Określenie minimalnych wymagań programowych dla studiów inżynierskich na kierunkach: "rolnictwo", "technologia żywności i żywienie człowieka", "technologia drewna", "rybactwo".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1998.6.33

Akt utracił moc
Wersja od: 10 września 1998 r.

Uchwała nr 218/98
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 14 maja 1998 r.
w sprawie określenia minimalnych wymagań programowych dla studiów inżynierskich na kierunkach: "rolnictwo", "technologia żywności i żywienie człowieka", "technologia drewna", "rybactwo".

Działając na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami), Rada Główna uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Określa się minimalne wymagania programowe na studiach inżynierskich dla kierunków studiów:

– "rolnictwo",

– "technologia żywności i żywienie człowieka",

– "technologia drewna",

– "rybactwo".

2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1, stanowią załączniki do niniejszej uchwały.
§  2.
Przekazuje się niniejszą uchwałę Ministrowi Edukacji Narodowej oraz rektorom szkół wyższych.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1

Minimalne wymagania programowe dla studiów inżynierskich

Kierunek: ROLNICTWO

I.

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia inżynierskie na kierunku rolnictwo trwają 4 lata (8 semestrów), stanowią autonomiczną formę akademickich wyższych studiów zawodowych i kończą się egzaminem dyplomowym.

Łączny wymiar zajęć wynosi 2800 godzin, w tym 1410 godzin określonych w minimum programowym.

II.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Studia inżynierskie na kierunku rolnictwo kształcą specjalistów w zakresie technologii produkcji rolniczej, a zwłaszcza roślinnej, posiadających podstawową wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, znajomość ekonomiki, organizacji i zarządzania produkcją oraz obrotem płodów rolnych. Absolwenci powinni opanować również podstawowe wiadomości, produkcji zwierzęcej i ogrodnictwa, w zakresie pozwalającym prowadzić wielokierunkowe gospodarstwo rolnicze i planować działalność gospodarczą zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju umiejętności wykorzystania metod technik komputerowych, a także posiąść czynną znajomość języka obcego.

III.

GRUPY PRZEDMIOTÓW I OBCIĄŻENIA GODZINOWE

A. PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO270 godzin
B. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE330 godzin
C. PRZEDMIOTY ZAWODOWE810 godzin
Razem:1410 godzin

IV.

PRAKTYKI

- Mechanizacyjna: minimum 2 tygodnie

- Produkcyjna zawodowa w wymiarze minimum 4 miesiące, w tym co najmniej po 4 tygodnie w produkcji zwierzęcej i roślinnej.

Uwaga: Pozostała liczba godzin powinna stanowić uzupełnienie jednej lub wszystkich grup, stosownie do decyzji Rad Wydziałów, z tym, że przedmioty grupy C stanowić muszą przynajmniej 60% ogólnego wymiaru godzin.

V.

PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1. Język obcy60 godzin
2. Przedmioty humanistyczne i ekonomia90 godzin
3. Informatyka60 godzin
4. Wychowanie fizyczne60 godzin
4. Wychowanie fizyczne60 godzin
Razem:270 godzin

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.Chemia90 godzin
2.Agrofizyka30 godzin
3.Botanika90 godzin
4.Statystyka matematyczna30 godzin
5.Uzupełniające90 godzin
Razem:330 godzin

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

1.Agrometeorologia30 godzin
2.Fizjologia roślin z elementami biochemii60 godzin
3.Genetyka30 godzin
4.Mikrobiologia30 godzin
5.Gleboznawstwo45 godzin
6.Ekologia z ochroną środowiska45 godzin
7.Hodowla roślin i nasiennictwo45 godzin
8.Chemia rolna45 godzin
9.Ogólna uprawa roślin45 godzin
10.Szczegółowa uprawa roślin45 godzin
11.Łąkarstwo30 godzin
12.Fizjologia i żywienie zwierząt45 godzin
13.Chów zwierząt45 godzin
14.Technika rolnicza45 godzin
15.Ekonomika i organizacja rolnictwa60 godzin
16.Marketing i zarządzanie w rolnictwie45 godzin
17.Ochrona roślin45 godzin
18.Przedmioty uzupełniające związane ze specjalizacją zawodową75 godzin
Razem:810 godzin

IV.

TREŚCI PROGRAMOWE I PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.
Język obcy

Czynne opanowanie języka obcego w mowie i piśmie.

2.
Przedmioty humanistyczne i ekonomiczne

W zależności od zainteresowań studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy z historii, filozofii, kultury języka polskiego, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, podstaw ochrony własności intelektualnej i przemysłowej itp.

3.
Informatyka

Podstawowe pojęcia informatyki, systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
Chemia

Elektronowa struktura atomów i cząsteczek. Wiązania chemiczne. Związki kompleksowe. Procesy utleniania i redukcji. Samorzutność reakcji. Statystyka i kinetyka reakcji. Teorie kwasów i zasad. Termodynamika i termochemia. Koloidy. Współczesne metody analityczne. Badania struktury związków. Zasady nazewnictwa związków organicznych. Efekty elektronowe, mezomeryczne, rezonans w związkach organicznych. Charakterystyka właściwości podstawowych grup funkcyjnych. Systematyka lipidów, sacharydów i białek. Właściwości biologiczne związków organicznych.

2.
Agrofizyka

Pomiar wielkości fizycznych. Jednostki miar. Rola fizyki w naukach rolniczych. Podstawy mechaniki i nauki o cieple. Elementy elektryczności i magnetyzmu. Elementy optyki. Termodynamiczne aspekty wzajemnych oddziaływań pomiędzy środowiskiem a rośliną. Fizyczne czynniki środowiska oraz ich wpływ na wzrost i rozwój roślin.

3.
Botanika

Budowa komórki roślinnej. Różnicowanie komórek i klasyfikacja tkanek. Ontogeneza okrytonasiennych. Modyfikacje i przystosowania organów. Sposób rozmnażania roślin i jego znaczenie. Zarys świata roślinnego.

4.
Statystyka matematyczna

Podstawowe pojęcia rachunku prawdopodobieństwa. Zmienne losowe i ich rozkład. Metody statystyki opisowej. Zagadnienia estymacji punktowej i przedziałowej. Zasady weryfikacji hipotez. Analiza wariancji. Korelacja i regresja.

5.
Uzupełniające

Do wyboru przez studentów np. prawo rolne, genetyka molekularna, embriologia, biotechnologia itp.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

1.
Agrometeorologia

Warunki mikroklimatyczne siedliska rolniczego. Zasady wykorzystywania danych meteorologicznych i klimatycznych. Wskaźniki agroklimatyczne. Klimatologia, typy klimatu, klimat Polski.

2.
Fizjologia roślin z elementami biochemii

Lokalizacja i podłoże biochemiczne podstawowych procesów fizjologicznych. Gospodarka wodna i mineralna. Odżywianie. Utlenianie biologiczne. Dystrybucja związków organicznych. Procesy wzrostu i rozwoju oraz ich regulacja. Regulator wzrostu. Wpływ czynników ekologicznych i stresów na fizjologię plonowania roślin. Biosynteza i funkcje kwasów nukleinowych, białek, enzymów, regulatorów wzrostu, witamin i związków zapasowych. Regulacja i koordynacja procesów metabolicznych.

3.
Genetyka

Budowa materiału genetycznego u pro- i eukariotów. Właściwości kodu genetycznego, regulacja transkrypcji, translacji, replikacja. Dziedziczenie. Zmienność rekombinacyjna i mutacyjna. Podstawy i osiągnięcia inżynierii genetycznej. Dziedziczenie genów i genotypów w populacjach.

4.
Mikrobiologia

Występowanie i rola drobnoustrojów. Znaczenie i wykorzystywanie drobnoustrojów. Morfologia i fizjologia mikroorganizmów: wirusy, bakterie, promieniowce i grzyby. Chorobotwórcze właściwości mikroorganizmów. Praktyczne osiągnięcia współczesnej mikrobiologii.

5.
Gleboznawstwo

Geneza gleb. Morfologia, właściwości fizyczne i chemiczne. Systematyka genetyczna gleb Polski. Charakterystyka podstawowych typów gleb. Klasy bonitacyjne. Kompleksy przydatności rolniczej gleb.

6.
Ekologia z ochroną środowiska

Podstawowe pojęcia ekologiczne. Czynniki abiotyczne i biotyczne środowiska. Biocenoza i ekosystem. Zasady kompleksowej ochrony środowiska. Ochrona powietrza atmosferycznego, zasobów glebowych i wodnych. Ochrona i kształtowanie krajobrazu.

7.
Hodowla roślin i nasiennictwo

Pojęcie i rola odmiany rolniczej. Zmienność materiału roślinnego. Genetyczne podstawy hodowli roślin samo- i obcopylnych. Kształtowanie cech i właściwości roślin. Hodowla rekombinacyjna, heterozyjna, mutacyjna. Selekcja. Organizacja hodowli roślin. Rola i zadania nasiennictwa. Ocena i rejestracja odmian. Materiał siewny.

8.
Chemia rolna

Żyzność gleb. Podstawy żywienia roślin. Makroelementy i mikroelementy w glebie i w roślinach. Nawozy mineralne, organiczne, wieloskładnikowe. Oznaczanie i obliczanie potrzeb pokarmowych i nawozowych roślin uprawnych.

9.
Ogólna uprawa roślin

Teoretyczne podstawy i zadania uprawy roli. Polowa produkcja roślinna. Technika uprawy roli. Nowe kierunki w uprawie roli. Pielęgnowanie i zbiór roślin uprawnych. Chwasty i ich zwalczanie. Systemy rolnictwa.

10.
Szczegółowa uprawa roślin

Rola produkcji roślinnej w gospodarce żywnościowej. Charakterystyka botaniczno-biologiczna roślin uprawnych. Rejonizacja i technologia uprawy poszczególnych gatunków. Znaczenie gospodarcze, kierunki użytkowania i jakość plonu roślin rolniczych.

11.
Łąkarstwo

Gospodarcze znaczenie użytków zielonych. Roślinność łąk i pastwisk - morfologia, biologia, wymagania siedliskowe i wartość użytkowa. Klasyfikacja łąk i pastwisk. Zagospodarowanie zdegradowanych użytków zielonych. Pielęgnacja łąk i pastwisk oraz ich użytkowanie.

12.
Fizjologia i żywienie zwierząt

Rola poszczególnych składników w żywieniu zwierząt. Trawienie i wykorzystanie składników pokarmowych u różnych gatunków zwierząt. Ocena wartości pokarmowej pasz. Charakterystyka żywieniowa podstawowych grup pasz. Zasady normowania i układania dawek pokarmowych dla podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich.

13.
Chów zwierząt

Znaczenie gospodarcze poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich. Kierunki i systemy ich użytkowania. Typy użytkowe i rasy. Reprodukcja stada. Wychów młodych zwierząt. Planowanie produkcji w stadzie. Ocena produkcyjności zwierząt i jej wpływ na ekonomiczną efektywność produkcji. Zapobieganie chorobom zwierząt.

14.
Technika rolnicza

Podstawy maszynoznawstwa. Budowa i użytkowanie ciągników rolniczych. Budowa i użytkowanie maszyn do uprawy roli, nawożenia, siewu i sadzenia, ochrony roślin, zbioru płodów rolnych. Maszyny i urządzenia do przygotowania i zadawania pasz, usuwania obornika i gnojownicy, udoju i wstępnej obróbki mleka.

15
Ekonomika i organizacja rolnictwa

Zakres i funkcje gospodarki rolniczej w kompleksie gospodarki żywnościowej. Czynniki przyrodnicze i ekonomiczne produkcji rolniczej. Racjonalizacja produkcji rolniczej. Ekonomika działów i gałęzi produkcji rolniczej. Dochody ludności rolniczej. Zasady organizacji gospodarstwa rolniczego. Planowanie pracy. Rachunek ekonomiczny. Zasady sporządzania analizy gospodarstwa. Planowanie organizacji gospodarstwa rolniczego.

16.
Marketing i zarządzanie w rolnictwie

Definicja i klasyfikacja rynków. Funkcje podaży i popytu. Teoria cen. Równowaga rynkowa. Rynek produktów rolnych, rynki branżowe. Zasady analizy marketingowej produktów. Identyfikacja konkurencji. Zarządzanie marketingowe i strategia marketingowa. Planowanie i organizacja marketingu.

17.
Ochrona roślin

Rozwój i objawy chorób roślin uprawnych. Czynniki sprzyjającej infekcji. Budowa, rozwój i szkodliwość agrofagów. Straty powodowane przez choroby i szkodniki. Metody i sposoby walki ze szkodnikami i chorobami roślin uprawnych. Odporność rośliny na choroby i szkodniki.

18.
Przedmioty uzupełniające związane ze specjalizacją zawodową

Dobór przedmiotów obejmuje specjalistyczne problemy z zakresu szeroko rozumianego postępu biologicznego, systemu rolnictwa i nowych trendów w technologii produkcji rolniczej.

Załącznik nr 2

Minimalne wymagania programowe dla studiów inżynierskich

Kierunek:

TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIE CZŁOWIEKA

I.

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia inżynierskie na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka trwają 4 lata (8 semestrów), stanowią autonomiczną formę akademickich wyższych studiów zawodowych i kończą się egzaminem dyplomowym.

Łączny wymiar wynosi 2800 godzin, w tym 1425 godzin określonych w minimum programowym.

II.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwenci studiów inżynierskich na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka uzyskują podstawową wiedzę techniczną, technologiczną o żywieniu i ekonomiczną. Są specjalistami w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości żywności, przygotowani do pracy na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach, zakładach, instytucjach zajmujących się przetwórstwem, przechowywaniem, kontrolą i obrotem żywności oraz żywieniem człowieka. Potrafią zorganizować produkcję włącznie z doborem maszyn i urządzeń oraz przeprowadzić kalkulację ekonomiczną. Znają zasady funkcjonowania rynku i rozumieją zasady marketingu produktów i usług związanych z żywnością i żywieniem człowieka. Czynnie posługują się techniką komputerową.

III.

GRUPY PRZEDMIOTÓW I OBCIĄŻENIA GODZINOWE

A. PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO270 godzin
B. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE435 godzin
C. PRZEDMIOTY ZAWODOWE720 godzin
Razem:1425 godzin

IV.

PRAKTYKI

- Produkcyjno-organizacyjna
1)
minimalnie 2 tygodnie po 2 lub 4 semestrze
2)
minimalnie 6 tygodni po 6 semestrze

Uwaga: Pozostała liczba godzin powinna stanowić uzupełnienie jednej lub wszystkich grup - zgodnie z decyzją Rady Wydziału z tym, że przedmioty grupy C muszą stanowić co najmniej 60% ogólnej liczby godzin.

V.

PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1. Język obcy60 godzin
2. Przedmioty humanistyczne i ekonomia90 godzin
3. Informatyka60 godzin
4 Wychowanie fizyczne60 godzin
Razem:270 godzin

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1. Matematyka75 godzin
2. Statystyka30 godzin
3. Fizyka75 godzin
4. Chemia165 godzin
5. Biochemia60 godzin
6. Ekologia i ochrona środowiska30 godzin
Razem:435 godzin

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

1. Higiena i toksykologia żywności45 godzin
2. Mikrobiologia żywności45 godzin
3. Chemia żywności30 godzin
4. Analiza i ocena żywności60 godzin
5. Maszynoznawstwo60 godzin
6. Inżynieria procesowa60 godzin
7. Ogólna technologia żywności60 godzin
8. Podstawy żywienia człowieka45 godzin
9. Ekonomika i zarządzanie30 godzin
10. Kierunkowe technologie przetwarzania żywności120 godzin
11. Technologie specjalizacyjne120 godzin
12. Technologiczne projektowanie zakładów przemysłu spożywczego45 godzin
Razem:720 godzin

VI.

TREŚCI PROGRAMOWE I PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.
Język obcy

Czynne opanowanie jednego języka w mowie i piśmie.

2.
Przedmioty humanistyczne i ekonomiczne

W zależności od zainteresowań studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy z historii, filozofii, kultury języka polskiego, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, podstaw ochrony własności intelektualnej i przemysłowej itp.

W zakresie ekonomii: podstawowe prawa ekonomiczne, podstawy makroekonomii, funkcjonowanie rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
Informatyka

Podstawowe pojęcia informatyki, systemy operacyjne. Operacja na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
Matematyka

Podstawowe pojęcia analizy (oś liczbowa, kres zbioru, granica ciągu). Ciągłość i granica funkcji. Obliczanie pochodnych, wzór Taylora, zastosowanie do badania przebiegu funkcji. Szeregi liczbowe i funkcyjne, własności szeregów potęgowych. Całka nieoznaczona i całka oznaczona z funkcji ciągłej, jej interpretacja. Najprostsze równania różniczkowe. Układy algebraicznych równań liniowych, wyznaczniki, rząd macierzy, przestrzenie liniowe z iloczynem skalarnym, iloczyn wektorowy w R3. Elementy analizy funkcji wieluzmiennych.

2.
Statystyka

Podstawy probabilistyczne statystyki matematycznej: zmienna losowa skokowa i ciągła. Rozkład normalny. Szacowanie punktowe i przedziałowe średniej, wariancji oraz odchylenia standardowego jednej zmiennej w populacji. Weryfikacja hipotez statystycznych. Hipoteza o równości średnich i wariancji w dwóch populacjach. Elementy doświadczalnictwa. Planowanie doświadczeń technologicznych. Opracowanie statystyczne wyników za pomocą metody analizy i testów porównań wielokrotnych. Badanie związków między dwiema zmiennymi. Analiza korelacji i regresji.

3.
Fizyka

Podstawy reologii, pola, siły. Przepływ płynów lepkich, ciała lepkosprężyste, fizyczne modele reologiczne. Zjawiska przenoszenia. Podstawy elektrodynamiki. Elektromagnetyzm. Optyczne metody badania substancji. Podstawy mikroskopii, reflektometrii i polarymetrii, zasady pomiarów nefelometrycznych i turbimetrycznych. Absorbcyjna i emisyjna analiza spektralna. Fluorescencja.

4.
Chemia

Podstawowe pojęcia i prawa chemiczne. Stężenia roztworów. Budowa atomu, układ okresowy pierwiastków. Procesy utleniania i redukacji. Rodzaje wiązań chemicznych. Klasyfikacja związków nieorganicznych. Elementy elektrochemii. Metody instrumentalne w analizie chemicznej. Ogólna charakterystyka metali i niemetali i ich związków. Analiza ilościowa, obliczenia stechiometryczne. Budowa, nazewnictwo, właściwości fizyczne i chemiczne podstawowych klas związków organicznych z jedną grupą funkcyjną oraz wybranych biocząsteczek. Otrzymywanie, wyodrębnianie, oczyszczanie i analiza jakościowa związków organicznych. Termodynamika. Termochemia. Właściwości gazów i cieczy. Układy jedno- i wieloskładnikowe wielofazowe.

5.
Biochemia

Mechanizmy przemian w organizmach drobnoustrojów, roślin, zwierząt. Lokalizacja w komórce procesów syntezy i rozkładu metabolitów i funkcje organelli. Natura, mechanizm i regulacja działania enzymów.

Fotosynteza i oddychanie oraz metabolizm sacharydów, składników azotowych i lipidów, a także przemiany i funkcje kwasów nukleinowych. Powiązanie ww. zagadnień z aspektami biologii molekularnej, inżynierii genetycznej, rekombinacji i klonowania.

6.
Ekologia i ochrona środowiska

Ekologiczne, etyczne i ekonomiczne problemy środowiska. Jednostki emisji substancji szkodliwych. Mechanizm powstawania tlenków siarki, dwutlenku węgla i tlenku węgla, tlenków azotu i ich oddziaływanie na środowisko. Metody ograniczania emisji substancji szkodliwych. Ochrona wód, gleb, powietrza przed zanieczyszczeniem. Źródła zanieczyszczenia wód i gleby. Klasy czystości wód. Metody oczyszczania ścieków. Polityka ochrony środowiska w Polsce.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE I KIERUNKOWE

1.
Higiena i toksykologia

Ogólne wiadomości o truciznach i zatruciach. Kryteria oceny toksykologicznej substancji szkodliwych. Substancje antyodżywcze i naturalne substancje toksyczne w produktach. Cele, zasady i zagrożenia związane z zastosowaniem substancji dodatkowych. Zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne żywności. Skażenia radiologiczne żywności. Wpływ procesów technologicznych na rodzaj i stopień zanieczyszczeń występujących w żywności. Nadzór nad jakością zdrowotną żywności w Polsce.

2.
Mikrobiologia żywności

Drobnoustroje w technologii żywności i żywienia człowieka. Wpływ czynników fizycznych na drobnoustroje. Mikrobiologia wskaźnikowa stanu sanitarnego żywności. Mikroflora przewodu pokarmowego, powietrza i wody. Mikroflora surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gotowych wyrobów. Zatrucia pokarmowe. Procesy technologiczne a stan mikrobiologiczny żywności. Wykorzystywanie drobnoustrojów w produkcji żywności. System zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Ocena mikrobiologiczna procesów produkcyjnych i gotowej żywności.

3.
Chemia żywności

Formy występowania pierwiastków chemicznych w żywności. Sposoby ilościowego opisu wody w żywności. Woda związana. Sacharydy i polisacharydy i ich reakcje. Chemia smaku. Przemiany mono- i disacharydów. Reakcja Maillarda. Polisacharydy jako biopolimery, kleikowanie skrobi. Lipidy definicje i klasyfikacje. Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Nomenklatura i stereochemia, triacyloglicerolli numeracja "sn". Reakcje grupy estrowej i łańcucha węglowodorowego triacylogliceroll. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Białka żywności i ich rola w kształtowaniu tekstury i właściwości funkcjonalnych produktów. Chromoproteidy, chemia peklowania.

4.
Analiza i ocena jakości żywności

Podstawy technik analizy chemicznej, instrumentalnej, sensorycznej, stosowanych do kontroli oceny jakości żywności. Metody oznaczeń podstawowych składników żywności: białek, sacharydów, tłuszczów, witamin, związków mineralnych, wody.

5.
Maszynoznawstwo

Podstawy metrologii przemysłowej, zadania, główne elementy. Pomiar strumienia objętości i masy, gęstości i poziomu cieczy, ciśnienia i temperatury. Termodynamika pary wodnej, powietrza wilgotnego i obiegów chłodniczych. Rodzaje, budowa maszyn stosowanych w przetwarzaniu żywności. Transport wewnątrzzakładowy. Maszyny i urządzenia do napełniania i zamykania. Podstawy eksploatacji maszyn.

6.
Inżynieria procesowa

Podobieństwo procesów technologicznych przemysłu spożywczego. Stosowanie równań kryterialnych. Właściwości fizyczne surowców i produktów. Teorie i sposoby rozdrabniające. Elementy dynamiki płynów. Opory przepływu. Przepływ cieczy nieniutonowskich. Teoria filtracji. Warstwy filtrujące i pomoce filtracyjne. Fluidyzacja i transport pneumatyczny. Mieszanie. Ruch ciepła. Promieniowanie. Złożona wymiana ciepła. Nośniki ciepła. Obliczenia cieplne. Zamrażanie. Urządzenia zamrażalnicze. Molekularne i konwekcyjne przenoszenie masy. Nieustalone przenoszenie masy. Suszenie. Destylacja i rektyfikacja. Procesy rozdziału składników.

7.
Ogólna technologia żywności

Sytuacja żywnościowa świata. Bilans żywności. Przemysł spożywczy - jego organizacja i struktura. Gospodarka żywnościowa. Surowce. Produkty spożywcze. Operacje i procesy związane z przetwarzaniem żywności. Metody utrwalania żywności. Procesy jednostkowe oraz ich wpływ na wartość biologiczną, właściwości funkcjonalne i organoleptyczne żywności. Materiały i techniki pomocnicze w technologii żywności. Technologie bezodpadowe, produkty uboczne, metody ich utylizacji.

8.
Podstawy żywienia człowieka

Podstawowe pojęcia i definicje. Skład chemiczny pożywienia i organizmu człowieka. Przemiana materii i energii, metody pomiaru, czynniki określające jej wysokość. Wartość energetyczna pożywienia, rola i znaczenie w organizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Witaminy tłuszczo- i wodorozpuszczalne. Podstawowe pojęcia i definicje żywieniowe. Składniki mineralne. Równowaga kwasowo-zasadowa. Gospodarka wodna organizmu. Normy żywienia, podział i definicje.

9.
Ekonomika i zarządzanie

Przedsiębiorstwo, jego organizacja i otoczenie. Majątek trwały i obrotowy. Zatrudnienie, wydajność pracy i wynagrodzenie. Kalkulacja kosztów. Zastosowanie metod optymalizacyjnych. Rachunek efektywności inwestowania. Gospodarka finansowa przedsiębiorstwa. Rentowność. Modele zarządzania. Przygotowanie do podejmowania działalności gospodarczej. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Podstawy marketingu.

10.
Kierunkowe technologie przetwarzania żywności

Technologia produktów pochodzenia zwierzęcego. Technologia produktów pochodzenia roślinnego. Technologia produktów spożywczych fermentowanych. Technologia gastronomiczna.

11.
Technologie specjalizacyjne

Do wyboru: Technologie przerobu mleka, mięsa, drobiarstwa i jajczarstwa, zbóż i nasion oleistych, owoców i warzyw, węglowodanów i przemysłowej produkcji potraw, biotechnologia żywności itp.

12.
Technologiczne projektowanie zakładów przemysłu spożywczego

Projektowanie lub modernizacja zakładów przemysłu spożywczego. Zasady lokalizacji ogólnej i szczegółowej. Projektowanie procesu produkcyjnego i technologicznego. Organizacja systemu kontroli jakości. Magazynowanie i transport surowców i wyrobów gotowych. Zaopatrzenie i dystrybucja czynników energetycznych. Zagospodarowanie terenu zakładu oraz wymagania techniczno-technologiczne dla budynków i budowli. Ochrona środowiska i bhp.

Załącznik nr 3

Minimalne wymagania programowe dla studiów inżynierskich

Kierunek: TECHNOLOGIA DREWNA

I.

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia inżynierskie na kierunku technologia drewna trwają 4 lata (8 semestrów), stanowią autonomiczną formę akademickich wyższych studiów zawodowych i kończą się egzaminem dyplomowym.

Łączny wymiar wynosi 2800 godzin, w tym 1440 godzin określonych w minimum programowym.

II.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent studiów inżynierskich kierunku technologia drewna powinien charakteryzować się umiejętnością i sprawnością działania w zakresie organizowania i kierowania procesami produkcyjnymi w drzewnictwie poprzez opracowanie założeń i dobór parametrów procesów technologicznych, stosowanie postępu naukowo-technicznego i organizacyjnego; posiadać przygotowanie do bezpośredniego sterowania produkcją i analizami ekonomicznymi oraz zarządzaniem w zakładach przemysłu drzewnego.

III.

GRUPA PRZEDMIOTÓW I OBCIĄŻENIA GODZINOWE

A. PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO240 godzin
B. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE420 godzin
C. PRZEDMIOTY ZAWODOWE780 godzin
Razem:1440 godzin

IV.

PRAKTYKI

Produkcyjna, organizacyjna i dyplomowa po II, IV i VI semestrze minimum 6 tygodni,

Zajęcia terenowe minimum 10 dni.

Uwaga: Pozostała liczba godzin powinna stanowić uzupełnienie do maksymalnego wymiaru stosowanie do decyzji Rady Wydziału, z tym, że przedmioty grupy C muszą stanowić co najmniej 60% ogólnego wymiaru godzin.

V.

PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1. Język obcy60 godzin
2. Przedmioty humanistyczne i ekonomia60 godzin
3. Informatyka60 godzin
4. Wychowanie fizyczne60 godzin
Razem:240 godzin

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1. Chemia stosowana75 godzin
2. Elektrotechnika30 godzin
3. Energotechnika30 godzin
4. Fizyka60 godzin
5. Maszynoznawstwo z elementami rysunku technicznego60 godzin
6. Materiałoznawstwo30 godzin
7. Matematyka z elementami statystyki45 godzin
8. Mechanika z wytrzymałością materiałów60 godzin
9. Ochrona środowiska30 godzin
Razem:420 godzin

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

1. Nauka o drewnie60 godzin
2. Suszenie i hydrotermiczna obróbka drewna30 godzin
3. Ochrona i konserwacja drewna60 godzin
4. Obrabiarki i urządzenia produkcyjne75 godzin
5. Obróbka skrawaniem i narzędzia60 godzin
6. Konstrukcje i wyroby z drewna45 godzin
7. Klejenie i uszlachetnianie drewna i tworzyw drzewnych60 godzin
8. Meblarstwo75 godzin
9. Tartacznictwo30 godzin
10. Technologia tworzyw drzewnych75 godzin
11. Techniki pomiarowe i automatyka75 godzin
12. Chemiczny przerób drewna30 godzin
13. Ekonomika i rachunkowość w przedsiębiorstwie45 godzin
14. Podstawy organizacji pracy z elementami ergonomii30 godzin
15. Podstawy normalizacji i kontrola jakości30 godzin
Razem:780 godzin

VI.

TREŚCI PROGRAMOWE I PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.
Język obcy

Czynne opanowanie języka obcego w mowie i piśmie.

2.
Przedmioty humanistyczne i ekonomiczne

W zależności od zainteresowań studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy z historii, filozofii, kultury języka polskiego, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, podstaw ochrony własności intelektualnej i przemysłowej itp.

W zakresie ekonomii: podstawowe prawa ekonomiczne, podstawy makroekonomii, funkcjonowanie rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
Informatyka

Podstawowe pojęcia informatyki. Systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
Chemia stosowana

Klasyfikacja reakcji chemicznych oraz ich kinetyka. Roztwory, właściwości, stężenia. Budowa związków organicznych. Wybrane związki aromatyczne, heterocykliczne. Związki wielocząsteczkowe i ich degradacja. Skład chemiczny drewna i kory. Budowa celulozy, ligniny i hemiceluloz. Składniki niestrukturalne. Zastosowanie chemii i produktów chemicznych w budownictwie, meblarstwie.

2.
Elektrotechnika

Układy pomiarowe. Sieci elektryczne niskiego i wysokiego napięcia. Transformatory, przetwornice, prostowniki, falowniki, silniki prądu stałego oraz przemiennego. Zabezpieczenie przeciążeniowe oraz w obsłudze urządzeń.

3.
Energotechnika

Prawa termodynamiki, przemiany i obiegi termodynamiczne. Para wodna, typowe przemiany, inne nośniki energii cieplnej. Wymiana ciepła, bilanse energetyczne, statyka suszenia. Paliwa, spalanie, kotły wodne i parowe, energetyczna utylizacja odpadów. Gospodarka energią elektryczną, źródła energii, odbiorniki kompensacji mocy biernej, współczynnik mocy, jakość energii.

4.
Fizyka

Podstawowe wielkości układu jednostek SI. Mechanika ruchu postępowego i obrotowego, podstawy teorii sprężystości i reologii materiałów. Drgania mechaniczne i podstawy akustyki, stany skupienia materii. Termodynamika. Układy dyspensyjne. Elektrostatyka. Podstawy mikroskopii.

5.
Maszynoznawstwo z elementami rysunku technicznego

Przybory i materiały rysunkowe, rola normalizacji w rysunku technicznym maszynowym. Podstawowe konstrukcje geometryczne i przykłady ich zastosowania w technice. Zasady wymiarowania. Podstawowe zagadnienia tolerancji i pasowań, elementy struktury geometrycznej powierzchni. Podstawowe części maszyn. Tarcie i smarowanie. Uszczelnienia. Sposoby uproszczonego przedstawiania części maszyn. Schematy mechaniczne.

6.
Materiałoznawstwo

Krystaliczna budowa metali. Zarys teorii stopów. Stopy żelaza z węglem. Wpływ obróbki cieplnej oraz pierwiastków stopowych na własności stali. Nawęglanie. Klasyfikacja stali konstrukcyjnej. Typowe materiały narzędziowe. Korozja i ochrona przed jej działaniem. Stale nierdzewne i kwasoodporne. Metale nieżelazne i ich stopy. Podstawowe procesy obróbki metali. Podstawowe wiadomości o innych materiałach konstrukcyjnych.

7.
Matematyka i elementy statystyki

Podstawowe pojęcia. Szeregi, ciągi, rachunek różniczkowy i całkowy. Wykorzystanie matematyki w pracach inżynierskich. Podstawy statystyki elementarnej, praktyczne wykorzystanie jej w badaniach i produkcji.

8.
Mechanika z wytrzymałością materiałów

Statyka: pojęcia podstawowe. Aksjomaty statyki. Redukcja i równowaga układów sił. Siły wewnętrzne w prostych układach kratowych, belkowych, wykresów momentów gnących i sił tnących. Charakterystyki geometryczne figur płaskich. Wytrzymałość materiałów. Stan naprężeń i odkształceń, fizyczne cechy materiałów konstrukcyjnych. Moduł odkształcenia postaciowego. Wytrzymałość złożona.

9.
Ochrona środowiska

Przyczyny i skutki zmian zachodzących w przyrodzie na różnych poziomach jej organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli człowieka. Udział przemysłu w degradacji środowiska ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu drzewnego. Gleba, woda, powietrze - rodzaj zanieczyszczeń, metody ochrony przed zanieczyszczeniami, ich wpływ na organizm ludzki. Gospodarka odpadami przemysłu drzewnego.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE, KIERUNKOWE I SPECJALIZACYJNE

1.
Nauka o drewnie

Podstawy wiedzy biologicznej i technicznej o drewnie, jego właściwościach i zachowaniu się w różnych warunkach. Użyteczność drewna jako odnawialnego surowca i materiału. Makroskopowa, mikroskopowa i submikroskopowa budowa drewna. Identyfikacja gatunków. Naturalne wady. Uszkodzenia i rozkład drewna. Fizyczne i mechaniczne właściwości drewna, wpływ różnych czynników na właściwości drewna i jego zastosowanie.

2.
Suszenie i hydrotermiczna obróbka drewna

Czynniki wpływające na proces suszenia drewna. System drewno-woda-ciepło. Metody suszenia drewna. Wady drewna powstające w procesie suszenia. Klasyfikacja suszarek. Urządzenia pomiarowe, kontrolne, sterownicze. Warzenie i parzenie.

3.
Ochrona i konserwacja drewna

Procesy biotyczne i czynniki abiotyczne degradacji drewna. Naturalna trwałość drewna. Metody impregnacji. Mechaniczne metody konserwacji drewna. Konserwacja w różnych warunkach stosowania. Degradacja i konserwacja materiałów pomocniczych stosowanych w przemyśle drzewnym. Konserwacja drewna a ochrona środowiska. Środki ochrony drewna.

4.
Obrabiarki i urządzenia produkcyjne

Klasyfikacja obrabiarek do drewna. Podstawowe zespoły z grupy obrabiarek. Frezarki specjalistyczne. Zasadnicze urządzenia przemysłu drzewnego. Zasady bezpieczeństwa pracy, dopuszczanie obrabiarek i urządzeń produkcyjnych do ruchu oraz aktualne tendencje rozwojowe.

5.
Obróbka skrawaniem i narzędzia

Podział obróbki cięciem. Elementy budowy i geometria ostrza, ruch w procesie skrawania. Opór skrawania. Czynniki wpływające na dokładność obróbki. Ogólna budowa narzędzi, materiały narzędziowe. Przegląd grup, typów, rodzajów i odmian narzędzi. Zasady przygotowania poszczególnych grup narzędzi do pracy. Aktualne tendencje w dziedzinie konstrukcji narzędzi.

6.
Konstrukcje i wyroby z drewna

Materiały stosowane w konstrukcjach drewnianych. Podstawy obliczeń i wymiarowania konstrukcji drewnianych. Stosowane złącza, rozwiązania ścian, stropów, więźb dachowych, drewniane konstrukcje klejone. Stolarka budowlana - rodzaje i stosowane materiały. Podstawy projektowania, dokumentacja rysunkowa. Programy komputerowe w przemyśle stolarki budowlanej.

7.
Klejenie i uszlachetnianie drewna i tworzyw drzewnych

Fizykochemiczne podstawy procesów klejenia i uszlachetniania. Charakterystyka klejów naturalnych i syntetycznych. Technologie klejenia. Ocena jakości spoin klejowych. Charakterystyka wyrobów lakierowych. Przygotowanie podłoża do wykańczania. Aplikacja wyrobów lakierowych. Obróbka uszlachetniająca. Utylizacja odpadów ciekłych i zestalonych.

8.
Meblarstwo

Kryteria podziału mebli. Podstawy projektowania mebli. Wymagania projektowo-konstrukcyjne. Statyka konstrukcji i obliczanie wytrzymałości mebli. Połączenia, elementy i podzespoły konstrukcyjne mebli. Dokumentacja projektowo-konstrukcyjna. Normowanie i normalizacja.

9.
Tartacznictwo

Obróbka wstępna surowca drzewnego i pozyskiwanie przeznaczeniowych materiałów tartych. Obróbka zasadnicza drewna tartacznego. Teoria sprzęgów maksymalnych i sprzęgi optymalne. Przerób drewna średniowymiarowego. Produkcja półfabrykatów przeznaczeniowych tartych, szorstkich i struganych, ich sortowanie, suszenie i konserwacja.

10.
Technologia tworzyw drzewnych

Budowa, właściwości i zastosowanie tworzyw drzewnych, drewnopochodnych w tym tworzyw z lepiszczami mineralnymi i termoplastycznymi. Płyty kompozytowe. Kleje i inne środki wiążące. Uszlachetnianie tworzyw drzewnych. Zastosowanie do wytwarzania tworzyw drzewnych materiałów z recyklingu.

11.
Techniki pomiarowe, automatyka

Metody i sposoby pomiarów, sygnały pomiarowe. Błędy pomiarowe. Układy pomiaru i przetwarzania wielkości fizycznych. Metody pomiaru podstawowych wielkości przemysłowych. Automatyka stosowana w drzewnictwie. Układy regulacji programowej i śledzącej. Siłowniki i nastawniki. Automatyczna sygnalizacja i rejestracja. Sterowanie urządzeniami i liniami produkcyjnymi. Roboty i manipulatory podająco-odbierające.

12.
Chemiczny przerób drewna

Drewno jako surowiec chemiczny. Wytwarzanie mas włóknistych. Produkty uboczne przemysłu celulozowego. Metody hydrolizy drewna. Przerób hydrolizatorów. Wykorzystanie ligniny pohydrolitycznej. Termiczny rozkład drewna. Metody pozyskiwania oraz modyfikacje kalafonii, terpentyny, garbników i innych leśnych produktów. Utylizacja kory i igliwia.

13.
Ekonomika i rachunkowość w przedsiębiorstwie

Działalność gospodarcza i podmioty gospodarcze. Podstawowe elementy przedsiębiorstwa. Planowanie. Majątek przedsiębiorstwa i źródła jego finansowania. Motywowanie, wartościowanie pracy, wynagrodzenia za pracę. Przychody, koszty i wyniki działalności podmiotów gospodarczych. Analiza finansowa przedsiębiorstw. System dystrybucji. Rynek i mechanizm rynkowy. Zasady sporządzania bilansu. Analiza wskaźnikowa. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa i przekształcenia własnościowe.

14.
Podstawy organizacji pracy z elementami ergonomii

Przedmioty i funkcja społeczna organizacji pracy, ogólne zasady organizacji pracy; regulacje prawne z zakresu ochrony pracy; czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne. Ekonomiczne aspekty ochrony pracy; ergonomia i zakres jej działania. Analiza i ocena uciążliwości pracy. Ergonomiczne systemy "człowiek - praca - obiekt techniczny - środowisko".

15.
Podstawy normalizacji i kontrola jakości

Rola i zadania normalizacji. Oddziaływanie normalizacji na technologię. Rodzaje norm i zasięg ich działania. Podstawy normalizacji i konstruowania norm. Kontrola jakości. Badanie gotowych wyrobów. Atestacja. Arbitraż w sprawach jakości wyrobów.

Załącznik nr 4

Minimalne wymagania programowe dla studiów inżynierskich

Kierunek: RYBACTWO

I.

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia na kierunku rybactwo trwają 4 lata (8 semestrów). Stanowią autonomiczną formę akademickich wyższych studiów zawodowych i kończą się egzaminem dyplomowym.

Łączny wymiar zajęć wynosi 2800 godzin, w tym 1485 określonych w minimum programowym.

II.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent studiów inżynierskich na kierunku rybackim powinien posiadać poszerzoną wiedzę o środowisku wodnym, o zamieszkujących go organizmach roślinnych i zwierzęcych. Powinien znać zasady chowu i hodowli ryb, technikę i technologię ich połowów oraz podstawy ochrony środowiska i ichtiofauny, a dodatkowo zasady zabezpieczenia surowca i technologie przetwórstwa ryb oraz podstawy ekonomiki i organizacji gospodarowania. Powinien znać język obcy w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się i korzystanie z literatury zawodowej oraz umiejętność korzystania z techniki komputerowej.

III.

GRUPY PRZEDMIOTÓW I OBCIĄŻENIA GODZINOWE

A. PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO315 godzin
B. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE315 godzin
C. PRZEDMIOTY ZAWODOWE855 godzin
Razem:1485 godzin

IV.

PRAKTYKI:

Produkcyjno-organizacyjna -4 tygodnie po 1 roku

- 6 tygodni na 6 semestrze

Uwaga: Pozostała liczba godzin powinna stanowić uzupełnienie jednej lub wszystkich grup - stosownie do decyzji Rad Wydziałów z tym, że przedmioty grupy C muszą stanowić co najmniej 60% ogólnego wymiaru godzin.

V.

PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1. Język obcy120 godzin
2. Przedmioty humanistyczne i ekonomiczne90 godzin
3. Informatyka45 godzin
4. Wychowanie fizyczne60 godzin
Razem:315 godzin
B. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE
1. Chemia90 godzin
2. Statystyka matematyczna30 godzin
3. Biochemia75 godzin
4. Biofizyka60 godzin
5. Genetyka60 godzin
Razem:315 godzin

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

1. Hydrobotanika60 godzin
2. Hydrozoologia60 godzin
3. Systematyka ryb90 godzin
4. Maszynoznawstwo z rysunkiem technicznym75 godzin
5. Hydrochemia60 godzin
6. Ochrona wód - ekologia60 godzin
7. Ekonomika rybactwa60 godzin
8. Mikrobiologia60 godzin
9. Anatomia i embriologia ryb75 godzin
10. Fizjologia ryb75 godzin
11. Biologia ryb90 godzin
12. Gospodarka rybacka90 godzin
Razem:855 godzin

VI.

TREŚCI PROGRAMOWE I PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.
Język obcy

Czynne opanowanie jednego języka obcego w mowie i piśmie.

2.
Przedmioty humanistyczne i ekonomiczne

W zależności od zainteresowań studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy z historii, kultury języka polskiego, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, podstaw ochrony własności intelektualnej i przemysłowej itp.

W zakresie ekonomii: podstawowe prawa ekonomiczne, podstawy makroekonomii, funkcjonowanie rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
Informatyka

Podstawowe pojęcia. Systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
Chemia

Chemia nieorganiczna: budowa atomu, budowa cząsteczek, wiązania chemiczne, reakcje chemiczne, reakcje utleniania i redukcji, roztwory ciał stałych w cieczach, ciśnienie osmotyczne.

Chemia organiczna: wiadomości wstępne, węglowodory, alkohole, aminy, aldehydy, ketony, estry, tłuszcze, aminokwasy i inne związki ważne dla rybactwa, związki heterocykliczne, kwasy nukleinowe, alkaloidy.

2.
Statystyka matematyczna

Populacja i próba, statystyczna próba losowa. Niektóre rozkłady prawdopodobieństwa, teoria estymacji i estymatorów, weryfikacja hipotez statystycznych, testy zgodności. Populacje dwuwymiarowe, regresja wielokrotna, liniowa, zarys analizy wariancji.

3.
Biochemia

Molekularne podstawy biosyntezy białek. Bioenergetyka organizmu zwierzęcego. Główne szlaki metaboliczne i ich wzajemne powiązania, regulacja procesów komórkowych. Wybrane zagadnienia metabolizmu ryb.

4.
Biofizyka

Ruch krzywoliniowy, zasada zachowania energii, ruch cieczy rzeczywistej, prawo Newtona. Napięcie powierzchniowe, włoskowatość, dyfuzja i osmoza. Zasady termodynamiki. Indukacja elektromagnetyczna, pole magnetyczne. Hydroakustyka, interferencja i polaryzacja fal. Model atomu, liczby kwantowe. Luminescencja.

5.
Genetyka

Podstawy dziedziczenia u ryb. Genetyka biochemiczna. Metody selekcji. Linie czyste, krzyżowanie i system hodowli. Podstawowe zagadnienia z zakresu genetyki populacji.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

1.
Hydrobotanika

Grupy organizmów roślinnych o szczególnie dużym znaczeniu w środowisku wodnym, jak również dla człowieka.

2.
Hydrozoologia

Grupy organizmów zwierzęcych o szczególnie dużym znaczeniu w środowisku wodnym, jak również dla człowieka.

3.
Systematyka ryb

Teoretyczne i praktyczne zaznajomienie z ważniejszymi gatunkami ryb w oparciu o naturalny system zoologiczny. Podstawy taksonomii ryb, zasady systematyki ryb, morfometryczne i biologiczne metody wyróżniania gatunków. Bezszczękowce i ich rozwój. Filogeneza ryb, charakterystyka ważniejszych grup.

4.
Maszynoznawstwo z rysunkiem technicznym

Wprowadzenie do rysunku technicznego. Normalizacja. Wymiarowanie. Rysunek złożony. Elementy teorii wytrzymałości materiałów. Teoria, budowa i zasady działania maszyn oraz ich części.

5.
Hydrochemia i ochrona wód

Chemizm wód i jego zmiany w czasie w zależności od uwarunkowań zewnętrznych (zlewnia, temperatura, procesy przemian). Charakterystyka stanu czystości wód. Wpływ rodzaju zanieczyszczeń na stan czystości wód. Metody oczyszczania ścieków. Normy prawne.

6.
Ochrona wód - ekologia

Podstawowe prawa autoekologii i synekologii. Zasady funkcjonowania systemów ekologicznych w przyrodzie. Problemy sozologiczne. Zagrożenia egzystencji ekosfery i metody zapobiegania degradacji środowiska.

7.
Ekonomika rybactwa

- Typy przedsiębiorstw rybackich, zasady finansowego funkcjonowania.

- Przedsiębiorstwa przetwórcze i przechowalnicze. Organizacja pracy, finanse, opłacalność, kredyty.

8.
Mikrobiologia

Rola mikroorganizmów w środowisku naturalnym. Przegląd systematyczny mikroorganizmów. Dezynfekcja i wyjaławianie. Bakterie wskaźnikowe i chorobotwórcze. Analiza mikrobiologiczna.

9.
Anatomia i embriologia

Anatomia ryb - opisowa i porównawcza pod kątem wykorzystania wiedzy o strukturach ciała ryby przez inne działy wiedzy ichtiologicznej (systematyka, biologia, fizjologia), a także pod kątem zainteresowań przedmiotów zawodowych (rybactwo, technika połowów, technika wstępnej obróbki surowca na statkach).

10.
Fizjologia ryb

Procesy warunkujące rozwój organizmu w powiązaniu z otaczającym ryby środowiskiem.

11.
Biologia ryb

Przekazywanie wiedzy o bytowaniu populacji w ich naturalnym środowisku. Treści programowe obejmują przede wszystkim przebieg procesów życiowych: odżywiania się, wzrostu, rozrodu, wędrówek w powiązaniu ze środowiskiem, od którego zależy liczebność populacji.

12.
Gospodarka rybacka

Pojęcia ogólne dotyczące rybackiego zagospodarowania wód, produkcji materiału zarybieniowego cennych gatunków, chowu ryb w różnych urządzeniach technicznych. Eksploatacja ryb w wodach śródlądowych i morskich.