Ogłoszenie rocznego "Raportu w sprawie bezpieczeństwa na kolei w Polsce za 2012 rok".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MIiR.2014.5

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2014 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA URZĘDU TRANSPORTU KOLEJOWEGO
z dnia 14 stycznia 2014 r.
w sprawie ogłoszenia rocznego "Raportu w sprawie bezpieczeństwa na kolei w Polsce za 2012 rok"

Na podstawie art. 17a ust. 7 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 16, poz. 94 z późn. zm.) - ogłasza się roczny "Raport w sprawie bezpieczeństwa na kolei w Polsce za 2012 rok", stanowiący załącznik do obwieszczenia.

ZAŁĄCZNIK

RAPORT W SPRAWIE

BEZPIECZEŃSTWA NA KOLEI

W POLSCE ZA ROK 2012

grafika

Warszawa, wrzesień 2013 r.

Raport w sprawie bezpieczeństwa na kolei w Polsce za rok 2012

Warszawa, wrzesień 2013 r.

Wydawca:

Urząd Transportu Kolejowego

Opracowanie merytoryczne i graficzne:

Departament Bezpieczeństwa Kolejowego

Źródła danych:

Raporty w sprawie bezpieczeństwa przewoźników kolejowych oraz zarządców infrastruktury

Opracowanie:

Urząd Transportu Kolejowego

ul. Chałubińskiego 4

00-928 Warszawa

www.utk.gov.pl

utk@utk.gov.pl

Spis treści

A. Zakres raportu

B. Wstęp

1. Wstęp do raportu

2. Informacje o strukturze sektora kolejowego

C. Organizacja

1. Wprowadzenie

2. Organizacja Urzędu Transportu Kolejowego i związek z innymi organizacjami

D. Postęp w zakresie bezpieczeństwa na kolei

1. Inicjatywy mające na celu utrzymanie i poprawę stanu bezpieczeństwa

2. Szczegółowa analiza tendencji danych

3. Wyniki zaleceń w zakresie bezpieczeństwa

E. Ważne zmiany w uregulowaniach prawnych

1. Transpozycja dyrektywy bezpieczeństwa

2. Transpozycja dyrektywy interoperacyjności kolei

3. Transpozycja dyrektywy o lądowym transporcie towarów niebezpiecznych

F. Certyfikacja i autoryzacja bezpieczeństwa

1. Przepisy krajowe

2. Dane liczbowe

3. Aspekty proceduralne

G. Nadzór nad podmiotami sektora kolejowego

1. Opis nadzoru nad przedsiębiorstwami kolejowymi i zarządcami infrastruktury

H. Stosowanie CSM w zakresie wyceny i oceny ryzyka

I. Odstępstwa od certyfikacji ECM

J. Priorytety krajowego organu ds. bezpieczeństwa

K. Źródła informacji

L. Załączniki

Wspólne wskaźniki bezpieczeństwa

A.

 Zakres raportu

Zgodnie z treścią art. 16 Dyrektywy 2004/49/WE, w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych, w każdym z państw członkowskich należy ustanowić organ, który realizował będzie wskazane w dyrektywie zadania krajowej władzy bezpieczeństwa dla sektora kolejowego. W warunkach polskich, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, funkcja ta przypisana została Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego.

W celu zapewnienia transparentności działań z zakresu bezpieczeństwa, wiedzy na temat krajowych wymagań prawnych, zmian w strukturze sektora kolejowego oraz możliwości porównywania poziomu bezpieczeństwa w poszczególnych państwach członkowskich, krajowe władze bezpieczeństwa zobowiązane są do corocznej publikacji Rocznych Raportów w Sprawie Bezpieczeństwa.

Roczne Raporty Bezpieczeństwa opracowywane są we wszystkich państwach Unii Europejskiej zgodnie z jednolitym wzorem, a ich zakres ograniczony jest do wymagań określonych w przepisach dyrektywy bezpieczeństwa. Raporty z zasady nie uwzględniają zatem informacji o innych zadaniach realizowanych przez krajowe władze bezpieczeństwa, które wynikają bezpośrednio z właściwych przepisów prawa krajowego. Sposób prezentacji informacji w raportach, w tym w szczególności zakres udostępnianych danych statystycznych dotyczących bezpieczeństwa, oparty jest na wymaganiach prawa wspólnotowego i nie obejmuje wszystkich zdarzeń, jakie miały miejsce na obszarze danego państwa członkowskiego, a jedynie zdarzenia klasyfikowane jako znaczące wypadki.

Pod względem podmiotowym, niniejszy raport obejmuje swoim zakresem ogólnodostępną krajową sieć kolejową, zarządzaną przez ośmiu zarządców infrastruktury oraz sieć funkcjonalnie oddzieloną, znajdującą się w zarządzie dwóch zarządców infrastruktury. Raport nie uwzględnia natomiast systemu kolei wąskotorowych, kolejowego transportu wewnątrzzakładowego, systemu transportu tramwajowego, transportu linowego i linowo - terenowego oraz systemu metra warszawskiego. Metro warszawskie uwzględniane było w poprzednich edycjach raportu bezpieczeństwa, jednakże w wyniku zmian w ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym wyłączone zostało spod zakresu wymagań dyrektywy bezpieczeństwa i nie jest uwzględnione w niniejszym opracowaniu.

Kluczowa część niniejszego raportu opracowana została w oparciu o dane przekazane Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego przez przedsiębiorstwa kolejowe i zarządców infrastruktury kolejowej w rocznych raportach bezpieczeństwa. Otrzymane dane uzupełnione zostały danymi otrzymywanymi przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z innych źródeł, w tym w szczególności danymi gromadzonymi w prowadzonym przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Rejestrze Zdarzeń Kolejowych, stanowiącym jedno z kluczowych narzędzi bieżącego monitorowania poziomu bezpieczeństwa sektora kolejowego.

Raport podlega udostępnieniu wszystkim zainteresowanym stronom w dzienniku urzędowym ministra właściwego w sprawach transportu oraz w witrynie internetowej Europejskiej Agencji Kolejowej, (www.era.europa.eu), w której publikowane są roczne raporty opracowywane przez wszystkie państwa członkowskie posiadające własne systemy kolejowe. Dane zawarte w raporcie wykorzystane zostaną przy opracowywaniu przez Agencję "Dwuletniego raportu w sprawie bezpieczeństwa systemu kolejowego w Unii Europejskiej".

B.

 Wstęp

1.

 Wstęp do raportu

Przedmiotowy raport zawiera ustrukturyzowane informacje na temat bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego w roku 2012, w zakresie oraz układzie określonym w przepisach prawa wspólnotowego i wytycznych Europejskiej Agencji Kolejowej. Zgodnie z wymaganiami art. 18 Dyrektywy 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych, w raporcie uwzględniono w szczególności dane i informacje w zakresie:

* Bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego ujęte w formie wspólnych wskaźników bezpieczeństwa (CSI);

* Zmian w krajowych wymaganiach prawnych w obszarze bezpieczeństwa systemu kolejowego;

* Zmian w obszarze certyfikacji i autoryzacji bezpieczeństwa podmiotów sektora kolejowego;

* Doświadczeń wynikających z nadzoru nad podmiotami sektora kolejowego.

Raport opracowany został w głównej mierze w oparciu o dane przekazane Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury kolejowej, w ramach rocznych raportów bezpieczeństwa, ale również w oparciu o dane pozyskane przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z innych źródeł, a także analizę informacji pochodzących z działalności nadzorczej prowadzonej w roku 2012 w sektorze kolejnictwa.

Rok 2012 był okresem szczególnym dla krajowego sektora kolejowego. Z jednej strony wystąpiła intensyfikacja działań inwestycyjnych i organizacyjnych, związanych z przygotowaniem tej gałęzi transportu do sprawnego i bezpiecznego świadczenia usług transportowych w okresie Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012, których gospodarzami były wspólnie Polska i Ukraina. Z drugiej strony był to rok, w którym miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek kolejowy na szlaku Sprowa - Starzyny w okolicach miejscowości Szczekociny, w którym śmierć poniosło 16 osób, a 61 osób zostało ciężko rannych.

Obydwa wymienione wydarzenia, miały istotny wpływ na funkcjonowanie sektora kolejowego w Polsce w roku 2012, w tym na działania nadzorcze realizowane przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, działania prewencyjne inicjowane przez administrację państwową, w tym w szczególności przez Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych, pełniącą rolę krajowego organu dochodzeniowego, a także działania legislacyjne w obszarze dotyczącym sektora kolejowego. Koordynacja tych działań prowadzona była na poziomie ministra właściwego w sprawach transportu, z udziałem specjalnie powołanego Zespołu ds. Bezpieczeństwa, w skład którego weszli przedstawiciele przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury kolejowej organizacji sektorowych oraz administracji publicznej.

Niezależnie od wskazanych powyżej uwarunkowań, w niniejszym raporcie Prezes Urzędu Transportu Kolejowego skoncentrował się na przedstawieniu obiektywnej i przekrojowej informacji na temat poziomu bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego w 2012 r. oraz trendów, jakie rysują się w oparciu o analizę danych statystycznych z lat ubiegłych. Przed publikacją niniejszego raportu Prezes Urzędu Transpotu Kolejowego dokonał korekty danych za lata ubiegłe, w szczególności w związku z historycznym, nieprecyzyjnym stosowaniem niektórych definicji przez podmioty sektora kolejowego, skutkującym niewłaściwą klasyfikacją niektórych rodzajów zdarzeń.

Aktualnie, w ocenie Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, największy problem dla przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze kolejnictwa stanowi zbieranie danych z zakresu zdarzeń poprzedzających wypadki (precursors of the accidents) oraz danych służących obliczeniu kosztów ekonomicznych skutków wypadków. Określone utrudnienia generowane są również przez funkcjonujący w warunkach polskich system podwójnej sprawozdawczości z zakresu bezpieczeństwa, realizowany z jednej strony w oparciu o wymagania krajowe (wypadki i poważne wypadki), których analiza prezentowana jest w ramach oceny stanu bezpieczeństwa sektora kolejowego, kierowanej do ministra właściwego w sprawach transportu oraz wymagania europejskie (znaczące wypadki), których analiza jest podstawą opracowania niniejszego raportu.

Działania ukierunkowane na ujednolicenie procesu zbierania danych statystycznych, zainicjowane w bieżącym roku, realizowane będą przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego również w latach kolejnych.

2.

 Informacje o strukturze sektora kolejowego

Obecna struktura krajowego rynku kolejowego stanowi wynik działań liberalizacyjnych, związanych z wdrażaniem przepisów prawa wspólnotowego, ukierunkowanych na budowę otwartego i konkurencyjnego europejskiego sektora kolejowego oraz powiązanych z nimi działań restrukturyzacyjnych, których celem było przygotowanie przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe do funkcjonowania w nowych warunkach organizacyjnych, zakładających współistnienie wielu konkurujących ze sobą przedsiębiorstw. W ramach działań zapoczątkowanych na przełomie lat 2000 - 2001 dokonano oddzielenia działalności przewozowej kolei od zarządzania liniami kolejowymi oraz otwarto drogę do tworzenia samodzielnych podmiotów prawa handlowego mogących świadczyć usługi na rynku.

W okresie minionej dekady, w ramach krajowego systemu, działalność podjęło ośmiu zarządców infrastruktury kolejowej, która podlega udostępnianiu przewoźnikom kolejowym oraz dwóch zarządców prowadzących działalność w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej od reszty systemu. Kluczową rolę w obszarze zarządzania infrastrukturą odgrywa przedsiębiorstwo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w zarządzie którego znajduje się 96,2% infrastruktury kolejowej w Polsce (19 191,37 km). Schematyczną mapę głównych linii kolejowych przedstawiono w załączniku A.1 do niniejszego raportu, uwzględniającym podział na:

* A.1.a. Ogólnodostępną sieć linii kolejowych w Polsce;

* A.1.b. Stacje rozrządowe na ogólnodostępnej sieci linii kolejowych w Polsce;

* A.2. Sieć funkcjonalnie oddzieloną od ogólnodostępnej sieci linii kolejowych w Polsce.

Szczegółowy wykaz zarządców infrastruktury kolejowej oraz licencjonowanych przewoźników kolejowych, świadczących w 2012 r. usługi w ramach tej infrastruktury, przedstawiono w załączniku A.2. Załącznik ten podzielony został na cztery odrębne części:

* A.2.1.a. Zarządcy infrastruktury w ramach ogólnodostępnej sieci linii kolejowych;

* A.2.1.b. Zarządcy infrastruktury w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej;

* A.2.2.a. Przewoźnicy kolejowi funkcjonujący w ramach ogólnodostępnej sieci linii kolejowych;

* A.2.2.b. Przewoźnicy kolejowi funkcjonujący w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej.

2.1.

 Ogólnodostępna sieć kolejowa

Sieć ogólnodostępna w Polsce w roku 2012 zarządzana była przez 8 zarządców infrastruktury kolejowej.

Łączna długość eksploatowanych linii kolejowych na koniec roku 2012 wynosiła 19 960,88 km (zmniejszenie o 105,19 km w stosunku do 20 066,07 km na koniec 2011 roku), w tym:

* 8 703,72 km linii 2-torowych, zmniejszenie o 7,13 km w stosunku do 8 710,85 km na koniec 2011 roku,

* 11 257,16 km linii 1-torowych, zmniejszenie o 98,06 km w stosunku do 11 355,22 km na koniec 2011 roku.

Większość linii kolejowych w tym systemie zarządzana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która obejmuje linie kolejowe o łącznej długości 19 191,37 km, co stanowi 96,2% wszystkich linii.

Całkowita długość wszystkich torów w tym systemie wynosiła 38 447,59 km (zmniejszenie o 383,66 km w stosunku do 2011 roku, gdzie długość torów na koniec roku wynosiła 38 831, 25 km), w tym:

* tory szlakowe i główne zasadnicze na punktach eksploatacyjnych - 28 664,59 km, zmniejszenie o 65,47 km w stosunku do 28 730,06 km na koniec 2011 r.;

* tory pozostałe - 9 783 km, zmniejszenie o 318,19 km w stosunku do 10 101,19 km na koniec 2011 r.

Tory o długości 25 058,43 km, tj. 65,6% wszystkich torów, są zelektryfikowane (3kV, DC). W stosunku do 2011 r., na koniec którego było 25 073,74 km torów zelektryfikowanych, nastąpiło zmniejszenie o 15,31 km.

Główną przyczyną zmian w długości eksploatowanych linii kolejowych i torów kolejowych było dostosowanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb przewozowych. Dodatkowo, w przypadku spółki PKP PLK S.A. zamknięto linie kolejowe o charakterze lokalnym z przyczyn technicznych i braku funduszy na modernizację. W przypadku PMT Linie Kolejowe sp. z o.o. odnotowane zwiększenie linii kolejowych z 3,70 km do 39,95 km wiąże się z wygraniem przetargów, ogłoszonych przez samorządy, na zarządzanie liniami kolejowymi.

Łączna liczba eksploatowanych przejazdów kolejowych na koniec 2012 wynosiła 14 357 szt. (zmniejszenie o 161 szt. w stosunku do 14 518 na koniec 2011 r.), w tym:

* przejazdy kolejowe z czynnym systemem zabezpieczeń - zmniejszenie o 1 szt. z 5 409 szt. na koniec 2011 do 5 408 szt. na koniec 2012 r., w tym z:

- automatycznym systemem ostrzegania użytkownika - zwiększenie o 13 szt. z 1 282 szt. na koniec 2011 r. do 1 295 szt. na koniec 2012 r.,

- automatycznym systemem zabezpieczeń użytkownika - brak,

- automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownika - zwiększenie o 22 szt. z 389 szt. na koniec 2011 r. do 411 szt. na koniec 2012 r.,

- automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownika oraz systemem zabezpieczeń torów - zwiększenie o 28 szt. z 416 szt. na koniec 2011 r. do 444 szt. na koniec 2012 r.,

- ręcznym systemem ostrzegania użytkownika - zmniejszenie o 14 szt. z 52 szt. na koniec 2011 r. do 38 szt. na koniec 2012 r.,

- ręcznym systemem zabezpieczeń użytkownika - zmniejszenie o 60 szt. z 1718 szt. na koniec 2011 r. do 1658 szt. na koniec 2012 r.,

- ręcznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownika - zwiększenie o 10 szt. z 1 552 szt. na koniec 2011 r. do 1 562 szt. na koniec 2012 r.,

* przejazdy kolejowe biernym systemem zabezpieczeń - zmniejszenie o 160 szt. z 9 109 szt. na koniec 2011 r. do 8 949 szt. na koniec 2012 r.

Główną przyczyną zmian ilościowych była likwidacja przejazdów i przejść w poziomie szyn, zastąpienie ich wiaduktami (kładkami) lub tunelami. Przebudowa przejazdów kolejowych i doposażenie ich w dodatkowe urządzenia zabezpieczenia powodowały zmianę zakwalifikowania przejazdu z danej kategorii do wyższej.

Łączna liczba sygnalizatorów na koniec 2012 r. wynosiła 54 230 szt. (zwiększenie o 451 szt. w stosunku do 53 779 szt. na koniec 2011 r.).

Szczegółowe informacje o infrastrukturze kolejowej zawarte są w załączniku "A.2.1.a. Zarządcy infrastruktury kolejowej ogólnego systemu kolejowego w Polsce".

Nadmienia się, że w rubryce "Tory kolejowe (tory główne)" uwzględniono dane z wyszczególnieniem grup torów:

* długość całkowitą torów szlakowych i głównych zasadniczych na punktach eksploatacyjnych,

* długość całkowitą torów pozostałych.

2.2.

 Sieci funkcjonalnie oddzielone od reszty systemu kolejowego

Sieć funkcjonalnie oddzielona od reszty systemu kolejowego w Polsce zarządzana przez 2 zarządców infrastruktury kolejowej i jest przeznaczona do prowadzenia pasażerskich przewozów aglomeracyjnych (jedna z nich jest wykorzystywana wyłącznie przez niemieckiego przewoźnika kolejowego). Jak wyjaśniono na wstępie, w raporcie za rok 2012 nie uwzględniono sieci metra. W celu określenia tendencji zmian, długość linii kolejowych i długość torów przyrównano do wielkości za rok 2011 bez uwzględnienia sieci metra.

Na koniec 2012 roku łączna długość eksploatowanych linii kolejowych nie uległa zmianie w stosunku do roku 2011 i wynosiła 40,32 km, w tym:

* 25,10 km linii 2-torowych,

* 15,22 km linii 1-torowych.

Całkowita długość torów w tym systemie nie uległa zmianie w stosunku do roku 2011 i wynosiła 68,48 km w tym:

* tory szlakowe i główne zasadnicze na punktach eksploatacyjnych - 65,14 km,

* tory pozostałe - 3,34 km.

Tory o długości 64,2 km, tj. 93,8% wszystkich torów, jest zelektryfikowanych (0,65 DC).

Łączna liczba eksploatowanych przejazdów kolejowych na koniec 2012 r. nie uległa zmianie w stosunku do roku 2011 i wynosiła 40 szt.:

* przejazdy kolejowe z czynnym systemem zabezpieczeń - 11 szt.,

* przejazdy kolejowe biernym systemem zabezpieczeń - 29 szt.

Łączna liczba sygnalizatorów na koniec 2012 r. również nie uległa zmianie i wynosiła 94 szt.

Szczegółowe informacje o infrastrukturze kolejowej zawarte są w załączniku "A.2.1.b. Zarządcy infrastruktury w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej".

2.3.

 Działalność przewozowa

W roku 2012, usługi przewozu osób i rzeczy w ramach ogólnodostępnej sieci linii kolejowych wykonywane były przez 63 licencjonowanych przewoźników kolejowych. Dodatkowo, w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej od reszty systemu, przeznaczonej do prowadzenia pasażerskich przewozów aglomeracyjnych, usługi przewozowe świadczył 1 krajowy przewoźnik, który uzyskał licencję na wykonywanie przewozów kolejowych osób w Polsce oraz 1 przewoźnik zagraniczny, posiadający licencję wydaną przez właściwy organ niemiecki. Zestawienie przewoźników kolejowych licencjonowanych w Polsce znajduje się odpowiednio w załączniku A.2.2.a i A.2.2.b do niniejszego raportu.

2.4.

 Podsumowanie - ogólna analiza tendencji w rozwoju bezpieczeństwa, certyfikacja

W 2012 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał licencjonowanym przewoźnikom kolejowym 11 certyfikatów bezpieczeństwa w części A oraz 7 certyfikatów bezpieczeństwa w części B (w tym 2 certyfikaty zmieniające). Łącznie, od rozpoczęcia procesu certyfikacji bezpieczeństwa, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych, do końca 2012 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał 80 certyfikatów bezpieczeństwa w części A (w tym 1 certyfikat zmieniający) oraz 73 certyfikaty bezpieczeństwa w części B (w tym 4 certyfikaty zamieniające).

Rok 2013 przyniesie nowe wyzwania w obszarze certyfikacji bezpieczeństwa, związane z procesem przedłużania ważności tych dokumentów, ponieważ pierwszy certyfikat bezpieczeństwa wydany został przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na okres pięciu lat, w dniu 30 grudnia 2008 r. W ramach tego procesu Prezes Urzędu Transportu Kolejowego położy szczególny nacisk nie tylko na ocenę zgodności systemów zarządzania bezpieczeństwem z wymaganiami prawnymi, ale także na weryfikację efektywnego wdrożenia tych systemów przez przedsiębiorstwa kolejowe. Działania te realizowane będą z wykorzystaniem wspólnej metody bezpieczeństwa dla oceny zgodności (Rozporządzenie 1158/2010), która nie była stosowana w praktyce w pierwszym okresie działań certyfikacyjnych.

W 2012 r. do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nie wpłynęły wnioski o wydanie nowych autoryzacji bezpieczeństwa dla zarządców infrastruktury kolejowej. Jednocześnie w wymienionym okresie dokonano zmian w autoryzacjach bezpieczeństwa dwóch zarządców infrastruktury (odpowiednio jedna zmiana w przypadków jednego zarządcy i dwie zmiany w przypadku drugiego zarządcy). Ogółem, od rozpoczęcia procesu wydawania autoryzacji bezpieczeństwa zgodnie z wymaganiami Dyrektywy 2004/49/WE, do końca 2012 r. Prezes UTK wydał 12 autoryzacji bezpieczeństwa, w tym 4 autoryzacje zmieniające. Proces przedłużania ważności autoryzacji bezpieczeństwa rozpocznie się w roku 2015 i będzie realizowany z uwzględnieniem wymagań właściwej, wspólnej metody bezpieczeństwa (Rozporządzenie 1169/2010).

C.

 Organizacja

1.

 Wprowadzenie

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego pełni funkcję krajowej władzy bezpieczeństwa w ramach polskiego systemu kolejowego. Oprócz wymienionej funkcji, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego sprawuje również funkcję regulatora rynku kolejowego w rozumieniu przepisów Dyrektywy 2001/14/WE oraz organu nadzorującego przestrzeganie praw pasażerów w transporcie kolejowym zgodnie z przepisami Rozporządzenia 1371/2007/WE. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego jest również organem właściwym w zakresie wydawania licencji maszynistom kolejowym oraz certyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie.

Ponadto, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego realizuje szereg dodatkowych zadań, wynikających bezpośrednio z przepisów prawa krajowego, w tym zadań dotyczących systemu przepisów i regulacji wewnętrznych, bezpieczeństwa w ramach bocznic kolejowych czy systemu kolei linowych i linowo -terenowych.

Zgodnie z istotą niniejszego raportu, jak to zostało wskazane we wstępie, zakres tego opracowania ograniczony został wyłącznie do zadań wynikających z przepisów wspólnotowych, przypisanych do właściwości Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, jako krajowej władzy bezpieczeństwa.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego powoływany jest przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw transportu (obecnie jest to Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej).

W strukturze Urzędu Transportu Kolejowego znajdują się następujące komórki organizacyjne (stan na dzień 31 grudnia 2012 r.):

1) Biuro Prezesa,

2) Biuro Administracyjno-Finansowe,

3) Biuro Współpracy Międzynarodowej,

4) Departament Praw Pasażerów,

5) Departament Regulacji Rynku Kolejowego,

6) Departament Nadzoru,

7) Departament Bezpieczeństwa Kolejowego,

8) Departament Zezwoleń Technicznych i Interoperacyjności.

W skład Urzędu Transportu Kolejowego wchodzą również oddziały terenowe z siedzibami:

1) w Warszawie,

2) w Lublinie,

3) w Krakowie,

4) w Katowicach,

5) w Gdańsku,

6) we Wrocławiu,

7) w Poznaniu.

W ramach Urzędu, zadania krajowej władzy bezpieczeństwa, realizowane są w szczególności przez Departament Bezpieczeństwa Kolejowego (procesy certyfikacyjne, rejestracja pojazdów, licencjonowanie maszynistów i raportowanie), Departament Zezwoleń Technicznych i Interoperacyjności (działania związane z dopuszczeniem do eksploatacji pojazdów, budowli i urządzeń) oraz Departament Nadzoru współdziałający z oddziałami terenowymi w zakresie działań nadzorczych nad podmiotami sektora kolejowego. Obszar komunikacji z instytucjami wspólnotowymi oraz partnerami z poszczególnych państw członkowskich koordynowany był w 2012 r. przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.

Zadania realizowane przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w ramach pełnienia funkcji krajowej władzy bezpieczeństwa można sklasyfikować w ramach następujących grup tematycznych:

1) wydawanie uprawnień podmiotom i zatwierdzanie dokumentów wewnętrznych,

2) monitorowanie poziomu bezpieczeństwa podmiotów i systemu kolejowego,

3) nadzór nad podmiotami funkcjonującymi w sektorze kolejowym,

4) doskonalenie bezpieczeństwa sektora kolejowego.

Na koniec 2012 r. w Urzędzie Transportu Kolejowego zatrudnionych było 195 pracowników we wszystkich komórkach i z uwzględnieniem wszystkich funkcji sprawowanych przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (władza bezpieczeństwa, organ regulacyjny i organ nadzorujący przestrzeganie praw pasażerów).

Całkowity budżet Urzędu Transportu Kolejowego w 2012 r. wynosił ok. 20 mln zł.

2.

 Organizacja Urzędu Transportu Kolejowego i związek z innymi organizacjami

Uproszczony schemat organizacyjny Urzędu Transportu Kolejowego został umieszczony w załączniku B.1, natomiast załącznik B.2 zawiera schemat ilustrujący podstawowe relacje pomiędzy Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego i innymi organizacjami krajowymi.

D.

 Postęp w zakresie bezpieczeństwa na kolei

1.

 Inicjatywy mające na celu utrzymanie i poprawę stanu bezpieczeństwa

1.1.

 Środki bezpieczeństwa wprowadzone w wyniku wypadków i zdarzeń poprzedzających

Na poziomie członkowskiego powołany został Zespół ds. Bezpieczeństwa Kolei, w pracach którego uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Urzędu Transportu Kolejowego, przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury oraz kolejowych organizacji związkowych.

Zespół wypracował założenia tzw. pakietu bezpieczeństwa dla kolei, obejmującego zadania, które powinny zostać zrealizowane dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa transportu kolejowego. Pakiet został opracowany przy uwzględnieniu m.in. wyników dotychczasowych dochodzeń powypadkowych prowadzonych przez Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych (PKBWK). Zadaniem Zespołu było również monitorowanie wdrażania elementów, wchodzących w skład pakietu bezpieczeństwa.

Część z zadań, które zostały zawarte w ramach pakietu bezpieczeństwa, została skierowana przez Urząd Transportu Kolejowego do podmiotów sektora. Przekazane zalecenia dotyczyły:

1) Wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania telefonów komórkowych publicznej sieci telefonii komórkowej (GSM) w czasie pełnienia obowiązków służbowych związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, pracami manewrowymi, obsługą bocznic kolejowych oraz utrzymaniem infrastruktury kolejowej. Urządzeń tych nie wolno użytkować obsłudze pociągu podczas jazdy po liniach kolejowych. Zakaz ten nie dotyczy sytuacji wyższej konieczności, tj. połączeń alarmowych, do służb ratowniczych, policji itd.

2) Rozdzielenia funkcji osób prowadzących szkolenia i egzaminujących w zakresie kompetencji na stanowiskach bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzących pojazdy kolejowe.

3) Przeprowadzenia dodatkowych, poza wcześniej zaleconymi przez Przewodniczącego PKBWK, szkoleń w zespołach maszynistów kolejowych i dyżurnych ruchu w wymiarze co najmniej 8 godz. do końca 2012 r., ze szczególnym uwzględnieniem aspektu psychofizycznego (czynnik ludzki).

4) Przypomnienia o obowiązku zainstalowania urządzeń rejestrujących - kamer cyfrowych lub wideo rejestratorów w pojazdach kolejowych nowo budowanych i będących w eksploatacji.

Podmioty poinformowały o wdrożeniu trzech powyższych zaleceń, dotyczących zakazu używania telefonii komórkowej, rozdziału funkcji szkolących od egzaminujących oraz przeprowadzenia dodatkowych szkoleń. W przypadku zalecenia, dotyczącego instalacji kamer część podmiotów zgłosiła uwagi prawne, dotyczące zasadności wdrożenia polecenia.

Ponadto Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, realizując cele wyznaczone dla krajowego organu dochodzeniowego, w 2012 r. wydał jedno zalecenie i jedną rekomendację po dochodzeniach w dwóch znaczących wypadkach, które to Prezes UTK przekazał zainteresowanym podmiotom celem wdrożenia.

Działania w zakresie bezpieczeństwa podjęte w Polsce w ciągu roku, które były konsekwencją wypadku lub zdarzenia poprzedzającego, zostały ujęte w tabeli poniżej.

Wypadki/zdarzenia poprzedzające, które były przyczyną wprowadzenia danego środkaŚrodki bezpieczeństwa przewidziane stosownymi decyzjami
DataMiejsceOpis wydarzenia
12.08. 2011 r.w stacji Baby, km 128,615 linii nr 001Pociąg relacji Warszawa Wschodnia - Katowice; podczas wjazdu z toru szlakowego nr 2 w stację Baby na sygnał zezwalający S10 na semaforze wjazdowym przy przekroczonej dozwolonej prędkości (jazda z V=113,1 km/h przy dozwolonej 40 km/h) nastąpiło wykolejenie i przewrócenie się pierwszego wagonu za lokomotywą.Raport PKBWK nr PKBWK/1/2012 z dn. 31.07.2012r. z badania poważnego wypadku.

Zalecenie powypadkowe Przewodniczącego PKBWK ukierunkowane było w szczególności na wprowadzenie stosownych zmian w instrukcji Ir-1 lub przepisach pokrewnych (dodatkowe informowanie maszynistów o zmianach toru wjazdowego na stacji), podniesienie dyscypliny pracy w zakresie zakazu korzystania z telefonów komórkowych przez prowadzących pojazdy trakcyjne poza sytuacjami awaryjnymi, zakazu przebywania osób nieupoważnionych w kabinach pojazdów trakcyjnych oraz wypełniania obowiązków związanych z przekazywaniem taśm prędkościomierzy i kart pracy po zakończonej zmianie. Ponadto zalecenie odnosiło się do konieczności wprowadzenia procedur informowania o zmianach w rozkładzie jazdy, procedur wymuszających okresową synchronizację czasu w systemach rejestrujących, a także zwiększenia rzetelności wypełniania dokumentów medycznych przez lekarzy orzeczników (w zakresie informacji o obowiązku noszenia okularów korekcyjnych przez prowadzących pojazdy kolejowe).

03.03. 2012 r.na szlaku Sprowa -Starzyny, km 21,150 linii nr 64W wyniku wyprawienia przez dyżurnego ruchu posterunku odgałęźnego Starzyny na sygnał zastępczy, na tor szlakowy nr 1SS w kierunku przeciwnym do zasadniczego zamiast na tor 2SS po niewłaściwie ułożonej i niezabezpieczonej drodze przebiegu i wyprawienie przez dyżurnego ruchu posterunku odgałęźnego Sprowa na sygnał zastępczy na zajęty tor szlakowy nr 1SS nastąpiło zderzenie dwóch pociągów pospiesznych.

W wypadku brały udział pociągi: TLK 31100 "Brzechwa" spółki PKP Intercity S.A. relacji Przemyśl Główny - Warszawa

Wschodnia oraz interREGIO 13126 "Jan Matejko" spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. relacji Warszawa Wschodnia -Kraków Główny.

W wyniku zderzenia, zniszczeniu uległa lokomotywa elektryczna pociągu TLK, wykoleiły się także dwa jego wagony. W pociągu Przewozów Regionalnych wykoleiła się lokomotywa oraz jeden wagon.

PKBWK-076-83/RL/R/12 z dnia 14.03.2012 r.

W ramach rekomendacji Przewodniczący PKBWK nakazał wdrożenie przez podmioty sektora kolejowego rozwiązań przejściowych, ukierunkowanych na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemu kolejowego do czasu wprowadzenia określonych rozwiązań prawnych w ramach zmiany przepisów rozporządzenia z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Rozwiązania te dotyczyły w szczególności wdrożenia wymagań dla oznaczenia pojazdów kolejowych i szlaku, w przypadku jazdy w kierunku przeciwnym do zasadniczego, rozwiązań ukierunkowanych na synchronizację z czasem rzeczywistym czasów systemowych w urządzeniach rejestrujących, przeprowadzenia kontroli urządzeń rejestrujących oraz urządzeń radiołączności oraz weryfikacji regulaminów stacji i pozostałych posterunków ruchu.

Zarządcy infrastruktury i przewoźnicy kolejowi każdorazowo po otrzymaniu Protokołu Ustaleń Końcowych (PUK) zrealizowali środki zaradcze w nich ujęte, będące rezultatem badań komisji kolejowych. Dodatkowo, zgodnie z zaleceniami, na pouczeniach okresowych z drużynami pociągowymi omawiane były wszystkie wypadki. Fakt omówienia odnotowywany był w dziennikach pouczeń okresowych.

1.2.

 Środki bezpieczeństwa (lub dobrowolne) wprowadzone z innych względów niż wypadki i zdarzenia poprzedzające

Zarządcy infrastruktury w celu polepszenia parametrów technicznych linii wpływających również na poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego przeprowadzają szereg modernizacji infrastruktury kolejowej.

Największy krajowy zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., realizuje zakrojony na szeroką skalę program modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych. Zakres przedmiotowy poszczególnych projektów inwestycyjnych Spółki obejmuje zwykle kompleksowe wymiany nawierzchni kolejowej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i elektroenergetyki (trakcyjnej i nietrakcyjnej), a także modernizacje przejazdów kolejowo-drogowych w jednym poziomie oraz ich likwidację i zastępowanie skrzyżowaniami dwupoziomowymi. Wymiana starych, wyeksploatowanych i zdegradowanych elementów infrastruktury kolejowej oraz urządzeń technicznych na elementy i urządzenia nowe, wykonane z zastosowaniem współczesnych technologii, pozwala na znaczącą poprawę parametrów eksploatacyjnych linii kolejowych (głównie maksymalnych dopuszczalnych prędkości) przy co najmniej zachowaniu, a zazwyczaj podniesieniu poziomu bezpieczeństwa ruchu. Prowadzone są zabudowy nowych rozjazdów, w 2012 zabudowano 481 szt. Oczekuje się, że na odcinkach linii kolejowych po modernizacji lub rewitalizacji ryzyko występowania zdarzeń lub utrudnień w ruchu spowodowanych złym stanem technicznym i/lub awariami infrastruktury będzie niższe.

W ramach prowadzonych modernizacji oraz rewitalizacji linii kolejowych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowuje przejazdy kolejowo-drogowe oraz przejścia przez tory, wyposażając je w dodatkowe urządzenia zabezpieczenia i/lub ostrzegania użytkownika, a w wielu przypadkach likwiduje przejazdy i przejścia w poziomie szyn, zastępując je wiaduktami (kładkami) lub tunelami. Budowa skrzyżowań dwupoziomowych jest najbardziej kosztowną, ale bez wątpienia jedyną całkowicie skuteczną metodą eliminacji ryzyka wypadków na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami kołowymi. W 2012 r. wykonano:

* remonty i modernizacje przejazdów kolejowych w zakresie nawierzchni w ilości 239 szt.

* zabudowę samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na przejazdach kolejowych w ilości 94 szt.

Także PKP LHS sp. z o.o. przeprowadza szereg inwestycji poprawiających stan infrastruktury kolejowej. Spółka w 2012 r na zarządzanej linii wykonała wymianę podkładów drewnianych w ilości 9 291 szt.,

wymianę 6 984 mb szyn, 4 szt. rozjazdów, naprawy bieżące torów i podtorza, oraz remontów obiektów inżynieryjnych (4 wiaduktów), co pozwoliło na utrzymanie prędkości rozkładowej i zwiększyło przepustowość linii LHS.

Priorytetowym działaniem przewoźników kolejowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa w roku 2012 było poprawienie poziomu technicznego wykonywanych napraw pojazdów kolejowych oraz doskonalenie umiejętności drużyn trakcyjnych w zakresie prowadzenia pojazdów trakcyjnych, poprzez jazdy kontrolno-instruktażowe dokonywane przez maszynistów instruktorów i inspektorów. Odnowienie posiadanego parku pojazdów trakcyjnych podstawowo odbywało się poprzez modernizację posiadanego taboru, co stanowiło ekonomiczną alternatywę dla zakupu nowych pojazdów o takich samych parametrach, Przewoźnicy deklarowali również modernizację wagonów towarowych i pasażerskich.

Istotną inicjatywą mającą na celu podniesienie bezpieczeństwa na kolei jest podpisanie przez Urząd Telekomunikacji Elektronicznej, Urząd Regulacji Energetyki i Urząd Transportu Kolejowego "Memorandum w sprawie współpracy na rzecz przeciwdziałania zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury". Celem porozumienia jest współpraca organów administracji państwowej oraz przedsiębiorstw z branży kolejowej, telekomunikacyjnej i energetycznej w zakresie zwalczania zjawiska kradzieży infrastruktury.

Przykłady pozostałych dobrowolnych środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez zarządców infrastruktury i największych przewoźników kolejowych, które ujęto w rocznych "Raportach bezpieczeństwa" przedłożonych do UTK, wprowadzonych z innych względów niż wypadki lub zdarzenia poprzedzające, przedstawia tabela poniżej.

Obszar, którego dotyczy środekPrzyczyny wprowadzenia środkaŚrodki bezpieczeństwa przewidziane stosownymi decyzjami
Bezpieczeństwo w transporcie kolejowymPodniesienie bezpieczeństwa ruchu pociągów oraz zwiększenie częstotliwości ich kursowania.Przebudowa systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Gdynia Chylonia - zastąpienie przestarzałych urządzeń sterowania nowoczesnymi umożliwiającymi sterowanie i kierowanie ruchem pociągów

(PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o.)

Bieżąca realizacja działań zapobiegających przypadkom nietrzeźwości pracownikówPrzestrzeganie wewnętrznych systemów postępowania w zakresie kontroli trzeźwości pracowników na stanowiskach pracy oraz postępowania z pracownikami w przypadku ujawnienia nietrzeźwości pracownika na terenie zakładu pracy

(PKP PLK S.A)

ProfilaktykaOpracowanie i kolportaż na posterunki ruchu plakatów informacyjno- instruktażowych dot. postępowania w przypadku użycia sygnału zastępczego "SZ" w ramach projektu "Bezpieczeństwo jest najważniejsze"

(PKP PLK S.A)

Opracowanie i kolportaż na posterunki ruchu plakatów informacyjno- instruktażowych dot. użycia przycisku Radio Stop w ramach projektu "Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Widzisz zagrożenie, reaguj natychmiast - użyj Radio Stop"

(PKP PLK S.A)

Film "Bezpieczeństwo na kolei" przedstawiający procedury oraz systemy odpowiadające za bezpieczeństwo jazdy pociągów

(PKP PLK S.A)

Opracowanie i realizacja "Programów poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego na rok 2013

(zarządcy infrastruktury i przewoźnicy kolejowi)

Planowany zakup symulatorów pracy dyżurnych ruchu (projekt na etapie planowania).

Projekt utworzenia Ośrodka Szkolenia Kadr PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. został przekształcony w przedsięwzięcie, w ramach którego przewiduje się zakup symulatorów pracy dyżurnych ruchu oraz możliwość rozbudowy pionu szkoleń zawodowych, w szczególności w zakresie pracy dyżurnych ruchu

(PKP PLK S.A)

Kradzieże i dewastacjeStała współpraca ze Służbą Ochrony Kolei (SOK) w sprawie skradzionych i dewastowanych elementów infrastruktury kolejowej

(PKP PLK S.A)

Stan techniczny infrastruktury kolejowejPlan działań utrzymaniowych oraz diagnostycznych i dozorowaniaW ramach posiadanych środków finansowych prace modernizacyjne:

* wymiana podkładów, szyn, rozjazdów, uszkodzonego osygnalizowania,

* oczyszczanie podsypki, podbijanie torów i rozjazdów, uzupełnienie tłucznia,

* napawanie szyn i rozjazdów (zużyć pionowych) (zarządcy infrastruktury)

Objazdy linii kolejowych pod kątem widoczności sygnałów, ustawienia wskaźników oraz zakrzewienia i zadrzewienia pasa kolejowegoOcena stanu technicznego linii pod kątem bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągów; ujawnione przypadki złego stanu nawierzchni kolejowej były niezwłocznie likwidowane

(PKP PLK S.A)

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowychWypadki na przejazdach, do których dochodzi z powodu nie zachowania ostrożności i nie zastosowania się do znaków drogowych, sygnałów świetlnych, dźwiękowych przez użytkowników przejazdów kolejowychKontynuacja Kampanii społecznej bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj"

(PKP PLK S.A)

Eliminowanie zagrożeńDodatkowe kontrole przejazdów kolejowych

Oznakowanie przejazdów kolejowo-drogowych i przejść w poziomie szyn naklejkami z numerem przejazdu/przejścia, numerem telefonu alarmowego oraz kontaktem do pracownika Spółki w przypadku zaistnienia awarii

(PKP PLK S.A)

Eliminowanie przejść w miejscach niedozwolonychEliminowanie zagrożeńAkcja "Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych"

(PKP PLK S.A)

Utrzymanie wysokiego poziomu kwalifikacji prowadzących pojazdy kolejoweProfilaktykaPrzeprowadzenie szkoleń, omawianie zaistniałych wypadków na szkoleniach i pouczeniach okresowych

(zarządcy infrastruktury i przewoźnicy kolejowi)

Podnoszenie świadomości i kultury bezpieczeństwa wśród pracownikówProfilaktykaPropagowanie wśród pracowników postawy zorientowanej na bezpieczeństwo jako bezwzględny priorytet działania. W tym celu, w opracowanym przewodniku "System Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) PKP PLK S.A. w pigułce" - który jest dystrybuowany wśród wszystkich pracowników - zamieszczony został "Dekalog pracownika kolei"

(PKP PLK S.A)

Modernizacja pojazdów trakcyjnychPoprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego, niezawodności i komfortu obsługiModernizacja posiadanych lokomotyw, np.: podniesienie niezawodności pracy poprzez zabudowę podwójnych układów sprężarki powietrznej i przetwornic, wyposażenie w urządzenia ETCS umożliwiające jazdę z prędkością powyżej 160 km/h,

(ok. 20 przewoźników kolejowych)

Wyposażenie wszystkich lokomotyw pociągowych w kaptury ucieczkowe niezbędne przy przewozie towarów niebezpiecznych

(CTL LOGISTICS sp. z o.o.)

Modernizacja wagonów pasażerskichPoprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego i pasażerówModernizacja posiadanego parku wagonów pasażerskich, poprzez np.: zabudowę układu mostkowania hamulca bezpieczeństwa, zabudowę instalacji przeciwpożarowej, zabudowę klimatyzacji, wymianę drzwi wejściowych na odskokowo przesuwne, zabudowa tablic pneumatycznych układu hamulca zespolonego, zastosowanie wózków wagonowych oraz monoblokowych zestawów kołowych z tarczami hamulcowymi, itp.

(ok. 10 przewoźników kolejowych)

Zakup pojazdów ratownictwa technicznegoUsprawnienie akcji ratowniczychZakup uniwersalnych ciągników szynowych pełniących funkcję pojazdów pomocniczych ratownictwa technicznego, co usprawni wykonywanie prac z zakresu utrzymania infrastruktury kolejowej oraz pozwoli na dużo szybsze akcje ratownicze bez konieczności angażowania do tego celu ciężkich dźwigów

(PKP LHS sp. z o.o.)

Utrzymanie pojazdów trakcyjnychPrzestrzeganie wymogu prowadzenia skutecznego nadzoru nad terminowością wykonywania czynności utrzymaniowych w pojazdach trakcyjnychWprowadzenia automatycznego monitoringu (aplikacja EKL) prawidłowej eksploatacji pojazdów trakcyjnych, pod względem przestrzegania postanowień wynikających z dokumentacji systemu utrzymania (DSU), dotyczących terminowości wykonywania przeglądów okresowych

(PKP CARGO S.A)

Prace komisji kolejowychTrudności w jednoznacznym określaniu przyczyn zdarzeń kolejowychOpracowanie i przekazanie wszystkim zainteresowanym pracownikom materiałów dydaktycznych w postaci książkowej: "Wady materiałów mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego" oraz "Wytyczne dotyczące oględzin oraz badań torów i rozjazdów po wypadkach kolejowych"

(PKP CARGO S.A)

2.

 Szczegółowa analiza tendencji danych

W niniejszym rozdziale przeprowadzona została analiza wypadków w oparciu o wskaźniki CSI, które dotyczą wyłącznie tzw. "znaczących wypadków", spełniających kryteria definicji zaczerpniętych z prawa wspólnotowego. Przedmiotowa analiza objęła również "poważne wypadki", których definicja wynika z prawa krajowego, ale które zawierają się w pojęciu "znaczącego wypadku".

Dodatkowo, należy zaznaczyć, że w raporcie pt. "Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego", przedłożonym ministrowi właściwemu ds. transportu na mocy prawa krajowego, dokonana została analiza wszystkich zdarzeń kolejowych zaistniałych w Polsce w 2012 r.

2.1.

 Liczba wypadków

a) Sieć ogólnodostępna
Wypadek201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Kolizje pociągów486+ 100%- 25,0%
Wykolejenia pociągów172317+ 35,3%-26,1%
Zdarzenia na przejazdach8686770%-10,5%
Zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd będący w ruchu334366275+ 9,25%- 24,9%
Pożar pojazdu kolejowego000------
Inne754- 28,6%- 20%
Razem449488379+ 8,7%- 22,3%
Samobójstwa442880-36,4%+185,7% |

Znaczące wypadki na sieci ogólnodostępnej

grafika

Liczba znaczących wypadków zaistniałych w 2012 roku na sieci ogólnodostępnej zmniejszyła się o 22,3% w porównaniu do roku 2011, tj. z ogólnej liczby 488 szt. w 2011 r. do 379 szt. w 2012 r. (spadek o 109 szt.). Spadek liczby znaczących wypadków został odnotowany we wszystkich kategoriach. Zmiany te należy uznać za posiadające charakter naturalnych odchyleń.

W ujęciu statystycznym, zasadniczemu, prawie trzykrotnemu wzrostowi uległa liczba samobójstw, z 28 szt. w 2011 r. do 80 szt. w roku 2012 (dodatkowo odnotowano dwie próby samobójcze). Dane w tym zakresie świadczą o zintensyfikowaniu działań prokuratury w zakresie orzekania czynu z kwalifikacją do kategorii samobójstw. Orzeczenia prokuratury stanowią podstawę do uwzględnienia samobójstw w statystyce kolejowej.

Sieć funkcjonalnie wydzielona

Wypadek201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Kolizje pociągów000------
Wykolejenia pociągów000------
Zdarzenia na przejazdach021---- 50%
Zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd będący w ruchu124+ 100%+ 100%
Pożar pojazdu kolejowego000------
Inne000------
Razem145+ 300%+ 25%

Znaczące wypadki na sieci wydzielonej

grafika

Liczba znaczących wypadków zaistniałych w 2012 r. na sieci wydzielonej wzrosła o 25% w porównaniu do roku 2011, tj. z ogólnej liczby 4 szt. w 2011 r., do 5 szt. w 2012 r. (wzrost o 1 szt.). W kategorii "zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd kolejowy będący w ruchu" nastąpił 100% wzrost - z 2 szt. w roku 2011 do 4 szt. w 2012 r., natomiast nastąpił 50% spadek w kategorii "zdarzenia na przejazdach", z 2 szt. w roku 2011 do 1 szt. w 2012 r. Zmiany te mają charakter naturalnych odchyleń z uwagi na ogólną niewielką liczbę zdarzeń, co z kolei przekłada się na znaczne ich zmiany przy analizie w ujęciu procentowym.

2.2.

 Liczba ofiar śmiertelnych

a) Sieć ogólnodostępna
Ofiary śmiertelne201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Kolizje pociągów0016------
Wykolejenia pociągów020----100%
Zdarzenia na przejazdach556261+ 12,7%- 1,6%
Zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd będący w ruchu228251194+ 10,1%- 22,7%
Pożar pojazdu kolejowego000------
Inne050----100%
Razem283320271+ 13,1%-15,3%

Liczba ofiar śmiertelnych w znaczących wypadkach na sieci ogólnodostępnej

grafika

Liczba ofiar śmiertelnych w zaistniałych znaczących wypadkach w 2012 r. na sieci ogólnodostępnej spadła o 15,3% w porównaniu do roku 2011, tj. z ogólnej liczby 320 osób w 2011 r., do 271 osób. w 2012 r. (mniej o 49 ofiar). W analizowanym 2012 r. odnotowano 16 ofiar śmiertelnych w kategorii "kolizje pociągów". Wszystkie z nich to ofiary jednego wypadku pod Szczekocinami, który miał miejsce w dniu 3 marca 2012 r. o godz. 20:55 na szlaku Sprowa - Starzyny w torze nr 1 w km 21,259 linii kolejowej nr 64 Kozłów - Koniecpol na obszarze działalności zarządcy infrastruktury PKP PLK S.A.

W porównaniu do 2011 r., w 2012 r. nie było ofiar śmiertelnych w kategoriach "wykolejenie pociągu" oraz "inne". Spadek o 22,7% odnotowano w kategorii "zdarzenia z udziałem osób spowodowane przez pojazd będący w ruchu" - z 251 osób w roku 2011 do 194 osób w 2012 r., oraz niewielki, 1,6% spadek w kategorii "zdarzenia na przejazdach".

Zmiany ilościowe ofiar śmiertelnych w podziale na poszczególne kategorie przedstawiają się następująco:

* pasażerowie: wzrost o 50,0% (z 10 ofiar w 2011 r. do 15 ofiar w 2012 r.),

* pracownicy: wzrost o 650,0% (z 2 ofiar w 2011 r. do 15 ofiar w 2012 r.),

* użytkownicy przejazdów kolejowych: wzrost o 1,7% (z 60 ofiar w 2011 r. do 61 ofiar w 2012 r.),

* osoby nieuprawnione: spadek o 26,2% (z 244 ofiar w 2011 r. do 180 ofiar w 2012 r.),

* inne: (4 ofiary w 2011 r., w 2012 r. bez ofiar).

Na wzrost liczby ofiar śmiertelnych wśród pasażerów i pracowników niewątpliwie wpływ ma wypadek na szlaku Sprowa - Starzyny, w którym to śmierć poniosło odpowiednio 11 pasażerów i 5 pracowników. Pozostali zabici wśród pracowników to 6 osób, które nie zachowały należytej ostrożności podczas wykonywania prac (manewrowi, zwrotniczy) i 4 osoby będące pracownikami podwykonawcy. Pozostałe zmiany zaistniałe w 2012 r. miały charakter naturalnych odchyleń.

b) Sieć funkcjonalnie wydzielona

Ofiary śmiertelne201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Kolizje pociągów000------
Wykolejenia pociągów000------
Zdarzenia na przejazdach001------
Zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd będący w ruchu124+ 100%+ 100%
Pożar pojazdu kolejowego000------
Inne000------
Razem125+ 100%+ 150%

Liczba ofiar śmiertelnych w znaczących wypadkach na sieci wydzielonej

grafika

Liczba ofiar śmiertelnych w znaczących wypadkach zaistniałych w 2012 r. na sieci wydzielonej wzrosła o 150% w porównaniu do roku 2011, tj. z ogólnej liczby 2 ofiar w 2011 r., do 5 ofiar. w 2012 r. (wzrost o 3 ofiary). W kategorii "zdarzenia z udziałem osób spowodowane przez pojazd kolejowy będący w ruchu" nastąpił 100% wzrost - z 2 ofiar w roku 2011 do 4 ofiar w 2012 r., Odnotowano również 1 ofiarę śmiertelną w 2012 r. w kategorii "zdarzenia na przejazdach". Zmiany te mają charakter naturalnych odchyleń.

2.3.

 Liczba ciężko rannych

a) Sieć ogólnodostępna
Ranni w wypadkach201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Kolizje pociągów13661- 53,8%+ 916,7%
Wykolejenia pociągów0340----100%
Zdarzenia na przejazdach565136- 8,9%- 29,4%
Zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd będący w ruchu11811685- 1,7%- 26,7%
Pożar pojazdu kolejowego000------
Inne122+ 100%0%
Razem188209184+ 11,2%-11,9%

Liczba ciężko rannych w znaczących wypadkach na sieci ogólnodostępnej

grafika

Liczba osób ciężko rannych w zaistniałych znaczących wypadkach w 2012 r. na sieci ogólnodostępnej spadła o 11,9% w porównaniu do roku 2011, tj. z ogólnej liczby 209 w 2011 r., do 184 w 2012 r. (spadek o 25 osób ciężko rannych). Największy wzrost, tj. o 916,7% (z 6 w 2011 do 61 w 2012 r. ciężko rannych) odnotowano w kategorii "kolizje pociągów". Są to osoby ciężko ranne z jednego wypadku pod Szczekocinami, na szlaku Sprowa - Starzyny.

W porównaniu do ubiegłego 2011 r., w 2012 r. nie było ciężko rannych w kategoriach "wykolejenie pociągu". Należy zaznaczyć, iż w roku ubiegłym wszystkie 34 osoby, zakwalifikowane do tej kategorii, zostały ranne w wyniku jednego wypadku z dnia 12 sierpnia 2011 r. na linii Warszawa - Katowice w stacji Baby.

W pozostałych kategoriach, zmiany mają charakter naturalnych odchyleń.

Zmiany ilościowe wśród rannych w podziale na poszczególne kategorie przedstawiają się następująco:

* pasażerowie: wzrost o 36,2% (z 58 szt. w 2011 r. do 79 w 2012 r.),

* pracownicy: spadek o 54,5% (z 11 szt. w 2011 r. do 5 szt. w 2012 r.),

* użytkownicy przejazdów kolejowych: spadek o 21,7% (z 46 szt. w 2011 r. do 36 szt. w 2012 r.),

* osoby nieuprawnione: spadek o 32,3% (z 93 szt. w 2011 r. do 63 szt. w 2012 r.),

* inne: bez zmian (1 szt. w 2011 r., i 1 szt. w 2012 r.).

Na wzrost liczby ofiar ciężko rannych wśród pasażerów niewątpliwie wpływ ma wypadek pod Szczekocinami, w którym to rannych zostało 59 pasażerów. W wypadku tym rannych zostało 2 pracowników, pomimo tego w 2012 r. odnotowano spadek wśród rannych pracowników. Pozostałe zmiany zaistniałe w 2012 r., miały charakter naturalnych odchyleń.

b) Sieć funkcjonalnie wydzielona

Ranni w wypadkach201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Kolizje pociągów000------
Wykolejenia pociągów000------
Zdarzenia na przejazdach020----100%
Zdarzenia z udziałem osób spowodowanych przez pojazd000------
będący w ruchu
Pożar pojazdu kolejowego000------
Inne000------
Razem020----100%

Liczba ciężko rannych w znaczących wypadkach na sieci wydzielonej

grafika

Liczba rannych w zaistniałych znaczących wypadkach w 2012 r. na sieci wydzielonej spadła o 100% w porównaniu do roku 2011. W roku 2011 odnotowano 2 rannych w kategorii "zdarzenia na przejazdach", w 2012 r. nie odnotowano rannych w znaczących wypadkach na sieci wydzielonej. Zmiany te mają charakter naturalnych odchyleń.

2.4.

 Liczba zdarzeń poprzedzających wypadki

a) Sieć ogólnodostępna
Zdarzenie poprzedzające201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Złamanie szyny1 4611 5641 800+ 7,0%+ 15,1%
Odkształcenia torów linii kolejowych232053-13,0%+ 165%
Defekty sygnalizacji1605- 100%---
Minięcie sygnału informującego o niebezpieczeństwie (SPAD)132916+ 123,1%- 44,8%
Pęknięcia kół w pojazdach kolejowych2333- 87%---
Pęknięcia osi w pojazdach kolejowych324- 33,3%+ 100%
Razem1 5391 6181 881+ 5,1%+ 16,3%

Zdarzenia poprzedzające wypadki

grafika

Zmiany ilościowe zdarzeń poprzedzających zaistniałych w 2012 roku w stosunku do roku 2011, posiadają charakter naturalnych odchyleń.

Odnośnie zdarzeń poprzedzających w 2010 r. została wniesiona korekta w zakresie "minięcia sygnału informującego o niebezpieczeństwie (SPAD)". Błędne dane wynikały z niewłaściwej interpretacji zapisu, tj. odniesiono się do wszystkich odnotowanych sygnałów awaryjnych, obejmujących również np. niepotwierdzone wskazania urządzeń detekcji stanów awaryjnych taboru.

b) Sieć funkcjonalnie wydzielona

Zdarzenie poprzedzające201020112012Zmiana

2010/2011

Zmiana

2011/2012

Złamanie szyny000------
Odkształcenia torów linii kolejowych000------
Defekty sygnalizacji000------
Minięcie sygnału informującego o niebezpieczeństwie (SPAD)000------
Pęknięcia kół w pojazdach kolejowych000------
Pęknięcia osi w pojazdach kolejowych000------
Razem000------

3.

 Wyniki zaleceń w zakresie bezpieczeństwa

W ramach kompetencji nadzorczych Prezesa UTK prowadzone są stałe działania monitorujące, ukierunkowane na weryfikację realizacji przez podmioty sektora kolejowego zaleceń wydawanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, po istotnych zdarzeniach jakie miały miejsce na krajowej sieci kolejowej. W praktyce monitoring prowadzony jest przez pracowników Departamentu Nadzoru oraz pracowników oddziałów terenowych UTK w trakcie standardowych postępowań obejmujących m.in. jazdy kontrolne czy działania monitorująco-sprawdzające. Dodatkowo przekrojowe działania weryfikujące prowadzą pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego, którzy okresowo pozyskują informacje o sposobie wdrażania zaleceń przewodniczącego PKBWK przez poszczególne przedsiębiorstwa oraz o stanie ich realizacji.

3.1.

 Rekomendacja związana z wypadkiem na szlaku Sprowa - Starzyny

Rekomendacja wydana została w dniu 14 marca 2012 r. przed zakończeniem postępowania, celem podjęcia niezbędnych działań zwiększających bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Realizacja wniosków o charakterze systemowym, zawartych w rekomendacji, w tym w szczególności wiążących się z koniecznością przeprowadzenia zmian prawnych, prowadzona była przez Zespół ds. Bezpieczeństwa, utworzony przy ministrze właściwym ds. transportu. Zespół od marca 2012 r. opracował propozycje zmian w rozporządzeniu z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji, uwzględniające zapisy wynikające z rekomendacji Przewodniczącego PKBWK. Uzgodniona wersja rozporządzenia, już po konsultacjach społecznych, została przekazana do MTBiGM.

Ponadto podmioty kolejowe przekazały Prezesowi UTK informacje o realizacji pozostałych zaleceń, z których wynika, że podjęły działania mające na celu regularną synchronizację z czasem rzeczywistym wewnętrznych czasów systemowych w posiadanych urządzeniach, przeprowadziły kontrole urządzeń rejestrujących rozmowy i zdarzenia na łączach ruchowych (zapowiadawczych oraz radiołączności), a także poinformowały o weryfikacji regulaminów technicznych stacji i pozostałych posterunków ruchu z analizą obowiązków pracowników tych posterunków w momencie wystąpienia sytuacji nieprzewidzianych przepisami.

Kontrola realizacji zaleceń:

Tematyka weryfikacji regulaminów technicznych stacji i pozostałych posterunków ruchu oraz kontroli urządzeń radiołączności realizowana była podczas prowadzonych planowych kontroli przez Oddziały Terenowe UTK.

Podczas kontroli zarządcy infrastruktury w aspekcie zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia zatrudnionych pracowników sprawdzono, m.in. prawidłowość prowadzenia ruchu kolejowego.

W czasie analizy postanowień regulaminów tymczasowych prowadzenia ruchu pociągów stwierdzono, że są one prawidłowo opracowane pod względem merytorycznym.

Dla sprawdzenia właściwego postępowania pracowników posterunków nastawczych w zakresie prowadzenia ruchu kolejowego w czasie trwania zamknięcia torów, skontrolowano posterunki ruchu nie stwierdzając nieprawidłowości.

3.2.

 Zalecenie powypadkowe związane z wypadkiem w stacji Baby

Zalecenie ujęte zostało w raporcie nr PKBWK/1/2012 z dnia 31 lipca 2012 r. a jego adresatami byli zarządca infrastruktury, przewoźnicy kolejowi, Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej oraz Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Podmioty, do których skierowane było zalecenie, a także pozostali przewoźnicy kolejowi i zarządcy infrastruktury, w zakresie dotyczącym ich działalności, poinformowały Prezesa UTK o stanie realizacji. Z przekazanych informacji wynika, że opracowano i wdrożono odpowiednie procedury, m.in. w zakresie przekazywania drużynom pociągowym obowiązującego w danym dniu wewnętrznego rozkładu jazdy, zapoznawania się z tymczasowymi regulaminami prowadzenia pociągów w czasie wykonywania robót oraz trybu doręczania drużynom pociągowym rozkazów pisemnych. Ponadto przedsiębiorstwa poinformowały o wdrożeniu zakazu prowadzenia rozmów przez telefony komórkowe podczas wykonywania obowiązków służbowych (za wyjątkiem sytuacji szczególnych), uporządkowaniu zasad przebywania w kabinie maszynisty oraz terminowego zdawania taśm szybkościomierzy i kart pracy.

Kontrola realizacji zaleceń:

Podczas przeprowadzonych kontroli stwierdzono realizacje zaleceń.

E.

 Ważne zmiany w uregulowaniach prawnych

1.

 Transpozycja dyrektywy bezpieczeństwa

Dyrektywa 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwie kolei została wdrożona do przepisów prawa krajowego w drodze ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1046) oraz towarzyszących jej rozporządzeń wykonawczych. Od tego czasu ustawa o transporcie kolejowym była kilkukrotnie nowelizowana, m.in. w związku wejściem w życie kolejnych aktów prawnych na poziomie unijnym.

Jedna z przedmiotowych nowelizacji dotyczyła wdrożenia dyrektywy 2008/110/WE z dnia 16 grudnia 2008 r., zmieniającej dyrektywę 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych, która została wdrożona do krajowego porządku prawnego za pomocą ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372), która weszła w życie 28 stycznia 2012 r.

Zmiany zawarte w tej nowelizacji dotyczyły rozszerzenia listy podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania autoryzacji bezpieczeństwa lub certyfikatu bezpieczeństwa, określają również warunki, jakie powinien spełniać podmiot odpowiedzialny za utrzymanie pojazdów kolejowych (ECM) oraz określają sposób wydawania certyfikatu dla takiego podmiotu przez Prezesa UTK.

Ponadto, elementem krajowego porządku prawnego w aspekcie związanym z bezpieczeństwem są również akty bezpośredniej stosowalności, wydane na poziomie europejskim:

* rozporządzenie Komisji (UE) nr 1077/2012 w sprawie wspólnej metody oceny bezpieczeństwa w odniesieniu do nadzoru sprawowanego przez krajowe organy ds. bezpieczeństwa po wydaniu certyfikatu bezpieczeństwa lub autoryzacji bezpieczeństwa - stosowane bezpośrednio od dnia 7 czerwca 2013 r.

* rozporządzenie Komisji (UE) nr 1078/2012 z dnia 16 listopada 2012 r. w sprawie wspólnej metody oceny bezpieczeństwa w odniesieniu do monitorowania, która ma być stosowana przez przedsiębiorstwa kolejowe i zarządców infrastruktury po otrzymaniu certyfikatu bezpieczeństwa lub autoryzacji bezpieczeństwa oraz przez podmioty odpowiedzialne za utrzymanie - stosuje się bezpośrednio od dnia 7 czerwca 2013 r.

2.

 Transpozycja dyrektywy interoperacyjności kolei

Dyrektywa 2008/57/WE w sprawie interoperacyjności kolei we Wspólnocie została transponowana na grunt prawa krajowego poprzez wydanie ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372), która weszła w życie 28 stycznia 2012 r. - tej samej ustawy, o której mowa powyżej. Dodatkowo, na podstawie nowych upoważnień zawartych w ww. ustawie wydane zostały poniższe rozporządzenia:

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 6 września 2012 r. w sprawie krajowego rejestru pojazdów kolejowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1063), które weszło w życie 10 października 2012 r.;

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie zakresu badań koniecznych do uzyskania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu budowli przeznaczonej do prowadzenia ruchu kolejowego, świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu urządzenia przeznaczonego do prowadzenia ruchu kolejowego oraz świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 918), które weszło w życie 11 sierpnia 2012 r.;

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu budowli przeznaczonej do prowadzenia ruchu kolejowego, świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu urządzenia przeznaczonego do prowadzenia ruchu kolejowego oraz świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 919), które weszło w życie 11 sierpnia 2012 r.;

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie wykazu typów budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego, typów urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych, na które są wydawane świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu (Dz. U. z 2012 r., poz. 911), które weszło w życie 11 sierpnia 2012 r.;

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei (Dz. U. z 2012 r., poz. 492), które weszło w życie 11 sierpnia 2012 r.

3.

 Transpozycja dyrektywy o lądowym transporcie towarów niebezpiecznych

Dyrektywa 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 2008 r. w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych oraz dyrektywa 2010/35/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2010 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych zostały transponowane na grunt prawa krajowego za pomocą przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych 1 oraz poniższych rozporządzeń, wydanych na podstawie upoważnień przewidzianych w ww. ustawie:

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych, które weszło w życie 28 kwietnia 2012 r. W rozporządzeniu uregulowano procedury oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych; procedury ponownej oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych; procedury badań okresowych, pośrednich i nadzwyczajnych; towary niebezpieczne innych klas niż klasa 2 przewożone ciśnieniowymi urządzeniami transportowymi; sposób oznakowania ciśnieniowych urządzeń transportowych, wzór znaku zgodności Π.

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych dla torów do awaryjnego odstawiania uszkodzonych wagonów kolejowych przewożących towary niebezpieczne (Dz. U. z 2012 r., poz. 508), które weszło w życie dnia 26 maja 2012 r.

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie formularza listy kontrolnej i formularza protokołu kontroli (Dz. U. z 2012 r., poz. 655), które weszło w życie dnia 30 czerwca 2012 r.

* rozporządzenie MTBiGM z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz. U. z 2012 r., poz. 966), które weszło w życie 12 września 2012 r.

F.

 Certyfikacja i autoryzacja bezpieczeństwa

1.

 Przepisy krajowe

1.1.

 Data rozpoczęcia wydawania certyfikatów bezpieczeństwa, zgodnie z art. 10 dyrektywy 2004/49/WE

Pierwszy certyfikat bezpieczeństwa cz. A został wydany przez Prezesa Urzedu Transportu Kolejowego w dniu 30 grudnia 2008 r., natomiast pierwszy certyfikat bezpieczeństwa cz. B został wydany w dniu 6 lutego

2009 r.

Proces wydawania certyfikatów bezpieczeństwa jest prowadzony w oparciu o ustawę z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.) oraz rozporządzenia wykonawcze, m.in.:

* rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa (Dz. U. Nr 230, poz. 1682) - obowiązujące od 29.12.2006 r.,

* rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie warunków oraz trybu wydawania, przedłużania, zmiany i cofania autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatów bezpieczeństwa i świadectw bezpieczeństwa (Dz. U. Nr 57, poz. 389) - obowiązujące od 17.04.2007 r.,

* rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 60, poz. 407 z późn. zm.) - obowiązujące od 21.04.2007 r.

1.2.

 Data rozpoczęcia wydawania autoryzacji w zakresie bezpieczeństwa, zgodnie z art. 11 dyrektywy 2004/49/WE

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego pierwszą autoryzację bezpieczeństwa cz. A wydał w dniu 6 września 2010 r., natomiast pierwszą autoryzację bezpieczeństwa cz. B wydał w dniu 28 grudnia 2010 r.

Przepisami regulującym wydawanie certyfikatów bezpieczeństwa jest ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.) oraz rozporządzenia wykonawcze, m.in.:

* rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie warunków oraz trybu wydawania, przedłużania, zmiany i cofania autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatów bezpieczeństwa i świadectw bezpieczeństwa (Dz. U. Nr 57, poz. 389) - obowiązujące od 17.04.2007 r.,

* rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 60, poz. 407 z późn. zm.) - obowiązujące od 21.04.2007 r.

Ponadto Zarządzeniem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z dnia 31 lipca 2009 r. został wprowadzony wzór wniosku o wydanie autoryzacji bezpieczeństwa, o której mowa w art. 4 pkt. 18b ustawy o transporcie kolejowym oraz dyrektywie 2004/49/WE, a także wzór autoryzacji bezpieczeństwa - część A i B. Wzory zostały opublikowane na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego wraz z zaleceniem zachowania kolejności etapów w procesie wydawania autoryzacji bezpieczeństwa dla zarządców infrastruktury kolejowej.

1.3.

 Dostępność krajowych przepisów w zakresie bezpieczeństwa lub innych istotnych przepisów krajowych dla przedsiębiorstw kolejowych i zarządców infrastruktury

Przepisy krajowe dostępne są na stronie internetowej Sejmu RP, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Urzędu Transportu Kolejowego. Regulacje wewnętrzne narodowego zarządcy infrastruktury kolejowej (PKP PLK S.A.), do przestrzegania których zostali zobowiązani przewoźnicy kolejowi, są udostępnione w wersji elektronicznej na stronie internetowej zarządcy www.plk-sa.pl z możliwością wydruku lub podglądu.

Dostępne krajowe przepisy bezpieczeństwa nie zostały dotychczas sklasyfikowane zgodnie z wymaganiami art. 8 dyrektywy 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei we Wspólnocie. Przedmiotowe przepisy są dostępne wyłącznie w języku polskim.

2.

 Dane liczbowe

W 2012 r. złożono 14 wniosków o wydanie certyfikatu bezpieczeństwa cz. A (13 wniosków o wydanie oraz 1 wniosek o zmianę certyfikatu) oraz 11 wniosków dotyczących certyfikatu bezpieczeństwa cz. B (8 wniosków o wydanie oraz 3 wnioski o zmianę certyfikatu).

W roku 2012 zostało wydanych 11 certyfikatów bezpieczeństwa w cz. A (w tym 1 zmieniony - wniosek wpłynął w 2011 r.) oraz 7 certyfikatów bezpieczeństwa cz. B (w tym 2 zmienione).

Ogółem do końca 2012 r. wydano 80 certyfikatów bezpieczeństwa w cz. A (w tym 1 zmieniony) oraz 73 certyfikaty w cz. B (w tym 4 zmienione).

Różnica pomiędzy liczbą złożonych w 2012 r. wniosków a wydanych certyfikatów w cz. A oraz B wynika ze złożenia przez przewoźników wniosków o wydanie certyfikatu bezpieczeństwa część B pod koniec roku.

Różnica pomiędzy liczbą wydanych w latach 2008-2012 certyfikatów bezpieczeństwa w cz. A i B wynika z niezłożenia w 7 przypadkach przez przewoźnika kolejowego wniosku o wydanie certyfikatu bezpieczeństwa cz. B.

W 2012 r. złożono 6 wniosków o zmianę autoryzacji bezpieczeństwa. Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.

Za wydanie oraz zmianę certyfikatu w zakresie bezpieczeństwa w roku 2012 pobierana była opłata na podstawie:

* rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lutego 2008 r. w sprawie czynności wykonywanych przez Prezesa UTK, za które pobierane są opłaty oraz wysokości tych opłat i trybu ich pobierania (Dz. U. Nr 47, poz. 276). Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu pracy poświęconego na weryfikację i analizę wniosku, opłata minimalna wynosi w przypadku zmiany 3.000 złotych (PLN) opłata maksymalna to 10.000 złotych (PLN), w przypadku wydania nowego certyfikatu bezpieczeństwa to 7.000 złotych (PLN) natomiast opłata maksymalna to równowartość w złotych 5.000 euro ustalona przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wydania dokumentu.

* rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie czynności wykonywanych przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, za które pobierane są opłaty, oraz wysokości tych opłat i trybu ich pobierania (Dz. U., poz. 559). Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu pracy poświęconego na weryfikację i analizę wniosku, opłata minimalna wynosi w przypadku zmiany 2.000 złotych (PLN) opłata maksymalna to 5.000 złotych (PLN), w przypadku wydania nowego certyfikatu bezpieczeństwa cz. A to 7.000 złotych (PLN) natomiast opłata maksymalna to równowartość w złotych 5.000 euro ustalona przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wydania dokumentu. Opłata minimalna w przypadku wydania nowego certyfikatu bezpieczeństwa cz. B wynosi 4.000 złotych (PLN), natomiast maksymalna opłata wynosi 5.500 euro ustalona przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wydania dokumentu.

W roku 2012 z tytułu opłat za wydanie oraz zmianę certyfikatów bezpieczeństwa ogółem do budżetu państwa wpłynęła kwota 207.944,90 złotych (PLN).

3.

 Aspekty proceduralne

3.1.

 Certyfikaty w zakresie bezpieczeństwa, część A

3.1.1. W roku 2012 został złożony 1 wniosek o zmianę certyfikatu bezpieczeństwa cz. A. Został on rozpatrzony w roku 2013. Prezes UTK nie wydał zaktualizowanego/zmienionego certyfikatu bezpieczeństwa cz. A dla przewoźnika kolejowego.

3.1.2. W roku 2012 nie stwierdzono przypadku przekroczenia średniego czasu wydawania części A certyfikatów (wyłącznie tych, o których mowa w załączniku E, oraz po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji), ponad 4 miesiące przewidziane w art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei.

3.1.3. W roku 2012 nie wpłynęły do Urzędu Transportu Kolejowego żadne wnioski innych krajowych organów ds. bezpieczeństwa o weryfikację/uzyskanie dostępu do informacji dotyczących części A certyfikatu przedsiębiorstwa kolejowego, które uzyskało ją w danym państwie, a ubiega się o część B certyfikatu w innym państwie członkowskim.

3.1.4. W roku 2012 nie rozpatrywano spraw związanych z wzajemnym uznawaniem części A certyfikatu ważnej na całą Wspólnotę.

3.1.5. W 2012 r. z tytułu wydanych certyfikatów cz. A do budżetu państwa wpłynęła kwota 158.944 zł 90 gr.

3.1.6. W roku 2012 nie odnotowano żadnych problemów związanych z korzystaniem z ujednoliconego formatu certyfikatu bezpieczeństwa cz. A.

3.1.7. W roku 2012 nie odnotowano żadnych problemów w trakcie stosowania procedur dotyczących certyfikatów bezpieczeństwa cz. A, choć wyniki inspekcji przeprowadzonych przez upoważnionych pracowników Urzędu Transportu Kolejowego w zakresie stopnia wdrożenia "Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa" (SMS) wykazały różny stopień wdrożenia "SMS" wynikający z różnego poziomu wiedzy oraz stopnia zaangażowania przewoźnika kolejowego. Wzorcowo "SMS" został wdrożony wyłącznie w podmiotach, w których zaangażowanymi we wdrożenie "Systemu..." byli pracownicy na każdym poziomie, począwszy od kadry menadżerskiej, a na pracownikach najniższych szczebli wykonawczych kończąc.

3.1.8. W roku 2012 do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego przedsiębiorstwa kolejowe ubiegające się o część A certyfikatu nie zgłaszały żadnych problemów.

3.1.9. Przewoźnicy kolejowi mogli wyrażać swoje opinie na temat procedur i praktyk stosowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w formie pisemnej (pisma, e-maile, itp.), jak również telefonicznej. Przewoźnicy kolejowi mieli możliwość składania skarg pisemnych.

3.2.

 Certyfikaty w zakresie bezpieczeństwa, część B

3.2.1. W roku 2.012 złożono 3 wnioski o zmianę certyfikatu bezpieczeństwa cz. B.

3.2.2. W roku 2012 nie stwierdzono przypadku przekroczenia średniego czasu wydawania części B certyfikatów (wyłącznie tych, o których mowa w załączniku E, oraz po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji), ponad 4 miesiące przewidziane w art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei.

3.2.3. W 2012 r. z tytułu wydanych certyfikatów cz. B do budżetu państwa wpłynęła kwota 49.000 zł.

3.2.4. W roku 2012 nie odnotowano problemów/trudności, w trakcie stosowania procedur dotyczących części B certyfikatów.

3.2.5. W roku 2012 do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego przedsiębiorstwa kolejowe ubiegające się o część A certyfikatu nie zgłaszały żadnych problemów.

3.2.6. Przewoźnicy kolejowi mogli wyrażać swoje opinie na temat procedur i praktyk stosowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w formie pisemnej (pisma, e-maile, itp.) jak również telefonicznej. Przewoźnicy kolejowi mieli możliwość składania skarg pisemnych. W roku 2012 nie wpłynęła z tego tytułu żadna skarga.

3.3.

 Autoryzacje w zakresie bezpieczeństwa

3.3.1. W 2012 r. zostało złożonych 6 wniosków dotyczących zaktualizowania/zmiany w autoryzacji bezpieczeństwa. Zmiany dotyczyły wykazu zarządzanych linii kolejowych oraz wielkości zarządzanej infrastruktury (w km).

3.3.2. W tym przypadku średni czas pomiędzy dostarczeniem Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego przez zarządcę infrastruktury dokumentów i informacji a wydaniem autoryzacji bezpieczeństwa nie przekroczył 4 miesięcy - przewidzianych w art. 12 ust. 1 dyrektywy 2004/49/WE.

3.3.3. Nie odnotowano żadnych problemów w trakcie stosowania procedur dotyczących autoryzacji bezpieczeństwa.

3.3.4. Zarządcy infrastruktury, ubiegający się o wydanie autoryzacji bezpieczeństwa, nie zgłaszali do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego żadnych problemów. Na pytania i wątpliwości zarządców infrastruktury dotyczące dokumentów wymaganych do załączenia do wniosku o wydanie autoryzacji bezpieczeństwa, pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego na bieżąco odpowiadali przekazując wyczerpujące informacje zarówno w tracie rozmów telefonicznych, e -mailowo jak również w drodze konsultacji bezpośrednich.

3.3.5. Zarządcy infrastruktury mogli wyrażać swoje opinie na temat procedur i praktyk stosowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w formie pisemnej (pisma, e-maile, itp.), jak również telefonicznej. Zarządcy infrastruktury mieli możliwość składania pisemnych skarg. W roku 2012 do UTK nie wpłynęła żadna skarga.

3.3.6. Za zmianę autoryzacji w zakresie bezpieczeństwa pobierana była opłata na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 lutego 2008 r. w sprawie czynności wykonywanych przez Prezesa UTK, za które pobierane są opłaty, oraz wysokości tych opłat i trybu ich pobierania (Dz. U. Nr 47, poz. 276). Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu pracy poświęconego na weryfikację i analizę wniosku, opłata minimalna wynosi 2.000 złotych (PLN), natomiast opłata maksymalna to 5.000 złotych (PLN).

W roku 2012 z tytułu opłat za zmianę autoryzacji bezpieczeństwa do budżetu państwa wpłynęła kwota 12.000 złotych (PLN), tj. 4.000 €.

G.

 Nadzór nad podmiotami sektora kolejowego

1.

 Opis nadzoru nad przedsiębiorstwami kolejowymi i zarządcami infrastruktury

Działalność krajowej władzy bezpieczeństwa w szerokim zakresie nadzoru opiera się na weryfikacji spełniania stosownych wymagań przez podmioty sektora kolejowego. Prowadzony nadzór obejmuje w szczególności realizację różnorodnych działań o charakterze monitorującym, kontrolnym oraz audytowym.

Zasady realizacji nadzoru przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego precyzują dwa podstawowe akty prawne tj. ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Wspomniane akty prawne dokładnie określają sposób postępowania Urzędu Transportu Kolejowego w ramach wykonywanych kontroli, określają towarzyszące jej dokumenty oraz narzucają pewne ograniczenia na kontrolujących.

Kluczową rolę w ramach działalności nadzorczej Urzędu Transportu Kolejowego sprawują inspektorzy siedmiu oddziałów terenowych, których działania koordynowane są przez Departament Nadzoru. Kontrole (inspekcje) przeprowadzane są na podstawie pisemnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, wystawionego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Czynności kontrolne, po okazaniu legitymacji służbowej i upoważnienia, dokonywane są w obecności osób, będących pracownikami jednostki kontrolowanej (przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury), wyznaczonych przez kierownika jednostki kontrolowanej lub osobę przez niego upoważnioną. Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych dowodów, a wyniki kontroli przedstawia w protokole kontroli.

Ocena działalności jednostki kontrolowanej, wynikająca z ustaleń zawartych w protokole kontroli, przedstawiana jest w wystąpieniu pokontrolnym. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości, w wystąpieniu pokontrolnym przedstawiane są uwagi i wnioski wraz ze wskazaniem terminu ich usunięcia przez kontrolowany podmiot.

1.1.

 Audyty, inspekcje i listy kontrolne

W roku 2012 Prezes Urząd Transportu Kolejowego przeprowadził łącznie 886 kontroli (inspekcji). Kontrole obejmowały pełen zakres zagadnień określonych w ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym i dotyczyły między innymi: bezpieczeństwa ruchu kolejowego, regulacji transportu kolejowego, przestrzegania praw pasażerów, kontroli wyrobów gotowych. Kontrole planowane prowadzone były w oparciu o "Tematykę kontroli na rok 2012 w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego" opracowaną przez Departament Nadzoru, w której ujęto tematykę zgłoszoną przez poszczególne Departamenty i Biura oraz Oddziały Terenowe Urzędu Transportu Kolejowego.

W 2012 r. pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzili łącznie 628 kontroli (inspekcji) w zakresie stanu bezpieczeństwa na kolei, z czego:

* 222 kontrole (inspekcje) u zarządców infrastruktury,

* 282 kontrole (inspekcje) u przewoźników kolejowych.

Pozostałe kontrole dotyczyły innych podmiotów kolejowych.

Kontrolą objęto podmioty posiadające certyfikaty bezpieczeństwa oraz świadectwa bezpieczeństwa (o którym mowa w art. 32 dyrektywy 2001/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2001 r. w sprawie alokacji zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej i pobierania opłat za użytkowanie infrastruktury kolejowej oraz przyznawanie świadectw bezpieczeństwa).

W ramach prowadzonych kontroli (inspekcji) dokonano sprawdzenia, m.in. pod względem:

* posiadania kompletu świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdów kolejowych;

* posiadania ważnych świadectw sprawności technicznej dla eksploatowanych pojazdów kolejowych;

* spełniania wymogów technicznych z zakresie eksploatacji i utrzymania pojazdów kolejowych oraz elementów infrastruktury kolejowej;

* posiadania przepisów wewnętrznych, określających zasady i wymagania dotyczące bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania infrastruktury kolejowej;

* spełniania przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz przez prowadzących pojazdy kolejowe, wymogów określonych w przepisach;

* zapewnienia bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych koleją;

* bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego w trakcie przeprowadzanych przez zarządców infrastruktury prac modernizacyjnych;

* realizacji zaleceń pokontrolnych oraz środków zaradczych wskazanych przez komisje kolejowe oraz zaleceń i rekomendacji wydanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych - w szczególności po wypadkach zaistniałych na przejazdach kolejowych;

* stopnia wdrożenia i przestrzegania przez przewoźników kolejowych procedur ujętych w "Systemach Zarządzania Bezpieczeństwem":

- założenia przez przewoźnika kolejowego wszystkich wymaganych formularzy wynikających z dokumentu "Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem", w szczególności "Rejestru zagrożeń";

- wyników przeprowadzonej przez przewoźnika kolejowego okresowej oceny ryzyka zawodowego i technicznego (operacyjnego).

Ponadto, w związku ze współorganizowaniem przez Polskę turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, w okresie poprzedzającym i w trakcie Turnieju Piłki Nożnej UEFA EURO 2012 przeprowadzono łącznie 148 kontroli i 1448 czynności monitorująco - sprawdzających (niewyczerpujących znamion kontroli w myśl Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego), ujawniając łącznie 1684 nieprawidłowości. Zidentyfikowane podczas działań monitorująco-sprawdzających nieprawidłowości, na bieżąco polecano usuwać odpowiedzialnym podmiotom kolejowym, wydając w tym zakresie 244 zalecenia, obejmujące wszystkie stwierdzone nieprawidłowości.

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość czynności kontrolnych odbywała się w przeddzień, w dniach meczów oraz dniu pomeczowym (łącznie 20 dni), to średnio statystycznie przeprowadzono 47 czynności kontrolnych w jednym dniu kalendarzowym.

W wyniku przeprowadzonych kontroli (w tym jazd kontrolnych) i czynności monitorująco-sprawdzających na liniach, stacjach, dworcach, przystankach kolejowych, Urząd przyczynił się do poprawy przygotowania transportu kolejowego do Turnieju UEFA EURO 2012, poprzez działania wpływające na podmioty kolejowe tak, aby:

* opracowały procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych (m.in. awaryjnych);

* poprawiły wizerunek kolei w zakresie dworców kolejowych, przystanków osobowych, informacji dla podróżnych na stacjach, dworcach i w pociągach;

* poprawiły bezpieczeństwo i komfort podróżowania pociągami pasażerskimi;

* dokonały analizy procedur bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego.

Czynnościami inspekcyjnymi objęto 48 dworców i przystanków osobowych, 7 stacji postojowych i 4 odcinki linii kolejowych. Stwierdzono 76 nieprawidłowości, które polecono usunąć w trybie natychmiastowym.

a) Wykorzystanie list kontrolnych

Listy kontrolne wykorzystywane były przy kontrolach (inspekcjach) w zakresie bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. Z dniem 30 czerwca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 04 czerwca 2012 r. w sprawie formularza listy kontrolnej i formularza protokołu kontroli, którego załącznik nr 3 zawiera szczegółowy zakres tematyczny kontroli (wzór formularza listy kontrolnej) w zakresie przewozu koleją towarów niebezpiecznych.

b) Audyty i inspekcje przeprowadzone przez krajowe organy ds. bezpieczeństwa i/lub strony trzecie

W sprawozdawczym okresie za rok 2012 Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nie przeprowadził audytów. Audyty w liczbie 466 wskazane w arkuszu CSI (kod: A01 i A02) dotyczą audytów wewnętrznych przeprowadzonych przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury.

c) Personel krajowych organów ds. bezpieczeństwa

W działaniach nadzorczych w 2012 roku, prowadzonych przez Oddziały Terenowe Urzędu Transportu Kolejowego, wzięło udział 51 pracowników, co stanowiło 26,2% ogólnego zatrudnienia oraz 73,9%, biorąc pod uwagę wyłącznie liczbę osób pracujących w poszczególnych Oddziałach Terenowych. Uwzględniając Dyrektorów Oddziałów Terenowych Urzędu Transportu Kolejowego, którzy również uczestniczyli w działaniach kontrolnych, wartość ta wyniosła 84,1%.

d) Aspekty ekonomiczne (koszty, itp.)

W roku 2012 koszty związane z prowadzonymi przez pracowników Urzędu Transportu Kolejowego kontrolami (inspekcjami) wyniosły łącznie 334.642,23 PLN (81.855,64 EUR). Na powyższą kwotę złożyły się koszty delegacji służbowych.

1.2.

 Obszary problemowe do uwzględnienia w dalszych działaniach nadzorczych

Kontrole przeprowadzane w 2012 roku pozwoliły na określenie następujących obszarów o podwyższonym poziomie ryzyka:

* nieprawidłowe działanie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, powodujące konieczność prowadzenia ruchu kolejowego po niezorganizowanych drogach przebiegu - wraz z postępowaniem personelu obsługi w takiej sytuacji;

* nieprawidłowe działanie urządzeń blokady liniowej - wraz z postępowaniem personelu obsługi w takiej sytuacji;

* długotrwałe (w skrajnych przypadkach wieloletnie) usterki infrastruktury;

* nieprzestrzeganie prawa o ruchu drogowym w obrębie przejazdów kolejowych;

* nieprzestrzeganie przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury zapisów Dokumentacji Systemu Utrzymania (DSU) dla posiadanych pojazdów kolejowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w roku bieżącym prowadzone są kontrole wskazanych obszarów, w tym ponowne sprawdzenie obszarów o podwyższonym poziomie ryzyka.

Ponadto przeprowadzone w 2012 roku kontrole stopnia wdrożenia "Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem" (SMS) wskazały, że systemy te nie zostały wdrożone w całości lub istotnej części. Prawidłowo wdrożony SMS powinien cechować się stosowaniem narzędzi związanych z ciągłym doskonaleniem (audyty, kontrole, działania doskonalące) oraz bazować na proaktywnym podejściu do kwestii bezpieczeństwa. Podstawowym elementem każdego dobrze funkcjonującego "Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem" jest narzędzie do oceny ryzyka zidentyfikowanych zagrożeń i wdrażanie odpowiednich środków kontroli ryzyka.

W związku z powyższym, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego uwzględnił w planach kontroli na 2013 r. zwiększenie liczby oraz zmianę formuły kontroli zakresu stopnia wdrożenia Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS). Od 2013 r. kontrole są przeprowadzane w formie audytu oraz trwają w zależności od rodzaju i wielkości podmiotu nie więcej niż 3-4 dni, co pozwala na objęcie takimi kontrolami większości podmiotów na rynku kolejowym. Analiza wyników tych kontroli będzie jednym z elementów, pozwalających zidentyfikować obszary o podwyższonym poziomie ryzyka w całym systemie kolei.

1.3. Roczne raporty bezpieczeństwa podmiotów

Do złożenia Prezesowi UTK raportów w sprawie bezpieczeństwa za rok 2012, zgodnie z wymogami określonymi w art. 17a ust. 4 ustawy o transporcie kolejowym, zobligowanych było:

* 8 zarządców infrastruktury ogólnej sieci kolejowej i 2 zarządców infrastruktury sieci wydzielonej,

* 63 przewoźników kolejowych prowadzących działalność przewozową w 2012 roku na ogólnej sieci kolejowej (spośród 67 przewoźników posiadających certyfikat bezpieczeństwa cz. B) i 1 przewoźnika na sieci wydzielonej.

Siedem podmiotów nie złożyło rocznych "Raportów w sprawie bezpieczeństwa za 2012 r." w wymaganym terminie, czyli do końca II kwartału 2012 r. Wobec tych podmiotów Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął postępowanie administracyjne.

1.4.

 Inspekcje, którym zostały poddane przedsiębiorstwa kolejowe i zarządcy infrastruktury w roku 2012

InspekcjePosiadacze certyfikatów bezpieczeństwa, część APosiadacze certyfikatów bezpieczeństwa, część BPosiadacze autoryzacji bezpieczeństwaInne działaniaRazem
Planowane95-14
Nieplanowane *00-0
Przeprowadzone95-14
Przewoźnik kolejowy posiadający świadectwo bezpieczeństwa (dyrektywa 2001/14/WE)Zarządca infrastruktury posiadający świadectwo bezpieczeństwo (dyrektywa 2001/14/WE)Inne działania
Planowane000-
Nieplanowane *000-
Przeprowadzone000-
* kontrole, które wymagały natychmiastowego działania i o których przedsiębiorstwa kolejowe nie były wcześniej powiadamiane.

1.5.

 Audyty, którym zostały poddane przedsiębiorstwa kolejowe i zarządcy infrastruktury w roku 2012

AudytyPosiadacze certyfikatów bezpieczeństwa, część APosiadacze certyfikatów bezpieczeństwa, część BPosiadacze autoryzacji bezpieczeństwaInne działaniaRazem
planowane000-0
nieplanowane *000-0
przeprowadzone000-0
* audyty, które wymagały natychmiastowego działania i o których przedsiębiorstwa kolejowe nie były wcześniej powiadamiane.

1.6.

 Środki i działania naprawcze podjęte w następstwie audytów lub inspekcji

W 2012 r. Prezes UTK wydał 20 decyzji administracyjnych wobec przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury kolejowej, w tym:

* 3 wyłączające pojazdy kolejowe z eksploatacji;

* 9 nakazujących usunięcie nieprawidłowości;

* 1 nakładającą karę pieniężną;

* 1 ograniczającą ruch kolejowy;

* 6 decyzji zmieniających, uchylających lub utrzymujących w mocy poprzednio wydane decyzje.

1.7.

 Skargi zgłoszone przez zarządców infrastruktury wobec przedsiębiorstw kolejowych, związane z warunkami zawartymi w części A lub części B certyfikatu

W roku 2012 do Urzędu Transportu Kolejowego nie wpłynęła żadna skarga zarządców infrastruktury wobec przedsiębiorstw kolejowych.

1.8.

 Skargi zgłoszone przez przedsiębiorstwa kolejowe wobec zarządców infrastruktury związane z warunkami w autoryzacjach

W roku 2012 do Urzędu Transportu Kolejowego nie wpłynęła żadna skarga przedsiębiorstw kolejowych wobec zarządców infrastruktury.

H.

 Stosowanie CSM w zakresie wyceny i oceny ryzyka

Analiza raportów bezpieczeństwa przedłożonych przez przedsiębiorstwa kolejowe i zarządców infrastruktury kolejowej, w części dotyczącej praktycznego stosowania wymagań rozporządzenia Komisji (WE) nr 352/2009 w sprawie przyjęcia wspólnej metody oceny bezpieczeństwa w zakresie wyceny i oceny ryzyka, pozwala stwierdzić, że w roku 2012 wśród podmiotów sektora kolejowego utrzymywała się niska świadomość znaczenia oceny ryzyka w procesie zarządzania bezpieczeństwem.

W ocenie Prezesa Urzedu Transportu Kolejowego, ten stan rzeczy opiera się na kilku zasadniczych przesłankach:

* Tradycyjnym oparciu sytemu bezpieczeństwa na przepisach

* Braku tradycji sektora kolejowego w stosowaniu systemów zarządzania

* Braku zakotwiczenia jednostek oceniających w przepisach prawa krajowego

* Niewystarczającej wiedzy praktycznej na temat metod szacowania ryzyka i odpowiedzialności

Istotne problemy dla podmiotów sektora kolejowego generuje również rozumienie pojęcia "znacząca zmiana" oraz stosowanie przyjętej w rozporządzeniu 352/2009 metodyki oceny znaczenia zmiany w oparciu o sześć zdefiniowanych kryteriów.

Niski poziom świadomości w odniesieniu do wymagań ww. rozporządzenia przełożył się w 2012 r. na niezadowalające efekty zastosowania wspólnej metody bezpieczeństwa w zakresie oceny ryzyka w praktyce. Zdecydowana większość podmiotów poinformowała w przesłanych raportach, że zmiany wdrażane przez nie zostały sklasyfikowane jako zmiany nieznaczące. W przypadku identyfikacji zmian znaczących (kilka przypadków) przedsiębiorstwa popełniały natomiast istotne błędy w praktycznym stosowaniu procesu oceny ryzyka, nie zapewniając np. niezależności jednostki oceniającej, która weryfikuje poprawność zastosowania procesu oceny ryzyka, w stosunku do zespołu, który odpowiadał za zarządzanie ryzykiem w ramach wprowadzanej zmiany. Dodatkowo informacje zawarte w raportach miały charakter bardzo cząstkowy, co nie pozwalało na ich głębszą analizę w ramach niniejszego raportu.

Zidentyfikowane przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego praktyczne problemy w obszarze oceny ryzyka, zarządzania bezpieczeństwem i monitorowania efektywności systemów zarządzania, a więc de facto stosowania wspólnych metod bezpieczeństwa, prowadzą do refleksji, że przed zakładaną w przyszłości migracją do systemu opartego na pojedynczym certyfikacie bezpieczeństwa, niezbędne będzie wykonanie istotnej pracy uświadamiającej zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, a także przeprowadzenie procesu weryfikacji faktycznej zdolności przedsiębiorstw kolejowych i zarządców infrastruktury do samodzielnego zarządzania bezpieczeństwem.

I.

 Odstępstwa od certyfikacji ECM

Art. 14a ust. 8 dyrektywy o bezpieczeństwie kolei przewiduje, iż państwa członkowskie mogą w określonych przypadkach podjąć inną decyzję o sposobie wykonania obowiązków związanych z określeniem podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie i jego certyfikacją, aniżeli jest to przewidziane w obowiązujących przepisach europejskich. Odstępstwa tego rodzaju powinny być wdrażane przy rejestrowaniu pojazdów kolejowych oraz w procesie wydawania certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa.

W Polsce powyższa kwestia została uregulowana w przepisach na poziomie krajowym, tj. w art. 23j ust. 7 ustawy o transporcie kolejowym. Zgodnie z zapisami tego artykułu, zadania podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie pojazdu kolejowego (ECM) w przypadku pojazdów kolejowych:

1) zarejestrowanych w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej i utrzymywanych zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie,

2) eksploatowanych na liniach kolejowych, na których szerokość torów różni się od szerokości torów głównej sieci kolejowej w Rzeczypospolitej Polskiej i w przypadku, których spełnienie warunków określonych w ust. 2, zapewnia się w drodze umów międzynarodowych z państwami innymi niż państwo członkowskie Unii Europejskiej,

3) wpisanych do rejestru zabytków lub do inwentarza muzealiów oraz pojazdów kolejowych wojskowych i pojazdów kolejowych specjalnych, których przejazd wymaga uzyskania zezwolenia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego,

realizuje przewoźnik kolejowy przemieszczający te wagony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym, Urząd Transportu Kolejowego nie wydaje odstępstw we wspomnianym zakresie, gdyż odstępstwa te mają zastosowanie do wymienionych kategorii wagonów z mocy samej ustawy i nie wymagają uzyskania dodatkowych zezwoleń.

J.

 Priorytety krajowego organu ds. bezpieczeństwa

Za działania priorytetowe do realizacji w 2013 r. Urząd Transportu Kolejowego uznał przede wszystkim wzmocnienie procesu nadzoru nad poziomem bezpieczeństwa systemu kolejowego w Polsce poprzez zintensyfikowanie działań audytowych i kontrolnych związanych z funkcjonowaniem systemów zarządzania bezpieczeństwem oraz systemów zarządzania utrzymaniem.

Z realizacją wyżej wymienionego priorytetu związane są również działania zmierzające do zwiększenia efektywności pracy nadzorczej Urzędu Transportu Kolejowego poprzez podnoszenie kwalifikacji pracowników Urzedu Transportu Kolejowego, w szczególności tych związanych z działaniami nadzorczymi. Działania nadzorcze zostaną również usprawnione poprzez wykorzystanie zmodernizowanych elektronicznych baz danych, zwiększenie mobilności zespołów kontrolnych oraz rozwój współpracy z podmiotami zewnętrznymi poprzez zlecanie badań.

Coraz większy nacisk będzie kładziony również na dostosowanie procedur certyfikacyjnych i nadzorczych do uregulowań wspólnotowych, określonych we wspólnych metodach bezpieczeństwa oraz zwiększanie świadomości podmiotów rynkowych w zakresie wymagań związanych z bezpieczeństwem transportu kolejowego.

K.

 Źródła informacji

Niniejszy "Raport" został opracowany w oparciu i dane źródłowe zawarte w:

1) "Raportach w sprawie bezpieczeństwa za rok 2012" złożonych Prezesowi Urzędu Transportowego przez przewoźników kolejowych oraz zarządców infrastruktury kolejowej. Raporty weryfikowane były z prowadzonym na bieżąco przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego "Rejestrem zdarzeń kolejowych", w którym rejestrowane są wszystkie zdarzenia na podstawie "zawiadomień o wypadku".

2) Źródłach własnych: Protokołach oraz sprawozdaniach z kontroli (inspekcji), przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Transportu Kolejowego, materiałach będących w posiadaniu poszczególnych Departamentów i Biur Urzędu ("Rejestr zdarzeń kolejowych", "Rejestr wydanych certyfikatów i autoryzacji").

Załącznik  A

Informacje o strukturze sieci kolejowej

A.1.a. Mapa sieci

(ogólnodostępna sieć linii kolejowych)

grafika

A.1.b. Stacje rozrządowe na ogólnodostępnej sieci linii kolejowych w Polsce

grafika

A.2. Sieć funkcjonalnie oddzielona od ogólnodostępnej sieci kolejowej w Polsce

grafika

A.2.1.a. Zarządcy infrastruktury w ramach ogólnodostępnej sieci linii kolejowych

Lp.NazwaAdresAdres internetowy witryny / sprawozdania o sieciAutoryzacja bezpieczeństwa (dyrektywa 2004/49/WE)Data rozpoczęcia działalności gospodarczejTory kolejoweDługość linii kolejowychTrakcja elektrycznaLiczba przejazdów kolejowych i przejść dla pieszych (LC) [szt]Liczba sygnalizatorów [szt]Wykorzystany sprzęt ATP
numerz dniaCałkowita długość torów szlakowych i głównych zasadniczych [km]Całkowita długość torów pozostałych [km]Całkowita długość torów kolejowych [km]Szerokość torów [mm]2-torowych [km]1-torowych [km]Łączna długość linii kolejowych [km]Dużych prędkości (HSL) [km]Długość [tkm]Napięcie (DC) [kV]
1PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.03 - 734 Warszawa, ul. Targowa 74www.plk-sa.plCz. A:

PL2120100003

Cz. B:

PL2220100001

30.12.2010

30.12.2010

01.10.200127 620,809 180,2136 801,011 4358 577,4410 465,9319 043,370,0024 889,00313 83052 229
148,00127,52275,521 5200,00148,00148,000,0024,00334357
2PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.22 - 400 Zamość, ul. Szczebrzeska 11www.lhs.com.plCz. A:

PL2120100004

Cz. B:

PL2220100004

31.12.2010

31.12.2010

01.07.20010,0028,8128,811 4350,000,000,000,000,000310
394,65141,55536,201 5200,00394,65394,650,000,000243246
3PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o.81 - 002 Gdynia, ul. Morska 350Awww.skm.pkp.plCz. A:

PL2120100002

Cz. B:

PL2220100002

29.12.2010

30.12.2010

01.07.200162,1620,5182,671 43531,080,0031,080,0068,7535274
4CTL Maczki - Bór S.A.41 - 208 Sosnowiec, ul. Długa 90www.ctl.euCz. A:

PL2120110002

Cz. B:

PL2220110000

24.01.2011

28.02.2011

28.02.201151,1236,2487,361 4358,9033,3242,220,000,00028152
5Jastrzębska Spółka Kolejowa sp. z o.o.44 - 330 Jastrzębie Zdrój, ul. Towarowa 1www.jsk.plCz. A:

PL2120110001

Zmiana Cz. A:

PL2120120001

Cz. B:

PL2220110001

Zmiana Cz. B:

PL2220120001

10.01.2011

Zmiana z

28.06.2012

04.04.2011

Zmiana z

28.06.2012

01.04.199855,20113,24168,441 43512,1530,9043,050,0035,41328391
6"Kopalnia Piasku Kotlarnia - Linie Kolejowe" sp. z o.o.47 - 246 Kotlarnia, ul. Dębowa 3www.kotlarnia.com.plCz. A:

PL2120100001

Cz. B:

PL2220100003

28.12.2010

31.12.2010

01.01.2004165,0120,50185,511 43550,3664,30114,660,000,00097169
7PMT Linie

Kolejowe sp. z o.o.

59 - 300

Lubin, Owczary 79d

www.pmtlk.plCz. A:

PL2120110003*

Zmiana 3 Cz. A: PL2120120002

Cz. B:

PL2220110003*

Zmiana 3 cz. B:

PL2220120002

08.09.2011

Zmiana z

28.11.2012

08.09.2011

Zmiana z

28.11.2012

01.05.200939,951,7841,741 4350,0039,9539,950,002,1933214
8Infra Silesia S.A.44 - 251 Rybnik, ul. Kłokocińska 51www.infrasilesia.pl/Cz. A:

PL2120110000

Cz. B:

PL2220110002

05.01.2011

04.04.2011

01.01.2005127,70112,63240,331 43523,8080,10103,900,0039,08359388
Razem28 121,959 513,9237 635,871 4358 703,7210 714,5119 418,230,0025 034,4314 08253 627
542,65269,08811,731 5200,00542,65542,650,0024,00277603
Ogółem28 664,599 783,0038 447,598 703,7211 257,1619 960,880,0025 058,4314 35954 230

* - pierwsza zmiana autoryzacji bezpieczeństwa (cz. A - PL2120100000 z dnia 06.09.2010 r., cz. B - PL2220100000 z dnia 28.12.2010 r.)

- druga zmiana autoryzacji bezpieczeństwa (cz. A - PL2120120000 z dnia 27.06.2012 r., cz. B - PL2220120000 z dnia 27.06.2012 r.)

A.2.1.b. Zarządcy infrastruktury w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej

Lp.NazwaAdresAdres internetowy witryny / sprawozdania o sieciŚwiadectwo bezpieczeństwa (dyrektywa 2001/14/WE oraz dyrektywa 2004/49/WE)Data rozpoczęcia działalności gospodarczejTory kolejoweŁączna długość linii kolejowychTrakcja elektrycznaLiczba przejazdów kolejowych (LC) [szt]Liczba sygnalizatorów [szt]Wykorzystany sprzęt ATP
numerz dniaCałkowita długość torów szlakowych i głównych zasadniczych km]Całkowita długość torów pozostałych km]Rozstaw [mm]2-torowych [km]1-torowych [km]Dużych prędkości (HSL) [km]Długość [km]Napięcie (DC) [kV]
1Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.05 - 825 Grodzisk Mazowiecki, ul. Batorego 23www.wkd.com.pl194/ZI/1122.12.201101.07.200163,703,10143525,1013,78--64,20*0,654094--
2Usedomer Bäderbahn Polska sp. z o.o. (UBB Polska)72 - 600 Świnoujście, ul. Wybrzeże Władysława IV 22www.ubb-online.com036/ZI/0815.09.200820.09.20081,440,241435--1,44--0,00--14--
Razem65,143,3425,1015,22--64,24198--
68,4840,32

* różnica w długości torów pod trakcją elektryczną w stosunku do poprzedniego roku wynika z zeszłorocznego błędnego przeliczenia

A.2.2.a. Przewoźnicy kolejowi funkcjonujący w ramach ogólnodostępnej sieci linii kolejowych

*) Zgodnie z Wytycznymi do opracowania Rocznego Raportu KWB dane dotyczące kolumn 11 ÷ 21 tego załącznika zostały przedstawione pod tabelą jako zbiorcze zestawienie.

Lp.NazwaAdresWitryna internetowaCertyfikat bezpieczeństwa (dyrektywa 2004/49WE)Zmiany w certyfikatachData rozpoczęcia działalności gospodarczejRodzaj transportu
NumerDataNumerData
1234789101112
1PKP INTERCITY S.A.00-848 Warszawa, ul. Żelazna 59Awww.intercity.plCz. A:

PL1120100037 Cz. B:

PL1220100039

15.12.2010 31.12.201001.09.2001pas.
2PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o.81 - 002 Gdynia, ul. Morska 350Awww.skm.pkp.plCz. A:

PL1120100043 Cz. B:

PL1220100036

29.12.2010 30.12.201001.07.2001pas.
3PKP CARGO S.A.02 - 021 Warszawa, ul. Grójecka 17www.pkp-cargo.plCz. A:

PL1120090001 Cz. B:

PL1220100001

25.06.2009 22.04.201001.10.2001tow.

pas.

4PKP CARGO SERVICE sp. z o.o.02-021 Warszawa, ul. Grójecka 17www.pkpcs.plCz. A:

PL1120110010 Cz. B:

PL1220110022

14.10.2011 06.12.201101.11.2011tow.
5PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.22 - 400 Zamość, ul. Szczebrzeska 11www.pkp-lhs.plCz. A:

PL1120100048 Cz. B:

PL1220100040

31.12.2010 31.12.201001.07.2001tow.
6PKP Energetyka S.A.00 - 681 Warszawa, ul. Hoża 63/67www.pkpenergetyka.plCz. A:

PL1120090000 Cz. B:

PL1220100000

09.04.2009 09.02.201001.03.2010tow.
7CTL Express sp. z o.o.00-807 Warszawa, Al. Jerozolimskie 96www.ctl.plCz. A:

PL1120100020 Cz. B:

PL1220100028

18.11.2010 28.12.201001.07.2006tow.
8CTL Logistics sp. z o.o.00-807 Warszawa, Al. Jerozolimskie 96www.ctl.plCz. A:

PL1120100000 Cz. B:

PL1220100006

09.02.2010 23.11.201001.11.2008tow.
9CTL Kargo sp. z o.o.72-010 Police ul. Kuźnicka 1www.ctl.plCz. A:

PL1120100012 Cz. B:

PL1220100010

16.08.2010 24.11.201001.10.2010tow.
10CTL Kolzap sp. z o.o.24-110 Puławy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13www.ctl.plCz. A:

PL1120100009 Cz. B:

PL1220110012

28.06.2010 18.02.201126.11.2011tow.
11CTL Rail sp. z o.o.40 - 202 Katowice, ul. Roździeńskiego 190 Bwww.ctl.plCz. A:

PL1120100008 Cz. B:

PL1220100012

28.06.2010 08.12.201002.03.2004tow.
12CTL Reggio sp. z o.o.24 -110 Puławy, Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 13www.ctl.plCz. A:

PL1120100006 Cz. B:

PL1220100014

28.06.2010 09.12.201009.07.2006tow.
13CTL Train sp. z o.o.41 - 208 Sosnowiec, ul. Długa 90www.ctl.plCz. A:

PL1120100016 Cz. B:

PL1220100023

26.10.2010 23.12.201001.06.2005tow.
14X-Train sp. z o.o.81 - 335 Gdynia, ul. Janka Wiśniewskiego 20www.ctl.plCz. A:

PL1120100007 Cz. B:

PL1220100013

28.06.2010 09.12.201015.09.2004tow.
15DB SCHENKER RAIL POLSKA S.A41-800 Zabrze, ul. Wolności 337www.rail.dbschenker.plCz. A:

PL1120110013 Cz. B:

PL1220100011

10.09 2010 24.11.2010Cz. A:

PL1120110012;

Cz. B:

PL1220110021

18.11.2011

18.11.2011

20.06.1998

08.10.2006

tow.

pas.

16DB SCHENKER RAIL SPEDKOL sp. z o.o.47 - 225 Kędzierzyn - Koźle, ul. Szkolna 15www.dbschenker.plCz. A:

PL1120100044 Cz. B:

PL1220110005

29.12.2010 26.01.201115.06.2002tow.
17Arriva PCC sp. z o.o.00-739 Warszawa, ul. Stępińska 22/30http://www.arriva.plCz. A:

PL1120100001 Cz. B:

PL1220100002

24.03.2010 28.06.201028.09.2010pas.
18CEMET S.A.01 - 756 Warszawa, ul. Przasnyska 6Awww.cemet.plCz. A:

PL1120100030 Cz. B:

PL1220100025

08.12.2010 23.12.201022.06.2007tow.
19Dolnośląskie Linie Autobusowe sp. z o.o.51-162 Wrocław, ul. Jana Długosza 60www.dla.com.plCz. A:

PL1120110024 Cz. B:

PL1220120038

01.12.2010 31.12.201027.05.2005pas.
20Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej DOLKOM sp. z o.o.50 - 502 Wrocław, ul. Hubska 6www.dolkom.plCz. A:

PL1120100025 Cz. B:

PL1220100033

01.12.2010 28.12.201020.07.2007tow.
21Euronaft Trzebinia sp. z o.o.32 - 540 Trzebinia, ul. Fabryczna 22www.euronaft-trzebinia.plCz. A:

PL1120100005 Cz. B:

PL1220100004

28.06.2010 15.09.201009.07.2004tow.
22EXTRAIL sp. z o.o.893 Warszawa ul. Bukowiecka 92 03extrail.com.plCz. A:

PL1120100010 Cz. B:

PL1220100007

28.06.2010 23.11.201029.09.2011tow.
23Freightliner PL Sp. z .o.o.02 - 797 Warszawa, Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 200www.freightliner.plCz. A:

PL1120100036 Cz. B:

PL1220100016

14.12.2010 15.12.201008.10.2005tow.
24GATX Rail

Poland sp. z o.o.

01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31www.gatx.euCz. A:

PL1120100045 Cz. B:

PL1220110009

29.12.2010 11.02.201101.03.2002tow.
25Hagans Logistic sp. z o.o.87 - 100 Toruń, Plac Fryderyka Skarbka 4www.hagans.plCz. A:

PL1120100035 Cz. B:

PL1220100018

13.12.2010 17.12.201012.12.2006tow.
26ITL Polska sp. z o.o.50-075 Wrocław, ul. Krupnicza 13 lok. 103www.itlpolska.com.plCz. A:

PL1120080001 Cz. B:

PL12200900

30.12.2008 06.02.200911.12.2006tow.
27Kolej Bałtycka S.A.70-807 Szczecin, ul. Stacyjna 3www.kolejbaltycka.plCz. A:

PL1120110002 Cz. B:

PL1220110010

05.01.2011 11.02.201105.05.2004tow.
28Koleje Czeskie Sp. z o.o.00-131 Warszawa ul. Grzybowska 4/3www.kolejeczeskie.plCz. A:

PL1120110007 Cz. B:

PL1220110020

15.04.2011 08.09.201103.03.2011tow.
29"Koleje Mazowieckie - KM" Sp. z o.o.03 - 802 Warszawa, ul. Lubelska 1www.mazowieckie.com.plCz. A:

PL1120100023 Cz. B:

PL1220100020

29.11.2010 02.12.201001.01.2005pas.
30Koleje Dolnośląskie S.A.59 - 220 Legnica, ul. Wojska Polskiego 1/5www.kolejedolnoslaskie.euCz. A:

PL1120090001 Cz. B:

PL1220090001

21.05.2009 07.09.2009Cz. B:

PL1220000018

29.07.201101.10.2009pas.
31Koleje Śląskie sp. z o.o.40-040 Katowice ul. Wita Stwosza 7www.kolejeslaskie.comCz. A:

PL1120100032 Cz. B:

PL1220110000

09.12.2010 10.01.201101.10.2011pas.
32Koleje Wielkopolskie

sp. z o.o.

61-897 Poznań, ul. Składowa 5www.koleje-wielkopolskie.com.plCz. A:

PL1120110006 Cz. B:

PL1220110017

03.03.2011 17.03.201101.06.2011pas.
33Kopalnia Piasku "Kotlarnia" S.A.47 - 246 Kotlarnia, ul. Dębowa 3www.kotlarnia.com.plCz. A:

PL1120100046 Cz. B:

PL1220100037

29.12.2010 30.12.201001.06.1995tow.
34Lotos Kolej sp. z o.o.80-716 Gdańsk, ul. Michałki 25www.lotoskolej.plCz. A:

PL1120090003 Cz. B:

PL1220100005

19.10.2009 04.11.201001.01.2003tow.
34Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.21 - 013 Puchaczów Bogdankawww.bogdanka.euCz. A:

PL1120100040 Cz. B:

PL1220100024

22.12.2010 23.12.201022.03.2005tow.
36Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o.o.90-752 Łódź-Cz. A:

PL1120120005 Cz. B:

PL1220120003

24.08.2012 25.10.201209.06.2013pas.
37"MAJKOLTRANS"

sp. z o.o.

50 - 503 Wrocław, ul. Paczkowska 26www.majkoltrans.plCz. A:

PL1120110004 Cz. B:

PL1220110013

10.02.2011 18.02.201115.08.2009tow.
38NBE RAIL POLSKA

sp. z o.o.

01-460 Warszawa ul. Górczewska 124www.nbe-rail-polska.comCz. A:

PL1120110011 Cz. B:

PL1220120000

08.11.2011 24.02.201225.01.2012tow. pas.
39ORLEN KolTrans sp. z o.o.09 - 411 Płock, ul. Chemików 7www.orlenkoltrans.plCz. A:

PL1120100028 Cz. B:

PL1220100027

06.12.2010 28.12.201013.12.2000tow.
40PHILIP sp. z o.o.45-081 Opole ul. Piastowska 3www.grupajd.comCz. A:

PL1120100015 Cz. B:

PL1220110002

20.10.2010 12.01.201112.04.2011tow.
41PHU "LOKOMOTIV" Bronisław Plata33-386 Podegrodzie Podegrodzie 383www.lokomotiv.net.plCz. A:

PL1120100041 Cz. B:

PL1220110001

28.12.2010 12.01.201103.03.2011tow.
42Pol - Miedź - Trans

sp. z o.o.

59 - 301 Lubin ul. Marii Skłodowskiej - Curie 190www.pmtrans.com.plCz. A:

PL1120100011Cz. B:

PL1220100009

28.06.2010 23.11.201001.04.2002

22.05.2009

tow.

pas.

43Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe

sp. z o.o.

80 - 051 Gdańsk, ul. Sandomierska 17www.pmtrans.com.pl

www.ppmt.com.pl

Cz. A:

PL1120100019 Cz. B:

PL1220100030

10.11.2010 28.12.201017.05.2005tow.
44Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury sp. z o.o.03 - 816 Warszawa ul. Chodakowska 100www.pni.net.plCz. A:

PL1120100017 Cz. B:

PL1220100026

04.11.2010 23.12.201001.02.2007tow.
44Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie

sp. z o.o.

30-566 Kraków ul. Prokocimska4www.pnuikkrakow.plCz. A:

PL1120100003 Cz. B:

PL1220100003

24.03.2010 15.09.201028.09.2010tow.
45Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych S.A.50 - 950 Wrocław, ul. Kniaziewicza 19www.prkii.com.plCz. A:

PL1120100049 Cz. B:

PL1220110004

31.12.2010 25.01.201101.12.2001tow.
46Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych w Krakowie S.A.30 - 048 Kraków, ul. Czapińskiego 3www.prk.krakow.plCz. A:

PL1120100047 Cz. B:

PL1220110008

30.12.2010 02.02.201101.10.2004tow.
47Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego KOLTAR sp. z o.o.33 - 101 Tarnów, ul. Kwiatkowskiego 8www.koltar.plCz. A:

PL1120100040 Cz. B:

PL1220100029

22.12.2010 28.12.201022.09.2005tow.
48Przedsiębiorstwo Usług Kolejowych KOLPREM

Sp z o.o.

41 - 308 Dąbrowa Górnicza, Al. J. Piłsudskiego 92www.kolprem.plCz. A:

PL1120100034 Cz. B:

PL1220100032

10.12.2010 28.12.201025.06.2004tow.
49"Przewozy Regionalne"

sp. z o.o.

03-414 Warszawa, ul. Wileńska 14awww.przewozyregionalne.plCz. A:

PL1120100038 Cz. B:

PL1220100031

17.12.2010 28.12.201001.10.2001pas.
50Rail Polska sp. z o.o.00 - 790 Warszawa, ul. Willowa 8/10 lok.11www.railpolska.plCz. A:

PL1120100026 Cz. B:

PL1220100022

01.12.2010 23.12.201026.10.2004tow.
51STK sp. z o.o.53-609 Wrocław, ul. Fabryczna 10www.stk.wroc.plCz. A:

PL1120100022 Cz. B:

PL1220100021

29.11.2010 22.12.2010Cz. B:

PL1220120001

28.08. 201214.04.2005tow.
52S&K Train Transport

sp. z o.o.

65-034 Zielona Góra, ul. Boh. Westerplatte 9www.sk-train.plCz. A:

PL1120110005 Cz. B:

PL1220110015

18.02.2011 02.03.201101.06.2011tow.
53Szybka Kolej Miejska

sp. z o.o.

02-017 Warszawa Al. Jerozolimskie 125/127,www.skm.warszawa.plCz. A:

PL1120100033 Cz. B:

PL1220100019

10.12.2010 20.12.201003.10.2005pas.
54TABOR SZYNOWY OPOLE S.A.45-332 Opole ul. Rejtana 7www.taborszynowy.com.plCz. A:

PL1120100027 Cz. B:

PL1220110014

01.12.2010 24.02.201128.04.2011tow.
55TORPOL S.A.61-052 Poznań ul. Mogileńska 10Gwww.torpol.plCz. A:

PL1120100014 Cz. B:

PL1220110006

16.09.2010 31.01.201130.03.2011tow.
56TRANSCHEM sp. z o.o.87-810 Włocławek ul. Toruńska 153www.transchem.com.plCz. A:

PL1120100004 Cz. B:

PL1220100015

28.06. 2010 15.12. 201003.02.2011tow.
57Transoda sp. z o.o.88-101 Inowrocław, ul. Fabryczna 4www.transoda.com.plCz. A:

PL1120110000 Cz. B:

PL1220110003

05.01.2011 12.01.2011;01.07.2002tow.
58WISKOL Sołtys Waldemar, Sołtys Jarosław Sp.j.26-052 Sitkówka, Nowiny, ul. Zakładowa 19www.wiskol.plCz. A:

PL1120110009 Cz. B:

PL1220110019

20.04.2011 03.08.201119.09.2011tow.
59Zakład Przewozów i Spedycji SPEDKOKS

sp. z o.o.

42-523 Dąbrowa Górnicza, ul. Koksownicza 1www.spedkoks.plCz. A:

PL1120100018 Cz. B:

PL1220100017

04.11.2010 16.12.201001.01.2001tow.
60Zakład Robót Komunikacyjnych - DOM w Poznaniu sp. z o.o.60-715 Poznań, ul. Kolejowa 4www.zrk-dom.plCz. A:

PL1120110003 Cz. B:

PL1220110007

13.01.2011 02.02.201118.08.2011tow.
61Zakłady Inżynierii Kolejowej Leśkiewicz, Kosmala Sp.j.27 - 600 Sandomierz, ul. Retmańska 11 Awww.ziksandomierz.plCz. A:

PL1120100030 Cz. B:

PL1220100035

08.12.2010 29.12.2010Cz. B:

PL1220120006

29.11.201201.01.2003tow.
62Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych S.A. w Gliwicach44-100 Gliwice, ul. Chorzowska 58www.znle.plCz. A:

PL1120110001 Cz. B:

PL1220110011

05.01.2011 16.02.201116.02.2011tow.
63Zakłady Naprawcze Taboru Maszyn i Urządzeń "TABOR" M. Dybowski Spółka jawna39-200 Dębica ul. Sandomierska 39www.tabor-debica.plCz. A:

PL1120100021 Cz. B:

PL1220100034

25.11.2010 29.11.2010Cz. A:

PL1120110001

Cz. B:

PL1220110011

05.01.2011

16.02.2011

01.01.2011tow.
RAZEMLiczba lokomotywliczba wagonów silnikowych / zespołów trakcyjnychLiczba wagonówLiczba maszynistówLiczba personelu pokładowego odpowiadającego za bezpieczeństwoWielkość przewozów pasażerskichWielkość przewozów towarowych
osobowychtowarowychtys. pasaż.mln pas.-kmmln poc.-kmtys. tonmln tono-kmmln poc.-km
111213141516171819202122
3.1091.4282.21181.29812.1555.918266.140,28217.737,830142,045231.437,02249.079,34876, 242

A.2.2.b. Przewoźnicy kolejowi funkcjonujący w ramach sieci funkcjonalnie oddzielonej

*) Zgodnie z Wytycznymi do opracowania Rocznego Raportu KWB dane dotyczące kolumn 11 ÷ 21 tego załącznika zostały przedstawione pod tabelą jako zbiorcze zestawienie.

Lp.NazwaAdresWitryna internetowaŚwiadectwo bezpieczeństwa (dyrektywa 2001/14/WE)Certyfikat bezpieczeństwa (dyrektywa 2004/49WE)Data rozpoczęcia działalności gospodarczejRodzaj transportu
NumerDataNumerData
12345678910
1.Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.05 - 825 Grodzisk Mazowiecki,

ul. Batorego 23

www.wkd.com.pl193/PK/1122.12.2011----01.07.2001pasażerski -podmiejski
RAZEMLiczba lokomotywliczba wagonów silnikowych / zespołów trakcyjnychLiczba wagonówLiczba maszynistówLiczba personelu pokładowego odpowiadającego za bezpieczeństwoWielkość przewozów pasażerskichWielkość przewozów towarowych
osobowychtowarowychtys. pasaż.mln pas.-kmmln poc.-kmtys. tonmln tono-kmmln poc.-km
1112131415161718192021
082 / 40240--4507099,197111,2 731,146------

Załącznik  B.1

Schemat organizacyjny Urzędu Transportu Kolejowego

grafika

Załącznik  B.1.1

Obszary działania Oddziałów Terenowych Urzędu Transportu Kolejowego

grafika

Załącznik  B.2

Powiązania Urzędu Transportu Kolejowego z innymi organizacjami krajowymi

grafika

Załącznik  C

Dane dotyczące CSI i zastosowane definicje

C.1.

 Dane dotyczące CSI

grafika

C.2.

 Definicje stosowane w rocznym raporcie

Definicje zastosowane w niniejszym raporcie ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2010 r. w sprawie wspólnych wskaźników bezpieczeństwa (CSI) - Dz. U. Nr 142, poz. 952. Definicje te są zgodne z załącznikiem I do Dyrektywy 2004/49/WE zmienionej przez Dyrektywę 2009/149/WE:

1. Wskaźniki odnoszące się do wypadków:

Znaczący wypadek - wypadek z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego będącego w ruchu:

* z przynajmniej jedną ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną lub

* powodujący znaczne szkody w taborze, torach kolejowych, instalacjach lub środowisku, tj. szkodę o wartości co najmniej 150 tysięcy euro, lub

* znaczne zakłócenie ruchu, tj. wstrzymanie ruchu kolejowego na głównej linii kolejowej przez co najmniej 6 godzin,

nie należy uwzględniać wypadków w warsztatach, w magazynach i miejscach do postoju pojazdów kolejowych (definicja zgodna z Dyrektywą 2004/49/WE).

Pociąg - co najmniej jeden pojazd kolejowy ciągnięty przez co najmniej jedną lokomotywę bądź co najmniej jeden wagon silnikowy lub jeden wagon silnikowy poruszający się pojedynczo, przemieszczający się pod określonym numerem lub oznaczeniem z punktu początkowego do końcowego; za pociąg uważa się również lokomotywę jadącą luzem.

Kolizje pociągów, łącznie z kolizjami z obiektami wewnątrz skrajni - zderzenie, najechanie lub starcie między dwoma pociągami lub z:

* manewrującym taborem kolejowym lub

* obiektami znajdującymi się w torach kolejowych lub w pobliżu, z wyjątkiem elementów zgubionych na przejazdach przez pojazdy lub użytkowników pojazdów.

Wykolejenie pociągu - wypadek, w którym nastąpił brak kontaktu powierzchni tocznej koła pojazdu kolejowego z powierzchnią toczną główki szyny.

Wypadki na przejazdach kolejowych - wypadki na przejazdach kolejowych z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego i co najmniej jednego pojazdu drogowego, innych użytkowników przekraczających przejazd, takich jak piesi, lub innych obiektów i elementów znajdujących się tymczasowo na torach kolejowych lub w pobliżu, zgubionych na przejazdach przez pojazdy lub użytkowników przejazdu.

Wypadki z udziałem osób spowodowane przez poruszający się tabor kolejowy - wypadki, w których w co najmniej jedną osobę uderzył pojazd kolejowy lub element jego wyposażenia, który oderwał się od pojazdu; obejmuje osoby, które wypadły z pojazdu kolejowego oraz osoby, które upadły lub w które w czasie podróży w pociągu uderzył jakiś przedmiot.

Pożary pojazdów kolejowych - pożary lub wybuchy w pojeździe (włącznie z przewożonym ładunkiem) podczas przejazdu lub postoju między stacją początkową i docelową oraz przy rozrządzaniu wagonów.

Pasażer - każda osoba, z wyłączeniem członków obsady pociągu, odbywająca podróż koleją; do celów statystyki wypadków uwzględnia się osoby usiłujące wsiąść i wysiąść z pociągu będącego w ruchu.

Pracownicy łącznie z personelem podwykonawców - wszystkie osoby, których zatrudnienie ma związek z koleją i które w czasie wypadku znajdują się w pracy; obejmuje obsadę pociągu oraz osoby odpowiedzialne za obsługę pojazdów kolejowych i elementów infrastruktury.

Użytkownicy przejazdów - osoby korzystające z przejazdu za pomocą wszelkich środków transportu lub pieszo.

Osoby nieuprawnione - osoby przebywające na terenie kolei, których obecność jest niedozwolona, z wyjątkiem użytkowników przejazdów.

Inne osoby - inne osoby niż te, zdefiniowane jako "pasażerowie", "pracownicy", łącznie z "personelem podwykonawców", "użytkownicy przejazdu kolejowego" lub "nieupoważnione osoby na terenie kolei".

Osoba zabita - osoba, która zmarła na skutek wypadku bezpośrednio lub w ciągu trzydziestu dni po wypadku, z wyłączeniem samobójstw.

Osoba ciężko ranna - osoba ranna na skutek wypadku, hospitalizowana przez ponad dwadzieścia cztery godziny, z wyłączeniem prób samobójstw.

2. Wskaźniki odnoszące się do towarów niebezpiecznych:

Wypadek związany z przewozem towarów niebezpiecznych - wypadek lub zdarzenie, które jest objęte obowiązkiem zgłoszenia zgodnie z rozdziałem 1.8.5 regulaminu RID.

3. Wskaźniki odnoszące się do samobójstw:

Samobójstwo - czyn polegający na rozmyślnym uszkodzeniu swojego ciała, którego celem jest zgon, zarejestrowany i sklasyfikowany przez właściwy organ.

4. Wskaźniki odnoszące się do zdarzeń poprzedzających wypadki:

Złamania szyn - pęknięcia szyn w całym przekroju oraz wykruszenia na długości powyżej 50 mm i głębokości 10 mm.

Odkształcenie toru - odkształcenie toru w planie i profilu oraz wyboczenia wymagające wstrzymania ruchu kolejowego lub ograniczenia prędkości w celu zachowania bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Defekt sygnalizacji - defekt systemu sygnalizacji (zarówno infrastruktury, jak i taboru kolejowego), w wyniku czego nadawana informacja jest mniej rygorystyczna od wymaganej.

Pęknięcia kół i pęknięcia osi - pęknięcie w całym przekroju, które stwarza ryzyko wypadku (wykolejenia lub kolizji).

Minięcie sygnału informującego o niebezpieczeństwie (SPAD) - pociąg lub część pociągu kontynuuje jazdę bez zezwolenia, przy czym jazda bez zezwolenia oznacza minięcie:

* sygnału "Stój" na sygnalizatorze, jeżeli nie funkcjonują systemy bezpiecznej kontroli jazdy pociągu (BKJP) klasy ATC lub ATP,

* wskazanego kilometrażem w rozkazie pisemnym miejsca na szlaku lub przekazanego ustnie podczas manewrów na stacji,

* sygnału "Stój" na wskaźnikach, oprócz kozłów oporowych lub sygnałów wskazywanych manualnie (ręcznie, akustycznie), z wyłączeniem przypadków, gdy pociąg lub skład pociągu bez nadzoru przejechał sygnał "Stój", oraz przypadków, gdy z dowolnej przyczyny sygnał "Stój" nie pojawił się na sygnalizatorze wystarczająco wcześnie, aby maszynista mógł zatrzymać pociąg.

5. Wspólna metodyka obliczania skutków ekonomicznych wypadków:

Koszty szkód w środowisku - koszty, które poniesie przewoźnik kolejowy lub zarządca infrastruktury w celu przywrócenia środowiska do stanu sprzed wypadku kolejowego.

Koszty szkód materialnych w taborze kolejowym lub w infrastrukturze - koszty zapewnienia nowych pojazdów kolejowych lub infrastruktury z takimi samymi funkcjami i parametrami technicznymi jak te uszkodzone nienadające się do naprawy oraz koszty przywrócenia pojazdów kolejowych lub infrastruktury kolejowej nadających się do naprawy do stanu sprzed wypadku; do kosztów tych zalicza się także koszty wynajmu pojazdów kolejowych z powodu uszkodzenia w wypadku.

Koszty opóźnień spowodowanych wypadkami - niemożliwe jest ustalenie tej wartości ze względu na brak możliwości określenia preferencji o których mowa w projekcie HEATCO - Developing Harmonised European Approaches for Transport Costing and Project Assessment.

Wartość zapobiegania ofiarom w ludziach - niemożliwe jest ustalenie tej wartości ze względu na brak możliwości określenia preferencji o których mowa w projekcie HEATCO - Developing Harmonised European Approaches for Transport Costing and Project Assessment.

6. Wskaźniki odnoszące się do bezpieczeństwa technicznego infrastruktury i jego wdrażania:

System ATP (automatyczna kontrola pociągów) - system bezpieczny, który w określonych punktach kontroluje zgodność prowadzenia ruchu pociągów przez maszynistę ze wskazaniem sygnalizatorów, w tym automatyczne zatrzymanie przed sygnałem.

Przejazd kolejowy - skrzyżowanie w jednym poziomie linii kolejowej z drogą publiczną lub prywatną lub przejściami przeznaczonymi dla ludzi, zwierząt, pojazdów lub maszyn, z wyłączeniem przejść między peronami w obrębie stacji i przejść po torach przeznaczonych dla pracowników.

Przejazd kolejowy z czynnym systemem zabezpieczeń - przejazdy kolejowe, na których przez uruchomienie urządzeń fizycznych lub ostrzeżeń przy użyciu sprzętu stałego na przejazdach, użytkownicy są zabezpieczeni lub ostrzegani przed nadjeżdżającym pociągiem.

Przejazd kolejowy z biernym systemem zabezpieczeń - przejazd kolejowy bez żadnego systemu ostrzegania lub zabezpieczeń uruchamianego, gdy przekroczenie przejazdu nie jest bezpieczne dla użytkownika.

7. Wskaźniki odnoszące się do zarządzania bezpieczeństwem:

Audyt - systematyczny, niezależny i udokumentowany proces uzyskiwania dowodów i przeprowadzania ich obiektywnej oceny, w celu określenia zakresu spełnienia kryteriów audytowych, przeprowadzany zgodnie z systemem zarządzania.

8. Definicje podstaw wzorcowania:

Pociągokilometr (poc-km) - jednostka miary pracy eksploatacyjnej odpowiadająca przejazdowi 1 pociągu na odległość 1 km.

Pasażerokilometr (pas.-km) - jednostka miary pracy eksploatacyjnej odpowiadająca przejazdowi 1 pasażera na odległość 1 km.

Długość eksploatowanych linii kolejowych - długość eksploatowanych linii kolejowych mierzona w kilometrach; w przypadku wielotorowych linii kolejowych uwzględnia się tylko odległość pomiędzy punktem początkowym i miejscem przeznaczenia.

Długość torów linii kolejowych - długość eksploatowanych linii kolejowych mierzona w kilometrach, z uwzględnieniem długości każdego toru wielotorowych linii kolejowych.

W 2012 roku średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień 31 grudnia 2012 r. wynosił: 4,0882 zł za 1 €.

C.3.

 Skróty

CSI Common Safety Indicator - wspólny wskaźnik bezpieczeństwa

ERA European Railway Agency - Europejska Agencja Kolejowa

LC Level Crossing - przejazd kolejowy

mln 106

bln 109

NSA National Safety Authorities - Krajowy Urząd ds. Bezpieczeństwa

RS Rolling Stock - tabor kolejowy

RU Przedsiębiorstwo kolejowe

IM Zarządca infrastruktury

Załącznik  D

Ważne zmiany w prawodawstwie i rozporządzeniach

Podstawa prawnaData wejścia w życie przepisuPrzyczyny wprowadzenia (należy określić, czy jest to nowy przepis czy zmiana wprowadzona do istniejącego przepisu)Opis
Ogólne krajowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa kolei
Przepisy o krajowej władzy bezpieczeństwaustawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372)28.01.2012 r.Ustawa ma na celu transponowanie dyrektywy 2008/57/WE, 2009/131/WE oraz dyrektywy 2008/110/WE do prawa krajowego.Wprowadzenie zmiany do wprowadzenia do wyliczenia w art. 10 ust. 1, powodującej nadanie Prezesowi UTK funkcji krajowej władzy bezpieczeństwa i krajowego regulatora transportu kolejowego w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej.

Dodanie w art. 13 ust. la, powodującego uszczegółowienie zadań Prezesa UTK, w zakresie nadzoru nad podmiotami, których działalność ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i bezpieczeństwo eksploatacji kolei oraz rozszerzenie tych zadań o wydawanie i cofanie certyfikatów podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie (ECM) wagonów towarowych. Projektowany przepis ma na celu stworzenie instrumentów prawnych w zakresie bezpieczeństwa systemu kolei i systemu utrzymania wagonów towarowych.

Wprowadzenie zmiany w art. 13 w ust. 2 powodującej uszczegółowienie zadań Prezesa UTK dotyczących prowadzenia krajowego rejestru pojazdów kolejowych, spraw związanych z rozpatrywaniem wniosków o nadanie, zmianę lub wycofanie identyfikatora literowego dysponenta (VKM) oraz przekazywanie informacji w tym zakresie Europejskiej Agencji Kolejowej, nadawanie i zmianę europejskich numerów pojazdów kolejowych (EVN), wyrejestrowywanie pojazdów kolejowych oraz dokonywanie zmian pozostałych danych rejestrowych w krajowym rejestrze pojazdów kolejowych, wydawania zezwoleń na dopuszczenie do eksploatacji podsystemów strukturalnych i pojazdów kolejowych oraz rozpatrywaniem wniosków o odstępstwo od stosowania TSL Zmiana ma na celu unifikacje w ramach Unii Europejskiej prowadzenia rejestru pojazdów kolejowych, oznakowania pojazdów kolejowych, procedur dopuszczania podsystemów strukturalnych i pojazdów kolejowych.

Nowy ust. 7c w art. 13 zobowiązuje Prezesa UTK do poinformowania Komisji Europejskiej, w przypadku gdy stwierdzi on, że obowiązujące specyfikacje europejskie nie spełniają zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności systemu kolei. Projektowany przepis ma na celu bieżące monitorowanie istniejących specyfikacji europejskich, tak aby na etapie ich stosowania ustalić wszystkie nieścisłości powodujące niespełnienie zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności systemu kolei.

Przepis odnoszący się do art. 17a ust. 6 pkt 1 lit. d dotyczy obowiązku umieszczania przez Prezesa UTK w rocznym raporcie w sprawie bezpieczeństwa informacji o certyfikatach podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie pojazdów kolejowych (ECM), wydanych na podstawie art. 23j ust. 8 ustawy.

Przepis w art. 25h, daje Prezesowi UTK uprawnienie do dokonywania autoryzacji jednostek ubiegających się o notyfikację, zgodnie z ustawą o systemie oceny zgodności.

Art. 25k daje Prezesowi UTK uprawnienie do przeprowadzania okresowych kontroli dopuszczonych do eksploatacji podsystemów strukturalnych oraz ustala procedurę postępowania w przypadku odnowienia lub modernizacji podsystemu strukturalnego.

Przepisy o notyfikowanych organach, rzeczoznawcach, stronach trzecich, organach odpowiedzialnych za rejestrację, badanie itd.ustawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372)28.01.2012 r.Ustawa ma na celu transponowanie dyrektywy 2008/57/WE, 2009/131/WE oraz dyrektywy 2008/110/WE do prawa krajowego.Nowe art. 23a - 23i wprowadzają procedurę nadawania europejskiego numeru pojazdu (EVN), procedurę rejestrowania pojazdu w krajowym rejestrze pojazdów kolejowych (NVR), procedury dopuszczania pojazdów kolejowych do eksploatacji. Po wejściu w życie ustawy pojazd kolejowy, w celu dopuszczenia go do eksploatacji, musi uzyskać od Prezesa UTK zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu kolejowego. Wyjątek stanowi przypadek, gdy pojazd kolejowy uzyskał takie zezwolenie w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz gdy pojazd kolejowy wykonuje przewozy transgraniczne na podstawie dwustronnych umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną. Przepisy artykułów określają dokumenty składane wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dopuszczenie, terminy, w jakich Prezes UTK ma obowiązek wydać zezwolenie. Ponadto nowe przepisy wskazują kryteria, które decydują o tym, która procedura dopuszczania jest stosowana w danym przypadku.

W nowym art. 25ga zostaje wprowadzony obowiązek prowadzenia krajowego rejestru pojazdów kolejowych przez Prezesa UTK. Zakres danych zawartych w tym rejestrze obejmuje europejski numer pojazdu (EVN), odnośniki do europejskiego rejestru typów pojazdów kolejowych, o którym mowa w art. 34 dyrektywy 2008/57/WE, Rejestr ten powinien również zawierać dane identyfikacyjne dysponenta pojazdu kolejowego oraz informacje o podmiocie odpowiedzialnym za utrzymanie pojazdów kolejowych (ECM). Ma to na celu ułatwienie procedury i pomoc w określeniu typów pojazdów kolejowych dopuszczonych do eksploatacji na obszarze Wspólnoty Europejskiej. Ponadto projektowany przepis wprowadza delegację ustawową do wydania rozporządzenia określającego sposób prowadzenia krajowego rejestru pojazdów kolejowych.

Rozporządzenie MTBiGM z dnia 6 września 2012 r. w sprawie krajowego rejestru pojazdów kolejowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1063).10.10.2012 r.Rozporządzenie jest wykonaniem upoważnienia wynikającego z art. 25ga ust. 4 ustawy z dnia 28 marca r. o transporcie kolejowym. Konieczność wydania przedmiotowego rozporządzenia wynika także z faktu wydania przez Komisję Europejską dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/57/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 191 z 18.07.2008, str. 1). Wydanie przedmiotowego rozporządzenia umożliwia pełną transpozycję wyżej wymienionej dyrektywy do krajowego porządku prawnego, w zakresie krajowego rejestru pojazdów kolejowych.Rozporządzenie określa:

1) sposób prowadzenia krajowego rejestru pojazdów kolejowych, w tym sposób nadawania europejskiego numeru pojazdu, wprowadzania zmian danych rejestrowych oraz sposób wykreślania pojazdu kolejowego z tego rejestru;

2) wzór krajowego rejestru pojazdów kolejowych oraz jego opis funkcjonalny i techniczny, w tym opis formatu danych oraz wymagania w zakresie jego funkcjonowania;

3) wzór wniosku o:

a) nadanie europejskiego numeru pojazdu (EVN) dla pojazdu kolejowego dopuszczonego po raz pierwszy do eksploatacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b) wprowadzenie zmiany danych rejestrowych w krajowym rejestrze pojazdów kolejowych (NVR) dla pojazdu kolejowego w nim zarejestrowanego,

c) wycofanie z eksploatacji pojazdu kolejowego zarejestrowanego w krajowym rejestrze pojazdów kolejowych;

4) wzór raportu z:

a) nadania europejskiego numeru pojazdu (EVN) dla pojazdu kolejowego, o którym mowa w pkt 3 lit. a,

b) wprowadzenia zmiany danych rejestrowych, o których mowa w pkt 3 lit. b,

c) wycofania z eksploatacji pojazdu kolejowego, o którym mowa w pkt 3 lit. c,

d) rejestracji pojazdu kolejowego, w przypadku ustania przyczyn, o których mowa w art. 23a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, zwanej dalej "ustawą".

Krajowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa kolei
Przepisy o krajowych celach i metodach w zakresie bezpieczeństwaBEZ ZMIAN
Przepisy o wymaganiach wobec systemów zarządzania bezpieczeństwem i certyfikatów bezpieczeństwa dla przewoźników kolejowychUstawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372)28.01.2012 r.Zmiana wynika z transpozycji art. 1 pkt 7 dyrektywy 2008/110/WENowe brzmienie w art. 18b ust. 1 przepisów dotyczących certyfikatu bezpieczeństwa.
Przepisy o wymaganiach wobec systemów zarządzania bezpieczeństwem i autoryzacji w zakresie bezpieczeństwa dla zarządców infrastrukturyNowe brzmienie w art. 18b ust. 1 przepisów dotyczących certyfikatu bezpieczeństwa.28.01.2012 r.Zmiana wynika transpozycji art. 1 pkt 1 dyrektywy 2008/110/WE;Zmiana ust. 2 w art. 18 dotyczy rozszerzenia listy podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania autoryzacji bezpieczeństwa, tj. zarządców infrastruktury, których linie kolejowe są funkcjonalnie oddzielone od reszty systemu kolejowego oraz wpisane do rejestru zabytków lub do inwentarza muzealiów, linii turystycznych eksploatowanych w celach wykonywania przewozów rekreacyjno-wypoczynkowych i okolicznościowych, w tym kolei wąskotorowych, a także przewoźników kolejowych wykonujących przewozy po tych liniach.
Przepisy o wymaganiach w stosunku do posiadaczy wagonówUstawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372)28.01.2012 r.Nowy przepisArt. 66 ust. 1 pkt 5 nakłada sankcje na dysponenta pojazdu kolejowego, który nie poinformował Prezesa UTK o wszelkich zmianach danych dotyczących pojazdu kolejowego zarejestrowanego w krajowym rejestrze pojazdów kolejowych w zakresie danych objętych tym rejestrem
Przepisy dotyczące podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanieUstawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz.1372)28.01.2012 r.Nowy przepis stanowiący transpozycję art. 1 pkt 8 dyrektywy 2008/110/WE;Przepis art. 23j określa warunki, jakie powinien spełniać podmiot odpowiedzialny za utrzymanie pojazdów kolejowych (ECM), określa sposób wydawania certyfikatu dla takiego podmiotu przez Prezesa UTK.
Przepisy dotyczące wymagań wobec warsztatów naprawczychBRAK
Krajowe przepisy bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw kolejowych i przepisy bezpieczeństwa dla innych podmiotów kolejowychUstawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 227, poz. 1367)1.01.2012 r.Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 2008 r. w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. UE L 260 z 30.09.2008, str. 13), dyrektywy Komisji 2010/61/UE z dnia 2 września 2010 r. dostosowującej po raz pierwszy do postępu naukowo-technicznego załączniki do dyrektywy 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. UE L 233 z 03.09.2010, str. 27), dyrektywy 2010/35/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2010 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych oraz uchylająca dyrektywy Rady 76/767/EWG, 84/525/EWG, 84/526/EWG, 84/527/EWG oraz 1999/36/WE (Dz. Urz. UE L 165 z 30.06.2010, str. 1) oraz dyrektywy Rady 95/50/WE z dnia 6 października 1995 r. w sprawie ujednoliconych procedur kontroli drogowego transportu towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 249 z 17.10.1995, str. 35, Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 2, str. 282).Ustawa określa zasady prowadzenia działalności w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego, koleją i żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych oraz organy i jednostki realizujące zadania związane z tym przewozem.
Rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych dla torów do awaryjnego odstawiania uszkodzonych wagonów kolejowych przewożących towary niebezpieczne (Dz. U. z 2012 r., poz. 508).26.05.2012 r.Jest to nowy akt prawny. Akt wykonawczy do ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367 i Nr 244 poz. 1454), zgodnie z upoważnieniem ustawowym zawartym w art. 106 ust. 1 pkt 2 tejże ustawyRozporządzenie określa: warunki techniczne toru oraz stanowiska postojowego do awaryjnego odstawiania uszkodzonych wagonów kolejowych przewożących towary niebezpieczne.
Rozporządzenie MTBiGM z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie formularza listy kontrolnej i formularza protokołu kontroli (Dz. U. z 2012 r., poz. 655).30.06.2012 r.Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża postanowienia dyrektywy Rady 95/50/WE z dnia 6 października 1995 r. w sprawie ujednoliconych procedur kontroli drogowego transportu towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. UE L 249 z 17.10.1995, str. 35; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 2, str. 282).Rozporządzenie określa: wzór formularza listy kontrolnej i protokołu kontroli w przewozie koleją i żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych; sposób i zakres wypełniania listy kontrolnej i protokołu kontroli.
Rozporządzenie MTBiGM z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz. U. z 2012 r., poz. 966).12.09.2012 r.Akt wykonawczy do ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych. Wydany na podstawie upoważnienia z art. 41 ust. 3 ww. ustawyRozporządzenie określa wzór formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych.
Rozporządzenie MTBiGM z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych28.04.2012 r.Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 2010/35/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2010 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych oraz uchylająca dyrektywy Rady 76/767/EWG, 84/525/EWG, 84/526/EWG, 84/527/EWG oraz 1999/36/WE (Dz. Urz. UE L 165 z 30.06.2010, str. 1)Rozporządzenie określa:

1) procedury oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych;

2) procedury ponownej oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych;

3) procedury badań okresowych, pośrednich i nadzwyczajnych;

4) towary niebezpieczne innych klas niż klasa 2 przewożone ciśnieniowymi urządzeniami transportowymi;

5) sposób oznakowania ciśnieniowych urządzeń transportowych;

6) wzór znaku zgodności Π.

Przepisy o wymaganiach w zakresie autoryzacji wprowadzania do użytku i konserwacji nowego i znacznie przebudowanego taboru kolejowego, w tym przepisy dotyczące wymiany taboru kolejowego między przedsiębiorstwa mi kolejowymi, systemu rejestracji i wymagania w zakresie procedur testowychBEZ ZMIAN
Wspólne zasady funkcjonowania sieci kolejowej, w tym przepisy dotyczące procedur sygnalizacji i zarządzania ruchemUstawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372)28.01.2012 r.Ustawa ma na celu transponowanie dyrektywy 2008/57/WE, 2009/131/WE oraz dyrektywy 2008/110/WE do prawa krajowego.W art. 25t zostaje wprowadzona delegacja dla ministra właściwego do spraw transportu do wydania rozporządzenia, które określi wykaz właściwych krajowych specyfikacji technicznych i dokumentów normalizacyjnych, których zastosowanie umożliwi spełnienie zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności systemu kolei w przypadkach odstępstw od stosowania TSI lub w odniesieniu do punktów otwartych i szczególnych przypadków, dla których konieczne jest zastosowanie przepisów technicznych niezawartych we właściwych TSI. Przedmiotowy przepis zostaje wprowadzony w celu zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego ruchu pociągów w systemie kolei i zapewnienia zgodności z przepisami Unii Europejskiej.

Nowy art. 25ta wprowadza delegację dla ministra właściwego do spraw transportu do wydania rozporządzenia, które określi wykaz składników interoperacyjności dla podsystemów, zasadnicze wymagania dotyczące interoperacyjności systemu kolei dla podsystemów i składników interoperacyjności, procedury oceny zgodności podsystemów oraz treść deklaracji weryfikacji WE podsystemów, procedury oceny zgodności lub przydatności do stosowania składników interoperacyjności oraz treść deklaracji WE zgodności lub przydatności do stosowania składnika interoperacyjności, wykaz parametrów pojazdu kolejowego do skontrolowania w celu dopuszczenia do eksploatacji pojazdów kolejowych niezgodnych z TSI Przedmiotowy przepis zostaje wprowadzony w celu zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego ruchu pociągów w systemie kolei i zapewnienia zgodności z przepisami Unii Europejskiej.

Rozporządzenie MTBiGM z dnia 6 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. (Dz. U. z 2012 r., poz 1042).5.11.2012 r.Wydane na podstawie art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. 2007 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm.).Wprowadza zmiany do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji wynikające z potrzeby wprowadzenia wskaźnika W 6b i nowego wskaźnika W27a oraz uściśla i uaktualnia niektóre przepisy.
Przepisy o wymaganiach w zakresie dodatkowych wewnętrznych zasad operacyjnych (zasad firmowych), które muszą być ustanowione przez zarządców infrastruktury i przedsiębiorstwa kolejoweUstawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz.1372)28.01.2012 r.Celem wprowadzenia przepisu jest transpozycja art. 35 ust. 1 dyrektywy 2008/57/WE w sprawie interoperacyjności systemu kolei w Unii Europejskiej;

Ustawa ma na celu transponowanie dyrektywy 2008/57/WE, 2009/131/WE oraz dyrektywy 2008/110/WE do prawa krajowego.

Nowy przepis w art. 32 dodaje ust. la, który wprowadza obowiązek umieszczania w regulaminie opracowywanym przez zarządcę infrastruktury linku do strony internetowej, na której zamieszczony jest rejestr zarządzanej przez niego infrastruktury.

W art. 25g nałożono na zarządcę infrastruktury obowiązek prowadzenia rejestru zarządzanej przez niego infrastruktury. Ponadto przepis wprowadza delegację ustawową do wydania rozporządzenia określającego sposób prowadzenia rejestru infrastruktury.

Rozporządzenie MTBiGM z dnia 28 sierpnia 2012 r. w sprawie rejestru infrastruktury kolejowej (Dz. U. z 2012 r., poz. 1055).9.10.2012 r.Akt prawny wydany na podstawie upoważnienia zawartego w art. 25g ust.4 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowymRozporządzenie określa:

1) sposób prowadzenia przez zarządcę infrastruktury rejestru infrastruktury kolejowej wchodzącej w skład systemu kolei, zwanego dalej "rejestrem RINF", w tym sposób wprowadzania danych rejestrowych, wprowadzania zmian danych rejestrowych oraz wykreślania danych z rejestru;

2) opis funkcjonalny i techniczny rejestru RINF, wymagania w zakresie jego funkcjonowania oraz wzór rejestru RINF, w tym opis formatu danych.

Przepisy o wymaganiach wobec personelu wykonującego zadania o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa, w tym kryteriów wyboru, stanu zdrowia oraz szkoleń zawodowych i certyfikacjiRozporządzenie MTBiGM z dnia z dnia 29 maja 2012 r. w sprawie uzyskiwania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 20.06.2012 r., poz. 691).1.07.2012 r.Akt wykonawczy do ustawy z dnia 19 sierpnia 20011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367 i Nr 244, poz. 1454).Rozporządzenie określa:

1) warunki, formę i tryb przeprowadzania egzaminu dla doradców do spraw bezpieczeństwa

w zakresie przewozu drogowego, przewozu koleją oraz przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych, zwanych dalej "doradcami";

2) skład komisji egzaminacyjnej, sposób jej działania i tryb jej powoływania, wymagania kwalifikacyjne dla osób wchodzących w jej skład oraz sposób ustalania wysokości ich wynagrodzenia;

3) tryb wydawania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, zwanego dalej "świadectwem doradcy", oraz jego wtórnika;

4) warunki i sposób przechowywania dokumentacji dotyczącej egzaminu oraz dotyczącej wydanych świadectw doradcy, przedłużania terminu ich ważności oraz wydawania ich wtórników;

5) wzór świadectwa doradcy i sposób jego wypełniania;

6) wysokość opłat za egzamin dla doradców;

7) wysokość opłaty za wydanie wtórnika świadectwa doradcy oraz tryb jej wnoszenia.

Rozporządzenie ma na celu ujednolicenie zasad egzaminowania kandydatów na doradców z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych w przewozie kolejowym, drogowym i żeglugą śródlądową.

Przepisy o dochodzeniach w sprawie wypadków i incydentów, w tym rekomendacjeBEZ ZMIAN
Przepisy o wymaganiach w zakresie krajowych wskaźników bezpieczeństwa, w tym sposobu ich gromadzenia i analizowaniaBEZ ZMIAN
Przepisy o wymaganiach w zakresie autoryzacji wprowadzania do użytku infrastruktury (tory, mosty, tunele, energetyka, ATC, radio, sygnalizatory, rygle, przejazdy kolejowe, perony itd.)Ustawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1372)28.01.2012 r.Przepisy w art. 25ca - 25cc i art. 25e wynikają bezpośrednio z dyrektywy 2008/57/WE.Przepisy art. 25ca - 25cc i art. 25e wprowadzają obowiązek dokonania procedury oceny zgodności, podsystemu lub składnika interoperacyjności przed dopuszczeniem do eksploatacji w systemie kolei, umożliwiają wydanie przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą certyfikatu weryfikacji WE podsystemu oraz certyfikatu WE zgodności lub przydatności do stosowania składnika interoperacyjności, określają zasady przeprowadzania procedur oceny zgodności składników interoperacyjności i podsystemów strukturalnych. Ponadto przepisy art. 25e wprowadzają obowiązek uzyskania od Prezesa UTK zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji podsystemu strukturalnego przed wprowadzeniem go do eksploatacji;

Zmiana w art. 25r nakłada obowiązek współpracy producenta albo jego upoważnionego przedstawiciela, inwestora, importera, dysponenta, zarządcy infrastruktury, przewoźnika kolejowego oraz notyfikowanej jednostki certyfikującej, notyfikowanej jednostki kontrolującej i notyfikowanego laboratorium z Prezesem UTK w zakresie przedstawienia wszystkich niezbędnych dokumentów, materiałów oraz informacji wymaganych do ustalenia, czy podsystem spełnia zasadnicze wymagania dotyczące interoperacyjności systemu kolei i bezpieczeństwa kolei.

Rozporządzenie MTBiGM z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie zakresu badań koniecznych do uzyskania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu budowli przeznaczonej do prowadzenia ruchu kolejowego, świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu urządzenia przeznaczonego do prowadzenia ruchu kolejowego oraz świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 918).11.08.2012 r.Ma na celu wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 23 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.Rozporządzenie określa zakres badań koniecznych do uzyskania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu dla: budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego, urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz pojazdów kolejowych.
Rozporządzenie MTBiGM z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu (Dz. U. z 2012 r., poz. 919).11.08.2012 r.Rozporządzenie ma na celu wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 23 ust. 7 pkt. 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Zastąpiło obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typu pojazdu kolejowego (Dz. U. Nr 103, poz. 1090 z późn. zm.)Rozporządzenie określa:

1) warunki, tryb wydawania i cofania świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu:

a) budowli przeznaczonej do prowadzenia ruchu kolejowego,

b) urządzenia przeznaczonego do prowadzenia ruchu kolejowego,

c) pojazdu kolejowego;

2) okres ważności oraz wzory świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu;

3) jednostki organizacyjne upoważnione do przeprowadzania badań koniecznych do uzyskania świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu, zwane dalej "jednostkami upoważnionymi".

Rozporządzenie MTBiGM z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie wykazu typów budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego, typów urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych, na które są wydawane świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu (Dz. U. z 2012 r., poz. 911).11.08.2012 r.Rozporządzenie ma na celu wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 23 ust. 7 pkt. 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Zastąpiło obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 września 2003 r. w sprawie wykazu typów budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowego (Dz. U. Nr 175, poz. 1706 z późn. zm.)Rozporządzenie określa typy budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego, typy urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typy pojazdów kolejowych, na które są wydawane świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu.
Rozporządzenie MTBiGM z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei (Dz. U. z 2012 r., poz. 492).11.08.2012 r.Rozporządzenie ma na celu wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 25ta ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Zastąpiło obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 czerwca 2004 r. r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności kolei oraz procedur oceny zgodności dla transeuropejskiego systemu dużych prędkości (Dz. U. Nr 162, poz. 1697, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 5 września 2006 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności kolei oraz procedur zgodności dla transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnej (Dz. U. Nr 171, poz. 1230, z późn. zm.).Rozporządzenie określa:

1) wykaz składników interoperacyjności dla podsystemów systemu kolei;

2) zasadnicze wymagania dotyczące interoperacyjności systemu kolei dla podsystemów

i składników interoperacyjności;

3) procedury oceny zgodności podsystemów oraz treść deklaracji weryfikacji WE podsystemów;

4) procedury oceny zgodności lub przydatności do stosowania składnika interoperacyjności oraz treść deklaracji WE zgodności lub przydatności do stosowania składnika interoperacyjności;

5) wykaz parametrów pojazdu kolejowego do skontrolowania w celu dopuszczenia do eksploatacji pojazdów kolejowych niezgodnych z technicznymi specyfikacjami interoperacyjności, zwanymi dalej "TSI";

6) podmioty wyznaczone do przeprowadzania badań w odniesieniu do podsystemów niezgodnych

z TSI, zwane dalej "podmiotami wyznaczonymi".

ZAŁĄCZNIK  E

Stan certyfikacji i autoryzacji

w zakresie bezpieczeństwa - dane liczbowe

E.1.

 Certyfikaty bezpieczeństwa zgodnie z dyrektywą 2004/49/WE

E.1.1. Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część A, wydanych w roku sprawozdawczym i w latach poprzednich, które pozostają ważne na koniec 2012 r.
Całkowita liczba certyfikatów bezpieczeństwaLiczba certyfikatów bezpieczeństwa, część A, w bazie ERADIS
Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część A, wydanych w roku sprawozdawczym i w latach poprzednich, które pozostają ważne na koniec 2012 roku.8080

E.1.2. Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część B, wydanych w roku sprawozdawczym i w latach poprzednich przez dane państwo członkowskie, które pozostają ważne na koniec 2012 r.

Całkowita liczba certyfikatów bezpieczeństwaLiczba certyfikatów bezpieczeństwa, część B w bazie ERADIS
Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część B, wydanych w roku sprawozdawczym i w latach poprzednich przez dane państwo członkowskie, które pozostają ważne na koniec 2012 roku.w Polsce7372
w innym państwie członkowskim00

E.1.3. Liczba nowych wniosków o certyfikaty bezpieczeństwa, część A, złożonych przez przedsiębiorstwa kolejowe w 2012 r.

PON
Liczba nowych wniosków o certyfikaty bezpieczeństwa, część A, złożonych przez przedsiębiorstwa kolejowe w 2012 r.nowe certyfikaty1300
certyfikaty zaktualizowane/zmienione001
certyfikaty odnowione000

E.1.4. Liczba nowych wniosków o certyfikaty bezpieczeństwa, część B, złożonych przez przedsiębiorstwa kolejowe w 2012 r.

PON
Liczba nowych wniosków o certyfikaty bezpieczeństwa, część B, złożonych przez przedsiębiorstwa kolejowe w 2012 r.Dla których część A została wydana w Polscenowe certyfikaty800
certyfikaty zaktualizowane/zmienione300
certyfikaty odnowione000
Dla których część A została wydana w innym państwie członkowskimnowe certyfikaty000
certyfikaty zaktualizowane/zmienione000
certyfikaty odnowione000

P = Wniosek przyjęty, certyfikat został już wydany

O = Wniosek odrzucony, certyfikat nie został wydany

N = Sprawa w toku, do tej pory nie wydano certyfikatu

E.1.5. Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część A, cofniętych w bieżącym roku sprawozdawczym

Całkowita liczba cofniętych certyfikatów bezpieczeństwa w 2012 r.Liczba cofniętych certyfikatów bezpieczeństwa w ERADIS (które zostały cofnięte w 2012 r.)
Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część A, cofniętych w bieżącym roku sprawozdawczym00

E.1.6. Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część B, cofniętych w bieżącym roku sprawozdawczym

Całkowita liczba cofniętych certyfikatów bezpieczeństwa w 2012 r.Liczba cofniętych certyfikatów bezpieczeństwa w ERADIS (które zostały cofnięte w 2012 r.)
Liczba certyfikatów bezpieczeństwa, część B, cofniętych w bieżącym roku sprawozdawczym00

E.1.7. Lista państw, w których przedsiębiorstwa kolejowe ubiegające się o część B certyfikatu bezpieczeństwa w Państwa kraju członkowskim, uzyskały część A certyfikatu

Nazwa przedsiębiorstwa kolejowegoPaństwo członkowskie, w którym cześć A certyfikatu bezpieczeństwa, została wydana
------

E.2.

 Autoryzacje w zakresie bezpieczeństwa zgodnie z Dyrektywą 2004/49/WE

E.2.1. Liczba ważnych autoryzacji bezpieczeństwa wydanych w roku sprawozdawczym i w latach poprzednich, które są ważne na koniec 2012 r.
Całkowita liczba autoryzacji bezpieczeństwa
Liczba ważnych autoryzacji bezpieczeństwa wydanych w roku sprawozdawczym i w latach poprzednich, które są ważne na koniec 2012 r.8

E.2.2. Liczba wniosków o autoryzację bezpieczeństwa złożonych w 2012 r. przez zarządców infrastruktury

PON
Liczba wniosków o autoryzację bezpieczeństwa złożonych w 2012 r. przez zarządców infrastrukturynowe autoryzacje000
autoryzacje zaktualizowane/zmienione000
autoryzacje odnowione000

P = Wniosek przyjęty, autoryzacja została już wydana

O = Wniosek odrzucony, autoryzacja nie została wydana

N = Sprawa w toku, do tej pory nie wydano autoryzacji

E.2.3. Liczba autoryzacji bezpieczeństwa cofniętych w bieżącym roku sprawozdawczym

Liczba autoryzacji bezpieczeństwa cofniętych w bieżącym roku sprawozdawczym0

E.3.

 Aspekty proceduralne - certyfikaty bezpieczeństwa, część A

NoweZaktualizowane/ zmienioneOdnowione
Średni czas pomiędzy otrzymaniem wniosku wraz z wszystkimi niezbędnymi informacjami a ostatecznym dostarczeniem certyfikatu bezpieczeństwa, część A, do przedsiębiorstwa kolejowego w 2012 r.poniżej 3 miesięcyponiżej 3 miesięcy---

E.4.

 Aspekty proceduralne - certyfikaty bezpieczeństwa, część B

NoweZaktualizowane/ zmienioneOdnowione
Średni czas pomiędzy otrzymaniem wniosku wraz z wszystkimi niezbędnymi informacjami a ostatecznym dostarczeniem certyfikatu bezpieczeństwa, część B, do przedsiębiorstwa kolejowego w 2012 r.Dla których część A została wydana w Polsceponiżej 3 miesięcyponiżej 3 miesięcy---
Dla których cześć A została wydana w innym państwie członkowskim---------

E.5.

 Aspekty proceduralne - autoryzacje w zakresie bezpieczeństwa

NoweZaktualizowane/ zmienioneOdnowione
Średni czas pomiędzy otrzymaniem wniosku wraz z wszystkimi niezbędnymi informacjami a ostatecznym dostarczeniem autoryzacji bezpieczeństwa, do zarządcy infrastruktury w 2012 r.---poniżej 4 miesięcy---
Wspólne wskaźniki bezpieczeństwa
KodOpis danychFormat danychSieć ogólnaSieć wydzielona
1.1a. Łączna liczba wypadków i podział na następujące typy wypadków
N00Łączna liczba wszystkich wypadkówWartość liczbowa3795
N01Liczba kolizji pociągów, w tym kolizji z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa60
N02Liczba wykolejeń pociągówWartość liczbowa170
N03Liczba wypadków na przejazdach kolejowych, w tym wypadków z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa771
N04Liczba wypadków z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa2754
N05Liczba pożarów taboru kolejowegoWartość liczbowa00
N06Liczba innych wypadkówWartość liczbowa40
1.1b. Liczba wypadków w przeliczeniu na mln pociągokilometrów oraz podział na następujące typy wypadków
N10Łączna liczba wszystkich wypadków w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,69E+009,14E-01
N11Liczba kolizji pociągów, w tym kolizji z obiektami wewnątrz skrajni, w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,68E-020,00E+00
N12Liczba wykolejeń pociągów w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)7,59E-020,00E+00
N13Liczba wypadków na przejazdach kolejowych, w tym wypadków z udziałem pieszych na przejazdach kolejowych, w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)3,44E-011,83E-01
N14Liczba wypadków z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstw, w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,23E+007,31E-01
N15Liczba pożarów taboru kolejowego, w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
N16Liczba innych wypadków, w przeliczeniu na pociągokilometrWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,79E-020,00E+00
1.2a. Łączna liczba samobójstw
N07Liczba zdarzeń: samobójstwaWartość liczbowa801
1.2b. Liczba samobójstw w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
N17Liczba zdarzeń: samobójstwa w przeliczeniu na mln pociągokilometrówWartość liczbowa (mln pociągo-km)3,57E-011,83E-01
1.3a. Łączna liczba wypadków związanych z transportem towarów niebezpiecznych, w podziale na następujące kategorie
N18Łączna liczba wypadków z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego przewożącego towary niebezpieczneWartość liczbowa10
N19Liczba wypadków z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego przewożącego towary niebezpieczne, w których NIE doszło do uwolnienia towarów niebezpiecznychWartość liczbowa00
N20Liczba wypadków z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego przewożącego towary niebezpieczne, w których DOSZŁO do uwolnienia towarów niebezpiecznychWartość liczbowa10
1.3b. Łączna liczba wypadków związanych z transportem towarów niebezpiecznych w podziale na następujące kategorie w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
N21Łączna liczba wypadków związanych z transportem towarów niebezpiecznych w przeliczeniu na mln pociągokilometrówWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,46E-030,00E+00
N22Liczba wypadków z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego przewożącego towary niebezpieczne, w których NIE doszło do uwolnienia towarów niebezpiecznych, w przeliczeniu na mln pociągokilometrówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
N23Liczba wypadków z udziałem co najmniej jednego pojazdu kolejowego przewożącego towary niebezpieczne, w których DOSZŁO do uwolnienia towarów niebezpiecznych, w przeliczeniu na mln pociągokilometrówWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,46E-030,00E+00
2.1a. Łączna liczba poważnie rannych osób, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie
TS00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa1840
TS01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa610
TS02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
TS03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa360
TS04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa850
TS05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
TS06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa20
2.1b. Łączna liczba poważnie rannych osób, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
TS10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,21E-010,00E+00
TS11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,72E-010,00E+00
TS12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
TS13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,61E-010,00E+00
TS14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)3,79E-010,00E+00
TS15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
TS16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,93E-030,00E+00
2.2a. Łączna liczba poważnie rannych pasażerów, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie
PS00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa790
PS01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa590
PS02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
PS03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
PS04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa200
PS05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
PS06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
2.2b. Łączna liczba poważnie rannych pasażerów, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
PS10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)3,53E-010,00E+00
PS11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,63E-010,00E+00
PS12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
PS13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
PS14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,93E-020,00E+00
PS15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
PS16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
2.2c. Łączna liczba poważnie rannych pasażerów, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów dla pociągów pasażerskich
PS20Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)5,56E-010,00E+00
PS21W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)4,15E-010,00E+00
PS22W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
PS23W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
PS24W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)1,41E-010,00E+00
PS25W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
PS26W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
2.2d. Łączna liczba poważnie rannych pasażerów, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pasażerokilometrów
PS30Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pasażero-km)4,45E-030,00E+00
PS31W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pasażero-km)3,33E-030,00E+00
PS32W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
PS33W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
PS34W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pasażero-km)1,13E-030,00E+00
PS35W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
PS36W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
2.3a. Łączna liczba poważnie rannych pracowników, w tym pracowników wykonawców, według rodzaju wypadku, w podziale na następujące kategorie
SS00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa50
SS01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa20
SS02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
SS03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
SS04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa10
SS05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
SS06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa20
2.3b. Łączna liczba poważnie rannych pracowników, w tym pracowników wykonawców, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
SS10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,23E-020,00E+00
SS11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,93E-030,00E+00
SS12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
SS13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
SS14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,46E-030,00E+00
SS15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
SS16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,93E-030,00E+00
2.4a. Łączna liczba poważnie rannych użytkowników przejazdów kolejowych, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
LS00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa360
LS01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa00
LS02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
LS03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa360
LS04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa00
LS05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
LS06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
2.4b. Łączna liczba poważnie rannych użytkowników przejazdów kolejowych, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
LS10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,61E-010,00E+00
LS11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LS12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LS13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,61E-010,00E+00
LS14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LS15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LS16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
2.5a. Łączna liczba poważnie rannych nieupoważnionych osób na terenie kolei, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
US00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa630
US01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa00
US02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
US03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
US04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa630
US05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
US06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
2.5b. Łączna liczba poważnie rannych nieupoważnionych osób na terenie kolei, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
US10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,81E-010,00E+00
US11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
US12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
US13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
US14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,81E-010,00E+00
US15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
US16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
2.6a. Łączna liczba innych poważnie rannych osób, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
OS00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa10
OS01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa00
OS02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
OS03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
OS04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa10
OS05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
OS06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
2.6b. Łączna liczba innych poważnie rannych osób, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
OS10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,46E-030,00E+00
OS11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OS12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OS13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OS14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,46E-030,00E+00
OS15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OS16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
3.1a. Łączna liczba osób zabitych, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
TK00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa2715
TK01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa160
TK02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
TK03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa611
TK04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa1944
TK05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
TK06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
3.1b. Łączna liczba osób zabitych, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
TK10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,21E+009,14E-01
TK11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)7,14E-020,00E+00
TK12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
TK13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,72E-011,83E-01
TK14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,66E-017,31E-01
TK15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
TK16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
3.2a. Łączna liczba zabitych pasażerów, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
PK00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa150
PK01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa110
PK02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
PK03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
PK04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa40
PK05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
PK06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
3.2b. Łączna liczba zabitych pasażerów, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
PK10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)6,70E-020,00E+00
PK11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,91E-020,00E+00
PK12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
PK13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
PK14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,79E-020,00E+00
PK15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
PK16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
3.2c. Łączna liczba zabitych pasażerów, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów dla pociągów pasażerskich
PK20Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)1,06E-010,00E+00
PK21W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)7,74E-020,00E+00
PK22W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
PK23W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
PK24W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)2,82E-020,00E+00
PK25W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
PK26W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km dla poc. pasaż.)0,00E+000,00E+00
3.2d. Łączna liczba zabitych pasażerów, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pasażerokilometrów
PK30Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pasażero-km)8,46E-040,00E+00
PK31W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pasażero-km)6,20E-040,00E+00
PK32W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
PK33W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
PK34W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pasażero-km)2,26E-040,00E+00
PK35W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
PK36W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pasażero-km)0,00E+000,00E+00
3.3a. Łączna liczba zabitych pracowników, w tym pracowników wykonawców, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
SK00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa150
SK01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa50
SK02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
SK03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
SK04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa100
SK05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
SK06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
3.3b. Łączna liczba zabitych pracowników, w tym pracowników wykonawców, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
SK10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)6,70E-020,00E+00
SK11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,23E-020,00E+00
SK12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
SK13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
SK14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)4,46E-020,00E+00
SK15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
SK16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
3.4a. Łączna liczba zabitych użytkowników przejazdów kolejowych, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
LK00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa611
LK01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa00
LK02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
LK03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa611
LK04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa00
LK05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
LK06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
3.4b. Łączna liczba zabitych użytkowników przejazdów kolejowych, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
LK10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,72E-011,83E-01
LK11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LK12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LK13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,72E-011,83E-01
LK14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LK15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
LK16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
3.5a. Łączna liczba zabitych nieupoważnionych osób na terenie kolei, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
UK00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa1804
UK01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa00
UK02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
UK03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
UK04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa1804
UK05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
UK06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
3.5b. Łączna liczba zabitych nieupoważnionych osób na terenie kolei, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
UK10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,04E-017,31E-01
UK11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
UK12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
UK13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
UK14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,04E-017,31E-01
UK15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
UK16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
3.6a. Łączna liczba innych zabitych osób, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie
OK00Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa00
OK01W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa00
OK02W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa00
OK03W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa00
OK04W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa00
OK05W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa00
OK06W pozostałych wypadkachWartość liczbowa00
3.6b. Łączna liczba innych zabitych osób, według typu wypadku, w podziale na następujące kategorie, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
OK10Ogółem we wszystkich wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OK11W kolizjach pociągów, w tym w kolizjach z obiektami wewnątrz skrajniWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OK12W wykolejeniach pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OK13W wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym w wypadkach z udziałem pieszych na przejazdach kolejowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OK14W wypadkach z udziałem osób spowodowanych przez poruszający się tabor kolejowy, z wyjątkiem samobójstwWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OK15W pożarach taboru kolejowegoWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
OK16W pozostałych wypadkachWartość liczbowa (mln pociągo-km)0,00E+000,00E+00
4.1a. Łączna liczba zdarzeń poprzedzających wypadki i ich podział na następujące typy
I00Łączna liczba zdarzeń poprzedzających wypadkiWartość liczbowa18810
I01Łączna liczba pękniętych szynWartość liczbowa18000
I02Łączna liczba odkształceń torówWartość liczbowa530
I03Łączna liczba defektów sygnalizacjiWartość liczbowa50
I04Łączna liczba przypadków minięcia sygnału informującego o niebezpieczeństwieWartość liczbowa160
I05Łączna liczba pękniętych kół w użytkowanym taborze kolejowymWartość liczbowa30
I06Łączna liczba pękniętych osi w użytkowanym taborze kolejowymWartość liczbowa40
4.1b. Łączna liczba zdarzeń poprzedzających wypadki i ich podział na następujące typy, w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
I10Łączna liczba zdarzeń poprzedzających wypadkiWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,40E+000,00E+00
I11Łączna liczba pękniętych szynWartość liczbowa (mln pociągo-km)8,04E+000,00E+00
I12Łączna liczba odkształceń torówWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,37E-010,00E+00
I13Łączna liczba defektów sygnalizacjiWartość liczbowa (mln pociągo-km)2,23E-020,00E+00
I14Łączna liczba przypadków minięcia sygnału informującego o niebezpieczeństwieWartość liczbowa (mln pociągo-km)7,14E-020,00E+00
I15Łączna liczba pękniętych kół w użytkowanym taborze kolejowymWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,34E-020,00E+00
I16Łączna liczba pękniętych osi w użytkowanym taborze kolejowymWartość liczbowa (mln pociągo-km)1,79E-020,00E+00
5.1a. Wskaźniki do wyliczenia skutków ekonomicznych wypadków
C00Skutki ekonomiczne WSZYSTKICH wypadkówWartość liczbowa w €2027370703070279
C10Skutki ekonomiczne TYLKO znaczących wypadkówWartość liczbowa w €1898197563069000
C01Skutki ekonomiczne wypadków śmiertelnychWartość liczbowa w €1663398003069000
C02Skutki ekonomiczna poważnych obrażeńWartość liczbowa w €154008000
Wskutek WSZYSTKICH wypadków
C03Koszty szkód materialnych w taborze kolejowym lub w infrastrukturze (wszystkie wypadki)Wartość liczbowa w €104767171279
C07Koszty szkód w środowisku (wszystkie wypadki)Wartość liczbowa w €13748220
C04Koszty opóźnień spowodowanych wszystkimi wypadkamiWartość liczbowa w €91449310
C05Minuty opóźnień pociągów osobowych (wszystkie wypadki)Wartość liczbowa (minuty)2525061328
C06Minuty opóźnień pociągów towarowych (wszystkie wypadki)Wartość liczbowa (minuty)2823720
Wskutek TYLKO znaczących wypadków
C13Koszty szkód materialnych w taborze kolejowym lub w infrastrukturze (znaczące wypadki)Wartość liczbowa w €6050876,6400,000
C17Koszty szkód w środowisku (znaczące wypadki)Wartość liczbowa w €122670,0000,000
C14Koszty opóźnień spowodowanych znaczącymi wypadkamiWartość liczbowa w €19055990
C15Minuty opóźnień pociągów osobowych (znaczące wypadki)Wartość liczbowa (minuty)100379,000917,000
C16Minuty opóźnień pociągów towarowych (znaczące wypadki)Wartość liczbowa (minuty)58840,0000,000
5.1b. Skutki ekonomiczne wypadków w przeliczeniu na mln pociągokilometrów
C20Skutki ekonomiczne WSZYSTKICH wypadków w przeliczeniu na pociągokilometryWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)9,05E+055,61E+05
C21Skutki ekonomiczne TYLKO znaczących wypadków w przeliczeniu na pociągokilometryWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)8,47E+055,61E+05
C22Skutki ekonomiczne wypadków śmiertelnychWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)7,43E+055,61E+05
C23Skutki ekonomiczne poważnych obrażeńWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)6,88E+040,00E+00
C24Koszty szkód materialnych w taborze kolejowym lub w infrastrukturze dla WSZYSTKICH wypadkówWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)4,68E+040,00E+00
C25Koszty opóźnień spowodowanych WSZYSTKIMI wypadkamiWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)4,08E+042,34E+02
C26Koszty szkód materialnych w taborze kolejowym lub w infrastrukturze dla znaczących wypadkówWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)2,70E+040,00E+00
C27Koszty opóźnień spowodowanych znaczącymi wypadkamiWartość liczbowa w €/pociągo-km (mln pociągo-km)8,51E+030,00E+00
6.1a. Wskaźniki odnoszące się do bezpieczeństwa technicznego infrastruktury i jego wdrażania
T01Odsetek torów z funkcjonującą automatyczną ochroną pociągów (ATP)Wartość liczbowa (%) (67% = 0.67)0,00%0,00%
T02Odsetek pociągokilometrów z wykorzystaniem funkcjonujących systemów ATPWartość liczbowa (%)0,00%0,00%
T03Łączna liczba przejazdów kolejowych (z czynnymi i biernymi systemami zabezpieczeń)Wartość liczbowa1435641
T06Łączna liczba przejazdów kolejowych z czynnymi systemami zabezpieczeńWartość liczbowa540811
T07z automatycznym systemem ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa129511
T08z automatycznym systemem zabezpieczeń użytkownikaWartość liczbowa00
T09z automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa4110
T10z automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownika oraz systemem zabezpieczenia torówWartość liczbowa4440
T11z ręcznym systemem ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa380
T12z ręcznym systemem zabezpieczeń użytkownikaWartość liczbowa16580
T13ręcznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa15620
T14Łączna liczba przejazdów kolejowych z biernym systemem zabezpieczeńWartość liczbowa894830
6.1b. Wskaźniki odnoszące się do bezpieczeństwa technicznego infrastruktury i jego wdrażania, na kilometr linii
T15Liczba przejazdów kolejowych (z czynnymi i biernymi systemami zabezpieczeń) na kilometr liniiWartość liczbowa7,19E-016,57E-01
T16Liczba przejazdów kolejowych z czynnymi systemami zabezpieczeń na kilometr liniiWartość liczbowa2,71E-011,76E-01
T17z automatycznym systemem ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa6,49E-021,76E-01
T18z automatycznym systemem zabezpieczeń użytkownikaWartość liczbowa0,00E+000,00E+00
T19z automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa2,06E-020,00E+00
T20z automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownika oraz systemem zabezpieczenia torówWartość liczbowa2,22E-020,00E+00
T21z ręcznym systemem ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa1,90E-030,00E+00
T22z ręcznym systemem zabezpieczeń użytkownikaWartość liczbowa8,31E-020,00E+00
T23ręcznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa7,83E-020,00E+00
T24Liczba przejazdów kolejowych z biernymi systemami zabezpieczeń na kilometr liniiWartość liczbowa4,48E-014,80E-01
6.1c. Wskaźniki odnoszące się do bezpieczeństwa technicznego infrastruktury i jego wdrażania, na kilometr torów
T04Liczba przejazdów kolejowych (z czynnymi i biernymi systemami zabezpieczeń) na kilometr torówWartość liczbowa5,01E-012,74E-01
T25Liczba przejazdów kolejowych z czynnymi systemami zabezpieczeń na kilometr torówWartość liczbowa1,89E-017,35E-02
T26z automatycznym systemem ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa4,52E-027,35E-02
T27z automatycznym systemem zabezpieczeń użytkownikaWartość liczbowa0,00E+000,00E+00
T28z automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa1,43E-020,00E+00
T29z automatycznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownika oraz systemem zabezpieczenia torówWartość liczbowa1,55E-020,00E+00
T30z ręcznym systemem ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa1,33E-030,00E+00
T31z ręcznym systemem zabezpieczeń użytkownikaWartość liczbowa5,78E-020,00E+00
T32ręcznym systemem zabezpieczeń i ostrzegania użytkownikaWartość liczbowa5,45E-020,00E+00
T33Liczba przejazdów kolejowych z biernymi systemami zabezpieczeń na kilometr torówWartość liczbowa3,12E-012,00E-01
7. Wskaźniki dotyczące zarządzania bezpieczeństwem
A01Łączna liczba przeprowadzonych audytówWartość liczbowa4465
A02Odsetek przeprowadzonych/wymaganych (lub planowanych) audytówWartość liczbowa (%)87,08%100,00%
8. Dane referencyjne dotyczące ruchu i infrastruktury
R01Łączna liczba pociągokilometrówWartość liczbowa (mln pociągo-km)223,9875,472
R02Liczba pasażerokilometrówWartość liczbowa (w mln pasażero-km)17737,8301099,988
R05Liczba pociągokilometrów dla pociągów pasażerskichWartość liczbowa (mln pociągo-km)142,0455,472
R06Liczba pociągokilometrów dla pociągów towarowychWartość liczbowa (mln pociągo-km)76,2420,000
R04Liczba pociągokilometrów dla innych pociągówWartość liczbowa (mln pociągo-km)5,7000,000
R07Liczba tonokilometrów dla ładunkówWartość liczbowa (mln tono-km)49079,3480,000
R08Liczba kilometrów linii (linie dwutorowe należy liczyć RAZ)Wartość liczbowa (w km)19960,88062,440
R03Liczba kilometrów torów (linie dwutorowe należy liczyć PODWÓJNIE)Wartość liczbowa (w km)28664,590149,700
9. Dane referencyjne dla wskaźników ekonomicznych
R09Średni odsetek pasażerów dojeżdżających do pracy rocznieWartość liczbowa (%)0,00%0,00%
R10Średni odsetek pasażerów podróżujących w celach niepracowych rocznieWartość liczbowa (%)100%100%
R11Krajowa wartość zapobieżenia ofierze śmiertelnejWartość liczbowa w €0,0000,000
R12Krajowa wartość zapobieżenia poważnemu obrażeniuWartość liczbowa w €0,0000,000
R13Krajowa wartość czasu na pasażera pociągu dojeżdżającego do pracy (na godzinę)Wartość liczbowa w €0,0000,000
R14Krajowa wartość czasu na pasażera pociągu podróżującego w celach niepracowych (na godzinę)Wartość liczbowa w €0,0000,000
R15Krajowa wartość czasu dla tony ładunku (na godzinę)Wartość liczbowa w €0,0000,000
R16Wartość domyślna zapobieżenia ofierze śmiertelnejWartość liczbowa w €613800,00613800,00
R17Wartość domyślna zapobieżenia poważnemu obrażeniuWartość liczbowa w €83700,0083700,00
R18Domyślna wartość czasu na pasażera pociągu dojeżdżającego do pracy (na godzinę)Wartość liczbowa w €23,1723,17
R19Domyślna wartość czasu na pasażera pociągu podróżującego w celach niepracowych (na godzinę)Wartość liczbowa w €7,727,72
R20Domyślna wartość czasu dla tony ładunku (na godzinę)Wartość liczbowa w €1,401,40
VT pasażerów podróżujących w celach zawodowych23,1723,17
Średni odsetek pasażerów podróżujących w celach zawodowych%75%75%
VT pasażerów podróżujących w celach innych niż zawodowe7,727,72
Średni odsetek pasażerów podróżujących w celach innych niż zawodowe%25%25%
VT (p) wartość czasu w przypadku pasażera pociągu (na godzinę)19,30519,305
K1 współczynnik 12,5002,500
Liczba pasażerokilometrówmln pas.-km17 737,8301 099,988
C (mp) koszt 1 minuty opóźnienia pociągu pasażerskiego100,446161,696
Opóźnienia pociągów pasażerskichminut252 5061 328
Krajowa wartość czasu dla tony towaru (na godzinę)1,404_
VT (f) wartość czasu dla pociągów towarowych€ /h903,798_
K2 współczynnik 22,15_
C (mf) koszt 1 minuty opóźnienia pociągu towarowego32,386_
Opóźnienia pociągów towarowychminut282 372_
Koszt wszystkich opóźnień34 508 176214 733
1 Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z wyjątkiem:

1) art. 124, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia;

2) art. 131 i art. 132, które wchodzą w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia