Określenie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2018.47

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 47/2018/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 7 czerwca 2018 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
szczegółowe warunki umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

- w rodzaju leczenie stomatologiczne.

§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
dentobus - pojazd, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego, o którym mowa w ustawie z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1774);
2)
etat przeliczeniowy - liczbę punktów rozliczeniowych przyznaną na miesiąc na wykonanie świadczeń stomatologicznych przez lekarza lub lekarzy udzielających świadczeń przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie, w tym jeden raz w godzinach popołudniowych do godz. 18.00 (nie dotyczy gabinetu stomatologicznego zlokalizowanego w szkole oraz dentobusu); kalkulacyjna wielkość etatu przeliczeniowego wynosi 15 000 pkt;
3)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
4)
katalog świadczeń stomatologicznych - wykaz produktów rozliczeniowych finansowanych ze środków publicznych w podziale na zakresy wraz z przyporządkowanymi wycenami punktowymi oraz oznaczeniami kodowymi Funduszu, kontraktowanych i wykonywanych przez świadczeniodawcę;
5)
ogólne warunki umów - warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wydanym na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
6)
Program - program "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki", o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych, którego opis stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia;
7)
rozporządzenie - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
8)
rozporządzenie w sprawie programów zdrowotnych - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
9)
świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej - świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane w dni powszednie od godz. 19.00 do godz. 7.00 dnia następnego, zaś w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy - całodobowo;
9a) 1
 świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej - świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane w dni powszednie, soboty, niedziele i święta, z zastrzeżeniem art. 18a;
10)
zakres świadczeń - zakres w rozumieniu § 1 pkt 17 ogólnych warunków umów.
2. 
Określenia inne, niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w:
1)
rozporządzeniu;
2)
rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych;
3)
przepisach wydanych na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy o świadczeniach;
4)
ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot postępowania

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawców do udzielania gwarantowanych świadczeń stomatologicznych.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.), przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85130000-9 usługi stomatologiczne i podobne;
2)
85131000-6 usługi stomatologiczne;
3)
85131100-7 usługi ortodontyczne;
4)
85131110-0 usługi chirurgii ortodontycznej.
§  4. 
Postępowanie, o którym mowa w § 1 pkt 1, ma na celu wyłonienie świadczeniodawców do realizacji świadczeń odpowiednio na obszarze terytorialnym:
1)
województwa;
2)
więcej niż jednego powiatu;
3)
powiatu;
4)
więcej niż jednej gminy;
5)
gminy;
6)
więcej niż jednej dzielnicy;
7)
dzielnicy.
§  5. 
Porównanie ofert w toku postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, następuje zgodnie z art. 148 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy o świadczeniach.

Rozdział  3

Szczegółowe warunki umowy

§  6. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zwanej dalej "umową", jest w szczególności realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. 
Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  7. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w szczególności w rozporządzeniu oraz w rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych.
2. 
Wymagania, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich miejsc udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa.
§  8. 
1. 
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu na obszarze właściwości danego oddziału wojewódzkiego zawiera umowy:
1)
na nie mniej niż pół etatu przeliczeniowego w odniesieniu do jednej umowy z zachowaniem zasady pracy do godz. 18.00 jeden raz w tygodniu;
2)
na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy w odniesieniu do jednego lekarza i jednej umowy.
2. 
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu zawiera umowę z jednym świadczeniodawcą udzielającym świadczeń w dentobusie na obszarze danego województwa.
3. 
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może wyrazić zgodę na realizację świadczeń w innym wymiarze niż określony w ust. 1, z uwzględnieniem:
1)
dostosowania harmonogramu pracy proporcjonalnie do zasad określonych dla całego etatu przeliczeniowego;
2)
pracy do godz. 18.00 jeden raz w tygodniu.
4. 
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z brakiem możliwości zabezpieczenia dostępności do świadczeń, dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może odstąpić od zasad określonych w ust. 1 oraz ustalić wartość etatu przeliczeniowego inną niż wielkość kalkulacyjna, z uwzględnieniem dostosowania harmonogramu pracy proporcjonalnie do zasad określonych dla całego etatu przeliczeniowego, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, (nie dotyczy świadczeń udzielanych w dentobusie).
5. 
O przyjęciu innej wielkości etatu przeliczeniowego na obszarze właściwości oddziału wojewódzkiego Funduszu, dyrektor tego oddziału informuje Prezesa Funduszu.
§  9. 
1. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 1, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
3. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 2, świadczeniodawca składa w oddziale wojewódzkim Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
4. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 2, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 7 ust. 4 umowy.
5. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
3. 
W celu udzielania świadczeń w dentobusie, świadczeniodawca przedstawia dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu w terminie do 15. dnia każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym będą udzielane świadczenia propozycję miejsc postojów dentobusu.
4. 
Po zaakceptowaniu przez dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu propozycji, o której mowa w ust. 3, na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego zamieszcza się harmonogram postojów dentobusu obowiązujący na obszarze danego województwa.
5. 
Wzór harmonorgamu postojów dentobusu określony jest w załączniku nr 6 do umowy.
§  11. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w ogólnych warunkach umów oraz w umowie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
3.  2
 Przy rozliczaniu świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, po przekroczeniu kwoty zobowiązania określonej w umowie dla zakresu, w którym udzielono tych świadczeń, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym udzielono tych świadczeń, zwiększeniu ulegają liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania w tym zakresie, z zastrzeżeniem, że liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania może wzrosnąć maksymalnie o liczbę jednostek rozliczeniowych i wartość odpowiadającą świadczeniom udzielonym świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia ponad kwotę zobowiązania w tym kwartale.
§  12. 
1. 
W rodzaju leczenie stomatologiczne stosuje się następujące sposoby rozliczeń:
1)
cena jednostkowa jednostki rozliczeniowej (punkt);
2)
ryczałt - w odniesieniu do świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej, obejmujący gotowość do udzielania świadczeń oraz świadczenia udzielone w czasie 12-to godzinnego dyżuru; ryczałt miesięczny (kwota przeznaczona na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca) - w przypadku Programu;
3)
ryczałt miesięczny w dentobusie (środki przeznaczone na finansowanie kosztów stałych gotowości do udzielania świadczeń w okresie jednego miesiąca) oraz cena jednostki rozliczeniowej (punkt) - w odniesieniu do świadczeń udzielanych w dentobusie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w "Planie rzeczowo - finansowym", którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
3. 
W przypadku świadczeń udzielonych:
1) 3
 dzieciom do ukończenia 18. roku życia w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne, świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, świadczenia udzielane w dentobusie oraz świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2b i pkt 12 rozporządzenia - wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - 1,5;
2)
kobietom w ciąży oraz w okresie połogu w ramach zakresu: świadczenia ogólnostomatologiczne, wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczeń określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - 1,2;
3) 4
 (uchylony).
§  13. 
1. 
Rozliczając udzielone świadczenia świadczeniodawca obowiązany jest do stosowania następujących zasad:
1)
minimum 30% wartości umowy w zakresie: świadczenia ortodoncji przeznaczane jest na realizację świadczeń stomatologicznych obejmujących wykonanie nowych aparatów ortodontycznych;
2)
świadczenia zdrowotne udzielane w ramach Programu nie są wykazywane do rozliczenia w ramach innej umowy;
3)
świadczeniodawca realizujący Program dołącza do rachunku sprawozdanie z procedur wykonanych świadczeniobiorcom objętym Programem, zawierające dane określone we wzorze stanowiącym załącznik nr 5 do umowy; sprawozdanie obejmuje okres jednego miesiąca;
4)
świadczenia gwarantowane, o których mowa w rozporządzeniu, są w całości finansowane ze środków przeznaczonych na realizację umów zawartych z Funduszem i nie podlegają współfinansowaniu przez świadczeniobiorców;
5)
świadczenia wykonywane w innym standardzie niż określone w rozporządzeniu, w całości finansowane są przez świadczeniobiorcę.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest poinformować świadczeniobiorcę lub opiekuna prawnego świadczeniobiorcy, zakwalifikowanego do leczenia w ramach Programu, o konieczności dokonania wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w ramach tego Programu, przez złożenie oświadczenia woli, zawierającego informacje określone w załączniku nr 5 do zarządzenia.
3. 
W przypadku objęcia Programem świadczeniobiorcy, który ukończył 18. rok życia, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania od niego oświadczenia, zawierającego informacje określone w załączniku nr 6 do zarządzenia, potwierdzającego uczestnictwo w Programie wielospecjalistycznej opieki nad dzieckiem z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego, realizowanego w latach 2000-2002 przez Ministerstwo Zdrowia, Programie ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programie, realizowanych przez Fundusz od 2004 r.
4. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do każdorazowego sprawdzenia poprawności wypełnienia oświadczenia przez świadczeniobiorcę.
5. 
Wypełnione oświadczenia świadczeniodawca załącza do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§  14. 
1.  5
 Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia, wyszczególnione w:
1)
poz. 103-114 załącznika nr 1 do zarządzenia, rozliczane są w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne, świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2b i pkt 12 rozporządzenia;
2)
poz. 115 załącznika nr 1 do zarządzenia, rozliczane są w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2b i pkt 12 rozporządzenia.
2. 
W przypadku udzielania świadczeń, o których mowa w ust. 1, wprowadza się współczynnik 1,5 korygujący wycenę punktową świadczeń, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych.
§  15. 
1. 
Świadczeniodawca udziela świadczenia z zakresu protetyki stomatologicznej po uzyskaniu od pacjenta pisemnego oświadczenia, iż jest uprawniony do tych świadczeń, ponieważ spełnia warunki określone w rozporządzeniu. Oświadczenie załączane jest do dokumentacji medycznej.
2. 
Potwierdzenie prawa świadczeniobiorcy do uzyskania uzupełnienia protetycznego może być dodatkowo weryfikowane drogą elektroniczną (w formacie dostarczonym przez Fundusz).
§  16. 
Potwierdzeniem wykonania protezy zębowej, aparatu ortodontycznego lub ich naprawy jest zlecenie świadczenia protetycznego/świadczenia ortodontycznego, zawierające informacje określone w załączniku nr 3 do zarządzenia, w którym świadczeniobiorca potwierdza odbiór wykonanego świadczenia. Potwierdzone zlecenie załączane jest do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§  17. 
Wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - 2,0, w sytuacji udzielania przez lekarza specjalistę w dziedzinie periodontologii lub lekarza dentystę będącego w trakcie specjalizacji z zakresu periodontologii świadczeń w zakresie świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii oraz świadczenia periodontologii, takich jak:
1)
badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej (kod ICD-9-CM 23.08-23.0101);
2)
badanie lekarskie kontrolne (kod ICD-9-CM 23.0102);
3)
konsultacja specjalistyczna (kod ICD-9-CM 23.0105);
4)
badanie żywotności zęba (kod ICD-9-CM 23.02);
5)
usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego (kod ICD-9-CM 23.1601);
6)
płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku (kod ICD-9-CM 23.1604);
7)
leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej (kod ICD-9-CM 23.1605);
8)
kiretaż zwykły (zamknięty) w obrębie 1/4 uzębienia (kod ICD-9-CM 23.1607);
9)
plastyka wędzidełka, wargi, policzka (kod ICD-9-CM 23.1612);
10)
zatamowanie masywnego krwawienia w obrębie jamy ustnej przez podwiązanie, podkłucie naczyń bądź zatkanie kością (kod ICD-9-CM 23.1814);
11)
założenie opatrunku chirurgicznego (kod ICD-9-CM 23.1815);
12)
wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka (kod ICD-9-CM 23.1901);
13)
nacięcie powierzchniowo, podśluzówkowo lub podskórnie leżącego ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem (kod ICD-9-CM 23.2001);
14)
kiretaż otwarty w obrębie 1/4 uzębienia (kod ICD-9-CM 23.1608);
15)
gingiwoosteoplastyka (kod ICD-9-CM 23.1610);
16)
plastyka przedsionka jamy ustnej met. Clarka, Kazanjana, Nabersa (kod ICD-9-CM 23.1613, 23.1614);
17)
założenie opatrunku parodontologicznego (kod ICD-9-CM 23.1620).
§  17a.  6
1. 
W celu sfinansowania świadczeń udzielonych uczniom zgodnie z przepisami art. 9, art. 12 ust. 3 i art. 29 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. poz. 1078) w zakresach:
1)
świadczenia ogólnostomatologiczne;
2)
świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia;
3)
świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielane w dentobusie
4) 7
 świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2b i pkt 12 rozporządzenia

- ustala się w umowie odrębne kwoty zobowiązania.

2. 
Jeżeli wartość wykonanych świadczeń, o których mowa w ust. 1, przekroczy kwotę zobowiązania dla danego zakresu, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie, zwiększeniu ulega kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.
3. 
Kwota zobowiązania w odniesieniu do zakresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, obejmuje łącznie wszystkie świadczenia z zakresu leczenia stomatologicznego, zgodnie z przepisami rozporządzenia.
4. 
Podstawą do rozliczenia świadczeń w zakresach świadczeń określonych w ust. 1 jest zawarcie przez świadczeniodawcę udzielającego świadczeń poza terenem szkoły, porozumienia, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
5. 
Świadczeniodawca po zawarciu porozumienia, o którym mowa w ust. 4 przekazuje, bez zbędnej zwłoki, jego kopię do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Rozdział  4

Postanowienia końcowe

§  18. 
Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały zawarte.
Art.  18a.  8

 Przepis § 2 ust. 1 pkt 9a stosuje się w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.

§  19. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, z tym że umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne zawiera się zgodnie ze wzorem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określonym w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  20. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
§  21. 
Traci moc zarządzenie Nr 23/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.
§  22. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.

Spis załączników:

1)
załącznik nr 1 "Katalog świadczeń stomatologicznych";
2)
załącznik nr 2 "Umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenie stomatologiczne";
3)
załącznik nr 3 "Zlecenie świadczenia protetycznego/świadczenia ortodontycznego";
4)
załącznik nr 4 "Opis świadczeń ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki";
5)
załącznik nr 5 "Oświadczenie o wyborze świadczeniodawcy w programie Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki";
6)
załącznik nr 6 "Oświadczenie o wyborze świadczeniodawcy w programie Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.)

W porównaniu do zarządzenia Nr 23/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, niniejsze zarządzenie zawiera regulacje mające na celu poprawę dostępności do świadczeń udzielanych dzieciom w dentobusie. Ponadto, wydanie zarządzenia związane jest z potrzebą ujednolicenia treści obecnie obowiązującego zarządzenia, wynikającą z jego dotychczasowych zmian.

Zarządzenie wprowadza przy rozliczaniu świadczeń stomatologicznych wykonywanych w dentobusie współczynnik korygujący wycenę tych świadczeń 1,3; czyli o takiej samej wartości, jak w przypadku leczenia dzieci i młodzieży w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż. w stacjonarnych gabinetach stomatologicznych.

Podczas konsultacji, które odbyły się na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy świadczeniach oraz z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ustawy o świadczeniach, cztery podmioty poinformowały, iż nie zgłaszają uwag do wprowadzenia takiego współczynnika, jak w gabinetach stacjonarnych.

Nazwa projektu

Zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne

Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

4 czerwca 2018 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu świadczenia udzielane w dentobusie.
2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu świadczenia udzielane w dentobusie.
3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Komórki Organizacyjne w oddziałach wojewódzkich NFZ16własnePrzeprowadzenie konkursów ofert w rodzaju leczenie stomatologiczne
Świadczeniodawcy16własneZłożenie ofert do konkursów ofert w rodzaju leczenie stomatologiczne
Świadczeniobiorcyok. 7 mlnwłasnePoprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci.
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Konsultowany był projekt zarządzenia (na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy świadczeniach oraz z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ustawy o świadczeniach) wprowadzający współczynnik korygujący wycenę świadczeń stomatologicznych wykonywanych w dentobusie takiego samego jak w przypadku leczenia dzieci i młodzieży w ramach zakresów, które realizowane są w stacjonarnych gabinetach stomatologicznych tj. 1,3). Cztery podmioty poinformowały, iż nie zgłaszają uwag do takiej zmiany.
5. Skutki finansowe
Nie powoduje zmiany planu finansowego
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Przepisy przedmiotowego zarządzenia wchodzą w życie z dniem...................................... 2018 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Po upływie 2-3 lat od wprowadzenia zmian zostanie poddana analizie realizacja świadczeń stomatologicznych wg mierników wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia:

odsetka dzieci i młodzieży korzystających z badań stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych,

odsetka dzieci i młodzieży korzystających z leczenia stomatologicznego,

odsetka dzieci i młodzieży korzystających z profilaktyki stomatologicznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  9  

Katalog świadczeń stomatologicznych

L.pŚwiadczeniaZakresy świadczeń
Kod
Kod świadczenia wg rozporządzenia Ministra Zdrowia (wg Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9-CM)Kod świadczenia wg NFZNazwa świadczenia gwarantowanegoWartość punktowa świadczeń07.0000.218.0207.0000.221.0207.0000.219.0207.0000.311.0207.0000.223.0207.0000.220.0207.0000.213.0207.0000.214.0207.0000.217.0207.1850.118.0307.0000.400.0207.0000.500.02
Nazwa
zgodnie z zał. nr 1 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 2 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 3 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 4 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 5 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 5 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 6 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 7 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 8 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 9 rozporządzenia MZzgodnie z zał. nr 2a oraz nr 10a do rozporządzenia MZzgodnie z zał.nr 2b oraz nr 10b do rozporządzenia MZ
świadczenia ogólnostomatologiczneświadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. r.ż.świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnymświadczenia stomatologiczne dla świadczeniobiorców z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDSświadczenia periodontologiiświadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologiiświadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieżyświadczenia protetyki stomatologicznejświadczenia protetyki stomatologicznej dla świadczeniobiorców po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszkiświadczenia stomatologicznej pomocy doraźnejświadczenia udzielane w dentobusieświadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym
1234567891011121314151617
123.01015.13.00.2301010Badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej (kod ICD-9-CM 23.08)11xxxxxxxxxxxx
223.01025.13.00.2301020Badanie lekarskie kontrolne11xxxxxxxxxxxx
323.01055.13.00.2301050Konsultacja specjalistyczna22xxxxxxxxxxx
423.025.13.00.2302000Badanie żywotności zęba2xxxxxxxxxx
523.03015.13.00.2303010Rentgenodiagnostyka -zdjęcia wewnątrzustne20xxxxxxxxxxxx
623.04015.13.00.2304010Znieczulenie miejscowe powierzchniowe3xxxxxxxxxxx
723.04025.13.00.2304020Znieczulenie miejscowe nasiękowe12xxxxxxxxx
823.04035.13.00.2304030Znieczulenie przewodowe wewnątrzustne20xxxxxxxxx
923.11015.13.00.2311010Leczenie próchnicy powierzchniowej - za każdy ząb6xxxxxx
1023.11055.13.00.2311050Postępowanie przy obnażeniu i skaleczeniu miazgi - bezpośrednie pokrycie miazgii40xxxxxxx
1123.11065.13.00.2311060Opatrunek leczniczy w zębie stałym11xxxxxxx
1223.15025.13.00.2315020Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 1 powierzchni38xxxxxx
1323.15035.13.00.2315030Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku na 2 powierzchniach43xxxxxx
1423.15045.13.00.2315040Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 2 powierzchniach50xxxxxx
1523.15055.13.00.2315050Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 3 powierzchniach61xxxxxx
1623.12015.13.00.2312010Trepanacja martwego zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem30xxxxxxx
1723.12025.13.00.2312020Dewitalizacja miazgi zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem36xxxxxxx
1823.12065.13.00.2312060Ekstyrpacja przyżyciowa miazgi70xxxxxxx
1923.12095.13.00.2312090Ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba40xxxxxxx
2023.13065.13.00.2313060Czasowe wypełnienie kanału30xxxxxxx
2123.13075.13.00.2313070Wypełnienie kanału60xxxxxx
2223.13115.13.00.2313110Leczenie endodontyczne zęba z wypełnieniem 1 kanału ze zgorzelą miazgi200xxxxxx
2323.16015.13.00.2316010Usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego10xxxxxxxx
2423.16045.13.00.2316040Płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku2xxxxxxxxx
2523.16055.13.00.2316050Leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej11xxxxxxxxxxx
2623.16075.13.00.2316070Kiretaż zwykły (zamknięty) w obrębie 1/4 uzębienia22xxxxxxxx
2723.16125.13.00.2316120Plastyka wędzidełka, wargi, policzka40xxx
2823.16155.13.00.2316150Unieruchomienie zębów ligaturą drucianą27xxxxxxxxx
2923.17015.13.00.2317010Usunięcie zęba jednokorzeniowego20xxxxxxxxx
3023.17025.13.00.2317020Usunięcie zęba wielokorzeniowego30xxxxxxxxx
3123.175.13.00.2317000Chirurgiczne usunięcie zęba47xxxxxxxxx
3223.17045.13.00.2317040Usunięcie zęba przez dłutowanie zewnątrzzębodołowe z wytworzeniem płata śluzówkowo-okostnowego100xxx
3323.17055.13.00.2317050Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego137xxx
3423.18095.13.00.2318090Chirurgiczne zaopatrzenie małej rany obejmującej do 3 zębodołów włącznie ze szwem20xxxxxxxxx
23.18125.13.00.2318120Chirurgiczne zaopatrzenie dużej albo znacznie zanieczyszczonej rany w obrębie połowy szczęki włącznie z opracowaniem i szwami40xxx
3623.18145.13.00.2318140Zatamowanie masywnego krwawienia w obrębie jamy ustnej przez podwiązanie, podkłucie naczyń bądź zatkanie kością32xxx
3723.18155.13.00.2318150Założenie opatrunku chirurgicznego9xxxxxxxxx
3823.19015.13.00.2319010Wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka100xxx
3923.18075.13.00.2318070Wyłuszczenie torbieli zębopochodnej120xxx
4023.18085.13.00.2318080Wyłuszczenie kamienia z przewodu ślinianki68xxx
4123.19065.13.00.2319060Plastyka połączenia lub przetoki ustno-zatokowej jako samodzielne postępowanie lub jako następstwo ekstrakcji156xxx
4223.18015.13.00.2318010Zamknięcie zatoki otwartej w przebiegu chirurgicznego usuwania zęba156xxxxx
4323.20015.13.00.2320010Nacięcie powierzchniowo, podśluzówkowo lub podskórnie leżącego ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem20xxxxxxxxx
4423.21015.13.00.2321010Repozycja i unieruchomienie zwichniętego zęba lub grupy zębów33xxx
4523.21025.13.00.2321020Repozycja i unieruchomienie złamanego fragmentu wyrostka zębodołowego z zębem lub zębami42xxx
4623.22055.13.00.2322050Tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki lub szczęk49xxxxxxxx
4723.22065.13.00.2322060Założenie szyny drucianej (nazębnej) przy zwichnięciach, reimplantacjach lub transplantacjach zębów, również założenie szyny przy zapaleniu kości, operacjach plastycznych lub resekcjach oraz szynowanie nieuszkodzonej, przeciwstawnej szczęki lub żuchwy55xxx
4823.22095.13.00.2322090Zdjęcie jednej szyny przy wymianie unieruchomienia lub zakończeniu leczenia zachowawczego złamania szczęk22xx
4923.22105.13.00.2322100Repozycja i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy20xxxxxxxxx
5023.31025.13.00.2331020Uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5-8 brakujących zębów340xxxx
5123.31035.13.00.2331030Uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie więcej niż 8 zębów470xxxx
5223.31045.13.00.2331040Zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce528xxxx
5323.31055.13.00.2331050Zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w żuchwie528xxxx
5423.31125.13.00.2331120Czynności dla odtworzenia funkcji lub poszerzenia zakresu ruchomej protezy (naprawy) w większym zakresie z wyciskiem60xxxx
5523.31165.13.00.2331160Całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni, włącznie z ukształtowaniem obrzeża - dla szczęki110xxxx
5623.31175.13.00.2331170Całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni, włącznie z czynnościowym ukształtowaniem obrzeża - dla żuchwy120xxxx
5723.31185.13.00.2331180Czynności dla uzupełnienia brakujących tkanek miękkich, wyrównanie lub zamknięcie defektów w obrębie szczęki przy istniejącym uzębieniu resztkowym200x
5823.31195.13.00.2331190Czynności dla uzupełnienia brakujących tkanek miękkich, wyrównania lub zamknięcia defektów w obrębie bezzębnej szczęki200x
5923.31205.13.00.2331200Wykonanie obturatora dla zamknięcia podniebienia miękkiego450x
6023.31215.13.00.2331210Wykonanie tymczasowej protezy poresekcyjnej wypełniającej ubytki po resekcji lub uzupełniającej duże defekty szczęki400x
6123.31225.13.00.2331220Wykonanie protezy poresekcyjnej ostatecznej624x
6223.31235.13.00.2331230Wykonanie protezy lub epitezy dla uzupełnienia zewnątrzustrojowych defektów części miękkich lub dla uzupełnienia brakujących części twarzy w mniejszym zakresie624x
6323.31245.13.00.2331240Wykonanie protezy lub epitezy dla uzupełnienia zewnątrzustrojowych defektów części miękkich lub dla uzupełnienia brakujących części twarzy w większym zakresie960x
6423.065.13.00.2306000Wizyta adaptacyjna - dotyczy pierwszych wizyt małych dzieci11xxxxxx
6523.03045.13.00.2303040Rentgenodiagnostyka-zdjęcie pantomograficzne z opisem65xxxxxxxx
6687.1215.13.00.8712100Ortodontyczny rentgenogram głowy lub cefalometria85x
6723.10035.13.00.2310090Zabezpieczenie profilaktyczne bruzd lakiem szczelinowym - za każdy ząb11xxxxxx
6823.10065.13.00.2310060Lakierowanie zębów 1/4 łuku zębowego5xxxxxx
6923.10085.13.00.2310080Impregnacja zębiny3xxxxxx
7023.15075.13.00.2315070Całkowite opracowanie i odbudowa zniszczonego kąta w zębach siecznych70xxxxxx
7123.15085.13.00.2315080Kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa30xxxxxx
7223.11085.13.00.2311080Wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego50xxxxxx
7323.11075.13.00.2311070Opatrunek leczniczy w zębie mlecznym14xxxxxxx
7423.12035.13.00.2312030Amputacja przyżyciowa miazgi w zębie z nieuformowanym korzeniem50xxxxxxx
7523.12045.13.00.2312040Amputacja przyżyciowa miazgi50xxxxxxx
7623.12055.13.00.2312050Ekstyrpacja przyżyciowa miazgi w zębie z nieuformowanym korzeniem80xxxxxxx
7723.12085.13.00.2312080Ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba z nieuformowanym korzeniem60xxxxxxx
7823.12105.13.00.2312100Amputacja zdewitalizowanej miazgi zęba mlecznego40xxxxxxx
7923.13085.13.00.2313080Leczenie endodontyczne z wypełnieniem 2 kanałów200xxxxxx
8023.13095.13.00.2313090Leczenie endodontyczne z wypełnieniem 3 kanałów250xxxxxx
8123.13125.13.00.2313120Leczenie endodontyczne zęba z wypełnieniem 2 kanałów ze zgorzelą miazgi240xxxxxx
8223.16025.13.00.2316020Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów38xxxxxxxx
8323.16085.13.00.2316080Kiretaż otwarty w obrębie 1/4 uzębienia68xxx
8423.16105.13.00.2316100Gingiwoosteoplastyka98xxx
8523.1613 23.16145.13.00.2316130 5.13.00.2316140Plastyka przedsionka jamy ustnej met. Clarka, Kazanjana, Nabersa117xxx
8623.16205.13.00.2316200Założenie opatrunku paradontologicznego20xxx
8723.17065.13.00.2317060Operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba z założeniem pętli drucianej dla celów ortodontycznych130xxx
8823.17075.13.00.2317070Operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych137xxx
8923.18025.13.00.2318020Resekcja wierzchołka korzenia zęba przedniego)137xx
9023.23025.13.00.2323020wycisk jednej szczęki dla diagnozy, planowania i kontroli18x
9123.23085.13.00.2323080Korekcyjne szlifowanie zębów30x
9223.23075.13.00.2323070Wykonanie zgryzu konstrukcyjnego33x
9323.23065.13.00.2323060Analiza telerentgenogramu30x
9423.23105.13.00.2323100Utrzymywacz przestrzeni jako samodzielne postępowanie110x
9523.23125.13.00.2323120Środki do wprowadzenia pojedynczego przemieszczonego zęba do łuku, po chirurgicznym jego odsłonięciu50x
9623.24015.13.00.2324010Leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym, jednoszczękowym450x
9723.24025.13.00.2324020Leczenie aparatem ortodondycznym ruchomym, dwuszczękowym nieelastycznym600x
9823.24065.13.00.2324060Kontrola przebiegu leczenia z aparatem ruchomym22x
9923.25025.13.00.2325020Naprawa aparatu z wyciskiem60x
10023.25035.13.00.2325040Rekonstrukcja aparatu ruchomego przy pacjencie w niewielkim zakresie33x
10123.26115.13.00.2326110Proteza dziecięca częściowa420x
10223.26125.13.00.2326120Proteza dziecięca całkowita528x
10323.10095.13.00.0000001Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 6. miesiącu życia15xxxx
10423.10105.13.00.0000002Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 9. miesiącu życia18xxxx
10523.10115.13.00.0000003Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 12. miesiącu życia26xxxx
10623.10125.13.00.0000004Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 2. roku życia62xxxx
10723.10135.13.00.0000005Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 4. roku życia62xxxx
10823.10145.13.00.0000006Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 5. roku życia62xxxx
10923.10155.13.00.0000007Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 6. roku życia62xxxx
11023.10165.13.00.0000008Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 7. roku życia44xxxx
11123.10175.13.00.0000009Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 10. roku życia44xxxx
11223.10185.13.00.0000010Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla młodzieży w 12. roku życia44xxxx
11323.10195.13.00.0000011Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla młodzieży w 13. roku życia44xxxx
11423.10205.13.00.0000012Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla młodzieży w 16. roku życia44xxxx
11523.10215.13.00.0000013Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla młodzieży w 19. roku życia44xxx
11623.01075.13.00.2301070Badanie lekarskie stomatologiczne i kontrolne po urazie zęba11xxxxxxxx
11723.131415.13.00.2313141leczenie endodontyczne zęba z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA 1 kanału;200xxxxxx
11823.131425.13.00.2314142leczenie endodontyczne zęba z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA 2 kanałów;400xxxxxx
11923.131435.13.00.2314143leczenie endodontyczne zęba z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA 3 kanałów;600xxxxxx
12023.131495.13.00.2313149leczenie endodontyczne zęba z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA - inne700xxxxxx
x - oznacza świadczenie, które jest realizowane w danym zakresie świadczeń PUW- wskaźnik intensywności próchnicy puw/PUW - suma zębów z próchnicą, usuniętych z powodu próchnicy, wypełnionych z powodu próchnicy

ZAŁĄCZNIK Nr  2  10  

UMOWA Nr ....../..... O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ - LECZENIE STOMATOLOGICZNE

grafika

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

UMOWA Nr ....../..... O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ - LECZENIE STOMATOLOGICZNE

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Załącznik Nr  5

Sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom objętym programem "Ortodontycza opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki"

Załącznik Nr  6

HARMONOGRAM POSTOJÓW DENTOBUSÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  3

.................................................. ....................................................

(pieczątka świadczeniodawcy) (miejscowość i data)

ZLECENIE ŚWIADCZENIA PROTETYCZNEGO*/

ŚWIADCZENIA ORTODONTYCZNEGO*

NR.........../............

Nr umowy z NFZ..........................................................................................................................

Pełna nazwa i adres świadczeniodawcy........................................................................................

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

Nazwa podwykonawcy.................................................................................................................

Imię i nazwisko świadczeniobiorcy...............................................................................................

PESEL świadczeniobiorcy

Opis udzielonego świadczenia:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Kod świadczenia.................................................Wartość punktowa............................................

Stan jamy ustnej i projekt pracy

projektprojekt
18171615 5514 5413 5312 5211 5121 6122 6223 6324 6425 65262728
stanstan
stanstan
48474685 4584 4483 4382 4281 4171 3172 3273 3374 3475 35363738
projektprojekt

................................................

(pieczątka i podpis lekarza)

...................................................................................

(data wykonania, czytelny podpis podwykonawcy)

Potwierdzam odbiór wykonanego świadczenia

................................................................. ..................................................................

(data odbioru, podpis świadczeniobiorcy) (data odbioru, pieczątka i podpis lekarza)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Opis Świadczeń

ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki

Celem realizacji świadczeń z zakresu Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, wydanym na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem MZ o programach zdrowotnych", jest finansowanie objęcia specjalistycznym leczeniem ortodontycznym populacji osób z wrodzonymi wadami rozwojowymi typu rozszczep podniebienia pierwotnego lub wtórnego oraz anomalie twarzy w zakresie zależnym od rozwoju I i II łuku skrzelowego i ograniczenie u nich zniekształceń morfologiczno-czynnościowych w tym zakresie.

Dotychczasowe Programy obejmujące leczeniem osoby z wadami wrodzonymi części twarzowej czaszki to:

1.
w latach 2000-2002, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia, "Program wielospecjalistycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego";
2.
w 2004 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, "Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego na rok 2004";
3.
w 2005 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, "Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki na rok 2005";
4.
od 2006 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia "Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki";
5.
od 2009 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia program "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

ZAŁĄCZNIK Nr  5

OŚWIADCZENIE O WYBORZE ŚWIADCZENIODAWCY

W PROGRAMIE ORTODONTYCZNA OPIEKA NAD DZIEĆMI Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Dane świadczeniobiorcy:

Imię i nazwisko .............................................................................................................................

PESEL

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

CZĘŚĆ  A

1.
Wyrażam zgodę na objęcie leczeniem w ramach programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki"

.......................................................................................................................................................

pełna nazwa i adres świadczeniodawcy

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

2.
Oświadczam, że będę kontynuował/a leczenie w ramach programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki" w:

.......................................................................................................................................................

pełna nazwa i adres świadczeniodawcy

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

........................................ .............................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

CZĘŚĆ  B

3.
Oświadczam, że rezygnuję z uczestnictwa w programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

........................................ ............................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

1 § 2 ust. 1 pkt 9a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 93/2020/DSOZ z dnia 26 czerwca 2020 r. (NFZ.2020.93) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 2020 r.
2 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33/2021/DSOZ z dnia 23 lutego 2021 r. (NFZ.21.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 2021 r.
3 § 12 ust. 3 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 76/2019/DSOZ z dnia 27 czerwca 2019 r. (NFZ.19.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 140/2021/DSOZ z dnia 9 sierpnia 2021 r. (NFZ.2021.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 2021 r.

4 § 12 ust. 3 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 76/2019/DSOZ z dnia 27 czerwca 2019 r. (NFZ.19.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2019 r.
5 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 140/2021/DSOZ z dnia 9 sierpnia 2021 r. (NFZ.2021.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 2021 r.
6 § 17a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 120 /2019/DSOZ z dnia 11 września 2019 r. (NFZ.2019.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 września 2019 r.
7 § 17a ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 140/2021/DSOZ z dnia 9 sierpnia 2021 r. (NFZ.2021.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 2021 r.
8 Art. 18a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 93/2020/DSOZ z dnia 26 czerwca 2020 r. (NFZ.2020.93) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 2020 r.
9 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 93/2020/DSOZ z dnia 26 czerwca 2020 r. (NFZ.2020.93) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 140/2021/DSOZ z dnia 9 sierpnia 2021 r. (NFZ.2021.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 2021 r.

10 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 13 zarządzenia nr 81/2018/DSOZ z dnia 14 sierpnia 2018 r. (NFZ.18.81) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 13 zarządzenia nr 81/2018/DSOZ z dnia 14 sierpnia 2018 r. (NFZ.18.81) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 33/2021/DSOZ z dnia 23 lutego 2021 r. (NFZ.21.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 2021 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 215/2021/DSOZ z dnia 22 grudnia 2021 r. (NFZ.21.215) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2021 r.