaza fosfokreatynowa (CK)
27M19Kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB)
28M67Lipaza
29M87Magnez całkowity (Mg)
30N25Osmolarność
31N58Prokalcytonina
32O09Przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej
33O18Przeciwciała przeciw tyreoglobulinie
34O55Trijodotyronina wolna (FT3)
35O59Troponina I
36O61Troponina T
37O67Tyroksyna całkowita (TT4)
38O69Tyroksyna wolna (FT4)
39O75Wapń zjonizowany (Ca2+)
40O77Wapń całkowity (Ca)
41P05Alkaloidy opium
42P07Amfetamina
43P27Etylenowy glikol
44P31Etylowy alkohol
45P41Hemoglobina tlenkowęglowa
46P44Kanabinoidy
47P45Kokaina
48Badanie toksykologiczne moczu (leki, dopalacze)
49Badanie toksykologiczne krwi (leki, dopalacze)
5091.821Badanie materiału biologicznego - posiew jakościowy i ilościowy
5191.831Badanie materiału biologicznego - posiew jakościowy wraz z identyfikacją drobnoustroju i antybiogram

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Symbol zespołu objawowegoNazwa zespołu objawów, możliwe rozpoznanieSymbol proce-duryKATEGORIA I chory "niebieski" (POZ) opieka pielęgniarska, triage, badanie, porada, dawka leku (przeciwbólowego, rozkurczowego), recepta, podstawowa diagnostyka (badania laboratoryjne - pakiet podstawowy, EKG).Symbol proce-duryKATEGORIA II konsultacja, rozszerzona diagnostyka (badania laboratoryjne - pakiet dodatkowy, RTG przeglądowe, USG), monitorowanie: podstwowych funkcji życiowych, EKG, ciśnienia, wkłucie dożylne - nawodnienie, tlenoterpia bierna, małe zabiegi.Symbol proce-duryKATEGORIA III Rozszerzona diagnostyka (TK bez kontrastu, USG, RTG z kontrastem, echokardiografia, gastroskopia, specyficzne badania dodatkowe), badanie inwazyjne (nakłucie lędźwiowe, nakłucie jam ciała), farmakoterapia (dożylna, doszpikowa), znieczulenie dożylne, drobne zabiegi chirurgiczne w trybie ambulatoryjnym.Symbol proce-duryKATEGORIA IV Czynności związane z podtrzymaniem funkcji życiowych (resuscytacja, intubacja, sztuczna wentylacja, defibrylacja), rozszerzona diagnostyka (TK z kontrastem, USG - doppler, RM bez kontrastu), prowadzenie infuzji dożylnych, farmakoterapia dotchawicza.Symbol proce-duryKATEGORIA V Hospitalizacja pacjenta w SOR z farmakoterapią, wlewem dożylnym, monitorowaniem, dalszą diagnostyką (kolonoskopia, endoskopia) Farmakoterapia: ostrych zagrożeń neurologicznych, ostrych zaburzeń przewodu pokarmowego, ostrych niewydolności oddechowych, bilansowanie terapii, gospodarki płynowej i elektrolitowej, terapia przeciwbólowaSymbol proce-duryKATEGORIA VI jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR na stanowisku IT, monitoring, respiratororoterapia, farmakoterapia, leczenie wstrząsu, dalsza diagnostyka, damage control
p1gorączka, sepsa, zakażenie
infekcje dróg oddechow, moczowych, rodnych, infekcje CSN, zapalenie żył głębokich, zakażenia tkanki podskórnej, ostre zapalenie trzustki, inne zapalenia otrzewnej, reakcja odrzucania przeszczepu, reakcja odrzucania wszczepu, odwodnienie, przełom tarczycowy, ostra niewydolność nadnerczy, reakcja poprzetoczeniowa hipertermia Infekcje: mononukleoza; odczynowe zapalenia stawów u dzieci89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)99.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne00.17Wlew czynnika wazopresyjnego75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe100.61Założenie cewnika do tętnicy23.20Nacięcie zmiany ropnej (procedura obejmuje nacięcie i zaopatrzenie ropnia podskórnego i tkanek miękkich)Zapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
99.97Leczenie farmakologiczne86.011Aspiracja ropnia paznokcia, skóry lub tkanki podskórnej100.62Założenie cewnika do żyły centralnej28.01Drenaż ropnia (przez jamę ustną) (przez szyję): okołogardłowego99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SORJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)87.440RTG klatki piersiowej38.94Wenesekcja100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)03.311Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)89.602Pulsoksymetria33.232Bronchoskopia interwencyjna
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne49.01Nacięcie ropnia okołoodbytowego33.239Bronchoskopia - inna
97.642Wymiana cewnika założonego na stałe w drogach moczowych89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych21.14Drenaż ropnia przegrody nosa
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego86.04Nacięcie/ Drenaż skóry/ tkanki podskórnej - inne
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym86.23Usunięcie paznokcia, łożyska paznokcia lub obrąbka naskórkowego
88.732USG piersi89.383Badanie spirometryczne
88.733USG płuc99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)99.97904Farmakoterapia dożylna
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego
96.59Płukanie rany - inne87.410TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego
99.23Wstrzyknięcie sterydów95.13USG gałki ocznej
99.09Przetoczenie innej substancji81.92Wstrzyknięcie leku do stawu lub wiązadeł
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących99.97901Farmakoterapia doszpikowa
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczymPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
100.43Znieczulenie nasiękowe
23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe
100.5Sedacja i nadzór intensywny
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
93.94Nebulizacja
97.612Wymiana cewnika w nefrostomii i pielostomii
96.46Płukanie przez ureterostomię i cewnik moczowodowy
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
88.717USG ślinianek
98.19Usunięcie ciała obcego ze światła cewki moczowej bez nacięcia
88.794USG stawów barkowych
88.795USG stawów łokciowych
88.796USG stawów rąk lub stawów stóp
88.797USG stawów biodrowych
88.798USG stawów kolanowych
p2ból głowy
Napięciowe bóle głowy, Brak identyfikacji przyczyny, Bóle migrenowe, Przyczyna istotna (guzy, jaskra), Stany zagrożenia życia: (krwotok podpajęczynówkowy, udar niedokrwienny, zapalenie opon mózgowych, zatrucie tlenkiem węgla)89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.5Sedacja i nadzór intensywny03.311Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego99.10Wstrzyknięcie lub wlew substancji fibrynolitycznej (innej niż leki trzeciej generacji)99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji01.241Odbarczenie (mózgu) (procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.602Pulsoksymetria87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry

Crutchfielda

01.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowego
99.97Leczenie farmakologiczne87.222RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - celowane lub czynnościowe89.383Badanie spirometryczne88.900RM głowy bez wzmocnienia kontrastowegoZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)99.97904Farmakoterapia dożylna88.911RM mózgu i pnia mózgu bez wzmocnienia kontrastowego99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą

GCS)

87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego88.716USG przezczaszkowa - dopplerJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)95.13USG gałki ocznej
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowychPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
88.732USG piersi88.718USG przezciemiączkowa
88.733USG płuc100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
88.717USG ślinianek
p3osłabienie
wścieklizna, zatrucie jadem kiełbasianym, tężec, zaburzenia elektrolitowo-wodne, kryzys w miastenii, zapalenie rdzenia poprzeczne, zatrucie toksynami zawartymi w owocach morza (skorupiaki, fugu), poliomyelitis, stwardnienie rozsiane, krwawienie wewnętrzne, porfiria89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)44.13Gastroskopia - inna99.011Transfuzja przy wykrwawieniu75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej87.440RTG klatki piersiowej88.721EchokardiografiaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
99.97Leczenie farmakologiczne88.761USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej89.602Pulsoksymetria44.43Endoskopowe opanowanie krwawienia żołądek/ dwunastnicaJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.383Badanie spirometryczne45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.97904Farmakoterapia dożylna99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR
89.34Badanie palcem odbytu89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)88.732USG piersi99.97901Farmakoterapia doszpikowa
88.733USG płucPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
93.94Nebulizacja
p4zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia orientacji
zespół napadowego oczopląsu ortostatycznego, zespoły przedsionkowe, laryngologiczne, hipoglikemia, krwawienie domóżdżkowe, zespól kręgowo-podstawny, stwardnienie rozsiane, zatrucie lekami, nadużycie narkotyków89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)03.311Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.602Pulsoksymetria88.716USG przezczaszkowa - doppler93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry

Crutchfielda

Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
99.97Leczenie farmakologiczne89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)38.94WenesekcjaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)89.383Badanie spirometryczne99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.97904Farmakoterapia dożylna
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego95.13USG gałki ocznej
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna99.97901Farmakoterapia doszpikowa
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)Przekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
99.09Przetoczenie innej substancji88.718USG przezciemiączkowa
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p5drgawki
Padaczka, Padaczka pourazowa, Padaczka w encefalopatii (alkoholowej, toksycznej, w gestozie), zapalenie opon mózgowych i mózgu, ropnie i guzy mózgu, paradoksalnie przy nadmiernych dawkach leków przeciwdrgawkowych w stanach gorączkowych u dzieci (2-5%)89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.5Sedacja i nadzór intensywny100.62Założenie cewnika do żyły centralnej87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji93.9Respiratoroterapia (procedura obejmuje mechaniczne wspomaganie lub kontrolę oddechu - terapia respiratorowa)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)03.311Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry

Crutchfielda

93.92Inna wentylacja mechaniczna
99.97Leczenie farmakologiczne57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe89.602PulsoksymetriaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego01.241Odbarczenie (mózgu) (procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)99.97904Farmakoterapia dożylna44.43Endoskopowe opanowanie krwawienia żołądek/ dwunastnica01.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowego
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.97901Farmakoterapia doszpikowaOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowychPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnegoJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
Unieruchomienie kręgosłupa - inne (procedura obejmuje proste unieruchomienia)
p6omdlenie
choroby serca związane z utrudnieniem przepływu (zwężenia zastawek), zmniejszeniem rzutu (w tachy- i bradykardii), neurokardiogenne (odruchy vazo-vagalne), hiperwentylacja (sportowcy), leki nasercowe - B blokery, diuretyki, psychotropowe narkotyki (kokaina, heroina), alkohol, choroby naczyń mózgowych, zespół podkradania tętnicy podobojczykowej,krwawienie wewnętrzne89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej00.17Wlew czynnika wazopresyjnego75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe89.602Pulsoksymetria99.623Przywrócenie rytmu zatokowego99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.383Badanie spirometryczne99.011Transfuzja przy wykrwawieniu93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry Crutchfielda54.19Laparotomia - inna
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)99.97904Farmakoterapia dożylnaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego44.43Endoskopowe opanowanie krwawienia żołądek/ dwunastnica99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.34Badanie palcem odbytu89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.97901Farmakoterapia doszpikowa45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))Ogrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.54Monitorowanie elektrokardiograficznePrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SORJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
88.732USG piersi
88.733USG płuc
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.33Płukanie żołądka
p7nudności, wymioty
choroby przewodu pokarmowego, uogólniona infekcja, migrena, leki (digoxin, aspiryna, ibuprofen), narkotyki, choroby błędnika, zawał serca, posocznica, kwasica ketonowa w cukrzycy, ciąża, zatrucie ciążowe, wzrost ciśnienia śródczaszkowego (uraz, udar, zakażenie, guz), chemioterapia, zatrucia (tlenek węgla, alkohol); ciało obce górnego odcinka przewodu pokarmowego89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry Crutchfielda54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe89.602PulsoksymetriaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.97Leczenie farmakologiczne89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)44.13Gastroskopia - inna99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięciaOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.33Badanie palcem przetoki jelitowej99.97904Farmakoterapia dożylna93.9Respiratoroterapia
89.34Badanie palcem odbytu89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowegoJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97901Farmakoterapia doszpikowa
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczegoPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
88.732USG piersi87.691RTG przełyku z kontrastem
88.733USG płuc98.02Usunięcie ciała obcego ze światła przełyku bez nacięcia
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
96.07Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo-żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.33Płukanie żołądka
p8duszność
niedrożność górnych dróg oddechowych, zator płucny, reakcja uczuleniowa, odma, astma oskrzelowa, serce płucne, zapalenie płuc, wysięk w jamie opłucnej, choroba nowotworowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), obrzęk płuc pochodzenia sercowego, zawał mięśnia sercowego, tamponada worka osierdziowego, zapalenia struktur okołosercowych, wady serca, kardiomiopatie89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.383Badanie spirometryczne31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków93.95Oksygenacja hiperbaryczna (procedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną)93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej34.092Nakłucie międzyżebrza34.095Nakłucie opłucnej - punkcja odbarczająca33.232Bronchoskopia interwencyjna99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnej34.041Drenaż jamy opłucnowejZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.602Pulsoksymetria99.623Przywrócenie rytmu zatokowego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)100.61Założenie cewnika do tętnicy87.411TK klatki piersiowej bez kontrastu i z kontrastemJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne98.15Usunięcie ciała obcego ze światła tchawicy i oskrzela bez nacięcia
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97904Farmakoterapia dożylna
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym99.97901Farmakoterapia doszpikowa
88.732USG piersiPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
88.733USG płuc87.410TK klatki piersiowej bez kontrastu
88.739USG klatki piersiowej - inne
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
98.13usunięcie ciała obcego ze światła gardła bez nacięcia
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p9ból w klatce piersiowej
zawał mięśnia sercowego, ostra choroba niedokrwienna, tętniak rozwarstwiający aorty, niestabilna choroba wieńcowa, zatrucie kokainą, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawkowe, zwężenie ujścia aortalnego, wypadanie płatków zastawki dwudzielnej, kardiomiopatie, odma opłucnowa prężna, choroba zatorowa płuc, zapalenie opłucnej, choroba nowotworowa, schorzenia kręgosłupa, półpasiec, schorzenia przełyku89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)98.02Usunięcie ciała obcego ze światła przełyku bez nacięcia31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej34.092Nakłucie międzyżebrza31.48Inne zabiegi diagnostyczne krtani34.041Drenaż jamy opłucnowej99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.383Badanie spirometryczne33.232Bronchoskopia interwencyjnaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)34.095Nakłucie opłucnej - punkcja odbarczająca33.239Bronchoskopia - inna99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne100.61Założenie cewnika do tętnicy99.623Przywrócenie rytmu zatokowegoJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych100.62Założenie cewnika do żyły centralnej87.411TK klatki piersiowej bez kontrastu i z kontrastem
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego89.602Pulsoksymetria
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym99.97904Farmakoterapia dożylna
88.732USG piersi99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
88.733USG płuc99.97901Farmakoterapia doszpikowa
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)Przekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna87.410TK klatki piersiowej bez kontrastu
99.09Przetoczenie innej substancji100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
93.94Nebulizacja
p10zaburzenia rytmu serca
zawał serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, niedobór potasu, magnezu i wapnia, gorączka, nadczynność tarczycy, menopauza89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.602Pulsoksymetria99.623Przywrócenie rytmu zatokowego99.626Stymulacja elektrodą endokawitarną93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)99.97904Farmakoterapia dożylna99.624Defibrylacja99.625Czasowa stymulacja elektrodą zewnętrzną93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego99.622Zewnętrzna kardiowersja99.29624-godzinny dożylny wlew agonistów receptorów beta-adrenergicznych99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.97901Farmakoterapia doszpikowa100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.29724-godzinny dożylny wlew - innych leków inotropowo dodatnich99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowychPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)99.29824-godzinny dożylny wlew leków wazodilatacyjnychOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacjiJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
88.732USG piersi99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR
88.733USG płucZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.64Stymulacja zatoki szyjnej
99.69Inne rodzaje umiarawiania serca
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p11ból brzucha
Tzw. "ostry brzuch": zapalenie wyrostka, pęcherzyka żółciowego, trzustki, uwięźnięte przepukliny, przedziurawienia przewodu pokarmowego, Tzw. kolki: żółciowa, nerkowa, jelitowa Inne ostre stany zapalne przewodu pokarmowego typu gastroenterocolitis, Ostre schorzenia naczyniowe: pęknięty tętniak aorty, ostre niedokrwienie jelit, Przewlekłe schorzenia narządów brzucha np. choroba wrzodowa, Schorzenia ginekologiczne: zapalenie przydatków, ciąża pozamaciczna, Zaburzenia metaboliczne: kwasica ketonowa (poalkoholowa, cukrzyca), dna moczanowa, porfiria, Zatrucia: metanol, metale ciężkie, ugryzienia przez pająki i skorpiony, Infekcje: mononukleoza, gorączka gór skalistych, półpasiec, Choroby w sąsiedztwie: ostre niedokrwienie serca, zapalenie płuc i opłucnej, zator płucny, dyskopatia piersiowa, zespół ostrej moszny (skręt jądra, skręt przydatków jądra, zapalenie jądra lub najądrza); ostry wodniak jądra; skręt jajnika, jajowodu lub torbieli jajnika; załupek, zapalenie żołędzi i napletka; ostre zatrzymanie moczu89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem73.71Poród samoistny bez nacięcia krocza54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej49.41Odprowadzenie hemoroidów89.602Pulsoksymetria73.72Poród samoistny z nacięciem krocza i następowym zeszyciem99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.97Leczenie farmakologiczne57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe44.13Gastroskopia - inna75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)64.461Usunięcie ciała obcego obejmującego prącie - operacja prosta69.94Ręczne odprowadzenie wypadniętej macicy99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SORJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)54.956Nakłucie otrzewnej - punkcja odbarczającaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego
89.34Badanie palcem odbytu89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))
97.642Wymiana cewnika założonego na stałe w drogach moczowych89.33Badanie palcem przetoki jelitowej99.97904Farmakoterapia dożylna
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.393Kardiotokografia89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.97901Farmakoterapia doszpikowa
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowymPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)44.13Gastroskopia - inna
96.07Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo-żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka
96.26Ręczne odprowadzenie wypadniętej odbytnicy
96.27Ręczne odprowadzenie przepukliny
96.28Ręczne odprowadzenie wypadniętego odbytu sztucznego
98.05usunięcie ciała obcego ze światła prostnicy i odbytu bez nacięcia
98.17usunięcie ciała obcego ze światła pochwy bez nacięcia
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.33Płukanie żołądka
99.95Ręczne rozciąganie napletka (procedura obejmuje odprowadzenie załupka)
p12krwotok z przewodu pokarmowego
Choroba wrzodowa, Nieżyt krwotoczny, Żylaki przełyku, Zespół Mallory - Weissa, Rak żołądka, Zapalenie przełyku, dwunastnicy, Uchyłkowatość, Rak - polipy, Niezdiagnozowane, Naczyniakowatość Żylaki, szczeliny odbytu, Zapalenia jelit89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie liniii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)38.94Wenesekcja31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków42.332Endoskopowe opanowanie krwawienia z przełyku54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe100.61Założenie cewnika do tętnicy99.03Przetoczenie pełnej krwi w innych przypadkach44.43Endoskopowe opanowanie krwawienia żołądek/ dwunastnica99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.97Leczenie farmakologiczne89.02Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej99.04Przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)89.602Pulsoksymetria99.05Przetoczenie koncentratu płytkowego45.24Fiberosigmoidoskopia (procedura obejmuje fiberosigmoidoskopię interwencyjną)Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.33Badanie palcem przetoki jelitowej44.13Gastroskopia - inna99.06Przetoczenie czynników krzepnięcia99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia99.07Przetoczenie osocza - inneZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego
89.34Badanie palcem odbytu89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych99.08Przetoczenie środków zastępczych osocza
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.97904Farmakoterapia dożylna100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)99.97901Farmakoterapia doszpikowa99.011Transfuzja przy wykrwawieniu
96.06Wprowadzenie sondy SengstakenaPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem
96.07Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo-żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.33Płukanie żołądka
p13biegunka
Wirusy 60%, Bakterie zasiedlające (20%) - gronkowce, Bakterie toksyczne (20%) pałeczki duru, salmonella, e.coli, Pasożyty, inne przyczyny89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)99.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99,99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnejZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczegoJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
99.97Leczenie farmakologiczne89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)38.94Wenesekcja45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.33Badanie palcem przetoki jelitowej89.602Pulsoksymetria
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia
89.34Badanie palcem odbytu89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97904Farmakoterapia dożylna
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym99.97901Farmakoterapia doszpikowa
94.08Testy/ocena psychologiczna - innaPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)44.13Gastroskopia - inna
99.09Przetoczenie innej substancji88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p14zaparcie
Dieta (mało płynów, mało włókien), Leki: antydepresanty, antyhistaminowe, diuretyki, narkotyki, przeciwzapalne, Tryb życia: mała ruchliwość, podróż, stres, brak możliwości oddania stolca, Różne choroby: niedoczynność tarczycy, rdzenia nadnerczy, hypokalemia, hypokalcemia, przewlekła niewydolność nerek, Choroby jelit: żylaki, przetoki, szczeliny i ropnie odbytu powodujące ból, uchyłkowatość, raki i inne postacie niedrożności jelit, Zespół podrażnionego jelita, Przyczyny neurologiczne, Przyczyny psychiczne89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.602Pulsoksymetria100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Zapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
99.97Leczenie farmakologiczne89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.97904Farmakoterapia dożylna88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.33Badanie palcem przetoki jelitowejPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
89.34Badanie palcem odbytu89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
96.07Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo-żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka
96.09Wprowadzenie rurki doodbytniczej
96.38Usunięcie zalegających mas kałowych z jelita
96.39Wlew przezodbytowy - inne
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p15żółtaczka
wysoki poziom rozpadu krwi, niezdolność hepatocytów w wychwytywaniu bilirubiny, niezdolność hepatocytów do jej wydalenia, zatkanie dróg żółciowych, toksyczne uszkodzenie wątroby, zapalenie dróg żółciowych, wirusowe uszkodzenie wątroby sepsa, HELP, alkoholowe uszkodzenie wątroby, udar cieplny, zawał, ciężka niewydolność serca, ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych, reakcja potransfuzyjna, zapalenie wątroby, marskość wątroby, polekowe uszkodzenie wątroby, nowotwory wątroby, sarkoidoza, amyloidoza, reakcja odrzucania przeszczepu, anemia hemolityczna, kamica żółciowa, guzy głowy trzustki, rozległe krwiaki pourazowe, pełne żywienie pozajelitowe89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)38.94Wenesekcja51.11Endoskopowa cholangiografia wstecznaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.97Leczenie farmakologiczne89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)89.602Pulsoksymetria45.239Kolonoskopia - inne (procedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto i sigmoideo))Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych44.13Gastroskopia - inna
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.97904Farmakoterapia dożylna
89.34Badanie palcem odbytu94.08Testy/ocena psychologiczna - innaPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
99.09Przetoczenie innej substancji88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p16ostry ból w plecach
Choroba zwyrodnieniowa, Dyskopatia - rwa kulszowa, Zwężenie kanału kręgowego, Ześlizg, Zapalenie kości i szpiku kręgosłupa, Powikłania kiły i gruźlicy, Ankyloza, tętniak rozwarstwiający aorty, Ropień, krwiak nadoponowy rdzenia, Zespół ogona końskiego, Nowotwory, Zapalenie opon mózgowych, Zapalenie trzustki i pęcherzyka żółciowego, Choroby przełyku,guz, zapalenie, Choroba wrzodowa, Zapalenie opłucnej, Zapalenie płuc, Zapalenie miedniczek nerkowych, Kamica nerkowa89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.602Pulsoksymetria100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe89.383Badanie spirometryczne100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Zapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
99.97Leczenie farmakologiczne89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)99.97904Farmakoterapia dożylna88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastemJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97901Farmakoterapia doszpikowa
89.34Badanie palcem odbytu89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczegoPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
97.642Wymiana cewnika założonego na stałe w drogach moczowych88.732USG piersi88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)88.733USG płuc100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
Unieruchomienie kręgosłupa - inne (procedura obejmuje proste unieruchomienia)
p17krwotok z dróg rodnych
odklejenie łożyska, łożysko przodujące, pęknięcie macicy, pęknięcie ciąży pozamacicznej, atonia macicy, poronienie, pęknięcia pochwy i szyjki macicy, raki i polipy, endometrioza, zapalenia, koagulopatie, polekowe89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.61Założenie cewnika do tętnicy00.17Wlew czynnika wazopresyjnego75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnej99.03Przetoczenie pełnej krwi w innych przypadkach99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
99.97Leczenie farmakologiczne89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)38.94Wenesekcja99.04Przetoczenie koncentratu krwinek czerwonychZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczegoJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)89.602Pulsoksymetria99.05Przetoczenie koncentratu płytkowego
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych99.06Przetoczenie czynników krzepnięcia
89.393Kardiotokografia89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97904Farmakoterapia dożylna99.07Przetoczenie osocza - inne
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego99.08Przetoczenie środków zastępczych osocza
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna99.97901Farmakoterapia doszpikowa100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)Przekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
99.09Przetoczenie innej substancji99.011Transfuzja przy wykrwawieniu
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
p18zatrucie, skażenie
ustal czym89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.5Sedacja i nadzór intensywny100.62Założenie cewnika do żyły centralnej00.17Wlew czynnika wazopresyjnego93.95Oksygenacja hiperbaryczna (procedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną)93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)38.94Wenesekcja31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe89.602PulsoksymetriaDekontaminacja i neutralizacja toksyny w drogach oddechowychZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnychDekontaminacja wewnętrzna i eliminacja toksyny z przewodu pokarmowego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
dozymetria89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)99.97904Farmakoterapia dożylnaOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowegoJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.97901Farmakoterapia doszpikowa
96.51Płukanie oka89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowychPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
96.52Płukanie ucha89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.59Płukanie rany - inne
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
dekontaminacja zewnętrzna w skażeniach
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.33Płukanie żołądka
99.16Wstrzyknięcie antidotum
p19ostre niedokrwienie kończyn
zakrzepica tętnicy zwężonej przez zmiany miażdżycowe, zakrzepica zespolenia omijającego zator materiałem pochodzącym z serca, tętniaka, blaszki miażdżycowej lub z krytycznie zwężonej tętnicy, leżącej proksymalnie (w tym zatory cholesterolowe lub fragmentami blaszek miażdżycowych i skrzeplinami w wyniku zabiegów śródnaczyniowych) zakrzep tętniaka (zwłaszcza tętnicy podkolanowej), ostra zakrzepica żylna89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta94.08Testy/ocena psychologiczna - inna99.97904Farmakoterapia dożylna100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.103Podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej93.96Tlenoterapia - innePrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SORJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
99.97Leczenie farmakologiczne38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)88.776USG naczyń kończyn górnych - dopplerZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)88.777USG naczyń kończyn dolnych - doppler93.95Oksygenacja hiperbaryczna (procedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną)
88.38Tomografia komputerowa - inne (procedura obejmuje angio TK, total body scan, TK w znieczuleniu u dzieci)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)
ABC 1niewydolność oddechowa
przyczyna89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.5Sedacja i nadzór intensywny100.62Założenie cewnika do żyły centralnej31.1Tracheostomia czasowa99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.90Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej31.93Wymiana rurki wewnątrzkrtaniowej lub wewnątrztchawiczej38.94Wenesekcja31.2Stała tracheostomia93.91Oddychanie z przerywanym ciśnieniem dodatnim (IPPB)
99.97Leczenie farmakologiczne38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.602Pulsoksymetria31.29Inna stała tracheostomia93.9Respiratoroterapia
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)31.3Inne nacięcie krtani/ tchawicy (procedura obejmuje konikotomia/tracheopunkcja)31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.97904Farmakoterapia dożylna33.239Bronchoskopia - inna96.72Wymuszona przerywana wentylacja (IMV)
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne89.383Badanie spirometryczne96.04Intubacja dotchawicza96.73Wentylacja z ciągłym dodatnim ciśnieniem końcowo-wydechowym (PEEP)
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych96.05Intubacja dróg oddechowych - inne96.74Wentylacja ze wspomaganiem ciśnieniowym (PSV)
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego96.71Wentylacja wspomagana przez rurkę intubacyjną96.75Ciągła wentylacja przez tracheostomię
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym99.97901Farmakoterapia doszpikowa100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna87.410TK klatki piersiowej bez kontrastu100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Ogrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie33.232Bronchoskopia interwencyjnaJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
99.09Przetoczenie innej substancji99.011Transfuzja przy wykrwawieniu
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów87.411TK klatki piersiowej bez kontrastu i z kontrastem
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
93.94Nebulizacja
ABC 2nagłe zatrzymanie krążenia*
przyczyna89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta31.42Laryngoskopia i inne wziernikowanie tchawicy100.61Założenie cewnika do tętnicy00.17Wlew czynnika wazopresyjnego99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR74.991Cięcie cesarskie BNO (procedura obejmuje pośmiertne cięcie cesarskie)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej31.1Tracheostomia czasowa93.92Inna wentylacja mechaniczna
99.97Leczenie farmakologiczne57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe38.94Wenesekcja31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków93.9Respiratoroterapia
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.602Pulsoksymetria93.932Resuscytacja ręczna (ALS z użyciem urządzeń mechanicznych)01.241Odbarczenie (mózgu) (procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)31.3Inne nacięcie krtani/ tchawicy (procedura obejmuje konikotomia/tracheopunkcja)93.934Sztuczne oddychanie z użyciem maski twarzowej lub maseczki resuscytacyjnej (foliowa)01.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowego
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych99.624Defibrylacja99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.97904Farmakoterapia dożylna96.04Intubacja dotchawicza99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego96.05Intubacja dróg oddechowych - inneOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.97901Farmakoterapia doszpikowa33.232Bronchoskopia interwencyjnaJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.93Resuscytacja bezprzyrządowa (BLS)33.239Bronchoskopia - inna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)99.011Transfuzja przy wykrwawieniu
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
96.03Wprowadzenie maski krtaniowej
98.01Usunięcie ciała obcego ze światła jamy ustnej bez nacięcia
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
93.94Nebulizacja
ABC 3pacjent nieprzytomny
przyczyna89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.5Sedacja i nadzór intensywny100.61Założenie cewnika do tętnicy00.17Wlew czynnika wazopresyjnego01.18Inne zabiegi diagnostyczne mózgu i opon mózgowych (procedura obejmuje pomiar i monitorowanie ciśnienia śródczaszkowego)01.24Kraniotomia - inne (procedura obejmuje: odbarczenie pourazowego krwiaka śródczaszkowego, procedury dekompresyjne w nadciśnieniu śródczaszkowym)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy88.40Arteriografia, nieokreślone miejsce (procedura obejmuje angiografię interwencyjną)
99.97Leczenie farmakologiczne57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe38.94Wenesekcja99.10Wstrzyknięcie lub wlew substancji fibrynolitycznej (innymi niż leki trzeciej generacji)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.92Inna wentylacja mechaniczna
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.602Pulsoksymetria33.232Bronchoskopia interwencyjna93.9Respiratoroterapia
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych33.239Bronchoskopia - inna01.241Odbarczenie (mózgu) (procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu)
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.97904Farmakoterapia dożylna99.011Transfuzja przy wykrwawieniu01.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowego
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego88.716USG przezczaszkowa - doppler54.19Laparotomia - inna
93.52Założenie kołnierza szyjnego89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97901Farmakoterapia doszpikowa87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego88.718USG przezciemiączkowa99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowegoOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
93.94Nebulizacja
Unieruchomienie kręgosłupa - inne (procedura obejmuje proste unieruchomienia)
Uwstrząs urazowy, mnogie i wielonarządowe obrażenia ciała
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.43Znieczulenie nasiękowe99.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne00.17Wlew czynnika wazopresyjnego01.18Inne zabiegi diagnostyczne mózgu i opon mózgowych (procedura obejmuje pomiar i monitorowanie ciśnienia śródczaszkowego)01.24Kraniotomia - inne (procedura obejmuje: odbarczenie pourazowego krwiaka śródczaszkowego, procedury dekompresyjne w nadciśnieniu śródczaszkowym)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe100.61Założenie cewnika do tętnicy100.01Znieczulenie ogólne dotchawicze z monitorowaniem rozszerzonym (do 2 godzin)37.12Przecięcie osierdzia, nacięcie osierdzia34.02Torakotomia zwiadowcza (procedura obejmuje torakotomię ratunkową)
99.97Leczenie farmakologiczne100.5Sedacja i nadzór intensywny100.62Założenie cewnika do żyły centralnej31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków38.951Założenie cewnika czasowego do dializy (procedura obejmuje hemofiltrację)38.832Podwiązanie naczynia krwionośnego - naczyń głowy/szyi - inne; tętnicy szyjnej wspólnej /zewnętrznej/wewnętrznej; żyły szyjnej zewnętrznej/wewnętrznej
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)38.94Wenesekcja37.0Perikardiocenteza (procedura obejmuje punkcję odbarczającą osierdzia)39.951Hemodializa (procedura obejmuje ostrą dializę)39.98Opanowanie krwotoku - inne (procedura obejmuje inne operacje typu damage control)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe89.602Pulsoksymetria54.957Nakłucie otrzewnej - pobranie materiału do analiz (procedura obejmuje zwiadowcze płukanie otrzewnej)39.952Ciągłe leczenie nerkozastępcze88.40Arteriografia, nieokreślone miejsce (procedura obejmuje angiografię interwencyjną)
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)76.93Zamknięte nastawienie zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego79.60Opracowanie chirurgiczne otwartego złamania - miejsce nieokreślone75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.34Badanie palcem odbytu89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)78.191Założenie zewnętrznego stabilizatora kości - inne kości (miednica)99.03Przetoczenie pełnej krwi w innych przypadkach99.29624-godzinny dożylny wlew agonistów receptorów beta-adrenergicznych93.9Respiratoroterapia
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)79.24Otwarte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - paliczki ręki99.04Przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych99.29724-godzinny dożylny wlew - innych leków inotropowo dodatnich01.241Odbarczenie (mózgu) (procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu)
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne81.93Szycie torebki stawowej/więzadeł kończyny górnej99.05Przetoczenie koncentratu płytkowego99.29824-godzinny dożylny wlew leków wazodilatacyjnych01.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowego
93.52Założenie kołnierza szyjnego89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych81.94Szycie torebki stawowej/więzadeł stawów stępu/stopy99.06Przetoczenie czynników krzepnięcia93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry

Crutchfielda

54.19Laparotomia - inna
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego82.41Szycie pochewki ścięgna ręki99.07Przetoczenie osocza - inne99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym82.44Szycie ścięgna zginacza ręki - inne99.08Przetoczenie środków zastępczych osoczaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
88.733USG płuc82.45Szycie ścięgna ręki - inne100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)88.38Tomografia komputerowa - inneOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
93.542Założenie szyny Kramera82.46Szycie mięśnia/powięzi ręki100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.549Założenie innej szyny unieruchamiającej83.61Szycie pochewki ścięgna33.232Bronchoskopia interwencyjna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)83.649Szycie ścięgna - inne33.239Bronchoskopia - inna
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne99.011Transfuzja przy wykrwawieniu
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna85.81Szycie rany piersi88.716USG przezczaszkowa - doppler
96.57Płukanie cewnika naczyniowego98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia88.389Inna TK ze wzmocnieniem kontrakstowym
99.09Przetoczenie innej substancji99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów99.97904Farmakoterapia dożylna
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta81.92Wstrzyknięcie leku do stawu lub wiązadeł
99.38Podanie anatoksyny tężcowej99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie99.97901Farmakoterapia doszpikowa
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowejPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
98.19Usunięcie ciała obcego ze światła cewki moczowej bez nacięcia
Unieruchomienie kręgosłupa - inne (procedura obejmuje proste unieruchomienia)
U1uraz głowy
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.43Znieczulenie nasiękowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnej100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)01.18Inne zabiegi diagnostyczne mózgu i opon mózgowych (procedura obejmuje pomiar i monitorowanie ciśnienia śródczaszkowego)01.24Kraniotomia - inne (procedura obejmuje: odbarczenie pourazowego krwiaka śródczaszkowego, procedury dekompresyjne w nadciśnieniu śródczaszkowym)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe38.94Wenesekcja100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry

Crutchfielda

38.832Podwiązanie naczynia krwionośnego - naczyń głowy/szyi - inne; tętnicy szyjnej wspólnej /zewnętrznej/wewnętrznej; żyły szyjnej zewnętrznej/wewnętrznej
99.97Leczenie farmakologiczne100.5Sedacja i nadzór intensywny89.602Pulsoksymetria99.011Transfuzja przy wykrwawieniu99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR01.241Odbarczenie (mózgu) (procedura obejmuje również leczenie przeciwobrzękowe mózgu)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)12.01Usunięcie magnesem ciała obcego z przedniej części oka86.55Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, 4 rany i powyżej88.716USG przezczaszkowa - dopplerZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego01.245Kraniotomia z usunięciem krwiaka nadtwardówkowego
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)12.02Usunięcie ciała obcego z przedniej części gałki (bez magnesu)76.93Zamknięte nastawienie zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)16.89Zaopatrzenie urazu oka/ oczodołu - inne (procedura obejmuje m.in. opatrunek ochronny oka)83.61Szycie pochewki ścięgna88.900RM głowy bez wzmocnienia kontrastowego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne21.02Tylna i przednia tamponada nosa przy krwotoku83.649Szycie ścięgna - inne88.911RM mózgu i pnia mózgu bez wzmocnienia kontrastowegoOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
96.51Płukanie oka21.03Przyżeganie przy krwotoku z nosa i tamponada83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne88.711Oznaczenie przemieszczenia mózgu w linii środkowejJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
96.52Płukanie ucha21.71Zamknięte nastawienie złamania nosa99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)21.81Szycie rany nosa99.97904Farmakoterapia dożylna
93.52Założenie kołnierza szyjnego25.51Szycie rany języka95.13USG gałki ocznej
27.51Szycie rany wargi99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
27.52Szycie rany jamy ustnej - inne99.97901Farmakoterapia doszpikowa
27.61Szycie rany podniebieniaPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)88.718USG przezciemiączkowa
86.52Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości do 4,0 cm87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego
86.53Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości powyżej 4,0 cm100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)
89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)
89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)
89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
97.16Wymiana tamponu lub drenu w ranie
97.21Wymiana tamponady nosa
97.32usunięcie tamponady nosa
97.38usunięcie szwów z głowy lub szyi
97.881usunięcie klamry
98.01Usunięcie ciała obcego ze światła jamy ustnej bez nacięcia
98.11usunięcie ciała obcego ze światła ucha bez nacięcia
98.12usunięcie ciała obcego ze światła nosa bez nacięcia
98.13usunięcie ciała obcego ze światła gardła bez nacięcia
98.20usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
Unieruchomienie kręgosłupa - inne

(procedura obejmuje proste unieruchomienia)

U2uraz klatki piersiowej
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.43Znieczulenie nasiękowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnej34.041Drenaż jamy opłucnowej37.12Przecięcie osierdzia, nacięcie osierdzia34.02Torakotomia zwiadowcza (procedura obejmuje torakotomię resuscytacyjną)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe34.095Nakłucie opłucnej - punkcja odbarczająca100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR88.40Arteriografia, nieokreślone miejsce (procedura obejmuje angiografię interwencyjną)
99.97Leczenie farmakologiczne34.092Nakłucie międzyżebrza38.94Wenesekcja100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Zapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego93.92Inna wentylacja mechaniczna
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)85.81Szycie rany piersi33.232Bronchoskopia interwencyjna54.19Laparotomia - inna
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)86.52Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości do 4,0 cm86.55Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, 4 rany i powyżej33.239Bronchoskopia - inna99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne86.53Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości powyżej 4,0 cm89.602Pulsoksymetria99.011Transfuzja przy wykrwawieniu99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)88.733USG płuc83.61Szycie pochewki ścięgna87.411TK klatki piersiowej bez kontrastu i z kontrastemOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)83.649Szycie ścięgna - inneJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne
89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97904Farmakoterapia dożylna
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowymPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna87.410TK klatki piersiowej bez kontrastu
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
97.16Wymiana tamponu lub drenu w ranie
97.891usunięcie szwów z innej okolicy
98.20usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
Unieruchomienie kręgosłupa - inne (procedura obejmuje proste unieruchomienia)
U3uraz brzucha
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.43Znieczulenie nasiękowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnej54.957Nakłucie otrzewnej - pobranie materiału do analiz (procedura obejmuje zwiadowcze płukanie otrzewnej)75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy54.19Laparotomia - inna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe38.94Wenesekcja100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.97Leczenie farmakologiczne38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)89.602Pulsoksymetria100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Zapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe86.55Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, 4 rany i powyżej99.011Transfuzja przy wykrwawieniuOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)86.52Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości do 4,0 cm83.61Szycie pochewki ścięgna88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastemJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.34Badanie palcem odbytu86.53Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości powyżej 4,0 cm83.649Szycie ścięgna - inne
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia
89.393Kardiotokografia89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.97904Farmakoterapia dożylna
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowymPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
97.16Wymiana tamponu lub drenu w ranie
97.891usunięcie szwów z innej okolicy
98.20usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
U4uraz miednicy
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)49.71Szycie rany odbytu100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)75.8Położnicza tamponada macicy lub pochwy88.40Arteriografia, nieokreślone miejsce (procedura obejmuje angiografię interwencyjną)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnej100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR54.19Laparotomia - inna
99.97Leczenie farmakologiczne89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)38.94Wenesekcja99.011Transfuzja przy wykrwawieniuZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)89.602Pulsoksymetria88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne57.17Przezskórna cystostomia88.491Arteriografia o innej lokalizacjiOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.34Badanie palcem odbytu89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych78.191Założenie zewnętrznego stabilizatora kości - inne kości (miednica)Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego83.61Szycie pochewki ścięgna
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym83.649Szycie ścięgna - inne
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
97.891usunięcie szwów z innej okolicyPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
98.20usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu
99.09Przetoczenie innej substancji87.73Urografia
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów87.77Cystografia - inne
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
98.19Usunięcie ciała obcego ze światła cewki moczowej bez nacięcia
88.761USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej
93.5012Opatrzenie obrażeń miednicy
Unieruchomienie kręgosłupa - inne

(procedura obejmuje proste unieruchomienia)

U5uraz kręgosłupa
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)93.412Wyciąg za czaszkę za pomocą klamry Crutchfielda99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe38.94Wenesekcja100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
99.97Leczenie farmakologiczne89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)89.602Pulsoksymetria99.011Transfuzja przy wykrwawieniuZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczegoOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)83.61Szycie pochewki ścięgna88.384TK kręgosłupa szyjnego bez kontrastu i z kontrastemJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.54Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych83.649Szycie ścięgna - inne88.386TK kręgosłupa piersiowego bez kontrastu i z kontrastem
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne88.388TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu i z kontrastem
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych88.931RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego
93.52Założenie kołnierza szyjnego94.08Testy/ocena psychologiczna - inna99.97904Farmakoterapia dożylna88.932RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo- krzyżowego) bez wzmocnienia kontrastowego
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)93.44Wyciąg układu kostnego88.933RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego
97.13Wymiana opatrunku unieruchamiającego innej okolicy99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego88.934RM kanału rdzeniowego - rdzeń kręgowy
97.891usunięcie szwów z innej okolicyPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego88.935RM kanału rdzeniowego - kręgosłup
98.20usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne88.383TK kręgosłupa szyjnego bez kontrastu
99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych88.385TK kręgosłupa piersiowego bez kontrastu
99.09Przetoczenie innej substancji88.387TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
Unieruchomienie kręgosłupa - inne (procedura obejmuje proste unieruchomienia)
U6uraz kończyn
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.43Znieczulenie nasiękowe100.1Znieczulenie dożylne38.833Podwiązanie naczynia krwionośnego - naczyń kończyny górnej; pachowych; ramiennych; promieniowych; łokciowych99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR39.98Opanowanie krwotoku - inne (procedura obejmuje zatamowanie i zaopatrzenie krwawienia zewnętrznego)
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe100.41Znieczulenie splotów lub nerwów obwodowych (do 2 godzin)38.838Podwiązanie naczynia krwionośnego - tętnic kończyny dolnej; udowa (wspólna, powierzchowna); podkolanowe; piszczeloweZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
99.97Leczenie farmakologiczne38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.51Sedacja i nadzór intensywny (do 2 godzin)39.31Szycie tętnicy88.38Tomografia komputerowa - inne99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)83.14Nacięcie powięzi (procedura obejmuje escharotomię - fasciotomię)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej39.32Szycie żyły93.95Oksygenacja hiperbaryczna (procedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną)Ogrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)86.289Inne oczyszczenie rany, zakażenia lub oparzenia bez wycinania38.94Wenesekcja79.60Opracowanie chirurgiczne otwartego złamania - miejsce nieokreśloneJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne86.52Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości do 4,0 cm75.342Monitorowanie płodu, nie określone inaczej89.68Monitorowanie rzutu serca inną techniką
86.53Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości powyżej 4,0 cm79.00Zamknięte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - miejsce nieokreślone100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)81.92Wstrzyknięcie leku do stawu lub wiązadeł100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)86.04Nacięcie/ Drenaż skóry/ tkanki podskórnej - inne99.011Transfuzja przy wykrwawieniu
89.54Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych86.054Usunięcie ciała obcego ze skóry i tkanki podskórnej z nacięciem88.776USG naczyń kończyn górnych - doppler
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego86.221Oczyszczenie przez wycięcie zdewitalizowanej tkanki88.777USG naczyń kończyn dolnych - doppler
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym86.222Wycięcie martwiczej tkanki88.491Arteriografia o innej lokalizacji
93.53Założenie innego unieruchomienia gipsowego86.229Oczyszczenie (wycięcie) rany, zakażenia, oparzenia - inne
93.5020Unieruchomienie w obrębie kończyny górnej86.54Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, poniżej 4 ran
93.5022Unieruchomienie w obrębie kończyny dolnej86.55Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, 4 rany i powyżej
93.542Założenie szyny Kramera89.501Monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi za pomocą urządzeń analogowych lub cyfrowych (typu Holter) - Holter RR
93.549Założenie innej szyny unieruchamiającej89.502Monitorowanie czynności serca za pomocą urządzeń analogowych lub cyfrowych (typu Holter) - Holter EKG
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna89.601Ciągłe monitorowanie gazometrii krwi tętniczej za pomocą czujnika dotętniczego
97.11Wymiana opatrunku unieruchamiającego kończyny górnej89.602Pulsoksymetria
97.12Wymiana opatrunku unieruchamiającego kończyny dolnej89.62Monitorowanie centralnego ciśnienia żylnego
97.16Wymiana tamponu lub drenu w ranie93.44Wyciąg układu kostnego
97.881usunięcie klamry99.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne
97.882usunięcie gipsu
97.883usunięcie szyny79.70Zamknięte nastawienie zwichnięcia - inne
97.891usunięcie szwów z innej okolicy79,24Otwarte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - paliczki ręki
98.20usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne81.93Szycie torebki stawowej/więzadeł kończyny górnej
99.09Przetoczenie innej substancji81.94Szycie torebki stawowej/więzadeł stawów stępu/stopy
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów82.41Szycie pochewki ścięgna ręki
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta82.44Szycie ścięgna zginacza ręki - inne
99.38Podanie anatoksyny tężcowej82.45Szycie ścięgna ręki - inne
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie82.46Szycie mięśnia/powięzi ręki
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej83.61Szycie pochewki ścięgna
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących83.649Szycie ścięgna - inne
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne
99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
99.97904Farmakoterapia dożylna
99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
Przekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
U7oparzenie, hipertermia
89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta100.43Znieczulenie nasiękowe99.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków93.95Oksygenacja hiperbaryczna (procedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną)93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe100.61Założenie cewnika do tętnicy99.07Przetoczenie osocza - inne99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.62Założenie cewnika do żyły centralnej99.08Przetoczenie środków zastępczych osoczaZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe38.94Wenesekcja100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)83.14Nacięcie powięzi (procedura obejmuje escharotomię - fasciotomię)89.602Pulsoksymetria100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)Jednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne86.289Inne oczyszczenie rany, zakażenia lub oparzenia bez wycinania86.229Oczyszczenie (wycięcie) rany, zakażenia, oparzenia - inne
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.97904Farmakoterapia dożylna
89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowychPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
U8hipotermia
wychłodzenie, odmrożenie89.00Porada lekarska, konsultacja, asysta38.93Cewnikowanie żył - inne (procedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne)100.61Założenie cewnika do tętnicy99.99914Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR93.92Inna wentylacja mechaniczna
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe100.62Założenie cewnika do żyły centralnejZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego93.9Respiratoroterapia
99.97Leczenie farmakologiczne89.0Porada lekarska, inne (procedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne)38.94Wenesekcja93.95Oksygenacja hiperbaryczna (procedura obejmuje ostrą tlenoterapię hiperbaryczyną)99.601Prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowo - mózgowej na stanowisku intensywnej terapii
stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne (procedura obejmuje monitorowanie stanu przytomności za pomocą GCS)89.602Pulsoksymetria99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych (procedura obejmuje również triage śródszpitalny)89.24Pomiar szybkości odpływu moczu (procedura obejmuje pomiar diurezy godzinowej)99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnychOgrzewanie w hipotermi (ogrzewanie wewnętrzne /zewnętrzne pacjenta)
99.844Ochrona otoczenia przed pacjentem (procedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego)89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne99.97904Farmakoterapia dożylnaJednodniowa hospitalizacja pacjenta na stanowisku IT
93.57Założenie opatrunku na ranę - inne89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych99.99906Uzyskanie dostępu doszpikowego
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego99.97901Farmakoterapia doszpikowa
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowymPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczego z użyciem transportu sanitarnego
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
93.96Tlenoterapia - inne (procedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu)
99.09Przetoczenie innej substancji
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
Vobrazowanie
87.431RTG żeber88.14Fistulografia88.389Inna TK ze wzmocnieniem kontrastowym88.38Tomografia komputerowa - inne (procedura obejmuje angiotomografię, total body scan, trauma scan oraz TK w znieczuleniu u dzieci)88.40Arteriografia, nieokreślone miejsce (procedura obejmuje angiografię interwencyjną)
87.12Zdjęcie rentgenowskie zębów - inne87.691RTG przełyku z kontrastem87.035TK twarzoczaszki bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.901RM głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.164RTG zatok nosa87.732Urografia z kontrastem jonowym87.037TK szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.903RM kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.165RTG nosa87.733Urografia z kontrastem niejonowym87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym88.905RM kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.174RTG twarzoczaszki - przeglądowe87.76Cystoureterografia wsteczna87.411TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.912RM mózgu i pnia mózgu bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.176RTG czaszki - przeglądowe88.731USG łuku aorty87.413TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym oraz bez lub z doustnym zakontrastowaniem przełyku88.924RM klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.221RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - przeglądowe88.741USG transrektalne88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.936RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.222RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - celowane lub czynnościowe88.791USG wielomiejscowe88.384TK kręgosłupa szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.937RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo- krzyżowego) bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.231RTG kręgosłupa odcinka piersiowego37.281Echokardiografia jam serca88.386TK kręgosłupa piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.938RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.232RTG kręgosłupa odcinka piersiowego - celowane lub czynnościowe89.602Pulsoksymetria88.388TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)88.975RM szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.241RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo- krzyżowego - przeglądowe88.718USG przezciemiączkowa88.491Arteriografia o innej lokalizacji88.976RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
87.242RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo- krzyżowego - celowane lub czynnościowe87.034TK twarzoczaszki bez wzmocnienia kontrastowego88.714USG naczyń szyi - doppler
87.29Zdjęcie rtg kręgosłupa - inne88.383TK kręgosłupa szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego88.716USG przezczaszkowa - doppler
87.432RTG mostka87.036TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego88.751USG naczyń nerkowych - doppler
87.433RTG obojczyków87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego88.771Badanie USG zakrzepicy żył głębokich
87.440RTG klatki piersiowej87.410TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego88.775USG naczyń narządów miąższowych - doppler
87.496RTG tchawicy88.387TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez wzmocnienia kontrastowego88.776USG naczyń kończyn górnych - doppler
88.110RTG miednicy - przeglądowe88.385TK kręgosłupa piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego88.777USG naczyń kończyn dolnych - doppler
88.191RTG jamy brzusznej przeglądowe88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego88.779USG innych obszarów układu naczyniowego - doppler
88.21Zdjęcie RTG kości barku i ramienia95.13USG gałki ocznej88.302TK kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
88.22Zdjęcie RTG kości łokcia/przedramienia88.301TK kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego88.304TK kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (procedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym)
88.23Zdjęcie RTG nadgarstka/dłoni88.303TK kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego88.900RM głowy bez wzmocnienia kontrastowego
88.249RTG kości kończyny górnej - nieokreślone inaczej88.902RM kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego
88.26Zdjęcie RTG kości miednicy/biodra - inne88.904RM kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego
88.27Zdjęcie RTG uda/kolana/podudzia88.911RM mózgu i pnia mózgu bez wzmocnienia kontrastowego
88.28Zdjęcie RTG kostki/stopy88.923RM klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego
88.299RTG kości kończyny dolnej - nieokreślone inaczej88.931RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego
88.331RTG łopatek88.932RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo- krzyżowego) bez wzmocnienia kontrastowego
88.339RTG układu kostnego - nieokreślone inaczej88.933RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego
88.39Zdjęcie RTG - inne88.934RM kanału rdzeniowego - rdzeń kręgowy
88.735USG śródpiersia88.935RM kanału rdzeniowego - kręgosłup
88.738USG klatki piersiowej88.971RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego
88.739USG klatki piersiowej - inne88.972RM twarzy
88.752USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego88.973RM szyi bez wzmocnienia kontrastowego
88.759USG układu moczowego - inne88.974RM oczodołu
88.761USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej88.711Oznaczenie przemieszczenia mózgu w linii środkowej
88.769USG brzucha - inne
88.781USG płodu
88.783Lokalizacja łożyska w USG
88.789Diagnostyka USG macicy Ciężarnej - pełna
88.792USG macicy nie Ciężarnej i przydatków
88.793USG kończyn górnych lub dolnych
88.794USG stawów barkowych
88.795USG stawów łokciowych
88.796USG stawów rąk lub stawów stóp
88.797USG stawów biodrowych
88.798USG stawów kolanowych
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
88.717USG ślinianek
Lbadania laboratoryjne
A01Badanie ogólne moczu (profil)A05Badanie płynu z jamy ciała (opłucnej, otrzewnej)M21Kinaza fosfokreatynowa, izoenzymyP49Leki (procedura obejmuje oznaczenie: Barbituranów, Diazepamu, Metadonu, Meprobamatu)
A07Białko w moczuP05Alkaloidy opiumM23Kinaza fosfokreatynowa, izoformyP51Lotne związki organiczne
A09Bilirubina w moczuP07AmfetaminaS-WXbadanie bakteriologiczne, wirusologiczne
A11ciała ketonowe w moczuP27Etylenowy glikol
A17Krew utajona w kaleP31Etylowy alkohol
A19Osad moczuP45Kokaina
C53Morfologia krwi 8-parametrowaG21Czas protrombinowy (PT)
C55Morfologia krwi, z pełnym różnicowaniem granulocytówG25Czas trombinowy (TT)
E20Próba zgodności serologicznejG49D-Dimer
E65Oznaczenie grupy krwi układu ABO i RhG53Fibrynogen (FIBR)
G11Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT)I09Albumina
G15Czas krwawieniaI17Aminotransferaza alaninowa (ALT)
G17Czas krzepnięcia osocza po uwapnieniuI19Aminotransferaza asparaginianowa (AST)
G19Czas krzepnięcia pełnej krwiI23Amoniak
L43Glukoza z krwi żylnejI25Amylaza
M37KreatyninaI27Amylaza trzustkowa
N13MocznikI77Białko całkowite
N45Potas (K)I79Białko całkowite, rozdział elektroforetyczny
O29Równowaga kwasowo-zasadowa (pH, pCO2, pO2, HCO3, BE)I81Białko C-reaktywne (CRP)
O35Sód (Na)I87Bilirubina bezpośrednia
V18Wirus RS Przeciwciała IgG/ IgM (antyRSV IgG/ IgM)I89Bilirubina całkowita
V39Wirus zapalenia wątroby typu B HBs AntygenI90Bilirubina delta
V48Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) Przeciwciała (anty-HCV)I91Bilirubina pośrednia
F37Rotavirus/ Adenovirus AntygenI99Cholesterol całkowity
F48Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgG (anty-Epstein-Barr (VCA) IgGL11Fosfataza alkaliczna
F50Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgM (anty-Epstein-Barr (VCA) IgML15Fosfataza kwaśna całkowita
L31Gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP)
L46Gonadotropina kosmówkowa - podjednostka beta (beta-HCG) (próba ciążowa)
L47Gonadotropina kosmówkowa (HCG)
L69Hormon tyreotropowy (TSH)
M18Kinaza fosfokreatynowa (CK)
M19Kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB)
M67Lipaza
M87Magnez całkowity (Mg)
N25Osmolarność
N58Prokalcytonina
O09Przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej
O18Przeciwciała przeciw tyreoglobulinie
O55Trijodotyronina wolna (FT3)
O59Troponina I
O61Troponina T
O67Tyroksyna całkowita (TT4)
O69Tyroksyna wolna (FT4)
O75Wapń zjonizowany (Ca2+)
O77Wapń całkowity (Ca)
P41Hemoglobina tlenkowęglowa
P44Kanabinoidy
Badanie toksykologiczne moczu (leki, dopalacze)
Badanie toksykologiczne krwi (leki, dopalacze)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Warunki organizacyjne i kadrowe w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) **

Dodatkowy potencjał wykonawczy świadczeniodawcy (organizacyjny i kadrowy)

wpływający na realizację świadczeń w SOR

max. 100 %
warunki organizacyjnemax. 43%
1)w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego, poza oddziałami wymaganymi rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, w lokalizacji SOR, funkcjonują komórki organizacyjne realizujące świadczenia w trybie całodobowym z wyodrębnionym dyżurem lekarskim:max. 20
a)oddział kardiologiczny z pracownią hemodynamiki/ oddział kardiologii dla dzieci*,3
b)oddział kardiochirurgiczny/ oddział kardiochirurgii dla dzieci*,2
c)oddział neurochirurgiczny/ oddział neurochirurgiczny dla dzieci*,2
d)oddział chirurgii naczyniowej/ oddział chirurgii dziecięcej w przypadku wykonywania procedur dot. chirurgii naczyniowej*,2
e)oddział neurologiczny z oddziałem udarowym/ oddział neurologiczny dla dzieci*,3
f)oddział chirurgii klatki piersiowej/ oddział chirurgii dziecięcej w przypadku wykonywania procedur dot. chirurgii klatki piersiowej*,2
g)oddział chirurgii szczękowo-twarzowej/ oddział chirurgii szczękowo-twarzowej dla dzieci*,2
h)oddział okulistyczny/ oddział okulistyczny dla dzieci*,1
i)oddział otolaryngologiczny/ oddział otolaryngologiczny dla dzieci*,1
j)oddział chirurgii dziecięcej (dot. podmiotów realizujących świadczenia na rzecz dorosłych),2
k)oddział patologii noworodka*;2
2)obszar resuscytacyjno - zabiegowy składa się z następującej ilości stanowisk (podać w przypadku ilości > niż 2 stanowiska) - 2 pkt za każde stanowisko, max. 4 pkt;max. 4
3)obszar wstępnej intensywnej terapii składa się z następującej ilości stanowisk intensywnej terapii (podać w przypadku ilości > niż 1 stanowisko) - 2 pkt za każde stanowisko, max. 4 pkt;max. 4
4)obszar obserwacji składa się z następującej ilości stanowisk (podać w przypadku ilości > niż 4 stanowiska) - 2 pkt za każde stanowisko, max. 6 pkt;max. 6
5)zapewnienie realizacji badań rezonansu magnetycznego - całodobowo w lokalizacji;4
6)zapewnienie możliwości realizacji tlenoterapii w komorze hiperbarycznej typu "mono - place"- całodobowo w lokalizacji;2
7)podmiot leczniczy posiada całodobowe lotnisko lub lądowisko, o którym mowa w § 3 ust 710 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (wpisane do rejestru Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego);4
8)podmiot leczniczy posiada własny transport sanitarny porównywalny ze specjalistycznym zespołem ratownictwa medycznego.2
warunki kadrowemax. 57 %
1)zapewnienie realizacji świadczeń całodobowo w jednym z poniższych wariantów:
a)przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej - przebywającego stale w oddziale,10
b)przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej i dodatkowo lekarza, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej - przebywających jednoczasowo w oddziale,16
c)przez co najmniej dwóch lekarzy specjalistów posiadających specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej - przebywających jednoczasowo w oddziale,20
d)przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej i lekarza, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej i dodatkowo przez co najmniej jednego lekarza systemu - przebywających jednoczasowo w oddziale;22
2)zapewnienie do realizacji świadczeń dodatkowo (dotyczy również specjalizacji dziecięcych w przypadku szpitali dziecięcych) - nie dotyczy konsultacji telefonicznych
a)lekarza specjalisty w dziedzinie okulistyki albo lekarza z I stopniem specjalizacji w okulistyce albo lekarza w trakcie specjalizacji z okulistyki, zgodnie z § 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, przez 24 godziny dla zabezpieczenia potrzeb w zakresie świadczeń z zakresu okulistyki,5
b)lekarza specjalisty w dziedzinie laryngologii lub otolaryngologii lub otorynolaryngologii albo lekarza z I stopniem specjalizacji w laryngologii lub otolaryngologii lub otorynolaryngologii albo lekarza w trakcie specjalizacji z laryngologii lub otolaryngologii lub otorynolaryngologii, zgodnie z § 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego przez 24 godziny dla zabezpieczenia potrzeb w zakresie świadczeń z zakresu laryngologii lub otolaryngologii lub otorynolaryngologii,5
c)zapewnienie całodobowo konsultacji specjalistycznych przez lekarzy posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie: kardiochirurgii lub torakochirurgii lub kardiologii lub neurochirurgii lub neurologii lub ortopedii i traumatologii lub chirurgii naczyniowej - za każdego specjalistę 2 pkt, max. 10 pkt;max. 10
3)zapewnienie realizacji świadczeń całodobowo w jednym z poniższych wariantów:
a)przez co najmniej dwie pielęgniarki posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarstwa chirurgicznego lub pielęgniarstwa pediatrycznego,10
b)przez co najmniej trzy pielęgniarki (co najmniej 1 pielęgniarka na każdy obszar: resuscytacyjno - zabiegowy, terapii natychmiastowej i obserwacji) - jednoczasowo,13
c)przez co najmniej cztery osoby personelu - pielęgniarki lub ratowników medycznych - jednoczasowo.15
*) dot. szpitali dziecięcych

**) ankieta dot. deklarowanych przez Świadczeniodawcę warunków. Dopuszczalne jest zwiększenie deklarowanego potencjału podczas realizowania zawartej umowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Wykaz procedur medycznych wg ICD-9 / świadczeń wykonywanych w izbie przyjęć

Kategoria I
Lp.Kod produktuNazwa produktuKod proceduryNazwa procedury/świadczeniaUwagi
15.09.01.0000079Wywiad, porada lekarska, ocena89.00Porada lekarska, konsultacja, asystanie dotyczy konsultacji specjalistycznych przeprowadzonych na wniosek w IP
89.04Opieka pielęgniarki lub położnej
89.71Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych
89.72Wykonanie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu mnogim i masowym
25.09.01.0000080Anatomiczne i fizjologiczne pomiary i badania manualne89.34Badanie palcem odbytu
89.383Badanie spirometryczne
89.602Pulsoksymetria
99.99902Badanie temperatury ciała (temperatura powierzchniowa lub głęboka)
35.09.01.0000081Elektrokardiogram89.511Elektrokardiografia z 1- 3 odprowadzeniami
89.522Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)
45.09.01.0000082Monitorowanie płodu75.342Monitorowanie płodu, nie określone inaczej
89.393Kardiotokografia
55.09.01.0000083Unieruchomienie kręgosłupa93.52Założenie kołnierza szyjnego
93.5024Unieruchomienie kręgosłupa - inneprocedura obejmuje proste unieruchomienia
65.09.01.0000084Założenie opatrunku na ranę93.57Założenie opatrunku na ranę - inne
75.09.01.0000085Nieoperacyjne płukanie i czyszczenie96.51Płukanie oka
96.52Płukanie ucha
85.09.01.0000068Wymiana cewnika założonego na stałe w drogach moczowych57.01Cewnikowanie pęcherza przez cewkę jednorazowe
97.642Wymiana cewnika założonego na stałe w drogach moczowych
95.09.01.0000076Ochrona otoczenia przed pacjentem99.844Ochrona otoczenia przed pacjentemprocedura obejmuje zastosowanie przymusu bezpośredniego
105.09.01.0000073Leczenie farmakologiczne99.97900

99.97902

99.97905

99.97906

99.97907

99.97909

99.97910

Farmakoterapia doustna, Farmakoterapia domięśniowa, Farmakoterapia śródskórna, Farmakoterapia podskórna, Farmakoterapia podjęzykowa, Farmakoterapia doodbytnicza, Farmakoterapia przy użyciu nebulizatora
115.09.01.0000075Stwierdzenie zgonu99.99913Stwierdzenie zgonu (bez procedur transplantologicznych)
125.09.01.0000086Przekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczegoPrzekazanie pacjenta do dalszego leczenia do innego podmiotu leczniczegoz użyciem transportu sanitarnegozorganizowanie i zabezpieczenie transportu sanitarnego przekazanie o ile brak organizacyjnych możliwości leczenia

Kategoria II

Lp.Kod produktuNazwa produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.02.0000304Usunięcie ciała obcego z przedniej części oka12.01Usunięcie magnesem ciała obcego z przedniej części oka
12.02Usunięcie ciała obcego z przedniej części gałki ocznej (bez magnesu)
25.09.02.0000282Zaopatrzenie urazu oka/ oczodołu - inne16.89Zaopatrzenie urazu oka/ oczodołu - inneprocedura obejmuje m.in. opatrunek ochronny oka
35.09.02.0000305Zabiegi w obrębie nosa21.02Tylna i przednia tamponada nosa przy krwotoku
21.03Przyżeganie przy krwotoku z nosa i tamponada
21.14Drenaż ropnia przegrody nosa
21.71Zamknięte nastawienie złamania nosa
21.81Szycie rany nosa
45.09.02.0000306Znieczulenie powierzchniowe23.0401Znieczulenie miejscowe powierzchniowe
55.09.02.0000307Zabiegi w obrębie jamy ustnej i twarzy25.51Szycie rany języka
27.51Szycie rany wargi
27.52Szycie rany jamy ustnej - inne
27.61Szycie rany podniebienia
65.09.02.0000308Nakłucie międzyżebrza34.092Nakłucie międzyżebrzaprocedura obejmuje blokadę

międzyżebrową

75.09.02.0000005Cewnikowanie żył - inne38.93Cewnikowanie żył - inneprocedura obejmuje nakłucie i zakładanie linii infuzji dożylnej przez żyły powierzchowne
85.09.02.0000309Zabiegi w okolicy odbytu49.01Nacięcie ropnia okołoodbytowego
49.41Odprowadzenie hemoroidów
95.09.02.0000310Zabiegi w zakresie skóry i tkanki podskórnej23.20Nacięcie zmiany ropnejprocedura obejmuje nacięcie i zaopatrzenie ropnia podskórnego i tkanek miękkich
86.011Aspiracja ropnia paznokcia, skóry lub tkanki podskórnej
86.04Nacięcie/ drenaż skóry/ tkanki podskórnej - inne
86.054Usunięcie ciała obcego ze skóry i tkanki podskórnej z nacięciem
86.221Oczyszczenie przez wycięcie zdewitalizowanej tkanki
86.222Wycięcie martwiczej tkanki
86.229Oczyszczenie (wycięcie) rany, zakażenia, oparzenia - inne
86.23Usunięcie paznokcia, łożyska paznokcia lub obrąbka naskórkowego
86.289Inne oczyszczenie rany, zakażenia lub oparzenia bez wycinania
86.52Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości do 4,0 cm
86.53Szycie pojedynczej rany skóry i tkanki podskórnej, długości powyżej 4,0 cm
86.54Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, poniżej 4 ran
86.55Szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej, 4 ran i powyżej
105.09.02.0000311Diagnostyczne badania radiologiczne RTG87.12Zdjęcie rentgenowskie zębów - inne
87.164RTG zatok nosa
87.165RTG nosa
87.174RTG twarzoczaszki - przeglądowe
87.176RTG czaszki - przeglądowe
87.221RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - przeglądowe
87.222RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - celowane lub czynnościowe
87.231RTG kręgosłupa odcinka piersiowego
87.232RTG kręgosłupa odcinka piersiowego - celowane lub czynnościowe
87.241RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - przeglądowe
87.242RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - celowane lub czynnościowe
87.29Zdjęcie rtg kręgosłupa - inne
87.431RTG żeber
87.432RTG mostka
87.433RTG obojczyków
87.440RTG klatki piersiowej
87.441RTG płuc - inne
87.691RTG przełyku z kontrastem
87.73Urografia
87.77Cystografia - inne
88.110RTG miednicy - przeglądowe
88.191RTG jamy brzusznej przeglądowe
88.21Zdjęcie RTG kości barku i ramienia
88.22Zdjęcie RTG kości łokcia/przedramienia
88.23Zdjęcie RTG nadgarstka/dłoni
88.249RTG kości kończyny górnej - nieokreślone inaczej
88.26Zdjęcie RTG kości miednicy/biodra - inne
88.27Zdjęcie RTG uda/kolana/podudzia
88.28Zdjęcie RTG kostki/stopy
88.299RTG kości kończyny dolnej - nieokreślone inaczej
88.331RTG łopatek
88.339RTG układu kostnego - nieokreślone inaczej
88.39Zdjęcie RTG - inne
115.09.02.0000312Diagnostyczne badania radiologiczne USG88.717USG ślinianek
88.718USG przezciemiączkowa
88.731USG łuku aorty
88.732USG piersi
88.733USG płuc
88.735USG śródpiersia
88.738USG klatki piersiowej
88.739USG klatki piersiowej - inne
88.741USG transrektalne
88.752USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego
88.759USG układu moczowego - inne
88.761USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej
88.769USG brzucha - inne
88.781USG płodu
88.783Lokalizacja łożyska w USG
88.789Diagnostyka USG macicy ciężarnej - pełna
88.791USG wielomiejscowe
88.792USG macicy nieciężarnej i przydatków
88.793USG kończyn górnych lub dolnych
88.794USG stawów barkowych
88.795USG stawów łokciowych
88.797USG stawów biodrowych
88.796USG stawów rąk lub stawów stóp
88.798USG stawów kolanowych
88.799USG moszny w tym jąder i najądrzy
125.09.02.0000313Nieoperacyjne testy funkcjonalne89.159Nieoperacyjne funkcjonalne testy neurologiczne - inne
135.09.02.0000314Badanie psychologiczne i testy94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
145.09.02.0000315Monitorowanie89.54Monitorowanie elektrokardiograficzne
89.540Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych
89.601Ciągłe monitorowanie gazometrii krwi tętniczej za pomocą czujnika dotętniczego
89.61Monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego
89.62Monitorowanie centralnego ciśnienia żylnego
155.09.02.0000316Inne unieruchomienie, ucisk i zabiegi przy ranie93.542Założenie szyny Kramera
93.549Założenie innej szyny unieruchamiającej
93.5020Unieruchomienie w obrębie kończyny górnej
93.5022Unieruchomienie w obrębie kończyny dolnej
93.53Założenie innego unieruchomienia gipsowego
165.09.02.0000317Respiratoroterapia93.93Resuscytacja bezprzyrządowaBLS
93.934Sztuczne oddychanie z użyciem maski twarzowej lub maseczki resuscytacyjnej (foliowa)
93.96Tlenoterapia - inneprocedura obejmuje tlenoterapię bierną z użyciem prostych układów podawczych tlenu
93.983Kapnografia (ETCO2) monitorowanie
175.09.02.0000318Nieoperacyjna intubacja i płukanie96.06Wprowadzenie sondy Sengstakena
96.07Wprowadzenie innej sondy do żołądka (nosowo- żołądkowej) w celu odbarczenia żołądka
96.09Wprowadzenie rurki doodbytniczej
96.46Płukanie przez ureterostomię i cewnik moczowodowy
96.57Płukanie cewnika naczyniowego
96.59Płukanie rany - inne
185.09.02.0000319Nieoperacyjne rozszerzanie i interwencje96.26Ręczne odprowadzenie wypadniętej odbytnicy
96.27Ręczne odprowadzenie przepukliny
96.28Ręczne odprowadzenie wypadniętego odbytu sztucznego
69.94Ręczne odprowadzenie wypadniętej macicy
99.95Ręczne rozciąganie napletkaprocedura obejmuje odprowadzenie załupka
195.09.02.0000320Nieoperacyjne płukanie i czyszczenie przewodu pokarmowego96.33Płukanie żołądka
96.39Wlew przezodbytowy - inne
96.34Płukanie przez sondę żołądkową (nosowo- żołądkową)
96.38Usunięcie zalegających mas kałowych z jelita
205.09.02.0000272Wprowadzenie maski krtaniowej96.03Wprowadzenie maski krtaniowej
215.09.02.0000321Wymiana, usunięcie przyrządów/ materiałów97.12Wymiana opatrunku unieruchamiającego kończyny dolnej
97.11Wymiana opatrunku unieruchamiającego kończyny górnej
97.13Wymiana opatrunku unieruchamiającego innej okolicy
97.16Wymiana tamponu lub drenu w ranie
97.21Wymiana tamponady nosa
97.32Usunięcie tamponady nosa
97.38Usunięcie szwów z głowy lub szyi
97.881Usunięcie klamry
97.882Usunięcie gipsu
97.883Usunięcie szyny
97.891Usunięcie szwów z innej okolicy
225.09.02.0000126Usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne98.01Usunięcie ciała obcego ze światła jamy ustnej bez nacięcia
98.11Usunięcie ciała obcego ze światła ucha bez nacięcia
98.12Usunięcie ciała obcego ze światła nosa bez nacięcia
98.13Usunięcie ciała obcego ze światła gardła bez nacięcia
98.20Usunięcie ciała obcego bez nacięcia - inne
235.09.02.0000322Wstrzyknięcie lub wlew innych substancji leczniczych /szczepienie00.17Wlew czynnika wazopresyjnego
99.0Przetoczenie krwi i produktów krwiopochodnych
99.16Wstrzyknięcie antidotum
99.18Wstrzyknięcie/ infuzja elektrolitów
99.19Wstrzyknięcie antykoagulanta
99.219Wstrzyknięcie antybiotyku - inne
99.23Wstrzyknięcie sterydów
99.26Wstrzyknięcie trankwilizatora
99.38Podanie anatoksyny tężcowej
99.44Szczepienie przeciw wściekliźnie
99.56Podanie antytoksyny przeciwtężcowej
99.97904Farmakoterapia dożylna
81.92Wstrzyknięcie leku do stawu lub więzadeł
245.09.02.0000323Zmiany temperatury ciała99.812Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - bez urządzeń sterujących
99.851Hipertermia jako metoda towarzysząca innym metodom leczniczym
255.09.02.0000001Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego03.311Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego
265.09.02.0000324Nakłucie opłucnej34.095Nakłucie opłucnej - punkcja odbarczająca
275.09.02.0000325Nakłucie otrzewnej54.956Nakłucie otrzewnej - punkcja odbarczająca
285.09.02.0000326Zamknięte nastawienie zwichnięcia/złamamiania76.93Zamknięte nastawienie zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego
79.00Zamknięte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - miejsce nieokreślone
79.70Zamknięte nastawienie zwichnięcia - inne
295.09.02.0000327Kinaza fosfokreatynowaM21Kinaza fosfokreatynowa, izoenzymy
M23Kinaza fosfokreatynowa, izoformy
305.09.02.0000328Procedury anestezjologiczne100.1Znieczulenie dożylne
100.5Sedacja i nadzór intensywny
100.51Sedacja i nadzór intensywny (do 2 godzin)
100.41Znieczulenie splotów lub nerwów obwodowych (do 2 godzin)procedura obejmuje znieczulenie odcinkowe
100.43Znieczulenie nasiękowe
315.09.02.0000329Szycie mięśnia, ścięgna i powięzi49.71Szycie rany odbytu
81.93Szycie torebki stawowej/więzadeł kończyny górnej
81.94Szycie torebki stawowej/więzadeł stawów stępu/stopy
82.41Szycie pochewki ścięgna ręki
82.44Szycie ścięgna zginacza ręki - inne
82.45Szycie ścięgna ręki - inne
82.46Szycie mięśnia/powięzi ręki
83.14Nacięcie powięziprocedura obejmuje escharotomię - fasciotomię
83.61Szycie pochewki ścięgna
83.649Szycie ścięgna - inne
83.659Szycie mięśnia/powięzi - inne
85.81Szycie rany piersi
325.09.02.0000330Usunięcie ciała obcego bez nacięcia98.02Usunięcie ciała obcego ze światła przełyku bez nacięcia
98.03Usunięcie ciała obcego ze światła żołądka i jelita cienkiego bez nacięcia
98.05Usunięcie ciała obcego ze światła prostnicy i odbytu bez nacięcia
98.15Usunięcie ciała obcego ze światła tchawicy i oskrzela bez nacięcia(manewr Heimlicha)
98.17Usunięcie ciała obcego ze światła pochwy bez nacięcia
98.19Usunięcie ciała obcego ze światła cewki moczowej bez nacięcia
335.09.02.0000331Porada lekarska, konsultacje specjalistyczne89.001Konsultacja ginekologiczna
89.002Konsultacja kardiologiczna
89.003Konsultacja kardiochirurgiczna
89.004Konsultacja laryngologiczna
89.005Konsultacja neurologiczna
89.006Konsultacja neurochirurgiczna
89.007Konsultacja ortopedyczna
89.008Konsultacja chirurgiczna
89.009Konsultacja urologiczna
89.0010Konsultacja dermatologiczna
89.02Porada lekarska, inneprocedura obejmuje wszystkie konsultacje specjalistyczne
345.09.02.0000290Stymulacja zatoki szyjnej99.64Stymulacja zatoki szyjnej
355.09.02.0000071Gazometria mieszanej krwi żylnej89.661Gazometria mieszanej krwi żylnej
365.09.02.0000332AnalitykaA01Badanie ogólne moczu (profil)
A05Badanie płynu z jamy ciała (opłucnej, otrzewnej)
A07Białko w moczu
A09Bilirubina w moczu
A11Ciała ketonowe w moczu
A17Krew utajona w kale
A19Osad moczu
375.09.02.0000333BiochemiaI09Albumina
I17Aminotransferaza alaninowa (ALT)
I19Aminotransferaza asparaginianowa (AST)
I23Amoniak
I25Amylaza
I27Amylaza trzustkowa
I77Białko całkowite
I79Białko całkowite, rozdział elektroforetyczny
I87Bilirubina bezpośrednia
I89Bilirubina całkowita
I90Bilirubina delta
I91Bilirubina pośrednia
I99Cholesterol całkowity
L11Fosfataza alkaliczna
L15Fosfataza kwaśna całkowita
L31Gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP)
L43Glukoza z krwi żylnej
M18Kinaza fosfokreatynowa (CK)
M19Kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB)
M37Kreatynina
M67Lipaza
M87Magnez całkowity (Mg)
N13Mocznik
N45Potas (K)
O35Sód (Na)
O75Wapń zjonizowany (Ca2+)
O77Wapń całkowity (Ca)
P41Hemoglobina tlenkowęglowa
385.09.02.0000334MorfologiaC53Morfologia krwi 8-parametrowa
C55Morfologia krwi, z pełnym różnicowaniem granulocytów
395.09.02.0000335SerologiaE20Próba zgodności serologicznej
E65Oznaczenie grupy krwi układu ABO i Rh
405.09.02.0000336KoagulologiaG11Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT)
G15Czas krwawienia
G17Czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu
G19Czas krzepnięcia pełnej krwi
G21Czas protrombinowy (PT)
G25Czas trombinowy (TT)
G49D-Dimery
G53Fibrynogen (FIBR)
415.09.02.0000337ToksykologiaP05Alkaloidy opium
P07Amfetamina
P27Etylenowy glikol
P31Etylowy alkohol
P44Kanabinoidy
P45Kokaina
Badanie toksykologiczne moczu (leki, dopalacze)
Badanie toksykologiczne krwi (leki, dopalacze)
425.09.02.0000338Markery odczynów zapalnychI81Białko C-reaktywne (CRP)
435.09.02.0000339Diagnostyka infekcjiF37Rotavirus/ Adenovirus Antygen
F48Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgG (anty- Epstein-Barr (VCA) IgG
F50Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgM (anty- Epstein-Barr (VCA) IgM
N58Prokalcytonina
V18Wirus RS Przeciwciała IgG/ IgM (anty-RSV IgG/ IgM)
V39Wirus zapalenia wątroby typu B HBs Antygen
V48Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) Przeciwciała (anty-HCV)
445.09.02.0000340Diagnostyka chorób tarczycyL69Hormon tyreotropowy (TSH)
O09Przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej
O18Przeciwciała przeciw tyreoglobulinie
O55Trijodotyronina wolna (FT3)
O67Tyroksyna całkowita (TT4)
O69Tyroksyna wolna (FT4)
455.09.02.0000341Pozostałe badaniaL46Gonadotropina kosmówkowa - podjednostka beta (beta-HCG)
N25Osmolarność
O29Równowaga kwasowo-zasadowa (pH, pCO2, pO2, HCO3, BE)
O59Troponina I
O61Troponina T
46.5.09.02.0000342Biopsja stawu - IP80.3Biopsja stawu
47.5.09.02.0000343Aspiracja stawu - IP81.911Aspiracja stawu

Kategoria III

Lp.Kod produktuNazwa produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.03.0000190Diagnostyczne badania radiologiczne - Komputerowa tomografia (TK)87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego
87.034TK twarzoczaszki bez wzmocnienia kontrastowego
87.035TK twarzoczaszki bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
87.036TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego
87.037TK szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym
87.410TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego
87.411TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem

kontrastowym

87.413TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym oraz bez lub z doustnym zakontrastowaniem przełyku
88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego
88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
88.301TK kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego
88.302TK kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
88.303TK kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego
88.304TK kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
88.383TK kręgosłupa szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego
88.384TK kręgosłupa szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
88.385TK kręgosłupa piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego
88.386TK kręgosłupa piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem

kontrastowym

88.387TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez wzmocnienia kontrastowego
88.388TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowymprocedura sprawozdawana w przypadku wykonania ze wzmocnieniem kontrastowym
88.389Inna TK ze wzmocnieniem kontrastowym
25.09.03.0000191Diagnostyczne badania radiologiczne USG - doppler88.714USG naczyń szyi - doppler
88.716USG przezczaszkowa - doppler
88.751USG naczyń nerkowych - doppler
88.771Badanie USG zakrzepicy żył głębokich
88.774Obrazowanie kolorowe naczyń obwodowych 2D B- flowprocedura obejmuje ocenę przepływów w tętnicy i żyle pępowinowej, t.

środkowej mózgu oraz tt. macicznych ciężarnej

88.775USG naczyń narządów miąższowych - doppler
88.776USG naczyń kończyn górnych - doppler
88.777USG naczyń kończyn dolnych - doppler
88.779USG innych obszarów układu naczyniowego - doppler
35.09.03.0000150Echokardiografia88.721Echokardiografia
37.281Echokardiografia jam serca
45.09.03.0000192Respiratoroterapia ALS93.932Resuscytacja ręcznaALS z użyciem urządzeń mechanicznych
55.09.03.0000193Ciągła wentylacja mechaniczna - inne96.71Wentylacja wspomagana przez rurkę intubacyjną
65.09.03.0000110Intubacja dotchawicza96.04Intubacja dotchawicza
96.05Intubacja dróg oddechowych - inne
75.09.03.0000194Przetoczenie/ wlew99.03Przetoczenie pełnej krwi w innych przypadkach
99.05Przetoczenie koncentratu płytkowego
99.06Przetoczenie czynników krzepnięcia
99.07Przetoczenie osocza - inne
99.08Przetoczenie środków zastępczych osocza
99.10Wstrzyknięcie lub wlew substancji fibrynolitycznejinnej niż leki trzeciej generacji
85.09.03.0000195Umiarawianie rytmu serca99.622Zewnętrzna kardiowersja
99.623Przywrócenie rytmu zatokowego
99.624Defibrylacja
99.69Inne rodzaje umiarawiania serca
95.09.03.0000196Znieczulenie całkowite100.01Znieczulenie ogólne dotchawicze z monitorowaniem rozszerzonym (do 2 godzin)
100.10Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
100.11Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
105.09.03.0000197Leki (IP)P49Lekiprocedura obejmuje oznaczenie: -

Barbiturany, - Diazepam, - Metadon, - Meprobamat

115.09.03.0000198Lotne związki organiczne (IP)P51Lotne związki organiczne
125.09.03.0000199Badanie bakteriologiczne, wirusologiczne (IP)Badanie bakteriologiczne, wirusologiczneprocedura obejmuje wykonanie badań z grup wg ICD 9: S - Bakteriologia, U - Bakteriologia 2, F - Wirusologia, V - Wirusologia 2, W - Mykologia, X - Parazytologia, inne niż wskazane w kategorii II poz. 43
135.09.03.0000200Transport lotniczyZapewnienie transportu lotniczego do innego podmiotu leczniczego
145.09.03.0000201Leczenie wstrząsu99.99912Leczenie wstrząsu (niezależnie od etiologii)

Kategoria IV

Lp.Kod produktuNazwa produktuKod proceduryNazwa proceduryUwagi
15.09.04.0000160Procedury wykonywane podczas konsultacji specjalistycznych31.1Tracheostomia czasowa
31.2Stała tracheostomia
31.29Inna stała tracheostomia
31.3Inne nacięcie krtani/ tchawicyprocedura obejmuje: - konikotomię/tracheopunkcję
31.42Laryngoskopia i inne wziernikowanie tchawicy
31.48Inne zabiegi diagnostyczne krtaniprocedura obejmuje: - fiberolaryngoskopię
31.93Wymiana rurki wewnątrzkrtaniowej lub wewnątrztchawiczej
31.94Wstrzyknięcie dotchawicze leków
33.232Bronchoskopia interwencyjna
34.041Drenaż jamy opłucnowej
38.951Założenie cewnika czasowego do dializyprocedura obejmuje hemofiltrację
39.31Szycie tętnicy
39.32Szycie żyły
39.951Hemodializa
44.13Gastroskopia - inna
44.43Endoskopowe opanowanie krwawienia żołądek/ dwunastnica
45.239Kolonoskopia - inneprocedura obejmuje kolonoskopię interwencyjną (oraz rekto- i sigmoidoskopię)
45.24Fiberosigmoidoskopiaprocedura obejmuje fiberosigmoidoskopię interwencyjną
51.11Endoskopowa cholangiografia wsteczna
54.957Nakłucie otrzewnej - pobranie materiału do analizprocedura obejmuje zwiadowcze płukanie otrzewnej
57.17Przezskórna cystostomia
64.461Usunięcie ciała obcego obejmującego prącie - operacja prosta
78.191Założenie zewnętrznego stabilizatora kości - inne kości (miednica)
79.24Otwarte nastawienie złamania bez wewnętrznej stabilizacji - paliczki ręki
79.60Opracowanie chirurgiczne otwartego złamania - miejsce nieokreślone
88.40Arteriografia, nieokreślone miejsceprocedura obejmuje: angiografię interwencyjną
88.491Arteriografia o innej lokalizacji
97.612Wymiana cewnika w nefrostomii i pielostomii
99.625Czasowa stymulacja elektrodą zewnętrzną
100.71Leczenie bólu, analgosedacja w nagłym zagrożeniu
95.13USG gałki ocznej
97.02Wymiana rurki gastrostomijnej
97.23Wymiana rurki tracheostomijnej

ZAŁĄCZNIK Nr  8

KARTA WZMOŻONEGO NADZORU W SOR

Nazwisko i imię: ............................................................... Data: ......................................

Rozpoznanie: ...................................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  9

KARTA WZMOŻONEGO NADZORU W SOR (KARTA PEDIATRYCZNA)

Nazwisko i imię: ............................................................... Data: ......................................

Rozpoznanie: ...................................................................

grafika

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie: świadczenia w izbie przyjęć, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Na mocy przywołanego przepisu Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia upoważniony jest do określenia:

1) przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

2) szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obejmujących w szczególności obszar terytorialny, dla którego jest przeprowadzone postępowanie w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami, z uwzględnieniem taryfy świadczeń w przypadku jej ustalenia w danym zakresie oraz mając na uwadze konieczność stosowania ułatwień w obiegu dokumentacji, w tym ich elektronizacji.

W związku z kilkukrotną zmianą dotychczas obowiązującego zarządzenia Nr 50/2022/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie: świadczenia w izbie przyjęć, dla zachowania jego przejrzystości, podjęto decyzję o konieczności opracowania nowego zarządzenia.

Tekst niniejszego zarządzenia uwzględnia zmiany, które zostały wprowadzone poszczególnymi nowelizacjami (zarządzeniami zmieniającymi) do zarządzenia dotychczasowego, które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszej regulacji.

Mając na uwadze to, iż zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem mają charakter wyłącznie porządkowy projekt przedmiotowego zarządzenia nie został poddany konsultacjom określonym w przepisach art. 146 ustawy o świadczeniach oraz w § 2 ust. 2 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 787, z późn. zm.).

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1292, 1559, 1773, 1834, 1981, 2105, 2120 i 2270 oraz z 2022 r. poz. 64, 91, 526, 583, 658, 655, 807, 974, 1002, 1079, 1265 i 1352.
2 § 11 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 94/2023/DSM z dnia 22 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 123/2023/DSM z dnia 21 sierpnia 2023 r. (NFZ.2023.123) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 sierpnia 2023 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

3 § 11 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 125/2022/DSM z dnia 30 września 2022 r. (NFZ.22.125) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 94/2023/DSM z dnia 22 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 96/2023/DSM z dnia 23 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.96) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 123/2023/DSM z dnia 21 sierpnia 2023 r. (NFZ.2023.123) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 sierpnia 2023 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

4 § 11 ust. 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 125/2022/DSM z dnia 30 września 2022 r. (NFZ.22.125) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 123/2023/DSM z dnia 21 sierpnia 2023 r. (NFZ.2023.123) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 sierpnia 2023 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

5 § 11 ust. 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 125/2022/DSM z dnia 30 września 2022 r. (NFZ.22.125) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 94/2023/DSM z dnia 22 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 96/2023/DSM z dnia 23 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.96) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 123/2023/DSM z dnia 21 sierpnia 2023 r. (NFZ.2023.123) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 sierpnia 2023 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.