Określenie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.23

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 23/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 24 marca 2017 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
szczegółowe warunki umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

- w rodzaju leczenie stomatologiczne.

§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
katalog świadczeń stomatologicznych - wykaz produktów rozliczeniowych finansowanych ze środków publicznych w podziale na zakresy wraz z przyporządkowanymi wycenami punktowymi oraz oznaczeniami kodowymi Funduszu, kontraktowanych i wykonywanych przez świadczeniodawcę;
3)
ogólne warunki umów - warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wydanym na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
rozporządzenie - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
5)
rozporządzenie w sprawie programów zdrowotnych - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
6)
Program - program "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki", o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych;
7)
zakres świadczeń - zakres w rozumieniu § 1 pkt 17 ogólnych warunków umów;
8) 1
 etat przeliczeniowy - liczbę punktów rozliczeniowych przyznaną na miesiąc na wykonanie świadczeń stomatologicznych przez lekarza lub lekarzy udzielających świadczeń przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie, w tym jeden raz w godzinach popołudniowych do godz. 18.00 (nie dotyczy gabinetu stomatologicznego zlokalizowanego w szkole oraz dentobusu); kalkulacyjna wielkość etatu przeliczeniowego wynosi 15 000 pkt;
9)
świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej - świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane w dni powszednie od godz. 19.00 do godz. 7.00 dnia następnego, zaś w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy - całodobowo.
10) 2
 dentobus - pojazd, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego, o którym mowa w ustawie z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1774).
2. 
Określenia inne, niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w:
1)
rozporządzeniu;
2)
rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych;
3)
przepisach wydanych na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy o świadczeniach; oraz
4)
ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot postępowania

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawców do udzielania gwarantowanych świadczeń stomatologicznych.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.), przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85130000 - 9 usługi stomatologiczne i podobne;
2)
85131000 - 6 usługi stomatologiczne;
3)
85131100 - 7 usługi ortodontyczne;
4)
85131110 - 0 usługi chirurgii ortodontycznej.
§  4. 
Postępowanie, o którym mowa w § 1 pkt 1, ma na celu wyłonienie świadczeniodawców do realizacji świadczeń odpowiednio na obszarze terytorialnym:
1)
województwa;
2)
więcej niż jednego powiatu;
3)
powiatu;
4)
więcej niż jednej gminy;
5)
gminy;
6)
więcej niż jednej dzielnicy;
7)
dzielnicy.
§  5. 
Porównanie ofert w toku postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, następuje zgodnie z art. 148 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy o świadczeniach.

Rozdział  3

Szczegółowe warunki umowy

§  6. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zwanej dalej "umową", jest w szczególności realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. 
Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  7. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w szczególności w rozporządzeniu oraz w rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych.
2. 
Wymagania, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich miejsc udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa.
§  8. 
1. 
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu na obszarze właściwości danego oddziału wojewódzkiego zawiera umowy:
1)
na nie mniej niż pół etatu przeliczeniowego w odniesieniu do jednej umowy z zachowaniem zasady pracy do godz. 18.00 jeden raz w tygodniu;
2)
na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy w odniesieniu do jednego lekarza i jednej umowy.
1a.  3
 Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu zawiera umowę z jednym świadczeniodawcą udzielającym świadczeń w dentobusie na obszarze danego województwa.
2. 
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może wyrazić zgodę na realizację świadczeń w innym wymiarze niż określony w ust. 1, z uwzględnieniem:
1)
dostosowania harmonogramu pracy proporcjonalnie do zasady, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 8;
2)
zasady pracy do godz. 18.00 jeden raz w tygodniu.
3.  4
 W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z brakiem możliwości zabezpieczenia dostępności do świadczeń, dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może odstąpić od zasad określonych w ust. 1 oraz ustalić inną wartość etatu przeliczeniowego niż wielkość kalkulacyjna, z uwzględnieniem dostosowania harmonogramu pracy proporcjonalnie do zasady, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 8 (nie dotyczy świadczeń udzielanych w dentobusie).
4. 
O przyjęciu innej wielkości etatu przeliczeniowego na obszarze właściwości oddziału wojewódzkiego Funduszu, dyrektor oddziału wojewódzkiego informuje Prezesa Funduszu.
§  9. 
1. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 1, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
3. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 2, świadczeniodawca składa w oddziale wojewódzkim Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
4. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 2, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 7 ust. 4 umowy.
5. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
3.  5
 W celu udzielania świadczeń w dentobusie, świadczeniodawca przedstawia dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu w terminie do 15. dnia każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym będą udzielane świadczenia propozycję miejsc postojów dentobusu.
4.  6
 Po zaakceptowaniu przez dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu propozycji, o której mowa w ust. 3, na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego zamieszcza się harmonogram postojów dentobusu obowiązujący na obszarze danego województwa.
5.  7
 Wzór harmonorgamu postojów dentobusu określony jest w załączniku nr 6 do umowy.
§  11. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w ogólnych warunkach umów oraz w umowie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
§  12. 
1. 
W rodzaju leczenie stomatologiczne stosuje się następujące sposoby rozliczeń:
1)
cena jednostkowa jednostki rozliczeniowej (punkt);
2)
ryczałt - w odniesieniu do świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej, obejmujący gotowość do udzielania świadczeń oraz świadczenia udzielone w czasie 12-to godzinnego dyżuru; oraz
3)
ryczałt miesięczny (kwota przeznaczona na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca) - w przypadku Programu.
4) 8
 ryczałt miesięczny w dentobusie (środki przeznaczone na finansowanie kosztów stałych gotowości do udzielania świadczeń w okresie jednego miesiąca) oraz cena jednostki rozliczeniowej (punkt) - w odniesieniu do świadczeń udzielanych w dentobusie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w "Planie rzeczowo - finansowym", którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
3. 
W przypadku świadczeń udzielonych:
1)
dzieciom do ukończenia 18. roku życia w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - 1,3;
2)
kobietom w ciąży oraz w okresie połogu w ramach zakresu: świadczenia ogólnostomatologiczne, wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczeń określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - 1,2.
§  13. 
1. 
Rozliczając udzielone świadczenia świadczeniodawca obowiązany jest do stosowania następujących zasad:
1)
minimum 30% wartości umowy w zakresie: świadczenia ortodoncji przeznaczane jest na realizację świadczeń stomatologicznych obejmujących wykonanie nowych aparatów ortodontycznych;
2)
świadczenia zdrowotne udzielane w ramach Programu nie są wykazywane do rozliczenia w ramach innej umowy;
3)
świadczeniodawca realizujący Program dołącza do rachunku sprawozdanie z procedur wykonanych świadczeniobiorcom objętym Programem, zawierające dane określone we wzorze stanowiącym załącznik nr 5 do umowy; sprawozdanie obejmuje okres jednego miesiąca;
4)
świadczenia gwarantowane, o których mowa w rozporządzeniu, są w całości finansowane ze środków przeznaczonych na realizację umów zawartych z Funduszem i nie podlegają współfinansowaniu przez świadczeniobiorców;
5)
świadczenia wykonywane w innym standardzie niż określone w rozporządzeniu, w całości finansowane są przez świadczeniobiorcę.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest poinformować świadczeniobiorcę lub opiekuna prawnego świadczeniobiorcy, zakwalifikowanego do leczenia w ramach Programu, o konieczności dokonania wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w ramach tego Programu, przez złożenie oświadczenia woli, zawierającego informacje określone w załączniku nr 5 do zarządzenia.
3. 
W sytuacji objęcia Programem świadczeniobiorcy, który ukończył 18. rok życia, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania od niego oświadczenia, zawierającego informacje określone w załączniku nr 6 do zarządzenia, potwierdzającego uczestnictwo w Programie wielospecjalistycznej opieki nad dzieckiem z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego, realizowanego w latach 2000-2002 przez Ministerstwo Zdrowia, Programie ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programie, realizowanych przez Fundusz od 2004 r.
4. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do każdorazowego sprawdzenia poprawności wypełnienia oświadczenia przez świadczeniobiorcę.
5. 
Wypełnione oświadczenia świadczeniodawca załącza do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§  14. 
1. 
Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia, wyszczególnione:
1)
w poz. 103 - 114 załącznika nr 1 do zarządzenia, rozliczane są w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia;
2)
w poz. 115 załącznika nr 1 do zarządzenia, rozliczane są w ramach zakresu świadczenia ogólnostomatologiczne.
2. 
W sytuacji udzielania świadczeń, o których mowa w pkt 1 i 2, wprowadza się współczynnik 1,5 korygujący wycenę punktową świadczeń, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych.
§  15. 
1. 
Świadczeniodawca udziela świadczenia z zakresu protetyki stomatologicznej po uzyskaniu od pacjenta pisemnego oświadczenia, iż jest uprawniony do tych świadczeń, ponieważ spełnia warunki określone w rozporządzeniu. Oświadczenie załączane jest do dokumentacji medycznej.
2. 
Potwierdzenie prawa świadczeniobiorcy do uzyskania uzupełnienia protetycznego może być dodatkowo weryfikowane drogą elektroniczną (w formacie dostarczonym przez Fundusz).
§  16. 
Potwierdzeniem wykonania protezy zębowej, aparatu ortodontycznego lub ich naprawy jest zlecenie świadczenia protetycznego/świadczenia ortodontycznego, zawierające informacje określone w załączniku nr 3 do zarządzenia, w którym świadczeniobiorca potwierdza odbiór wykonanego świadczenia. Potwierdzone zlecenie załączane jest do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§  17. 
Wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - 2,0, w sytuacji udzielania przez lekarza specjalistę w dziedzinie periodontologii lub lekarza dentystę będącego w trakcie specjalizacji z zakresu periodontologii świadczeń w zakresie świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii oraz świadczenia periodontologii, takich jak:
1)
badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej (kod ICD-9-CM 23.08- 23.0101);
2)
badanie lekarskie kontrolne (kod ICD-9-CM 23.0102);
3)
konsultacja specjalistyczna (kod ICD-9-CM 23.0105);
4)
badanie żywotności zęba (kod ICD-9-CM 23.02);
5)
usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego (kod ICD-9-CM 23.1601);
6)
płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku (kod ICD-9-CM 23.1604);
7)
leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej (kod ICD-9-CM 23.1605);
8)
kiretaż zwykły (zamknięty) w obrębie 1/4 uzębienia (kod ICD-9-CM 23.1607);
9)
plastyka wędzidełka, wargi, policzka (kod ICD-9-CM 23.1612);
10)
zatamowanie masywnego krwawienia w obrębie jamy ustnej przez podwiązanie, podkłucie naczyń bądź zatkanie kością (kod ICD-9-CM 23.1814);
11)
założenie opatrunku chirurgicznego (kod ICD-9-CM 23.1815);
12)
wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka (kod ICD-9-CM 23.1901);
13)
nacięcie powierzchniowo, podśluzówkowo lub podskórnie leżącego ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem(kod ICD-9-CM 23.2001);
14)
kiretaż otwarty w obrębie 1/4 uzębienia (kod ICD-9-CM 23.1608);
15)
gingiwoosteoplastyka (kod ICD-9-CM 23.1610);
16)
plastyka przedsionka jamy ustnej met. Clarka, Kazanjana, Nabersa (kod ICD-9-CM 23.1613, 23.1614);
17)
założenie opatrunku parodontologicznego (kod ICD-9-CM 23.1620).

Rozdział  4

Postanowienia końcowe

§  18. 
1. 
Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały zawarte.
2. 
Do umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się, nie dłużej jednak niż do dnia 1 lipca 2017 r., przepisy dotychczasowe.
3. 
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu zobowiązani są do wprowadzenia do umów, o których mowa w ust. 1 oraz zawartych w trybie, o którym mowa w § 19, warunków niniejszego zarządzenia, w terminie do dnia 30 czerwca 2017 r.
§  19. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy, o których mowa w § 21.
§  20. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczących udzielania świadczeń od dnia 1 lipca 2017 r.
§  21. 
Traci moc zarządzenie Nr 57/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne.
§  22. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
Spis załączników:

1) załącznik nr 1 "Katalog świadczeń stomatologicznych";

2) załącznik nr 2 "Umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenie stomatologiczne";

3) załącznik nr 3 "Zlecenie świadczenia protetycznego/świadczenia ortodontycznego";

4) załącznik nr 4 "Opis świadczeń ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki";

5) załącznik nr 5 "Oświadczenie o wyborze świadczeniodawcy w programie Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki";

6) załącznik nr 6 "Oświadczenie o wyborze świadczeniodawcy w programie Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

Uzasadnienie

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne stanowi realizację wniosków środowiska medycznego w szczególności Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie periodontologii i przedstawicieli Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów obejmują w szczególności podwyższenie współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielanych dzieciom na 1,3, wprowadzenie współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielanych kobietom w ciąży i w okresie połogu 1,2 oraz wprowadzenie współczynnika 1,5 korygującego wycenę punktową świadczeń profilaktyki stomatologicznej określonych w załączniku nr 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego jest spowodowanie udzielania większej liczby świadczeń stomatologicznych dla dzieci oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu.

Dodatkowo wprowadzony zostaje współczynnik 2,0 korygujący wycenę niektórych świadczeń udzielanych przez lekarza specjalisty periodontologa oraz w trakcie specjalizacji z periodontologii.

W zarządzeniu podwyższono wycenę punktową świadczenia "wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego" na 50 punktów, co urealnia wycenę świadczenia i ma na celu stymulować świadczeniodawców do częstszego leczenia zębów mlecznych.

Powyższe działania mają na celu ograniczenie miejscowych i ogólnoustrojowych następstw choroby próchnicowej zębów oraz skutków chorób periodontologicznych.

Treść niniejszego zarządzenia została również dostosowana do zmienionej treści rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzającej dodatkowo oceniany czas pracy lekarza jako pięć razy w tygodniu po 6 godzin, w tym dwa razy do godz. 18, oraz dodatkowy zakres: świadczenia periodontologii.

Nazwa projektu

Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

24.03.2017

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Podjęcie działań zmierzających do ograniczenia miejscowych i ogólnoustrojowych następstw choroby próchnicowej zębów u dzieci oraz kobiet w ciąży i okresie połogu oraz ograniczenie skutków choroby periodontologicznej.

Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Działania mające na celu ograniczenie miejscowych i ogólnoustrojowych następstw choroby próchnicowej zębów szczególności u dzieci i kobiet w ciąży i okresie połogu.
3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Komórki w Centrali NFZ odpowiedzialne za przygotowanie procesu kontraktowania świadczeńDSOZ
Komórki Organizacyjne w oddziałach wojewódzkich NFZPrzeprowadzenie konkursów ofert w rodzaju leczenie stomatologiczne
ŚwiadczeniodawcyŚwiadczeniodawcy realizujący umowy w rodzaju leczenia stomatologiczneZłożenie ofert do konkursów ofert w rodzaju leczenie stomatologiczne
ŚwiadczeniobiorcyPoprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu.
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych do dnia 10 lutego 2017 r., podczas których wpłynęło 21 uwag, dodatkowo odbyły się spotkania z udziałem środowiska medycznego: konsultantów krajowych w dziedzinie periodontologii, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej.
5. Skutki finansowe
Szacunkowe skutki finansowe, obejmują w szczególności podwyższenie współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielanych dzieciom na 1,3, wprowadzenie współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielanych kobietom w ciąży i w okresie połogu 1,2 oraz wprowadzenie współczynnika 1,5 korygującego wycenę punktową świadczeń profilaktyki stomatologicznej określonych w załączniku nr 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego jest spowodowanie udzielania większej liczby świadczeń stomatologicznych dla dzieci oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu. Dodatkowo wprowadzony zostaje współczynnik 2,0 korygujący wycenę niektórych świadczeń udzielanych przez lekarza specjalistę periodontologa oraz w trakcie specjalizacji z periodontologii.

W zarządzeniu podwyższono wycenę punktową świadczenia "wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego" na 50 punktów, co urealnia wycenę świadczenia i ma na celu stymulować świadczeniodawców do częstszego leczenia zębów mlecznych.

Skutki zmian wynoszą ok. 59,2 mln zł

6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Przepisy przedmiotowego zarządzenia wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2017 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
1. Po upływie okresu 12 miesięcy od 1 lipca 2107 r. będzie możliwy do oceny planowany wzrost liczby świadczeń stomatologicznych wykonywanych dzieciom w ramach zakresów świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci do ukończenia 18 r. ż., wzrost liczby wykonywanych świadczeń profilaktyki stomatologicznej, świadczeń z zakresu periodontologii, świadczeń dla kobiet w ciąży i okresie połogu

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  9  

Katalog świadczeń stomatologicznych

ZAŁĄCZNIK Nr  2  10  

07/STM/............

UMOWA Nr ....../.....

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- LECZENIE STOMATOLOGICZNE

zawarta w .............................................., dnia ....................................... roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ...................................................................... Oddziałem

Wojewódzkim w ....................................................................................................... z siedzibą:

.................................................................................................................................... (ADRES),

reprezentowanym przez

............................................................................................................,

zwanym dalej "Oddziałem Funduszu"

a

................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą",

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez

................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zwanych dalej "świadczeniami", w zakresach określonych w załączniku nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z warunkami udzielania świadczeń określonymi w ustawie, w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, zwanym dalej "rozporządzeniem" i rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, zwanym dalej "rozporządzeniem o programach zdrowotnych" wydanych na podstawie art. 31d ustawy, przepisami wydanymi na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów", oraz zgodnie ze szczegółowymi warunkami umów określonymi przez Prezesa Funduszu na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy.
3. 
Świadczeniodawca zobowiązany jest do zapoznania z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów wszystkie osoby, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej lub udzielają informacji Świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach są udzielane zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 - "Harmonogram - zasoby".
4. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
5. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w warunkach zawierania umów oraz w przepisach odrębnych.
6. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
7. 
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie, w zakresie wynikającym z umowy. Fundusz informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
9. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 8 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.
11. 
Świadczeniodawca jest zobowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia .......... r. do dnia ........... r. wynosi maksymalnie...................zł (słownie: .................................................zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628), zwanym dalej "rozporządzeniem zmieniającym OWU" w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................).
3. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, o których mowa w § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU w sposób, o którym mowa w § 4 ust. 5 rozporządzenia zmieniającego OWU, kwota nieprzekazanych środków ulega zwrotowi.
4. 
Środki, o których mowa w ust. 2 przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
5. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w zakresie świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
6. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń, Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego:.......................................................................

nr..................................................................................................................................

7. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 3, wymaga uprzednio złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
8. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
9. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikające z postanowień art. 10f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
10. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.
§  5. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący program "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki" wykazuje fakt objęcia świadczeniobiorcy tym Programem oraz świadczenia udzielone w ramach jego realizacji w sprawozdawanym okresie rozliczeniowym.
2. 
Podstawą płatności za objęcie opieką świadczeniobiorcy w ramach Programu w danym miesiącu jest udzielenie mu świadczenia.
3. 
Świadczeniodawca realizujący umowę na program "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki" dołącza do rachunku sprawozdanie z procedur wykonanych u pacjentów objętych Programem, zawierające dane zawarte we wzorze, stanowiącym załącznik nr 5 do umowy. Sprawozdanie obejmuje okres jednego miesiąca.
§  6. 
Świadczeniodawca jest zobowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym, w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznań według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10);
2)
procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9)

- w wersjach wskazanych przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy.

KARY UMOWNE

§  7. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawanych na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r. poz.1536, z późn. zm.) finansowanych w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną, stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez świadczeniodawcę informacji, o której mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego OWU, Fundusz nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
6. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, o których mowa:
1)
w § 2 ust. 1 pkt 1 lub w § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia zmieniającego OWU, albo sposobem podziału, o którym mowa w § 2 ust. 6 rozporządzenia zmieniającego OWU;
2)
w § 2 ust. 3 pkt 1 Ogólnych warunków umów zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 i 5 ogólnych warunków umów, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy,

- Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.

7. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1 - 6, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  8. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ................ do dnia ............ r.
2. 
Każda ze Stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  9. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między Stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  10. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy odrębne, w tym 1) rozporządzenie;

rozporządzeniu o programach zdrowotnych oraz ogólne warunki umów.

§  11. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  12. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

PODPISY STRON

........................................................ ...........................................................

........................................................ ...........................................................

Oddział Funduszu Świadczeniodawca

Wykaz załączników do umowy:

1) załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram-zasoby;

3) załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego;

5) załącznik nr 5 do umowy - Sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom objętym programem "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWYNr dokumentu (aneksu) wprowadzającego:...........
rodzaj świadczeń: leczenie stomatologicznewersja ......OW NFZ
Nr identyfikacyjny nadany przez NFZ
Nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Okres rozliczeniowy od............ do......................
PozycjaPodstawa *Kod zakresu świadczeńZakres świadczeńKod miejsca udzielania świadczeńJednostka rozliczeniowaLiczba jednostek rozliczeniowychCena jedn. rozlicz. (zł)Wartość (zł)
razem zakresy (kwota umowy w okresie rozliczeniowym)
Okres rozliczeniowy od............ do......................**
PozycjaPodstawa *Kod zakresu świadczeńZakres świadczeńKod miejsca udzielania świadczeńJednostka rozliczeniowaLiczba jednostek rozliczeniowychCena jedn. rozlicz. (zł)Wartość (zł)
razem zakresy (kwota umowy w okresie rozliczeniowym)
w tym w poszczególnych okresach sprawozdawczych - razem pozycje
Razem pozycjeOkres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)
StyczeńLutyMarzecKwiecień
MajCzerwiecLipiecSierpień
WrzesieńPaździernikListopadGrudzień
w tym w poszczególnych okresach sprawozdawczych - poszczególne pozycje
PozycjaKod zakresuNazwa zakresu
Kod miejscaNazwa miejsca
Adres miejscaTERYT
StyczeńLutyMarzec
liczba * cena
wartość
KwiecieńMajCzerwiec
liczba * cena
wartość
LipiecSierpieńWrzesień
liczba * cena
wartość
PaździernikListopadGrudzień
liczba * cena
wartość
data sporządzenia
podpis i pieczęć Dyrektora OWpodpis i pieczęć świadczeniodawcy
* Określenie czynności formalno - prawnej, na podstawie której została utworzona pozycja umowy
** - Kolejne sekcje drukowane dla każdego okresu rozliczeniowego oznaczonego w umowie (o ile w umowie oznaczono więcej niż jeden okres rozliczeniowy)

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik nr 2 do umowy Nr ...................................................................
rodzaj świadczeń: leczenie stomatologiczne
Nr pozycji umowy (a)Kod zakresu świadczeń (b)Zakres świadczeń (c)Kod miejsca udzielania świadczeń (d)Nazwa miejsca udzielania świadczeń (e)Adres miejsca udzielania świadczeń (f)Część VII kodu resortowego (g) ***Część VIII kodu resortowego (h)***Profil

IX - X cz. kodu res.(i)***

I. Dostępność miejsca udzielania świadczeń
Harmonogram
pn (a)wt (b)śr (c)czw (d)pt (e)sob (f)nd (g)Obowiązuje od (h)Obowiązuje do (i)Status

D, M, U*

II. Personel
Unikalny wyróżnik osoby (a)Nazwisko

(b)

Imiona

(c)

Pesel (d)Status

D, M, U*

Dostępność osoby personelu
Dostępność godzinowa tygodniowo (e)Rodzaj harmonogramu **

(f)

pn (g)wt (h)śr (i)czw (j)pt (k)sob (l)nd (m)Obowiązuje od (n)Obowiązuje do (o)
P
Uprawnienia zawodowe
Grupa zawodowa (p)Nr Prawa Wyk. Zawodu (q)
Zawód-specjalność
Nazwa (r)Stopień specjalizacji (s)Data uzyskania (t)Data otwarcia (u)
Kompetencje
Nazwa (w)Data uzyskania

(y)

Doświadczenie zawodowe (z)
III. Sprzęt
Unikalny

wyróżnik sprzętu

(a)

Nazwa sprzętu (b)Ilość (c)Nr seryjny sprzętu (d)Rodzaj dostępności sprzętu (e)Rok produkcji (f)Dostępny od (g)Dostępny do (h)Status

D, M, U*

podpis i pieczęć Dyrektora OWpodpis i pieczęć świadczeniodawcy
* D - dodano, M - zmodyfikowano, U - usunięto
** Rodzaj harmonogramu:
P - harmonogram podstawowy
*** - kody nadane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, z późn. zm.)
- stosuje się odpowiednio do komórek org. wykonujących usługi dla dzieci, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik nr 3 do umowy Nr ..............................
leczenie stomatologiczne
UNIKALNY WYRÓŻNIK PODWYKONAWCY
Dane identyfikacyjne i adresowe podwykonawcy
Nazwa
Adres siedziby
Kod terytorialny i nazwa
REGONNIP
Forma organizacyjno-prawna (cześć IV KR)
Osoba/y uprawniona do reprezentowaniaTelefon
Dane rejestrowe podwykonawcy
Rodzaj rejestruNr wpisu do rejestru
Organ rejestrującyData wpisu
Data ostatniej aktualizacji
Dane dotyczące formy i przedmiotu umowy podwykonawstwa
Umowa/promesa
Data, od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPozycja/e umowy
Data, do kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPrzedmiot świadczeń podwykonywanych
Opis przedmiotu podwykonawstwa
data sporządzenia
podpis i pieczęć Dyrektora OWpodpis i pieczęć Świadczeniodawcy

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Dane Świadczeniodawcy

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:
numer
w dziedzinie
w grupie
na okres
Nowy pełny numer rachunku bankowego związanego z realizacją umowy
Dane posiadacza rachunku bankowego:

Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.

Podpis/y i pieczęć Świadczeniodawcy .........................................

Załącznik Nr  5

Sprawozdanie z procedur wykonanych pacjentom

objętym programem "Ortodontycza opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki"

za miesiąc ............................................
Cz. A Dane Świadczeniodawcy
Nazwa:
Adres:
Telefon:
Numer umowy:
Cz. B Dane Świadczeniobiorców
Imię i NazwiskoPESELWiekKod ICD-10 jednostki chorobowej kwalifikującej do objęcia ProgramemWada wg GOSLON (w przypadku rozszczepów)Rok włączenia pacjenta do ProgramuData wizytyKod udzielonej procedury wg. ICD-9 (jeśli ma zastosowanie)Nazwa udzielonej procedury
data sporządzenia sprawozdania................................................

Załącznik Nr  6

HARMONOGRAM POSTOJÓW DENTOBUSÓW
Załączniknr 6do umowy nr
rodzaj świadczeń: leczenie stomatologiczne

(dotyczy świadczeń udzielanych w dentobusie)

Obszar udzielania świadczeń:
data postoju dentobusumiejsce postoju dentobusu nazwa powiatumiejsce postoju dentobusu nazwa gminymiejsce postoju dentobusu nazwa miasto/wieśgodziny postojumiejsce postoju nazwamiejsce postoju adres
datadzień tygodniaoddo
abcdefghi
podpis i pieczęć Dyrektora OWpodpis i pieczęć świadczeniodawcy

ZAŁĄCZNIK Nr  3

................................................. ............................................

(pieczątka świadczeniodawcy) (miejscowość i data)

ZLECENIE ŚWIADCZENIA PROTETYCZNEGO*/

ŚWIADCZENIA ORTODONTYCZNEGO*

NR ........../...........

Nr umowy z NFZ .........................................................................................................................

Pełna nazwa i adres świadczeniodawcy .......................................................................................

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

Nazwa podwykonawcy ................................................................................................................

Imię i nazwisko świadczeniobiorcy ..............................................................................................

PESEL świadczeniobiorcy

Opis udzielonego świadczenia:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Kod świadczenia..................................... Wartość punktowa.....................................

Stan jamy ustnej i projekt pracy

projektprojekt
18171615 5514 5413 5312 5211 5121 6122 6223 6324 6425 65262728
stanstan
stanstan
48474685 4584 4483 4382 4281 4171 3172 3273 3374 3475 35363738
projektprojekt

..................................................

(pieczątka i podpis lekarza)

..............................................................................

(data wykonania, czytelny podpis podwykonawcy)

Potwierdzam odbiór wykonanego świadczenia

........................................................... ....................................................................

(data odbioru, podpis świadczeniobiorcy) (data odbioru, pieczątka i podpis lekarza)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

OPIS ŚWIADCZEŃ

ORTODONTYCZNEJ OPIEKI NAD DZIEĆMI

Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Celem realizacji świadczeń z zakresu Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, wydanym na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem MZ o programach zdrowotnych", jest finansowanie objęcia specjalistycznym leczeniem ortodontycznym populacji osób z wrodzonymi wadami rozwojowymi typu rozszczep podniebienia pierwotnego lub wtórnego oraz anomalie twarzy w zakresie zależnym od rozwoju I i II łuku skrzelowego i ograniczenie u nich zniekształceń morfologiczno-czynnościowych w tym zakresie.

Dotychczasowe Programy obejmujące leczeniem osoby z wadami wrodzonymi części twarzowej czaszki to:

1. w latach 2000-2002, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia, "Program wielospecjalistycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego";

2. w 2004 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, "Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego na rok 2004";

3. w 2005 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, "Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki na rok 2005";

4. od 2006 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia "Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki";

5. od 2009 roku, realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia program "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

ZAŁĄCZNIK Nr  5

OŚWIADCZENIE O WYBORZE ŚWIADCZENIODAWCY

W PROGRAMIE ORTODONTYCZNA OPIEKA NAD DZIEĆMI

Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Dane świadczeniobiorcy:

Imię i nazwisko .............................................................................................................................

PESEL

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

Część A

1. Wyrażam zgodę na objęcie leczeniem w ramach programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki"

.......................................................................................................................................................

pełna nazwa i adres świadczeniodawcy

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

2. Oświadczam, że będę kontynuował/a leczenie w ramach programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki" w:

.......................................................................................................................................................

pełna nazwa i adres świadczeniodawcy

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

........................................... ............................................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

Część B

3. Oświadczam, że rezygnuję z uczestnictwa w programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki".

........................................... .............................................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

ZAŁĄCZNIK Nr  6

OŚWIADCZENIE O WYBORZE ŚWIADCZENIODAWCY

W PROGRAMIE ORTODONTYCZNA OPIEKA NAD DZIEĆMI

Z WRODZONYMI WADAMI CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI

Dane świadczeniobiorcy:

Imię i nazwisko .............................................................................................................................

PESEL

Adres zamieszkania ......................................................................................................................

Oświadczam, że przed dniem 1 lipca 2016 roku uczestniczyłam/em w leczeniu prowadzonym w ramach:*)

1. Programu wielospecjalistycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego lub wtórnego, realizowanego w latach 2000-2002 przez Ministerstwo Zdrowia TAK |_| NIE |_|

......................................... ......................................................................

Miejscowość, dnia: Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

2. Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, realizowanych przez Fundusz od roku 2004 lub programu "Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki", realizowanych przez Fundusz od roku 2009

TAK |_| NIE |_|

......................................... ......................................................................

Miejscowość, data Podpis świadczeniobiorcy /

opiekuna prawnego świadczeniobiorcy

*) zakreślić właściwą odpowiedź znakiem |x|

1 § 2 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
3 § 8 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
4 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
5 § 10 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
6 § 10 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
7 § 10 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
8 § 12 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.
9 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 8/2018/DSOZ z dnia 31 stycznia 2018 r. (NFZ.18.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 marca 2018 r.

10 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 6/2018/DSOZ z dnia 25 stycznia 2018 r. (NFZ.2018.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2018 r.