Ogólne zasady wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MŚiGIOŚ.2006.2.66

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 11 stycznia 2006 r.
w sprawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje.
§  1.
Ustala się ogólne zasady wykonywania zadań, organizację wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony, o których mowa w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony (Dz. U. Nr 16, poz. 152), przez Ministerstwo Środowiska oraz jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Środowiska.
§  2. 1
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
zadaniach obronnych - rozumie się przez to zadania wykonywane w ramach powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej określone w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych;
2)
jednostkach organizacyjnych - rozumie się przez to Ministerstwo Środowiska, urzędy administracji rządowej obsługujące Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Środowiska wymienione w załączniku do obwieszczenia Ministra Środowiska z dnia 8 września 2006 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska (M. P. Nr 63, poz. 658);
3)
kierownikach jednostek organizacyjnych - rozumie się przez to Ministra Środowiska, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz kierowników jednostek (podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska.
§  3. 2
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych kierują wykonywaniem zadań obronnych w podległych jednostkach oraz odpowiadają za przygotowanie tych jednostek w okresie pokoju do działania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2.
Kierownicy jednostek organizacyjnych przygotowują warunki organizacyjne i techniczne planowania i realizacji zadań obronnych w podległych jednostkach.
§  4.
Warunki organizacyjne i techniczne, o których mowa w § 3 pkt 2, powinny zapewniać w szczególności:
1)
efektywność, ciągłość i terminowość wykonywania zadań obronnych w jednostce organizacyjnej, a w Ministerstwie Środowiska także w kierowanych przez Ministra Środowiska działach administracji rządowej podczas podwyższania gotowości obronnej państwa;
2)
uruchamianie oraz rozwijanie struktur i systemów tworzonych na potrzeby realizacji zadań obronnych;
3)
bezpieczeństwo wykonywania zadań obronnych, w tym ochronę gromadzenia i przesyłania informacji oraz wykonywania dokumentów;
4)
wykonywanie zadań obronnych, w tym przygotowanie podziału zadań obronnych wykonywanych w czasie pokoju oraz związanych z tym zakresów czynności;
5)
przygotowanie projektów zmian w strukturze podziału zadań obronnych na podległe i nadzorowane komórki i jednostki organizacyjne podczas podwyższania gotowości obronnej państwa.
§  5. 3
1.
W Ministerstwie Środowiska wykonywanie zadań obronnych przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska koordynuje Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska właściwej w sprawach obronnych.
2.
W ramach zadań określonych w ust. 1 Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska właściwej w sprawach obronnych jest uprawniony do żądania od kierowników komórek organizacyjnych Ministerstwa Środowiska sprawozdań i informacji dotyczących stanu przygotowań obronnych, a także wydawania tym kierownikom wytycznych i doraźnych poleceń w sprawach wykonywania zadań obronnych, w granicach obowiązujących przepisów i decyzji Dyrektora Generalnego Ministerstwa Środowiska.
§  6. 4
1.
Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska właściwej w sprawach obronnych przygotowuje propozycje sposobu realizacji działań podejmowanych przez Ministra Środowiska w ramach koordynacji wykonywania zadań obronnych w jednostkach organizacyjnych, w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra Środowiska.
2.
Wykonując obowiązek, o którym mowa w ust. 1, Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska właściwej w sprawach obronnych w szczególności przygotowuje projekty:
1)
priorytetów wykonywania zadań obronnych;
2)
podziału zadań obronnych;
3)
planowania i wykonywania zadań obronnych;
4)
wytycznych określających zakres oraz szczegółowe zasady wykonywania zadań obronnych, z uwzględnieniem strategii bezpieczeństwa narodowego, o której mowa w art. 4a ust.1 pkt 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 tej ustawy;
5)
potrzeb niezbędnych do wykonywania zadań obronnych;
6)
planów i harmonogramów wykonywania zadań obronnych;
7)
współdziałania w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań obronnych;
8)
procedur wykonywania zadań obronnych;
9)
priorytetów w zakresie przekazywania informacji i decyzji;
10)
procedur przekazywania informacji i decyzji na potrzeby wykonywania zadań obronnych.
3.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska właściwej w sprawach obronnych wykonuje z udziałem właściwych rzeczowo komórek organizacyjnych Ministerstwa Środowiska.
4.
Minister Środowiska może upoważnić Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska właściwej w sprawach obronnych do podejmowania decyzji w sprawach, o których mowa w ust. 2 pkt 6-10.
§  7.
Kierownicy jednostek organizacyjnych w zależności od wielkości, warunków funkcjonowania jednostki i rodzaju zadań obronnych, wykonują je za pośrednictwem wydzielonych komórek organizacyjnych, samodzielnych stanowisk pracy do spraw obronnych lub wyznaczonych pracowników.
§  8.
1.
Kierownicy wydzielonych komórek organizacyjnych oraz pracownicy prowadzący sprawy związane z wykonywaniem zadań obronnych jednostki organizacyjnej, w zakresie realizacji zadań obronnych, podlegają bezpośrednio jej kierownikowi.
2.
Kierownicy jednostek organizacyjnych określają szczegółowe zakresy zadań i czynności dla komórek organizacyjnych, samodzielnych stanowisk pracy do spraw obronnych oraz pracowników wyznaczonych do prowadzenia spraw związanych z wykonywaniem zadań obronnych jednostki.
§  9.
W celu zapewnienia warunków przekazywania informacji dotyczących planowania i realizacji zadań obronnych Kierownicy jednostek organizacyjnych są zobowiązani do:
1)
przygotowania i utrzymania łączności na potrzeby wykonywania zadań obronnych, ze szczególnym uwzględnieniem podwyższania gotowości obronnej odpowiednio w ramach działu administracji rządowej i jednostki organizacyjnej;
2)
tworzenia warunków organizacyjnych i technicznych na potrzeby informowania, ostrzegania i powiadamiania o zdarzeniach i podjętych decyzjach odpowiednio w ramach działu administracji rządowej i jednostki organizacyjnej.
§  10.
Finansowanie zadań, o których mowa w § 1, odbywa się zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 roku, w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 152, poz. 1599).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Minister Środowiska kieruje działami administracji rządowej - środowisko i gospodarka wodna, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496.

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 28 z dnia 7 marca 2008 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.4.51) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 marca 2008 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 28 z dnia 7 marca 2008 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.4.51) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 marca 2008 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 28 z dnia 7 marca 2008 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.4.51) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 marca 2008 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 28 z dnia 7 marca 2008 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.4.51) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 marca 2008 r.