Określanie zasięgu terytorialnego, przebiegu granic oraz nazw nadleśnictw.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2014.4.20

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 marca 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 3 marca 2014 r.
w sprawie określania zasięgu terytorialnego, przebiegu granic oraz nazw nadleśnictw

ER-0151-2/14

Na podstawie art. 32 ust. 3 pkt 2 i art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (jednolity tekst w Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.) oraz w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządza się, co następuje:

§  1. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych określa zasięg terytorialny oraz ustala lub zmienia nazwę nadleśnictw na wniosek dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
§  2. 
Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych inicjuje, koordynuje oraz nadzoruje działalność nadleśniczych w sprawach dotyczących zasięgów terytorialnych nadleśnictw.
§  3. 
Wydział właściwy ds. urządzania lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych koordynuje spójność danych dotyczących zasięgów terytorialnych nadleśnictw oraz regionalnych dyrekcji LP w Systemie Informatycznym Lasów Państwowych (SILP).
§  4. 
Zobowiązuje się:
1)
dyrektorów regionalnych dyrekcji LP do zweryfikowania zasięgów terytorialnych nadleśnictw oraz granic regionalnych dyrekcji LP według zasad przyjętych w niniejszym zarządzeniu w terminie do 31 lipca 2014 r.,
2)
Wydziały Prognozowania i Planowania Zasobów Leśnych oraz Rozwoju i Innowacji Dyrekcji Generalnej LP do przygotowania stosownych wniosków do Ministra Środowiska w sprawie zasięgów terytorialnych regionalnych dyrekcji LP w terminie do 31 grudnia 2014 r.
§  5. 
Traci moc Zarządzenie nr 23 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 8 marca 1999 r. w sprawie wytycznych do sporządzania wniosku o tworzenie, łączenie, dzielenie, likwidację nadleśnictw i określanie zasięgu terytorialnego lub zmianę w zasięgach terytorialnych nadleśnictw (znak: ZW-021-2/99).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

§  1. 
1. 
Zasięg terytorialny nadleśnictwa to obszar kraju, określony przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na wniosek dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, ograniczony granicą zasięgu terytorialnego nadleśnictwa, zwaną dalej granicą.
2.  1
 Zasięg terytorialny nadleśnictw, określony w km2, obejmuje zarówno grunty Skarbu Państwa oddane w zarząd PGL Lasy Państwowe, jak i pozostałe grunty, łącznie z obszarem parków narodowych w granicach określonych w stosownych aktach prawnych o utworzeniu parków narodowych, a także określeniu i zmianie ich granic.
3. 
Zasięg terytorialny regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych jest sumą zasięgów terytorialnych nadleśnictw wchodzących w jej skład.
§  2. 
1. 
Granica nadleśnictwa, o której mowa w § 1 ust. 1, powinna opierać się (jeżeli jest to możliwe) na granicach podziału administracyjnego kraju, dostępnych w obowiązującym Państwowym Rejestrze Granic (PRG).
2. 
Jeżeli nie jest możliwe wyznaczenie granic na podstawie granic administracyjnych kraju (PRG), granicę nadleśnictwa powinno wyznaczać się w następujący sposób:
1)
osiami obiektów liniowych (tj. dróg, suchych rowów, rurociągów itp.) lub po jednej z krawędzi, którą należy wyraźnie wskazać;
2)
wzdłuż linii środkowej koryta na rzekach, potokach itp. Linia środkowa to linia jednakowo oddalona od obu brzegów. W przypadku, gdy ciek graniczny się rozgałęzia, granica podąża ramieniem o większym przepływie. W przypadku znajdujących się na tej linii wysp, zalicza się całą wyspę do tego nadleśnictwa, do którego ciąży większa część wyspy;
3)
przy większych zbiornikach wodnych (tj. jeziorze, zalewie itp.) granicę wyznacza się w linii prostej (przecinając zbiornik) lub - jeżeli to będzie konieczne - linią łamaną;
4)
w terenach górskich i podgórskich najlepiej wyznaczać granice po liniach grzbietowych lub dnem doliny.
§  3. 
Granice zasięgów terytorialnych nadleśnictw muszą być zilustrowane kartograficznie oraz w postaci warstwy leśnej mapy numerycznej (LNM) z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
mapę tematyczną o nazwie "Mapa zasięgu terytorialnego nadleśnictwa ..." należy sporządzić w standardzie LMN na podkładzie szczegółowej mapy topograficznej, np. BDOT lub VMap Level 2. Mapa ta ma zawierać warstwy LMN konieczne do zaprezentowania elementów granicy zasięgu terytorialnego nadleśnictw oraz warstwy granic administracyjnych z Państwowego Rejestru Granic (PRG);
2)
zmieniony zasięg terytorialny nadleśnictwa należy wprowadzić do SILP po zatwierdzeniu zmian.
§  4. 
1. 
Zasięg terytorialny nadleśnictwa jest ustalany lub zmieniany na wniosek nadleśniczego.
2. 
Nadleśniczy przedstawia wniosek, o którym mowa w ust. 1, właściwemu dyrektorowi regionalnej dyrekcji LP.
3. 
Dyrektor regionalnej dyrekcji LP po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nadleśniczego przedstawia go wraz z dołączonym własnym wnioskiem Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych.
4. 
W sytuacjach tego wymagających zmiany w zasięgach terytorialnych nadleśnictw mogą następować z inicjatywy dyrektora regionalnej dyrekcji LP po uprzednim zasięgnięciu opinii zainteresowanych nadleśniczych.
5. 
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor regionalnej dyrekcji LP zawiadamia nadleśniczego o przyczynach nieuwzględnienia wniosku, treść uzasadnienia umożliwia bowiem dokonanie oceny toku podejmowania decyzji przez nadleśniczego i wnoszenia ewentualnego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
6. 
Kwestie sporne dotyczące przebiegu granic nadleśnictw będących jednocześnie granicą regionalnych dyrekcji LP rozstrzyga Dyrektor Generalny LP na podstawie wniosku dyrektora RDLP.
7. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być merytorycznie uzasadniony, wynikający z faktycznych potrzeb, zwłaszcza wnioskowane zmiany powinny zmierzać do usprawnienia prowadzenia gospodarki leśnej. Wniosek ten zawiera:
1)
opis proponowanej zmiany wraz z uzasadnieniem;
2)
szacunkowe przewidywane koszty wprowadzenia wnioskowanych zmian;
3)
wykaz i bilans ewentualnych zmian w powierzchni nadleśnictw wraz ze wskazaniem konkretnych gruntów (adres ewidencyjny), których zmiany dotyczą;
4)
załącznik określający zasięg terytorialny nadleśnictwa, według poniższej tabeli, gdzie w kolumnie nr 3 obręby ewidencyjne wymienia się tylko w przypadku, gdy do zasięgu terytorialnego nadleśnictwa nie zaliczono całej gminy; jeżeli cała gmina wchodzi do zasięgu terytorialnego, w kolumnie tej należy wpisać "wszystkie". W przypadku wskazania obrębów ewidencyjnych, które tylko częściowo wchodzą do zasięgu terytorialnego nadleśnictwa, należy po nazwie takiego obrębu wpisać skrót "cz." (część);
5)
mapę zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wraz z proponowanymi zmianami, obejmującą również granice sąsiednich nadleśnictw (pozwalającą na prawidłową interpretację wniosku);
6)
inne dokumenty mogące mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku.
8. 
Wniosek wraz z załącznikami należy przesłać również w formie elektronicznej.

Zasięg terytorialny nadleśnictwa ...

Nazwa nadleśnictwaWojewództwo, powiat, gminaObręb ewidencyjny (lub jego część)
123
XXX

(kod SILP)

Zasięg terytorialny nadleśnictwa (km2)
§  5. 
Nazwy nadleśnictw ustala, zmienia lub znosi Dyrektor Generalny Lasów Państwowych po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w § 4.
1 Załącznik § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 14 z dnia 11 marca 2021 r. (B.I.LP.2021.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2021 r.