Okres ważności oraz tryb wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej w związku z pobytem czasowym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UE/EFTA.

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.9

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9/2017/DWM
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 13 lutego 2017 r.
w sprawie okresu ważności oraz trybu wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej w związku z pobytem czasowym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UE/EFTA

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) oraz pkt 3 decyzji Nr S1 z dnia 12 czerwca 2009 r. dotyczącej europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (Dz.U. UE C nr 106 z 24.04.2010. s. 23) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zwana dalej "EKUZ", wydawana w związku z pobytem czasowym w innym państwie członkowskim UE/EFTA, który nie jest związany z wykonywaniem na terenie innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego UE/EFTA pracy:
1)
osobom, których obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
a)
o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, f-g oraz pkt 2-15a, 32 i 35 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
b)
prowadzącym pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą,
c)
pobierającym świadczenie rentowe,
d)
będącym studentami zgłoszonymi do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię,
e)
będącym członkami rodziny ubezpieczonego zgłoszonymi do ubezpieczenia zdrowotnego,

- wydawana jest na okres 12 miesięcy;

2)
osobom, których obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony, pobierającym świadczenie emerytalne - wydawana jest na okres 5 lat;
3)
osobom, których obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony:
a)
bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna,
b)
innym niż wymienione w pkt 1 lit. a-e, pkt 2 i pkt 3 lit. a,

- wydawana jest na okres 2 miesięcy;

4)
osobom podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, które posiadają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej - wydawana jest na okres 2 miesięcy;
5)
osobom będącym świadczeniobiorcami, innymi niż wymienieni w pkt 1 - 4:
a)
posiadającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelstwo polskie, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 930 i 1583), co do których stwierdzono okoliczności, o których mowa w art. 12 tej ustawy - wydawana jest na okres wskazany w decyzji, o której mowa w art. 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednakże nie dłużej niż na 90 dni,
b)
posiadającym obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18 rok życia - wydawana jest na okres 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do dnia ukończenia przez te osoby 18 roku życia,
c)
posiadającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży albo porodu - wydawana jest na okres 6 miesięcy,
d)
posiadającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie połogu - wydawana jest na okres 42 dni;
6)
osobom posiadającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej:
a)
po wygaśnięciu obowiązku ubezpieczenia - wydawana jest na okres 30 dni,
b)
po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej - wydawana jest na okres 6 miesięcy,
c)
po ukończeniu szkoły wyższej - wydawana jest na okres 4 miesięcy,
d)
w okresie pobierania zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym oraz w okresie ubiegania się o przyznanie emerytury lub renty, o którym mowa w art. 67 ust 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wydawana jest na okres 2 miesięcy.
2.
Niezależnie od postanowień ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 3 lit. b i pkt 4, w przypadku okazania dokumentów potwierdzających dłuższy okres uprawnień, termin ważności EKUZ może zostać przedłużony do:
1)
6 miesięcy dla osób, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b i pkt 4;
2)
5 lat dla osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit c.
3.
Okres ważności EKUZ liczony jest od dnia złożenia w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia wniosku o jej wydanie, zwanego dalej "wnioskiem", z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Okres ważności EKUZ dla osób, o których mowa w ust. 1 pkt 5 lit. d, liczony jest od dnia porodu.
5.
W przypadku uzyskania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informacji o utracie prawa wnioskodawcy do świadczeń finansowanych ze środków publicznych, okres ważności, na jaki wydana ma być EKUZ, nie może być dłuższy niż okres przysługującego wnioskodawcy uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
§  2.
1.
Wniosek może zostać złożony osobiście albo przez osobę upoważnioną, albo przesłany pocztą, faksem albo za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej.
2.
Wniosek składa się w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
3.
W przypadku złożenia wniosku w innym, niż określony w ust. 2, oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, oddział ten:
1)
wydaje EKUZ, jeżeli jej wydanie nie wiąże się z przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego;
2)
przekazuje wniosek do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, o czym informuje wnioskodawcę.
§  3.
Do wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
§  4.
Traci moc zarządzenie nr 83/2010/DSS Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie okresu ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej na pobyt czasowy w związku z wyjazdem turystycznym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Komisja Administracyjna ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Decyzją nr S1 z dnia 12 czerwca 2009 r. upoważniła państwa członkowskie Unii Europejskiej do ustalania okresów na jaki wydawane będą Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Podstawowy okres na jaki wydawana była pierwotnie EKUZ w związku z wyjazdem czasowym, tzw. turystycznym, wynosił wyłącznie 2 miesiące. Odstępstwem od powyższej ogólnej zasady były karty wydawane emerytom, dla których okres ważności wynosił do 5 lat oraz karty wydawane w związku z wyjazdami pracowniczymi, dla których okres uzależniony był od okresu właściwości polskiego ustawodawstwa wskazanego na dokumencie E101/A1.

W związku ze zwiększającym się zainteresowaniem osób ubezpieczonych możliwością uzyskania EKUZ oraz rozbieżnymi interpretacjami dotyczącymi sposobu liczenia okresu ważności na jaki wydawane były karty przez oddziały wojewódzkie NFZ w 2010 r. podjęte zostały prace zmierzające do wydłużenia okresu ważności, opracowania nowych zasad wydawania EKUZ oraz wprowadzenia automatyzacji procesu. Od dnia 1 stycznia 2011 r. podstawowy okres ważności karty dla określonych kategorii osób ubezpieczonych wyjeżdżających w związku z pobytem czasowym ("turystycznym") został wydłużony do 6 miesięcy zarządzeniem Prezesa NFZ nr 83/2010/DSŚ z dnia 21 grudnia 2010 r. Bez zmian pozostawiono okres ważności EKUZ dla emerytów oraz w przypadku wyjazdów związanych z pracą.

W związku z przypadającym w 2016 r. 10-leciem funkcjonowania EKUZ opracowane zostały nowe uproszczone wnioski o wydanie EKUZ, w których ograniczono zakres niezbędnych danych oraz przeprowadzona została analiza dotycząca wydłużenia podstawowego okresu ważności EKUZ do 12 miesięcy.

Aktualnie, nowy 12 miesięczny okres ważności EKUZ określony w niniejszym zarządzeniu przewidziany jest dla wnioskodawców wyjeżdżających w związku z pobytem czasowym w celu innym niż związany z pracą, których obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony w rozumieniu art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), którzy są osobami zatrudnionymi, rozumianymi jako pracownicy, osoby duchowne, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, funkcjonariusze służb mundurowych, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, BOR, posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy oraz ławnicy, jak również które są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą (rolniczą lub pozarolniczą), pobierają rentę, są zgłoszeni jako student przez uczelnię lub jako członek rodziny. Bez zmian pozostawiony zostaje okres ważności EKUZ wydawanej dla osób otrzymujących świadczenie emerytalne, osób bezrobotnych oraz osób nieubezpieczonych posiadających prawo do świadczeń na gruncie przepisów krajowych.

W przypadku osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, które nabywają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej z tytułu zgłoszenia do ubezpieczenia, EKUZ wydawana jest na okres 2 miesięcy. Rozwiązanie takie pozwala na wyeliminowanie ryzyka wydania EKUZ na długi okres czasu wnioskodawcom, których sytuacja ubezpieczeniowa nie jest jasna i wymaga weryfikacji.

Każdorazowo w przypadku ustalenia przez oddział wojewódzki NFZ krótszego okresu uprawnień, okres ważności EKUZ zostanie skrócony.

Przewiduje się, iż projektowane zarządzenie nie spowoduje dodatkowych, w stosunku do obecnie ponoszonych, kosztów po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Przeciwnie, wydłużenie okresu ważności może spowodować zmniejszenie, przy założeniu stałego zainteresowania kartami EKUZ (obecnie trwała tendencja wzrostowa liczby wydawanych kart w stosunku rok do roku o kilkanaście procent), liczby wydawanych kart o ok 10% oraz liczby roboczogodzin poświęconych na obsługę wydawania kart - w oparciu o dane z Analizy obciążenia oddziałów wojewódzkich NFZ zadaniami z obszaru opieki transgranicznej wynika, że szacunkowa pracochłonność związana z wydawanie karty EKUZ w I półroczu 2015 roku wynosiła ok. 172 tys. roboczogodzin. Oznacza to, że w przypadku wydłużenia okresu ważności karty w 2015 roku można by zaoszczędzić w skali jednego półrocza 17 tys. roboczogodzin. Ponadto, przy założeniu, że koszty administracyjne związane z wydaniem 1 karty EKUZ wynoszą 0,5 PLN można przyjąć, że koszty administracyjne w półroczu zmniejszą się o 125 tys. złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie ponosił, tak jak dotychczas, koszty związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych osobom, dla których wydał Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, przy czym należy pamiętać, iż zgodnie z art. 50 ust. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) posługiwanie się dokumentem przez osobę, która utraciła prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, jest nieuprawnione i będzie skutkować dochodzeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwrotu ww. kosztów.