Określenie warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1998.3.14 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 2000 r.

Uchwała
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 28 listopada 1991 r.
w sprawie określenia warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów (tekst jednolity).

Na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami), Rada Główna uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Warunkiem utworzenia i prowadzenia kierunku studiów magisterskich w państwowej szkole wyższej jest zatrudnienie na podstawie mianowania przynajmniej ośmiu pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach wchodzących w zakres programu danego kierunku, w tym co najmniej pięciu o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów. Warunkiem utworzenia i prowadzenia studiów magisterskich na kierunku "filologia" jest ponadto:

– zapewnienie, aby w grupie wyżej wymienionych profesorów i doktorów habilitowanych, przynajmniej jedna osoba specjalizowała się w zakresie tego języka obcego, który jest przedmiotem studiów magisterskich,

– dostosowanie rekrutacji do stanu kadry tak, aby na każdego profesora lub doktora habilitowanego, o którym mowa w pkt a), przypadało nie więcej niż 50 studentów, uwzględniając wszystkie formy kształcenia.

2. 2
Warunkiem utworzenia i prowadzenia kierunku studiów magisterskich w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jest zatrudnienie na pełnym etacie przynajmniej ośmiu pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach wchodzących w zakres programu danego kierunku, w tym co najmniej pięciu o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów. Kadra profesorów i doktorów habilitowanych, wymagana do uruchomienia studiów magisterskich zatrudniona jest w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako w podstawowym miejscu pracy. Określone w ust. 1 warunki dotyczące utworzenia i prowadzenia studiów magisterskich na kierunku "filologia" stosuje się odpowiednio.
3.
Warunkami utworzenia i prowadzenia kierunku studiów magisterskich w innych niepaństwowych szkołach wyższych są:
a)
spełnienie wymogów określonych w ust. 2, odniesionych do właściwej niepaństwowej szkoły wyższej,
b)
właściwy poziom prowadzonego dotychczas przez szkołę kształcenia zawodowego na danym kierunku,
c)
właściwy poziom prowadzonych w szkole badań naukowych w dyscyplinach odpowiadających temu kierunkowi studiów,
d)
właściwe proporcje liczby nauczycieli akademickich do przewidywanej liczby studentów,
e)
odpowiednie warunki materialne, w tym baza lokalowa i laboratoryjna.
4.
Warunkami utworzenia i prowadzenia kierunku wyższych studiów zawodowych są:
a)
zatrudnienie na pełnych etatach przynajmniej czterech pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów,
b)
zatrudnienie na pełnych etatach sześciu pracowników ze stopniem naukowym doktora posiadających udokumentowany dorobek praktyczny (staż poza uczelnią, projekty, patenty, programy komputerowe, etc.) o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów.
c) 3
ponadto na kierunku "filologia":

– zapewnienie, aby w grupie profesorów i doktorów habilitowanych, wymienionych w pkt a), przynajmniej jedna osoba specjalizowała się w zakresie tego języka obcego, który jest przedmiotem studiów zawodowych,

– zapewnienie, aby w grupie doktorów, wymienionych w pkt b), przynajmniej jedna osoba specjalizowała się w zakresie tego języka obcego, który jest przedmiotem studiów zawodowych,

– dostosowanie rekrutacji do stanu kadry tak, aby na każdego nauczyciela akademickiego z grupy profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów, o których mowa w pkt wyżej, przypadało nie więcej niż 30 studentów, uwzględniając wszystkie formy kształcenia.

5.
W odniesieniu do prowadzonych obecnie kierunków nie spełniających podanych kryteriów kadrowych, uzupełnienie stanu kadrowego powinno nastąpić najpóźniej do końca roku akademickiego 1992/1993. Począwszy od roku akademickiego 1993/1994 minimalny stan kadrowy winien być uzupełniony najpóźniej do końca roku akademickiego następującego po roku akademickim, w którym stan kadrowy spadnie poniżej wymaganego minimum.
6.
Do minimum kadrowego wymaganego do prowadzenia kierunku studiów magisterskich mogą być wliczeni nie więcej niż dwaj, a w przypadku studiów zawodowych nie więcej niż jeden cudzoziemiec posiadający przynajmniej stopień naukowy doktora o specjalności wchodzącej w skład danego kierunku o ile zostaną oni zatrudnieni w jednostce prowadzącej kierunek studiów na pełnym etacie na okres co najmniej dwu lat.
7.
Do minimum kadrowego wymaganego do prowadzenia kierunków: "nawigacja" oraz "mechanika i budowa maszyn" w wyższych szkołach morskich, zalicza się odpowiednio osoby zatrudnione na stanowisku profesora nadzwyczajnego posiadające stopień naukowy doktora oraz najwyższy stopień morski kapitana żeglugi wielkiej bądź starszego mechanika okrętowego.
8.
Warunkiem utworzenia i prowadzenia unikatowego kierunku studiów magisterskich jest zatrudnienie na podstawie mianowania (w państwowej szkole wyższej) lub zatrudnienie na pełnym etacie (w niepaństwowej szkole wyższej) przynajmniej pięciu pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach wchodzących w zakres programu danego kierunku, w tym co najmniej trzech o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów. Kadra profesorów i doktorów habilitowanych wymagana do uruchomienia unikatowych kierunków studiów magisterskich w niepaństwowej szkole wyższej, zatrudniona jest w tej szkole jako w podstawowym miejscu pracy.
9.
Warunkami utworzenia i prowadzenia unikatowego kierunku studiów zawodowych są:
a)
zatrudnienie na pełnych etatach przynajmniej dwóch pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów,
b)
zatrudnienie na pełnych etatach trzech pracowników ze stopniem naukowym doktora posiadających udokumentowany dorobek praktyczny w specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów.
10. 4
Warunkiem utworzenia i prowadzenia kierunku studiów w zamiejscowej jednostce organizacyjnej szkoły wyższej jest spełnienie przez tę jednostkę wymogów określonych w ustępach 1–9, odpowiednio do rodzaju szkoły wyższej, poziomu i kierunku studiów, a ponadto:
a)
właściwy poziom kształcenia prowadzonego dotychczas przez jednostkę macierzystą szkoły i założone przez nią wcześniej jednostki zamiejscowe,
b)
właściwe proporcje liczby nauczycieli akademickich do liczby kształconych studentów zarówno w jednostce macierzystej szkoły jak i w założonych przez nią wcześniej jednostkach zamiejscowych,
c)
właściwe proporcje przewidywanej liczby studentów kształconych w trybie zaocznym i wieczorowym do liczby studentów kształconych w trybie dziennym,
d)
odpowiednie warunki materialne, w tym baza lokalowa i laboratoryjna.
11. 5
Warunkiem utworzenia i prowadzenia studiów na danym kierunku przez więcej niż jedną jednostkę organizacyjną uczelni, wliczając w to jednostki zamiejscowe, o których mowa w ust. 10, jest spełnienie wymogów niniejszej uchwały przez każdą jednostkę organizacyjną.
12. 6
Postanowienia ust. 10 pkt a)–d) i ust. 11 stosuje się odpowiednio do tworzenia i prowadzenia artystycznych kierunków studiów w wyższych szkołach artystycznych i innych szkołach wyższych.
13. 7
Uchwała nie dotyczy, z zastrzeżeniem ust. 12, warunków tworzenia i prowadzenia artystycznych kierunków studiów w wyższych szkołach artystycznych i pozostałych uczelniach. W tym zakresie stosuje się odpowiednio warunki określone przez Radę Wyższego Szkolnictwa Artystycznego dla wyższych szkół artystycznych.
14. 8
Przy ocenie czy spełnione jest minimum kadrowe określone w ust. 1 i 8 na równi z osobami zatrudnionymi na podstawie mianowania traktuje się osoby, które po nabyciu uprawnień emerytalnych podjęły pełnoetatowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Osoby, o których mowa mogą być wliczane do minimum kadrowego tylko w jednej państwowej szkole wyższej, nie dłużej niż do ukończenia 70 roku życia.
§  2.
Przekazuje się niniejszą uchwałę Ministrowi Edukacji Narodowej; Ministrom: Kultury i Sztuki, Zdrowia i Opieki Społecznej, Transportu i Gospodarki Morskiej; Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, Przewodniczącemu Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych oraz rektorom szkół wyższych.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 299/98 z dnia 22 października 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 299/98 z dnia 22 października 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
3 § 1 ust. 4 lit. c) dodana przez § 1 pkt 3 uchwały nr 299/98 z dnia 22 października 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
4 § 1 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 325/98 z dnia 19 listopada 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.46) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
5 § 1 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 325/98 z dnia 19 listopada 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.46) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
6 § 1 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 325/98 z dnia 19 listopada 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.46) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
7 § 1 ust. 13 dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 325/98 z dnia 19 listopada 1998 r. (Dz.Urz.MEN.98.7.46) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 grudnia 1998 r.
8 § 1 ust. 14 dodany przez § 1 uchwały nr 54/2000 z dnia 25 maja 2000 r. (Dz.Urz.MEN.00.2.11) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 czerwca 2000 r.