Określenie minimalnych wymagań programowych dla kierunków studiów rolniczych "leśnictwo".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1996.3.12

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1996 r.

UCHWAŁA Nr 235/96
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 22 lutego 1996 r.
w sprawie określenia minimalnych wymagań programowych dla kierunku studiów rolniczych "leśnictwo".

Działając na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późniejszymi zmianami) Rada Główna uchwala co następuje:
§  1.
1.
Określa się minimalne wymagania programowe na studiach magisterskich dla kierunku studiów rolniczych "leśnictwo".
2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Przekazuje się niniejszą uchwałę Ministrowi Edukacji Narodowej oraz rektorom Akademii Rolniczych.

ZAŁĄCZNIK

Minimalne wymagania programowe dla studiów magisterskich

LEŚNICTWO

WYMAGANIA ogólne

Studia na kierunku Leśnictwo trwają 5 lat (10 semestrów). Zakłada się, że łączny wymiar zajęć wynosi 3400 godzin, w tym 1900 godzin określonych w minimum programowym.

SYLWETKA absolwenta

Studia na kierunku leśnictwo przygotowują do:

– pracy w dziedzinie projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z wymogami ochrony środowiska i przyrody dla realizacji wielostronnych funkcji ochronnych i produkcyjnych lasu:

– pracy związanej z planowaniem i organizowaniem nasiennictwa i szkółkarstwa leśnego, hodowli oraz szeroko rozumianej ochrony lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi, pozyskiwaniem i transportem surowców leśnych, gospodarką łowiecką;

– sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych, projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu oraz doskonalenia poziomu technizacji prac leśnych.

Absolwent studiów leśnych powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie zapewnienia trwałości funkcjonowania ekosystemów leśnych, sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych, projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu oraz doskonalenia poziomu technizacji prac leśnych.

GRUPY przedmiotów i obciążenia godzinowe

A.PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO380
B.PRZEDMIOTY PODSTAWOWE655
C.PRZEDMIOTY ZAWODOWE,KIERUNKOWE I SPECJALIZACYJNE865
Łącznie1900

Uwaga: Pozostała liczba godzin musi stanowić uzupełnienie jednej, kilku lub wszystkich grup A, B, C – stosownie do decyzji wydziałów prowadzących studia na kierunku Leśnictwo.

Wymienione w minimum programowym przedmioty mogą być łączone lub rozdzielane w zależności od ustaleń rad wydziałów.

PRAKTYKI w Lasach Państwowych oraz Biurach Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej minimum 4 tygodnie

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.JĘZYK OBCY120
2.PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE
w tym nauki społeczne i ekonomia120
3.PODSTAWY INFORMATYKI80
4.WYCHOWANIE FIZYCZNE60

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.MATEMATYKA45
2.STATYSTYKA MATEMATYCZNA45
3.CHEMIA45
4.ZOOLOGIA LEŚNA30
5.EKOLOGIA Z SOZOLOGIĄ60
6.METEOROLOGIA Z KLIMATOLOGIĄ LEŚNĄ25
7.BOTANIKA LEŚNA Z DENDROLOGIĄ I FITOSOCJOLOGIĄ105
8.GOSPODARKA ŁOWIECKA30
9.FIZJOLOGIA ROŚLIN DRZEWIASTYCH45
10.DENDROMETRIA45
11.GEODEZJA LEŚNA45
12.GLEBOZNAWSTWO LEŚNE60
13.OCHRONA PRZYRODY30
14.TECHNIKA LEŚNA
(MASZYNOZNAWSTWO LEŚNE)45

C.

PRZEDMIOTY KIERUNKOWE, ZAWODOWE I SPECJALIZACYJNE

1.HODOWLA LASU Z NASIENNICTWEM, SZKÓŁKARSTWEM I SELEKCJĄ170
2.FITOPATOLOGIA LEŚNA Z MIKROBIOLOGIĄ60
3.ENTOMOLOGIA LEŚNA70
4.OCHRONA LASU45
5.NAUKA O SUROWCU DRZEWNYM40
6.UŻYTKOWANIE ZASOBÓW LEŚNYCH
(pozyskiwanie drewna, użytkowanie uboczne, transport leśny)120
7.INŻYNIERIA LEŚNA75
8.NAUKA O PRODUKCYJNOŚCI LASU35
9.ERGONOMIA I OCHRONA PRACY30
10.URZĄDZANIE LASU100
11.EKONOMIKA LEŚNICTWA45
12.ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM LEŚNYM45
13.FOTOGRAMETRIA I SYSTEMY INFORMACJI PRZESTRZENNEJ30
TREŚCI programowe i przedmioty w grupach

A.

PRZEDMIOTY OGÓLNEGO KSZTAŁCENIA

1.
JĘZYK OBCY

Czynne opanowanie jednego języka obcego w mowie i w piśmie.

2.
PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE W TYM NAUKI SPOŁECZNE I EKONOMIA

W zależności od zainteresowania studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy odnośnie historii i filozofii, historii powszechnej, kultury języka polskiego, antropologii, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyki, nauki o kulturze, itp. W zakresie ekonomii: prawo ekonomiczne, podstawy makroekonomii i mikroekonomii, podstawy nauki o rynku, zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

3.
PODSTAWY INFORMATYKI

Podstawowe pojęcia informatyki. Systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
MATEMATYKA

Funkcje jednej zmiennej; ciągłość, pochodna, wzór Taylora, badanie przebiegu funkcji. Algebraiczne układy równań liniowych. Elementy geometrii analitycznej w R3. Funkcja dwu zmiennych. Matematyka w rozwiązywaniu problemów gospodarstwa leśnego.

2.
STATYSTYKA MATEMATYCZNA

Materiał i miary statystyczne. Rachunek prawdopodobieństwa, pojęcia zmiennej i rozkładu zmiennej. Wprowadzenie do metody reprezentacyjnej, rozkłady z próby, estymacja oraz testowanie hipotez statystycznych, analiza wariancji, regresja i korelacja. Metody doświadczalnictwa w leśnictwie.

3.
CHEMIA

Elementy energetyki, kinetyki i statyki chemicznej. Właściwości fizyczne i chemiczne roztworów. Wybrane elementy elektrochemii, chemii organicznej oraz chemii drewna. Azotowe związki biologiczne. Produkty syntezy organicznej. Preparatyka nieorganiczna. Analiza ilościowa związków nieorganicznych oraz jakościowa wybranych klas związków organicznych.

4.
ZOOLOGIA LEŚNA

Kręgowce – anatomia, morfologia, systematyka, biologia i ekologia, znaczenie, biocenotyczne i gospodarcze. Rozpoznawanie gatunków, gniazd, czaszek, odchodów, tropów, jaj, uszkodzeń drzew i krzewów.

5.
EKOLOGIA Z SOZOLOGIĄ

Zasady funkcjonowania żywej przyrody, poznanie stanów przyrody. Zjawiska i procesy ekologiczne. Zależności między elementami układów ekologicznych. Analiza przyczyn mechanizmów i skutków zmian zachodzących w przyrodzie na różnych poziomach jej organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli człowieka w tych procesach i stanach krytycznych. Sozologiczna ocena stanu środowiska w Polsce i stanu zasobów naturalnych.

6.
METEOROLOGIA I KLIMATOLOGIA LEŚNA

Atmosfera, promieniowanie słoneczne, rozkłady temperatur, wiatry, opady, wilgotność powietrza i gleby, czynniki pogodowe. Wpływ lasu na kształtowanie się klimatu i mikroklimatu. Regionalizacja klimatyczna świata i Polski.

7.
BOTANIKA LEŚNA Z DENDROLOGIĄ I FITOSOCJOLOGIĄ

Podstawy cytologii, anatomii, morfologii, embriologii i morfogenezy roślin, systematyka roślin z elementami genetyki i teorii ewolucji, dendrologia, fitosocjologia i ochrona szaty roślinnej.

8.
GOSPODARKA ŁOWIECKA

Historia i współczesność łowiectwa. Struktury i procesy populacji zwierząt. Interakcje międzygatunkowe. Środowisko życia zwierząt leśnych, osłony i pokarm. Sterowanie dynamiką liczebności i hodowlą zwierzyny, urządzanie łowisk i ochrona zwierzyny. Organizacja polowań i użytkowanie zwierzyny, ustawodawstwo łowieckie. Szkody łowieckie w lasach i na polach. Ekonomika gospodarki łowieckiej. Łowiectwo w kulturze i sztuce.

9.
FIZJOLOGIA ROŚLIN DRZEWIASTYCH

Fizykochemiczne podstawy procesów życiowych. Procesy anaboliczne i kataboliczne. Gospodarka wodna drzew. Odżywianie mineralne i transport substancji u roślin. Wzrost i rozwój wraz z mechanizmami regulacji hormonalnej i adaptacjami środowiskowymi. Podstawy odporności drzew na niekorzystne czynniki środowiska wzrostu.

10.
DENDROMETRIA

Charakterystyka kształtu drzew leśnych. Pomiar miąższości drzew leżących i stojących. Określanie wieku i drzewostanów. Określanie miąższości drzewostanu oraz miąższości sortymentów drzewostanu na pniu. Sposoby wyznaczania przyrostu miąższości drzew i drzewostanów. Ocena dokładności metod określania miąższości drzew i drzewostanów.

11.
GEODEZJA LEŚNA

Metody pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i sytuacyjno-wysokościowych dla potrzeb leśnictwa i ochrony przyrody. Pomiary realizacyjne. Sprzęt geodezyjny.

12.
GLEBOZNAWSTWO LEŚNE

Podstawy mineralogii, petrografii, geologii historycznej i dynamicznej. Powstawanie i właściwości morfologiczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. Dewastacja, rekultywacja, nawożenie gleb leśnych. Monitoring środowiska glebowego. Systematyka gleb. Kartografia gleb leśnych.

13.
OCHRONA PRZYRODY

Ochrona gatunkowa roślin, grzybów i zwierząt. Czerwone listy zagrożonych organizmów. Ochrona różnorodności biologicznej. Ochrona obszarowa – parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne i inne formy. Pomniki przyrody. Przyrodnicze konwencje i umowy międzynarodowe. Ruchy i organizacje ekologiczne w leśnych ekosystemach zagospodarowanych.

14.
TECHNIKA LEŚNA (MASZYNOZNAWSTWO LEŚNE)

Podstawy budowy maszyn i urządzeń leśnych, ich przeznaczenie, walory użytkowe i eksploatacyjne. Regulacja i przygotowanie maszyn do pracy, konserwacja i naprawa maszyn leśnych, ochrona środowiska a technika leśna. Szkolnictwo leśne.

C.

PRZEDMIOTY KIERUNKOWE, ZAWODOWE I SPECJALIZACYJNE

1.
HODOWLA LASU, NASIENNICTWO, SZKÓŁKARSTWO I SELEKCJA

Siedlisko i środowisko leśne. Obieg składników mineralnych w lesie. Cechy drzew i drzewostanów. Regionalizacja przyrodniczo-leśna. Rębnie, odnowienia, pielęgnowanie upraw i młodników, trzebieże, plantacje drzew, introdukcja, zagospodarowanie nieużytków poprzemysłowych i gruntów porolnych, zalesienia, zadrzewienia, planowanie hodowlane. Genetyka i hodowla selekcyjna drzew. Obradzanie, zbiór, przechowywanie i wysiew nasion. Produkcja materiału sadzeniowego. Projekt szkółki leśnej. Technologie produkcji sadzonek. drzewostany nasienne, plantacje nasienne, pochodzenie i ekotypy drzew. Banki genów w leśnictwie.

2.
FITOPATOLOGIA LEŚNA Z MIKROBIOLOGIĄ

Objawy, przebieg i sprawcy chorób drzew leśnych, profilaktyka i terapia chorób drzew. Choroby siewek, owoców i nasion, aparatu asymilacyjnego, pni i gałęzi, systemów korzeniowych, surowca drzewnego. Wady drewna przerobionego powodowanego przez grzyby. Praktyczne aspekty mikoryz, ochrona różnorodności biologicznej grzybów. Mikrobiologia powietrza, wody i gleb leśnych. Metody badań mikologicznych, fitopatologicznych i mikrobiologicznych. Rola i znaczenie mikroorganizmów i grzybów w ekosystemach leśnych.

3.
ENTOMOLOGIA LEŚNA

Morfologia, anatomia i fizjologia owadów. Rozwój i rozmnażanie owadów. Owady wyrządzające szkody w drzewostanach, czynniki ograniczające ich występowanie. Biologia, znaczenie gospodarcze i zwalczanie szkodników szkółek i upraw, starszych drzewostanów iglastych i liściastych. Owady pasożytnicze i drapieżne.

4.
OCHRONA LASU

Rozpoznawanie źródeł zagrożeń funkcjonowania drzewostanów. Metody ograniczania i eliminacji szkód od czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych. Organizacja i instytucje ochrony lasu w Polsce. Ochrona przeciwpożarowa lasów.

5.
NAUKA O SUROWCU DRZEWNYM

Użyteczność poszczególnych części drzew i ich cechy fizyko-chemiczne. Wady drewna. Podziały surowca drzewnego. Określanie jakości technicznej drewna. Wpływ warunków przyrodniczo-leśnych i zabiegów hodowlanych na jakość surowca drzewnego. Baza surowcowa lasów. Zasoby świata i Polski.

6.
UŻYTKOWANIE ZASOBÓW LEŚNYCH

Zasady i metody organizacji użytkowania zasobów leśnych. Projektowanie procesów technologicznych. Wyposażenie techniczne brygad roboczych w użytkowaniu lasu. Technika i technologie pozyskiwania drewna. Wpływ pozyskiwania drewna na środowisko. Znaczenie transportu leśnego. Udostępnianie drzewostanów, zrywka i wywóz drewna, optymalizacja prac transportowych. Składowanie i spedycja drewna, transport surowców leśnych a środowisko. Charakterystyka żywicowania drzew, jakość żywicy i produktów żywicznych. Bazy surowcowe jadalnych owoców leśnych, grzybów, kory, roślin leczniczych i przemysłowych. Uprawa i użytkowanie wikliny. Użytki leśne pochodzenia zwierzęcego. Organizacja ubocznej produkcji leśnej w Polsce.

7.
INŻYNIERIA LEŚNA

Infrastruktura techniczna w lasach. Komunikacje leśne, budownictwo leśne, melioracje wodne w lasach. Ochrona środowiska w inżynieryjnym zagospodarowaniu lasów. Turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie lasów.

8.
NAUKA O PRODUKCYJNOŚCI LASU

Wzrost i przyrost drzew i drzewostanów. Produkcyjność i produktywność lasu. Wpływ wieku, siedliska, sposobu zagospodarowania, pielęgnowania i innych zabiegów na kształtowanie się struktury drzewostanów. Deterministyczne o stochastyczne modele wzrostowe oraz ich zastosowanie. Produkcyjność drzewostanów jednogatunkowych i mieszanych. Wpływ czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych na przyrost i sumaryczną produkcję drzewostanu.

9.
ERGONOMIA I OCHRONA PRACY

Zasady przystosowania pracy do człowieka i człowieka do pracy. Metody ergonomicznej analizy pracy w leśnictwie. Podstawy prawne ochrony pracy. Wskaźniki fizycznego, psychicznego, środowiskowego i organizacyjnego obciążenia przy czynnościach leśnych.

10.
URZĄDZANIE LASU

Cele i funkcje gospodarstwa leśnego. Czynniki produkcji leśnej. Organizacja ładu czasowego i przestrzennego. Przyrodnicze podstawy urządzania lasu. Regulacja użytkowania rębnego i przedrębnego. Operat glebowo-siedliskowy. Metody urządzania lasu. Taksacja i inwentaryzacja lasu. Wielkoobszarowe metody inwentaryzacji lasu, techniki i technologie prac urządzeniowych, operat urządzania lasu. Ekologizacja gospodarki leśnej a urządzanie lasu. Organizacja służb urządzania lasu w Polsce.

11.
EKONOMIKA LEŚNICTWA

Rola czynników produkcji w gospodarstwie leśnym. Metody badań i oceny przebiegu procesów produkcji leśnej. Elementy polityki leśnej państwa.

12.
ZARZĄDZANIE GOSPODARSTWEM LEŚNYM

Zasady teorii organizacji i zarządzania oraz kierowania gospodarstwem leśnym. Struktura organizacyjna oraz ogólne przesłanki obowiązującego systemu finansowego i ewidencji księgowej zaopatrzenia produkcji i zbytu oraz ustalania i podziału wyników finansowych w Lasach Państwowych. Problemy podatkowe gospodarstwa leśnego. Główne zasady i założenia polityki leśnej państwa.

13.
FOTOGRAMETRIA I SYSTEMY INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

Zdjęcia fotogrametryczne, efekt stereoskopowy. Sprzęt fotogrametryczny i sposoby sporządzania map. Klasyfikacja systemów informacji przestrzennej. Kartografia komputerowa. Sprzęt i pakiety programów.