Określenie podstawowych warunków do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1982.10.93

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 30 lipca 1982 r.
w sprawie określenia podstawowych warunków do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych

(IW1-077-3/82)

Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19), zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Dla zapewnienia szkole i nauczycielowi warunków do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w obiektach oświaty i wychowania powinny być zapewnione odpowiednie pomieszczenia.
2.
Rodzaj, liczbę i normy przestrzenne pomieszczeń poszczególnych obiektów określają wytyczne programowo-funkcjonalne projektowania lub założenia programowe obiektów oświaty i wychowania, ustalane w odrębnych przepisach.
3.
Obiekty szkolne winny mieć zapewnione warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki przeznaczone na pobyt ludzi, w zakresie: zaopatrzenia w wodę, ogrzewania, wentylacji, instalacji i urządzeń elektrycznych, zabezpieczeń przed pożarem itd.
4.
Pomieszczenia do nauki w budynkach szkolnych i pomieszczenia do praktycznej nauki zawodu w budynkach warsztatowych winny mieć zapewnione warunki techniczne umożliwiające bezpieczne odbywanie zajęć teoretycznych, ćwiczeń i innych zajęć praktycznych.
5.
Normy powierzchniowe działek i elementów ich zagospodarowania zawarte są w wytycznych programowo-funkcjonalnych projektowania obiektów oświaty i wychowania, o których mowa w ust. 2.
6.
Dopuszcza się dalsze użytkowanie obiektów istniejących, które nie odpowiadają w pełni wymaganiom określonym w ust. 2 i 5 w zakresie rodzaju, liczby i norm przestrzennych pomieszczeń oraz elementów zagospodarowania działek pod warunkiem racjonalnego stosowania w granicach technicznie i ekonomicznie uzasadnionych innych ustaleń zawartych w wytycznych i założeniach, o których mowa w ust. 2 - przy rozbudowie i modernizacji tych obiektów.
§  2.
1.
Wykazy wyposażenia przedszkoli, szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, szkół specjalnych oraz pracowni przedmiotów ogólnokształcących szkół zawodowych w pomoce naukowe i sprzęt, ustalane są odrębnymi przepisami.
2.
Wykazy wyposażenia w pomoce naukowe i sprzęt do nauczania przedmiotów zawodowych określają ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którzy opracowują programy nauczania.
3.
Pozostałe składniki wyposażenia szkół i placówek, o których mowa w ust. 1 oraz wyposażenie innych typów szkół i placówek oświatowo-wychowawczych ustala dyrektor szkoły (placówki) w porozumieniu z radą pedagogiczną.
§  3.
1.
Nauczycielowi przysługuje nieodpłatnie zaopatrzenie w:
a)
komplet programów nauczania, podręczników oraz książek metodycznych związanych z przedmiotem nauczania, stanowiących własność szkoły i zarejestrowanych w bibliotece szkolnej;
b)
zestaw niezbędnych do wykonywania czynności wchodzących w zakres obowiązków nauczyciela przyborów i materiałów piśmiennych, obejmujący w szczególności: długopisy, ołówki, notatniki i inne materiały, stosownie do specyfiki danej szkoły lub placówki oświatowo-wychowawczej; szczegółowy wykaz ww. wymienionych materiałów ustala dyrektor szkoły (placówki);
c)
herbatę, w ilości 100 gramów miesięcznie;
d)
środki do mycia;
e)
odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej.
2.
Ustala się normy wyposażenia w środki do mycia, określone w tabeli, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
3.
Ustala się normy wyposażenia w odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej, określone w tabeli, stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
4.
Dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu nie objętych tabelą, o której mowa w ust. 3 stosuje się normy wyposażenia w odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej innych resortów (branż), w których stanowiska te są typowe.
5.
We wszystkich pozostałych sprawach dotyczących w szczególności:

- wyposażenia w odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej,

- konserwacji i zwrotu używanej odzieży roboczej i ochronnej, obuwia roboczego i ochronnego oraz sprzętu ochrony osobistej,

- obowiązków dyrektorów szkół i organów nadzorujących szkoły, w zakresie wyposażenia w odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej, stosuje się przepisy uchwały nr 136 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1981 r. w sprawie zasad przydzielania pracownikom odzieży ochronnej, odzieży roboczej i sprzętu ochrony osobistej (Monitor Polski nr 19, poz. 168).

§  4.
Tracą moc zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:

- z dnia 8 grudnia 1971 r. w sprawie ustalenia norm środków do mycia dla uczniów, studentów oraz pracowników w jednostkach organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego (Dz. Urz. MOiSW Nr B-1, poz. 1) - w części dotyczącej nauczycieli;

- z dnia 15 lutego 1972 r. w sprawie zaopatrzenia w odzież roboczą, ochronną i sprzęt ochrony osobistej, pracowników zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych i w szkołach wyższych resortu oświaty i szkolnictwa wyższego oraz w sprawie zasad gospodarowania tą odzieżą (Dz. Urz. MOiSW Nr B-3, poz. 15), w odniesieniu do nauczycieli.

§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

TABELA NORM WYPOSAŻENIA W ŚRODKI DO MYCIA

Lp.Nauczyciele, wychowawcyPodstawowa norma środków do myciaDodatkowa norma środków do myciaRęcznik (sztuk)
12345
1Wymienieni w Ustawie Karta Nauczyciela art. 42 ust. 1 - tabela 1 pkt 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11100 g mydła toaletowego miesięcznie na osobę-1 - na osobę na 12 miesięcy
2Nauczyciele praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół200 g mydła toaletowego miesięcznie na osobę100 g pasty BHP lub 200 g proszku dla nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach, na których występuje szczególnie duże zabrudzenie1 - na osobę na 12 miesięcy lub

2 - na osobę na 12 miesięcy (dotyczy stanowisk pracy, gdzie występuje szczególnie duże zabrudzenie)

Uwagi: Szkoła może zamiast przydziałów indywidualnych przyznać środki do mycia do wspólnego użytkowania w umywalni. Ręczniki przydzielane do użytku indywidualnego powinny być wymieniane na czyste w zasadzie raz na dwa tygodnie (przy pracy szczególnie brudzącej wymiana może być dokonywana raz na tydzień). Koszty prania ręczników przydzielanych indywidualnie ponosi szkoła.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

TABELA NORM WYPOSAŻENIA W ODZIEŻ ROBOCZĄ I OCHRONNĄ, OBUWIE ROBOCZE I OCHRONNE ORAZ SPRZĘT OCHRONY OSOBISTEJ

Skróty oznaczają:

O - odzież i obuwie ochronne, sprzęt ochrony osobistej

R - odzież i obuwie robocze

o.z. - okres zimowy

d.z. - do zużycia

Lp.Stanowisko pracyRodzaje przyznanej odzieży, obuwia i sprzętu ochrony osobistejIlość sztuk (par)Okres zużycia w miesiącachUwagi
123456
1Nauczyciel - bibliotekarzR - fartuch roboczy satynowy (stilonowy) 112/36
biblioteki szkolnejR - obuwie profilaktyczne tekstylne112
2Nauczyciel praktycznej nauki zawoduR - ubranie robocze drelichowe lub fartuch (ew. kombinezon) 1)1121), 2), 3) oprócz nauczycieli
R - beret (chustka na głowę) 2) 124- dziewiarstwa,
R - trzewiki robocze 3)124- krawiectwa,
ponadto- obsługi maszyn
nauczyciele:włókienniczych,
a) ręcznej i mechanicznej obróbki metali (oprócz szlifierni i narzędziowni) oraz remontu maszyn i urządzeńO - rękawice ochronne drelichowe1d.z.- prasowania, prania bielizny
O - okulary ochronne1d.z.
- gastronomii.
- kierunku spożywczego,
- kierunku hotelarskiego
b) szlifierni i narzędziowniR - koszula flanelowa112*) przy szlifowaniu na mokro
O - fartuch gumowy *)112
O - rękawice ochronne drelichowe1d.z.
O - okulary ochronne1d.z.
c) obróbki plastycznej

metali na gorąco

R - koszula flanelowa112
O - fartuch skórzany148 d.z.
O - rękawice ochronne skórzano-tkaninowe1d.z.
O - ochronniki akustyczne1d.z.
O - okulary ochronne1d.z.
d) spawania elektrycznego i gazowegoO - ubranie watowane *) 13 o.z.*) przy pracach na zewnątrz, w pomieszczeniach nieogrzewanych
R - koszula flanelowa112
O - czapka ocieplana *) 13 o.z.
O - fartuch spawalniczy skórzany148 d.z.
O - rękawice ochronne skórzane1d.z.
O - tarcza spawalnicza1d.z.
O - okulary spawalnicze1d.z.
O - getry azbestowe lub nagolenniki z nastopnikami1d.z.
e) obróbki cieplnej

metali

R - koszula flanelowa112
O - fartuch skórzany lub azbestowy148 d.z.
O - rękawice ochronne skórzano-tkaninowe1d.z.
O - rękawice dzianinowe powlekane PCW1d.z.
O - okulary ochronne przeciwodpryskowe1d.z.
f) ręcznej obróbki drewnaO - fartuch przedni112
O - okulary ochronno1d.z.
g) mechanicznej obróbki drewnaR - koszula flanelowa118
O - fartuch przedni112
O - okulary ochronne1d.z.
O - ochronniki słuchu1d.z.
h) krawiectwa, dziewiarstwaR - fartuch satynowy (stilonowy) 112/24
R - obuwie profilaktyczne tekstylne124
i) obsługi maszyn włókienniczychR - chustka na głowę lub czapka118
R - ubranie robocze drelichowe (lub fartuch, ew. kombinezon)112
R - trzewiki kobiece tekstylne profilaktyczne lub trzewiki robocze112/24
R - beret (chustka na głowę) 118
j) przy chemicznym czyszczeniu, odplamianiu odzieżyO - rękawice ochronne gumowe1d.z.
O - maska z pochłaniaczem1d.z.
k) przy prasowaniu praniu bieliznyR - fartuch płócienny (satynowy)112
R - obuwie profilaktyczne tekstylne lub pantolety kobiece118
R - chustka na głowę112
l) robót murarskich, hydraulicznych, dekarskich, malarskich i innych budowlanych, prowadzący zajęcia praktyczne na otwartej przestrzeni, budowieO - ubranie drelichowe watowane13 o.z.
O - czapka ocieplana13 o.z.
O - rękawice ochronne drelichowe1d.z.
O - rękawice ochronne drelichowe ocieplane 1d.z.
O - płaszcz p.deszczowy podgumowany lub kurtka przeciwdeszczowa1d.z.
O - buty gumowe *)124*) przy pracach hydraulicznych
O - chełm przeciwuderzeniowy1d.z.
O - pas bezpieczeństwa z linką1d.z.
O - okulary ochronne1d.z.
ł) j.w. prowadzący zajęcia praktyczne w pomieszczeniach warsztatowychO - rękawice ochronne drelichowe1d.z.
O - okulary ochronne1d.z.
m) urządzeń elektroenergetycznychO - rękawice elektroizolacyjne1d.z.
O - kalosze elektroizolacyjne1d.z.
n) o kierunku gastronomicznym, spożywczym, hotelarskimR - fartuch płócienny lub z elanobawełny212
R - obuwie profilaktyczne118
R - czepek lub chustka na głowę1d.z.
O - fartuch z folii igielitowej *)112*) oprócz nauczycieli

o kierunku hotelarskim

O - rękawice ochronne gumowe *)1d.z.
o) naprawy samochodówR - koszula flanelowa112
O - rękawice ochronne drelichowe1d.z.
O - okulary ochronne1d.z.
p) praktycznej nauki jazdyO - czapka ocieplana *)13 o.z.*) dla nauczycieli praktycznej nauki jazdy samochodem ciężarowym
O - rękawice drelichowe ocieplane *)12 o.z.
O - ubranie drelichowe ocieplone *)13 o.z.
3Nauczyciel biologiiR - fartuch płócienny112
O - rękawice ochronne1d.z.
4Nauczyciel chemiiR - fartuch płócienny112
O - fartuch gumowy1d.z.
O - rękawice ochronne gumowe lub z PCW1d.z.
O - okulary ochronne1d.z.
5Nauczyciel fizykiR - fartuch płócienny112
6Nauczyciel kultury fizycznejR - dres124
R - podkoszulka112
R - obuwie sportowe typu "adidas"124
O - kurtka ocieplana14 o.z.
7Nauczyciel plastyki (wychowania plastycznego)R - fartuch płócienny (satynowy)112
8Nauczyciel przedszkola (innych placówek przedszkolnych)R - fartuch satynowy (stilonowy)112/24
R - obuwie profilaktyczne tekstylne124
9Nauczyciel przysposobienia obronnegoR - bluza *)124*) wzór zawarty w Regulaminie obozu (wyd. WSiP W-wa 1975 str. 118) kolor khaki
R - spodnie *)124
R - beret *)124
R - półbuty *)124
R - koszula124
R - krawat124
R - kurtka z podpinką13 o.z.
10Nauczyciel przedmiotów zawodowychR - fartuch płócienny (satynowy lub stilonowy)*)112/24*) dla nauczycieli prowadzących ćwiczenia w pracowniach przedmiotowych
11Nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych (wychowania technicznego)R - fartuch drelichowy lub satynowy224
O - okulary ochronne1d.z.
R - beret lub chustka124
O - rękawice ochronne drelichowe1d.z.
12Nauczyciel - technik bhpR - fartuch drelichowy lub satynowy124
13Wychowawca: zakładu (ośrodka) specjalnego, ogrodu jordanowskiego, ośrodka szkolno-wychowawczego, zakładu opiekuńczego i wychowawczegoR - fartuch satynowy (stilonowy) 112/36