Ogłoszenie treści Porozumienia zawartego pomiędzy Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego a Prezesem Urzędu Dozoru Technicznego w sprawie zasad współdziałania Urzędu Dozoru Technicznego i urzędów górniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2007.9.34

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 2007 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 23 lipca 2007 r.
w sprawie ogłoszenia treści Porozumienia zawartego pomiędzy Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego a Prezesem Urzędu Dozoru Technicznego w sprawie zasad współdziałania Urzędu Dozoru Technicznego i urzędów górniczych

Ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia treść Porozumienia zawartego w dniu 12 lipca 2007 r. pomiędzy Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego a Prezesem Urzędu Dozoru Technicznego w sprawie zasad współdziałania Urzędu Dozoru Technicznego i urzędów górniczych.

ZAŁĄCZNIK 

POROZUMIENIE

zawarte w dniu 12 lipca 2007 r.

pomiędzy

PREZESEM WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

a

PREZESEM URZĘDU DOZORU TECHNICZNEGO

w sprawie zasad współdziałania Urzędu Dozoru Technicznego i urzędów górniczych

Działając na podstawie ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zm.1)) oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.2)), Prezes Urzędu Dozoru Technicznego i Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, zwani dalej "Stronami", ustalają niżej określony zakres współpracy oraz zasady współdziałania.

§ 1.
Mając na względzie efektywność działań służących eliminowaniu zagrożeń dla życia, zdrowia, mienia oraz środowiska, Strony deklarują gotowość do rozwijania i wzajemnego współdziałania w zakresie realizacji przypisanych im upoważnień ustawowych.
§  2.
Współdziałanie odbywać się będzie na szczeblu:
1)
centralnym - pomiędzy Prezesem Urzędu Dozoru Technicznego i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego;
2)
terenowym - pomiędzy dyrektorami oddziałów Urzędu Dozoru Technicznego i dyrektorami okręgowych urzędów górniczych oraz dyrektorem Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych.
§  3.
Współdziałanie Stron na szczeblu centralnym obejmuje w szczególności:
1)
wymianę doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa urządzeń technicznych;
2)
prowadzenie analiz w zakresie oceny bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych w zakładach górniczych;
3)
ocenę realizacji zasad współdziałania i ich doskonalenie;
4)
wymianę informacji przy opiniowaniu projektów i ocenie obowiązujących aktów prawnych oraz norm w dziedzinach zainteresowania Stron.
§  4.
1.
Współdziałanie Stron na szczeblu terenowym będzie uzgadniane na szczeblu centralnym i prowadzone odpowiednio pomiędzy dyrektorem właściwego miejscowo urzędu górniczego, działającego w porozumieniu z dyrektorem Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych, i dyrektorami oddziałów Urzędu Dozoru Technicznego.
2.
Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
organizowanie, nie rzadziej niż raz w roku, spotkań celem omówienia spraw będących przedmiotem współdziałania;
2)
koordynowanie działań w dziedzinie popularyzowania bezpiecznej pracy urządzeń technicznych oraz analizowania przyczyn i skutków awarii wybranych urządzeń technicznych;
3)
dążenie do harmonizacji działań w zakresie: oceny stopnia zagrożenia stwarzanego przez urządzenia techniczne, ustalania okoliczności i przyczyn wypadków zaistniałych w zakładach górniczych i związanych z eksploatacją urządzeń technicznych oraz opracowywania projektów specyfikacji technicznych określających zasady i warunki bezpiecznej pracy urządzeń technicznych.
3.
Spotkania, o których mowa w ust. 2 pkt 1, będą organizowane przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych. Do udziału w spotkaniu będą zapraszani dyrektorzy oddziałów Urzędu Dozoru Technicznego, w szczególności tych oddziałów, których teren działania jest objęty właściwością miejscową okręgowego urzędu górniczego organizującego spotkanie.
4.
Strony wyznaczą swoich przedstawicieli odpowiedzialnych za koordynację i współdziałanie przy realizacji ustalonych w porozumieniu działań.
§  5.
Dyrektorzy oddziałów Urzędu Dozoru Technicznego i dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych będą się wzajemnie informowali o przypadkach stwierdzenia nieprzestrzegania w zakładzie górniczym przepisów dotyczących eksploatacji urządzeń technicznych, objętych ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, stwierdzenia niebezpiecznego ich uszkodzenia lub zaistnienia wypadku związanego z eksploatacją tych urządzeń.
§  6.
1.
W przypadku gdy w ruchu zakładów górniczych dojdzie do awarii urządzeń technicznych, wynikiem której będzie wypadek śmiertelny, ciężki lub zbiorowy, dyrektor urzędu górniczego może zaprosić przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego do uczestnictwa przy ustalaniu stanu faktycznego i przyczyn wypadku.
2.
Uczestnictwo Urzędu Dozoru Technicznego jest możliwe tylko w przypadku, gdy Urząd Dozoru Technicznego - jednostka notyfikowana nr 1433, nie brał udziału w badaniach urządzenia i nie zachodzi naruszenie interesów stron.
§  7.
W miarę potrzeb organizowane będą wspólne szkolenia pracowników Urzędu Dozoru Technicznego i urzędów górniczych w zakresie problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie przy eksploatacji urządzeń technicznych.
§  8.
Porozumienie zostało sporządzone w czterech egzemplarzach, po dwa dla każdej ze Stron.
§  9.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1832.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217, Nr 190, poz. 1399 i Nr 249, poz. 1834 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 125 i Nr 82, poz. 556.