Określenie form i trybu szkolenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2012.36

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27/12
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 18 września 2012 r.
w sprawie określenia form i trybu szkolenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 621, 627 oraz 664) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
1. 
Zarządzenie określa formy i tryb szkolenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA".
2. 
W przypadkach określonych w zarządzeniu przepisy regulujące formy i tryb szkolenia stosuje się również do innych osób niż funkcjonariusze CBA.
3. 
W przypadku uregulowania odrębnymi przepisami form i trybu określonych szkoleń, zarządzenia nie stosuje się. W szczególności dotyczy to szkoleń z zakresu:
1)
bezpieczeństwa i higieny służby i pracy;
2)
ochrony przeciwpożarowej;
3)
ochrony informacji niejawnych, ochrony danych osobowych i zasad prowadzenia obsługi kancelaryjnej dokumentów niejawnych;
4)
wyszkolenia strzeleckiego.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka organizacyjna - jednostkę organizacyjną CBA o której mowa w statucie CBA;
2)
jednostka szkoleniowa - podmiot organizujący szkolenie na zlecenie CBA;
3)
słuchacz - funkcjonariusza CBA odbywającego szkolenie;
4)
opiekun szkolenia - funkcjonariusza lub pracownika wyznaczonego przez przełożonego do nadzoru nad przebiegiem szkolenia;
5)
pakiet egzaminacyjny - zbiór testów lub zadań wraz z dołączoną do niego dokumentacją służące do przeprowadzenia egzaminu;
6)
świadectwo - dokument potwierdzający ukończenie szkolenia;
7)
zaświadczenie - dokument potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

Rozdział  2.

Formy szkoleń i tryb ich organizacji

§  3. 
1. 
Funkcjonariusze uczestniczą w następujących formach szkoleń:
1)
podstawowych;
2)
specjalistycznych;
3)
doskonalących.
2. 
Jeżeli uzasadniają to potrzeby CBA funkcjonariusze mogą uczestniczyć także w innych formach szkoleń.
§  4. 
1. 
Szkolenia, o których mowa w § 3, organizowane są w miarę posiadanych możliwości w obiektach szkoleniowych CBA.
2. 
Jeżeli nie istnieje możliwość organizacji szkolenia w obiekcie szkoleniowym CBA, szkolenie jest organizowane w obiekcie szkoleniowym podmiotu, z którym Szef CBA zawarł porozumienie.
3. 
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość organizacji szkolenia w obiekcie szkoleniowym innym niż wymieniony w ust. 1 i 2.
§  5. 
1. 
Biuro Kadr i Szkolenia CBA, zwane dalej "BKS CBA", prowadzi szkolenia na podstawie rocznego planu szkoleń.
2. 
Do dnia 5 grudnia każdego roku kierownik jednostki organizacyjnej jest zobowiązany przekazać dyrektorowi BKS CBA, w postaci imiennego wykazu osób, informację dotyczącą potrzeb szkoleniowych funkcjonariuszy w jednostce organizacyjnej. W szczególności wykaz ten powinien zawierać propozycje tematów i zakresów szkoleń, którymi powinni być objęci wskazani funkcjonariusze, i które powinny być uwzględnione w planie szkoleń na następny rok kalendarzowy.
3. 
Wzór imiennego wykazu, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 1.
4. 
Roczny plan szkoleń opracowywany jest przez BKS CBA, w uzgodnieniu z innymi jednostkami organizacyjnymi, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego.
5. 
Przy sporządzaniu rocznego planu szkoleń uwzględnia się rzeczywiste potrzeby oraz możliwości szkoleniowe i budżetowe w zakresie organizowania szkoleń.
6. 
Przy sporządzaniu rocznego planu szkoleń można uwzględnić potrzeby zgłoszone do ubiegłorocznego planu, które nie zostały zrealizowane.
7. 
BKS CBA może uwzględnić w rocznym planie szkoleń realizację szkolenia nie zgłoszonego przez przełożonych.
8. 
Roczny plan szkoleń zawiera w szczególności nazwę szkolenia, w podziale na formy, przewidziany termin organizacji szkolenia, liczbę miejsc szkoleniowych i określenie grupy docelowej.
9. 
Roczny plan szkoleń podlega zatwierdzeniu przez Szefa CBA.
10. 
W przypadku stwierdzenia rozbieżności w realizacji rocznego planu szkoleń po II kwartale danego roku obowiązkowe staje się przeprowadzenie korekty w terminie do 31 lipca.
11. 
Korekty rocznego planu szkoleń dokonuje się na zasadach i w trybie określonym w ust. 5-9.
§  6. 
1. 
Dyrektor BKS CBA, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, sporządza i przedkłada Szefowi CBA do akceptacji sprawozdanie z realizacji planu szkoleń za rok poprzedni.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności: liczbę zaplanowanych oraz zorganizowanych szkoleń (z podziałem na poszczególne formy), ich nazwę, sposób organizacji (samodzielnie czy przez jednostkę szkoleniową), liczbę osób uczestniczących w szkoleniach, a także ewentualne inne informacje mające wpływ na realizację planu szkoleń.
§  7. 
1. 
Dyrektor BKS CBA może zlecić lub wyrazić zgodę na organizowanie lub prowadzenie szkolenia, przez jednostkę szkoleniową.
2. 
Jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowej realizacji szkolenia lub przewidziane programem szkolenia słuchacz może być zakwaterowany przez jednostkę szkoleniową.
§  8. 
1. 
Słuchacz zobowiązany jest do zapoznania się oraz do przestrzegania zasad określonych w obowiązkach funkcjonariusza CBA kierowanego na szkolenie stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia.
2. 
Słuchacz szkolenia organizowanego przez jednostkę szkoleniową zobowiązany jest ponadto do zapoznania się oraz do przestrzegania zasad określonych w regulaminie jednostki szkoleniowej.
§  9. 
1. 
Słuchacz w trakcie szkolenia może pełnić służbę ochronną lub inną określoną w regulaminie jednostki szkoleniowej.
2. 
W przypadku pełnienia służb, o których mowa w ust. 1, obowiązują przepisy dotyczące czasu pełnienia służby funkcjonariuszy CBA.
§  10. 
W szkoleniach, o których mowa w zarządzeniu, mogą uczestniczyć funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji lub Straży Granicznej oraz pracownicy i osoby pełniące służbę w innych niż wymienione podmiotach, o ile Szef CBA zawarł z danym podmiotem porozumienie.

Rozdział  3.

Organizacja szkoleń podstawowych i specjalistycznych

§  11. 
1. 
Szkolenia podstawowe i specjalistyczne organizuje BKS CBA.
2. 
W uzasadnionych przypadkach szkolenia, o których mowa w ust. 1, mogą być organizowane w jednostkach szkoleniowych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji lub Straży Granicznej.
§  12. 
1. 
Szkolenia podstawowe i specjalistyczne prowadzi się w systemie stacjonarnym.
1a.  1
 W uzasadnionych przypadkach dyrektor BKS CBA może zdecydować o przeprowadzeniu szkolenia podstawowego lub specjalistycznego w trybie zdalnego nauczania.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor BKS CBA może zezwolić na odbycie przez słuchacza szkolenia w indywidualnym toku nauczania - w systemie samokształcenia kierowanego.
3.  2
 W przypadkach, o których mowa w ust. 1a i 2, słuchacz obowiązany jest:
1)
uczestniczyć w obowiązkowych instruktażach oraz konsultacjach;
2)
uzyskiwać zaliczenia oraz składać egzaminy określone w programie szkolenia;
3)
przystąpić do egzaminu końcowego w terminie wyznaczonym przez dyrektora BKS CBA.
§  13.  3
1. 
Funkcjonariusz CBA, po przyjęciu do służby, kierowany jest na szkolenie podstawowe organizowane przez BKS CBA i prowadzone według programu szkolenia przygotowującego do wykonywania zadań służbowych w CBA, którego zakres obejmuje, w szczególności, zagadnienia z zakresu pracy operacyjno-rozpoznawczej, dochodzeniowo-śledczej, analitycznej, czynności kontrolnych, bezpieczeństwa informacji, zasad organizacji, pragmatyki służbowej, bezpieczeństwa i higieny służby, a także nabycie praktycznych umiejętności, szczególnie w zakresie taktyk i technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego.
2. 
Program szkolenia, o którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:
1)
temat, cel i formę szkolenia;
2)
kryteria formalne kierowania na szkolenie;
3)
warunki i czas realizacji;
4)
limity słuchaczy;
5)
sposób weryfikacji wiedzy, w szczególności formę egzaminu końcowego.
3. 
Funkcjonariusz, który przed przyjęciem do CBA ukończył szkolenie podstawowe w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biurze Ochrony Rządu, Policji, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej może zostać skierowany na szkolenie podstawowe obejmujące jedynie wybrane zagadnienia spośród wskazanych w ust. 1. Decyzje w tym zakresie podejmuje Szef CBA na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę.
4. 
Szef CBA może zwolnić z obowiązku odbycia szkolenia podstawowego funkcjonariusza w służbie stałej, który posiada szczególne kwalifikacje zawodowe oraz ukończył szkolenie podstawowe w podmiocie, o którym mowa w ust. 3, uznając to szkolenie za równoważne ze szkoleniem, o którym mowa w ust. 1.
5. 
Funkcjonariusz, który przed przyjęciem do CBA ukończył szkolenie podstawowe w podmiocie, o którym mowa w ust. 3, przekazuje do BKS CBA poświadczoną za zgodność z oryginałem kserokopię dokumentu potwierdzającego ukończenie takiego szkolenia.
§  14. 
1. 
Dyrektor BKS CBA przesyła do przełożonego pisemną informację o formie szkolenia, limicie słuchaczy, terminie naboru oraz warunkach kwalifikowania.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, przesyła się w terminie umożliwiającym przełożonemu skierowanie na szkolenie funkcjonariusza spełniającego warunki kwalifikacyjne, wynoszącym nie mniej niż 14 dni.
3. 
W szczególnie uzasadnionych wypadkach termin, o którym mowa w ust. 2, może ulec skróceniu.
§  15. 
1. 
Szkolenie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 realizowane jest zgodnie z:
1)
programem szkolenia opracowanym przez BKS CBA dla danej formy szkolenia i zatwierdzonym przez Szefa CBA;
2)
planem zajęć opracowanym przez BKS CBA i zatwierdzonym przez dyrektora BKS CBA.
2. 
Plan zajęć podaje się do wiadomości osobom prowadzącym szkolenie oraz słuchaczom.
3. 
Plan zajęć, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2, zawiera w szczególności: czas i miejsce organizacji zajęć, ich zakres tematyczny, wskazanie osób prowadzących zajęcia oraz opiekuna szkolenia.
4. 
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Szefa CBA, szkolenie organizowane w jednostce szkoleniowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji lub Straży Granicznej może być realizowane na podstawie programu lub planu zatwierdzonego przez kierownika danej jednostki.
§  16. 
1. 
W trakcie szkolenia słuchacz podlega ocenie obejmującej stopień przyswojenia przez niego przekazywanej podczas szkolenia wiedzy i opanowania umiejętności.
2. 
Ocenę, o której mowa w ust. 1, przeprowadza się zgodnie z zasadami określonymi w programie szkolenia.
§  17. 
1. 
Szkolenie specjalistyczne prowadzone jest według programu szkolenia przygotowującego do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje zawodowe specjalistyczne.
2. 
Program szkolenia, o którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:
1)
temat, cel i formę szkolenia;
2)
kryteria formalne kierowania na szkolenie;
3)
warunki i czas realizacji;
4)
limity słuchaczy;
5)
sposób weryfikacji wiedzy, w szczególności formę egzaminu końcowego.
3. 
Funkcjonariusz CBA jest kierowany na szkolenie specjalistyczne, jeżeli:
1)
ukończył szkolenie podstawowe;
2)
spełnia warunki określone w programie szkolenia.
§  18. 
1. 
Szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne kończy się egzaminem, którego harmonogram, na podstawie pakietu egzaminacyjnego, określa dyrektor BKS CBA lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Pakiet egzaminacyjny opracowuje BKS CBA lub jednostka szkoleniowa i podlega on zatwierdzeniu przez dyrektora BKS CBA lub kierownika jednostki szkoleniowej.
3. 
Osoby odpowiedzialne za opracowanie i przechowanie pakietów egzaminacyjnych oraz członkowie komisji egzaminacyjnych są zobowiązani do zachowania ich treści w poufności do czasu zakończenia egzaminu.
4. 
Dyrektor BKS CBA, w celu przeprowadzenia egzaminu, o którym mowa w ust. 1, wyznacza skład komisji egzaminacyjnej oraz jej przewodniczącego.
5. 
W przypadku szkolenia organizowanego w jednostce szkoleniowej formę i harmonogram egzaminu końcowego oraz skład komisji egzaminacyjnej określa jej kierownik lub osoba przez niego upoważniona.
6. 
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności słuchacza na egzaminie dyrektor BKS CBA lub kierownik jednostki szkoleniowej wyznacza słuchaczowi nowy termin egzaminu.
§  19. 
1. 
Do określenia stopnia przyswojenia wiedzy i opanowania umiejętności stosuje się następującą skalę ocen:
1)
1 - niedostateczna;
2)
2 - dopuszczająca;
3)
3 - poprawna;
4)
4 - dobra;
5)
5 - bardzo dobra;
6)
6 - wyróżniająca.
2. 
W przypadku, gdy wystawiana ocena stanowi średnią wielu ocen, wystawia się ocenę:
1)
1 - niedostateczną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi 1,99 i poniżej;
2)
2 - dopuszczającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,00 do 2,50;
3)
3 - poprawną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,51 do 3,50;
4)
4 - dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 3,51 do 4,50;
5)
5 - bardzo dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi do 4,51 do 5,50;
6)
6 - wyróżniającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 5,51 do 6,00.
3. 
Jeżeli wynika to z programu szkolenia lub wymaga tego charakter przekazywanej wiedzy lub kształconych umiejętności, do oceny stopnia przyswojenia wiedzy lub opanowania umiejętności można zastosować dwustopniową skalę ocen z wpisem uogólnionym: zaliczono (zal.) lub nie zaliczono (nzal.).
4. 
Za ocenę negatywną uznaje się ocenę 1 - niedostateczna lub wpis niezaliczono.
§  20. 
1. 
Przewodniczący, członek komisji egzaminacyjnej lub osoba przeprowadzająca zaliczenie, wystawia ocenę negatywną słuchaczowi, który w czasie egzaminu lub zaliczenia:
1)
bez zezwolenia korzysta z pomocy innych osób,
2)
posługuje się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi,
3)
w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu lub zaliczenia.
2. 
Słuchacz z oceną negatywną, uzyskaną także w wyniku zdarzenia o którym mowa w ust. 1, zachowuje prawo przystąpienia do egzaminu lub zaliczenia poprawkowego oraz prawo przystąpienia do egzaminu lub zaliczenia komisyjnego.
3. 
Termin egzaminu lub zaliczenia poprawkowego oraz egzaminu lub zaliczenia komisyjnego określa dyrektor BKS CBA lub kierownik jednostki szkoleniowej o ile nie określa go program szkolenia.
§  21. 
1. 
Absolwent szkolenia podstawowego i specjalistycznego otrzymuje świadectwo.
2. 
Wzór świadectwa ukończenia szkolenia podstawowego określa załącznik nr 3.
3. 
Wzór świadectwa ukończenia szkolenia specjalistycznego określa załącznik nr 4.
4. 
Absolwent szkolenia podstawowego i specjalistycznego organizowanego w jednostce szkoleniowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji lub Straży Granicznej otrzymuje świadectwo według wzoru danej jednostki szkoleniowej.
§  22. 
1. 
Słuchacza zwalnia się ze szkolenia, jeżeli wystąpi co najmniej jedna z poniższych przesłanek:
1)
zgłosił na piśmie wystąpienie ze służby w CBA;
2)
Szef CBA lub kierownik jednostki organizacyjnej, w której słuchacz pełni służbę, wystąpił o jego odwołanie ze szkolenia;
3)
został zawieszony w czynnościach służbowych;
4)
w szkoleniu nastąpiła przerwa spowodowana długotrwałą chorobą słuchacza lub zdarzeniami losowymi.
2. 
Słuchacza usuwa się ze szkolenia, jeżeli:
1)
bez usprawiedliwienia nie przystąpił w wyznaczonym terminie do zaliczeń i egzaminów przewidzianych programem szkolenia;
2)
nie uzyskał zaliczenia lub nie zdał egzaminu przewidzianego w programie szkolenia;
3)
popełnił czyn o znamionach przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste.
3. 
Słuchacza można usunąć ze szkolenia, jeżeli wystąpi jedna z poniższych przesłanek:
1)
popełnił czyn o znamionach wykroczenia albo przewinienia dyscyplinarnego;
2)
bez usprawiedliwienia przerwał udział w szkoleniu;
3)
naruszył regulamin jednostki szkoleniowej.
4. 
O usunięciu lub zwolnieniu słuchacza ze szkolenia postanawia dyrektor BKS CBA, informując jednocześnie przełożonego słuchacza o powodach jego usunięcia ze szkolenia.
§  23. 
1. 
Słuchacz usunięty lub zwolniony ze szkolenia może wznowić przerwane szkolenie, jeżeli przed upływem 12 miesięcy od daty usunięcia lub zwolnienia ustanie przyczyna powodująca przerwę i funkcjonariusz zostanie skierowany na ten sam rodzaj szkolenia.
2. 
Warunki i termin wznowienia szkolenia, indywidualnie w stosunku do każdego słuchacza, określa dyrektor BKS CBA.
§  24. 
BKS CBA przechowuje dokumentację dotyczącą organizowanych przez CBA szkoleń podstawowych i specjalistycznych, a w szczególności:
1)
programy;
2)
plany zajęć;
3)
listy słuchaczy;
4)
pakiety egzaminacyjne.
§  25. 
1. 
Za równoważny ze szkoleniem specjalistycznym można uznać kurs lub szkolenie ukończone przez funkcjonariusza CBA w innym podmiocie o ile jego profil jest zbieżny z zakresem zadań realizowanych w CBA i z charakterem zadań służbowych wykonywanych przez funkcjonariusza na obecnie zajmowanym stanowisku.
2. 
Oceny zbieżności, o której mowa w ust. 1, dokonuje BKS CBA w porozumieniu z kierownikiem jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, na wniosek dyrektora BKS CBA, kierownika jednostki organizacyjnej lub zainteresowanego funkcjonariusza.
3. 
Podstawą do dokonania oceny zbieżności, o której mowa w ust. 2, jest przekazanie przez funkcjonariusza do BKS CBA kserokopii dokumentu, potwierdzonego za zgodność z oryginałem, poświadczającego ukończenie szkolenia, które ma zostać uznane za równoważne.
4. 
Decyzję o uznaniu szkolenia za równoważne, na wniosek dyrektora BKS CBA, podejmuje Szef CBA.
5. 
W przypadku pozytywnej decyzji Szefa CBA, BKS CBA wydaje funkcjonariuszowi zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 5.

Rozdział  4.

Organizacja szkoleń doskonalących

§  26. 
Szkolenia doskonalące są organizowane w celu nabywania, aktualizowania oraz rozszerzania wiedzy i umiejętności zawodowych, wymaganych przy wykonywaniu zadań i czynności służbowych, a także uzyskania dodatkowych uprawnień, w tym uprawnień instruktorskich.
§  27. 
1. 
W szkoleniach doskonalących mogą uczestniczyć również pracownicy CBA i pracownicy innych podmiotów.
2. 
Zasady uczestnictwa w szkoleniach doskonalących pracowników CBA określa organizator szkolenia.
3. 
Zasady uczestnictwa w szkoleniach doskonalących pracowników innych podmiotów określają porozumienia zawierane przez Szefa CBA z właściwymi organami tych podmiotów.
§  28. 
1. 
Szkolenie doskonalące może być organizowane przez:
1)
BKS CBA;
2)
inną jednostkę organizacyjną;
3)
jednostkę szkoleniową.
2. 
Przełożony, do dnia 15 stycznia każdego roku, przekazuje do BKS CBA informację dotyczącą zorganizowanych, przez jednostkę organizacyjną, w minionym roku szkoleń doskonalących.
3. 
Informacja, o której mowa w ust. 2 powinna obejmować w szczególności tematykę zajęć, listę słuchaczy, termin i miejsce realizacji oraz całkowity koszt szkolenia.
§  29. 
1. 
Zorganizowanie szkolenia doskonalącego, mającego być sfinansowanym ze środków BKS CBA, wymaga zgody Szefa CBA. Przełożony występuje do Szefa CBA z wnioskiem o wyrażenie zgody na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.
2. 
Wniosek przełożonego o wydanie zgody, o której mowa w ust. 1, zawierający w szczególności:
1)
planowany czas i miejsce szkolenia;
2)
zakres tematyczny szkolenia;
3)
nazwiska osób przewidzianych do realizacji zajęć;
4)
planowaną liczbę słuchaczy;
5)
szacunkowe koszty składa się do Szefa CBA za pośrednictwem opiniującego ten wniosek dyrektora BKS CBA, w terminie wskazanym w § 5 ust. 2 a jeżeli nie ma takiej możliwości to w terminie minimum 30 dni przed zaplanowanym terminem szkolenia.
§  30. 
W sytuacji szczególnej przełożony może wystąpić do dyrektora BKS CBA z wnioskiem, zawierającym stosowne uzasadnienie, o zorganizowanie przez BKS CBA szkolenia doskonalącego, nie ujętego w rocznym planie szkoleń.
§  31. 
1. 
Szkolenie doskonalące prowadzi się na podstawie programu zatwierdzonego przez dyrektora BKS CBA, przełożonego innej jednostki organizacyjnej lub programu opracowanego przez jednostkę szkoleniową.
2. 
Program szkolenia doskonalącego, realizowanego przez jednostkę organizacyjną, powinien określać w szczególności:
1)
temat, cel i formę szkolenia;
2)
warunki, termin i czas realizacji;
3)
liczbę słuchaczy.
3. 
Jeżeli wymaga tego charakter przekazywanej wiedzy lub kształconych umiejętności, szkolenie może kończyć się zaliczeniem lub egzaminem.
4. 
Zasady weryfikacji wiedzy słuchaczy określa program szkolenia.
§  32. 
1. 
Słuchacz szkolenia doskonalącego, organizowanego przez BKS CBA lub inną jednostkę organizacyjną, może otrzymać zaświadczenie o jego ukończeniu.
2. 
Wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia doskonalącego określa załącznik nr 6.
3. 
Jednostka szkoleniowa wydaje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia według własnego wzoru.
§  33. 
Jednostka organizacyjna, realizująca szkolenie doskonalące, przechowuje dokumentację szkolenia, a w szczególności:
1)
program;
2)
listę słuchaczy;
3)
pakiet egzaminacyjny, jeżeli szkolenie kończyło się zaliczeniem lub egzaminem.

Rozdział  5.

Koordynacja i nadzór nad szkoleniami

§  34. 
1. 
Ogólny nadzór nad organizacją szkoleń sprawuje Szef CBA przy pomocy dyrektora BKS CBA.
2. 
Nadzór szczegółowy nad organizacją i realizacją szkoleń sprawuje dyrektor BKS CBA oraz przełożeni w zakresie realizowanych przez siebie szkoleń doskonalących.
§  35. 
1. 
BKS CBA gromadzi w systemie kadrowo-płacowym informacje na temat szkoleń, na które byli kierowani wszyscy słuchacze w trakcie pełnienia służby w CBA.
2. 
BKS CBA gromadzi w aktach osobowych kserokopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem, świadectw i zaświadczeń.
3. 
Obowiązkiem funkcjonariusza jest dostarczenie do BKS CBA kserokopii świadectwa lub zaświadczenia, potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Nie dotyczy to świadectw i zaświadczeń wystawianych przez BKS CBA.
§  36. 
1. 
BKS CBA prowadzi rejestr świadectw.
2. 
Na świadectwie zamieszcza się numer ewidencyjny z rejestru świadectw, który składa się z kolejnego numeru świadectwa łamanego przez rok wydania świadectwa.
3. 
BKS CBA prowadzi rejestr zaświadczeń.
4. 
Na zaświadczeniu zamieszcza się numer ewidencyjny z rejestru zaświadczeń, który składa się z kolejnego numeru zaświadczenia łamanego przez "BKS" i łamanego przez rok wydania zaświadczenia.
5. 
Na zaświadczeniu, o którym mowa w § 25 ust. 5, zamieszcza się numer ewidencyjny z rejestru świadectw.
§  37. 
1. 
Przełożeni sprawują nadzór nad szkoleniami w zakresie realizowanych przez jednostki organizacyjne szkoleń doskonalących.
2. 
Jednostka organizacyjna, która wydaje zaświadczenia, prowadzi ich rejestr.
3. 
Na zaświadczeniu wydawanym przez jednostkę organizacyjną zamieszcza się numer ewidencyjny z rejestru zaświadczeń, który składa się z kolejnego numeru zaświadczenia łamanego przez oznaczenie literowe jednostki organizacyjnej i łamanego przez rok wydania zaświadczenia.

Rozdział  6.

Przepisy końcowe

§  38. 
Traci moc zarządzenie nr 4/08 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie określenia form i trybu szkolenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA Nr 2 poz. 21)
§  39. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Imienny wykaz osób - zgłoszenie potrzeb szkoleniowych

L.pNazwisko i imię lub identyfikator

kadrowy

Zgłoszenie potrzeb szkoleniowychUwagi
Szkolenie specjalistyczne dla funkcjonariuszy wykonujących czynności o charakterze:Zakres tematyczny szkoleń doskonalących

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OBOWIĄZKI

FUNKCJONARIUSZA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO KIEROWANEGO NA SZKOLENIE

Postanowienia ogólne

1.
Słuchaczowi mogą być powierzane nieetatowe funkcje, w tym kierownika grupy.
2.
Uczestnictwo słuchacza w zajęciach dydaktycznych jest obowiązkowe. Absencja nie może wynieść więcej niż 10% czasu trwania całego szkolenia, chyba że program szkolenia stanowi inaczej.
3.
Przyczyny nieobecności mogą być następujące:
-
czasowa niezdolność do zajęć służbowych z przyczyn zdrowotnych,
-
pełnienie służby,
-
wykorzystanie dni wolnych, urlopów i zwolnienia od zajęć służbowych.
4.
Słuchacz zgłasza niezwłocznie wszelkie sprawy służbowe i osobiste, mające wpływ na udział słuchacza w szkoleniu, w tym informacje o zdarzeniach wypadkowych, opiekunowi szkolenia.

Obowiązkiem słuchacza jest:

1.
Udział w zajęciach dydaktycznych określonych w planie zajęć oraz w innych obowiązkowych przedsięwzięciach dydaktyczno-wychowawczych jednostki szkoleniowej.
2.
Uzyskiwanie zaliczeń oraz przystępowanie do egzaminów w wyznaczonych terminach.
3.
Przestrzeganie przepisów obowiązujących w jednostce szkoleniowej.
4.
Przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych.
5.
Przestrzeganie dyscypliny służbowej i zasad etyki zawodowej.
6.
Uzyskiwanie zezwolenia kierownika grupy lub opiekuna szkolenia na opuszczenie jednostki szkoleniowej w sytuacji gdy szkolenie ma charakter skoszarowany.
7.
Poinformowanie kierownika grupy lub opiekuna szkolenia o przyczynie nieobecności lub spóźnienia oraz niezwłoczne ich usprawiedliwienie.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Świadectwo ukończenia szkolenia podstawowego

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Świadectwo ukończenia szkolenia specjalistycznego

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

Zaświadczenie o uznaniu szkolenia za równoważne ze szkoleniem specjalistycznym

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia doskonalącego

grafika

1 § 12 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 3/21 z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.Urz.CBA.2021.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lutego 2021 r.
2 § 12 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 3/21 z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.Urz.CBA.2021.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lutego 2021 r.
3 § 13 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 12/21 z dnia 28 maja 2021 r. (Dz.Urz.CBA.2021.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 maja 2021 r.