Określenie minimalnych wymagań programowych dla kierunków studiów rolniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1996.6.32

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 1996 r.

UCHWAŁA Nr 291/96
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 20 czerwca 1996 r.
w sprawie określenia minimalnych wymagań programowych dla kierunków studiów rolniczych.

Działając na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 19990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późniejszymi zmianami), Rada Główna uchwala co następuje:
§  1.
1.
Określa się minimalne wymagania programowe na studiach magisterskich dla następujących kierunków studiów rolniczych:
a)
technika rolnicza i leśna,
b)
weterynaria.
2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1 stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszej uchwały.
§  2.
Przekazuje się niniejszą uchwałę Ministrowi Edukacji Narodowej oraz rektorom uczelni rolniczych.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik Nr 1

Minimalne wymagania programowe dla studiów magisterskich

TECHNIKA ROLNICZA I LEŚNA

WYMAGANIA ogólne

Studia na kierunku Technika Rolnicza i Leśna trwają 5 lat (10 semestrów). Zakłada się, że łączny wymiar zajęć wynosi 3400 godzin, w tym 1550 godzin określonych w minimum programowym.

SYLWETKA absolwenta.

Absolwenci kierunku "technika rolnicza i leśna" mają posiadać umiejętność wykorzystywania nauk podstawowych, ogólnotechnicznych i zawodowych do formułowania i rozwiązywania współczesnych i przyszłościowych problemów techniki służącej do produkcji płodów rolnych, zabezpieczenia ich jakości podczas przechowywania oraz przetwarzania ich przez producentów lub w zakładach przemysłu rolnego, a także mechanizowania produkcji zwierzęcej i leśnej. Głównymi wyuczonymi rodzajami działalności absolwentów są: organizowanie i prowadzenie na terenach wiejskich różnorodnych przedsiębiorstw usługowych dla rolnictwa, w tym także dla zakładów przemysłu rolnego i dla ludności zamieszkałej na wsi, doradztwo w zakresie techniki rolniczej i leśnej, ponadto organizowanie i prowadzenie zakładów przemysłu rolnego oraz współdziałanie w rozwoju takich pracochłonnych działów jak leśnictwo, warzywnictwo, sadownictwo i niektórych rodzajów produkcji zwierzęcej.

GRUPY przedmiotów i obciążenia godzinowe.

A. Przedmioty ogólne380
B. Przedmioty podstawowe330
C. Przedmioty zawodowe, kierunkowe i specjalizacyjne840
Łącznie1550

PRAKTYKI

Wszystkich studentów obowiązuje praktyka dyplomowa po IV roku studiów w wymiarze 4 tygodni. Praktyki zawodowe będą różne na poszczególnych specjalnościach. Ich okres będzie ustalony przez Rady Wydziałów. Przy ustalaniu praktyk może być brany pod uwagę kierunek wykształcenia w szkole średniej i odbyte wcześniej praktyki lub staże zawodowe studentów. Ćwiczenia terenowe zostaną zatwierdzone przez Radę Wydziału w limicie godzin będących do dyspozycji Rady Wydziału.

Uwaga: Pozostała liczba godzin musi stanowić uzupełnienie jednej. kilku lub wszystkich grup A, B, C - stosownie do decyzji wydziałów prowadzących studia na kierunku Technika Rolnicza i Leśna.

Wymienione w minimum programowym przedmioty mogą być łączone lub rozdzielane w zależności od ustaleń rad wydziałów.

PRZEDMIOTY w grupach

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1. JĘZYK OBCY 120
2. PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE w tym nauki społeczne i ekonomia 120
3. INFORMATYKA 80
4. WYCHOWANIE FIZYCZNE 60

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1. MATEMATYKA ZE STATYSTYKĄ 150
2. FIZYKA 60
3. CHEMIA 30
4. RYSUNEK TECHNICZNY 45
5. OCHRONA ŚRODOWISKA 45

C.

PRZEDMIOTY KIERUNKOWE, ZAWODOWE I SPECJALIZACYJNE.

1. TECHNOLOGIA MATERIAŁÓW KONSTRUKCYJNYCH 75
2. TECHNIKA CIEPLNA 60
3. MECHANIKA 60
4. WYTRZYMAŁOŚĆ MATERIAŁÓW 60
5. TEORIA MASZYN I MECHANIZMÓW 45
6. CZĘŚCI MASZYN 60
7. ELEKTROTECHNIKA I ELEKTRONIKA 90
8. AUTOMATYKA 45
9. ERGONOMIA 30
10. PODSTAWY PRODUKCJI ROLNICZEJ, LEŚNEJ I SPOŻYWCZEJ 60
11. MASZYNY ROLNICZE, LEŚNE I SPOŻYWCZE 60
12. EKSPLOATACJA MASZYN 60
13. UTRZYMYWANIE MASZYN90
14. PODSTAWY AGROBIZNESU 45
TREŚCI programowe i przedmioty w grupach

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO.

1.
JĘZYK OBCY.

Czynne opanowanie jednego języka obcego w mowie i w piśmie.

2.
PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE W TYM NAUKI SPOŁECZNE I EKONOMIA

W zależności od zainteresowań studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy odnośnie historii, filozofii, kultury języka polskiego, antropologii, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, itp. W zakresie ekonomii: prawo ekonomiczne, podstawy makroekonomii, podstawy nauki o rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
INFORMATYKA

Podstawy obsługi komputera oraz znajomość systemu operacyjnego, w szczególności umiejętność korzystania z edytorów tekstu, baz danych, arkuszy kalkulacyjnych, elementów programowania oraz korzystania z sieci komputerowej "Internet".

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
MATEMATYKA ZE STATYSTYKĄ

Rachunek macierzowy. Liczby zespolone. Rachunek wektorowy. Krzywe stopnia drugiego. Płaszczyzna i prosta w przestrzeni. Przekształcenia geometryczne. Powierzchnie stopnia drugiego. Rachunek różniczkowy i całkowity jednej i wielu zmiennych. Szeregi liczbowe i funkcyjne. Równania różniczkowe. Transformacja Laplace’a. Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna.

2.
FIZYKA

Mechanika punktu materialnego i bryły sztywnej. Granice stosowalności mechaniki klasycznej. Drgania i fale mechaniczne. Akustyka. Hydrodynamika. Fizyka cząsteczkowa. Podstawy termodynamiki. Fotometria. Optyka fizyczna. Podstawy fizyki atomowej. Kwantowe własności promieniowania. Podstawy fizyki jądrowej i fizyki ciała stałego.

3.
CHEMIA

Budowa materii: budowa atomu, cząstki elementarne. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Elektronowa teoria wiązania chemicznego. Chemia wody. Koloidy. Elektrochemia. Kinetyka chemiczna. Stany skupienia materii. Elementy chemii organicznej: węglowodory, polimery, alkohole, aldehydy, kwasy, cukry. Człowiek i jego chemiczne środowisko: zanieczyszczenia atmosfery i wody.

4.
RYSUNEK TECHNICZNY

Zagadnienia dotyczące: rzutowania prostokątnego, metodyki wykonywania i rodzajów przekrojów, wymiarowania i oznaczania chropowatości powierzchni. Uproszczenia rysunkowe stosowane do połączeń rozłącznych i nierozłącznych oraz zasady obowiązujące przy wykonywaniu rysunków złożeniowych.

5.
OCHRONA ŚRODOWISKA

Zajęcia poświęcone są podstawom ekologii - funkcjonowaniu populacji, biocenoz i ekosystemów. W oparciu o te wiadomości realizowane są tematy omawiające źródła i szkodliwości zanieczyszczeń oraz sposoby zapobiegania i zmniejszania uciążliwości zanieczyszczeń w atmosferze, ekosystemach wodnych i lądowych, z uwypukleniem problemów degradacji środowiska przez rolnictwo. Zajęcia uwzględniają także zagadnienia ochrony przyrody oraz zarys stanu prawnego ochrony środowiska.

C.

PRZEDMIOTY KIERUNKOWE, ZAWODOWE I SPECJALIZACYJNE.

1.
TECHNOLOGIA MATERIAŁÓW KONSTRUKCYJNYCH

Zagadnienia dotyczące struktury i własności metali, stopów metalicznych i tworzyw sztucznych, procesów technologicznych przekształcających te materiały od stanu surowego do końcowego elementu konstrukcyjnego o określonym kształcie, wymiarach i właściwościach technologiczno-użytkowych, a także korozji metali i stopów oraz ochrony antykorozyjnej.

2.
TECHNIKA CIEPLNA.

Stanowi podstawę do przedmiotów: silniki, inżynieria procesowa, gospodarka energetyczna, chłodnictwo i suszarnictwo, w którym w szerszym stopniu ujęta zostaje strona techniczna. Przedmiot obejmuje: równania i przemiany gazów, czynników rzeczywistych oraz powietrza, obiegi termiczne chłodziarek, pomp grzejnych i silników cieplnych, zasady przepływu ciepła, spalanie i wymienniki. Celem przedmiotu jest danie podstaw teoretycznych i umiejętności obliczeń i pomiarów energetycznych.

3.
MECHANIKA

Równowaga układów sił, tarcie. Momenty bezwładności powierzchni płaskich. Ruch punktu na płaszczyźnie, ruch obrotowy i płaski bryły, ruch złożony punktu.

4.
WYTRZYMAŁOŚĆ MATERIAŁÓW

Analiza jednoosiowego i płaskiego stanu naprężenia, ściskanie, zbiorniki cienkościenne, skręcanie, zginanie, energia odkształcenia sprężystego, wytrzymałość złożona, wyboczenie, zmęczenie materiałów, doświadczalna analiza naprężeń. Podstawy dynamiki.

5.
TEORIA MASZYN I MECHANIZMÓW

Obejmuje zagadnienia: struktura mechanizmów, kinematyka, kinetostatyka, dynamika w ujęciu klasycznym oraz zagadnienia komputerowej symulacji ruchu zamkniętych i otwartych łańcuchów kinematycznych z zastosowaniem metody macierzowej kinematyki i równań Logrange’a II rodzaju.

6.
CZĘŚCI MASZYN

Obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem elementów i podzespołów maszyn z uwzględnieniem specyfiki maszyn rolniczych. Poruszane zagadnienia: materiały konstrukcyjne i wytrzymałość, połączenia gwintowe, nitowane, spawane, tolerancje i pasowania, połączenia cierne i kształtowe, elementy sprężyste, osie i wały, sprzęgła, łożyskowanie, przekładnie zębate, ciągnowe, obiegowe, falowe.

7.
ELEKTROTECHNIKA I ELEKTRONIKA

Obejmuje zagadnienia: podstawy teoretyczne elektrotechniki, zasady ochrony i porażeń elektrycznych i bezpieczeństwa pracy z urządzeniami elektrycznymi, napęd elektryczny, urządzenia rozdzielcze i sterujące, podstawy działania urządzeń półprzewodnikowych, zastosowanie elektroniki do pomiarów wielkości nieelektrycznych, wykorzystanie komputerów do pomiarów i obliczeń symulacyjnych, podstawy energoelektroniki, urządzenia oświetleniowe. Urządzenia elektrotechniczne i elektroniczne w technice rolniczej.

8.
AUTOMATYKA

Realizowane są następujące treści programowe: analiza i synteza liniowych układów automatycznej regulacji, wybrane zagadnienia analizy układów nieliniowych, synteza kombinacyjnych układów przełączających, wybrane zagadnienia syntezy przełączających układów sekwencyjnych. W ramach zajęć analizuje się praktyczne przykłady układów regulacji i sterowania w maszynach i urządzeniach rolniczych.

9.
ERGONOMIA

Obejmuje tematy dotyczące oceny obciążenia człowieka pracą, oceny materialnego środowiska pracy, ergonomicznego projektowania stanowisk roboczych oraz podstawy prawa pracy ze szczególnym uwzględnieniem warunków pracy w rolnictwie i leśnictwie.

10.
PODSTAWY PRODUKCJI ROLNICZEJ, LEŚNEJ I SPOŻYWCZEJ.

W zależności od specjalności nacisk będzie położony na odpowiednią gałąź produkcji. Wybrane zagadnienia agrotechniczne, charakterystyka poszczególnych grup produktów. Właściwości fizyczne i technologiczne surowców i produktów.

11.
MASZYNY ROLNICZE, LEŚNE I SPOŻYWCZE

W zależności od specjalności omawiane szczegółowo będą odpowiednie maszyny. Zaganienia związane z budową, działanie poszczególnych maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, leśnictwie i przemyśle spożywczym.

12.
EKSPLOATACJA MASZYN

Zasady organizacyjne, techniczne i ekonomiczne użytkowania maszyn i urządzeń w rolnictwie, leśnictwie i przemyśle spożywczym.

13.
UTRZYMYWANIE MASZYN

Zasady zabezpieczenia gotowości technicznej parku maszynowego w rolnictwie, leśnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym.

14.
PODSTAWY AGROBIZNESU

Organizacja produkcji, dystrybucja, marketing, zasady kształtowania strategii w produkcji rolniczej.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Minimalne wymagania programowe dla studiów magisterskich

WETERYNARIA

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia na kierunku Weterynaria trwają 5,5 roku (11 semestrów). Ogólna liczba godzin łącznie ze stażami klinicznymi wynosi 4500 godzin, w tym 3500 godzin określonych w minimum programowym.

Grupy przedmiotów i obciążenia godzinowe:

A. Przedmioty kształcenia ogólnego380
B. Przedmioty podstawowe990
C. Przedmioty zawodowe, kierunkowe, specjalizacyjne oraz staże kliniczne2130
Łącznie3500

Uwaga: Pozostała liczba godzin (1000) powinna stanowić uzupełnienie jednej, kilku lub wszystkich grup A, B, C - stosownie do decyzji wydziałów prowadzących studia na kierunku Weterynaria.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwenci kierunku weterynaryjnego powinni dysponować poszerzoną wiedzą z zakresu nauk biologicznych i chemicznych. Wiedza ta jest niezbędna do poznawania procesów biochemicznych zachodzących w organizmie gwarantujących dobre zdrowie i wysoką produkcyjność zwierząt.

Przygotowania w zakresie nauk podstawowych stanowi podstawę dobrego przygotowania zawodowego, które powinno obejmować w szczególności znajomość praktycznego wykonywania zawodu. W jednakowym stopniu dotyczyć to musi profilaktyki weterynaryjnej, diagnostyki i terapii jak też nadzoru sanitarnego nad procesami produkcyjnymi żywności zwierzęcego pochodzenia.

Ważne jest także aby przygotowanie zawodowe absolwenta uwzględniało wymagania wynikające z dążności do ujednolicenia ustawodawstwa weterynaryjnego, będącego następstwem systematycznie postępującej intensyfikacji wymiany gospodarczej w świecie.

Przygotowanie zawodowe uwzględniać powinno także wymogi stawiane przez wzrastającą mobilność lekarzy weterynarii w ramach wspólnot międzynarodowych.

Absolwenci wydziałów weterynaryjnych powinni ponadto posiadać odpowiedni zakres wiedzy ogólno-humanistycznej, dobrą znajomość języka obcego pozwalającą na samodzielne wykorzystywanie zagranicznej literatury fachowej oraz nawiązywanie bezpośrednich kontaktów zawodowych.

PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO liczba godzin

1.JĘZYK OBCY (NOWOŻYTNY) 120
2.JĘZYK ŁACIŃSKI 45
3.PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE W TYM NAUKI SPOŁECZNE I EKONOMIA 95
4.PODSTAWY INFORMATYKI 60
5.WYCHOWANIE FIZYCZNE 60
razem 380 godz.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1. BIOLOGIA 60
2. BIOFIZYKA 45
3. CHEMIA 30
4. BIOCHEMIA 120
5. ANATOMIA ZWIERZĄT 180
6. ANATOMIA TOPOGRAFICZNA 45
7. HISTOLOGIA I EMBRIOLOGIA 90
8. FIZJOLOGIA 120
9. MIKROBIOLOGIA 120
10. GENETYKA I HODOWLA ZWIERZĄT 90
11. ŻYWIENIE 45
12. HISTORIA WETERYNARII I DEONTOLOGIA 15
13. OCHRONA ŚRODOWISKA 30
razem 990 godz.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE, KIERUNKOWE, SPECJALIZACYJNE ORAZ STAŻE KLINICZNE

1. FIZJOPATOLOGIA 90
2. ANATOMIA PATOLOGICZNA 150
3. IMMUNOLOGIA KLINICZNA 30
4. DIAGNOSTYKA KLINICZNA 90
5. RADIOLOGIA 45
6. ANALITYKA KLINICZNA (*)
7. FARMAKOLOGIA 105
8. TOKSYKOLOGIA 45
9. CHOROBY WEWNĘTRZNE 150
10. DIETETYKA 30
11. CHIRURGIA I ANESTEZJOLOGIA 150
12. ORTOPEDIA 30
13. POŁOŻNICTWO 150
14. ANDROLOGIA I UNASIENIANIE 30
15. PREWENCJA WETERYNARYJNA 75
16. PARAZYTOLOGIA 90
17. EPIZOOTIOLOGIA 150
18. CHOROBY PTAKÓW 90
19. CHOROBY OWADÓW UŻYTKOWYCH 30
20. CHOROBY ZWIERZĄT FUTERKOWYCH 30
21. BIOLOGIA I CHOROBY RYB 30
22. CHOROBY ZWIERZĄT ŁOWNYCH (*)
23. CHOROBY ZWIERZĄT LABORATORYJNYCH (*)
24. HIGIENA ZWIERZĄT RZEŹNYCH I MIĘSA 90
25. HIGIENA MLEKA 30
26. HIGIENA ŻYWNOŚCI 90
27. WETERYNARIA SĄDOWA 15
28. ADMINISTRACJA WETERYNARYJNA 30
razem 1845 godz.
(*) - przedmioty fakultatywne do decyzji Rady Wydziału (łącznie 60 godz.)

STAŻE KLINICZNE Z PRZEDMIOTÓW

CHOROBY WEWNĘTRZNE 60
CHIRURGIA I RADIOLOGIA 60
POŁOŻNICTWO 60
PARAZYTOLOGIA 15
EPIZOOTIOLOGIA 60
CHOROBY PTAKÓW 30
razem 285 godz.

Razem grupa C - 2130 godz.

Łącznie przedmioty grup A + B + C = 3500

D.

REZERWA RADY WYDZIAŁU - 1000 godzin

E.

PRAKTYKI ZAWODOWE

1. po IV roku studiów
A)
w lecznicy wet 4 tyg.
B)
w placówce W.I.S 2 tyg.

2. po V roku studiów

A)
w lecznicy wet 4 tyg.
B)
w placówce W.I.S 2 tyg.

TREŚCI PROGRAMOWE I PRZEDMIOTY W GRUPACH

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.
JĘZYK OBCY

Czynne opanowanie jednego języka obcego w mowie i w piśmie. Podstawowe informacje o języku łacińskim.

2.
PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE W TYM NAUKI SPOŁECZNE I EKONOMIA

W zależności od zainteresowania studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy odnośnie historii i filozofii, historii powszechnej, kultury języka polskiego, antropologii, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, itp.

W zakresie ekonomii: prawo ekonomiczne, podstawy makroekonomii, podstawy nauki o rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
PODSTAWY INFORMATYKI

Podstawowe pojęcia informatyki. Systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
BIOLOGIA, BIOFIZYKA, CHEMIA, BIOCHEMIA, ANATOMIA ZWIERZĄT, ANATOMIA TOPOGRAFICZNA, HISTOLOGIA I EMBRIOLOGIA, FIZJOLOGIA, MIKROBIOLOGIA.

Klasyfikacja reakcji chemicznych oraz ich kinetyka. Mieszany buforowe oraz właściwości hydrofilo-hydrofobowe. Biologiczne układy koloidalne, elementy termodynamiki układów biologicznych. Biofizyka komórek i organizmów oraz wpływ czynników fizycznych na ustrój żywy. Wybrane fizyczne metody pomiarowe stosowane w biologii. Molekularne podstawy biosyntezy białek. Bioenergetyka organizmu zwierzęcego. Główne szlaki metaboliczne i ich wzajemne powiązania, regulacja procesów komórkowych, biochemia produkcyjności zwierząt.

Cytologia, embiologia i histologia. Układy anatomiczne podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Anatomia topograficzna, zewnętrzna i wewnętrzna podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Fizjologia poszczególnych układów. Fizjologia rozrodu i laktacja. Regulacja wodnomineralna. Endokrynologia i metabolizm. Termoregulacja.

Znaczenie i rola drobnoustrojów w produkcji zwierzęcej. Systematyka z elementami morfologii i fizjologii drobnoustrojów. Mikrobiologia surowców pochodzenia zwierzęcego. Inżynieria genetyczna w weterynarii.

2.
GENETYKA I HODOWLA ZWIERZĄT ORAZ ŻYWIENIE

Podstawy genetyki ogólnej i molekularnej. Immunogenetyka w praktycznej hodowli. Genetyka populacji, genetyka cech użytkowych.

Rola i znaczenie podstawowych składników pokarmowych. Energia paszy, przemiana energii, bilans. Wartościowanie energii w paszach. Przemiana związków azotowych w organizmach. Substancje biologiczne czynne i dodatki paszowe. Fizjologiczne i gospodarcze potrzeby żywieniowe różnych gatunków zwierząt i różnych kierunków użytkowania.

3.
HISTORIA WETERYNARII I DEONTOLOGIA ORAZ OCHRONA ŚRODOWISKA

Podstawowe informacje z zakresu historii, zasad etyki zawodowej a także racjonalnego postępowania lekarza weterynarii w sferze ochrony środowiska.

C.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE, KIERUNKOWE, SPECJALIZACYJNE ORAZ STAŻE KLINICZNE

1.
FIZJOPATOLOGIA, ANATOMIA PATOLOGICZNA, IMMUNOLOGIA KLINICZNA

Teoretyczne i praktyczne informacje dotyczące zaburzeń czynnościowych organizmu, zaburzeń na etapie tkanki oraz na poziomie komórki. Wpływ tych zaburzeń na zdrowie oraz produkcyjność zwierząt. Diagnostyka sekcyjna chorób zwierząt oraz ocena testów diagnostycznych.

2.
DIAGNOSTYKA KLINICZNA, RADIOLOGIA, ANALITYKA KLINICZNA

Podstawowe informacje o współczesnych metodach diagnostycznych wykorzystywanych w praktyce weterynaryjnej a także zasady przetwarzania i wykorzystywania danych. Praktyczne opanowanie technik diagnostycznych.

3.
FARMAKOLOGIA, TOKSYKOLOGIA

Podstawowe informacje o lekach, mechanizmach ich działania, szkodliwym wpływie na organizm z uwzględnieniem zaburzeń przemiany materii na etapie komórkowym. Podstawowe informacje o zatruciach, najczęściej spotykanych środkach toksycznych, będących następstwem ochrony zdrowia zwierząt lub wykorzystywanych w ochronie roślin. Profilaktyka i terapia zatruć.

4.
CHOROBY WEWNĘTRZNE I DIETETYKA

Środowiskowe i genetyczne uwarunkowania chorób ze szczególnym uwzględnieniem chorób niedoborowych i przemiany materii. Profilaktyka i postępowanie lecznicze, okresy karencji.

5.
CHIRURGIA, ANESTEZJOLOGIA, ORTOPEDIA

Podstawy postępowania leczniczego w chorobach chirurgicznych. Metody szybkiej diagnostyki i postępowania w stanach zagrożenia życia zwierząt. Opanowanie podstawowych technik chirurgicznych i anestezjologicznych.

6.
POŁOŻNICTWO, ANDROLOGIA I UNASIENIANIE

Postępowanie ze zwierzętami w okresie ciąży, w czasie porodów prawidłowych i nieprawidłowych oraz postępowanie lecznicze w okresie okołoporodowym. Ocena zdolności reprodukcyjnej zwierząt i leczenie patologii rozrodu. Opanowanie podstawowych technik inseminacyjnych, transferu zarodków oraz prewencja i terapia zaburzeń płodności.

7.
PREWENCJA WETERYNARYJNA, PARAZYTOLOGIA, EPIZOOTIOLOGIA

Wpływ środowiska na zdrowie i produkcyjność zwierząt. Epizootyczne, inwazjologiczne i immunologiczne uwarunkowania chorób zakaźnych i inwazyjnych zwierząt. Higiena pomieszczeń, wybiegów, pastwisk oraz procesów produkcyjnych.

8.
CHOROBY PTAKÓW, CHOROBY OWADÓW UŻYTKOWYCH, CHOROBY ZWIERZĄT FUTERKOWYCH, BIOLOGIA I CHOROBY RYB, CHOROBY ZWIERZĄT ŁOWNYCH ORAZ CHOROBY ZWIERZĄT LABORATORYJNYCH

Opanowanie metod prewencji, diagnostyki i zwalczania chorób zakaźnych, inwazyjnych, metabolicznych oraz niedoborowych. Profilaktyka chorób odzwierzęcych.

9.
HIGIENA ZWIERZĄT RZEŻNYCH I MIĘSA, HIGIENA MLEKA, HIGIENA ŻYWNOŚCI

Opanowanie podstaw oceny sanitarno-weterynaryjnej mięsa i produktów spożywczych zwierzęcego pochodzenia, technologii mięsa, produktów mięsnych z weterynaryjnego punktu widzenia. Ocena jakości higieny surowców rzeźnych, półproduktów, wyrobów mięsnych, półproduktów mleka i jego przetworów. Opanowanie metod diagnostycznych celem eliminowania zakażeń i zatruć pokarmowych.