Określanie limitów przyjęć i zakresu egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów oraz zasady przyznawania punktów dodatkowych w akademiach medycznych w roku akademickim 1986/87.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1986.2.6

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 grudnia 1985 r.
w sprawie określenia limitów przyjęć i zakresu egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów oraz zasad przyznawania punktów dodatkowych w akademiach medycznych w roku akademickim 1986/87.

Na podstawie art. 6 ust. 1 oraz art. 84 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 1985 r. nr 42, poz. 201) w związku z art. 3 ust. 4 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o urzędzie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz.U. nr 36, poz. 169) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Akademie medyczne przyjmują kandydatów na pierwszy rok studiów w ramach limitu miejsc, w wielkościach nie niższych niż określone w załączniku Nr 1.
2.
Wydziały lekarskie w ramach limitu miejsc przyjmują 50% kobiet i 50% mężczyzn.
§  2.
1.
Akademie medyczne przyjmują kandydatów na pierwszy rok studiów na podstawie wyników konkursowego egzaminu wstępnego i dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych.
2.
Egzamin wstępny na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych jest anonimowy i obejmuje zakres programu nauczania szkoły średniej.
3.
Egzamin wstępny wymieniony w ust. 1 obejmuje:
1)
na wydziałach lekarskich i farmaceutycznych oraz oddziałach: lekarsko-higienicznym, stomatologicznym i analityki medycznej:
a)
pisemny zintegrowany sprawdzian testowy z zakresu biologii, chemii, fizyki i języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski),
b)
test egzaminacyjny składający się z: 160 zadań, podzielonych na 2 części, rozwiązywanych w dwu kolejnych dniach egzaminu:

za każde rozwiązanie zadania testowego wymienionego w pkt 1 przyznaje się 1 punkt,

2)
na wydziałach pielęgniarstwa - egzamin konkursowy - wg decyzji rektora - ustny lub pisemny:
a)
z zakresu anatomii z fizjologią oraz z pielęgniarstwa, a także z języka obcego (do wyboru jęz. angielski, francuski, niemiecki, rosyjski),
b)
egzamin składa się z 7 pytań z każdego egzaminowanego przedmiotu, ustalonych przez akademie medyczne,
c)
za udzieloną odpowiedź na każde pytanie egzaminu na wydziale pielęgniarskim stosuje się 6-stopniową skalę ocen.

przelicznik ocen na punkty jest następujący:

- przedmioty kierunkowe

Skala ocen: Liczba punktów:

bardzo dobry (5) 12

ponad dobry (4+) 9

dobry (4) 7

dość dobry (3+) 5

dostateczny (3) 4

niedostateczny (2) 0

- język obcy

Skala ocen: Liczba punktów:

bardzo dobry (5) 4

dobry (4) 2

dostateczny (3) 1

niedostateczny (2) 0

§  3.
1.
Powołuje się Międzyuczelnianą Radę Programową Egzaminów Wstępnych, do której zadań należy w szczególności:
1)
ustalenie zestawu pytań testowych do egzaminu wstępnego na wszystkie kierunki medyczne,
2)
nadzór nad drukiem książeczek testowych,
3)
nadzór nad przebiegiem egzaminu testowego,
4)
nadzór nad prawidłowym przebiegiem czynności obliczeniowych egzaminu testowego,
5)
ustalanie postępowania w sprawach pytań testów budzących wątpliwości lub zawierających błędy, w tym także usuwanie tych pytań z testów przy ocenie odpowiedzi wszystkich kandydatów, składających egzamin na danym kierunku studiów.
2.
Międzyuczelniana Rada Programowa Egzaminów Wstępnych może określać szczegółowy tryb przeprowadzania egzaminów wstępnych na akademie medyczne.
§  4.
Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego są przyjmowani na I rok studiów zgodnie z zarządzeniem nr 43 Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 31 grudnia 1984 roku (Dz.Urz.MNSzWiT nr 9, poz. 42).
§  5.
1.
Ubiegającym się o przyjęcie na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych przysługują punkty dodatkowe, jeśli:
1)
na świadectwie dojrzałości z biologii, chemii i fizyki mają ocenę "bardzo dobry", dolicza się po jednym punkcie za każdy z tych przedmiotów,
2)
na świadectwie dojrzałości z języka obcego (angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego) mają ocenę "bardzo dobry", dolicza się jeden punkt za jeden z wymienionych języków,
3)
udokumentują nieprzerwaną pracę, na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze godzin w zakładach społecznych służby zdrowia na stanowiskach:
a)
salowy(a), sanitariusz, noszowy - dla kierunku lekarskiego i lekarsko-higienicznego,
b)
salowy(a), sanitariusz, noszowy, pomoc dentystyczna - dla kandydatów kierunku stomatologicznego,
c)
salowy(a), sanitariusz, noszowy, fasowaczka, pomoc apteczna i laboratoryjna - dla kandydatów kierunku farmaceutycznego,
d)
salowy(a), sanitariusz, noszowy, pomoc laboratoryjna - dla kandydatów kierunku analityki medycznej.
2.
Punkty, o których mowa w ust. 1 pkt 3, dolicza się - kandydatom, którzy nie byli studentami szkół wyższych - następująco:
1)
8 pkt za 8 miesięcy nieprzerwanej pracy w okresie międzyrekrutacyjnym sierpień 1985 - czerwiec 1986 r.,
2)
7 pkt za 7 miesięcy nieprzerwanej pracy w okresie międzyrekrutacyjnym sierpień 1985 - czerwiec 1986 r.,
3)
4 punkty za co najmniej 7 miesięcy nieprzerwanej pracy w okresie 1983 - lipiec 1985 lub za co najmniej 6 miesięcy nieprzerwanej pracy w latach poprzednich,
4)
za pracę, o której mowa w punktach 1-3, może otrzymać najwyżej 12 punktów dodatkowych.
3.
Kandydatom na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych, którzy odbyli służbę wojskową lub zastępczą służbę (wojskową) poborowych oraz zasadniczą służbę w obronie cywilnej i otrzymali pozytywną opinię komendanta jednostki wojskowej, albo są całkowitymi sierotami lub wychowankami domów dziecka, przysługują punkty dodatkowe w wysokości 10% punktów uzyskanych przez nich w wyniku egzaminu testowego, w wypadku gdy nie byli studentami szkół wyższych.
4.
Kandydatom na pierwszy rok studiów na wydział lekarski oraz oddział lekarsko-higieniczny, oddział stomatologiczny w akademiach medycznych, którzy udokumentują pochodzenie robotnicze lub chłopskie, przysługują punkty dodatkowe w wysokości określonej w ust. 3, w wypadku gdy:
1)
nie byli studentami szkół wyższych,
2)
oboje rodzice lub opiekunowie prawni są robotnikami lub rolnikami i co najmniej przez okres ostatnich 5 lat:
a)
pracują w charakterze robotników lub prowadzą gospodarstwo rolne stanowiące jedyne źródło dochodu rodziny,
b)
nie są podatnikami podatku wyrównawczego lub nie osiągają dochodów z działów socjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym w wysokości przekraczającej kwotę dochody wolnego od opodatkowania podatkiem wyrównawczym,
3)
jedno z rodziców lub opiekunów jest robotnikiem lub rolnikiem, a drugie nie pracuje pozostając na rencie lub emeryturze, jeżeli uprawnienie do tych świadczeń wynika z zatrudnienia w charakterze robotnika lub prowadzenia gospodarstwa rolnego albo co najmniej przez okres 5 lat nie podejmowało pracy zarobkowej.
5.
Punkty dodatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przysługują tylko kandydatom ubiegającym się po raz pierwszy o przyjęcie na studia w akademiach medycznych.
§  6.
1.
Kandydaci na pierwszy rok studiów na wydziały: lekarski, farmaceutyczny i oddziały: lekarsko-higieniczny, stomatologiczny i analityki medycznej, przyjmowani są pod warunkiem uzyskania w wyniku egzaminu, wymaganej liczby punktów, odpowiadającej limitowi miejsc wydziału (oddziału), danej uczelni, łącznie z punktami dodatkowymi.
2.
Kandydaci na wydziały pielęgniarstwa przyjmowani są pod warunkiem:
1)
odbycia co najmniej rocznego stażu pracy w zawodzie pielęgniarskim (staż nie dotyczy laureatów I-IV miejsca olimpiad roku szkolnego 1985/86 z pielęgniarstwa i położnictwa),
2)
posiadania świadectwa dojrzałości średniej szkoły medycznej,
3)
zdania egzaminu wstępnego.
§  7.
Absolwenci akademii medycznych, którzy chcą studiować drugi kierunek medyczny mogą przystąpić do egzaminu wstępnego pod warunkiem uzyskania zgody Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  8.
Każdy kandydat niezależnie od miejsca zamieszkania, może ubiegać się o przyjęcie do dowolnie wybranej przez siebie akademii medycznej.
§  9.
1.
Kandydaci na pierwszy rok studiów medycznych obowiązani są złożyć w wybranej przez siebie akademii medycznej dokumenty określone w załączniku Nr 2 w terminach:
1)
do dnia 31 maja 1986 r. - maturzyści z lat ubiegłych,
2)
do dnia 15 czerwca 1986 r. - maturzyści z 1986 r.
2.
Kandydaci będący żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego składają dokumenty wraz z opinią dowódcy jednostki wojskowej do studium wojskowego wybranej akademii do dnia 31 maja 1986 r.
3.
W przypadku złożenia dokumentów osobiście przez kandydata, winny one być przyjęte przez wyznaczonego pracownika uczelni (pieczęć uczelni, data wpływu na każdym dokumencie), a do teczki kandydata winien być dołączony spis dostarczonych dokumentów, potwierdzony podpisem kandydata.
4.
Uzupełnienia brakujących dokumentów należy dokonać do dnia 20 czerwca 1986 r.
5.
Niewykonanie obowiązków wynikających z ust. 1 i 4 powoduje nie dopuszczenie kandydata do egzaminu lub nie doliczenie punktów dodatkowych.
§  10.
1.
Termin egzaminu wstępnego wyznacza się dla wszystkich kierunków studiów akademii medycznych na 2 i 3 lipca 1986 r.
2.
Egzaminy testowe w dniu:
1)
2 lipca 1986 roku obejmują pierwszą część testu egzaminacyjnego:
a)
dla kandydatów na wydziały lekarski i oddziały stomatologiczne - godz. 9,00.
b)
dla kandydatów na wydziały farmaceutyczne i analityki medycznej - godz. 15,00.
2)
3 lipca 1986 r. - drugą część testu egzaminacyjnego, w godzinach określonych w pkt 1.
3.
Egzaminy na wydział pielęgniarstwa w dniu:
1)
2 lipca 1986 r. obejmują - egzamin z anatomii z fizjologią,
2)
3 lipca 1986 r. obejmują - egzamin z pielęgniarstwa i języka obcego.

Godziny rozpoczęcia egzaminu uczelnie ustalają w zależności od warunków lokalowych.

4.
Czas trwania egzaminu testowego i pisemnego na wydziałach pielęgniarstwa ustala się na 3 godziny pierwszego i drugiego dnia - nie licząc czasu przeznaczonego na załatwienie formalności wstępnych.
5.
Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej przeprowadza wyrywkowe kontrole przebiegu egzaminów wstępnych w akademiach medycznych.
§  11.
Po otrzymaniu obliczeń wyników egzaminów z rozkodowanych oznaczeń liczbowych kandydatów, wydziałowa komisja rekrutacyjna sporządza liczbę kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów, wg kolejności uzyskanej przez nich liczby punktów:
1)
na wydziale lekarskim - zgodnie z § 1 ust. 2,
2)
na wydziale farmaceutycznym, oddziale stomatologicznym, oddziale analityki medycznej, oddziale lekarsko-higienicznym - w ramach 100% limitu miejsc,
3)
na wydziale pielęgniarstwa - w ramach 100% limitu miejsc.
§  12.
1.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna ogłasza dwie imienne listy:
1)
lista kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów; na liście kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów przy każdym nazwisku należy podać liczbę uzyskanych punktów, w tym punktów dodatkowych, lub odpowiednią informację o podstawie przyjęcia bez egzaminu wstępnego,
2)
listę kandydatów nie przyjętych na pierwszy rok studiów.
2.
Ogłoszenie list i zakończenie rekrutacji powinno nastąpić dnia 15 lipca 1986 r.
3.
Kandydatom, którzy nie zostali przyjęci na studia - akademie medyczne wydają na ich życzenie zaświadczenia, stwierdzające przystąpienie do egzaminu wstępnego oraz jego wynik w punktach, a także liczbę punktów określających pozytywny wynik egzaminu.
§  13.
1.
W wypadku niewypełnienia limitu miejsc na danym wydziale (oddziale) akademii medycznej - może być przyjęty na ten wydział kandydat, który nie wygrał konkursowego egzaminu wstępnego na innym wydziale danej akademii medycznej, lub na tym samym wydziale innej akademii medycznej. Obowiązuje przy tym zasada kolejności według liczby uzyskanych punktów.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wydziałów pielęgniarstwa.
§  14.
Na pierwszy rok studiów Oddziału Zaocznego Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie, zwanego dalej "Oddziałem Zaocznym", mogą być przyjęci kandydaci, którzy są zatrudnieni w szkole medycznej, nie przekroczyli 40 roku życia i:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości liceum medycznego o kierunku pielęgniarstwa lub świadectwo dojrzałości i dyplom ukończenia kierunku pielęgniarstwa lub położnych medycznego studium zawodowego (państwowej szkoły medycznej pielęgniarstwa lub położnych),
2)
zdadzą egzamin ustny lub pisemny - wg decyzji rektora - na zasadach określonych w § 2 ust. 3 pkt 2,
3)
złożą w Oddziale Zaocznym Wydziały Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie, ul. Osterwy 4 dokumenty wyszczególnione w załączniku Nr 2, najpóźniej do dnia 31 maja 1986 r.
§  15.
Minimalny limit przyjęć na pierwszy rok studiów w Oddziale Zaocznym na rok akademicki 1986/87 określa się na 60 miejsc.
§  16.
Egzamin wstępny na Oddziale Zaocznym wyznacza się na 16 i 17 czerwca 1986 r.
§  17.
1.
Obywatele polscy, kończący szkołę średnią za granicą, mają prawo ubiegania się o przyjęcie na studia medyczne pod warunkiem, że posiadane przez nich świadectwo dojrzałości uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju, w którym ukończyli szkołę średnią.
2.
Kandydaci na studia, wymienieni w ust. 1 obowiązani są do:
1)
przedłożenia w wybranej przez siebie akademii medycznej wymaganych do przyjęcia na studia dokumentów, w terminie do dnia 10 czerwca 1986 r.,
2)
złożenia obowiązujących egzaminów przewidzianych dla danego kierunku studiów,
3)
złożenia uzupełniających egzaminów przed Komisją powołaną przez właściwe kuratoria oświaty i wychowania z języka polskiego, historii Polski, geografii Polski w okresie 2 lat od daty przyjęcia na studia.
3.
Osoba, która zdaje egzamin dojrzałości w 1986 r. w szkole średniej za granicą, a która przy ubieganiu się o przyjęcie na pierwszy rok studiów w akademii medycznej nie może w czerwcu 1986 r. dołączyć świadectwa dojrzałości (świadectwa równoważnego) w oryginale, może być dopuszczona do składania egzaminu wstępnego na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę średnią za granicą, stwierdzającego ukończenie nauki w szkole średniej oraz otrzymanie przez tę osobę świadectwa dojrzałości (świadectwa równoważnego) po zatwierdzeniu go przez władze szkolne danego kraju.
4.
W wypadku zakwalifikowania kandydata, o którym mowa w ust. 3, na pierwszy rok studiów w roku akademickim 1986/87, jest on zobowiązany do przedłożenia świadectwa dojrzałości (świadectwa równoważnego) w oryginale, nie później niż do dnia 20 września 1986 r.
§  18.
Tryb przyjmowania cudzoziemców normują odrębne przepisy.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Minimalne limity przyjęć na rok akademicki 1986/1987

Lp.Akademia MedycznaWydział LekarskiOddział Lekarsko-HigienicznyOddział StomatologiiWydział FarmacjiOddział AnalitykiWydział PielęgniarskiOgółem
1Białystok240-80-40-360
2Bydgoszcz190-----190
3Gdańsk300-125120--545
4Katowice650-130806040960
5Kraków350-1101004030630
6Lublin360-80120-70630
7Łódź3005013016030-670
8Poznań360-1001004050650
9Szczecin190-125---315
10Warszawa430-70160--660
11Wrocław330-1201104040640
Ogółem3.700501.0709502502306.250

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Spis dokumentów, które zobowiązani są składać ubiegający się o przyjęcie na I rok studiów w akademiach medycznych:

1.
Dokumenty obowiązujące wszystkich kandydatów:
a)
podanie na ustalonym formularzu, zawierającym również kwestionariusz statystyczny kandydata oraz życiorys,
b)
świadectwo dojrzałości w oryginale,
c)
cztery fotografie o wymiarach 37 - 52 mm bez nakrycia głowy na jasnym tle,
d)
orzeczenie lekarskie, stwierdzające przydatność kandydata do studiów w obranym kierunku,
e)
dyplom laureata olimpiady przedmiotowej,
f)
umowa o pracę i świadectwo pracy kandydata.
2.
Kandydaci na wydziały pielęgniarskie składają ponadto:
a)
dyplom medycznego studium zawodowego, stwierdzający ukończenie wydziału pielęgniarskiego lub wydziału położnych (dyplom ukończenia państwowej szkoły medycznej pielęgniarstwa lub położnych), o ile nie zostało przedstawione świadectwo dojrzałości liceum medycznego pielęgniarstwa,
b)
zaświadczenie potwierdzające odbycie 1-rocznego stażu pracy w zawodzie pielęgniarskim.
3.
Kandydaci na studia na Oddziale Zaocznym Pielęgniarskim składają następujące dokumenty:
a)
podanie, własnoręcznie napisany życiorys oraz kwestionariusz osobowy, poświadczony przez zakład pracy,
b)
świadectwo dojrzałości i dyplom wyszczególnione w § 14 pkt 1,
c)
skierowanie szkoły medycznej zawierające:
1)
potwierdzenia aktualnego zatrudnienia w szkole medycznej,
2)
stwierdzenie stażu pracy pedagogicznej w szkolnictwie medycznym,
3)
charakterystykę zawodową i społeczną,
d)
zaświadczenia społecznego zakładu służby zdrowia stwierdzające, że stan zdrowia kandydata pozwala na łączenie pracy zawodowej ze studiami,
e)
trzy fotografie o wymiarach 37 - 52 mm (bez nakrycia głowy na jasnym tle) podpisane na odwrocie i poświadczone przez zakład pracy.
4.
Kandydaci ubiegający się o przyznanie pomocy materialnej dołączają do podania:
a)
prośbę o udzielenie pomocy materialnej na ustalonym formularzu,
b)
zaświadczenie o wysokości zarobków lub innych dochodach osiąganych przez poszczególnych członków rodziny, żyjących we wspólnym gospodarstwie domowym.
c)
oświadczenie o liczbie członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Terminy składania dokumentów

1.
Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych bezpośrednio po złożeniu egzaminu dojrzałości składają podanie (wraz z wymaganymi dokumentami) w szkołach średnich, w których kończą naukę.
2.
Dyrektorzy szkół średnich powinni przesłać udokumentowane podania kandydatów do rektorów właściwych akademii do dnia 15 czerwca 1986 r.
3.
Kandydaci, którzy świadectwo dojrzałości uzyskali wcześniej, składają podania (wraz z wymaganymi dokumentami) o przyjęcie na I rok studiów dziennych bezpośrednio w wybranej przez siebie akademii - do 31 maja 1986 r.
4.
Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego składają dokumenty - wraz z opinią dowódcy jednostki wojskowej do studium wojskowego wybranej akademii do 31 maja 1986 r.