Określenie szczegółowych zasad i organizacji szkolenia oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CZSW.2007.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lutego 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2/2007
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
z dnia 18 stycznia 2007 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i organizacji szkolenia oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej

Na podstawie art. 5 ust.I pkt 6 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Centralny Zarząd - Centralny Zarząd Służby Więziennej;
2)
Dyrektor Generalny - Dyrektora Generalnego Służby Więziennej;
3)
Dyrektor Okręgowy - Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej;
4)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Służby Więziennej;
5)
jednostka organizacyjna - jednostki organizacyjne Służby Więziennej określone w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej;
6)
komórka organizacyjna Centralnego Zarządu - pion służby Centralnego Zarządu określony w jego regulaminie organizacyjnym;
7)
komórka kadrowa - komórkę organizacyjną Centralnego Zarządu realizującą zadania kadrowo - szkoleniowe;
8)
ośrodek szkolenia - ośrodek szkolenia Służby Więziennej;
9)
ośrodek doskonalenia kadr - ośrodek doskonalenia kadr Służby Więziennej;
10)
okręgowy inspektorat - okręgowy inspektorat Służby Więziennej;
11)
pracownik - pracownika cywilnego Służby Więziennej;
12)
słuchacz - funkcjonariusza oraz pracownika delegowanego przez przełożonego na szkolenie lub doskonalenie zawodowe;
13)
szkoła Służby Więziennej - odpowiednio szkołę podoficerską, chorążych lub oficerską Służby Więziennej.
§  2.
1.
Funkcjonariusze podlegają szkoleniu wstępnemu, szkoleniu zawodowemu w szkołach Służby Więziennej oraz doskonaleniu zawodowemu w ramach:
1)
szkolenia wewnątrzzakładowego;
2)
kursów;
3)
kursokonferencji;
4)
narad instruktażowo - szkoleniowych;
5)
seminariów.
2.
Funkcjonariusze i pracownicy mogą uczestniczyć w doskonaleniu zawodowym organizowanym poza Służbą Więzienną lub na zlecenie Centralnego Zarządu, w szczególności w ramach kursów i studiów podyplomowych.
3.
Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin na stanowiskach, z którymi wiąże się dostęp do informacji niejawnych lub pracujący w stałym i bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, podlegają szkoleniu wstępnemu i doskonaleniu zawodowemu, o którym mowa w ust. 1 i 2.
§  3.
Koordynację i nadzór nad organizacją oraz przebiegiem szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników sprawuje komórka kadrowa.
§  4.
Szkolenie wstępne składa się z dwóch etapów: kursu przygotowawczego i praktyki zawodowej.
§  5.
1.
Delegowanie funkcjonariusza albo pracownika na kurs przygotowawczy odbywa się nie później niż w okresie 3 miesięcy od dnia przyjęcia do służby albo pracy, w terminach określonych w harmonogramie realizacji szkolenia i doskonalenia zawodowego.
2.
Funkcjonariusze na kursie przygotowawczym szkoleni są odrębnie według stanowisk zajmowanych dla kadry oficerskiej i podoficerskiej.
3.
Pracownicy na kursie przygotowawczym szkoleni są według stanowisk zajmowanych dla kadry oficerskiej.
§  6.
1.
Po odbyciu kursu przygotowawczego funkcjonariusz albo pracownik odbywa co najmniej 3 miesięczną praktykę zawodową w jednostce organizacyjnej, nie dłużej jednak niż przez 11 miesięcy.
2.
Opiekunem funkcjonariusza albo pracownika, w okresie odbywania praktyki zawodowej w miejscu pełnienia służby albo pracy jest bezpośredni przełożony.
3.
Do obowiązków opiekuna funkcjonariusza albo pracownika należy w szczególności:
1)
omówienie zakresu obowiązków (czynności) na wyznaczonym stanowisku;
2)
przygotowanie funkcjonariusza lub pracownika do wykonywania obowiązków służbowych;
3)
nadzór nad realizacją obowiązków, o których mowa w pkt 2;
4)
wnioskowanie do kierownika jednostki organizacyjnej o przeprowadzenie egzaminu kończącego praktykę zawodową.
4.
Bezpośredni przełożony w celu realizacji obowiązków, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, może wyznaczyć funkcjonariusza, legitymującego się odpowiednim doświadczeniem zawodowym, do którego zadań należy pomoc w adaptacji zawodowej funkcjonariusza lub pracownika odbywającego praktykę zawodową.
5.
Wzór ramowego programu praktyki zawodowej funkcjonariusza albo pracownika, stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  7.
1.
Nabór funkcjonariuszy do szkół Służby Więziennej prowadzi komendant ośrodka szkolenia lub doskonalenia kadr, w oparciu o kryteria określone w programach nauki w szkołach Służby Więziennej, zwanych dalej "programami nauki", z uwzględnieniem liczby miejsc dla danej szkoły ustalonej przez Centralny Zarząd.
2.
Kierownicy jednostek organizacyjnych, zgłaszający funkcjonariuszy do szkół Służby Więziennej w ramach przyznanych limitów miejsc, mają obowiązek:
1)
potwierdzić zdanie egzaminu kończącego praktykę zawodową;
2)
zapoznać funkcjonariuszy z programem nauki dla danej szkoły i harmonogramem realizacji szkolenia zawodowego;
3)
wyposażyć funkcjonariuszy w określone przez komendanta ośrodka szkolenia lub ośrodka doskonalenia kadr przedmioty umundurowania służbowego i wyjściowego.
3.
Przed skierowaniem funkcjonariusza do odbycia szkolenia zawodowego, kierownik jednostki organizacyjnej kieruje go do lekarza, celem uzyskania opinii o braku przeciwwskazań do odbycia szkolenia w szkole Służby Więziennej.
4.
Lista słuchaczy szkół Służby Więziennej podlega zatwierdzeniu przez Dyrektora Generalnego.
5.
Słuchacze szkół Służby Więziennej otrzymują w ośrodku szkolenia lub doskonalenia kadr:
1)
bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie;
2)
wyposażenie specjalne według obowiązujących norm.
§  8.
Nabór funkcjonariuszy i pracowników do udziału w doskonaleniu zawodowym, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2-5, realizowanym w ramach harmonogramu realizacji szkolenia i doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 12, prowadzi komórka kadrowa.
§  9.
1.
Nie kieruje się do szkół Służby Więziennej funkcjonariuszy:
1)
kobiet w ciąży;
2)
którzy ulegli wypadkowi, do czasu uzyskania opinii lekarskiej, o której mowa w § 7 ust. 3;
3)
nie posiadających pozytywnej opinii służbowej;
4)
opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, którzy nie wyrazili zgody, na delegowanie poza stałe miejsce pełnienia służby;
5)
karanych dyscyplinarnie, w okresie wykonywania tej kary lub wobec których wszczęto postępowanie dyscyplinarne.
2.
Z listy słuchaczy szkół Służby Więziennej, podlegają skreśleniu funkcjonariusze, w przypadkach określonych w regulaminach pobytu w ośrodkach szkolenia lub doskonalenia kadr oraz w przypadkach, o których mowa ust. 1 pkt 1- 2 i 4. Skreśleniu podlegają również funkcjonariusze, którzy nie uzyskali opinii lekarskiej, o której mowa w § 7 ust. 3.
§  10.
1.
Funkcjonariusze, którzy uzyskali zgodę Dyrektora Generalnego na przystąpienie do egzaminu na oficera, chorążego albo podoficera Służby Więziennej, zobowiązani są do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych programem nauczania danej szkoły i uzyskania zaliczeń z przedmiotów egzaminacyjnych przewidzianych dla danej specjalizacji w programach nauki szkół Służby Więziennej.
2.
Termin zajęć, o których mowa w ust. 1, ustala komendant ośrodka szkolenia lub komendant ośrodka doskonalenia kadr.
§  11.
1.
Programy doskonalenia zawodowego:
1)
wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 opracowują, komórki organizacyjne Centralnego Zarządu, komendant ośrodka szkolenia lub doskonalenia kadr albo kierownik jednostki organizacyjnej przy współudziale właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych Centralnego Zarządu;
2)
wymienione w § 2 ust. 1 pkt 3-5, komórki organizacyjne Centralnego Zarządu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy programów doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 18.
3.
Program studiów podyplomowych, o którym mowa w § 2 ust. 2, opracowuje szkoła wyższa we współpracy z Centralnym Zarządem, a komórka kadrowa przedkłada go do zatwierdzenia Dyrektorowi Generalnemu.
4.
Programy doskonalenia zawodowego, o których mowa w ust. 1, komendant ośrodka szkolenia lub doskonalenia kadr, albo kierownik komórki organizacyjnej Centralnego Zarządu przedkłada do zatwierdzenia Dyrektorowi Generalnemu, za pośrednictwem komórki kadrowej, nie później niż 15 dni przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia szkolenia.
5.
Program kursu powinien zawierać:
1)
założenia organizacyjno - programowe, a w tym:
a)
nazwę, cel i zadania kursu,
b)
zasady organizacji określające: liczbę słuchaczy i wykładowców, termin, czas trwania, miejsce realizacji, przedmioty nauczania, liczbę godzin, formę prowadzenia zajęć i sprawdzianów wiadomości, okres żywienia i zakwaterowania, termin stawienia się słuchaczy w wyznaczonym miejscu realizacji szkolenia, ilość godzin i stawkę wynagrodzenia osób prowadzących zajęcia, wyznaczenie kierownika kursu lub osoby odpowiedzialnej za właściwy przebieg i realizację programu kursu;
2)
ramowy program nauczania obejmujący:
a)
nazwy przedmiotów,
b)
liczbę godzin: wykładów, zajęć praktycznych i ćwiczeń;
3)
szczegółowy program nauczania zawierający:
a)
nazwę przedmiotu,
b)
temat zajęć,
c)
treści nauczania,
d)
wykaz niezbędnych środków dydaktycznych.
6.
Programy kursokonferencji, narad instruktażowo - szkoleniowych i seminariów powinny zawierać:
1)
założenia organizacyjno - programowe, o których mowa w ust. 5 pkt 1;
2)
szczegółowy rozkład zajęć zawierający:
a)
datę i godziny zajęć,
b)
temat zajęć i liczbę godzin na jego realizację,
c)
metodę prowadzenia zajęć,
d)
imię i nazwisko prowadzącego zajęcia,
e)
uwagi realizacyjne.
7.
Programy, o których mowa w ust. 1 i 3, organizator szkolenia przekazuje niezwłocznie po zatwierdzeniu do ośrodka szkolenia lub ośrodka doskonalenia kadr albo jednostki organizacyjnej realizującej szkolenie oraz za pośrednictwem okręgowych inspektoratów do właściwych jednostek organizacyjnych.
8.
Do obowiązków kierownika kursu lub osoby odpowiedzialnej za właściwy przebieg i realizację programu doskonalenia zawodowego należy, w szczególności nadzór nad organizacją i przebiegiem szkolenia.
§  12.
1.
Harmonogram realizacji szkolenia i doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2-5, na rok kalendarzowy, opracowuje komórka kadrowa i przesyła za pośrednictwem okręgowych inspektoratów do wszystkich jednostek organizacyjnych, nie później niż do końca stycznia roku kalendarzowego objętego szkoleniem.
2.
Harmonogram, o którym mowa w ust. 1, zatwierdza Dyrektor Generalny.
§  13.
1.
Funkcjonariusze delegowani do prowadzenia zajęć oraz wyznaczeni do komisji egzaminacyjnych w ramach szkolenia i doskonalenia zawodowego, zwalniani są w okresie delegowania od zajęć służbowych w jednostkach organizacyjnych, w których pełnią służbę.
2.
Funkcjonariusze, o których mowa w ust. 1, za prowadzenie zajęć oraz udział w komisji egzaminacyjnej nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Właściwy przełożony w sprawach osobowych może, na wniosek organizatora szkolenia albo doskonalenia zawodowego, udzielić tym funkcjonariuszom wyróżnienia lub przyznać nagrodę uznaniową.
3.
Osobom nie będącym funkcjonariuszami przysługuje wynagrodzenie za prowadzenie zajęć w ramach szkolenia zawodowego lub doskonalenia zawodowego oraz z tytułu udziału w komisji egzaminacyjnej, na zasadach i w wysokości określonej w umowie cywilno - prawnej.
4.
Stawki wynagrodzenia dla osób, o których mowa w ust. 3, negocjuje komórka organizacyjna Centralnego Zarządu lub jednostka organizacyjna odpowiedzialna za realizację szkolenia, w porozumieniu z komórką kadrową.
§  14.
1.
Zaświadczenia i świadectwa, o ukończonym szkoleniu lub doskonaleniu zawodowym, sporządza się w jednym egzemplarzu i wręcza słuchaczowi w sposób uroczysty.
2.
Funkcjonariusz albo pracownik ma obowiązek przedstawienia zaświadczenia lub świadectwa, o którym mowa w ust. 1, w jednostce, w której pełni służbę albo świadczy pracę.
3.
Kserokopia zaświadczenia lub świadectwa, o których mowa w ust. 2, poświadczona przez funkcjonariusza do spraw kadr, a na prośbę funkcjonariusza lub pracownika oryginał, podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza lub pracownika.
4.
Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwa według wzoru określonego w odrębnych przepisach.
5.
Słuchacze szkolenia wstępnego otrzymują:
1)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wstępnego dla funkcjonariuszy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia;
2)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wstępnego dla pracowników, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.
6.
Słuchacze doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia;
7.
Słuchacze doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3-5, mogą otrzymać zaświadczenie o ukończeniu doskonalenia zawodowego, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.
8.
Słuchacze szkolenia zawodowego w ramach szkół Służby Więziennej otrzymują:
1)
świadectwo ukończenia szkoły podoficerskiej Służby Więziennej, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia;
2)
świadectwo ukończenia szkoły chorążych Służby Więziennej, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia;
3)
świadectwo ukończenia szkoły oficerskiej Służby Więziennej, którego wzór stanowi załącznik nr 8 do zarządzenia.
§  15.
1.
Komendant ośrodka szkolenia lub doskonalenia kadr, po zakończeniu zajęć przewidzianych w programie szkolenia zawodowego w ramach szkół Służby Więziennej, zarządza wypełnienie przez słuchaczy ankiety ewaluacyjnej.
2.
Kierownik kursu lub osoba odpowiedzialna za właściwy przebieg i realizację programu doskonalenia zawodowego zarządza wypełnienie przez słuchaczy ankiety ewaluacyjnej, po zakończeniu zajęć, jeżeli przewiduje to program doskonalenia zawodowego wymienionego w § 2 ust. 1 pkt 2-4.
3.
Wzór ankiety ewaluacyjnej, stanowi załącznik nr 9 do zarządzenia.
4.
W celu weryfikacji zagadnień programowych, przydatności i jakości szkolenia, w uzasadnionych przypadkach można stosować również inne metody oceny szkolenia lub doskonalenia zawodowego.
§  16.
1.
Komendant ośrodka szkolenia lub ośrodka doskonalenia kadr, po zakończeniu szkolenia zawodowego w szkołach Służby Więziennej, sporządza sprawozdanie w terminie 30 dni od dnia jego zakończenia.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera odpowiednio:
1)
informacje na temat przebiegu przeprowadzonych zajęć, w tym:
a)
ocenę realizacji programu szkolenia,
b)
ocenę zabezpieczenia logistycznego,
c)
ocenę współpracy z personelem ośrodka szkolenia, doskonalenia kadr lub jednostki organizacyjnej, w której zrealizowano zajęcia,
d)
dane dotyczące liczby osób rozpoczynających szkolenie, w tym przyczyny ubycia lub nieobecności słuchaczy,
e)
dane dotyczące liczby słuchaczy:

– którzy ukończyli szkolenie,

– którzy nie ukończyli szkolenia lub nie zdali egzaminu, z wyszczególnieniem nazwy przedmiotu, wraz z imiennym wykazem zawierającym: stopień służbowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, nazwę jednostki organizacyjnej;

2)
imienny wykaz osób prowadzących zajęcia, w tym funkcjonariuszy (stopień służbowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, nazwa jednostki organizacyjnej);
3)
wyniki ankiet ewaluacyjnych.
3.
Sprawozdanie z przebiegu szkolenia zawodowego w szkołach Służby Więziennej, przesyła się do komórki kadrowej w terminie 30 dni od dnia jego zakończenia.
4.
Kierownik kursu lub osoba odpowiedzialna za właściwy przebieg i realizację programu doskonalenia zawodowego, sporządza sprawozdanie z przebiegu doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - 4, o ile organizator szkolenia tak zarządzi; przepis ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Komendant ośrodka szkolenia, komendant ośrodka doskonalenia kadr albo kierownik jednostki organizacyjnej, realizujący szkolenie, prowadzi odpowiednio ewidencję wydanych świadectw i zaświadczeń oraz przechowuje następującą dokumentację:
1)
dzienniki zajęć szkół i kursów;
2)
programy nauczania;
3)
protokoły egzaminacyjne;
5)
sprawozdania.
§  18.
1.
Dyrektor Okręgowy może organizować doskonalenie zawodowe, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2-5, uwzględniając potrzeby podległych jednostek związane z uzyskaniem dodatkowych kwalifikacji przez funkcjonariuszy lub pracowników.
2.
Przepisy § 7 ust. 2 pkt 2 i 3, § 11 ust. 5-8, § 13, § 14 ust. 1 - 3 i 6-7, § 15 ust. 2-4, § 16 ust. 4 i § 17 zarządzenia, stosuje się odpowiednio.
3.
Środki finansowe na realizacje szkoleń, o których mowa w ust. 1, zapewnia właściwy okręgowy inspektorat.
§  19.
Praktykę zawodową rozpoczętą i nie zakończoną przed dniem wejścia w życie zarządzenia prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  20.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych oraz przepisy w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.
§  21.
Traci moc zarządzenie Nr 2/98 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 27 stycznia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i organizacji szkolenia oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, zmienione zarządzeniem Nr 9/98 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 19 czerwca 1998 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia szczegółowych zasad i organizacji szkolenia oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego ustawy zostały ogłoszone w Dz.U z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR

Ramowy program praktyki zawodowej funkcjonariusza albo pracownika

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

Zaświadczenie ukończeniu szkolenia wstępnego dla funkcjonariuszy

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR

Zaświadczenie ukończeniu szkolenia wstępnego dla pracowników

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WZÓR

Zaświadczenia o ukończeniu kursu

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

WZÓR

Zaświadczenia o ukończeniu doskonalenia zawodowego

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

WZÓR

Świadectwa ukończenia Szkoły Podoficerskiej Służby Więziennej

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

WZÓR

Świadectwa ukończenia Szkoły Chorążych Służby Więziennej

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

WZÓR

Świadectwa ukończenia Szkoły Oficerskiej Służby Więziennej

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 9

WZÓR

ANKIETA EWALUACYJNA

grafika