Określenie organów właściwych do realizacji zadań związanych z ustaleniem prawa do rent uzupełniających i ich wypłatą.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2005.7.57

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 maja 2005 r.

DECYZJA Nr 102/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 kwietnia 2005 r.
w sprawie określenia organów właściwych do realizacji zadań związanych z ustaleniem prawa do rent uzupełniających i ich wypłatą

Departament Prawny

Na podstawie § 2 pkt 14 w związku z § 1 pkt 13 lit. a i f rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w celu określenia organów właściwych do realizacji zadań związanych z ustaleniem prawa do rent uzupełniających i ich wypłatą ustala się, co następuje:

1.
Organem wojskowym właściwym do podejmowania w imieniu Skarbu Państwa czynności związanych z postępowaniem o ustalenie prawa do renty uzupełniającej na podstawie art. 444 § 2 lub art. 446 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), jej wypłatą oraz ewentualną zmianą wysokości i czasu trwania, stosownie do postanowień art. 907 tejże ustawy, jest dowódca jednostki wojskowej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
2.
Tytuły wykonawcze /egzekucyjne/ oraz ugody pozasądowe w sprawach, o których mowa w pkt 1, wykonywane dotychczas przez wojewódzkie sztaby wojskowe na podstawie § 14 zarządzenia Nr 67/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 listopada 1975 r. w sprawie ugodowego załatwiania roszczeń oraz wykonywania orzeczeń sądowych i arbitrażowych (Dz. Rozk. MON Nr 17, poz. 112 z późn. zm.), zostaną niezwłocznie przekazane do dalszej realizacji dowódcom jednostek, o których mowa w pkt 1 lub ich następcom prawnym wraz z całością zgromadzonej dokumentacji. O przekazaniu należy poinformować osoby uprawnione do renty uzupełniającej.
3.
Szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych, którym na podstawie zarządzenia, o którym mowa w pkt 2 bądź na podstawie odrębnej decyzji, przekazano do wykonania tytuły wykonawcze /egzekucyjne/ oraz ugody pozasądowe ustalające prawo do renty uzupełniającej, pozostają nadal właściwi w tych sprawach, jeżeli jednostka wojskowa, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, uległa likwidacji /rozformowaniu/ i nie wskazano jej następcy prawnego.
4.
Dowódcy jednostek wojskowych oraz szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych właściwi w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 3, upoważnieni są odpowiednio do reprezentowania Skarbu Państwa - Ministerstwa Obrony Narodowej w postępowaniach sądowych, w sprawach związanych ze zmianą wysokości lub czasu trwania renty uzupełniającej.
5.
Odstępstwa od zasady materialnej prawomocności wyroków i materialnej skuteczności ugód, w sprawach związanych ze zmianą wysokości lub czasu trwania renty uzupełniającej, mogą zaistnieć wyłącznie w warunkach wykazania przez zgłaszającego roszczenie, istotnej zmiany stosunków, która wystąpiła już po wyroku lub zawarciu ugody, ustalających prawo do renty uzupełniającej.
6.
Zawieranie ugód pozasądowych w sprawach związanych ze zmianą wysokości lub czasu trwania renty uzupełniającej jest ograniczone do spraw, w których zasada odpowiedzialności Skarbu Państwa - Ministerstwa Obrony Narodowej została wcześniej przesądzona w wyroku lub ugodzie. Obowiązuje zasada, iż do istoty ugody należą wzajemne ustępstwa obu stron.
7.
Zawieranie ugód pozasądowych w sprawach, o których mowa w pkt 6 wymaga przestrzegania zasad gospodarki finansowej, określonych w ustawie z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), a zwłaszcza ustalania kwot wydatków w sposób celowy i oszczędny. Wydatki wynikające z ugody jako nie przewidziane, których płatności nie wynikają z tytułów egzekucyjnych lub wyroków sądowych mogą być dokonane wyłącznie pod warunkiem posiadania środków finansowych na ten cel. Ewentualne przeniesienie wydatków musi nastąpić jeszcze przed podpisaniem ugody, w trybie przewidzianym wymienioną ustawą.
8.
Konieczność zawarcia ugody sądowej lub pozasądowej w sprawach, o których mowa w pkt 6, powinna być udokumentowana pisemnie, ze wskazaniem podstaw faktycznych i prawnych uzasadniających odpowiedzialność Skarbu Państwa - Ministerstwa Obrony Narodowej, wszelkich okoliczności uzasadniających słuszność zgłaszanego roszczenia oraz warunków ugody. Uzgodnione przez organy - finansowy i prawny - wnioski w tej sprawie podlegają zatwierdzeniu przez dowódcę /szefa/, o którym mowa w pkt 4.
9.
Szczegółowy zakres kompetencji poszczególnych osób funkcyjnych /komórek wewnętrznych/ przy rozpatrywaniu spraw związanych ze zmianą wysokości lub czasu trwania renty uzupełniającej, określają w wewnętrznych dokumentach organizacyjnych i zakresach obowiązków dowódcy /szefowie/, o których mowa w pkt 4.
10.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.