Określenie minimalnych wymagań programowych dla kierunku studiów rolniczych "technologia drewna".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1996.7.37

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 1996 r.

Uchwała Nr 327/96
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 17 października 1996 r.
w sprawie określenia minimalnych wymagań programowych dla kierunku studiów rolniczych "technologia drewna"

Działając na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami) Rada Główna uchwala co następuje:
§  1.
1.
Określa się minimalne wymagania programowe na studiach magisterskich dla kierunku studiów rolniczych:

– "technologia drewna".

2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1 stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała Nr 307/96 Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego z dnia 3 lipca 1996 r.
§  3.
Przekazuje się niniejszą uchwałę Ministrowi Edukacji Narodowej oraz rektorom uczelni rolniczych.

Minimalne wymagania programowe dla studiów rolniczych

TECHNOLOGIA DREWNA

WYMAGANIA ogólne

Studia na kierunku kształcenia Technologia Drewna obejmują dwie specjalności: Mechaniczna Technologia Drewna oraz Chemiczna Technologia Drewna i trwają 5 lat (10 semestrów). Zakłada się, że łączny maksymalny wymiar zajęć wynosi ok. 3400 godzin, w tym 1940 godzin określonych w minimum programowym.

SYLWETKA absolwenta

Absolwenci kierunku Technologia Drewna powinni posiadać umiejętność wykorzystywania nauk podstawowych, ogólnotechnicznych i specjalistycznych do formułowania i rozwiązywania w warunkach gospodarki rynkowej współczesnych i przyszłościowych problemów w zakresie opracowywania założeń i doboru parametrów procesów technologicznych, prawidłowej eksploatacji środków produkcji, projektowania procesów produkcyjnych, twórczego i aktywnego nimi kierowania, racjonalnego zarządzania jednostkami organizacyjnymi zakładów przemysłu drzewnego, projektowania i konstruowania wyrobów z drewna litego i tworzyw drzewnych, jak również prefabrykowanych konstrukcji drewnianych oraz chemicznego i fizyko-chemicznego przerobu i uszlachetniania drewna.

GRUPY przedmiotów i obciążenia godzinowe

A.Przedmioty kształcenia ogólnego380
B.Przedmioty podstawowe570
C.Przedmioty zawodowe, kierunkowe i specjalizacyjne990
Łącznie1940

PRZEDMIOTY w grupach

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.JĘZYK OBCY 120
2.PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE, w tym nauki społeczne i ekonomia120
3.INFORMATYKA 80
4.WYCHOWANIE FIZYCZNE 60

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.MATEMATYKA ZE STATYSTYKĄ90
2.FIZYKA90
3.CHEMIA STOSOWANA120
4. RYSUNEK TECHNICZNY75
5. ELEKTROTECHNIKA45
6.AUTOMATYKA60
7.UZUPEŁNIAJĄCE PODSTAWOWE, np. metrologia techniczna, metale i tworzywa konstrukcyjne, chemia organiczna, chemia fizyczna itp.90

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE, KIERUNKOWE I SPECJALIZACYJNE

1.NAUKA O DREWNIE 120
2. OCHRONA I KONSERWACJA DREWNA 75
3.KLEJENIE I USZLACHETNIANIE DREWNA I TWORZYW DRZEWNYCH 90
4.TWORZYWA DRZEWNE90
5.KONSTRUKCJA I TECHNOLOGIA WYROBÓW FINALNYCH 75
6.CHEMICZNY PRZERÓB DREWNA 30
7.PODSTAWY PROCESÓW TECHNICZNYCH 60
8.MASZYNOZNAWSTWO 60
9.MASZYNY I URZĄDZENIA PRODUKCYJNE 90
10.TARTACZNICTWO 30
11.PROJEKTOWANIE ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH60
12. EKONOMIKA DRZEWNICTWA60
13.ERGONOMIA 30
14.OCHRONA ŚRODOWISKA 30
15.Uzupełniające ZAWODOWE, np. mechanika techniczna i technika cieplna, inżynieria chemiczna, hydrotermiczna i plastyczna obróbka drewna, technologia celulozy i papieru itp.90
TREŚCI programowe i przedmioty w grupach.

A.

PRZEDMIOTY OGÓLNEGO KSZTAŁCENIA

1.
JĘZYK OBCY

czynne opanowanie jednego języka obcego w mowie i piśmie.

2.
PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE W TYM NAUKI SPOŁECZNE I EKONOMIA

w zależności od zainteresowania studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy z zakresu historii i filozofii, kultury języka polskiego, antropologii, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki i nauki o kulturze.

W zakresie ekonomii: prawa ekonomiczne, podstawy makroekonomii i mikroekonomii, podstawy nauki o rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
PODSTAWY INFORMATYKI

Podstawowe pojęcia informatyki. Systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
MATEMATYKA ZE STATYSTYKĄ

Podstawowe pojęcia analizy. Funkcje elementarne, szeregi liczbowe. Rachunek różniczkowy funkcji jednej i wielu zmiennych. Rachunek całkowy: całka nieoznaczona i oznaczona. Równania różniczkowe zwyczajne. Algebra liniowa. Zmienna losowa. Estymacja parametrów i testowanie hipotez. Analiza wariancji. Regresja liniowa.

2.
FIZYKA

Elementy rachunku wektorowego. Mechanika ruchu postępowego i obrotowego ciał. Mechanika płynów. Fizyczne i matematyczne podstawy teorii sprężystości i reologii materiałów. Drgania mechaniczne i podstawy akustyki. Fizyka cząsteczkowa trzech stanów skupienia. Termodynamika. Elementy fizyki układów dyspersyjnych. Elektrostatyka, elektrodynamika i elektromagnetyzm. Elementy optyki kwantowej i fizyki jądrowej.

3.
CHEMIA STOSOWANA

Elementy energetyki, kinetyki i statyki chemicznej. Właściwości fizyczne i chemiczne roztworów. Wybrane elementy chemii organicznej. Budowa cząsteczek związków organicznych i jej wpływ na ich właściwości. Wybrane związki aromatyczne, heterocykliczne. Związki wielkocząsteczkowe i ich degradacja. Skład chemiczny drewna i kory. Działanie wody, kwasów i zasad na drewno. Rozpuszczalność celulozy oraz jej reakcje chemiczne. Hemicelulozy. Lignina. Składniki niestrukturalne: olejki eteryczne, żywice naturalne, garbniki, barwniki, flawonoidy, woski i tłuszcze. Piroliza i hydroliza drewna. Zastosowanie chemii w budownictwie, meblarstwie i w stolarce budowlanej.

4.
RYSUNEK TECHNICZNY

Kształtowanie wyobraźni przestrzennej. Opanowanie sztuki czytania rysunku technicznego. Przekroje wielościanów i brył obrotowych płaszczyznami rzutującymi. Przenikanie brył. Zasady aksonometrii prostokątnej (izometria, dimetria). Widoki, przekroje, wymiarowanie. Połączenia śrubowe, spawane. Napędy zębate i łańcuchowe.

5.
ELEKTROTECHNIKA

Układy pomiarowe. Sieci elektryczne niskiego i wysokiego napięcia. Transformatory, przetwornice, prostowniki, falowniki. Silniki prądu stałego oraz prądu przemiennego jednofazowe, silniki trójfazowe, silniki z komutacją elektroniczną. Zabezpieczenie przeciążeniowe oraz przeciw porażeniu prądem elektrycznym obsługi.

6.
AUTOMATYKA

Podstawowe wiadomości o automatyce stosowanej dla potrzeb technologii drewna. Układy pomiaru i przetwarzania podstawowych wielkości fizyko-mechaniczno-chemicznych na sygnały analogowe i cyfrowe. Człony regulacji nieciągłej oraz ciągłej typu proporcjonalnego i różniczkująco-całkującego. Układy regulacji programowej i śledzącej. Siłowniki i nastawniki podstawowych wielkości. Automatyczna sygnalizacja i rejestracja, wybrane przykłady sterowania i regulacji. Technika mikroprocesorowego i komputerowego sterowania całymi systemami zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Podstawowe wiadomości dotyczące robotów i manipulatorów podająco-odbierających.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE, KIERUNKOWE I SPECJALIZACYJNE

1.
NAUKA O DREWNIE

Podstawy wiedzy biologicznej i technicznej o drewnie, jego właściwościach i zachowaniu się w różnych warunkach. Użyteczność drewna jako odnawialnego surowca i materiału. Pochodzenie i tworzenie się drewna i jego budowa na poziomie molekularnym, ultramikroskopowym, mikroskopowym i makroskopowym. Identyfikacja gatunków. Naturalne wady, uszkodzenia i rozkład drewna. Fizyczne i mechaniczne właściwości drewna: wpływ różnych czynników, zastosowanie.

2.
OCHRONA I KONSERWACJA DREWNA

Procesy biotyczne i czynniki abiotyczne degradacji drewna. Naturalna trwałość drewna. Metody impregnacji. Mechaniczne metody konserwacji drewna. Konserwacja w różnych warunkach stosowania. Degradacja i konserwacja materiałów pomocniczych stosowanych w przemyśle drzewnym. Konserwacja drewna a ochrona środowiska. Środki ochrony drewna.

3.
KLEJENIE I USZLACHETNIANIE DREWNA I TWORZYW DRZEWNYCH

Podział i ogólna charakterystyka klejów. Metody otrzymywania żywic i klejów. Kleje naturalne. Spoiwa mineralne. Właściwości fizyko-chemiczne żywic, klejów i mas klejowych. Procesy klejenia. Teoretyczne podstawy uszlachetniania powierzchni drewna. Budowa i właściwości materiałów używanych do uszlachetniania powierzchni. Nanoszenie wyrobów lakierowych. Suszenie i utwardzanie się wymalowań i powłok lakierowych.

4.
TWORZYWA DRZEWNE

Materiały drewnopochodne, tworzywa drzewne. Systematyka tworzyw drzewnych. Charakterystyka surowców i materiałów stosowanych przy wytwarzaniu tworzyw drzewnych i procesy technologiczne ich wytwarzania. Nowe tworzywa drzewne (Scimber, kompozyty). Uszlachetnianie tworzyw drzewnych - zwiększanie bio- i ognioodporności, okleinowanie okleiną naturalną i sztuczną, laminowanie, postforming i softforming.

5.
KONSTRUKCJE I TECHNOLOGIA WYROBÓW FINALNYCH

Wybrane zagadnienia w dziedziny projektowania mebli i innych wyrobów finalnych obejmujące: podział wyrobów finalnych, zespoły cech i ich charakterystykę. Elementy stolarki budowlanej: podział wyrobów i ich charakterystykę, rodzaj konstrukcji i dobór materiałów. Optymalizację konstrukcji. Badania konstrukcji meblowych i mierniki oceny ich jakości. Procesy produkcyjne: linie technologiczne wytwarzania typowych elementów i podzespołów.

6.
CHEMICZNY PRZERÓB DREWNA

Drewno jako surowiec chemiczny. Rozwłóknianie drewna i wytwarzanie mas celulozowych. Uboczne produkty przemysłu celulozowego. Rozkładowa destylacja drewna. Metody hydrolitycznego rozkładu holocelulozy na cukry proste. Przerób hydrolizatów na białko paszowe i inne produkty. Wykorzystanie ligniny pohydrolitycznej. Procesy destylacji i ekstrakcji. Metody pozyskiwania oraz uszlachetniania kalafonii, terpentyny, garbników i innych leśnych produktów ubocznych. Utylizacja trocin, kory i igliwia. Ekonomiczne i ekologiczne aspekty chemicznego przerobu drewna.

7.
PODSTAWY PROCESÓW TECHNICZNYCH

Redukcja płaskich i przestrzennych układów sił. Równowaga układów sił. Środek układu sił równoległych. Obliczanie naprężeń i odkształceń przy obciążeniach pręta prostego. Zagadnienia statycznie niewyznaczalne. Wyboczenie prętów prostych. Energia sprężystego odkształcenia. Jednostki miar w technice cieplnej. Pierwsza i druga zasada termodynamiki. Prawa gazów doskonałych. Własności i przemiany pary wodnej. Teoretyczne podstawy spalania. Przepływ płynów. Podstawy wymiany ciepła. Operacje jednostkowe związane z transportem ciał, zmianą temperatury i stanu skupienia, zmiana kształtu ciał stałych, rozdzielanie mieszanin i roztworów. Procesy i operacje jednostkowe zachodzące równocześnie z reakcją chemiczną.

8.
MASZYNOZNAWSTWO

Normalizacja części maszyn - wymienność części, tolerancje i pasowania. Technologiczność konstrukcji. Połączenia nierozłączne i rozłączne. Sprężyny i elementy do tłumienia drgań. Urządzenia do przesyłania płynów i gazów. Osie i wały, łożyska. Sprzęgła i hamulce. Napędy - linowe i pasowe - napędy cierne łańcuchowe, zębate. Mechanizmy do zmiany ruchów. Pompy wyporowe, wirowe. Sprężarki i wentylatory.

9.
MASZYNY I URZĄDZENIA PRODUKCYJNE

Przegląd narzędzi, obrabiarek i urządzeń do dzielenia oraz rozdrabniania drewna. Analiza konstrukcyjna i technologiczna wybranych typowych obrabiarek w fabrykach płyt. Maszyny i urządzenia do łączenia, impregnacji i wykańczania powierzchni. Linie obróbkowe i technologiczne do dzielenia i rozdrabniania drewna. Urządzenia do łączenia: podział i zastosowanie. Urządzenia do nakładania materiałów malarsko-lakierniczych. Prasy hydrauliczne. Instalacje pneumatycznego odwiórowywania maszyn. Zasady eksploatacji obrabiarek i urządzeń.

10.
TARTACZNICTWO

Zapoznanie z procesami technologicznymi mechanicznego przerobu drewna wielko i średniowymiarowego z drzew iglastych i liściastych. Wiadomości z pierwiastkowego przerobu drewna na tarcicę oraz półfabrykaty meblowe i stolarskie, procesy technologiczne produkcji materiałów podłogowych i boazeryjnych, oklein i obłogów. Klasyfikacja surowca drzewnego i produkowanych wyrobów. Technologie mechanicznego przerobu drewna, obróbka drewna cięciem, budowa i działanie podstawowych obrabiarek.

11.
PROJEKTOWANIE ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH

Charakterystyka procesu inwestycyjnego z wyeksponowaniem fazy opracowań projektowych, projektowanie procesu produkcyjnego i technologicznego, projektowanie transportu i materialnego zaplecza gospodarki magazynowej, projektowanie oddziałów pomocniczych oraz zaplecza. Ochrona przeciwpożarowa. Zagospodarowanie terenu.

12.
EKONOMIKA DRZEWNICTWA

Istota, przedmioty i systemy gospodarowania. Charakterystyka i kategoria rynku. Geneza, istota i funkcje pieniądza. Działalność gospodarcza i podmioty gospodarcze, system produkcyjny przedsiębiorstwa, system dystrybucji, system bankowy, system podatkowy, system ekonomiczny przedsiębiorstwa i rachunek ekonomiczny, system diagnozowania przedsiębiorstwa, rachunek optymalizacyjny, kalkulacja kosztów, handel zagraniczny.

13.
ERGONOMIA

Rola ergonomii w kształtowaniu miejsca pracy. Ergonomiczna ocena pracy umysłowej. Optymalizacja procesów informacyjno-decyzyjnych. Sprawność działania. Elementy fizjologii pracy. Zasady pracy racjonalnej. Materialne środowisko pracy. Hałas i drgania. Mikroklimat. Promieniowanie. Oświetlenie. zanieczyszczenia powietrza, elementy toksykologii. Zagrożenia z zakresu BHP występujące w przemyśle drzewnym.

14.
OCHRONA ŚRODOWISKA

Zjawiska i procesy ekologiczne. Zależności między elementami układów ekologicznych. Przyczyny i skutki zmian zachodzących w przyrodzie na różnych poziomach jej organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli człowieka w tych procesach. Udział przemysłu drzewnego w degradacji środowiska. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i ich badanie. Metody redukcji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Ochrona wód powierzchniowych i gruntowych oraz gleby przed zanieczyszczeniami. Oczyszczanie ścieków. Wpływ zanieczyszczenia atmosfery i innych zagrożeń środowiska na stan lasów. Zanieczyszczenia atmosfery związkami lotnymi. Miejsca powstawania substancji toksycznych w poszczególnych procesach produkcyjnych. Rodzaje i ilość substancji szkodliwych i ich wpływ na organizm ludzki. Metody badań substancji szkodliwych. Sposoby ograniczające wydzielanie się związków lotnych. Gospodarka odpadami drzewnymi.