Określenie norm wyżywienia oraz przypadków otrzymywania tego wyżywienia przez policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1993.4.70

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1999 r.

ZARZĄDZENIE Nr 75
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 kwietnia 1993 r.
w sprawie określenia norm wyżywienia oraz przypadków otrzymywania tego wyżywienia przez policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych. *

Na podstawie art. 72 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461 oraz z 1992 r. Nr 54, poz. 254), art. 59 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107 poz. 461 oraz z 1992 r. Nr 54, poz. 254), art. 76 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i z 1993 r. Nr 12, poz. 52), art. 59 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31 i Nr 54, poz. 254), a także art. 68 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 248 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), zarządza się co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"funkcjonariusz" bez bliższego określenia - policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej,
2)
"żołnierz" bez bliższego określenia - osobę, która:
a)
odbywa zasadniczą służbę wojskową, ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe,
b)
pełni służbę w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego,
c)
pełni zawodową służbę wojskową,
d)
odbywa okresową służbę wojskową,
3)
"żołnierz zawodowy" - oficera, chorążego, podoficera zawodowego i służby okresowej oraz żołnierza pełniącego służbę nadterminową.
4)
"żołnierz służby zasadniczej" - żołnierza, który odbywa zasadniczą służbę wojskową oraz podoficera i szeregowego rezerwy, powołanego do odbycia ćwiczeń wojskowych w jednostkach podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
5)
"funkcjonariusz w służbie kandydackiej" - poborowego skierowanego do służby w oddziałach prewencji Policji lub Straży Granicznej w systemie skoszarowanym,
6)
"oficer i chorąży rezerwy" - oficera i chorążego rezerwy, powołanego do odbycia ćwiczeń wojskowych,
7)
"kandydat na żołnierza zawodowego" - podchorążego, kadeta i elewa kształcącego się w szkole wojskowej lub ośrodku szkolenia na żołnierza zawodowego,
8) 1
"kierownik jednostki" - komendanta wojewódzkiego Policji, szefa delegatury Urzędu Ochrony Państwa, komendanta szkoły, komendanta oddziału Straży Granicznej, dowódcę oddziału gospodarczego, dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Ochrony Państwa, dyrektora Biura Gospodarki Technicznej i Zaopatrzenia Komendy Głównej Policji i dyrektora Biura Administracyjno-Technicznego Komendy Głównej Straży Granicznej
9)
"skoszarowanie" - przebywanie funkcjonariuszy i żołnierzy na terenie działania jednostki, połączone z zakwaterowaniem lub zakazem opuszczania miejsca służby, trwające ponad 12 godzin - na podstawie decyzji kierownika jednostki,
10)
"ćwiczenia w garnizonie" - zajęcia szkoleniowe trwające ponad 12 godzin, połączone z przebywaniem żołnierzy zawodowych w miejscach pełnienia służby,
11)
"szkoły" - szkoły i ośrodki szkolenia Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, ośrodki szkolenia i szkoły wojskowe,
12)
"okres zimowy" - okres od 1 listopada do 31 marca.
§  2.
1.
Przepisy zarządzenia określają:
1)
zakres uprawnień funkcjonariuszy i żołnierzy pełniących służbę w jednostkach podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych do bezpośredniego otrzymywania wyżywienia,
2)
wymiar rzeczowy zasadniczych i dodatkowych norm wyżywienia.
2.
Zasadnicza norma wyżywienia określa ilość środków spożywczych przysługujących jednej osobie w ciągu doby.
3.
Dodatkowa norma wyżywienia określa ilość środków spożywczych przysługujących jednej osobie w ciągu doby jako uzupełnienie do zasadniczej normy wyżywienia lub, w szczególnych przypadkach, występuje jako norma samoistna, w formie osobnego posiłku lub porcji napoju.
§  3.
1.
Ustala się następujące normy wyżywienia:
1)
zasadnicze:
a)
żołnierska - "Z",
b)
szkolna - "Sz",
c)
lotnicza - "Lot",
d) 2
lecznicza - L,
2)
dodatkowe:
a)
uzupełniająca - "DU",
b)
napojów.
2.
Skład rzeczowy poszczególnych norm wyżywienia określa załącznik Nr 1 do zarządzenia.
3.
Wartości produktów żywnościowych, zawartych w poszczególnych normach wyżywienia, obliczone w aktualnych cenach zakupu, są stawkami pieniężnymi na wyżywienie według określonych norm. Stawki te określa dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego MSW wspólnie z dyrektorem Departamentu Finansów MSW.
4.
Sposób stosowania stawek, o których mowa w ust. 3, w przypadkach organizowania wyżywienia systemem zleconym oraz nabywania artykułów spożywczych w punktach sprzedaży detalicznej, określa załącznik Nr 2 do zarządzenia.
§  4.
1.
Osoby, którym wg niniejszych przepisów przysługuje bezpłatne wyżywienie jednocześnie z kilku różnych tytułów, otrzymują tylko jedną, najkorzystniejszą dla siebie, zasadniczą normę wyżywienia, wraz z normami dodatkowymi.
2.
Dopuszczalne jest wydanie podwójnej normy wyżywienia żołnierzom w pierwszej dobie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostki - w przypadkach uzasadnionych względami operacyjnymi.
§  5. 3
Osobom powołanym do odbycia ćwiczeń lub jednorazowego szkolenia przysługuje pełna norma wyżywienia, jeśli czas ćwiczeń (szkolenia) wynosi ponad 12 godzin, 75% normy, jeśli ten czas wynosi od 8 do 12 godzin i 35% normy, jeśli czas ten jest krótszy niż 8 godzin.
§  6. 4
1.
W jednostkach prowadzących żywienie w naturze skoszarowanych żołnierzy lub funkcjonariuszy można organizować uroczyste posiłki w dniach:
1) 5
świat państwowych i kościelnych ustawowo wolnych od pracy oraz 24 i 31 grudnia,
2)
dorocznych świąt jednostek,
3)
przysięgi wojskowej lub uroczystego ślubowania funkcjonariuszy,
4)
pożegnania żołnierzy służby zasadniczej i nadterminowej lub funkcjonariuszy w służbie kandydackiej odchodzących do rezerwy,
5)
wręczania sztandaru, nadania imienia jednostce, oficjalnego rozwiązania jednostki.
2.
Uroczyste posiłki organizuje się w ramach stosowanej w danej jednostce normy wyżywienia.
3.
W posiłkach, o których mowa w ust. 1, mogą brać udział żołnierze i funkcjonariusze będący na zaopatrzeniu żywnościowym jednostki organizującej posiłek oraz inni zaproszeni żołnierze i funkcjonariusze. O udziale w posiłku zaproszonych żołnierzy i funkcjonariuszy oraz ich liczbie decyduje kierownik jednostki.
4.
Uroczyste posiłki można organizować także w przypadkach pożegnania odchodzących do rezerwy żołnierzy zawodowych. Posiłki takie organizuje się wg pełnej normy "Z" na każdego uczestnika, dla nie więcej niż 10 uczestników na 1 żegnanego żołnierza.
§  7.
1. 6
W jednostkach prowadzących żywienie we własnym zakresie z zastrzeżeniem ust. 3 osoby nadzorujące gospodarkę żywnościową mają prawo do korzystania z bezpłatnych posiłków wydawanych w godzinach ich pracy - według obowiązującej w jednostce normy wyżywienia.
2.
Do osób wymienionych w ust. 1 zalicza się: kierowników sekcji żywnościowych lub ich zastępców, osoby wyznaczone do kierowania gospodarką żywnościową, jeśli brak jest etatu kierownika sekcji, szefów zaopatrzenia żywnościowego lub szefów służby żywnościowej, z tym że z żywienia może korzystać zawsze tylko jedna spośród tych osób.
3. 7
W jednostkach wojskowych prawo do korzystania z bezpłatnych posiłków według dominującej normy wyżywienia mają żołnierze zajmujący etatowe stanowiska, zastępujący lub pełniący obowiązki starszych oficerów lub oficerów wydziałów albo sekcji zaopatrywania materiałowego, którzy zajmują się gospodarką żywnościową, podoficerowie żywnościowi oraz kierownicy i zastępcy kierowników kuchni i stołówek żołnierskich - w ramach prowadzonych kontroli stołówek - zgodnie z zakresem obowiązków służbowych. Żołnierzom - lekarzom jednostek wojskowych prowadzących gospodarkę kuchenną, w których nie wyznacza się dobowych dyżurów lekarskich przysługuje jeden bezpłatny posiłek dziennie - pod warunkiem wykonywania regulaminowego obowiązku kontroli jakości posiłków.
4. 8
Funkcjonariuszom - lekarzom jednostek prowadzących gospodarkę kuchenną, w których nie wyznacza się dobowych dyżurów lekarskich, przysługuje wyżywienie na takich samych zasadach jak lekarzom - żołnierzom, o których mowa w ust. 3.
§  8.
1.
Żołnierze zawodowi, oficerowie i chorążowie rezerwy oraz funkcjonariusze oddziałów prewencji Policji i pododdziałów Straży Granicznej pełniący całodobową służbę w charakterze dowódców wart i ich pomocników uprawnieni są do bezpłatnego żywienia w naturze według norm przysługujących osobom wchodzącym w skład warty.
2.
Osoby pełniące inne służby całodobowe, z wyjątkiem dyżurnych etatowych, uprawnione są do bezpłatnego wyżywienia w naturze według normy dominującej w jednostce.
§  9.
Żołnierze i funkcjonariusze zajmujący etatowe stanowiska szefów kompanii lub pełniący takie obowiązki, którzy w ramach obowiązków służbowych kontrolują zachowanie się podległych żołnierzy lub funkcjonariuszy w czasie posiłków - są uprawnieni do bezpłatnego obiadu przysługującego podwładnym.
§  10. 9
Szef logistyki Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Ochrony Państwa, dyrektor Biura Gospodarki Technicznej i Zaopatrzenia Komendy Głównej Policji, dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej i szef JW 2305 w uzasadnionych przypadkach mogą zezwolić na:
1)
żywienie osób uprawnionych do różnych norm żywienia według jednej normy - w przypadku organizowania wyżywienia dla tych osób we wspólnej kuchni, jeśli warunki techniczno-organizacyjne uniemożliwiają przygotowanie posiłków według różnych norm.
2)
wydanie artykułów żywnościowych na cele szkolenia kucharzy.
§  11.
1.
Zasadnicza norma wyżywienia żołnierska "Z" przysługuje bezpłatnie:
1)
żołnierzom niezawodowym odbywającym czynną służbę wojskową nieuprawnionym do innych zasadniczych należności żywnościowych,
2)
żołnierzom zawodowym wchodzącym w skład załóg ochronnych oraz zespołu honorowego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW - w dniach pełnienia służby honorowo-ochronnej.
2.
Osobom korzystającym bezpłatnie z normy "Z" nie przysługują diety.
§  12.
1.
Zasadnicza norma wyżywienia szkolna "SZ" przysługuje bezpłatnie w naturze:
1)
funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym w dniach skoszarowania oraz w dniach składania egzaminów do szkół resortowych poza miejscem zamieszkania,
2)
funkcjonariuszom w służbie kandydackiej,
3)
kandydatom na żołnierzy zawodowych i podchorążym rezerwy odbywającym ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe,
4) 10
słuchacze szkół i ośrodków szkolenia oraz uczestników kursów w jednostkach - w czasie pobytu w szkołach, ośrodkach szkolenia, jednostkach organizujących kursy oraz na praktykach - poza miejscem stałego zamieszkania, a w miejscu stałego zamieszkania wtedy, gdy na czas szkolenia i praktyk są skoszarowani,
5)
funkcjonariuszom, biorącym udział w akcjach granicznych organizowanych przez Straż Graniczną - w czasie pobytu w miejscu akcji, trwającego ponad 8 godzin,
6)
żołnierzom służby zasadniczej pełniącym obowiązki wykładowców i instruktorów lub dowódców pododdziałów w szkołach, ośrodkach szkolenia i na kursach,
7)
funkcjonariuszom biorącym udział w szkoleniu lub ćwiczeniach w systemie obronnym kraju, jeśli zajęcia trwają w sposób ciągły powyżej 8 godzin,
8)
funkcjonariuszom i żołnierzom uczestniczącym w całodniowych szkoleniach i naradach organizowanych przez kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub Komendanta Głównego Policji, Szefa Urzędu Ochrony Państwa, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Dowódcę Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW,
9)
funkcjonariuszom biorącym udział w trwających ponad 8 godzin akcjach ochrony porządku publicznego poza miejscem stałego pełnienia służby,
10)
funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym biorącym udział w trwającym ponad 8 godzin akcjach zapobiegania klęskom żywiołowym lub usuwania ich skutków oraz działaniach porządkowych podczas akcji ratowniczych przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof,
11)
żołnierzom i funkcjonariuszom skierowanym służbowo na etatowe jednostki pływające Straży Granicznej,
12)
funkcjonariuszom Straży Granicznej wchodzącym w skład załóg etatowych jednostek pływających - w dniach pełnienia służby,
13)
osobom odbywającym ćwiczenia w jednostkach organizacyjnych Policji na podstawie przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych,
14)
funkcjonariuszom i żołnierzom pododdziałów antyterrorystycznych w czasie przebywania na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych,
15)
żołnierzom zawodowym w czasie ćwiczeń w garnizonie oraz biorącym udział w koncentracjach, manewrach i akcjach odbywających się poza miejscem postoju jednostki, trwających ponad 8 godzin,
16)
żołnierzom zawodowym wykonującym pracę na rzecz gospodarki narodowej poza miejscem postoju jednostki - w czasie wykonywania takich prac,
17)
oficerom i chorążym rezerwy odbywającym ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe,
18) 11
funkcjonariuszom i żołnierzom w czasie udziału w zawodach sportowych i spartakiadach oraz w czasie przebywania na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych przed tymi zawodami,
19) 12
funkcjonariuszom skierowanym do wykonywania czynności służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby (w warunkach uzasadniających wypłatę diet), za zgodą tych funkcjonariuszy - na podstawie decyzji kierownika jednostki na terenie której wykonywane są te czynności.
2.
Norma wyżywienia "Sz" przysługuje w formie suchego prowiantu (pieczywo, konserwa mięsna, kawa konserwowa):
1)
żołnierzom zasadniczej służby wojskowej i funkcjonariuszom w służbie kandydackiej:
a)
w czasie podróży służbowych odbywanych pojedynczo lub w małych grupach, w czasie konwoju oraz w innych okolicznościach, gdy przygotowanie gorącego posiłku jest niemożliwe,
b)
pełniącym służbę w małych grupach i wykonującym prace, podczas których zorganizowanie wyżywienia w postaci gotowanych posiłków jest niemożliwe,
c)
skierowanym do miejsca zamieszkania po odbyciu służby, ćwiczeń lub przeszkolenia - na jeden dzień,
d)
skierowanym po zakończeniu leczenia w zakładzie leczniczym do jednostki położonej w innej miejscowości - na jeden dzień,
2)
oficerom i chorążym rezerwy - na okres podróży służbowej,
3)
żołnierzom zatrzymanym przez władze wojskowe lub Straż Graniczną - na okres podróży odbywanej pod konwojem, trwającej ponad 8 godzin,
4)
żołnierzom zawodowym będącym przełożonymi lub opiekunami grup wymienionych w ust. 2 pkt 1 lit. a i b.
3.
Osobom korzystającym z normy wyżywienia "Sz" nie przysługują diety.
§  13.
1.
Zasadnicza norma wyżywienia lotnicza "Lot" przysługuje w naturze, w dniach wykonywania czynności służbowych:
1)
żołnierzom zaliczanym do personelu latającego i zajmującym etatowe stanowiska przewidziane dla tego personelu:
a)
wykonującym loty na samolotach tłokowych i śmigłowcach,
b)
pełniącym obowiązki na szczeblu dowództwa Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW i wykonującym loty,
c)
skierowanym na studia do szkoły wojskowej w kraju i wykonującym loty według programu szkolenia,
2)
żołnierzom i funkcjonariuszom etatowo wykonującym czynności instruktorów spadochronowych zgodnie z programem szkolenia, a w JW 2305 również instruktorom nieetatowym - tylko w dniach prowadzenia instruktażu,
3)
funkcjonariuszom zaliczanym do personelu latającego, zajmującym etatowe stanowiska przewidziane dla tego personelu i wykonującym loty,
4)
oficerom i chorążym rezerwy i służby okresowej, zaliczanym do personelu latającego, odbywającym szkolenie połączone z wykonywaniem lotów.
2.
Personel latający i instruktorzy spadochronowi tracą uprawnienia do normy "Lot" w przypadku zawieszenia w lotach lub w pełnieniu funkcji instruktorskich.
3.
Personel latający zawieszony w lotach z przyczyn zdrowotnych traci uprawnienia do normy "Lot" (za dni służby) po 6 miesiącach od dnia wydania decyzji przez właściwą komisję lekarską. Dowódca Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW na wniosek komisji lekarskiej może żołnierzom tych jednostek przedłużyć omawiane uprawnienia na dalsze 6 miesięcy.
4.
W czasie korzystania z normy wyżywienia "Lot" nie przysługują diety.
§  14. 13
Zasadniczą normę wyżywienia leczniczą "L" stosuje się przy żywieniu funkcjonariuszy i żołnierzy przebywających w szpitalach i sanatoriach służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  15.
1. 14
Dodatkowa norma wyżywienia uzupełniająca "DU" w wymiarze 125% przysługuje w naturze:
1)
funkcjonariuszom pododdziałów antyterrorystycznych oraz żołnierzom zawodowym JW 2305 i Samodzielnej Grupy Operacyjnej Biura Ochrony Rządu w dniach służby, z wyjątkiem okresów, kiedy żywieni są według normy "Sz" powiększonej o normę określoną w § 17,
2)
jako uzupełnienie zasadniczej normy wyżywienia "Sz" osobom wymienionym w pkt 1 - w dniach wykonywania specjalistycznych zadań szkoleniowych lub bojowych w akwenach morskich.
2.
Norma "DU" w wymiarze określonym w ust. 1 nie przysługuje osobom na stanowiskach administracyjno-biurowych.
3.
Wykaz żołnierzy Biura Ochrony Rządu uprawnionych do normy "DU" w wymiarze 125% ustala szef Biura Ochrony Rządu, a żołnierzy JW 2305 - szef tej jednostki.
§  16.
Dodatkowa norma uzupełniająca "DU" w wymiarze podstawowym (100%) przysługuje w naturze:
1)
żołnierzom i funkcjonariuszom wchodzącym w skład personelu technicznego zatrudnionego przy bezpośredniej obsłudze samolotów i pracy przy sprzęcie lotniczym oraz wyznaczonym do bezpośredniej obsługi lotów i pełnienia dyżurów na lotnisku,
2) 15
jako dodatek do normy "L" - chorym funkcjonariuszom i żołnierzom przebywającym na leczeniu w szpitalach (lub na oddziałach) chorób płuc,
3) 16
jako dodatek do normy "Sz" funkcjonariuszom i żołnierzom uczestniczącym w zawodach sportowych i spartakiadach o mistrzostwo Policji, Straży Granicznej, Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, Urzędu Ochrony Państwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz w czasie przebywania na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych przed tymi zawodami.
§  17.
Dodatkowa norma wyżywienia "DU" w wymiarze 70% przysługuje w naturze, jako dodatek do normy "Sz":
1)
funkcjonariuszom i funkcjonariuszom w służbie kandydackiej biorącym bezpośredni udział w działaniach porządkowych lub wchodzącym w skład sił wyznaczonych do tego rodzaju działań - w okresie poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa,
2)
osobom zaokrętowanym na etatowe jednostki pływające Straży Granicznej:
a)
w czasie pobytu na morzu,
b)
w czasie pływania po akwenach portowych dłużej niż 4 godziny,
c)
w dniach pełnienia dyżurów bojowych w porcie,
3)
funkcjonariuszom i żołnierzom pododdziałów antyterrorystycznych w czasie skoszarowania, przebywania na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych.
§  18.
1.
Dodatkowa norma wyżywienia "DU" w wymiarze 50% przysługuje w naturze żołnierzom Biura Ochrony Rządu i funkcjonariuszom biorącym udział w akcjach ochrony porządku publicznego w miejscu stałego zamieszkania, w warunkach szczegółowych, powodujących konieczność pełnienia przez okres powyżej 10 godzin służby połączonej ze znacznym wysiłkiem.
2.
Norma, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje osobom, które korzystają w tym czasie z bezpłatnego wyżywienia, diet służbowych lub normy "DU" w wymiarze 125%.
3.
Wykaz żołnierzy Biura Ochrony Rządu uprawnionych do normy "DU" w wymiarze 50% ustala szef Biura Ochrony Rządu.
4. 17
Norma wyżywienia "DU" w wymiarze 50% przysługuje, niezależnie od należności, o której mowa w § 19 ust. 2 pkt 1 funkcjonariuszom Straży Granicznej pełniącym co najmniej dwunastogodzinne dyżury kontrolerskie na przejściach granicznych - w czasie tych dyżurów.
§  19.
1.
Dodatkowa norma wyżywienia "DU" w wymiarze 45% przysługuje, jako dodatek do normy "Sz":
1)
słuchaczom ośrodka tresury psów służbowych Policji i Straży Granicznej - w dniach zajęć terenowych wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego w związku z praktycznym szkoleniem psów - na podstawie decyzji komendanta ośrodka szkolenia,
2) 18
osobom wymienionym w § 12 ust. 1 pkt 8 - za zgodą odpowiednio: dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego MSW, dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Ochrony Państwa, dyrektora Biura Gospodarki Technicznej i Zaopatrzenia Komendy Głównej Policji, dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej,
3)
osobom wymienionym w § 12 ust. 1 pkt 9 - na podstawie decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji, właściwego ze względu na miejsce akcji,
4)
osobom wymienionym w § 12 ust. 1 pkt 10 - na podstawie decyzji kierownika jednostki organizującej akcję,
5)
funkcjonariuszom w służbie kandydackiej, biorącym udział w akcjach, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 9 i 10 - na podstawie decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce akcji,
6)
funkcjonariuszom w służbie kandydackiej wykonującym ciężkie prace na rzecz gospodarki narodowej, a także wykonującym wspólnie z nimi takie prace innym funkcjonariuszom,
7)
osobom wymienionym w § 12 ust. 1 pkt 1 i 4 pełniącym służbę w JW 2669,
8) 19
funkcjonariuszom i żołnierzom uczestniczącym w zawodach sportowych i spartakiadach o mistrzostwo komend wojewódzkich Policji, oddziałów Straży Granicznej, delegatur Urzędu Ochrony Państwa i jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz w czasie przebywania na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych przed tymi zawodami.
2.
Norma wyżywienia "DU" w wymiarze 45% przysługuje w naturze:
1) 20
żołnierzom Biura Ochrony Rządu i funkcjonariuszom (z wyjątkiem korzystających w tym czasie z bezpłatnego wyżywienia w naturze, diet lub normy "DU" w wyższym wymiarze), pełniącym w okresie zimowym służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie - jako posiłek profilaktyczny. Wykazy stanowisk służbowych, na których przysługuje powyższa norma, ustalają kierownicy jednostek, a dla żołnierzy Biura Ochrony Rządu - szef tej jednostki.
2) 21
funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym, zatrudnionym w szpitalach i sanatoriach, wchodzącym w skład personelu służby zdrowia, w tym także odbywającym praktykę i staż:
a)
w czasie pełnienia przez te osoby czynności służbowych w godzinach nocnych od 22oo do 6oo,
b)
biorącym udział w dokonywaniu operacji lub zabiegów poza ustalonymi godzinami pracy - na podstawie zapotrzebowania ordynatora oddziału lub lekarza dokonującego operacji lub zabiegu (należność ta nie przysługuje osobom korzystającym z wyżywienia podczas pełnienia dyżurów zakładowych).
§  20.
1.
Dodatkowa norma wyżywienia "DU" w wymiarze 35% przysługuje w naturze, jako dodatek do normy "Z":
1)
żołnierzom zawodowym wchodzącym w skład oficerskiego zespołu honorowego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW oraz w skład załóg ochronnych - w czasie pełnienia służby honorowo-ochronnej,
2)
żołnierzom służby zasadniczej:
a) 22
w jednostkach wojskowych 2610, 2780, 2667,
b)
w Reprezentacyjnej Orkiestrze Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW,
3)
żołnierzom nie wymienionym w pkt. 2:
a)
biorącym udział w akcjach zwalczania i zapobiegania klęskom żywiołowym lub akcjach operacyjnych,
b)
wchodzącym w skład załóg ochronnych oraz pełniącym służbę wartowniczą i patrolową w pododdziałach wartowniczych i patrolowych,
c) 23
pełniącym służbę w etatowych pododdziałach żandarmerii wojskowej,
d)
biorącym udział w trwających ponad dobę ćwiczeniach polowych poza garnizonem,
e)
należącym do naziemnego personelu technicznego jednostki lotniczej,
f)
zatrudnionym przy odśnieżaniu lotnisk i obsługującym poligony wojskowe,
g)
wchodzącym w skład pododdziałów wykonujących prace remontowo-budowlane,
h)
żołnierzom służby zasadniczej mającym wyjątkowo duży wzrost i wagę na wniosek lekarza jednostki - nie wcześniej niż po trzech miesiącach służby.
2.
Norma, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje żołnierzom służby zasadniczej w czasie urlopów, pełnodobowych przepustek, podróży służbowych, przebywania na leczeniu lub pobytu w areszcie.
3. 24
Norma wyżywienia "DU" w wymiarze 35% przysługuje żołnierzom zawodowym oraz oficerom i chorążym rezerwy biorącym udział w ćwiczeniach na poligonie (jako dodatek do normy "Sz").
4. 25
Norma wyżywienia "DU" w wymiarze 35% przysługuje (niezależnie od uprawnień z innego tytułu lub do normy "DU" w innym wymiarze) w dniach świąt państwowych, świąt kościelnych ustawowo wolnych od pracy oraz dorocznych świąt jednostek - żołnierzom zasadniczej służby wojskowej i rezerwy oraz kandydatom na żołnierzy zawodowych.
5.
Norma określona w pkt 4 nie przysługuje żołnierzom będącym w dniach świąt na urlopach, w podróżach służbowych, na leczeniu w zakładach leczniczych oraz przebywającym w aresztach.
§  21.
1.
Dodatkowa norma wyżywienia "DU" w wymiarze do 35% może być przyznana przez dowódcę Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW żołnierzom służby zasadniczej, w formie dodatkowych posiłków i napojów lub podniesienia standardu wyżywienia, podczas wykonywania zadań wymagających dużego wysiłku fizycznego, a w szczególności podczas:
1)
wykonywania trudnych zadań szkoleniowo-produkcyjnych,
2)
wykonywania prac związanych z rekultywacją gruntów oraz oczyszczania akwenów,
3)
wykonywania prac przeładunkowych,
4)
usuwania skutków awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych itp.,
5)
uroczystych odpraw wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz w czasie przygotowań do tych odpraw,
6)
okresowych napraw ciężkiego sprzętu i uzbrojenia.
2.
Norma określona w ust. 1 może być przyznana niezależnie od dodatkowych norm wyżywienia przysługujących żołnierzom z innego tytułu.
§  22.
1.
Posiłek promocyjny wydaje się na spotkaniach organizowanych w związku z:
1)
ukończeniem szkół resortowych i szkół podchorążych rezerwy,
2)
zakończeniem kursów trwających co najmniej 4 miesiące.
2.
Do udziału w spotkaniach są uprawnieni funkcjonariusze i żołnierze kończący szkołę lub kurs oraz zaproszeni przedstawiciele szkoły lub organizatorzy kursu.
3.
Posiłek promocyjny wydaje się według normy wyżywienia "Sz".
§  23. 26
1.
Żołnierzom i funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe w pomieszczeniach zamkniętych w temperaturze powyżej 28°C spowodowanej warunkami atmosferycznymi oraz w temperaturze powyżej 25°C lub poniżej 10°C na wolnym powietrzu - przysługują napoje, zimne lub gorące (w zależności od warunków służby), w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb.
2.
Napoje, w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb, przysługują również funkcjonariuszom i żołnierzom wykonującym podczas służby bardzo ciężkie prace fizyczne - niezależnie od warunków atmosferycznych. Stanowiska służbowe, na których przysługują te napoje, ustala kierownik jednostki w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub, jeśli taka w jednostce nie działa, po uzyskaniu opinii przedstawicieli żołnierzy lub funkcjonariuszy.
3.
Kierownik jednostki podejmuje decyzję o wydaniu napojów, ustala ich rodzaj oraz szczegółowe zasady wydawania.
§  24.
1.
Przy żywieniu osób w naturze należy kierować się zasadami racjonalnego żywienia i wykorzystywać artykuły żywnościowe określone w normach rzeczowych w granicach obowiązujących stawek pieniężnych. Dopuszczalne jest wykorzystywanie także innych artykułów żywnościowych nie objętych normami - w granicach stawki pieniężnej określonej normy.
2.
W czasie działań szkoleniowo-ćwiczebnych oraz w celu zapewnienia rotacji zapasów można, zamiast należnych norm wyżywienia, stosować w żywieniu osób uprawnionych racje żywnościowe suche paczkowane "S" lub, zamiast tych racji, utrzymywane w ramach zapasów, konserwy mięsne, a w przypadku żołnierzy JW 2305 również racje "SD" i "SLA-2". Decyzję o stosowaniu racji żywnościowych "S", "SD", "SLA" lub konserw podejmuje kierownik jednostki.
§  25.
Traci moc zarządzenie Nr 70/91 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 lipca 1991 r. w sprawie określenia norm wyżywienia oraz przypadków otrzymywania tego wyżywienia przez policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. Urz. MSW Nr 3, poz. 64 i 73, Nr 4, poz. 104, z 1992 r. Nr 1, poz. 2 i 13, Nr 2, poz. 45), zmienione zarządzeniami Nr 67 z dnia 17 czerwca 1992 r., Nr 92 z dnia 24 września 1992 r. i Nr 107 z dnia 5 grudnia 1992 r.
§  26.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 27

Wymiar rzeczowy zasadniczych i dodatkowych norm wyżywienia - dziennie, w gramach na osobę

L.p.Nazwa grupy produktów"Z""Sz""Lot""L""DU"
1pieczywo670670600480 50
2przetwory zbożowe i strączkowe100100 90120 -
3przetwory mięsne przeliczone na mięso w elementach230290400250 85
4przetwory rybne przeliczone na filety z ryb 30 40 60 35 -
5masło naturalne 25 40 60 35 -
6inne tłuszcze, zwierzęce i roślinne przeliczone na smalec 41 30 30 15 -
7napoje mleczne przeliczone na mleko pełnotłuste440400400450150
8sery przeliczone na ser pełnotłusty 47 60 80 30 40
9jaja0,5 szt.0,5 szt.1 szt.1,5 szt.0,5 szt.
10ziemniaki700700600500 -
11warzywa335340450350 -
12owoce 80280400190250
13soki z owoców - - - -250
14przetwory owocowe przeliczone na dżem 15 15 15 20 -
15cukier 60 60 60 80 20
16herbata - 1 3 1 -
17kakao - 2 4 2 -
18kawa zbożowa 8 6 4 6 -
19kawa naturalna - - 6 - 6
20czekolada pełna - - 10 - -
21sól i przyprawy 45 41 41 45 -

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Stosowanie stawek pieniężnych przy żywieniu systemem zleconym oraz nabywaniu artykułów spożywczych w punktach sprzedaży detalicznej.

1.
Przy żywieniu organizowanym za pośrednictwem zakładów żywienia zbiorowego spoza resortu spraw wewnętrznych stosuje się następujące zasady:
1)
jeśli zakład stosuje w kalkulacji ceny sprzedaży (detaliczne) na artykuły spożywcze, obowiązująca stawka pieniężna może być podwyższona do 15% - za zgodą kierownika jednostki,
2)
niezależnie od podwyższenia stawki, o którym mowa w pkt 1, pokrywa się koszty przyrządzania posiłków, ponoszone przez zakład, w kwocie nie większej niż 100% stawki, a w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych żywieniem w zakładach o wyższym standardzie - w kwocie do 150% stawki - za zgodą odpowiednio: Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Szefa Urzędu Ochrony Państwa, szefa logistyki Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, szefa JW 2305 - każdego w stosunku do podległych mu jednostek.
3)
jeżeli zakład stosuje w kalkulacji ceny zaopatrzeniowe zakupu na artykuły spożywcze, pokrywa się koszty przyrządzenia posiłków ponoszone przez ten zakład, w kwocie nie większej niż 130% stawki, a w wyjątkowych przypadkach, uzasadniających żywienie w zakładach o wyższym standardzie - w kwocie do 18% stawki - za zgodą odpowiednio: Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Szefa Urzędu Ochrony Państwa, szefa logistyki Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, szefa JW 2305 - każdego w stosunku do podległych mu jednostek,
4)
za podstawę obliczenia kosztów przyrządzania posiłków przyjmuje się stawkę pieniężną odpowiedniej normy wyżywienia lub stawkę podwyższoną zgodnie z pkt 1, o ile zachodzi potrzeba takiego podwyższenia.
2.
Przy organizowaniu żywienia za pośrednictwem kasyn, będących gospodarstwami pomocniczymi jednostek, ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio, natomiast koszty przyrządzania posiłków pokrywa się w wysokości przysługującej tym kasynom na podstawie przepisów o ich prowadzeniu.
3.
Zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, dotyczą żywienia organizowanego na podstawie umów zlecenia, realizowanego na koszt jednostek resortu spraw wewnętrznych.
4.
W małych jednostkach prowadzących samodzielne kuchnie i nabywających artykuły spożywcze w punktach sprzedaży detalicznej stawki pieniężne na wyżywienie podwyższa się do 15% - za zgodą kierownika jednostki.
* Z dniem 28 kwietnia 1999 r. nin. zarządzenie traci moc w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 1999 r. w sprawie określenia przypadków otrzymywania wyżywienia przez żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz norm tego wyżywienia (Dz.U.99.38.372).

Z dniem 29 grudnia 1999 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie dotyczącym policjantów, zgodnie z § 17 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 listopada 1999 r. w sprawie określenia przypadków otrzymywania przez policjantów wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz.U.99.99.1165).

1 § 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 stycznia 1996 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 1 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 stycznia 1996 r.
5 § 6 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 stycznia 1996 r.
7 § 7 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 stycznia 1996 r.
8 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 71 z dnia 27 września 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.10.68) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 września 1996 r.
9 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
10 § 12 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 63 z dnia 3 listopada 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.5.54) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 listopada 1994 r.
11 § 12 ust. 1 pkt 18 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
12 § 12 ust. 1 pkt 19 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
13 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
14 § 15 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 stycznia 1996 r.

15 § 16 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
16 § 16 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
17 § 18 ust. 4:

- dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 listopada 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 71 z dnia 27 września 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.10.68) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 września 1996 r.

18 § 19 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
19 § 19 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
20 § 19 ust. 2 pkt 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 10 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
21 § 19 ust. 2 pkt 2 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 10 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
22 § 20 ust. 1 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
23 § 20 ust. 1 pkt 3 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
24 § 20 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c) zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 4 z dnia 17 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 stycznia 1996 r.

25 § 20 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. d) zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.
26 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 71 z dnia 27 września 1996 r. (Dz.Urz.MSWiA.96.10.68) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 września 1996 r.
27 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia nr 38 z dnia 29 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MSWiA.94.3.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1994 r.