Określenie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2010.39.85

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 2012 r.

Zarządzenie Nr 85/2010/DSOZ
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 23 grudnia 2010 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Na postawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25, art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1)), zwanej dalej "ustawą", zarządza się co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawarcia i realizacji umowy w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zwanej dalej "umową", a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie oraz warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.
§  2.
1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
gotowość do udzielania świadczeń - warunki organizacyjno-techniczne pozwalające na wykorzystanie zasobów kadrowych oraz niezbędnego sprzętu i wyposażenia do udzielania świadczeń od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8.00 dnia danego do godziny 8.00 dnia następnego;
3)
miejsce udzielania świadczeń - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu;
4)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
5)
obszar zabezpieczenia - wyznaczany przez Dyrektora Oddziału Funduszu spójny terytorialnie obszar (powiat, powiaty, gmina, gminy, dzielnica, dzielnice lub inaczej, jednoznacznie i precyzyjnie określone obszary), którego określenie uzależnione jest od konieczności właściwego zabezpieczenia świadczeń ze względu na wielkość populacji nim objętej jak i warunki geograficzno-terytorialne danego obszaru;
6) 1
ryczałt miesięczny - uśredniona kwota przeznaczona na sfinansowanie świadczeń udzielanych w okresie sprawozdawczym (miesiąc) w ramach gotowości do wykonywania świadczeń od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8.00 dnia danego do godziny 8.00 dnia następnego, wszystkim zgłaszającym się świadczeniobiorcom - również spoza obszaru zabezpieczenia; ryczałt miesięczny jest przypisany do obszaru zabezpieczenia, na który została zawarta umowa, bez względu na liczbę dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów zorganizowanych poza miejscem udzielania świadczeń, o którym mowa w § 3 ust. 4 (tak określony ryczałt nie podlega podziałowi, na dodatkowe miejsca) ;
7)
zakres świadczeń - świadczenie lub grupa świadczeń wyodrębnionych w danym rodzaju świadczeń, dla których w umowie określa się kwotę finansowania,
2.
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 139, poz. 1139 z późniejszymi zmianami), zwanym dalej "rozporządzeniem Ministra Zdrowia" oraz Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484), zwanym dalej "OWU".

Rozdział  2

Przedmiot postępowania i umowy

§  3.
1.
Przedmiotem postępowania jest wyłonienie świadczeniodawcy, który będzie realizować świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 5 pkt 17a ustawy.
2.
Szczegółowy katalog zakresów określony jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.
3.
Obszar zabezpieczenia świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej określa dyrektor Oddziału Funduszu w ogłoszeniu o postępowaniu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1 ma na celu wyłonienie jednego świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w jednym miejscu udzielania świadczeń na obszarze zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 3.
5. 2
W zakresach świadczeń określonych w poz. 2, 3, i 4 załącznika nr 1 do zarządzenia, świadczeniodawca w celu zwiększenia dostępności do świadczeń, może zorganizować dodatkowe miejsce przyjmowania pacjentów, poza miejscem udzielania świadczeń wskazanym w ust. 4.
6. 3
Świadczenia w dodatkowych miejscach przyjmowania pacjentów, o których mowa w ust. 5 mają być udzielane na zasadach określonych w § 2 ust. 1 pkt 2, a dodatkowe miejsca przyjmowania pacjentów, muszą spełniać warunki określone w II części załącznika nr 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
7. 4
Liczba zespołów (lekarzy i pielęgniarek) udzielających świadczeń stosownie do zakresów świadczeń określonych w poz. 2, 3, i 4 załącznika nr 1 do zarządzenia oraz przepisów § 8 ust. 1 zarządzenia, obejmuje miejsce udzielania świadczeń, o którym mowa w ust. 4 i dodatkowe miejsca przyjmowania pacjentów, o których mowa w ust. 5, znajdujące się na obszarze zabezpieczenia.
8. 5
Zaakceptowany przez dyrektora właściwego Oddziału Wojewódzkiego wniosek świadczeniodawcy o zorganizowanie dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów, stanowi podstawę do zmiany umowy w zakresie określenia dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów.
§  4.
1.
Przedmiotem umowy jest realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę, poza godzinami pracy określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia świadczeniobiorcy, które nie jest stanem nagłym, finansowanych przez Fundusz, o których mowa w zał. nr 5 Część I pkt 1 ppkt 1-3 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
2.
Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają zgody Prezesa Funduszu.
§  5.
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. U. UE. L.02.340.1 i Dz. U. UE-sp.06-5-3, z późn. zm.4) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy, przedmiot umów obejmuje w szczególności:
*
85121100-4 Ogólne usługi lekarskie;
*
85141200-1 Usługi świadczone przez pielęgniarki.

Rozdział  3

Zasady postępowania, wymagania wobec świadczeniodawców oraz sposób i warunki udzielania świadczeń

§  6.
1.
Umowę w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zawiera się ze świadczeniodawcą którego oferta została wybrana po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert albo rokowań.
2.
Źródłem stanowiącym podstawę do określenia wielkości populacji na danym obszarze zabezpieczenia są aktualne w chwili ogłoszenia postępowania dane na temat ludności wg. Głównego Urzędu Statystycznego, tj. Rocznik Demograficzny. W przypadku obszarów mniejszych terytorialnie niż gmina (np. dzielnica miasta), dopuszcza się dane pozyskane z właściwych jednostek statystycznych dla danego obszaru (urząd miasta).
3.
Miejsce udzielania świadczeń, musi być zlokalizowane na terenie obszaru zabezpieczenia, którego dotyczy postępowanie.
4.
W uzasadnionych przypadkach, tj. braku oferenta/ów z miejscem udzielania świadczeń na obszarze zabezpieczenia, dyrektor Oddziału Funduszu może wyrazić zgodę na odstępstwo od wymogu określonego w ust. 3, w trakcie kolejnego postępowania, z uwzględnieniem jak najkorzystniejszego położenia (odległość) danego miejsca udzielania świadczeń pozwalającego na właściwe udzielanie świadczeń w obszarze zabezpieczenia, którego dotyczy postępowanie dodatkowe.
5.
Świadczenia mogą być wykonywane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
6.
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w zarządzeniu i w przepisach odrębnych.
7.
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie dyrektora Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w umowie.
8.
Oddział Funduszu zobowiązany jest do poinformowania Świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
9.
Każda zmiana warunków udzielania świadczeń przez Świadczeniodawcę lub podwykonawcę, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, musi być zgłoszona przez Świadczeniodawcę w terminie umożliwiającym zmianę umowy, jednak nie krótszym niż 14 dni.
10. 6
(uchylony).
§  7.
1.
Dla realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczeniodawcą ustala dla miejsca udzielania świadczeń harmonogram pracy personelu stanowiący załącznik nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, na wykonywanie których Fundusz zawarł umowę ze świadczeniodawcą udzielane są osobiście przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3.
Osoby, o których mowa w ust. 2, zapewniające gotowość do udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie mogą realizować w tym samym czasie zleceń od innych podmiotów, udzielać świadczeń u innych świadczeniodawców oraz wynikających z realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w innych rodzajach świadczeń, a w szczególności, leczenia szpitalnego, ratownictwa medycznego oraz pomocy doraźnej i transportu sanitarnego (zespół sanitarny typu "N").
4.
Przepisy ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio w sytuacji, o której mowa w § 6 ust. 5 i 6.
§  8.
1.
Świadczeniodawca udzielający świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zapewnia gotowość do udzielania świadczeń w miejscu udzielania świadczeń, zgodnie z obsadą kadrową w wymiarze co najmniej jednego lekarza i jednej pielęgniarki na każde rozpoczęte 50 000 osób zamieszkałych na obszarze zabezpieczenia.
2.
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do miejsca udzielania świadczeń w czasie określonym w § 2 ust. 1 pkt 2.
3.
W celu zapewnienia dostępności do świadczeń ambulatoryjnych jedna z osób zespołu złożonego z lekarza i pielęgniarki, pozostaje w gotowości ich udzielania w miejscu udzielania świadczeń podczas ewentualnego wyjazdu drugiego członka zespołu do domu chorego.
4.
Wykaz oraz sposób udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej określa część I załącznika nr 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
5.
Warunki realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (wymagania kwalifikacyjne oraz wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną) określa część II załącznika nr 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz załącznik nr 3 do zarządzenia.

Rozdział  4

Zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń

§  9.
1.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do przekazywania Oddziałowi Funduszu informacji o zrealizowanych świadczeniach, za dany okres sprawozdawczy podlegający rozliczeniu w ramach umowy.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, przedstawiana będzie przez Świadczeniodawcę Oddziałowi Funduszu w formie elektronicznej comiesięcznie, w formacie wymiany danych wymaganym przez Fundusz (odpowiednio: komunikat XML typu: "SWIAD""Komunikat szczegółowy NFZ świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych" lub typu "ZBPOZ" - "Komunikat szczegółowy NFZ danych zbiorczych o świadczeniach udzielonych w ramach POZ", w terminie do 10 dnia po upływie każdego okresu sprawozdawczego.
3.
Wykazy świadczeń podlegających sprawozdawaniu przez Świadczeniodawcę oraz typ komunikatu XML, którym informacja o zrealizowanych świadczeniach będzie przekazywana, określa załącznik nr 4 do umowy.
4.
Zakres danych przekazywanych o świadczeniach wykonanych w okresie sprawozdawczym, odpowiednio do typu komunikatu XML, którym sprawozdawczość będzie realizowana, obejmuje dane określone w przepisach wydanych na podstawie art. 190 ust. 1 ustawy oraz kod świadczenia.
5.
Zapłata należności z tytułu realizacji umowy następuje na podstawie rachunków wystawionych przez Świadczeniodawcę, zgodnie z zasadami i terminach określonych w umowie.
6.
Świadczeniodawcy przysługuje prawo korygowania danych, o których mowa w ust. 4.
7.
Przy zmianie definicji komunikatów, o których mowa w ust. 2 Fundusz zobowiązany jest do zachowania vacatio legis uwzględniającego, co najmniej jeden, pełny okres sprawozdawczy.
8. 7
(uchylony).

Rozdział  5

Postanowienia końcowe

§  10.
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowania w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2011 i lata następne, począwszy od umów zawieranych od 1 marca 2011 r.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367, Nr 225, poz. 1486, Nr 227, poz. 1505, Nr 234, poz. 1570 i Nr 237, poz. 1654; z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 22, poz. 120, Nr 26, poz. 157, Nr 38, poz. 299, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 800, Nr 98, poz. 817, Nr 111, poz. 918, Nr 118, poz. 989, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278, oraz z 2010 r. Nr 50, poz. 301, Nr 125 poz. 842, Nr 107, poz. 679, Nr 165, poz. 1116, Nr 127, poz. 857, oraz Nr 225, poz. 1465.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 Katalog zakresów świadczeń

L.p.Nazwa zakresu świadczeń

kontraktowanych

Kod zakresu

świadczeń kontraktowanych

Jednostka rozliczeniowa zakresu

świadczeń kontraktowanych

1236
1świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze zabezpieczenia do 50 000 osóbryczałt miesięczny

(R1)

2świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze zabezpieczenia do 100 000 osób1ryczałt miesięczny

(R2)

3świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze zabezpieczenia do 150 000 osób2ryczałt miesięczny

(R3)

4świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze zabezpieczenia powyżej 150 000 osób3ryczałt miesięczny

(R4)

Uwaga: Ryczałty nie sumują się.

______

1 Populacja objęta obszarem zabezpieczenia nie może być mniejsza niż 50 000 osób

2 Populacja objęta obszarem zabezpieczenia nie może być mniejsza niż 100 000 osób

3 Populacja objęta obszarem zabezpieczenia nie może być mniejsza niż 150 000 osób

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ W RODZAJU PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA W ZAKRESIE NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ

zawarta w ....................., dnia ....................... roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia -.............................. Oddzialem Wojewódzkim w............................................... z siedzibą: .......................................... (ADRES), reprezentowanym przez .................................., zwanym dalej "Oddzialem Funduszu"

a

.................................................., reprezentowanym przez

........................................, zwanym dalej "Świadczeniodawcą".

PRZEDMIOT UMOWY

§  1.
1.
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zwanych dalej "świadczeniami", określonym w załączniku nr 1 do umowy.
2.
Świadczeniodawca zobowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w szczególności w warunkach zawierania i realizacji umów w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ustalonych na dany okres rozliczeniowy w drodze zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wydanego na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), zwanych dalej "warunkami zawierania umów", "Ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej" stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484), zwanych dalej "Ogólnymi warunkami umów" oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 139, poz. 1139 z późn. zm.).

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2.
1.
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram-zasoby".
2.
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram-zasoby".
3.
Świadczenia mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
4.
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone dla Świadczeniodawców w przepisach odrębnych i warunkach zawierania umów.
5.
Dopuszczalne jest zlecanie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
6.
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą, a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie dyrektora Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz o jej wynikach.
7.
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu, najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
8.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
9.
Aktualizację danych, o których mowa w ust. 8, należy dokonać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności w Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia z późn. zm. oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
§  3.
Świadczeniodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ ŚWIADCZENIODAWCÓW

§  4.
1.
Świadczeniodawca zobowiązany jest do przekazywania Funduszowi za dany okres sprawozdawczy podlegający rozliczeniu w ramach umowy, informacji o realizacji świadczeń, sporządzonej na podstawie prowadzonej dokumentacji.
2.
Informację, o której mowa w ust. 1, Świadczeniodawca przedstawia comiesięcznie w formie elektronicznej, w formacie wymiany danych wymaganym przez Oddział Funduszu, w terminie 10 dni po upływie każdego okresu sprawozdawczego, w zakresie wskazanym w załączniku nr 4 do umowy.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  5.
1.
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy, w okresie od dnia ........ r. do dnia ........... r. wynosi maksymalnie ............................................. zł (słownie: ............................................zł).
2.
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
3.
Należności z tytułu realizacji umowy określone w ust. 1 Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy Świadczeniodawcy nr ..........................
4.
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 3, wymaga uprzedniego złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do umowy.
5.
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
6. 8
(uchylony).

KARY UMOWNE

§  6.
1.
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Dyrektor Oddziału Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2.
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3.
W przypadku wystawienia zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze finansowane w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4.
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-3 nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7.
1.
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ......... r. do dnia ............r.
2.
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8.
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9.
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
§  10.
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Wykaz załączników do umowy:

1)
załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;
2)
załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram - zasoby;
3)
załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;
4)
załącznik nr 4 do umowy - Wzór zbiorczego raportu z realizacji świadczeń w NiŚOZ;
5)
załącznik nr 5 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego

PODPISY STRON

.................................

.................................

Świadczeniodawca Oddział Funduszu

Załącznik Nr  1

  9 grafika

Załącznik Nr  2

  10 HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik Nr  3

 Wykaz podwykonawców

UNIKALNY WYRÓŻNIK

PODWYKONAWCY

Dane identyfikacyjne i adresowe podwykonawcy
Nazwa
Adres siedzibyKod terytorialny
REGONNIP
Forma

organizacyjna

Forma gospodarki finansowej

(cześć IV KR)

Osoba/y uprawniona

do reprezentowania

Dane rejestrowe podwykonawcy
Rodzaj rejestruNr wpisu do rejestru

(dla RZOZ część I KR)

Organ rejestrującyData wpisu
Data ostatniej aktualizacji
Dane dotyczące formy i przedmiotu umowy podwykonawstwa
Umowa/promesaPozycja/e umowy
Data od kiedy

obowiązuje lub

będzie obowiązywać umowa

Przedmiot podwykonawstwa
Data do kiedy

obowiązuje lub

będzie obowiązywać umowa

Opis przedmiotu

podwykonawstwa

…………………

data sporządzenia

……………………………… …………………………………..

podpis i pieczęć Dyrektora OW podpis i pieczęć świadczeniodawcy

Załącznik Nr  4

  11 ZAKRES DANYCH SPRAWOZDAWCZYCH W RAPORTACH STAŁYSTYCZNYCH Z REALIZACJI ŚWIADCZEŃ, O KTÓRYCH MOWA W ART. 55 UST. 3 USTAWY

Świadczenia sprawozdawane za pomocą komunikatu XML, zgodnie z przedmiotem umowy:
L.p.Kod świadczenia

wg NFZ1

Kod

świadczenia 2

Nazwa jednostki sprawozdawanejLiczba

świadczeń

w okresie

Sprawozdawczość

elektroniczna –

obowiązujący typ

komunikatu XML

1Nocna i świąteczna opieka

zdrowotna

1.15.01.00.00001082.4porady lekarskie

ambulatoryjne

SWIAD
1.25.01.00.00001098.4porady lekarskie wyjazdoweSWIAD
1.111009047.6liczba wizyt pielęgniarskich

udzielonych ambulatoryjnie

ZBPOZ
1.121010048.6liczba wizyt pielęgniarskich

udzielonych w trybie

wyjazdowym

ZBPOZ
2(uchylona)

................................. ……………........................

(miejscowość, data) (podpis osoby uprawnionej)

Objaśnienia:

1) kod wskazywany przez świadczeniodawcę przy sporządzaniu sprawozdania

2) kod nadany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 190 ust. 1 ustawy, dopisujący się automatycznie po wskazaniu przez świadczeniodawcę kodu NFZ

Załącznik Nr  5

 …………………..

Miejscowość, data

……………………………….

Kod Oddziału Wojewódzkiego

……………………………

Dane Świadczeniodawcy

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:

numer ...........................................................................................................................................

w rodzaju ......................................................................................................................................

w zakresie .....................................................................................................................................

na okres ........................................................................................................................................

Nowy nr rachunku bankowego to :...............................................................................................

Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.

Podpis/y i pieczęć Świadczeniodawcy .........................................................................................

Załącznik Nr  6

  12 (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  13 Warunki realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

1. Wymagania dotyczące personelu
Zgodne z częścią II ust. 1 załącznika nr 5 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia

29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki

zdrowotnej (Dz. U.2009.139.1139 z późn. zm.)

2. Wymagania lokalowe
Zgodne z częścią II ust. 2 załącznika nr 5 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia

29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki

zdrowotnej (Dz. U.2009.139.1139 z późn. zm.)

3. Wymagania dotyczące wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny
Zgodne z częścią II ust. 3 załącznika nr 5 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia

29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki

zdrowotnej (Dz. U.2009.139.1139 z późn. zm.)

4. Inne wymagania - dodatkowo oceniane
4.1Posiadanie certyfikatu ISO w zakresie usług medycznych, ważnego w dniu

złożenia oferty

4.2Zapewnienie dostępności do świadczeń w tym samym czasie, przez dodatkowego

lekarza na każde rozpoczęte 50 000 osób zamieszkałych na obszarze

zabezpieczenia

4.3Zapewnienie dostępności do świadczeń w tym samym czasie, przez dodatkową

pielęgniarkę na każde rozpoczęte 50 000 osób zamieszkałych na obszarze

zabezpieczenia

4.4Nie mniej niż połowa lekarzy realizujących świadczenia posiadających

specjalizację (1-szy stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty) lub w

trakcie specjalizacji w dziedzinie medycyna rodzinna, pediatria lub choroby

wewnętrzne

4.5Środek transportu: samochód osobowy (gwarantowana gotowość użytkowania)
4.6Środek transportu sanitarnego - spełniający cechy techniczne i jakościowe

określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane.

4.7Spełnienie warunków sanitarnych i lokalowych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, z późn. zm.).
4.8Zapewnienie diagnostyki RTG i laboratoryjnej w lokalizacji
1 § 2 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
2 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
3 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
4 § 3 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
5 § 3 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
6 § 6 ust. 10 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 47/2012/DSOZ z dnia 2 sierpnia 2012 r. (NFZ.12.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 sierpnia 2012 r.
7 § 9 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 47/2012/DSOZ z dnia 2 sierpnia 2012 r. (NFZ.12.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 sierpnia 2012 r.
8 Załącznik nr 2 § 5 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 47/2012/DSOZ z dnia 2 sierpnia 2012 r. (NFZ.12.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 sierpnia 2012 r.
9 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
10 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 10/2011/DSOZ z dnia 28 lutego 2011 r. (NFZ.11.8.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 2011 r.
11 Załącznik nr 4:

-zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 40/2012/DSOZ z dnia 6 lipca 2012 r. (NFZ.12.40) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 47/2012/DSOZ z dnia 2 sierpnia 2012 r. (NFZ.12.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 sierpnia 2012 r.

12 Załącznik nr 6 uchylony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 47/2012/DSOZ z dnia 2 sierpnia 2012 r. (NFZ.12.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 sierpnia 2012 r.
13 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 82/2012/DSOZ z dnia 21 listopada 2012 r. (NFZ.12.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2012 r.